Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till landstingsfullmäktige i Norrbottens län - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Holm, Överkalix, 61 år
  2. Agneta Lipkin, Kalix Nyborg, 48 år
  3. Bengt Niska, Pajala, 58 år
  4. Mia Romppainen, Haparanda, 36 år
  5. Tomas Vedestig, Övertorneå, 36 år
  6. Britt-Marie Vikström, Kalix Nyborg, 53 år
  7. Kurt Åke Andersson, Kalix, 49 år
  8. Kristina Yacoub, Överkalix, 26 år
  9. Erkki Haarala, Kalix, 47 år
  10. Bente Moen Åkerholm, Armasjärvi, 41 år
  11. Per-Erik Muskos, Övertorneå, 35 år
  12. Siv-Britt Harila, Leipijärvi, 66 år
  13. Jan Larsson, Juhonpieti, 57 år
Östra valkretsen
0002-00415
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Britt Westerlund, Centrala Luleå, 62 år
  2. Anders Öberg, Södra Sunderbyn, 46 år
  3. Ingela Uvberg Nordell, Centrala Luleå, 55 år
  4. Lennart Thörnlund, Hertsön, 59 år
  5. Maria Burström, Porsön, 35 år
  6. David Nordström, Bergviken, 25 år
  7. Brita Ström, Hertsön, 66 år
  8. Fredrik Hansson, Malmudden, 30 år
  9. Marianne Viita, Bergviken, 64 år
  10. Gunnar Gabrielsson, Bredviken, 59 år
  11. Malin Konradsson, Burströmska Gärdan, 32 år
  12. Jens Lundqvist, Bergnäset, 26 år
  13. Lenita Karlsson, Centrala Luleå, 29 år
  14. Andreas Lindqvist, Södra Sunderbyn, 34 år
  15. Linda Baudin, Hertsön, 36 år
  16. Nils Lindbergh, Hertsön, 73 år
  17. Ann-Charlotte Nordström, Antnäs, 38 år
  18. Daniel Persson, Södra Sunderbyn, 33 år
  19. Gunhild Hedenström, Bälinge, 65 år
Luleå valkrets
0002-00417
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ann Kristin Nilsson, Kiruna, 58 år
  2. Stig Starlind, Kiruna, 51 år
  3. Birgitta Gidblom, Gällivare, 63 år
  4. Roland Nirlén, Leipojärvi, 60 år
  5. Kristina Zakrisson, Kurravaara, 54 år
  6. Håkan Bäckström, Kiruna, 50 år
  7. Anna-Karin Heneskär, Gällivare, 42 år
  8. Christer Carlsson, Kiruna, 66 år
  9. Agneta Björnström, Jukkasjärvi, 30 år
  10. Staffan Wylinder, Kiruna, 59 år
  11. Gunnel Eriksson, Gällivare, 59 år
  12. Jan Sydberg, Kiruna, 53 år
  13. Clary Persson Sammelin, Vettasjärvi, 63 år
Malmfältens valkrets
0002-00444
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kent Ögren, Jokkmokk, 54 år
  2. Eivy Blomdahl, Boden, 63 år
  3. Lennart Synnergren, Boden, 51 år
  4. Pernilla Lundqvist, Boden, 41 år
  5. Sven Holmqvist, Porsi, 49 år
  6. Birgitta Siljelöf, Jokkmokk, 45 år
  7. Inge Andersson, Gunnarsbyn, 64 år
  8. Britt-Marie Loggert-Andrén, Boden, 56 år
  9. Lennart Åström, Boden, 57 år
  10. Catharina Johansson, Jokkmokk, 47 år
  11. Patrik Degerman, Boden, 42 år
  12. Per Vestin, Boden, 36 år
Boden - Jokkmokks valkrets
0002-00447
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Ek, Piteå, 65 år
  2. Anita Gustavsson, Hortlax, 51 år
  3. Thor Viklund, Korsträskby, 56 år
  4. Kristina Sjögren, Laisvall, 66 år
  5. JanÅge Mikalsen, Abborrträsk, 38 år
  6. Elisabeth Lindberg, Piteå, 46 år
  7. Leif Bogren, Piteå, 58 år
