Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till landstingsfullmäktige i Västerbottens län - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marita Fransson, Undersköterska, 58 år, Lycksele
  2. Greger Lindqvist, Träarbetare, 51 år, Dorotea
  3. Karin Malmfjord, Arbetare, 54 år, Tärnaby
  4. Inge Näslund, Montör, 59 år, Malå
  5. Agneta Lindström Berg, Undersköterska, 63 år, Vilhelmina
  6. Bo Brydsten, EU-projektledare, 61 år, Sorsele
  7. Britt-Inger Lundmark, Rehabiliteringsassistent, 61 år, Norsjö
  8. Urban Lindström, Folkbildare, 42 år, Åsele
  9. Marika Lindgren, 67 år, Lycksele
  10. Sven-Åke Pennling, Arbetare, 53 år, Kaskeluokt, Storuman
  11. Astrid Rönnqvist, Turistbyråansvarig, 54 år, Dorotea
  12. Mikael Fjällstedt, Chaufför, 37 år, Vilhelmina
  13. Ida Lundström, Student, 24 år, Norsjö
  14. Mahmoud Al Turk, Sjuksköterska, 37 år, Lycksele
  15. Solveig Berglund, Undersköterska, 56 år, Sorsele
  16. Lars-Olof Marklund, Egen företagare, 40 år, Lycksele
  17. Ylva Olofsson, Undersköterska, 48 år, Malå
  18. Jerry Sellin, Rörmokare, 43 år, Åsele
  19. Helly Johansson, Pensionär, 74 år, Åsele
  20. Sten Troberg, Typograf, 60 år, Lycksele
  21. Inga Jonsson, Assistent, 60 år, Vilhelmina
  22. Kurt Forsberg, Arbetare, 49 år, Hemavan
  23. Kurt Lundgren, Handläggare, 59 år, Lycksele,
  24. Sailab Gheljai, Flyktingsamordnare, 24 år, Sorsele
Västerbottens läns västra
0002-00275
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karin Lundström, Områdeschef, 60 år, Östanbäck
  2. Janeth Lundberg, Undersköterska, 51 år, Västra Björkdal
  3. Kenneth Andersson, Metallarbetare, 54 år, Ersmark
  4. Nils Larsson, Studerande, 26 år, Stackgrönnan
  5. Mona Andersson, Familjeassistent, 64 år, Lövånger
  6. Stefan Bergman, Ingenjör, 62 år, Bergsbyn
  7. Anna Vestermark, Industriarbetare, 33 år, Moröhöjden
  8. Jonas Andersson, Läkare, 33 år, Erikslid
  9. Marie-Louise Bystedt, Sjuksköterska, 58 år, Skellefteå
  10. Sture Lundgren, Föreståndare, 60 år, Ursviken
  11. Susanne Dufvenberg, Undersköterska, 43 år, Bureå
  12. Tobias Wass, Skötare, 22 år, Prästbordet
  13. Kerstin Feldhaus-Karlsson, Leg tandhygienist, 53 år, Sörböle
  14. Roger Marklund, Rektor, 57 år, Norrböle
  15. Linda Carstedt, Arbetsmarknadscoach, 36 år, Ljusvattnet
  16. Tage Wikström, Pensionär, 65 år, Tuböle
  17. Harriet Classon, Undersköterska, 58 år, Bergsbyn
  18. Kenneth Fahlesson, Kriminaltekniker, 58 år, Renström
  19. Lilian Parbring, Pensionär, 65 år, Sörböle
  20. Lars-Erik Backström, Arbetsförmedlare, 59 år, Moröhöjden
  21. Gunnel Sandström, Internlärare, 54 år, Byske
  22. Allan Olsson, Företagare, 64 år, Lövånger
  23. Maria Burlin, Undersköterska, 40 år, Sunnanå
