2014-09-13 06:51:13

Val till kommunfullmäktige i Huddinge - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Emil Högberg, 38 år, Oppositionsråd/Jurist, Glömsta
  2. Sara Heelge Vikmång, 37 år, Politisk sekreterare, Vistaberg
  3. Bilal Dogan, 50 år, Kock, Flemingsberg
  4. Anneli Sjöberg, 58 år, IT-planerare, Skogås
  5. Rikard Lingström, 36 år, Administrativ chef, Stuvsta
  6. Ann-Marie Högberg, 65 år, Oppositionsråd/Sjuksköterska, Visättra
  7. Fredrik Fjällström, 39 år, Brevbärare, Sörskogen
  8. Natalie Sial, 30 år, Strateg sociala medier, Huddinge Centrum
  9. Tomas Henriksson, 56 år, Verksamhetsutvecklare, Vårby
  10. Shewen Nysmed, 34 år, Regionplanerare, Vistaberg
  11. Yosef Sigal, 50 år, Share Point utvecklare, Segeltorp
  12. Michaela Lööf, 24 år, Statsvetare, Flemingsberg
  13. Erling Karlsson, 69 år, Pensionär, Visättra
  14. Marie Fors, 56 år, Studie- och yrkesrådgivare, Huddinge Centrum
  15. Sefkan Halbori, 27 år, Förhandlare, Stuvsta
  16. Louise Callenberg, 36 år, Kanslichef, Trångsund
  17. Göran Hallberg, 56 år, Systemförvaltare, Solgård
  18. Sara Holmgren, 54 år, Konsult, Fullersta
  19. Michael Hagström, 53 år, Bibliotikarie, Stuvsta
  20. Anna Larsson, 24 år, Studerande, Skogås
  21. Stefan Björk, 32 år, Ombudsman, Vårby Gård
  22. Eeva Laine, 52 år, Barnskötare, Trångsund
  23. Pran Malhotra, 63 år, Stationsvärd, Flemingsberg
  24. Ylva Thörn, 60 år, bitr. Partisekreterare/Undersköterska, Utsälje
  25. Claes Melkersson, 24 år, Elektriker, Visättra
  26. Christina Axelsson, 65 år, Pensionär, Snättringe
  27. Kemo Ceesay, 51 år, Ekonom, Masmo
  28. Khalida Marefat, 42 år, Lärare, Glömsta
  29. Christian Engman, 32 år, Egenföretagare, Stuvsta
  30. Carina Paulsson, 44 år, Ombudsman, Trångsund
  31. Lars Gredefeldt, 50 år, Försäkringstjänsteman, Snättringe
  32. Rabieh Daikalan, 28 år, Ekonom, Visättra
  33. Ronny Frithiof, 61 år, Regionalt skyddsombud, Balingsnäs
  34. Josefin Chamoun, 51 år, Ekonomikonsult, Stuvsta
  35. Max Dahlbäck, 26 år, Studerande, Fullersta
  36. Birgitta Bergholm Sjöblom, 41 år, Verksamhetsutvecklare, Segeltorp
  37. Anders Norman, 64 år, Läkare, Skogås
  38. Maria Bergius, 49 år, Grundskolelärare, Huddinge Centrum
  39. Redoy Ullah, 20 år, Läkarstudent, Segeltorp
  40. Margareta Lydén Lövkvist, 68 år, Pensionär, Hörningsnäs
  41. Emil Buskas, 38 år, Utredare, Hörningsnäs
  42. Lena Berg, 42 år, Biträdande rektor, Trångsund
  43. Said Elmi, 23 år, Byggnadsingenjör, Flemingsberg
  44. Petra Östlund, 35 år, Sjuksköterska, Visättra
  45. Ali Abozar, 29 år, Statsvetare, Visättra
  46. Julia Hachichou, 18 år, Studerande, Kvarnbergsplan
  47. Carl-Gustaf Carlsson, 71 år, Konsult, Masmo
  48. Tua Myhrman, 35 år, Leg. Sjuksköterska, Hörningsnäs
  49. Johan Hagman, 35 år, Säljare, Huddinge Centrum
  50. Margareta Vikgren, 71 år, Pensionär, Skogås
  51. Benny Upphagen, 66 år, Hjälpmedelstekniker, Segeltorp
  52. Carina Andersson, 51 år, Personalchef, Fullersta
  53. Per Callenberg, 34 år, Civilingenjör, Trångsund
  54. Embla Jauhojärvi, 19 år, Studerande, Trångsund
  55. Curt Carleteg, 75 år, Pensionär, Skogås
  56. Kristina Sjöqvist, 43 år, Vård- och stödsamordnare, Huddinge Centrum
  57. Elias Hachichou, 20 år, Studerande, Kvarnbergsplan
  58. Sara Babiker, 20 år, Läkarstuderande, Flemingsberg
  59. Jan Nordström, 63 år, Ingenjör, Utsälje
  60. Claudia Solar, 39 år, Statsvetare, Vårby Gård
  61. Asmen Gül, 19 år, Studerande, Skogås
  62. Eva Pauli, 54 år, Facklig ordförande/Enhetschef, Snättringe
  63. Roland Sernlind, 61 år, Förhandlingsansvarig, Fullersta
  64. Christina Lyngå, 72 år, Pensionär, Flemingsberg
Huddinge Västra och Huddinge Östra
0002-06303

