2014-09-13 06:51:13

Val till riksdagen - Valsedlar - Norrbottens län

Här är de partier som beställt valsedlar i riksdagsvalkretsen Norrbottens län.

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL RIKSDAGEN

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Sven-Erik Bucht, Karungi, 59 år
  2. Hannah Bergstedt, Svensbyn, 37 år
  3. Fredrik Lundh Sammeli, Luleå, 37 år
  4. Emilia Töyrä, Kiruna, 29 år
  5. Leif Pettersson, Boden, 60 år
  6. Ida Karkiainen, Haparanda, 26 år
  7. Linus Sköld, Älvsbyn, 31 år
  8. Susanne Andersson, Karlsborgsverken, 51 år
  9. Ferid Letic, Piteå, 32 år
  10. Jenny Alman, Luleå, 24 år
  11. Erkki Haarala, Kalix, 51 år
  12. Anna-Karin Nylund, Boden, 48 år
  13. Andreas Fors, Kiruna, 33 år
  14. Lenita Ericson, Luleå, 45 år
  15. Sven Holmqvist, Vuollerim, 53 år
  16. Jenny Eriksson, Korpilombolo, 37 år
  17. Bengt-Erik Rolfs, Överkalix, 63 år
  18. Bente-Marie Moen Åkerholm, Övertorneå, 45 år
  19. Daniel Smirat, Luleå, 21 år
  20. Maria Listerman-Nilsson, Överkalix, 34 år
  21. Bengt Ek, Piteå, 69 år
  22. Ewelina Edenbrink, Södra Sunderbyn, 31 år
  23. Jan-Olov Bäcklund, Boden, 50 år
Norrbottens län
0002-06067

Centerpartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Centerpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Stefan Tornberg, Oppositionsråd, Luleå
  2. Anna Sandström, Jurist, Luleå
  3. Nils-Olov Lindfors, Bonde, Sunderbyn
  4. Matilda Wiklund, Lärare, Älvsbyn
  5. Kristina Bäckström, Bostadsförm., Arvidsjaur
  6. Ulf Ottosson, Företagare, Arjeplog
  7. Carola Lidén, Fritidspedagog, Luleå
  8. Ulf Hannu, Lantbrukare, Övertorneå
  9. Lili-Marie Lundström, Studieadmin, Boden
  10. Stefan Granström, Behandlingsass., Kalix
  11. Linus Hannedahl, Adm.sekreterare, Övertorneå
  12. Bjarne Hald, Officer, Arvidsjaur
  13. Håkan Andersson, Verksamhetsutv., Överkalix
  14. Britt-Marie Sandström, Ladugårdsförman, Boden
Norrbottens län
0004-06363

De Nya Svenskarna D.P.N.S

VAL TILL RIKSDAGEN

De Nya Svenskarna D.P.N.S

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Lamari Mohammad Taďeb
  2. Mohammad Qabli
HELA LANDET
0355-09549

Direktdemokraterna

VAL TILL RIKSDAGEN

Direktdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Erika Olofsdotter Johansson, Hedemora
  2. Leif Engström, Mölndal
  3. Robert Wensman, Linköping
  4. Karin Forsell, Vallentuna
  5. Peter Iwanek, Göteborg
  6. Sofie Rydelius, Göteborg
  7. Ulf Bejerstrand, Tyresö
  8. Johanna Maneka Sjöström, Göteborg
  9. Björn Blomqvist, Järfälla
  10. Ann-Charlotte Johansson, Värmdö
  11. Sebastian Näslund, Uddevalla
  12. Magnus Gustavsson, Bollebygd
  13. Lasse Malmsjö, Kumla
  14. Per Norbäck, Vallentuna
  15. Hedy Mahmoudi, Botkyrka
  16. Jonas Liljegren, Göteborg
  17. Thomas Larsson, Stockholm
  18. Natascha Borg, Stockholm
  19. Catrin Eggers, Järfälla
  20. Vivianne Wensman, Linköping
  21. Gunilla Lennartsson, Göteborg
  22. Aida Ericsson, Vallentuna
  23. Joakim Gustavsson, Kungälv
  24. Hassan Toosi, Göteborg
  25. Karl Ericsson, Vallentuna
  26. Johan Lindquist, Sangis
  27. Bo Wennström, Luleå
  28. Jerker Antoni, Stockholm
  29. Ludvig Viveland, Göteborg
  30. Martin Wennerbo, Borensberg
  31. Johan Liljegren, Göteborg
  32. Hans Jangeby, Värmdö
  33. Susanne Laine, Stockholm
  34. Kerstin Kvarnälv, Värmdö
  35. Ola Andersson, Stockholm
  36. Joar Amnéus, Stockholm
HELA LANDET
1170-09292

Djurens parti

VAL TILL RIKSDAGEN

Djurens parti

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jonas Paulsson, 42, civilingenjör, Täby
  2. Elin Pöllänen, 23, statsvetare, Stockholm
  3. Magnus Irestig, 45, IT-specialist, vegan, Linköping
  4. Simon Knutsson, 30, affärsutvecklare, Göteborg
  5. Linus Wallin, 49, lastbilschaufför och musiker, Örebro
  6. Tina Persson, 47, IT-konsult, Stockholm
  7. Milliecent Bolin, 32, paralegal, Stockholm
  8. Jonna Elf, 31, beteendevetare, Örebro
  9. Erik Persson, 46, forskare, djuretiker, Lund
  10. Joakim Minerbi, 46, omvärldsanalytiker, Sigtuna
  11. Blenda Agell, 31, nutritionist, Växjö
  12. Christian Altmann, 30, Tyresö kommun
  13. Christos Asimakidis, 33, civilingenjör, vegan, Lund
  14. Anna Sehn, 38, jurist, Stockholm
  15. Richard Dehnisch, 64, medicinare, Stockholm
  16. Sigrid Kjellgren, 19, studerande, Uppsala
  17. Charlotte Swanstein, 58, hundpsykolog, Helsingborg
  18. Istvan Gersner, 61, konsult, Lund
  19. Annika Nilsson, 44, Östersund
  20. Lena Ekstrand, 45, verksamhetschef i sjukvård, Täby
  21. Alexander Eriksson, 23, studerande, Stockholm
  22. Veronica Ekström, 41, journalist, Norberg
HELA LANDET
1136-09333

