Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till riksdagen - Valsedlar - Stockholms kommun

Här är de partier som beställt valsedlar i riksdagsvalkretsen Stockholms kommun.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning.

Aktiv Demokrati - partiet för kontinuerlig direktdemokrati

VAL TILL RIKSDAGEN

Aktiv Demokrati - partiet för kontinuerlig direktdemokrati

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Josef Boberg, 69, Folkpensionär/Sjöingenjör, Laholm
  2. Patrik Fridén, Tel: 0733-765287
  3. Magnus Gustavsson, 45, Ingenjör, Egen företagare, Bollebygd, magnusgus@gmail.com
  4. Martin Gustavsson, 38, Ingenjör, socialist, piratfeminist, invandringsskeptiker
  5. Jonas Helander, 24, Student
  6. Johan Johansson, 25, Student
HELA LANDET
1052-03338

Alexander's Lista

VAL TILL RIKSDAGEN

Alexander's Lista

1037-90000

Allianspartiet/Medborgarens röst

VAL TILL RIKSDAGEN

Allianspartiet/Medborgarens röst

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Leo Harvigsson, Åkarp
  2. Rolf Hagmann, Burlöv
  3. Håkan Harvigsson, Åkarp
  4. Dahn Pettersson, Arlöv
  5. Petra Malmquist, Åkarp
HELA LANDET
0014-01588

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL RIKSDAGEN

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mona Sahlin, 53, NACKA
  2. Anders Ygeman, 40, ÅRSTA
  3. Veronica Palm, 37, HÖGDALEN
  4. Arhe Hamednaca, 57, ÖSTBERGA
  5. Ylva Johansson, 46, KUNGSHOLMEN
  6. Börje Vestlund, 50, LILJEHOLMEN
  7. Teres Lindberg, 35, MARIEHÄLL
  8. Sven Britton, 72, NORRMALM
  9. Emilia Bjuggren, 23, TENSTA
  10. Hasan Dölek, 35, HÄSSELBY
  11. Emma Lindqvist, 26, FRUÄNGEN
  12. Olle Burell, 35, SÖDERMALM
  13. Linnea Björnstam, 30, KÄRRTORP
  14. Mattias Vepsä, 30, SÖDERMALM
  15. Ornina Younan, 35, TENSTA
  16. Eric Sundström, 36, KUNGSHOLMEN
  17. Kersti Py Börjeson, 64, ÖRBY
  18. Christos Meletis, 52, KUNGSHOLMEN
  19. May-Britt Carlsson, 78, SÖDERMALM
  20. Kaj Nordquist, 57, HÄSSELBY
  21. Karin Wanngård, 35, VÄLLINGBY
  22. Johan Lundberg, 33, ÖSTERMALM
  23. Maria Hassan, 57, HJULSTA
  24. Lars Lindberg, 42, SÖDERMALM
  25. Kajsa Borgnäs, 28, SKÄRHOLMEN
  26. Joe Frans, 47, VÄLLINGBY
  27. Sadia Mumin Omar, 48, VÄLLINGBY
  28. Jari Visshed, 51, KUNGSHOLMEN
  29. Ewa Carlsson, 53, SÖDERMALM
  30. Claes Borgström, 66, SÖDERMALM
  31. Mirja Räihä Järvinen, 51, KISTA
  32. Johnny Nadérus, 54, ASPUDDEN
  33. Margarita Pulido, 64, KISTA
  34. Dimitrios Soulios, 29, FARSTA
  35. Petra Larsson, 32, KISTA
  36. Arne Ahlström, 41, ENSKEDEDALEN
  37. Mia Sundelin, 49, SÖDERMALM
  38. Bawer Kevir, 47, NYBOHOV
  39. Birgitta Evengård, 57, ÖSTERMALM
  40. Mats Hulth, 64, SÖDERMALM
  41. Britten Lagerkvist Tranströmer, 70, SÖDERMALM
Stockholms kommun
0002-00508

Centerpartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maud Olofsson, partiledare, 55 år, Bygdeå
  2. Andreas Carlgren, miljöminister, 52 år, Kungsholmen
  3. Fredrick Federley, riksdagsledamot, 32 år, Hammarby sjöstad
  4. Abir Al-Sahlani, systemvetare, 34 år, Aspudden
  5. Elisabeth Thand Ringqvist, civilekonom, 38 år, Kungsholmen
  6. Johan Hedin, företagare, 41 år, Björkhagen
  7. Maria Brogren, teknologie doktor, 36 år, Kungsholmen
  8. Oscar Fredriksson, jurist, 35 år, Kungsholmen
  9. Elisabet Falemo, civilingenjör, 51 år, Vällingby
  10. Helen Törnqvist, lärare, 38 år, Bromma
  11. Jonas Naddebo, personalvetare, 30 år, Liljeholmen
  12. Evy Kjellberg, hem- och konsumentkunskapslärare, 69 år, Älvsjö
  13. Fredrik Lindstål, egenföretagare, 34 år, Södermalm
  14. Jonas Pettersson, pressekreterare, 30 år, Uppsala
  15. Regiana Hortin, undersköterska, 39 år, Skärholmen
  16. Tonny E Carlsson, kriminalinspektör, 59 år, Kungsholmen
  17. Henrik Ajneståhl, IT-förvaltare, 37 år, Hägersten
  18. Britt Synnerholm, egenföretagare, 60 år, Vasastan
  19. Fredrik Jörgensen, egenföretagare, 39 år, Södermalm
  20. Katarina Flygare, civilekonom, 52 år, Östermalm
  21. Sven Thelin, FN-tjänsteman, 41 år, Kungsholmen
  22. Johannes Harlevi, jurist, 33 år, Hammarby sjöstad
  23. Manassés Paulo da Silva, musiker, 51 år, Södermalm
  24. Karin Simonsson, diakonissa, 71 år, Södermalm
  25. Karl Englund, försäkringsexpert, 71 år, Kungsholmen
  26. Stina Bengtsson, informatör, 38 år, Aspudden
  27. Fredrik Bojerud, marknadschef, 39 år, Hässelby villastad
  28. Ragnhild Elfsö, kommunikationsansvarig, 54 år, Älvsjö
  29. Hannes Hervieu, komiker, 21 år, Nacka strand
  30. Åsa Karlsson, studerande, 24 år, Sätra
  31. Tobias Gillberg, product manager, 23 år, Vantör
  32. Astrid Gustafsson, politiskt sakkunnig, 32 år, Kungsholmen
  33. Sofia Jöngren, politiskt sakkunnig, 33 år, Södermalm
  34. Per Ankersjö, gruppledare, 39 år, Södermalm
Stockholms stad
0004-03605

Enhet

VAL TILL RIKSDAGEN

Enhet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ulf Wåhlström, initiativtagare till Enhet, Norrköping
  2. Siv Maria Rabnor, styrelseordförande, ekonom, egen företag., Stockholm, 41 år
  3. Mita Hugdahl, bussförare, författare, Gustavsberg, 50 år
  4. Hanna Cederholm, fritidspedagog, Rimbo, 33 år
  5. Annika Wesche, lärare, Norrköping, 64 år
  6. Patrik Håkansson, fritidsledare, Mullsjö, 39 år
  7. Robert Almgren, poet, skribent, andlig aktivist, Stockholm, 29 år
  8. Siv Karlsson, livsinspiratör, Kalmar, 69 år
  9. Annica Andersson, revisor, Hjo, 53 år
  10. Ulrika Wåhlström, producent, regissör, Stockholm, 40 år
  11. Sara Widén, sjukgymnaststud, Stockholm, 24 år
HELA LANDET
0189-03814

