Publicerad: 16 april 2025
Röstkort på väg i sametingsvalet
Nu skickar Valmyndigheten ut röstkort och material för brevröstning till alla som är röstberättigade i val till Sametinget den 18 maj i år.
Röstkort och material för brevröstning skickas ut till de totalt 9 755 personer som finns med i den slutliga röstlängden i årets val till Sametinget. Förutom röstkort, som också är ytterkuvert, så består materialet av valkuvert, omslagskuvert för brevröst, valsedlar och en informationsbroschyr om hur man gör i ordning sin röst. Det är viktigt att vara noggrann och följa samtliga steg i instruktionen vid brevröstning.
Brevrösta eller rösta i lokal på valdagen
Den som är röstberättigad kan rösta i en vallokal på valdagen eller brevrösta i Sverige eller från utlandet. Det går att brevrösta så snart man har fått sitt röstkort och material. Röstkortet (som är tryckt på ett kuvert) behövs både för att brevrösta och för att rösta i vallokal. Har man glömt sitt röstkort hemma på valdagen kan man få ett nytt i vallokalen. Om man saknar sitt röstkort eller behöver nytt material för att brevrösta går det att få ett nytt genom att kontakta Sametingets valnämnd, Länsstyrelsen i Norrbottens län eller Valmyndigheten.
Val till Sametinget 18 maj 2025
Sätt att rösta i val till Sametinget
Rådata och statistik i val till Sametinget 2025
Kontaktuppgifter för media
Valmyndighetens presstjänst, 010-575 03 35 eller press@val.se