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Christian Ottosson, 37 år, Kommunalråd, Sjödalen
  2. Lisa Alexandersson, 42 år, Företagare, Trångsund
  3. Christoffer Engkvist, 26 år, Fritidspedagog, Flemingsberg
  4. Evelina Robertson, 18 år, Student, Fullersta
  5. Bengt Nylander, 74 år, Pensionär, Skogås
  6. Lars-Göran Sander, 50 år, Miljöstrateg, Utsälje
  7. Margareta Hedström, 72 år, Leg Sjuksköterska, Huddinge C
  8. Per Olding, 73 år, F.d. Hovrättsråd, Segeltorp
  9. Jamel Skandrani, 52 år, Taxichaufför, Huddinge centrum
  10. Stergios Michopoulos, 35 år, Studerande, Vårby gård
  11. Elena Aydogdyeva, 46 år, Företagare, Flemingsberg
  12. Tommy Sköldby, 68 år, F.d. Miljöingenjör, Segeltorp
  13. Katarina Wigle, 43 år, Utvecklingschef, Trångsund
  14. Maud Blomberg, 74 år, Fastighetsmäklare, Segeltorp
  15. Victor Chiorean, 24 år, Gymnasielärare, Flemingsberg
  16. Lillemor Tängman, 44 år, Lagerarbetare, Vårby gård
  17. Johan Alexandersson, 41 år, Vinimportör, Trångsund
  18. Kerstin Hintze, 82 år, Pensionär, Huddinge
  19. Sven-Erik Jansson, 68 år, F.d. Presschef, Snättringe
  20. Ann-Marie Börjesson, 70 år, Pensionär, Trångsund
  21. Anita Melén, 62 år, Barnskötare, Skogås
  22. Kjell Börjesson, 74 år, Pensionär, Trångsund
  23. Johan Hedström, 77 år, Pensionär, Huddinge C
Huddinge kommun
0004-07141

Drevvikenpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Drevvikenpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Katharina Wallenborg, Skogås
  2. Leif Dyrvall, Skogås
  3. Kim Wiking, Skogås
  4. Ingalill Söderberg, Trångsund
  5. Tomas Ekroth, Trångsund
  6. Hans Wallenborg, Skogås
  7. Eva Baumgartner, Länna
  8. Jolanta Szutkiewicz, Skogås
  9. Mathias Övelius, Trångsund
  10. Sofie Söderberg, Trångsund
  11. Maria Dyrvall, Skogås
  12. Lars Slättås, Trångsund
  13. Lars Andersson, Skogås
  14. Jan Borg, Skogås
  15. Hedda Danielsson Jonsson, Trångsund
  16. Claes Anderssson, Skogås
  17. Inger Kjellgren, Länna
  18. Ansumana Bojang, Skogås
  19. Eva Olofsson, Skogås
  20. Lena Oskarsson, Skogås
  21. Adolf Szutkiewicz, Skogås
  22. Ingegerd Teljfors, Skogås
  23. Thore Henningsson, Skogås
  24. Nettan Larsson, Skogås
Huddinge Västra och Huddinge Östra
0122-08807