Europeiska Arbetarpartiet-EAP

VAL TILL RIKSDAGEN

Europeiska Arbetarpartiet-EAP

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Hussein Askary, partiledare, larouche.se
  2. Ulf Sandmark, civilekonom
  3. Michael Goj, LaRouches ungdomsrörelse
  4. Andreas Persson, LaRouches ungdomsrörelse
  5. Albert Modin, LaRouches ungdomsrörelse
  6. Sergej Strid, LaRouches ungdomsrörelse
  7. Elias Dottemar, LaRouches ungdomsrörelse
  8. Petra Karlsson, LaRouches ungdomsrörelse
  9. Camilo Gonzalez, student
  10. Stephen Brawer, taxichaufför
  11. Kjell Lundqvist, undersköterska
  12. Astrid Sandmark, redaktör
  13. Lotta-Stina Thronell, redaktör
  14. Per Henriksson, student
  15. Erol Curmak, ingenjör
  16. Peter Friberg, boktryckare
  17. Rolf Andersson, lantbrukare
  18. Gustaf Modig, leg. apotekare
  19. Patrik Jager, svetsarlärling
HELA LANDET
0029-03785

Feministiskt initiativ

VAL TILL RIKSDAGEN

Feministiskt initiativ

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gudrun Schyman, egen företagare 62 Simrishamn
  2. Stina Sundberg, jämställdhetssamordnare 56 Göteborg
  3. Roya Hakimnia, läkarexamen 26 Solna
  4. Jonas Göthner, studerande 22 Stockholm
  5. Birger Östberg, PR-konsult 41 Huddinge
  6. Sissela Nordling Blanco, studerande 22 Stockholm
  7. Lotten Sunna, verksamhetschef 48 Stockholm
  8. Cecilia Billskog, handläggare 30 Stockholm
  9. Ulrika Hagström, utredare 44 Stockholm
  10. Katarina Michanek, barnläkare 65 Visby
  11. Kristin Tran, studerande 26 Uppsala
  12. Linnéa Sjögren, stationschef 28 Stockholm
  13. Wilo Abdulle, socionom 43 Stockholm
  14. Maria Pettersson, handläggare 32 Malmö
  15. Carl Emanuelsson, lärare 28 Gustavsberg
  16. Gita Nabavi, egen företagare 28 Stockholm
  17. Helena Molin, lärarstuderande 27 Stockholm
  18. Jenny Sandsten, lärare 31 Älvsjö
  19. Sahar Mosleh, föreläsare 31 Solna
  20. Maria Borgström, leg. sjukgymnast 26 Gamleby
  21. Ewelina Axell, informatör 32 Huskvarna
  22. Claes Decker, egen företagare 52 Alingsås
  23. Anna Hillerberg, ST-läkare psykiatri 43 Enskede
  24. Gudrun Tiberg, informationssekreterare 65 Göteborg
  25. Karin Odelblad, bibliotekarie 61 Norrköping
  26. Stephanie Thögersen, projektledare 26 Stockholm
  27. Stina Svensson, folkhälsosamordnare 40 Göteborg
  28. Siri Öhman, utbildningsledare 26 Arvika
  29. Kirsti Kolthoff, pensionär 68 Österbybruk
  30. Lina Olsson, medicinsk forskare 32 Malmö
  31. Björner Torsson, författare 73 Burgsvik
  32. Annelie Reimer, religionsvetare 43 Hörby
  33. Nadine Saab, jobbcoach 27 Stockholm
  34. Agneta Skyllberg, pensionär 57 Kristianstad
  35. Ivo Soltorp, egen företagare 48 Kalmar
  36. Anette Ahmed Lebbad, arbetssökande 38 Stockholm
  37. Stefan Ekman, lärare 52 Stockholm
HELA LANDET
0532-01944

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL RIKSDAGEN

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Björklund, utbildningsminister, partiledare
  2. Birgitta Ohlsson, EU-minister
  3. Carl B Hamilton, professor, riksdagsledamot
  4. Barbro Westerholm, prof. emerita, riksdagsledamot
  5. Fredrik Malm, riksdagsledamot
  6. Gulan Avci, riksdagsledamot
  7. Helena Dyrssen, jur. kand
  8. Stella Fare, fd borgarråd
  9. Jan Jönsson, speciallärare
  10. Jenny Sonesson, socionom
  11. Karin Karlsbro, jur. kand
  12. Björn Ljung, företagare
  13. Per Altenberg, politisk sakkunnig
  14. Anna Starbrink, tjänsteman
  15. Sara Svanström, lärare
  16. Erik Wassén, advokat
  17. Fatima Nur, servicehandläggare
  18. Paula Ternström, kulturentrepenör
  19. Anders Ekberg, kommunikatör
  20. Charlotta Schenholm, VD
  21. Burhan Yildiz, samordnare
  22. Yoav Bartal, pressekreterare
  23. Gunilla Gustafsson, företagare
  24. Seved Monke, egenföretagare
  25. Eric Wahlberg, studerande
  26. Rasmus Jonlund, landstingsrådssekreterare
  27. Vlasta Marcikic, avd. chef
  28. Rebecca Bakszt, doktorand
  29. Lena Huss, socionom
  30. Ulf Öfverberg, utredare
  31. Jessica Bagge, ingenjör
  32. Rickard Ydrenäs, politisk handläggare
  33. Daniel Forslund, statsvetare
  34. Mikael Ståldal, civilingenjör
  35. Lennart Fremling, civ. ing, fd riksdagsledamot
Stockholms kommun
0003-00836

Frihetliga Rättvisepartiet (FRP)/För ett demokratiskt och ett folkstyrt Europa utan EU-byråkrater

VAL TILL RIKSDAGEN

Frihetliga Rättvisepartiet (FRP)/För ett demokratiskt och ett folkstyrt Europa utan EU-byråkrater

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Bernt Bäckström, 39 år partiledare
  2. Isabella Söderström, 66 år vice partiledare
  3. Olle Ljungbeck, 78 år
  4. Thomas Fasth, 45 år
  5. Roger Johansson, 59 år
HELA LANDET
1074-03775

Frihetspartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Frihetspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Zillén, 53 år, Uppsala
  2. Martin Arvidsson, 34 år, Uppvidinge
  3. Carina Sjutti, 47 år, Rönninge
  4. Jan Jansson, 52 år, Vindeln
  5. Fonzi Bolin, 48 år, Stockholm
  6. Christian Nilsson, 41 år, Helsingborg
  7. Niklas Bergström, 35 år
  8. Hans Öberg, 47 år, Huddinge
  9. Eija Ikonen, 49 år, Göteborg
  10. Jonas Hansen, 38 år, Bandhagen
  11. Pether Burlin, 50 år, Hallstahammar
  12. Petra Larsson, 25 år, Gnesta
  13. Christer Classon, 40 år
  14. Jens Wallin, 40 år, Hägersten
  15. Mattias Hellman, 29 år, Gnesta
  16. Jonas Tengner, 32 år, Stockholm
  17. Jan Eriksson, 48 år
  18. Henrik Söderholm, 33 år, Gnesta
  19. Peter Mathisson, 43 år, Gnesta
  20. Per-Anders Gustavsson, 45 år, Kungsholmen
HELA LANDET
0979-03367