  24. Stefan Fridholm, Lärare, 60 år, Ullbergsträsk
  25. Karin Hedlund, Fritidsledare, 54 år, Renström
  26. Klas Bergman, Säljare, 43 år, Mobacken
  27. Britt-Marie Nyström, 64 år, Norrböle
  28. Bernth Nyhlén, Ombudsman, 64 år, Bergsbyn
  29. Maud Ådin, Undersköterska, 58 år, Bodbysund
  30. Jonny Nilsson, Metallarbetare, 54 år, Anderstorp
  31. Elsy Larsson, Ekonom, 59 år, Sjungande Dalen
  32. Therese Classon, Aktivitetsledare, 33 år, Morö Backe
  33. Lilliann Carlsten, Undersköterska, 54 år, Skellefteå
  34. Marie Lundquist, Handläggare, 45 år, Byske
  35. Ludmila Larsson, Undersköterska, 46 år, Sjungande Dalen
Västerbottens läns norra
0002-00772
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Olofsson, Ombudsman, 42 år, Obbola
  2. Harriet Hedlund, Undersköterska, 55 år, Hörnefors
  3. Erik Bergkvist, Forskare, 45 år, Umeå
  4. Charlotte Lundkvist, Utvecklingschef, 45 år, Umeå
  5. Per-Erik Lundmark, Lokförare, 59 år, Vännäs
  6. Karin Wincent, Förskollärare, 61 år, Sävar
  7. Ulf Björk, Metallare, 65 år, Umeå
  8. Nina Loughlin, Näringslivssekreterare, 49 år, Granö
  9. Pontus Lindgren, Pensionär, 69 år, Umeå
  10. Margareta Gustavsson, Kansliansvarig, 65 år, Rundvik
  11. Mattias Mattsson, Handläggare, 29 år, Umeå,
  12. Katarina Jonsson, Boendehandledare, 37 år, Robertsfors
  13. Alejandro Caviedes, Kommunalarbetare, 27 år, Umeå
  14. Dagmar Schröder, Sjuksköterska, 47 år, Bjurholm
  15. Gunnar Viklund, Processoperatör, 57 år, Obbola
  16. Annette Andersson, Barnskötare, 40 år, Holmsund
  17. Willi Schäfer, Murare, 69 år, Vännäs
  18. Nina Björby, Verksamhetsledare, 40 år, Umeå
  19. Michael Norén, Fritidskonsulent, 48 år, Ånäset
  20. Ulrika Hoffrén, Kanslist, 44 år, Umeå
  21. Torleif Hitti, Produktionstekniker, 42 år, Umeå
  22. Sonja Eriksson, Enhetschef, 55 år, Vännäs
  23. Dennis Larsson, Postarbetare, 49 år, Umeå
  24. Fanny Eriksson, Juriststuderande, 20 år, Umeå
  25. Tage Björk, Samordnare, 60 år, Håknäs
  26. Karin Lindh, Fritidsledare, 53 år, Sörmjöle
  27. Thomas Fridh, Elektriker, 45 år, Umeå
  28. Anna-Karin Bäck, Socionom, 45 år, Umeå
  29. Ulf Pantzare, Utredare, 37 år, Umeå
  30. Vera Dahlqvist, Lektor, 56 år,Vännäs
  31. Andreas Eriksson, Personlig assistent, 34 år, Vindeln
  32. Eleonore Larsson, Studerande, 20 år, Umeå
  33. Acko Sulivani, 31 år, Umeå
  34. Soma Amin, Psykolog, 29 år, Umeå
  35. Kristofer Södermark, Arbetssökande, 32 år, Umeå
  36. Solvig Jonsson, Undersköterska, 69 år, Umeå
  37. Jan Lövgren, Konstruktör, 57 år, Umeå
  38. Inger Forsell, Pensionär, 67 år, Umeå
  39. Daniel Eriksson, Läkarsekreterare, 34 år, Bjurholm
  40. Titti Ådén, Grafiker, 50 år, Umeå
  41. Raimo Sankala, Pensionär, 77 år, Umeå