  8. Ida Johansson, Svensbyn, 32 år
  9. Lars U Granberg, Kopparnäs, 44 år
  10. Agneta Burman, Petbergsliden, 59 år
  11. Leif Rönnqvist, Mellanström, 70 år
  12. Ulla Lundberg, Arvidsjaur, 68 år
  13. Lars Rehnberg, Piteå, 50 år
  14. Frida Heikki, Öjebyn, 22 år
  15. Stefan Andersson, Arjeplog, 57 år
  16. Ruschadaporn Lindmark, Arvidsjaur, 49 år
  17. Görgen Åberg, Arjeplog, 37 år
  18. Ulla Lindström, Mellanström, 67 år
  19. Kenneth Boström, Piteå, 56 år
Piteå älvdals valkrets
0002-00458

Centerpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Tornberg, Riksdagsledamot,Luleå
  2. Carola Lidén, Fritidspedagog,Antnäs
  3. Camilla Hansen, Landsbygdsutvecklare,Bergnäset
  4. Lars Pohjanen, Ingenjör,Luleå
  5. Marie-Anne Björn Rosendahl, Bonde Entreprenör, Niemisel
  6. Ove Bucht, Ledningskonsult,Luleå
  7. Anette Ylipää Wikudd, Verksamhetsutvecklare,Luleå
  8. Karl-Erik Perdahl, Fd Folkhögskolerektor,Luleå
  9. Erik Svensson, Ingenjörstuderande,Luleå
  10. Nils-Olov Lindfors, Bonde,Sunderbyn
Luleå valkrets
0004-00599
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Tornberg, Luleå
  2. Ann-Christine Rutqvist, Boden
  3. Kurt-Lennart Mickelsson, Vuollerim
  4. Lili-Marie Lundström, Boden
  5. Åke Schylander, Gunnarsbyn
  6. Kristina Bäckström, Arvidsjaur
  7. Erik Berg, Piteå
  8. Ulf Ottosson, Arjeplog
  9. Jan Klockare, Piteå
  10. Andreas Nilsson, Piteå
  11. Martin Nilsson, Arvidsjaur
  12. Johannes Johansson, Piteå
Boden - Jokkmokks valkrets
0004-02086
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Tornberg, Luleå
  2. Perarne Kerttu, Haparanda
  3. Kristina Henriksson, Kalix
  4. Christina Hjelm, Överkalix
  5. Niklas Eskelinen, Pajala
  6. Östen Lejon, Övertorneå
  7. Gunnar Selberg, Kiruna
  8. Berit Vennström, Gällivare
  9. Ingrid Larsson, Gällivare
Östra valkretsen
0004-02157
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Tornberg, Luleå
  2. Kristina Bäckström, Arvidsjaur
  3. Erik Berg, Piteå
  4. Ulf Ottosson, Arjeplog
  5. Ann-Christine Rutqvist, Boden
  6. Jan Klockare, Piteå
  7. Lili-Marie Lundström, Boden
  8. Andreas Nilsson, Piteå
  9. Kurt-Lennart Mickelsson, Vuollerim
  10. Martin Nilsson, Arvidsjaur
  11. Åke Schylander, Gunnarsbyn
  12. Johannes Johansson, Piteå
Piteå älvdals valkrets
0004-02249
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Tornberg, Luleå
  2. Gunnar Selberg, Kiruna
  3. Berit Vennström, Gällivare
  4. Perarne Kerttu, Haparanda
  5. Ingrid Larsson, Gällivare
  6. Kristina Henriksson, Kalix
  7. Christina Hjelm, Överkalix
  8. Niklas Eskelinen, Pajala
  9. Östen Lejon, Övertorneå
Malmfältens valkrets
0004-02253

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jens Sundström, elingenjör, Alvik/Luleå
  2. Anne Kotavuopio Jatko, arbetsterapeut, Jukkasjärvi
  3. Erik Lundström, pensionär, Sikfors
  4. Rebecca Norrman, rektor, Narken
  5. Kerstin Hübinette, pensionerad barnmorska, Boden
  6. Ylva Mjärdell, undersköterska, Luleå
  7. Åse Sundström, koordinator, Arjeplog