Klassiskt liberala partiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Klassiskt liberala partiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Tommie Gran, banktjänsteman, Stockholm
  2. Staffan Ovesson, civilingenjör, Göteborg
  3. Fredrik Brännhage, systemspecialist, Göteborg
  4. Hrafn Steiner, student, Stockholm
  5. Christian Hallebro, service management, Stockholm
  6. Gert-Åke Rosqvist, pilot, Malmö
  7. Niclas Wennerdal, student, Luleå
  8. Calle Kabo, systemutvecklare, Alingsås
  9. Emil Svensson, student, Göteborg
  10. Hans Palmstierna, IT-konsult, Stockholm
HELA LANDET
0638-03513

Kommunistiska förbundet

VAL TILL RIKSDAGEN

Kommunistiska förbundet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Dag Tirsén, reparatör
  2. Anita Östling, köttpaketerare
  3. Catharina Tirsén, livsmedelsarbetare
HELA LANDET
0199-02345

Kristdemokraterna

VAL TILL RIKSDAGEN

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Göran Hägglund, 51, partiledare, socialminister
  2. Mats Odell, 63, statsråd, Täby
  3. Emma Henriksson, 32, riksdagsledamot, Huddinge
  4. Désirée Pethrus Engström, 51, riksdagsledamot, Bromma
  5. Robert Halef, 46, tandtekniker, Södertälje
  6. Caroline Szyber, 28, jurist, Östermalm
  7. Stefan Svanström, 38, nationalekonom, Södermalm
  8. Fredrik Wallén, 40, kriminalkommissarie, Vällingby
  9. Ewa Samuelsson, 61, äldreborgarråd, Enskede
  10. Erik Slottner, 30, vice gruppledare, Kungsholmen
  11. Nina Dakwar, 47, ombudsman, Rinkeby
  12. Christian Carlsson, 23, juridikstudent, Bromma
  13. Sofia Modigh, 40, projektledare, Södermalm
  14. Hardy Hedman, 73, informationskonsult, Södermalm
  15. Sara Rydefjärd, 27, jurist, Kungsholmen
  16. Henrik G Ehrenberg, 37, stabschef, Johanneshov
  17. Luis Abascal, 62, entreprenör, Östermalm
  18. Erika Josbrant, 32, statsvetare, Södermalm
  19. Robert Rydefjärd, 36, IT-chef, Kungsholmen
  20. Bo Streiffert, 71, bokförläggare, Norrmalm
  21. Jessica Stjernström, 44, ombudsman, Spånga
  22. Rasmus Rasmusson, 73, ambassadör, Kungsholmen
  23. Daniel Liljeberg, 35, civilekonom, Hägersten
  24. Erika Sundelin, 30, jurist, Gröndal
  25. Ulf Lönnberg, 65, skribent, Kungsholmen
  26. Josefin Skyttedal, 18, studerande, Haninge
  27. Joel Gren, 55, lärare, Hässelby
  28. Cevdet Demir, 44, busschaufför, Spånga
  29. Maria Wilhelmsson, 55, chefredaktör, Södermalm
  30. Thorbjörn Larsson, 53, vd, Hässelby
  31. Leif Kroon, 67, managementkonsult, Södermalm
  32. Birgitta Borg, 70, egen företagare, Kungsholmen
  33. Göran Oljeqvist, 69, sjöofficer, Östermalm
  34. Inga-Märta Fröman, 68, skådespelerska, Östermalm
  35. Bertil Fredriksson, 65, ombudsman, Sköndal
  36. Sarah Lundgren, 26, pol sakkunnig, Midsommarkransen
  37. David Winks, 34, ekonom, Kungsholmen
  38. Leif Hallberg, 70, förbundsordförande, Norrmalm
  39. Daniel Långström, 32, företagare, Midsommarkransen
  40. Jonathan Lindgren, 32, civilekonom, Skarpnäck
  41. Kerstin Malmberg, 62, entreprenör, Norrmalm
  42. Caroline Nilsson, 28, pol sekr, Fredhäll
  43. Björn Nyström, 57, fackl förtroendeman, Östermalm
  44. Sara Leion, 26, pol sekr, Johanneshov
  45. Jonas Vikman, 39, informationschef, Vällingby
Stockholms kommun
0068-02778

Landsbygdsdemokraterna

VAL TILL RIKSDAGEN

Landsbygdsdemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ola Berg, Torsby kommun, Värmland
  2. Kristina Eriksson, Tierps kommun, Uppland
  3. Thomas Andersson, Hylte kommun, Halland
  4. Birgitta Lindqvist, Tranemo kommun, Västergötland
  5. Anders Carlsson, Ljusnarsbergs kommun, Örebro
  6. Lena Laaksonen, Örnsköldsviks kommun, Västernorrland
  7. Monica Vatn, Västerås kommun, Västmanland
  8. Lars Bergh, Stockholms kommun, Stockholm
  9. Ann-Louise Eklund, Malung-Sälens kommun, Dalarna
  10. Bo-Göran Nilsson, Kävlinge kommun, Skåne
  11. Erland Nilsson, Luleå kommun, Norrbotten
  12. Margoth Hansen, Sandvikens kommun, Gävleborg
  13. Peter Lilja, Fagersta kommun, Västmanland
  14. Kristoffer Elffors, Karlstads kommun, Värmland
  15. Nille Niilimaa, Mora kommun, Dalarna
  16. Veronica Berg Persson, Karlstads kommun, Värmland
  17. Max Elgeby, Arboga kommun, Västmanland
  18. Jan Olof Eriksson-Glad, Sandvikens kommun, Gävleborg
  19. Aage Hansen, Sandvikens kommun, Gävleborg
  20. Tuula Hjelm, Norrköpings kommun, Östergötland
  21. Regina Budrys, Stockholms kommun, Stockholm
  22. Jonas Jatko, Pajala kommun, Norrbotten
  23. Sven Östlund, Tierps kommun, Uppland
HELA LANDET
1011-03697

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL RIKSDAGEN

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Wetterstrand, 36, språkrör, riksdagsledamot, Stockholm
  2. Mehmet Kaplan, 39, riksdagsledamot, Husby
  3. Åsa Romson, 38, forskare miljörätt, Hägersten
  4. Per Bolund, 39, biolog, Älvsjö
  5. Maria Ferm, 25, språkrör Grön Ungdom, Stockholm
  6. Rebwar Hassan, 50, miljövetare, Skärholmen
  7. Zaida Catalán, 29, jurist, Hägersten
  8. Stefan Nilsson, 51, socionom, Enskede
  9. Yvonne Ruwaida, 40, oppositionsborgarråd MP, Kista
  10. Paul Lappalainen, 56, diskrimineringsjurist, Stockholm
  11. Emilia Hagberg, 34, geovetare, Älvsjö
  12. Per Olsson, 29, generalsekreterare, Hägersten
  13. Vivianne Gunnarsson, 65, civilekonom, Gärdet
  14. Åke Askensten, 55+, journalist, Norrmalm
  15. Cecilia Obermüller, 48, miljöhandläggare, Bromma
  16. Jakop Dalunde, 26, språkrör Grön Ungdom, Södermalm
  17. Elina Mörsäri Åberg, 25, student, Skarpnäck
  18. Daniel Helldén, 45, fil dr. statsvetare, Södermalm
  19. Ewa Larsson, 58, samhällskommunikatör, Björkhagen
  20. Helene Sigfridsson, 31, opinionsbildare, Bandhagen
  21. Christian Valtersson, 24, studerande/projektledare, Hammarby Sjöstad
  22. Monia Benbouzid, 33, jobbcoach, Hägersten
  23. Peter Eller, 67, redaktör, Söderort
  24. Harriet Bouvin, 52, jurist, Kungsholmen
  25. Jon Karlfeldt, 28, managementkonsult, Skarpnäck
  26. Eivor Karlsson, 65+, skribent, Norrmalm
  27. Jerker Thorsell, 37, organisationskonsult, Gröndal
  28. BirGitta Tornérhielm, 74, red, Södermalm
  29. Hans Andersson, 60, historiker, Rinkeby
  30. Lennart Tonell, 66, universitetslektor, Bromma
  31. Maria Antonsson, 41, egen företagare, Östermalm
  32. Jonas Eklund, 28, jurist, Enskede
  33. Birgitta Hansen, 55, ekonom, Björkhagen
  34. Martin Michel, 59, trädgårdsarkitekt, Spånga
  35. Erica Wright, 35, organisationskonsult, Södermalm
  36. Nicke Grundberg, 30, lobbyist, Vasastan
  37. Lena-Maj Anding, 52, ombudsman i handikappförening, Skarpnäck
  38. Kurt Mirdell, 56, civiling. teknisk fysik, Norrmalm
  39. Ylva Wahlström, 44, teolog och folkbildare, Hägersten
  40. Awad A. Hersi, 36, produktansvarig, Tensta
  41. Annika Hjelm, 52, undervisningsråd, Johanneshov
  42. Hampus Rubaszkin, 37, kampanjsamordnare, Bromma
  43. Ulrika Wickelgren, 35, statstjänsteman, Södermalm
  44. Tobias Olsson, 32, utredare, Södermalm
  45. Jenny Abrahamsson, 32, språkvetare, Johanneshov
  46. Mats Berglund, 40, historiker, Södermalm
  47. Ingegerd Akselsson Le Douaron, 59, folkbildare, Kungsholmen
  48. Ingvar von Malmborg, 62, redaktör, Stockholm
  49. Johan Faxér, 41, IT-samordnare, Midsommarkransen
Stockholms stad
0055-01713