Enhet

VAL TILL RIKSDAGEN

Enhet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Krister Segergren, personlig assistent, Vimmerby
  2. Annika Wesche, lärare, pensionär, Norrköping
  3. Martin Larsson, civilingenjör, Vingåker
  4. Agneta Oreheim, socionom, Göteborg
  5. Sara Hamidi Widén, hälsoinformatör, Skarpnäck
  6. Georg Svensson, social entreprenör, Haninge
  7. Siv Maria Rabnor, undersköterska, civilekonom, Huddinge
  8. Dominic Venter, snickare, Eslöv
  9. Gunilla Wigertz, beteendevetare, utbildare, Norrköping
  10. Ulf Wåhlström, egen företagare, pensionär, Norrköping
  11. Lena Ohlson-Galin, med. dr, egen företagare, Bålsta
  12. Hasse Nyander, själavårdare, Göteborg
  13. Jens Jerndal, paradigmskiftesforskare, Lund
  14. Lars-Olof Landin, turistchef, civilekonom, Hägersten
  15. Richard Danilda, biodynamiker, Mölnbo
  16. Anders Axner, civilingenjör, Skokloster
  17. Raphael Mabo, skribent, coach, Askersund
  18. Lo Högberg, projektledare, guide, Näsåker
  19. Jonas Warnerbring, musik- och projektskapare, Helsingborg
  20. Siv Karlsson, livsinspiratör, Kalmar
  21. Magnus Drysén, egen företagare, Vingåker
  22. Jonas Lagander, projektledare, turistvetare, Kimstad
  23. Åsa-Maria Nilsson, egen företagare, Göteborg
  24. Lars Lagerstedt, organisationskonsult, Stockholm
  25. Christina Asplund, biomedicinsk analytiker, Tällberg
  26. Robert Martinsson, enhetschef, Borås
  27. Georgij Valenta, egen företagare, Stockholm
  28. Monika Ågren, arkitekt, Uddevalla
  29. Sebastian Hallin-Svensson, studerande, Göteborg
  30. Maarit Samsonov, simlärare, Tumba
  31. Magnus Andersson, målarmästare, coach, Kungälv
HELA LANDET
0189-08448

Europeiska Arbetarpartiet-EAP

VAL TILL RIKSDAGEN

Europeiska Arbetarpartiet-EAP

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Hussein Askary, Partiledare
  2. Petra Karlsson, Glaskonstnär
  3. Andreas Persson, Regimkritiker
  4. Malin Wik, Redaktör eap.nu
  5. Ulf Sandmark, Civilekonom Bankdelningsgruppen
  6. Elias Dottemar, Ordf. Fusionsenergiföreningen
  7. Lotta-Stina Thronell, Sånginstruktör
  8. Kjell Lundqvist, Förläggare Ny Solidaritet
  9. Sergej Strid, Projektledare "Den klassiska revolutionen"
  10. Astrid Sandmark, Undersköterska
  11. Bo-Göran Stener, Pensionär
  12. Stephen Brawer, Taxichaufför
  13. Peter Friberg, Omvårdnadspersonal
  14. Stefan Jönsson, Skomakare
  15. Per Henriksson, Student
HELA LANDET
0029-09369

Feministiskt initiativ

VAL TILL RIKSDAGEN

Feministiskt initiativ

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Gudrun Schyman, Egen företagare 66 Simrishamn
  2. Sissela Nordling Blanco, Talesperson 26 Skärholmen
  3. Victoria Kawesa, Forskare 39 Stockholm
  4. Lars Gårdfeldt, Präst/föreläsare 49 Göteborg
  5. Kenneth Hermele, Ekonom/humanekolog 65 Göteborg
  6. Gita Nabavi, Projektledare IT 32 Stockholm
  7. Foujan Rouzbeh, Producent/koordinator 34 Stockholm
  8. Katerin Mendez, Kurator 39 Malmö
  9. Linnéa Bruno, Doktorand sociologi 38 Stockholm
  10. Lotten Sunna, Verksamhetschef 52 Stockholm
  11. Veronica Svärd, Doktorand socialt arbete 37 Göteborg
  12. Lars Jalmert, Professor emeritus pedagogik 70 Täby
  13. Jeanne Masimango, Handläggare Noaks ark 40 Stockholm
  14. Amanda Mogensen, Kommunikationsstrateg 41 Lund
  15. Jenny Sandsten, Studerande 35 Bollnäs
  16. Julia Bahner, Doktorand socialt arbete 27 Göteborg
  17. Maria Sjöberg, Digital strateg 32 Stockholm
  18. Armina Etminan, Informatör/webbredaktör 31 Stockholm
  19. Jenny Kangas, Masterstudent 32 Uppsala
  20. Mehrtab Motavvas, Jourkvinna/filosofistudent 28 Stockholm
  21. Kajsa Markström, Studerande 19 Umeå
  22. Linda Hiltmann, Konsult/rådgivare MR 37 Malmö
  23. Moa Roshanfar, Doktorand 36 Stockholm
  24. Emma Ikekwe, Radiopedagog 22 Botkyrka
  25. Sadaf Nasiripour, Arbetssökande 28 Uppsala
  26. Tomas Karlsson, Projektledare 31 Uppsala
  27. Emelie Bardon, Danslärare 31 Malmö
  28. Carl Emanuelsson, Lärare 32 Värmdö
  29. Gudrun Tiberg, Senior 69 Göteborg
  30. Maria Pettersson, Utredare 36 Stockholm
  31. Cecilia Billskog, Masterstudent 34 Stockholm
  32. Annami Löfving, Konsult 35 Lilla Edet
  33. Marcus Svensson, Konsult 48 Trollhättan
  34. Isabella Pettersson, Masterstudent 25 Stockholm
  35. Mimika D. Kirgios, Konsult 56 Stockholm
  36. Björn Nilsved, Egen företagare IT 34 Malmö
  37. Lisa Zetterström, Kommunikatör 25 Danderyd
  38. Lisa Eriksson, Projektledare/student 28 Göteborg
  39. Maria-Christine Samre, Student 20 Södertälje
  40. Johanna Andersson, Försäkringsutredare 28 Stockholm
  41. Karin Ploen Hultén, Generalsekreterare 46 Stockholm
  42. Hala Raza, Studerande 23 Örebro
  43. Nanna Olasdotter Hallberg, Studerande 22 Stockholm
  44. Kajsa Lindqvist, Studerande 26 Hässleholm
  45. Stina Fredenmark, Filmpedagog 35 Nynäshamn
  46. Gunilla Zand, Gymnasielärare 47 Stockholm
  47. Fanny Isaksson Lantto, Studerande 24 Uppsala
HELA LANDET
0532-06783

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL RIKSDAGEN

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jens Sundström, företagare, Luleå
  2. Thomas Olofsson, gruppledare för FP, Luleå
  3. Anne Kotavuopio Jatko, arbetsterapeut, Kiruna
  4. Hendrik Andersson, företagare IT-branschen, Boden
  5. Maja Mella, verksamhetsledare, Pajala
  6. Rickard Mohss, lärare, Kalix
  7. Sofia Stenman, arbetsterapeut, Norrfjärden
  8. Lars-Ingvar Wendt, fd flygprovledare och officer, Älvsbyn
  9. Åse Sundström, maskinförare, Arjeplog
  10. Per-Olof Lindroth, klimat och energirådgivare, Jokkmokk
  11. Johan Althén, officer, Arvidsjaur
  12. Monika Olsson, sektionschef FMLog, Luleå
  13. Bertil Malmström, företagare, Övertorneå
  14. Britta Berglund, landsbygdsutvecklare, Svensbyn
  15. Amanda Nilsson, företagare, Överkalix
  16. Layla Assaoui, jurist, Gällivare
  17. Ylva Mjärdell, undersköterska, Luleå
  18. Per-Erik Waara, maskinförare, Haparanda
  19. Inger Lundberg, högstadielärare, Älvsbyn
  20. Zsuzsanna Lindberg, ekonom, Luleå
  21. Christer Palmgren, säljcoach, Boden
  22. Göran Stenlund, utbildningskonsult, Arnemark
  23. Allan Widman, försvarspolitisk talesperson för FP, Malmö
Norrbottens län
0003-05556
VAL TILL RIKSDAGEN