  8. Sven-Olov Grenholm, officer, Boden
  9. Katarina Morin, enhetschef hemtjänsten, Luleå
  10. Åke Forslund, adjunkt, Hortlax
  11. Agneta Heikki, administratör, Lovikka
  12. Niels Jacobsen, neurolog, Kalix
  13. Ilona Hermeth, barnmorska, Gällivare
  14. Karin Lundgren, administratör, Luleå
  15. Peter Dahlbäck, hyvleriarbetare, Älvsbyn
  16. Maj Stenberg, lärare, Slagnäs
  17. Amanda Nilsson, kundtjänstmedarbetare,Överkalix
  18. Jan Larsson, koordinator, Boden
  19. Annika Åkerlund, kontorsföreståndare, Jokkmokk
  20. Monika Olsson, egenföretagare, Arvidsjaur
  21. Ulla Olofsson, pensionär, Kiruna
  22. Annika Jakobsson Malmström, personlig assistent, Övertorneå
  23. Folke Antonsson, musiklärare, Piteå
  24. Annelie Johannessen, gymnasielärare,Haparanda
  25. Elsina Scholtens Jakobsson, fd. VD-sekreterare¸ Luleå
Norrbottens län
0003-00173

Kirunapartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kirunapartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kenneth Nilsson, Studievägledare
  2. Ann-Helen Begsten, Personalchef
  3. Tony Bernestedt, Egenföretagare, konstnär
  4. Birgitta Pounu, Kartingenjör
  5. Kalle Hollström
  6. Margareta Haapalahti
  7. Kenneth Eriksson
  8. Mirja Niva, Lantbrevbärare
  9. Astrid Kuhmunen, Barnsköterska
  10. Tomas Bergmark
  11. Grazyna Hangas
  12. Sven Töyrä, Fd bagare
  13. Anita Andersson, Studerande
  14. Hans Lindahl, Brand och säkerhetschef
  15. Kurt Törmä, Pensionär
NORRBOTTEN
0563-03499

Kristdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Svante Pounu, tulltjänsteman, Kuttianen/Kiruna
  2. Olga Magnusson, undersköterska, Gällivare
  3. Laila Hetta, undersköterska, Kuttainen/Kiruna
  4. Mona Lundberg, företagare, Gällivare
  5. Ylva Sarri, projektledare, Kiruna
  6. Bror Larsson, vaktmästare, Hakkas
  7. Birgit Stöckel, lärare, Luleå
  8. Eva-Lisa Siggemo, lärare, Kuttainen/Kiruna
  9. Marita Johansson, företagare, Gällivare
  10. Ingegerd Hetta, undersköterska, Kuttainen/Kiruna
  11. Philothée Kabagwira, studerande, Gällivare
  12. Ruth Thylin, förskollärare, Kuttainen/Kiruna
  13. Eva Töyrä, sjuksköterska, Kuttainen/Kiruna
Malmfältens valkrets
0068-02925
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Pettersson, byggnadsingenjör, Boden
  2. Maria Selin-Fjellström, gymnasielärare, Boden
  3. Gunnar Halin, Ubbyn/Boden
  4. Annika S Berglund, socailpedagog, Boden
  5. Sune Berg, Snesudden/Jokkmokk
  6. Krister Berglund, bitr.institutionschef, Boden
  7. Gert Lundström, diakon, Boden
  8. Britt-Marie Carlsson, Sanden/Boden
  9. Kjell Larsson, ingenjör, Boden
  10. Eva Wälivaara, Sävast/Boden
  11. Per-Olof Planting, officer, Boden
  12. Ann-Louise Johansson, Harads/Boden
  13. Dan Fjellström, officer, Boden
  14. Leif Müller, bankkamrer, Boden
  15. Henrik Lindberg, yrkesofficer, Boden
  16. Birgit Stöckel, lärare, Luleå
  17. Leif Gramner, ingenjör, Pajala
  18. Robert Andersson, leg. sjukskötare, Vidsel
  19. Svante Pounu, tulltjänsteman, Kiruna