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Fredrik Reinfeldt, Statsminister, 45 år
  2. Beatrice Ask, Justitieminister, 54 år
  3. Lena Adelsohn Liljeroth, Kulturminister, 54 år
  4. Maria Abrahamsson, Jurist och samhällsdebattör, 47 år
  5. Sofia Arkelsten, Riksdagsledamot, 33 år
  6. Anna König Jerlmyr, Riksdagsledamot, 32 år
  7. HG Wessberg, Statssekreterare, 58 år
  8. Mats Johansson, Riksdagsledamot, 58 år
  9. Johan Forssell, Civilekonom, 30 år
  10. Gustav Blix, Riksdagsledamot, 36 år
  11. Jessica Rosencrantz, Studerande, 22 år
  12. Amir Adan, Redovisningsansvarig, 25 år
  13. Margareta Cederfelt, Riksdagsledamot, sjuksköterska, 50 år
  14. Cecilia Brinck, Redaktör, 48 år
  15. Anton Abele, Samhällsdebattör, 18 år
  16. Christoffer Järkeborn, Politiskt sakkunnig, 25 år
  17. Mohamoud M. Enow, Företagare, 55 år
  18. Tobias Sjö, Jur. kand., 38 år
  19. Marianne Watz, Riksdagsledamot, fil. mag., 70 år
  20. Edvard Unsgaard, Politiskt sakkunnig, journalist, 35 år
  21. Sten Collander, Hälsovetare, fil. mag., 37 år
  22. Kahin Ahmed, Sociolog, handledare, 40 år
  23. Kristoffer Tamsons, Planeringschef, 33 år
  24. Helena Widegren, Pressansvarig, 35 år
  25. Joar Horn, Webbredaktör, 26 år
  26. Berthold Gustavsson, Kriminalinspektör, 64 år
  27. Hanna Broberg, Kanslichef, 43 år
  28. Staffan Sjödén, Civilekonom, gymnasielärare, 62 år
  29. Winston Håkanson, Förlagschef, 66 år
  30. Per Hagwall, Brevbärare, 44 år
  31. Pia Helleday, Mottagningssköterska, 55 år
  32. Charlotte Broberg, Stabschef, 42 år
  33. Datevig Mardirossian Lönn, Civilekon. stud, 29 år
  34. Leif Magnusson, Fil.mag., översättare, 77 år
  35. Louise du Rietz-Svenson, F.d. lågstadielärare, 71 år
  36. Jonas Nilsson, Chef Public Affairs, 43 år
  37. Birgitta Holm, Distriktssköterska, 46 år
  38. Margareta Hedelius, Humanjurist, 73 år
  39. Annika Sandström, Jurist, 60 år
  40. Michaela Friberg Storey, Statsvetare, 38 år
  41. Lars Wesslau, Direktör, 71 år
  42. Lars Almquist, Verkställande Direktör, 46 år
  43. Mahmood Fahmi, Riksdagsledamot, 44 år
  44. Jeppe Samuelsson, Politisk sekreterare, 31 år
  45. Lars Sporrong, Civilekonom, 32 år
  46. Kristina Lutz, Statsvetare, 38 år
  47. Billy Östh, Politisk sekreterare, 60 år
  48. Kristofer von Beetzen, Företagare, 37 år
  49. Carina Klevenvall, Jur.kand, 45 år
  50. Elias Granqvist, Jur.kand., skattejurist, 38 år
Stockholms kommun
0001-01272
VAL TILL RIKSDAGEN

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Fredrik Reinfeldt, statsminister, partiordförande
  2. Beatrice Ask, statsråd, Stockholms stad
  3. Ewa Björling, statsråd, Stockholms län
  4. Ulrika Karlsson, riksdagsledamot, Uppsala län
  5. Per Westerberg, talman, Södermanlands län
  6. Gunilla Carlsson, statsråd, Östergötlands län
  7. Helena Bouveng, riksdagsledamot, Jönköpings län
  8. Katarina Brännström, riksdagsledamot, Kronobergs län
  9. Jan R Andersson, riksdagsledamot, Kalmar län
  10. Gustaf Hoffstedt, kommunalråd, Gotlands län
  11. Annicka Engblom, riksdagsledamot, Blekinge län
  12. Margareta Pålsson, riksdagsled, Skåne läns norra och östra
  13. Ewa Thalén Finné, riksdagsledamot, Skåne läns södra
  14. Tobias Billström, statsråd, Malmö
  15. Cristina Husmark Pehrsson, statsråd, Skåne läns västra
  16. Henrik von Sydow, riksdagsledamot, Hallands län
  17. Cecilia Magnusson, riksdagsledamot, Göteborg
  18. Lars-Arne Staxäng, riksdagsledamot, Bohuslän
  19. Mikael Cederbratt, riksdagsledamot, Norra Älvsborg
  20. Jan Ericson, riksdagsledamot, Södra Älvsborg
  21. Cecilia Widegren, riksdagsledamot, Skaraborg
  22. Jan-Evert Rådhström, riksdagsledamot, Värmlands län
  23. Sten Tolgfors, statsråd, Örebro län
  24. Jessica Polfjärd, riksdagsledamot, Västmanlands län
  25. Ulf Berg, riksdagsledamot, Dalarnas län
  26. Tomas Tobé, riksdagsledamot, Gävleborgs län
  27. Lena Asplund, riksdagsledamot, Västernorrlands län
  28. Saila Quicklund, vård och omsorgschef, Jämtlands län
  29. Edward Riedl, landstingsråd, Västerbottens län
  30. Krister Hammarbergh, riksdagsledamot, Norrbottens län
HELA LANDET
0001-02344