  42. Daniel Tanse, Student, 24 år, Umeå
Västerbottens läns södra
0002-01340

Centerpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Daniel Öhgren, 32 år, Ekonom, Skellefteå
  2. Gunilla Hedlund, 51 år, Sjuksköterska, Lövånger
  3. Sture Andersson, 50 år, VD Ostens hus, Burträsk
  4. Marianne Hedman, 63 år, Hemtjänstchef, Hjoggböle
  5. Kurt Vallmark, 66 år, fd. Köpman, Ragvaldsträsk
  6. Eva Enqvist, 66 år, Pensionär, Lövånger
  7. Kjell Bergmark, 37 år, Kulturgeograf, Skellefteå
  8. Kurt-Lennart Eriksson, 67 år, Konsult, Skelleftehamn
  9. Sonja Hedqvist, 59 år, Fritidspedagog, Kåge
  10. Robin Holmgren, 21 år, Student, Jörn
  11. Agda Johansson, 68 år Pensionär, Skellefteå
  12. Tore Gabrielsson, 65 år, Pensionär, Lövånger
  13. Ann-Christin Falkman, 59 år, Vårdare, Bureå
  14. Stig Gustavsson, 65 år, Pensionär, Boliden
  15. Micael Antestig, 54 år, Dataingenjör, Skelleftehamn
  16. Jan-Erik Brännström, 72 år, Pensionär, Skellefteå
Västerbottens läns norra
0004-00786
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Olle Edblom, 62 år, Landstingsråd, Umeå
  2. Kerstin Nilsson, 62 år, Universitetslektor, Tavelsjö
  3. Kerstin Sjöström, 55 år, Distriktssköterska, Brattsbacka Nordmaling
  4. Hans Weinehall, 57 år, Regionansvarig, Tavelsjö
  5. Anna Wänman, 43 år, Barnsjuksköterska, Röbäck
  6. Gunnar Hörnlund, 65 år, Fd kommunalråd, Hörnsjö
  7. Bo Lundkvist, 59 år, Distriktssköterska, Ånäset
  8. Roger Larsson, 61 år, Psykolog, Selet Vännäs
  9. Ulrika Karlsson, 45 år, Hälsocoach, Strycksele
  10. Maria Bahlenberg, 48 år, Näringslivsutvecklare, Bjurholm
  11. Viktor Hofslagare, 19 år, Student, Vindeln
  12. Ron Mahieu, 45 år, Universitetslärare, Bullmark
  13. Ewa-May Karlsson, 53 år, Kommunalråd, Vindeln
  14. Björn Hällgren, 51 år, Leg Sjukgymnast, Tavelsjö
  15. Pernilla Djärv, 40 år, Trädgårdsmästare, Umeå
  16. Per Lundgren, 43 år, Forskare, Umeå
  17. Christer Lundgren, 65 år, Skogs & Lantbrukare, Tvärålund
  18. Britt-Inger Olofsson, 45 år, Undersköterska, Umeå
  19. Mattias Larsson, 37 år, Politisk sekreterare, Umedalen
  20. Anna-Karin "Kajsa" Sjölander, 45 år, Handläggare, Umeå
  21. Anders Jonsson, 42 år, Ordermottagare, Umeå
  22. Elin Larsson, 25 år, Student, Umeå
  23. Malin Gruffman, 29 år, Verksamhetsutvecklare, Umeå
  24. Charlotta Weinehall, 39 år, Avdelningschef, Holmsund
Västerbottens läns södra
0004-01025
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Alexandra Wermelin, 25 år, Student, Sorsele
  2. Viktor Hofslagare, 19 år, Student, Vindeln
  3. Robin Holmgren, 21 år, Student, Jörn
  4. Elin Larsson, 25 år, Student, Umeå
  5. Annika Andersson, 26 år, Butikschef, Vilhelmina,
  6. Nicklas Sundberg, 24 år, Religionspedagog, Umeå