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Malin Danielsson, 37, kommunalråd, Skogås
  2. Cem Delen, 38, ekonom, Segeltorp
  3. Vibeke Bildt, 63, ordf KFN, egenföretagare, Skogås
  4. Tomas Nimréus Silfverswärd, 54, arkivarie, fil mag, Stuvsta
  5. Amanda Söderberg, 23, ekonom, Flemingsberg
  6. Bo Källström, 51, jourhemspappa, civ ek, Gladö Kvarn
  7. Jessica Ericsson, 43, handläggare, Huddinge C
  8. Chris Smith, 42, IT-ingenjör, Stuvsta
  9. Sofia Knutz, 32, gruppchef, Sjödalen
  10. Johan Knutz, 35, säljare, Sjödalen
  11. Eylem Delen, 31, projektledare, Segeltorp
  12. Cathrin Idén, 38, chef, Solgård
  13. Anders Jönson, 50, aukt. finansanalytiker, Fullersta
  14. Tove Madsen, 48, egen företagare, Trångsund
  15. Henrik Jitelius, 21, studerande, Skogås
  16. Margareta Forsell, 73, pensionär, Segeltorp
  17. Lars Berkesten, 78, ingenjör, Skogås
  18. Mia Burstein, 69, pensionär, Stuvsta
  19. Mikhael Mikalides, 33, lärare, bokförläggare, Vistaberg
  20. Lena Lionskoog, 67, företagare, Huddinge C
  21. Othman Dridi, 63, info.säkerhetsexp., Huddinge C
  22. Eva-Karin Brauer, 71, fd gymnasielärare, Fullersta
  23. Gerd Fin, 72, pensionär, Flemingsberg
  24. Erik Tolf, 37, ingenjör, Skogås
  25. Lena Byrdeman, 36, studerande, Trångsund
  26. Roland Gustavsson, 74, pensionär, Skogås
  27. Anita Blomkvist, 75, fd tjänsteman, Balingsnäs
  28. Jan Forsell, 72, fil kand, pensionär, Segeltorp
  29. Helena Gustavsson, 69, pensionär, Skogås
  30. Erik Wiker, 67, ingenjör, Länna
  31. Alexandra Birk, 71, pensionär, Stuvsta
  32. Birger Winsa, 59, författare, docent, Skogås
  33. Thomas Hagsten, 52, VD, Sjödalen
  34. Bodil Wiker Åkerblom, 69, pensionär, Länna
Huddinge
0003-06682

Huddingepartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Huddingepartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Lars Björkman, Glömsta
  2. Lisbeth Krogh, Solgård
  3. Charlotte Björkman, Glömsta
  4. Gun Lindblad, Hörningsnäs
  5. Mats Pettersson, Snättringe
  6. Sven Niklasson, Solgård
  7. Jan Hermansson, Myrängen
  8. Ingela Öberg, Glömsta
  9. Ragnar Kåhre, Kästa
  10. Robert Andersson, Stuvsta
  11. Elinor Dahlgren, Kvarnbergsplan
  12. Helena von Euw, Centrala Huddinge
  13. Elisabet Claezon, Fullersta
  14. Lars Kingelin, Solgård
  15. Agust Lundkvist, Hörningsnäs
  16. Linnea Krogh, Solgård
  17. A.Gunnar Lundkvist, Hörningsnäs
  18. Lennart Krogh, Solgård
  19. Gunnel Sandelius, Glömsta
  20. Jan von Euw, Centrala Huddinge
  21. Gunnar Jacobsén, Furuhöjden
  22. Lars Sandelius, Glömsta
  23. Anna Samuelsson, Fullersta
  24. Eve Larsson, St Mellansjö
Huddinge
0028-08001

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Tomas Hansson, 49, kommunalråd, Snättringe
  2. Karl Henriksson, 43, civilekonom, Skogås
  3. Stephanie Hansson, 24, socionom, Snättringe
  4. Gorges Barkho, 56, civilingenjör, Segeltorp
  5. Edvin Bernhardsson, 21, läkarstuderande, Huddinge
  6. Pia Berkman, 60, kurator, Stuvsta
  7. Jack Bassus, 45, ingenjör, Fullersta
  8. Josefina Bautista, 64, förskollärare, Vårby
  9. Kjell Wingmyr, 54, skadereglerare, Stuvsta
  10. Christer Bergh, 45, ekonomichef, Stuvsta
  11. Lasse Reuterberg, 61, föreläsare, Trångsund
  12. Rickard Rönnklint, 26, webbkommunikatör, Fullersta
  13. Kaija Jansson, 73, fd. skolledare, Flemingsberg
  14. Rolf Johansson, 61, civilingenjör, Stuvsta
  15. Monica Karlsson, 66, församlingspedagog, Segeltorp
  16. Fredrik Magnusson, 43, gymnasielärare, Fullersta
  17. Kay Pettersson, 66, husmor, Stuvsta
  18. Daniel Andersson, 27, ekonom, Trångsund
  19. Therése Radujko, 27, jurist & kriminolog, Trångsund
  20. Elisabeth Hammarberg, 49, kommunikationschef, Stuvsta
  21. Roger Stenzelius, 57, pastor, Sjödalen
  22. Timo Pesonen, 65, pensionär, Solgård
  23. Åsa Peleback, 39, hemmamamma, Länna
  24. Birger Jacobsson, 75, fd. kommunalråd, Sjödalen
  25. Lina Bassus, 38, ekonom, Fullersta
  26. Evan Karlsson, 71, pensionär, Segeltorp
  27. Lars Lindén, 68, fd. riksdagsledamot, Visättra
Huddinge Västra och Huddinge Östra
0068-07821