Nationaldemokraterna

VAL TILL RIKSDAGEN

Nationaldemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Marc Abramsson, partiledare, Södertälje
  2. Daniel Spansk, lastbilschaufför, Nykvarn
  3. Vávra Suk, chefredaktör, Sigtuna
  4. Elin Lövgren, kommunfullm.led, Södertälje
  5. Heinz Burgemeister, pens. försäljare, Åmål
  6. Åke Blomdahl, programmerare, Stockholm
  7. Rasmus Gårdebrink, redaktör, Vimmerby
  8. Tomas Andersson, elektriker, Stockholm
  9. Thomas Bengtström, kommunfullm.led, Tranemo
  10. Pernilla Väli-Tainio, konsult, Södertälje
  11. Mattias Karlstrand, it-tekniker, Södertälje
  12. Carl Johan Backestierna, fastighetsförvaltare, Tranemo
  13. Rikard Brand, studerande, Vimmerby
  14. Sanna Hill, journalist, Södertälje
  15. Tommy Viklund, butiksbiträde, Sigtuna
  16. Per Jacobsson, civ.ing, Stockholm
  17. Jan Ermefjäll, tandläkare, Örebro
  18. Christoffer Karlsson, studerande, Tranemo
  19. Ulf Lindström, kranförare, Hofors
  20. Petra Aho, kanslist, Södertälje
  21. Gustav Johansson, vvs-montör, Haninge
  22. Christer Bogstedt, vaktmästare, Stockholm
  23. Stig Håkansson, pensionär, Tranemo
  24. Mikaela Johansson, hemmafru, Södertälje
  25. Kjell Åke Stoneblaster, bergssprängare, Växjö
  26. Ove Josefsson, hundförare, Svenljunga
  27. Margareta Wamrin, pens. lärare, Sigtuna
  28. Anitha Näsström, kranförare, Hofors
  29. Marianne Karlsson, redovisningsassistent, Stockholm
  30. Alexandra Tillman, försäljare, Göteborg
  31. Charlie Wictorin, studerande, Lidingö
  32. Björn Lööv, elektriker, Åkersberga
  33. Anders Norén, lastbilschaufför, Upplands bro
  34. Roger Fagerholm, butiksbiträde, Stockholm
  35. Joakim Kannisto, byggnadsarbetare, Norrtälje
  36. Jeanette Söderström, egenföretagare, Stockholm
  37. Togge Scott, lageransvarig, Nykvarn
  38. Eskil Knutsson, pens. officer, Åmål
  39. Lars-Gunnar Wannemark, pens. statstjänsteman, Tyresö
  40. Lukas Söderström, skogsarbetare, Södertälje
  41. Jenny Voittonen, servitris, Södertälje
HELA LANDET
0243-03694

Nordisk Union

VAL TILL RIKSDAGEN

Nordisk Union

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stig Ramsing, Poet
  2. Kim Netzell, Student
  3. Lars Hård, Bildkonstnär
HELA LANDET
0518-02667

Norrländska Samlingspartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Norrländska Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jan Tommy Lindh, Konsult, Långsele
  2. Kristina Fluur Hedman, Sjuksköterska, Östersund
  3. Jonny Mill, Företagare, Ljusdal
  4. Gunilla Fluur, Präst, Näsåker
  5. Tommy Edlund, Chaufför, Vilhelmina
  6. Åsa Sundh, Företagare, Umeå
  7. Per Arne Erixon, Företagare, Alnö
  8. Susanna Elfstrand Mika, Lärare, Enånger
  9. Thomas Wandel, Företagare, Järvsö
  10. Mariela Lindström, Miljöchef, Långsele
  11. Gerth Axner, Civilingenjör, Axmar
  12. Pia Lundin, Enhetschef, Sollefteå
  13. Lars Lindblom, Företagare, Enånger
  14. Karin Jansson Borg, Lantbrukare, Näsåker
  15. Sören Molander, Ingenjör, Njutånger
  16. Rigmor Westin, Ekonomiassistent, Långsele
  17. Arne Forsell, Företagare, Njurunda
  18. Thomas Anderson, Biodlare, Oviken
HELA LANDET
0995-03438

Piratpartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rick Falkvinge, Sollentuna, 38 år
  2. Anna Troberg, Järfälla, 36 år
  3. Gun Svensson, Norrtälje, 73 år
  4. Carl Johan Rehbinder, Bagarmossen, 48 år
  5. Johnny Olsson, Södertälje, 33 år
  6. Malin Littorin Ferm, Vällingby, 20 år
  7. Stefan Flod, Uppsala, 25 år
  8. Jan Lindgren, Enskede, 31 år
  9. Anna Svensson, Norrköping, 30 år
  10. Dick Wase, Enskede, 55 år
  11. Mariam Abu Hashim, Nacka, 21 år
  12. Fredrik Lejnell, Åkersberga, 27 år
  13. Sandra Grosse, Ödåkra, 19 år
  14. Jerker Montelius, Sundbyberg, 40 år
  15. Hanna Dönsberg, Västerås, 25 år
  16. Ola Nyström, Solna, 33 år
  17. Laszlo Donat, Kista, 67 år
  18. Mikael Nilsson, Uppsala, 34 år
Lista Stockholm
0524-02007
VAL TILL RIKSDAGEN

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rick Falkvinge, Sollentuna, 38 år
  2. Ella Brodin, Umeå, 20 år
  3. Anna Troberg, Järfälla, 36 år
  4. Anders Nordin, Altersbruk, 61 år
  5. Gun Svensson, Norrtälje, 73 år
  6. Mikael Nordfeldth, Umeå, 23 år
  7. Stefan Flod, Uppsala, 25 år
  8. Emma Ershag, Skellefteå, 28 år
  9. Anna Svensson, Norrköping, 30 år
  10. Victoria Sellberg, Umeå, 32 år
  11. Carl Johan Rehbinder, Bagarmossen, 48 år
  12. Fredrik Holmbom, Luleå, 39 år
  13. Sandra Grosse, Ödåkra, 19 år
  14. Leif Ershag, Skellefteå, 29 år
  15. Hanna Dönsberg, Västerås, 25 år
  16. Göran Axelsson, Umeå, 43 år
  17. Johnny Olsson, Södertälje, 33 år
  18. Signe Rocklin, Boden, 23 år
  19. Mikael Nilsson, Uppsala, 34 år
  20. Josef Jacobsson-Lindh, Umeå, 22 år
  21. Jonas Sandberg, Älvsbyn, 27 år
  22. Fredrik Carlsson, Luleå, 30 år
Lista Norr
0524-02013
VAL TILL RIKSDAGEN

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rick Falkvinge, Sollentuna, 38 år
  2. Anna Svensson, Norrköping, 30 år
  3. Anna Troberg, Järfälla, 36 år
  4. Stefan Flod, Uppsala, 25 år
  5. Gun Svensson, Norrtälje, 73 år
  6. Hanna Dönsberg, Västerås, 25 år
  7. Mikael Nilsson, Uppsala, 34 år
  8. Johanna Julén, Västerås, 30 år
  9. Mårten Fjällström, Uppsala, 32 år
  10. Eva Wei, Uppsala, 23 år
  11. Carl Johan Rehbinder, Bagarmossen, 48 år
  12. Marit Deldén, Linköping, 27 år
  13. Sandra Grosse, Ödåkra, 19 år
  14. Anders Lindbäck, Västerås, 46 år
  15. Gabriel Sjölund, Linköping, 26 år
  16. Mattias Andersson, Örebro, 23 år
  17. Johnny Olsson, Södertälje, 33 år
  18. Emil Isberg, Västerås, 34 år
  19. Jonas Nordgren, Västerås, 32 år
  20. David Bergström, Strängnäs, 20 år
  21. Benjamin Ingberg, Linköping, 21 år
Lista Öst
0524-02018
VAL TILL RIKSDAGEN