Boden - Jokkmokks valkrets
0068-02927
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Robert Andersson, leg.sjuksköt., Vidsel
  2. Helén Lindbäck, präst, Piteå
  3. Mayvor Ekberg, fil.dr., Piteå
  4. Olof Hammarbäck, sjuksköterska, Piteå
  5. Ingrid Nilsson, lärare, Piteå
  6. Ivan Lundberg, pastor, Älvsbyn
  7. Gudrun Berglund, barnmorska, Piteå
  8. Nils-Olof Nilsson, lärare, Piteå
  9. Aila Jonsson, fd. gymnasielärare, Piteå
  10. Richard Brännström, fd. lagman, Piteå
  11. Ingrid Isaksson, pensionär, Piteå
  12. Lars-Olov Westin, truckförare, Piteå
  13. Leif Berglund, fil lic, Piteå
Piteå älvdals valkrets
0068-02935
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Birgit Stöckel, lärare, Luleå
  2. Astrid Ek, sjuksköterska, Bensbyn
  3. Lars Palo, ingenjör, Hertsön
  4. Marta-Lena Antti, universitetslektor, Luleå
  5. Hans Lundberg, fd företagare, Gammelstad
  6. Anette Asplund, processoperatör, Norra Sunderbyn
  7. Mikael Fältros, flygledare, Gammelstad
  8. Josef Öz, enhetschef, Hertsön
  9. Roland M Drugge, företagskonsult, Notviken
  10. Christina Palo, undersköterska, Hertsön
  11. Ulf Viklund, pers. assistent, Hertsön
  12. Elna Karlsson, fd arbetsförmedlare, Björkskatan
  13. Inga-Lill Sundström, Långnäs
  14. Leif Gramner, ingenjör, Pajala
  15. Anders Pettersson, byggnadsingenjör, Boden
  16. Robert Andersson, leg. sjuksköt., Vidsel
  17. Svante Pounu, tulltjänsteman, Kiruna
Luleå valkrets
0068-02992
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Leif Gramner, ingenjör, Kainulasjärvi
  2. Helena Haapaniemi, diakon, Juoksengi
  3. Uuno Piippo, lantbrukare, Karungi
  4. Erland Johansson, fd naturbrukslärare, Påläng
  5. Eva Esberg, lärare, Sattajärvi
  6. Margareta Törelid Haapaniemi, tandhygienist, Juoksengi
  7. Monica Mirell, förskollärare, Haparanda
  8. Stig Töyrä, lärare, Juhonpieti
  9. Anneli Hedlund, lärare, Svanstein
  10. Inger Ylipää, vårdlärare, Juhonpieti
  11. Ruth Larsson, leg sjuksköterska, Haparanda
  12. Magnus Gustafsson, skogsarbetare, Korpilombolo
  13. Eva Turdell Wikström, tandläkare, Övertorneå
  14. Jessica Nyström, Kalix
  15. Peter Ericsson, industriarbetare, Korpilombolo
  16. Rune Tuomas, pensionär, Pajala
  17. Lennart Haapaniemi, Juoksengi
  18. Sune Larsson, undersköterska, Pajala
Östra valkretsen
0068-03015

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Agneta Granström, universitetsadjunkt Boden
  2. Erik Söderlund, lärare Kalix
  3. Helena Stenbäck, livslångt lärande Piteå
  4. Jörgen Naalisvaara, biolog Luleå
  5. Bo-Anders Arvidsson, Jokkmokk
  6. Güler Gül, projektledare Boden
  7. Tore Johansson, fiskeguide Pajala
  8. Marja Mustakallio, filosofie doktor Övertorneå
  9. Per-Jonas Parffa, renskötare Jokkmokk
  10. Marja Karlsson, sjuksköterska Kalix
  11. Erik Thor, studerande Luleå
  12. Dagmar Nyman, undersköterska Gällivare
  13. Timo Vilgats, lärare Kiruna
  14. Catarina Ask, psykiatrisjuksköterska Boden
  15. Daniel Westerberg, musiker Piteå