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jan Björklund, partiledare, utbildningsminister, Bromma
  2. Birgitta Ohlsson, EU-minister, Stockholm
  3. Christer Nylander, riksdagsledamot, Kristianstad
  4. Maria Lundqvist Brömster, riksdagsledamot, Nordmaling
  5. Adam Cwejman, projektledare, Göteborg
  6. Nina Larsson, riksdagsledamot, officer, Karlstad
  7. Erik Ullenhag, integrationsminister, Stockholm
  8. Maria Arnholm, jämställdhetsminister, Lidingö
  9. Lars Tysklind, riksdagsledamot, Strömstad
  10. Kristina Grapenholm, lärare, Alingsås
  11. Mats Persson, regionråd, doktorand, Lund
  12. Emma Carlsson Löfdahl, riksdagsledamot, Eksjö
  13. Mathias Sundin, oppositionsråd, företagare, Norrköping
  14. Ewa Callhammar, oppositionsråd, polisinspektör, Katrineholm
  15. Ismail Kamil, riksdagsledamot, Uppsala
  16. Anna Svalander, folkbildare, Borås
  17. Bengt Eliasson, politiker, Kungsbacka
  18. Monica Lundin, småföretagare, Borlänge
  19. Torkild Strandberg, kommunalråd, Landskrona
  20. Anna Ekström, präst, Rödeby
  21. Roger Haddad, riksdagsledamot, Västerås
  22. Amy Öberg, sjuksköterska, Visby
  23. Allan Widman, advokat, riksdagsledamot, Malmö
  24. Tina Acketoft, riksdagsledamot, Höganäs
  25. Johan Pehrson, riksdagsledamot, Örebro
  26. Barbro Westerholm, professor em, Stockholm
  27. Pär Johnson, högskoleekonom, Lidköping
  28. Nina Lundström, riksdagsledamot, Stockholm
  29. Per-Åke Fredriksson, statsvetare, Gävle
  30. Karin Karlsbro, jur kand, Norrtälje
  31. Lars Persson, kommunalråd, Sundsvall
  32. Gulan Avci, banktjänsteman, Stockholm
  33. Björn Brändewall, IT-utvecklare, Kalmar
  34. Linda Nordlund, ungdomsförbundsordförande, Stockholm
  35. Jens Sundström, företagare, Luleå
  36. Anna Steele, riksdagsledamot, Stockholm
  37. Gunnar Nordmark, grundskolelärare, Växjö
  38. Maria Nilsson, projektledare, Göteborg
  39. Pär Löfstrand, universitetslärare, Östersund
  40. Elisabeth Mattsson, lärare, Kungälv
  41. Fredrik Malm, riksdagsledamot, Stockholm
  42. Camilla Mårtensen, livsmedelskonsult, Löddeköpinge
  43. Carl B Hamilton, nationalekonomiprofessor, Stockholm
HELA LANDET
0003-08014

Framstegspartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Framstegspartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Allan Jönsson, Bjuv
  2. Isabella Demserius, Borås
  3. Gunnar Ek, Norrahammar
  4. Anita Mattsson, Kopparberg
  5. Benny Funck, Västerhaninge
  6. Kjell-Åke Stoneblaster, Växjö
  7. Sten Hillgard, Göteborg
  8. Ulf Lindström, Hofors
  9. Krister Ekdahl, Kopparberg
  10. Victoria Wärmler, Grums
  11. Kent Boberg, Hallsberg
  12. Ingela Strömpers, Ekeby
  13. Jan Listerud, Knislinge
  14. Erling Fryde, Malmö
  15. Carl Cederström, Motala
  16. Gunilla Löfstedt, Guldsmedshyttan
  17. Peter Adolfsson, Guldsmedshyttan
  18. Conny Prisell, Åstorp
  19. Stefan Axelsson, Lönsboda
  20. Tommy Söderqvist, Lindesberg
  21. Mikael Karlsson, Lindesberg
  22. Lars Källström, Glanshammar
  23. Elisabeth Adolfsson, Guldsmedshyttan
  24. Kennert Lindgren, Huskvarna
  25. Angelica Mörner, Motala
  26. Michael Odengard, Borås
HELA LANDET
1146-09416

Fredsdemokraterna

VAL TILL RIKSDAGEN

Fredsdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Reza Aghapoor, Partiledare, Pedagog
  2. Jasmina Diaz, Ordförande i Angered mot rasism, Personlig assistent
  3. Arif Khalifa, IT-lärare
  4. Simson Samuelsson, Ingenjör
  5. Agneta Wall, Yrkesförare
  6. Thomas Beng, Arbetar för Röda Korset
  7. Elisabeth Plahn, Undersköterska
  8. Daniel Eriksson, Pedagog
  9. Maria Lahti, Lärare, Utbildad i Hemkunskap, Engelska, Franska
  10. Roland Persson, Jordbrukare
  11. Elaine Sanches, Språklärare
  12. Muraiz Medic, Undersköterska, mentalskötare
  13. Annika Lagerholm, Handel och butik
  14. Janice Andersson, Pensionär
  15. William Freeman, Vårdbiträde/personlig assistent
  16. Helene Alexandersson, Företagsekonomi A och B, bokningssekreterare
  17. Fariba Golozar Basiri, Sjuksköterska, mottagningschef
HELA LANDET
1177-08470

Humandemokraterna

VAL TILL RIKSDAGEN

Humandemokraterna

1176-90000

Hälsopartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Hälsopartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Nicklas Kristensson, 58, civilekonom, byggnadsingenjör, Göteborg
  2. Dan Uhrbom, 71,pensionerad maskiningenjör, Karlstad
  3. Aita Päts Fadera, 57, kroppspsykoterapeut, Bollebygd
  4. Britt-Marie Persson, 71, friskvårdsterapeut, fd. lärare, Östersund
  5. Maria Torvad, 51, civilingenjör, homeopat, Ale
  6. Kristian Johnson, 50, förvaltningsekonom, entreprenör, Ale
  7. Anette Kozica, 57, författare, Landskrona
HELA LANDET
1270-09615

Klassiskt liberala partiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Klassiskt liberala partiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Emil Tisell, Civilingenjör, Lerum
  2. Daniel Lindsäth, Mjukvaruingenjör, Linköping
  3. Christian Hallebro, Service management, Stockholm
  4. Aleksandra Gester, Studerande, Emmaljunga
  5. Peter Arvidson, Konsult, Stockholm
  6. Ambjörn Hedblom, Jurist, Sundsvall
  7. Bobo Feng, Doktorand, Göteborg
  8. Andreas Agorander, Ingenjör, Säffle
  9. Tommie Gran, Bankhandläggare, Haninge
  10. Staffan Ovesson, Civilingenjör, Partille
  11. Gert-Åke Rosqvist, Fjärrtågklarerare, Trelleborg
  12. Calle Kabo, Systemutvecklare, Örebro
  13. Patrik Bergstedt, Studerande, Skänninge
  14. Fredrik Dellby, Teknolog, Billdal
  15. Daniel Agorander, Tekniker, Deje
  16. Hans Bockgård, Doktorand, Lund
  17. Tom Jinert, Studerande, Malmö
HELA LANDET
0638-06771