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rick Falkvinge, Sollentuna, 38 år
  2. Sandra Grosse, Ödåkra, 19 år
  3. Anna Troberg, Järfälla, 36 år
  4. Gustav Nipe, Malmö, 22 år
  5. Gun Svensson, Norrtälje, 73 år
  6. Klara Tovhult, Jönköping, 37 år
  7. Stefan Flod, Uppsala, 25 år
  8. Jacob Dexe, Lund, 23 år
  9. Anna Svensson, Norrköping, 30 år
  10. Anders Hedberg, Lund, 40 år
  11. Carl Johan Rehbinder, Bagarmossen, 48 år
  12. Snild Dolkow, Lund, 23 år
  13. Mimmi Lowejko, Malmö, 23 år
  14. Isak Gerson, Lund, 18 år
  15. Hanna Dönsberg, Västerås, 25 år
  16. Jonatan Gonte Kindh, Malmö, 22 år
  17. Johnny Olsson, Södertälje, 33 år
  18. Emilia Johansson, Växjö, 18 år
  19. Mikael Nilsson, Uppsala, 34 år
  20. Christoffer Willenfort, Rydebäck, 39 år
Lista Syd
0524-02024
VAL TILL RIKSDAGEN

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rick Falkvinge, Sollentuna, 38 år
  2. Tess Lindholm, Sävedalen, 19 år
  3. Anna Troberg, Järfälla, 36 år
  4. Kalle Vedin, Göteborg, 26 år
  5. Gun Svensson, Norrtälje, 73 år
  6. Björn Felten, Säve, 62 år
  7. Stefan Flod, Uppsala, 25 år
  8. Marie Axelsson, Göteborg, 24 år
  9. Anna Svensson, Norrköping, 30 år
  10. Olof Bjarnason, Mölndal, 31 år
  11. Carl Johan Rehbinder, Bagarmossen, 48 år
  12. Björn Odlund, Borås, 27 år
  13. Sandra Grosse, Ödåkra, 19 år
  14. Jacob Hallén, Göteborg, 52 år
  15. Hanna Dönsberg, Västerås, 25 år
  16. Anna Sturkell, Götene, 27 år
  17. Johnny Olsson, Södertälje, 33 år
  18. Fredrik Moberg, Göteborg, 36 år
  19. Mikael Nilsson, Uppsala, 34 år
  20. Disa Fanto Börjesson, Lindome, 18 år
  21. C Magnus Berglund, Karlstad, 48 år
Lista Väst
0524-02359
VAL TILL RIKSDAGEN

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rick Falkvinge, Sollentuna, 38 år
  2. Rickard Olsson, Orrviken, 42 år
  3. Anna Troberg, Järfälla, 36 år
  4. Andreas Larsson, Rättvik, 26 år
  5. Gun Svensson, Norrtälje, 73 år
  6. Curt Jonsson, Borlänge, 69 år
  7. Stefan Flod, Uppsala, 25 år
  8. Andreas Rönnqvist, Gävle, 29 år
  9. Anna Svensson, Norrköping, 30 år
  10. Ingela Olsson, Gävle, 29 år
  11. Carl Johan Rehbinder, Bagarmossen, 48 år
  12. Lars-Erik Jonsson, Östersund, 36 år
  13. Sandra Grosse, Ödåkra, 19 år
  14. Nils Agnesson, Borlänge, 25 år
  15. Hanna Dönsberg, Västerås, 25 år
  16. Urban Sundström, Sandviken, 51 år
  17. Johnny Olsson, Södertälje, 33 år
  18. Bengt Jonsson, Äppelbo, 51 år
  19. Mikael Nilsson, Uppsala, 34 år
  20. Jan-Olof Flink, Sundsvall, 38 år
  21. Max Sidenstjärna, Borlänge, 21 år
Lista Mitt
0524-02368

Republikanerna

VAL TILL RIKSDAGEN

Republikanerna

0020-90000

Republikanska partiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Republikanska partiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Bertil Ålund
  2. Lars Åkerman
  3. Gunnel Jansson
  4. Jan Wikström
  5. Lasse Lidwall
  6. Ivan Ernlund
  7. Halima Andersson
  8. Nadja Andersson
HELA LANDET
1077-03818

Rikshushållarna

VAL TILL RIKSDAGEN

Rikshushållarna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lennart Nyberg, Partiledare
  2. Jan Bernhoff
  3. Lars Rutger Solstråhle, Visionär
  4. Vávra Suk, Nd
  5. Jan Milld, Nd
  6. Marc Abramsson, Nd
  7. Lars Hultén, Fil. kand
  8. Danne Nordling
  9. Bernt Ohlin, Rådman
  10. Fredrik Vesterberg, Fil. kand
  11. Gunnar Adler-Karlsson, Prof. capri
  12. Carl Folke, Professor Sth Univ.
  13. Jimmie Åkesson, Sd
  14. Björn Söder, Sd
  15. Anna Hagwall, Sd Rättvik
  16. Maud Olofsson, C
  17. Lars Ohly, V
  18. Elina Linna, V
  19. Jan Björklund, Fp partiledare
  20. Göran Hägglund, Kd partiledare
  21. Mona Sahlin, S partiledare
  22. Fredrik Reinfeldt, M partiledare
  23. Åke Lion, komminister
  24. Olle Hjern, kyrkopresident
  25. Daniel Westling, Ockelbo Företagare
  26. Andreas Cervenka, Stockholm Redaktör
  27. Solveig Ternström, ledamot (c)
  28. Eva Selin Lindgren, ledamot (c) prof.
  29. Ted Harris, Teol.dr Ad.Fr.förs Sthlm
  30. Bengt Göransson, f.d. kulturminister
  31. Ilija Batljan, Nynäshamn
  32. Ove Svedén, Tekn. dr Bromma
  33. Henrik Ernlund, Ingenjör Uppsala
  34. Sören Wibe, Junilistan partiledare
  35. Lars Palmgren, korrespondent SVT
  36. Ola Säll, korrespondent fril. SvD
  37. Madeleine Bernadotte, Prinsessa av Sverige
  38. Gunnar Wennerberg, SACO
HELA LANDET
0059-03639

Rättvisepartiet Socialisterna

VAL TILL RIKSDAGEN

Rättvisepartiet Socialisterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jonas Brännberg, kommunfullmäktigeledamot, Luleå
  2. Lina Thörnblom, kommunfullmäktigeledamot, Haninge
  3. Kaan Özsan, sparkad bilarbetare, Göteborg
  4. Lucia Collazos, barnskötare, Rinkeby
  5. Per Johansson, sjuksköterska, Sundsvall
  6. Elin Gauffin, hyresrättsaktivist, Stockholm
  7. Kristofer Lundberg, distriktsordf. RS Göteborg
  8. Johanna Evans, ordf. Elevkampanjen, Luleå
  9. Ammar Khorshed, studerande, Lund
  10. Sigbritt Herbert, lärare, Östersund
  11. Johannes Lundberg, fritidsledare, Umeå
  12. Sara Lindelöf, Elevkampanjen, Boden
  13. Stefan Lundqvist, behandlingsassistent, Timrå
  14. Sanna Tefke, vårdbiträde, Haninge
  15. Patrik Berg, vårdbiträde, Uddevalla
  16. Louise Strömbäck, studerande, Eskilstuna
  17. Per Tjäder, personlig assistent, Uppsala
  18. Margit Lindgren, pensionär, Solna
  19. Stefan Berg, leg. djursjukskötare, Göteborg
  20. Virpi Palmunen, personlig assistent, Skarpnäck
  21. Bilbo Göransson, barnskötare, Rinkeby
  22. Lina Westerlund, hbt-socialist, Rågsved
  23. Mattias Bernhardsson, kommunfullmäktigeledamot, Haninge
  24. Gudrun Åhslund, pensionär, Sundsvall
  25. Camilo Maureira Flores, aktivitetsledare, Malmö
  26. Linnéa Wallberg, personlig assistent, Göteborg
  27. Arne Johansson, redaktör Offensiv, Husby
  28. Tamineh Mam Mustafa, undersköterska, Göteborg
  29. Sven-Mikael Nyström, lärarstuderande, Piteå
  30. Mirian Arely Larios, arbetssökande, Mölndal
HELA LANDET
0131-01684

Sjukvårdspartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Sjukvårdspartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Kjell Grip, Pensionär, Uppsala
  2. Aina Abrahamsson, Pensionär, Stockholms län
  3. Mihkel Nômm, Klassmorfar, Sörmland
  4. Bertil Engfeldt, Färdtjänstförare, Stockholms län
  5. Christer Dysholm, Sjukpensionär, Örebro
  6. Bruno Lindecrantz, Pensionär, Uppsala
  7. Diana Sandstén, Fritidsledare, Sörmland
  8. Per-Ivar Larsson, Vaktmästare, Stockholms län
  9. Mikael Savemark, Konsult, Stockholms län
  10. Christina Hjälm, F.d Vårdbiträde, Sörmland
  11. Sten Lundin, Mentalvårdare, Stockholms län
  12. Kjell Brenesjö, Personlig ass., Stockholms stad
HELA LANDET
0621-03774

Skånepartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Skånepartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carl P. Herslow, Civilekonom
  2. Harry Franzén, Vininsurgent
  3. Laila Fernholm, Egenföretagare
  4. Britt Borronha, Undersköterska
HELA LANDET
0054-03410

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL RIKSDAGEN

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Leif Svensson, Höganäs
  2. Barthold Hoffmann, Malmö
  3. Nils Duveborn, Nybro
  4. Ingeborg Oléni, Halmstad
  5. Jarl Strömbäck, Örnsköldsvik
  6. Göran Thingwall, Solna
  7. Ferenc Horvath, Malmö
  8. Gunnar Lindell, Staffanstorp
  9. Leif Fredriksson, Karlskoga
  10. Marianne Moreno, Malmö
  11. Gösta Sarholm, Rättvik
  12. Margareta Svanlund, Motala
  13. Birgitta Wramling Lundell, Vellinge
  14. Kjell Jönsson, Staffanstorp
  15. Rolf Hofsten, Söderhamn
  16. Bodil Francke Ohlsson, Trelleborg
  17. Thomas Lundell, Vellinge
  18. Bo Forsgren, Sundsvall
  19. Sonnie Österblom Melin, Motala
  20. Sven-Åke Mattisson, Ystad
  21. Göte Nilsson, Trelleborg
  22. Ewa Pålsson Bergman, Ängelholm
  23. Birgit Rafstedt, Eslöv
  24. Anita Östergren, Staffanstorp
  25. Gösta Melander, Malmö
  26. Rune Larsson, Halmstad
  27. Anita Stuhre, Falkenberg
  28. Tord Ringqvist, Norrköping
  29. Kjell Brogren, Ystad
  30. Ingrid Ågren, Örnsköldsvik
  31. Lars Nilsson, Ystad
  32. Ann-Margret Fahlgren, Nybro
  33. Lars-Åke Hassel, Västerås
  34. Bertil Andersson, Lund
  35. Kjell Andersson, Vellinge
  36. Stig Nilsson, Ystad
  37. Bengt Melin, Motala
  38. Lars E. Ljungblad, Norrköping
  39. Lennart Lundgren, Malmö
  40. Laszlo Aranyos, Höganäs
  41. Karin Franzén, Ystad
  42. Hans Hollander, Motala
  43. Kjell Håkansson, Vellinge
  44. Edvin Martinsson, Ystad
  45. Henry Mattsson, Ystad
  46. Erik Nilsson, Ystad
  47. Solveig Persson, Vellinge
  48. Marina Thelandersson, Trelleborg
HELA LANDET
0107-02153

Spritpartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Spritpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Pär Carlsson, Polis
  2. Benny Haag, Skådespelare
  3. Patrik Pelosio, Föreläsare, författare
  4. Carl Strömfelt, Företagare
  5. Lars Lewerth, Projektledare
HELA LANDET
1004-04003

Svenskarnas parti

VAL TILL RIKSDAGEN

Svenskarnas parti

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Daniel Höglund, 32 år, Grästorp
  2. Anders Ärleskog, 33 år, Emmaboda
  3. Jonas Andersson, 32 år, Motala
  4. Mikael Johansson, 26 år, Surahammar
  5. Andreas Carlsson, 27 år, Svalöv
  6. Stefan Jacobsson, 27 år, Lund
  7. Rickard Pekkarinen, 29 år, Kalmar
  8. Jack Mothander, 21 år, Surahammar
  9. Christopher Pedersen, 26 år, Malmö
  10. Line Jern, 22 år, Mönsterås
  11. Filip Stålgren, 22 år, Motala
  12. Rebecka Schnorrenberger, 20 år, Svalöv
  13. Birger Olsson, 76 år, Nässjö
  14. Johan Adolfsson, 35 år, Mönsterås
  15. Alexander Helgesson, 22 år, Emmaboda
  16. Andreas Fahlstedt, 21 år, Norrköping
  17. Tobias Westergren, 25 år, Kalmar
  18. Joakim Niklasson, 24 år, Lilla Edet
  19. Tomas Stenlund, 20 år, Skellefteå
  20. Sandra Gadde, 36 år, Kristinehamn
HELA LANDET
0972-03405

