• Start
  • Press
  • Valdagen närmar sig i omvalet till Sametinget

Publicerad: 30 september 2025

Huvudinnehåll start

Valdagen närmar sig i omvalet till Sametinget

Nu på söndag den 5 oktober är det omval till Sametinget. I valet går det att rösta på två olika sätt, antingen i en vallokal på valdagen eller genom brevröstning i Sverige eller från utlandet. Totalt finns det sju partier och 298 kandidater att välja på.

I omvalet till Sametinget kan de röstberättigade rösta på två olika sätt, antingen rösta i en vallokal på valdagen eller brevrösta i Sverige eller från utlandet. Brevröstningen i omvalet pågår sedan början av september. Det är viktigt att vara noggrann och följa samtliga steg i instruktionen när man gör i ordning sin brevröst. Brevrösten behöver postas så att den är framme innan länsstyrelsen börjar rösträkningen den 13 oktober.

På valdagen den 5 oktober så finns det 21 vallokaler som håller öppet för röstning mellan kl. 08.00 och 20.00. Röstberättigade kan rösta i vilken vallokal som helst på valdagen. Ta med id-handling och röstkort/ytterkuvert vid röstning i vallokal. För den som saknar id-handling kan en annan person intyga identiteten vid röstning.

Den som är röstberättigad och saknar sitt röstkort/ytterkuvert kan få ett nytt hos Sametingets valnämnd, Länsstyrelsen i Norrbottens län eller Valmyndigheten. Det går även att få ett nytt röstkort i vallokalen på valdagen.

Rösta i omvalet till Sametinget

Partier och kandidater som deltar i omvalet (valpresentationen) Länk till annan webbplats.