Kristdemokraterna

VAL TILL RIKSDAGEN

Kristdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Anders Pettersson, bygginspektör, Boden
  2. Anette Asplund, Södra Sunderbyn
  3. Stig Töyrä, lärare, Pajala
  4. Helén Lindbäck, präst, Piteå
  5. Robert Andersson, Vidsel
  6. Helena Haapaniemi, diakon, Övertorneå
  7. Karl-Göran Välivaara, lektor, Haparanda
  8. Maria Selin Fjellström, gymnasielärare, Boden
  9. Samuel Ek, Luleå
  10. Christina Lund, frisör säljare, Rosvik
  11. Svante Pounu, Kiruna
  12. Eva Esberg, lärare, Pajala
  13. Eugen Karlsson, Luleå
  14. Annika Berglund, diakon, Boden
  15. Leif Gramner, Kainulasjärvi
  16. Conny Sundström, Långnäs Alvik
  17. Mayvor Ekberg, fil.dr. Piteå
  18. Peter Ericsson, Korpilombolo
  19. Maria Andersson, diakon, Övertorneå
  20. Gunnar Nilsson, Rutvik
  21. Margareta Törelid Haapaniemi, leg.tandhygienist, Juoksengi
  22. Gunnar Halin, Ubbyn Boden
  23. Lars Nilsson, Boden
  24. Håkan Kero, tekniker, Pajala
  25. Ruth Thylin, Kiruna
  26. Leif Berglund, universitetslektor, Bergviken
  27. Ann-Louise Johansson, Harads
  28. Lars Palo, senior, Luleå
  29. Eva Turdell Wikström, leg.tandläkare, Övertorneå
  30. Erland Johansson, Kalix
  31. Anna Newell, Luleå
  32. Gert Lundström, Boden
  33. Ingegerd Hetta, Kiruna
  34. Olof Hammarbäck, leg.sjuksköterska, Piteå
  35. Laila Hetta, Kiruna
  36. Birger Isaksson, Klöverträsk
  37. Erling Wälivaara, fd.riksdagsledamot
Norrbottens län
0068-06502

Kristna Värdepartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Kristna Värdepartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Per Kronlid, elevass./lärare/partiordf., 62, Järfälla
  2. Annette Westöö, lärare, 37, Göteborg
  3. Mats Selander, lärare/doktorand, 46, Salem
  4. André Juthe, lärare/doktorand, 43, Alunda/Östhammar
  5. Christina Hedlund, kommunikatör/författare, 45, Eskilstuna
  6. Roland Ohlsson, IT-konsult, 30, Skellefteå
  7. Lars Borgström, präst/lärare, 41, Uppsala
  8. Bengt-Olov Söderkvist, IT-ingenjör/elektriker, 52, Avesta
  9. Ulf Stenlund, civilingenjör/pensionär, 72, Västerås
  10. Britt-Louise Hoberg Karlsson, frilansjournalist, 67, Karlstad
  11. Stefan Pehrson, tidningsbud/skribent, 54, Göteborg
  12. Roger Gillberg, svetsare/deltidsbrandman, 48, Aneby
  13. Leo Labón, pensionär/systemvetare, 67, Hässleholm
  14. Maria Engström, sjuksköterska, 27, Örebro
  15. Johannes Axelsson, lärare, 33, Umeå
  16. David Lindkvist, logistiker, 44, Malmö
  17. Zoltan Paska, civilingenjör, 49, Sollentuna
  18. Noomi Weinéus, socionomstuderande, 22, Östersund
  19. Patrik Tikkanen, dekoratör/konstnär, 40, Orsa
  20. David Niska, projektör, 24, Luleå
  21. Mira Kraljevic, undersköterska, 53, Malmö
  22. Samuel Norlin, pens.tandläkare, 70, Sundsvall
  23. Sören Gustavsson, socionom, 59, Avesta
  24. Maria Brodd Hemmelin, boendestödjare, 46, Haninge
  25. Nader Helawi, busschaufför/civiling.maskinteknik, 51, Södertälje
  26. Bo Törnros, kanslist, 42, Halmstad
  27. Signe Kihlström, sjuksköterska/pens., 78, Säffle
  28. Anna-Greta Blixt, pensionär, 67, Sävsjö
  29. Viktor Johansson, studerande, 18, Brålanda/Vänersborg
  30. Anna Ekman, sjuksköterska, 53, Ljungskile/Uddevalla
  31. Lars Andersson, tidningsbud, 48, Norberg
  32. Margareta Sundbom, bokhandlare/pens.rektor, 76, Stockholm
  33. Christer Holmdahl, systemutvecklare, 49, Hönö
  34. Thomas Fryxelius, ungdomsledare, 32, Karlstad
  35. Caroline Toranian, jämställdhets- o integrationskonsult, 40, Södertälje
  36. Katarina Holt, gymnasielärare/hemmamamma, 40, Nybro
  37. Håkan Sandin, pensionär/skeppskock, 64, Luleå
  38. Birgitta Gelotte, ungdomskonsulent, 31, Lerum
  39. Gullan Malmquist, f.Robertson, socionom/konstnär, 71, Markaryd
  40. Patrik Öbrink, egenföretagare, 37, Gävle
  41. Johnny Hansson, psykiatriassistent, 59, Strömsund
  42. Larissa Wickman, läkare, 60, Uppsala
  43. Karin Hansson Lindgren, socialarbetare, 59, Nässjö
  44. Inger Borgström, pensionär/lektor, 65, Stockholm
  45. Anders Ekman, systemutvecklare, 57, Ljungskile/Uddevalla
  46. Christoffer Jönsson, arbetssökande, 37, Emmaboda
  47. Tage Benson, pensionär/sjökapten, 84, Solna
  48. Anders Norgren, busschaufför, 68, Borgstena/Borås
  49. Åsa Eriksson, musiker/översättare, 43, Färjestaden/Mörbylånga
  50. Agnieszka Labuda, förskollärare, 35, Järfälla
HELA LANDET
1140-09293

Landsbygdspartiet Oberoende

VAL TILL RIKSDAGEN

Landsbygdspartiet Oberoende

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Claes Littorin, 48år, Lantbrukare, Knutby
  2. Margot Hansen, 63år, Lärare, Åshammar
  3. Erland Nilsson, 66år, Entrepenör, Råneå
  4. Ingvar "Nille" Niilimaa, 67år, Undersköterska, Mora
  5. Åsa Nilsson Vallenberg, 37år, Egenföretagare, Niemisel
  6. Anders Bockgård, 64år, Skogsbrukare, Valdermarsvik
  7. Gunilla Fluur, 61år, Präst, Näsåker
  8. Arne Gunnarsson, 67år, Skogsbrukare, Strömsnäsbruk
  9. Magnus Malmsten, 53år, Försäljare, Bergshamra
  10. Emrik Forssén, 20år, Fordonsmekaniker, Svärdsjö
  11. Åke Karlsson, 71år, Lantbrukare, Kolmården
  12. Per Mattsson, 42år, Lärare, Älvsbacka
  13. Thomas Andersson, 60år, Yrkesbiodlare, Torup
  14. Sören Axelsson, 43år, Lantbrukare, Valö
  15. Pierre Ländell, 50år, Underhållschef, Horn
  16. Erika Sörengård, 43år, Trädgårdsmästare, Ervalla
  17. Kerstin Kairenius, 49år, Ekonomiassistent, Knutby
  18. Patrik Persson, 40år, Säkerhetskonsult, Matfors
  19. Dag Rimmerfors, 67år, Skogsbrukare, Bäckefors
  20. Erica Åhström, 45år, Fotterapeut, Knutby
  21. Roger Andersson, 59år, Chaufför, Råneå
  22. Helena Mattsson, 54år, Egenföretagare, Björklinge
  23. Peter Vahlqvist, 51år, Chaufför, Björklinge
  24. Ulf Gummesson, 54år, Egenföretagare, Frösön
  25. Elisabeth Sundgren Åberg, 61år, Kanslichef, Bandhagen
  26. Sebastian Wilhelmsson, 42år, Chaufför, Hasselfors
  27. Berit Söderström, 61år, Veterinär, Järfälla
  28. David Wenhov, 48år, Rektor, Rimforsa
  29. Eva von Heideken, 53år, Lantbrukare, Malmköping
  30. Thomas Nordlöv, 68år, Förläggare, Uppsala
  31. Sören Pettersson, 55år, Företagsutvecklare, Västerljung
  32. Mari Nilsson, 42år, Egenföretagare, Strängnäs
  33. Inga-Lill Johansson, 50år, Egenföretagare, Borensberg
  34. Michael Olofsson, 38år, Småföretagare, Vara
  35. Anders Leijonhielm, 68år, f.d. Bankdirektör, Svenljunga
  36. Håkan Gulliksen, 61år, Fotograf, Kolmården
  37. Johnny Larsson, 51år, Kock, Grycksbo
HELA LANDET
1011-08529