Sverigedemokraterna

VAL TILL RIKSDAGEN

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jimmie Åkesson, partiledare, Sölvesborg
  2. Björn Söder, partisekreterare, Helsingborg
  3. Jonas Åkerlund, politisk sekreterare, Stockholm
  4. Carina Herrstedt, personlig assistent, Landskrona
  5. Mikael Jansson, ingenjör, Göteborg
  6. Margareta Sandstedt, alkohol- och drogbehandlare, Gävle
  7. Mattias Karlsson, politisk sekreterare, Lund
  8. Richard Jomshof, lärare, Karlskrona
  9. Sten Andersson, kommunalråd, Malmö
  10. Sven-Olof Sällström, butikschef, Östersund
  11. Erik Almqvist, SDU-ordförande, Lund
  12. Per Ramhorn, vårdare, Malmö
  13. William Petzäll, regional valorganisatör, Borås
  14. Lars Isovaara, civilingenjör, Skellefteå
  15. Johnny Skalin, politisk sekreterare, Sundsvall
  16. Kent Ekeroth, civilekonom, Lund
  17. Julia Kronlid, behandlingsassistent, Örebro
  18. Josef Fransson, högskoleingenjör, Skövde
  19. Tony Wiklander, pensionär, Åstorp
  20. David Lång, löneadministratör, Stockholm
  21. Thoralf Alfsson, konsult, Kalmar
  22. Stellan Bojerud, författare, Sundbyberg
  23. Markus Wiechel, partiombudsman, Norrköping
  24. Anna Hagwall, leg optiker, Rättvik
  25. Olle Larsson, egenföretagare, Härjedalen
  26. Adam Marttinen, pol gruppledare, Eskilstuna
  27. Mikael Eskilandersson, maskinförare, Örkelljunga
  28. Pavel Gamov, studerande, Uppsala
  29. Robert Stenkvist, fritidspedagog, Tumba
  30. Jana Lund, leg arbetsterapeut, Kävlinge
  31. Per Klarberg, lokförare, Trelleborg
  32. Jimmie Stranne, montör, Lerum
  33. Birgitta Kullvén, undersköterska, Åmål
  34. Arnold Boström, civilekonom, Huddinge
  35. Tommy Hansson, chefredaktör, Södertälje
  36. Patrik Jönsson, eldriftledare, Hässleholm
  37. Claus Zaar, egenföretagare, Mörbylånga
  38. Axel W Karlsson, präst, Göteborg
  39. Ronny Karlsson, produktionssamordnare, Krokom
  40. Kristina Winberg, resesäljare, Jönköping
  41. Daniel Spiik, entreprenör, Örebro
  42. Gunilla Persson, badmästare, Kristinehamn
  43. Stefan Sundberg, konsult, Örnsköldsvik
  44. Oskar Lindblom, vvs-ingenjör, Skara
  45. Sara-Lena Bjälkö, undersköterska, Falkenberg
  46. Per-Arne Wahlberg, skogsmästare, Tranås
  47. Bengt Muotka, pensionär, Kiruna
  48. Anders Ahl, städare, Hammarö
  49. Christian Westling, säljare, Stockholm
  50. Kaarina Andersson, redovisningsekonom, Helsingborg
  51. Stefan Lundkvist, studerande, Uppsala
  52. Marie Edenhager, undersköterska, Borlänge
  53. Rose-Marie Larsson, sångerska, Karlskrona
  54. Mikael Valtersson, omvärldsanalytiker, Stockholm
  55. Mona Erichsen, studerande, Malmö
  56. Sonia Andersson, företagare, Katrineholm
  57. Börje Brandhill, lärare, Västerås
  58. Jill Hännikäinen, personlig assistent, Falun
  59. Eric Myrin, jur stud, Nacka
  60. Lars Gunnlev, fil mag, Katrineholm
  61. Edward Galia, trafikövervakare, Perstorp
  62. Liz Edman, konsult, Helsingborg
  63. Sven Bager, ingenjör, Flen
HELA LANDET
0110-02813

Sveriges Kommunistiska Parti (SKP)

VAL TILL RIKSDAGEN

Sveriges Kommunistiska Parti (SKP)

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Victor Diaz De Filippi, Partiordförande, Malmö
  2. Barbara Brädefors, Lärare, Stockholm
  3. Lars Lundberg, Byggnadsarbetare, Gävle
  4. Arnold Stenman, Ingenjör, Piteå
  5. Charlotte Svärdström, Konstnär, Göteborg
  6. Hampus Fries, Förtidspensionär, Lund
  7. Ioannis Konstantis, Tågförare, Stockholm
  8. Paulina Collao, Lärare, Järfälla
  9. Fredrik Jönsson, Journalist, Malmö
  10. Lars Folke, Barnskötare, Västerås
  11. Maria Westrin, Naturgeograf, Malmö
  12. Sune Kauppinen, Yrkeslärare, Kalix
  13. Stig-Arne Matsson, Boendestödjare, Nacka
  14. Astrid Boman, Assistent, Kalmar
  15. Sebastian Björkin-Joona, Student, Uppsala
  16. Kjell Randehed, Lärare, Klippan
  17. Barbro Kjelkerud, Husmor, Stockholm
  18. Kjell Bygdén, Musiker, Stockholm
  19. Gösta Andersson, Fabriksarbetare, Kalix
  20. Heli Perätalo, Undersköterska, Piteå
  21. Ali Kinali, Bussförare, Botkyrka
  22. Sven-Erik Wallenius, Pensionär, Hässleholm
  23. Kim Jensen, Lagerarbetare, Helsingborg
  24. Håkan Jönsson, Byggnadsarbetare, Staffanstorp
  25. Manoocher Kianir, Tekniker, Malmö
  26. Emma Jönsson, Restaurangbiträde, Burlöv
  27. Ahmad Rouhani, Sjuksköterska, Eslöv
  28. Jonny Sjöholm, Livsmedelsarbetare, Kävlinge
  29. Sebastian Morin, Student, Malmö
  30. Toni Sandström, Sjuksköterska
HELA LANDET
1063-03622

Sveriges Nationella Demokratiska Parti

VAL TILL RIKSDAGEN

Sveriges Nationella Demokratiska Parti

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Benny Svensson, Ekonom
  2. Pawel Grunneholm, Gymnasieingenjör
  3. Mats Svensson, Lastbilsförare
  4. Elly Berggren, Pensionär
HELA LANDET
1059-03398

Vänsterpartiet

VAL TILL RIKSDAGEN

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Ohly, Liljeholmen, tågmästare
  2. Josefin Brink, Liljeholmen, riksdagsledamot
  3. Jens Holm, Hammarby sjöstad, klimataktivist
  4. Amineh Kakabaveh, Skärholmen, socialarbetare
  5. Ali Esbati, Oslo, civilekonom
  6. Ida Gabrielsson, förbundsordförande Ung Vänster
  7. Francisco Contreras, Österåker, utredare
  8. Hediye Güzel, Nacka, pressekreterare
  9. Dror Feiler, Södermalm, konstnär
  10. Pia Ortiz-Venegas, Salem, med.mag
  11. Gerardo Berrios, Sköndal, terminalarbetare
  12. Jenny Wrangborg, Bagarmossen, kallskänka
  13. Bekir Uzunel, Botkyrka, konsult
  14. Ann-Margarethe Lihv, Rinkeby, oppositionsborgarråd
  15. Mikael Gustafsson, Nynäshamn, politisk sekreterare
  16. Seluah Alsaati, Södermalm, studerande
  17. Gunnar Ågren, Södermalm, pensionär
  18. Brit Rundberg, Södermalm, pensionär
  19. Zana Hussan, Järfälla, politisk sekreterare
  20. Birgitta Sevefjord, Hammarby sjöstad, landstingsråd
  21. Samuel Karlsson, Södertälje, brevbärare
  22. Maria Hannäs, Södermalm, samhällsplanerare
  23. Peter Sköld Matthis, Södermalm, läkare
  24. Kerstin Åkare, Upplands-Bro, grundskollärare
  25. John Hörnquist, Akalla, distriktsordförande
  26. Catarina Wahlgren, Norrtälje, marinekolog
  27. Susanna Brolin, Gröndal, biträdande fritidschef
  28. Åsa Hagelstedt, Liljeholmen, generalsekreterare
  29. Mujde Rashid, Sollentuna, civilingenjör
  30. Mikael von Knorring, Aspudden, politisk sekreterare
  31. Mohibul Ezdani Khan, Vällingby, vice ordförande seko-post i Årsta
  32. Tove Liljeholm, Tensta, informationssekreterare
  33. Sverre Launy, Nynäshamn, behandlingsassistent
  34. Kerstin Burman, Solna, jurist
  35. Bo Edlén, Österskär, serviceingenjör
  36. Rodrigo Arce, Skarpnäcks gård, programhandläggare
  37. Clara Lindblom, Gärdet, studerande
  38. Richard Turpin, Kungsholmen, regissör
  39. Torun Boucher, Södermalm, kanslist
  40. Carl-Gustaf Hedén, Huddinge, sjukpensionär
Stockholms stad och län
0005-00679

http://www.val.se