  16. Solweig Hedman, sjuksköterska Arjeplog
  17. Mats Nordström, hantverkare Boden
  18. Solveig Söderström, undersköterska Överkalix
  19. Toni Petrusgaard, studerande Haparanda
  20. Johanna Alm, biolog Pajala
  21. Per Sundström, Jokkmokk
  22. Maud Rombe, sjuksköterska Arvidsjaur
  23. Roger Malmberg, kemitekniker Luleå
  24. Gabriella Larsson Auna, Vuollerim
  25. Jan O Bergström, ingenjör Kalix
  26. Kristina Enholm, tjänsteföretagare Kalix
  27. Adrian Sandin Sokolik, miljöinspektör Pajala
Norrbottens län
0055-02924

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roland Nordin, Sangis
  2. Anita Sköld, Tärendö
  3. Staffan Häggström, Kalix
  4. Jan-Erik Micko, Pajala
  5. Peter Larsson, Överkalix
  6. Ulla Granat Björnström, Töre
  7. Irma Spårman, Kalix
  8. Gun-Britt Lindahl, Tärendö
  9. Ulf Blombäck, Kalix
  10. Bertil Kero, Pajala
  11. Jan-Erik Larsson, Kypasjärvi
  12. Rudolf Lundholm, Pajala
  13. Matz Flink, Överkalix
Östra valkretsen
0001-00247
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rolf Wessel, Gällivare
  2. Eva Alriksson, Malmberget
  3. Monica Nordvall Hedström, Gällivare
  4. Lars Alriksson, Malmberget
  5. Ingrid Josefsson, Nilivaara
  6. Anna Karin Ahlberg, Malmberget
  7. Fredrik Nilsson, Gällivare
  8. Piotr Korzunowicz, Gällivare
  9. Anna Maria Wahlström, Gällivare
  10. Mikael Martinsson, Malmberget
  11. Birgitta Olsson-Lasu, Gällivare
  12. Desireé Arvidsson-Simonsson, Nattavaara
  13. Per Wahlström, Gällivare
  14. Iris Martinsson, Tjautjasjaure
  15. Rupert Stenström, Malmberget
  16. Kai Chi Chu, Gällivare
Malmfältens valkrets
0001-00255
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Hultin, Boden
  2. Helena Nordvall, Boden
  3. Göran Höglund, Trångfors
  4. Eva Smedetun, Boden
  5. Seth Högling, Jokkmokk
  6. Daniel Rönnbäck, Boden
  7. Johan Sellin, Södra Svartbyn
  8. Peter Berkfors, Hedsvedjan
  9. Curt Lennart Stenman, Murkisträsk
  10. Vivian Boström, Boden
  11. Catrin Wärne, Boden
Boden - Jokkmokks valkrets
0001-00278
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Josefsson, 39, Gammelstad
  2. Mattias Karlsson, 38, Bergnäset
  3. Migelle Wikström, 27, Råneå
  4. Camilla Rydbjörk, 38, Lulsundet
  5. Nihad Zara, 21, Luleå
  6. Staffan Eriksson, 64, Hertsön
  7. Sari Hedlund, 38, Luleå
  8. Martin Bucht, 22, Björkskatan
  9. Martina Sandmarker, 37, Luleå
  10. Pär Tjärdalen, 43, Kronan
  11. Christina Fräki, 24, Hertsön
  12. Rolf Höglund, 68, Sundom
  13. Anne Tano, 46, Östermalm
  14. Peter Bergström, 51, Bergnäset
  15. Rikard Fräki, 43, Hertsön
  16. Lars Karlsson, 47, Kallkällan
  17. Axel Hallqvist, 74, Luleå
  18. Tord Häggström, 70, Örarna
Luleå valkrets
0001-00484
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunilla Wallsten, företagare, leg. sjuksköterska, Piteå
  2. Daniel Bergman, tjänsteman, Piteå
  3. Lage Hortlund, lärare, Hortlax
  4. Victoria Lundberg, personlig assistent, Piteå
  5. Ann Björklund, bokförläggare, Arvidsjaur