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL RIKSDAGEN

Miljöpartiet de gröna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Annika Eriksson, gruppledare, Luleå
  2. Henrik Blind, renägare, Jokkmokk
  3. Ayse Duyar, sociolog, Luleå
  4. Simon Granberg Johnsson, snickarlärling, Piteå
  5. Hanna Sofie Utsi, röntgensjuksköterska, Porjus
  6. Elias Lundberg, studerande, Kiruna
  7. Annelie Mattson-Djos, miljökonsult, Luleå
  8. Bo-Anders Arvidsson, kulturentreprenör, Jokkmokk
  9. Kristina Enholm, företagare, Töre
  10. Hans Lönnelid, pensionerad rektor, Överkalix
  11. Dagmar Nyman, undersköterska, Gällivare
  12. Tomas Örn, doktorand, Luleå
  13. Ann-Louise Hagström, arbetsanpassare, Piteå
  14. Gösta Eriksson, konsult, Boden
  15. Malene Jensen, bibliotekarie, Luleå
  16. Johan Piribauer, kulturarbetare, Arvidsjaur
  17. Catarina Ask, psykiatrisjuksköterska, Boden
  18. Kamar Eddine Abdessamad, musiker, Luleå
  19. Solveig Mäki, sjuksköterska, Haparanda
  20. Mikael Stenman, ambulanssjukvårdare, Jokkmokk
  21. Marja Mostakallio, fil.dr./kantor, Övertorneå
  22. Johan Johansson, lastbilschaufför, Boden
  23. Mirja Palo, studerande, Luleå
  24. Timo Vilgats, lärare, Kiruna
  25. Agneta Granström, universitetslärare, Harads
  26. Henrik Ölvebro, projektingenjör, Gällivare
  27. Gun-Britt Emmoth, kock, Kiruna
Norrbottens län
0055-07356

Moderaterna

VAL TILL RIKSDAGEN

Moderaterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Krister Hammarbergh, 50 år, Luleå
  2. Johan Johansson, 46 år, Boden
  3. Anna Alriksson, 28 år, Malmberget
  4. Catarina Nordin, 51 år, Kalix
  5. Mattias Karlsson, 42 år, Luleå
  6. Anders Rönnqvist, 56 år, Haparanda
  7. Daniel Bergman, 37 år, Piteå
  8. Gunilla Wallstén, 67 år, Piteå
  9. Roger Tuomas, 43 år, Pajala
  10. Birgit Meier-Thunborg, 54 år, Porjus
  11. Charlotte Elworth, 48 år, Piteå
  12. Staffan Eriksson, 68 år, Luleå
  13. Lars Ralph, 64 år, Arvidsjaur
  14. Irma Spårman, 62 år, Kalix
  15. Håkan Johansson, 52 år, Piteå
  16. Karl-Erik Jonsson, 72 år, Piteå
  17. Anders Henriksson, 64 år, Arvidsjaur
Norrbottens län
0001-06949
VAL TILL RIKSDAGEN

Moderaterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Fredrik Reinfeldt, statsminister, partiordförande
  2. Beatrice Ask, statsråd, Stockholms stad
  3. Catharina Elmsäter-Svärd, statsråd, Stockholms län
  4. Ulrika Karlsson, riksdagsledamot, Uppsala län
  5. Per Westerberg, talman, Södermanlands län
  6. Andreas Norlén, riksdagsledamot, Östergötlands län
  7. Mats Green, kommunalråd, Jönköpings län
  8. Johan Hultberg, riksdagsledamot, Kronobergs län
  9. Jörgen Andersson, riksdagsledamot, Kalmar län
  10. Gustaf Hoffstedt, riksdagsledamot, Gotlands län
  11. Annicka Engblom, riksdagsledamot, Blekinge län
  12. Hans Wallmark, riksdagsled., Skåne läns norra och östra
  13. Anders Hansson, riksdagsledamot, Skåne läns södra
  14. Tobias Billström, statsråd, Malmö
  15. Jonas Jacobsson Gjörtler, riksdagsled., Skåne läns västra
  16. Jörgen Warborn, kommunalråd, Hallands län
  17. Lars Hjälmered, riksdagsledamot, Göteborg
  18. Lars-Arne Staxäng, riksdagsledamot, Bohuslän
  19. Camilla Waltersson Grönvall, riksdagsled., Norra Älvsborg
  20. Jan Ericson, riksdagsledamot, Södra Älvsborg
  21. Sten Bergheden, riksdagsledamot, Skaraborg
  22. Pia Hallström, riksdagsledamot, Värmlands län
  23. Elisabeth Svantesson, statsråd, Örebro län
  24. Jessica Polfjärd, riksdagsledamot, Västmanlands län
  25. Ulf Berg, riksdagsledamot, Dalarnas län
  26. Tomas Tobé, riksdagsledamot, Gävleborgs län
  27. Lena Asplund, riksdagsledamot, Västernorrlands län
  28. Saila Quicklund, riksdagsledamot, Jämtlands län
  29. Edward Riedl, riksdagsledamot, Västerbottens län
  30. Krister Hammarbergh, riksdagsledamot, Norrbottens län
HELA LANDET
0001-08913

Nya Partiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Nya Partiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Susanna Wallstén, studerande, Stockholm
  2. Johannes Nilsson, författare, Stockholm
  3. Edvin Lindström, studerande, Lund
  4. Magdalena Nordin, lärare, Umeå
  5. Svante Westergren, teknisk supportarbetare, Umeå
  6. Fredrik Jonsson, konsult, Stockholm
HELA LANDET
1195-09042

Piratpartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Piratpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Anna Troberg, 40, partiledare
  2. Amelia Andersdotter, 27, EU-parlamentariker
  3. Gustav Nipe, 26, förbundsordförande
  4. Rick Falkvinge, 42, föreläsare
  5. Henrik Brändén, 49, vetenskapsskribent
  6. Anton Nordenfur, 22, författare
  7. Deeqo Hussein, 23, tolk
  8. Mattias Bjärnemalm, 35, statsvetare
  9. Torbjörn Wester, 34, inköpare
  10. Marit Deldén, 31, lärarstudent
  11. Elin Andersson, 21, studerande
  12. Jan Lindgren, 35, produktionsanalytiker
  13. Nadia EL-Imam, 33, samhällsentreprenör
  14. Göran Widham, 47, marknadskommunikatör
  15. Erik Hultin, 51, försäljningschef
  16. Isabelle Danielsson, 26, studerande
  17. Nils Agnesson, 29, politisk sekreterare
  18. Emil Isberg, 38, nätverkstekniker
  19. Malin Karlsson, 25, föräldraledig
  20. Troed Sångberg, 39, futurist
  21. Nathalie Ylitalo, 29, ordningsvakt
  22. Mikael Holm, 28, förbundssekreterare
  23. Egil Möller, 35, GIS-programmerare/miljöaktivist
  24. David Midhage, 25, kampanjansvarig
  25. C Magnus Berglund, 51, färdtjänstförare
  26. Nicholas Miles, 24, lärarvikarie
  27. Anders S Lindbäck, 50, civilingenjör
  28. Mårten Fjällström, 36, projektledare
  29. Lars Johansson, 24, egen företagare
  30. Erik Einarsson, 23, musikproducent
  31. Ola Nyström, 37, nätverkstekniker
  32. Fredrik Holmbom, 43, IT-ansvarig
  33. Christoffer Eldengrip, 24, företagare
  34. Jimmie Karlsson, 24, studerande
  35. Adam Eltér, 20, studerande
  36. Mikael Nordfeldth, 27, fritidsledare
  37. JP Anderson, 35, montör
  38. Marcus Schmidt, 27, sofist
  39. Jacob Hallén, 56, företagare
  40. Andreas Larsson, 20, IT-tekniker
HELA LANDET
0524-07532

Reformist Neutral Partiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Reformist Neutral Partiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Zahra Heidari, värdinna, Växjö
  2. Puri Spångberg, studerande, Växjö
HELA LANDET
1202-09223

Republikanerna

VAL TILL RIKSDAGEN

Republikanerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Michael Schreiter, Republikan
HELA LANDET
0020-09289

Rättvisepartiet Socialisterna

VAL TILL RIKSDAGEN

Rättvisepartiet Socialisterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jonas Brännberg, kommunfullmäktigeledamot, Luleå
  2. Lina Rigney Thörnblom, kommunfullm.ledamot, Haninge
  3. Kristofer Lundberg, distriktsordförande, Göteborg
  4. Elin Gauffin, hyresaktivist, Stockholm
  5. Camilo Maureira Flores, aktivitetsledare LSS, Malmö
  6. Therése Lindberg, lärare, Sundsvall
  7. Raymond Ohlson, fritidspedagog, Boden
  8. Minela Mahmutovic, socionom, Hjällbo
  9. Mattias Bernhardsson, kommunfullmäktigeledamot, Haninge
  10. Sigbritt Herbert, lärare, Pilgrimstad, Jämtland
  11. Ammar Khorshed, studerande, Stockholm
  12. Sanna Tefke, vårdbiträde, fackligt aktiv
  13. Per-Olov Eklund, arbetslös, Norrköping
  14. Johanna Andersson, studerande, Lund
  15. Amer Mohammed Ali, asylrörelsen, Angered
  16. Gudrun Åhslund, pensionär, Sundsvall
  17. Jens Liljeqvist, lärare, Ystad
  18. Caroline Bergström, föräldraledig, Eskilstuna
  19. Bilbo Göransson, fackligt aktiv barnskötare
  20. Emma Öman, stödassistent, Kortedala
  21. Göran Thyni, tekniker, Luleå
  22. Irma Mahmutovic, juriststuderande, Mölnycke
  23. Petri Myllykoski, bussförare, Stockholm
  24. Caroline Holmgren, journaliststuderande, Hisingen
  25. Johannes Lundberg, badvärd, Hammarkullen
  26. Virpi Palmunen, personlig assistent, Skarpnäck
  27. Arne Johansson, chefredaktör Offensiv, Husby
HELA LANDET
0131-09242

Skånepartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Skånepartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Carl P Herslow, Författare
  2. Britt Borronha, Undersköterska
  3. José Borronha, Pensionär
  4. Ulla Clavenheim, Busschaufför
  5. Sven Nilsson, Förvaltare
  6. Lennart Hoff, Datakonsult
  7. Leif Rosén, Kyltekniker
  8. Isabela Cotia, Sjuksköterska
  9. Staffan Sterner, Verktygsmakare
  10. Alf Olsson, Lantbrukare
  11. Elvy Olsson, Hemmafru
HELA LANDET
0054-09000

SPI Välfärden

VAL TILL RIKSDAGEN

SPI Välfärden

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Göran Dandelo, Partiledare
  2. Bo Fridolph, Partisekreterare
  3. Bengt Palmgren, Företagare
  4. Jarl Strömbäck, Sjökapten
  5. Lilian Alexandersson, Beh. Assistent
  6. Camilla Adam, Lärare
  7. Wivi Pettersson, Undersköterska
  8. Peter Byström, Student
  9. Leif Fredriksson, Drifttekniker
  10. Bertil Eriksson, Upphandlare
  11. Roland Källström, Svetsare
HELA LANDET
0107-09143

Svenskarnas parti

VAL TILL RIKSDAGEN

Svenskarnas parti

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Stefan Jacobsson, 31 år, Partiledare
  2. Daniel Höglund, 36 år, Molekylärbiolog
  3. Jonas Andersson, 36 år, Snickare
  4. Anders Ärleskog, 37 år, Betonghåltagare
  5. Dan Eriksson, 32 år, Egenföretagare
  6. Daniel Spansk, 40 år, Lastbilschaufför
  7. Jörgen Kromann, 65 år, Pensionerad hamnarbetare
  8. Rickard Pekkarinen, 31 år, Styrman
  9. Curt Linusson, 70 år, Pensionerad bilmekaniker
  10. Alexander Helgesson, 26 år, Studerande
  11. Anders Leander, 55 år, Sjökapten
  12. Christer Nilsson, 63 år, Vårdare
  13. Christoffer Stenqvist, 31 år, Stenmontör
  14. Ludvig Delin, 24 år, Studerande
  15. Sebastian Karlsson, 25 år, Studerande
  16. Björn Björkqvist, 35 år, Redaktör Realisten.se
  17. Madicken Pettersson Fridén, 24 år, Studerande
  18. Henrik Hanell, 31 år, Personlig assistent
  19. Martin Illerbrand, 30 år, Betongarbetare
  20. Anna Jonsson, 25 år, Lastbilschaufför
  21. Robin Olsén, 22 år, Undersköterska
  22. Rasmus Björnberg, 24 år, Maskinoperatör
  23. Johan Adolfsson, 39 år, Glasmästare
  24. Sebastian Bjurman, 29 år, Mjukvaruingenjör
  25. Patrik Sverin, 27 år, Lagerarbetare
  26. Mikael Eriksson, 43 år, Vårdare
  27. Simon Österberg, 28 år, PC-tekniker
  28. Göran Reimers, 63 år, Pensionerad sjöofficer
  29. Lars Rosenberg, 68 år, pensionär
  30. Line Jern, 26 år
  31. Stig-Erik Werner, 44 år, Mekaniker
  32. Caroline Kindberg, 25 år, Studerande
  33. Mikael Rosén, 55 år
  34. Varenus Luckmann, 28 år, Studerande
  35. Peter Fredriksson, 30 år
  36. Carina Kindberg, 48 år, Mentalskötare
  37. Tommie Taavitsainen, 27 år
  38. Peter Furhäll, 35 år, Personlig assistent
  39. Stefan Karlsson, 21 år, Vårdare
  40. Mats Brodin, 22 år, Butiksbiträde
  41. Jonas Lundström, 30 år, Lagerarbetare
  42. Kent Johansson, 44 år, Kock
  43. Martin Lennartsson, 22 år, Studerande
  44. Nils-Eric Hennix, 70 år, Författare
  45. Marcus Norgren, 26 år, VVS-projektledare
  46. Patrik Fridén, 25 år, Studerande
  47. Emil Sjöström, 27 år, Vårdbiträde
  48. Håkan Svensson, 30 år, Sjukpensionär
  49. Jonathan Wennermark, 20 år, Studerande
HELA LANDET
0972-08854