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Marica Lindblad, Oppositionsråd/ekonom, Centrala Huddinge
  2. Peter Johansson, Trädgårdsmästare, Snättringe
  3. Birgitta Ljung, F.d. Rektor, Solgård
  4. Åke Wickberg, Finance Officer, Trångsund
  5. Zaire Kanat Yildirim, Jurist, Vårby Gård
  6. Jan-Olof Bodén, Enhetschef/Psykolog, Stuvsta
  7. Marianne Broman, Handläggare, Flemingsberg
  8. Anders Abel, IT-konsult, Solgård
  9. Anette Blomstrand, Boendestödjare, Stuvsta
  10. Albert Askeljung, Student, Flemingsberg
  11. Barbro Lind, Leg. Sjuksköterska, Kvarnbergsplan
  12. Per Öberg, Förskolelärare/Företagare, Visättra
  13. Camilla Thörn, Miljövetare, Sjödalen
  14. Olof Olsson, Lärare, Vårby Gård
  15. Nina de Leon, Redare, Stuvsta
  16. Romeo Bäck, Student/Statsvetare, Flemingsberg
  17. Piérre Brill, Egen företagare, Segeltorp
  18. Rita Lemrini, Lärarstuderande, Skogås
  19. Lars Alaeus, Civilingenjör, Solgård
  20. Elisabeth Norberg, Begravningsentreprenör, Visättra
  21. Bengt-Gunnar Carlsson, Gymnastikdirektör, Solfagra
  22. Hans Åberg, Slöjdlärare, Glömsta
  23. Karin Kressner, Agronom, Skogås
  24. Tomas Nordström, Civilingenjör, Solgård
  25. Alf Levinsson, Musiklärare/pensionär, Fullersta
Huddinge Västra och Huddinge Östra
0055-06578

Moderaterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderaterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Daniel Dronjak Nordqvist, Ordförande Kommunstyrelsen, 41, Segeltorp
  2. Christina Eklund, Personalekonom, 60, Segeltorp
  3. Jelena Drenjanin, Kommunalråd, 49, Fullersta
  4. Anti Avsan, Riksdagsledamot, Rådman, 56, Segeltorp
  5. Erik Ottoson, Landstingsrådssekreterare, 24, Fullersta
  6. Gunilla Helmerson, Byggnadsingenjör, 62, Stuvsta
  7. Eva Carlsson Paulsén, Butiksansvarig, 55, Skogås
  8. Henrik Boltenstål, Läkarstudent, 24, Segeltorp
  9. Ted Wallebo, Trafiklärare, 24, Kvarnbergsplan
  10. Ellinor Avsan, Systemekolog, Egenföretagare, 56, Segeltorp
  11. Nils Johnson, Fd Byrådirektör, 81, Ballingsnäs
  12. Peter Höög, Försäljningschef, 58, Segeltorp
  13. Carl Göransson, Studerande, 23, Huddinge centrum
  14. Jennifer Lind, Egenföretagare, 45, Länna
  15. Kennet Bergh, Civilekonom, 51, Snättringe
  16. Amir Seyfeddini, Logistiker, 45, Kvarnbergsplan
  17. Björn Karlsson, Ingenjör, 68, Skogås
  18. Love Bergström, Studerande, 23, Kvarnbergsplan
  19. Bengt Säberg, Fastighetsförvaltare, 58, Stuvsta
  20. Fredrik Kristoffersen, Controller, 30, Skogås
  21. Diana Molinsky, Projektadministratör, 23, Flemingsberg
  22. Johanna Bergman, Lärarstudent, 23, Huddinge centrum
  23. Nicolas Holst, Studerande, 22, Skogås
  24. Claes-Johan Bonde, Säljare, 47, Västra Solgård
  25. Anders Persson, Företagare, 52, Stuvsta
  26. Erik Karlén, Systemvetare, 26, Trångsund
  27. Yasar Arikan, Egenföretagare, 52, Flemingsberg
  28. Cecilia Sundberg, Projektledare, 52, Solgård
  29. Gunilla Pettersson, Toxikolog, 43, Huddinge
  30. Anna von Fircks, Studerande, 19, Segeltorp
  31. Patrick Gill, Teamledare, 47, Trångsund
  32. Kerstin L. Johnson, Fd Narkossjuksköterska, 71, Vårby
  33. Arja Hakanpää, Postsorterare, 58, Stuvsta
  34. Claes-Göran Bonde, Byggnadsingenjör, 83, Solgård
  35. Mats Österholm, Advokat, 43, Segeltorp
  36. Ulrika Wennberg, Civilekonom, 44, Sörskogen
  37. Leif Britsmar, Väktare, 51, Sjötorp
  38. Peter Forssman, Ekonomiassistent, 47, Flemingsberg
  39. Emil Ersson, Teknisk säljare, 35, Glömsta
  40. Suzana Kadiric, Diplomerad handledare, 49, Kvarnbergsplan
  41. Emma Ullberg, Säljare, 23, Glömsta
  42. Peder Westerlund, Politisk sekreterare, 50, Segeltorp
  43. Bo Nordberg, Pensionär, 73, Huddinge
  44. Magnus Dager, Civilingenjör, 73, Fullersta
  45. Anita Nordberg, Pensionär, 72, Huddinge
  46. Alicja Bajera, Administratör, 59, Kästa
  47. Erik Boltenstål, Ekonomistuderande, 22, Segeltorp
  48. Annika Lundström, Administrativ chef, 64, Skogås
  49. Yegana Hasanova, Specialpedagog, 32, Kvarnbergsplan
Huddinge Västra och Huddinge Östra
0001-08937

Svenskarnas parti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Svenskarnas parti

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Marcus Norgren, 26 år, VVS-projektledare
Huddinge Västra och Huddinge Östra
0972-08792

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald eller genom att skriva till ett namn på valsedeln. Om du skriver flera namn får den överst tillskrivna kandidaten din personröst.
  1. Arnold Boström, civilekonom, Segeltorp
  2. Mats Arkhem, åkare, Huddinge
  3. Martin Nigals, civilingenjör, Trångsund
  4. Annika Boström, sjuksköterska, Segeltorp
  5. Sven Pernils, chaufför, Huddinge
  6. Lars Johansson, pensionär, Vårby
  7. Birgitta du Rées, egen företagare, Gladö
  8. Nils Nilsson, byggnadsarbetare, Vårby
  9. Bo Adolfsson, chaufför, Ådran
  10. Tor Gustafsson, instruktör, Huddinge
  11. Robert Soback, konsult, Trångsund
  12. Peder Palmcrantz, sjöbefäl, Huddinge
Huddinge
0110-06098

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du kan personrösta genom att sätta ett kryss för den kandidat du helst vill ska bli vald. Du kan inte personrösta på fler än en eller någon annan kandidat än de som står nedan.
  1. Nujin Alacabek Darwich, Visättra
  2. Erica Stensson, Vårby Gård
  3. Oscar Björk, Vårby Gård
  4. Sonia Benavente, Skogås
  5. Madeleine Johansson, Sjödalen
  6. Jonatan Spejare, Sjödalen
  7. Elisabeth Ulin Karlsson, Vårby Gård
  8. Britt Björneke, Hörningsnäs
  9. John Håkansson, Fullersta
  10. Karin Olsson, Vista
  11. Stefan Langendorf, Glömsta
  12. Gertie Lux, Flemingsberg
  13. Carl-Gustaf Hedén, Flemingsberg
  14. Maja Bukovac-Re, Skogås
  15. Bo Persson, Myrstuguberget
  16. Barbro Waara, Sjödalen
  17. Fred Carlsson, Stuvsta
  18. Laila Leymann, Fullersta
  19. Ulf Langlet, Stuvsta
  20. Bruno Heed, Flemingsberg
  21. Ulla Olsson Engström, Myrstuguberget
  22. Keijo Winstén, Skogås
  23. Erik Cardfelt, Vista
  24. Kurt Carlsson, Fullersta
Huddinge
0005-06530

http://www.val.se