  6. Ulf Karlsson, ingenjör, Långnäs
  7. Karl-Erik Jonsson, fd avdelningschef, Bergsviken
  8. Ricard Grandin, fd polis, Piteå
  9. Inger Björkman, leg. sjukgymnast, Piteå
Piteå älvdals valkrets
0001-00509
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Swedell, Kiruna
  2. Rickhard Lantto, Masugnsbyn
  3. Stefan Sydberg, Kiruna
  4. Mattias Abrahamsson, Kiruna
  5. Kerstin Edfast, Kiruna
  6. Aila Ericsson, Kiruna
  7. Irma Rinne, Kiruna
  8. Torbjörn Fosseng, Kiruna
  9. Per Lindström, Kiruna
  10. Britt Holmlund, Kiruna
  11. Anna Bals, Kiruna
Malmfältens valkrets
0001-00519
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Rönnqvist, civilekonom, Haparanda
  2. Jessica Brännvall, tandläkare, Övertorneå
  3. Raija Karlander, företagare, Haparanda
  4. Greta Pekkala, sjuksköterska, Pello
  5. Birgit Niva, företagare, Korpikylä
  6. Kent Alanentalo, hemmansägare, Västra Kuivakangas
  7. Kurt Lindfors, fil.mag, Haparanda
Östra valkretsen
0001-00744

Norrbottens Sjukvårdsparti

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Norrbottens Sjukvårdsparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kenneth Backgård, Leg. Psykolog Boden
  2. Doris Messner, Läkare Kiruna
  3. Johnny Åström, Maskintekniker Piteå
  4. Erkki Bergman, Slöjdlärare Pello
  5. Dan Ankarholm, Fd. Kommunchef Råneå
  6. Margareta Henricsson, Fd. Kommunsekreterare Malmberget
  7. Ann-Christin Åström, Specialistsjuksköterska Piteå
  8. Göran Hedberg, Ombudsman Boden
  9. Lennart Ojanlatva, Ingenjör Kangos
  10. Anders Bohm, Fd. Brandman/Ambulanssjukvårdare Luleå
  11. Bo Ek, Pensionär Kiruna
  12. Jörgen Afvander, Skötare Älvsbyn
  13. Anders Sundström, Socialnämndsordförande Boden
  14. Bernt Nordgren, Lärare Gällivare
  15. Erika Sjöö, Administratör Boden
  16. Johan Taavo, Lärare Svanstein
  17. Margareta Dahlén, Sjuksköterska Luleå
  18. Sören Sidér, Ingenjör Kiruna
  19. Christer Bergdahl, Företagare Boden
  20. Berit Vesterlund, Fd. Speciallärare Älvsbyn
  21. Arne Esberg, Projektarbetare Kiruna
  22. Holger Videkull, Pensionär Junosuando
  23. John-Olof Degerhäll, Ingenjör Boden
  24. Mats Forsman, Tulltjänsteman Luleå
  25. Tommy Krigsman, Fd. Gruvarbetare Palohuornas
  26. Martin Åström, Ballasttekniker Piteå
  27. Gösta Eriksson, Konsult Boden
  28. Kurt Juntti, Byggnadsingenjör Övertorneå
  29. Ulla Backefalk, Fd. Rehabhandläggare Malmberget
  30. Eva Lindström, Pensionär Älvsbyn
  31. Anna Skott, Projektledare Luleå
  32. Joakim Norman, Handläggare Kiruna
  33. Tina Kotkaniemi, Sjuksköterska Boden
  34. Karin Andersson, Sjuksköterska Rosvik
  35. Anita Weinz, Fritidskonstnär Kangos
  36. Gert Hejdenberg, Fd. Officer Kiruna
  37. Viking Johansson, Fd. Speciallärare Älvsbyn
  38. Lena Pallin, Administratör S.a Sunderbyn
  39. Terese Falk, Frisör Boden
  40. Greta Oja, Sjuksköterska Gällivare
  41. Dick Vånsjö, Fd. Officer Kiruna
  42. Åke Fagervall, Lärare Pello
  43. Roland Dahlqvist, Kock Boden