Sverigedemokraterna

VAL TILL RIKSDAGEN

Sverigedemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jimmie Åkesson, partiordförande, Sölvesborg
  2. Carina Herrstedt, personlig assistent, Landskrona
  3. Julia Kronlid, socialpedagog, Örebro
  4. Björn Söder, gruppledare, Helsingborg
  5. Mattias Karlsson, riksdagsledamot, Lund
  6. Paula Bieler, chefredaktör, Uppsala
  7. Richard Jomshof, lärare, Karlskrona
  8. Sven-Olof Sällström, riksdagsledamot, Ånge
  9. Per Ramhorn, vårdare, Malmö
  10. Margareta Larsson, riksdagsledamot, Stockholm
  11. Josef Fransson, högskoleingenjör, Skövde
  12. Johnny Skalin, riksdagsledamot, Sundsvall
  13. Mikael Jansson, ingenjör, Göteborg
  14. Hanna Wigh, assistent, Falköping
  15. Kent Ekeroth, civilekonom, Lund
  16. Oscar Sjöstedt, nationalekonom, Stockholm
  17. Jonas Åkerlund, riksdagsledamot, Stockholm
  18. David Lång, riksdagsledamot, Stockholm
  19. Anna Hagwall, optiker, Rättvik
  20. Markus Wiechel, riksdagsledamot, Norrköping
  21. Tony Wiklander, riksdagsledamot, Åstorp
  22. Kristina Winberg, vårdbiträde, Jönköping
  23. Aron Emilsson, fil kand, Lerum
  24. Mattias Bäckström Johansson, reaktoroperatör, Oskarshamn
  25. Peter Lundgren, lastbilschaufför, Gnosjö
  26. Roger Hedlund, politisk sekreterare, Gävle
  27. Pavel Gamov, landstingsråd, Uppsala
  28. Martin Kinnunen, pressansvarig, Botkyrka
  29. Anders Forsberg, bonde, Skara
  30. Angelika Bengtsson, dansare, Malmö
  31. Linus Bylund, stabschef, Stockholm
  32. Patrik Jönsson, kvalitetssamordnare, Hässleholm
  33. Runar Filper, riksombudsman, Sunne
  34. Dennis Dioukarev, studerande, Växjö
  35. Adam Marttinen, yrkesförare, Eskilstuna
  36. Roger Richtoff, företagare, Strängnäs
  37. Magnus Persson, byggnadsarbetare, Bromölla
  38. Per Klarberg, lokförare, Trelleborg
  39. Mikael Eskilandersson, maskinförare, Örkelljunga
  40. Jimmy Ståhl, hamnarbetare, Göteborg
  41. Sara-Lena Bjälkö, valorganisatör, Falkenberg
  42. Christoffer Dulny, politisk sekreterare, Stockholm
  43. Christina Thuring, arbetsledare, Söderhamn
  44. Jonas Millard, oppositionsråd, Örebro
  45. Olle Felten, småföretagare, Norrköping
  46. Jeff Ahl, studerande, Boden
  47. Stefan Jakobsson, riksombudsman, Strängnäs
  48. Jennie Åfeldt, fritidspersonal, Bromölla
  49. Johan Nissinen, ekonomistuderande, Värnamo
  50. Robert Stenkvist, fritidspedagog, Botkyrka
  51. Nina Kain, IT-konsult, Malmö
  52. Cassandra Sundin, statsvetarstuderande, Sundsvall
  53. Fredrik Eriksson, projektledare, Partille
  54. Heidi Kronvall, undersköterska, Bjuv
  55. Crister Spets, nämndeman, Borås
  56. Monica Tedestam Berglöw, projektledare, Täby
  57. Marcus Silverbåge, säljare, Göteborg
  58. Linda Lindberg, florist, Svalöv
  59. Joakim Pripp, ekonom, Motala
  60. Lotta Antman, universitetslärare, Karlskrona
  61. Therese Borg, sekreterare, Klippan
  62. Helmuth Petersén, oppositionsråd, Trelleborg
  63. Gunilla Hellberg, lärare, Norrköping
  64. Jimmie Stranne, busschaufför, Lerum
  65. Ann-Christine From Utterstedt, redovisningsassistent, Västerås
  66. Lars Hansson, busschaufför, Göteborg
  67. Daniel Spiik, entreprenör, Örebro
  68. Monika Healiv, egenföretagare, Solna
  69. Bengt Malmberg, säkerhetschef, Lund
  70. Sven Bager, ingenjör, Flen
  71. Anders Ahl, regionpolitiker, Hammarö
  72. Richard Carlsson, CNC-operatör, Gävle
  73. Jörgen Fogelklou, grafisk ansvarig, Göteborg
HELA LANDET
0110-08273
VAL TILL RIKSDAGEN

Sverigedemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Jimmie Åkesson, partiordförande, Sölvesborg
  2. Carina Herrstedt, personlig assistent, Landskrona
  3. Julia Kronlid, socialpedagog, Örebro
  4. Björn Söder, gruppledare, Helsingborg
  5. Mattias Karlsson, riksdagsledamot, Lund
  6. Paula Bieler, chefredaktör, Uppsala
  7. Richard Jomshof, lärare, Karlskrona
  8. Sven-Olof Sällström, riksdagsledamot, Ånge
  9. Per Ramhorn, vårdare, Malmö
  10. Margareta Larsson, riksdagsledamot, Stockholm
  11. Josef Fransson, högskoleingenjör, Skövde
  12. Johnny Skalin, riksdagsledamot, Sundsvall
  13. Mikael Jansson, ingenjör, Göteborg
  14. Hanna Wigh, assistent, Falköping
  15. Kent Ekeroth, civilekonom, Lund
  16. Oscar Sjöstedt, nationalekonom, Stockholm
  17. Jonas Åkerlund, riksdagsledamot, Stockholm
  18. David Lång, riksdagsledamot, Stockholm
  19. Anna Hagwall, optiker, Rättvik
  20. Markus Wiechel, riksdagsledamot, Norrköping
  21. Tony Wiklander, riksdagsledamot, Åstorp
  22. Kristina Winberg, vårdbiträde, Jönköping
  23. Aron Emilsson, fil kand, Lerum
  24. Mattias Bäckström Johansson, reaktoroperatör, Oskarshamn
  25. Peter Lundgren, lastbilschaufför, Gnosjö
  26. Roger Hedlund, politisk sekreterare, Gävle
  27. Pavel Gamov, landstingsråd, Uppsala
  28. Martin Kinnunen, pressansvarig, Botkyrka
  29. Anders Forsberg, bonde, Skara
  30. Angelika Bengtsson, dansare, Malmö
  31. Linus Bylund, stabschef, Stockholm
  32. Patrik Jönsson, kvalitetssamordnare, Hässleholm
  33. Runar Filper, riksombudsman, Sunne
  34. Dennis Dioukarev, studerande, Växjö
  35. Adam Marttinen, yrkesförare, Eskilstuna
  36. Roger Richtoff, företagare, Strängnäs
  37. Magnus Persson, byggnadsarbetare, Bromölla
  38. Per Klarberg, lokförare, Trelleborg
  39. Mikael Eskilandersson, maskinförare, Örkelljunga
  40. Jimmy Ståhl, hamnarbetare, Göteborg
  41. Sara-Lena Bjälkö, valorganisatör, Falkenberg
  42. Christoffer Dulny, politisk sekreterare, Stockholm
  43. Christina Thuring, arbetsledare, Söderhamn
  44. Jonas Millard, oppositionsråd, Örebro
  45. Olle Felten, småföretagare, Norrköping
  46. Jeff Ahl, studerande, Boden
  47. Stefan Jakobsson, riksombudsman, Strängnäs
  48. Jennie Åfeldt, fritidspersonal, Bromölla
  49. Johan Nissinen, ekonomistuderande, Värnamo
  50. Robert Stenkvist, fritidspedagog, Botkyrka
  51. Nina Kain, IT-konsult, Malmö
  52. Cassandra Sundin, statsvetarstuderande, Sundsvall
  53. Fredrik Eriksson, projektledare, Partille
  54. Heidi Kronvall, undersköterska, Bjuv
  55. Crister Spets, nämndeman, Borås
  56. Monica Tedestam Berglöw, projektledare, Täby
  57. Marcus Silverbåge, säljare, Göteborg
  58. Linda Lindberg, florist, Svalöv
  59. Joakim Pripp, ekonom, Motala
  60. Lotta Antman, universitetslärare, Karlskrona
  61. Anne Karlsson, säljkoordinator, Värnamo
  62. Kim Fredriksson, politisk gruppledare, Eskilstuna
  63. Birgitta Kullvén, omvårdare, Landskrona
  64. Martin Kirchberg, civilingenjör, Torsås
  65. Jessica Ohlson, jurist, Uppsala
  66. Peter Johansson, behandlingsassistent, Östersund
  67. Mats Hellhoff, kriminalinspektör, Sundsvall
  68. Mona Erichsén, arbetsledare, Simrishamn
  69. Christian Staaf, ingenjör, Järfälla
  70. Heikki Klaavuniemi, yrkeschaufför, Munkedal
  71. Paul Svensson, egenföretagare, Ystad
  72. Liz Edman, konsult, Helsingborg
  73. Matthew Bonnor, politisk sekreterare, Lund
HELA LANDET
0110-08275

Sveriges Kommunistiska Parti (SKP)

VAL TILL RIKSDAGEN

Sveriges Kommunistiska Parti (SKP)

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Victor Diaz De Filippi, partiordförande, Malmö
  2. Charlotte Svärdström, konstnär, Uddevalla
  3. Lars Lundberg, byggnadsarbetare, Gävle
  4. Barbara Brädefors, lärare, Stockholm
  5. Arnold Stenman, ingenjör, Piteå
  6. Ali Kinali, busschaufför, Botkyrka
  7. Dennis Tengbring, speditör, Göteborg
  8. Ilya Zorkhin Nilsson, läkarstudent, Örebro
  9. Paulina Collao, lärare, Järfälla
  10. Hampus Fries, förtidspensionär, Lund
  11. Helli Päretalo, lokalvårdare, Piteå
  12. Toni Sandström, sjuksköterska, Västerås
  13. Kjell Bygdén, musiker/socialarbetare, Stockholm
  14. Mats Hedell, kanslist, Örnsköldsvik
  15. Göran Kieri, yrkeslärare, Pajala
  16. Anja Khobareva, ekonom, Helsingborg
  17. Gösta Andersson, fabriksarbetare, Kalix
  18. Jannis Konstantis, tunneltågförare, Stockholm
  19. Stefan Gustavsson, byggnadsarbetare, Gävle
  20. Lars Folke, barnskötare, Västerås
  21. Omel Hussain Sahil, personlig assistent, Malmö
  22. Jean Westling, elektriker, Kiruna
  23. Stig-Arne Mattsson, boendestödjare, Ljusdal
  24. Sebastian Björkin Joona, apotekare, Västerås
  25. Ketil Ervik, musiker, Arvika
  26. Sune Kauppinen, lärare, Haparanda
  27. Barbro Kjelkerud, husmor, Stockholm
  28. Gunnar Nilsson, grafiker, Öland
  29. Håkan Jönsson, byggnadsarbetare, Malmö
  30. Kjell Randehed, lärare, Klippan
HELA LANDET
1063-09349

Sverige ut ur EU / Frihetliga Rättvisepartiet (FRP)

VAL TILL RIKSDAGEN

Sverige ut ur EU / Frihetliga Rättvisepartiet (FRP)

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Bernt Bäckström, Hässelby
HELA LANDET
0675-09479

Vägvalet

VAL TILL RIKSDAGEN

Vägvalet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Tom Heyman, 75 år, Göteborg
  2. Anders Åkvist, 51 år, Göteborg
  3. Karin Törnqvist, 52 år, Partille
  4. Anders Börjesson, 51 år, Göteborg
  5. Marie-Louise Bergström, 56 år, Göteborg
  6. Bengt Hansves, 48 år, Göteborg
  7. Maria Berjaoui, 23 år, Göteborg
  8. Claes-Åke Henricsson, 64 år, Öckerö
  9. Catarina Pettersson, 47 år, Göteborg
  10. Olle Noord, 65 år, Göteborg
HELA LANDET
1138-05595

Vänsterpartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Vänsterpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Birger Lahti, Pajala
  2. Anna Hövenmark, Jokkmokk
  3. Lena Tjäder, Kiruna
  4. Nina Berggård, Luleå
  5. Niklas Sirén, Kiruna
  6. Tina Aghajari, Boden
  7. Brith Fäldt, Piteå
  8. Ulrika Lundberg, Luleå
  9. Christina Snell-Lumio, Övertorneå
  10. Tore Andersson, Luleå
  11. Glenn Berggård, Luleå
  12. Iris Dimitri, Gällivare
  13. Bertil Bartholdson, Luleå
  14. Katarina Burman, Kalix
  15. Åke Engman, Älvsbyn
  16. Pernilla Fagerlönn, Gällivare
  17. Markus Forsberg, Pajala
  18. Hanna Goding, Luleå
  19. Gunnar Bergman, Kiruna
  20. Annika Sundström, Luleå
  21. Lauri Korpela, Kalix
  22. Britt-Inger Hedman, Arvidsjaur
  23. Roger Nielsen, Luleå
  24. Lena Jakobsson, Luleå
Norrbottens län
0005-06192

http://www.val.se