  7. Henrik Sundström, 22 år, Teknisk fysiker, Umeå
  8. Toini Estreen, 19 år, Valinformatör, Umeå
  9. Anton Johansson, 24 år, Student, Sorsele
  10. Kenth Nilsson, 24 år, Elektriker, Lycksele
  11. Johan Bäckström, 24 år, Student, Robertsfors
  12. Elisabeth Skoog, 26 år, Jurist, Umeå
  13. Oscar Jaurin, 20 år, Student, Umeå
  14. Oscar Stålnacke, 21 år, Student, Umeå
  15. Malin Gruffman, 29 år, Verksamhetsutvecklare, Umeå
  16. Jonas Hedqvist, 30 år, IT-teckniker, Skellefteå
  17. Anna Sandström, 22 år, Student, Umeå
  18. Peter Carlsson, 26 år, Arbetsledare, Umeå
  19. Tommy Berglund, 26 år, Student, Umeå
  20. Eva Maaherra-Lövheim, 27 år, Student, Umeå
  21. Johan Kling, 26 år, Ombudsman, Umeå
Västerbottens läns Ungdomslista
0004-01234
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gun Rehnman, 59 år, Musiker, Örträsk
  2. Jarl Folkesson, 66 år, Civilekonom, Storuman
  3. Alexandra Wermelin, 25 år, Student, Sorsele
  4. Ingrid Eriksson, 60 år, Områdeschef, Vilhelmina
  5. Margareta Johansson, 57 år, Undersköterska, Åsele
  6. Mikael Fredriksson, 51 år, Storuman
  7. Lena Kroik, 48 år, Distriktssökerska, Dorotea
  8. Hans Mårtensson, 74 år, F.d. Gymnasielärare, Lycksele
  9. Gunilla Jansson, 64 år, Projektledare, Vilhelmina
  10. Emil Högberg, 56 år, Sågverksarbetare, Malå
  11. Anton Johansson, 24 år, Fil.kand., Sorsele
  12. Maud Stenmark, 67 år, Lärare, Norsjö
  13. Else Westerlund, 67 år, Pensionär, Klimpfjäll
  14. Annika Andersson, 26 år, Butikchef, Vilhelmina
Västerbottens läns västra
0004-01964

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carin Hasslow, Sunnanå
  2. Margareta Carlbäck, Norrböle
  3. Tore Söderström, Skellefteå C
  4. Agneta Bjurman, Skellefteå C
  5. Thomas Lundström, Östanbäck
  6. Stina Engström, Mobacken
  7. Andreas Westerberg, Bergsbyn
  8. Inger Lundqvist, Bureå
  9. Jens Wennberg, Anderstorp
  10. Ida Lindh, Mobacken
  11. Bengt Wiström, Morön
  12. Ann-Sofi Löfstedt, Skellefteå C
  13. Anders Westin, Sjungande Dalen
  14. Ruth Lundgren, Medle
  15. Ulla Bråndal, Burträsk
  16. Glenn Wikman, Stämningsgården
  17. Åsa Gustafsson, Burträsk
  18. Birgitta Burström, Vitberget
  19. Gertrud Hellgren, Skråmträsk
  20. Inger Andersson-Öberg, Ursviken
  21. Thorgny Karlsson, Sunnanå
  22. Helmi Berggård, Moröbacke
  23. Philip Cohen, Bergsbyn
  24. Tina Karjalainen, Moröbacke
  25. Kurt Karlsson, Byske
  26. Birgit Wiklund, Lövånger
  27. Gun Westin, Sjungande Dalen
  28. Martha Hellgren, Mobacken
Västerbottens läns norra
0003-00732
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nicke Grahn, Dorotea
  2. Helen Gavelin, Vilhelmina
  3. Håkan Rombe, Storuman
  4. Per Dahlgren, Rusksele