  44. Fred Nyström, Ingenjör Bergnäset
  45. Cecilia Larsson, Sjuksköterska Kiruna
  46. Monika Karlsson, Undersköterska Piteå
  47. Sead Maglic, Lantmätare/Kriminalvårdare Boden
  48. Anne Stridsman, Distriktssköterskebarnmorska Kangos
  49. Peter Backefalk, Sjukgymnast Malmberget
  50. Anneli Anundi, Pensionär Älvsbyn
  51. Lars-Erik Molin, Plåtslagare/Företagare Smedsbyn
  52. Anna-Karin Törmä, Företagare Kiruna
  53. Adrian Mirell, Kvalitetstekniker Boden
  54. Henry Larsson, Pensionär Piteå
  55. Karl-Göran Lehto, Lärare Svanstein
  56. Björn Lundqvist, Fd. Officer Kiruna
  57. Helge Lönnberg, Fritidsledare Piteå
  58. Arvo Ahonen, Pensionär Örnvik
  59. Niclas Sjöö, Operatör Boden
  60. Berit Haapaniemi, Fd. Konsumentrådgivare Gällivare
NORRBOTTEN
0193-00172

Piratpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Fredrik Holmbom, Luleå, 39 år
  2. Nathalie Ylitalo, Luleå, 25 år
  3. Anders Nordin, Altersbruk, 61 år
  4. Jonas Sandberg, Älvsbyn, 27 år
  5. Bernt Granbacke, Luleå, 42 år
  6. Dan Edin, Älvsbyn, 25 år
  7. Dahn Sandberg, Älvsbyn, 39 år
  8. Signe Rocklin, Boden, 23 år
  9. Jonas Flodin, Piteå, 24 år
  10. Mikael Johansson, Kiruna, 31 år
  11. Rasmus Karlberg, Malmberget, 23 år
  12. David Ådvall, Luleå, 18 år
  13. Daniel Standar, Luleå, 28 år
  14. Kristofer Lantz, Kiruna, 24 år
  15. Jens Olovsson, Kiruna, 23 år
  16. Mattias Hansson, Luleå, 32 år
  17. Josef Tallenhed, Luleå, 20 år
Norrbottens Landsting
0524-02440

Rättvisepartiet Socialisterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Rättvisepartiet Socialisterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Johanna Evans, norrbottensredaktör Offensiv
  2. David Hedberg, undersköterska, Luleå
  3. Sara Lindelöf, Elevkampanjen, Boden
  4. Sven-Mikael Nyström, lärarstudent, Piteå
  5. Carolina Löf, student och vikarie äldreomsorgen
  6. Robert Lundqvist, landstingsanställd, Luleå
  7. Britta Berggren, tillgänglighetsrådgivare,Luleå
  8. Ali Gasim, restaurangägare, Malmberget
  9. Suad Hameed, långtidssjuk
  10. Raymond Ohlsson, Boden
  11. Paula Dahlberg, student
  12. Ramon Adams, personlig assistent
  13. Helena Söderström, lokalvårdare
  14. Thom Nilsson, tekniker
  15. Anna Löfgren, gymnasieelev
  16. Göran Thyni, tekniker, Svartöstaden
  17. Signe Engström, rättvisetanten, Hertsön
  18. Bahruz Midhat, kommunikatör
  19. Håkan Kask, vuxenstuderande
  20. Fatima Linna Trabelsi, vuxenstuderande
  21. Magnus Lindholm, kanslist
  22. Ingalill Hansson, pensionär
  23. Ann-Sofie Bruhn, arbetssökande, Hertsön
  24. Jonas Brännberg, gruppledare kommunfullmäktige
Norrbottens län
0131-01774

Sverigedemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Peter Aldenlöv, anläggningsarbetare, Gammelstad
  2. Bengt Muotka, pensionär, Vittangi
  3. Anne Sandman, vårdbiträde, Arvidsjaur
  4. Patric Johansson, lokalvårdare, Boden
  5. Magnus Johansson, studerande, Porsön
  6. Kjell Hedlund, fotograf, Töre
  7. Lars Röjne, chaufför, Boden
NORRBOTTEN
0110-03477

Vänsterpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Monica Sundström, Jokkmokk
  2. Bo Engström, Boden
  3. Tina Aghajari, Boden
  4. Bo Englund, Boden
  5. Katarina Palm, Boden
  6. Gunnel Notelid, Boden
  7. Kati Jääskeläinen, Luleå
  8. Maria Holmquist-Ek, Piteå
Boden - Jokkmokks valkrets
0005-00387
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bernt Wallström, Arjeplog
  2. Gunnel Sandlund, Piteå
  3. Rolf Pettersson, Piteå
  4. Elisabeth Bramfeldt, Arjeplog
  5. Lars-Åke Andersson, Älvsbyn
  6. Viveca Sundkvist, Älvsbyn
  7. Kenneth Lundström, Piteå
  8. Ann-Sofie Holmström, Älvsbyn
  9. Harry Nyström, Älvsbyn
  10. Maria Holmquist-Ek, Piteå
  11. Gösta Turesson, Piteå
Piteå älvdals valkrets
0005-00425
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sten Stridsman, Kiruna
  2. Ylva Eriksson, Kiruna
  3. Ove Haarala, Gällivare
  4. Martin Olsson, Kiruna
  5. Ann-Christin Lehtipalo, Gällivare
  6. Agneta Heikkilä, Kiruna
  7. Erland Söderberg, Gällivare
  8. Kurt Sundkvist, Kiruna
  9. Henrik Lehtipalo, Gällivare
  10. Lars Pikkarainen, Kiruna
  11. Siv Henriksson, Kiruna
  12. Arne Bengtsson, Kiruna
  13. Harriet Pekkari, Kiruna
Malmfältens valkrets
0005-00669
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ove Haarala, Gällivare
  2. Ylva Eriksson, Kiruna
  3. Sten Stridsman, Kiruna
  4. Ann-Christin Lehtipalo, Gällivare
  5. Martin Olsson, Kiruna
  6. Erland Söderberg, Gällivare
  7. Agneta Heikkilä, Kiruna
  8. Henrik Lehtipalo, Gällivare
  9. Kurt Sundkvist, Kiruna
  10. Siv Henriksson, Kiruna
  11. Lars Pikkarainen, Kiruna
  12. Arne Bengtsson, Kiruna
  13. Harriet Pekkari, Kiruna
Malmfältens valkrets
0005-00670
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Monica Carlsson, Hertsön
  2. Ingmari Åberg, Skurholmen
  3. Glenn Berggård, Skurholmen
  4. Kati Jääskeläinen, Svartöstan
  5. Daniel Nilsson, Bredviken
  6. Britt-Marie Forsman, Gammelstad
  7. Folke Sundberg, Mjölkudden
  8. Christoffer Hurtig, Hertsön
  9. Nina Berggård, Skurholmen
  10. Mikael Larsson, Örnäset
  11. Annika Sundström, Skurholmen
  12. Börje Lööw, Centrum
  13. Ulrika Lundberg, Björkskatan
  14. Bertil Bartholdson, Bredviken
  15. Marita Kenttälä, Mjölkudden
  16. Folke Tuneström, Gammelstad
  17. Lena Jakobsson, Östermalm
  18. Hans Pettersson, Persön
Luleå valkrets
0005-00792
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Simon Fors, Pajala
  2. Marianne Jakobsson, Överkalix
  3. Bo Goding, Kalix
  4. Päivi Ylisirkka, Övertorneå
  5. Pekka Hyötylä, Haparanda
  6. Anna Kumpula-Kostet, Pajala
  7. Lena Fors, Kalix
  8. Sven Nordmark, Överkalix
  9. Monica Perdahl Täikkö, Haparanda
  10. Pirkko Heikkilä, Pajala
  11. Stefan Åström, Kalix
  12. Kristina Olofsson, Överkalix
  13. Monica Grönberg, Haparanda
  14. Carin Hansson Henriksson, Kalix
  15. Eva Persson, Överkalix
  16. Mikael Larsson, Överkalix
  17. Christina Snell-Lumio, Övertorneå
Östra valkretsen
0005-02203

http://www.val.se