  5. Christina Holmgren, Örträsk
  6. Anna Cederlund, Hemavan
  7. Oskar Sjölund, Svedjan
  8. Dajana Tadic, Vilhelmina
  9. Ulla Hellman, Åsele
  10. Birgitta Hedsell, Vilhelmina
  11. Lilian Tegnander, Dorotea
  12. Jonas Ternestål, Åsele
  13. Cecilia Festin Stenlund, Malå
  14. Maria Ticeran, Storuman
  15. Carola Olofsson, Rusksele
  16. Lotta Lagerlöf, Malå
  17. Paula Holmström, Malå
  18. Stig Larsson, Norsjö
  19. Hans Örnberg, Malå
Västerbottens läns västra
0003-01650
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marianne Normark, sjuksköterska, Umeå
  2. Thommy Bäckström, personalspecialist, Umeå
  3. IngMarie Westh, sjuksköterska, Obbola
  4. Maria Lundqvist-Brömster, riksdagsledamot, Nordmaling
  5. Carl Larsson, studerande, Umeå
  6. Anna S Lindström, läkare, Umeå
  7. Jan-Olof Sandberg, mässchef, Umeå
  8. Laurentiu Lungu, kock, Vännäs
  9. Silvana Naredi, läkare, Umeå
  10. Christer Bäckman, sjuksköteska, Nordmaling
  11. Lars Jacobsson, professor, Umeå
  12. Ann-Sophie Stoltz, sektionsledare, Ånäset
  13. Peder Westerberg, platschef, Umeå
  14. Lilian Lindqvist, speciallärare, Bjurholm
  15. Farrokh Farrokhi, IT-ansvarig, Sävar
  16. Ann-Christin Sellstedt Wanhainen, vårdlärare, Umeå
  17. Ola Lundgren, socionom, Umeå
  18. Angéla Ekman-Nätt, VD, Umeå
  19. Stig-Ola Rudolfsson, trafiklärare, Vindeln
  20. Sabina Ausfelt, studerande, Umeå
  21. Ahmed Hersi, företagare, Umeå
  22. Indranie Lennartson Shaw, studerande, Vännäs
  23. Carinne Sjöberg, förskollärare, Umeå
  24. Sofie Larsson, studerande, Umeå
  25. Tobias Ahlqvist, studerande, Umeå
  26. Annelie Markgren, studerande, Umeå
  27. Pierre Arnell, vaktmästare, Umeå
  28. Tomas Andebjörn, VD, Umeå
  29. Erland Classon, reparatör, Bjurholm
  30. Hannes Tysén, studerande, Umeå
  31. Britt-Marie Lövgren, oppositionspolitiker, Umeå
Västerbottens läns södra
0003-01905

Kristdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jonny Kärkkäinen, lärare,Vilhelmina
  2. Lena Brännström, överförmyndare,Norsjö
  3. Roland Gustavsson, sjuksköterska,Storuman
  4. Kristina Nilson, skogskonsulent,Sorsele
  5. Roland Sjögren, personligt ombud,Lycksele
  6. Betty-Ann Nilsson, ortoptist,Lycksele
  7. Brage Sundberg, lärare,Åsele
  8. Inga-Lena Larsson, und.sköt,Vilhelmina
  9. Knut Isaksson, fd kommunchef,Dorotea
  10. Anna-Carin Jonsson, ekonom,Lycksele
  11. Erik-Abel Ejderud, chaufför,Stensele
  12. Maud Sundström, sjuksköterska,Lycksele
  13. Allan Forsberg, lärare,Tärnaby,Storuman
  14. Carina Nygren, lärare,Umgransele,Lycksele
  15. Per-Olov Green, bussförare,Malå
  16. Anette Ögren, lärarstuderande,Fredrika
  17. Per-Gunnar Israelsson, pastor,Åsele
  18. Agneta Mattsson, organisatör,Vilhelmina
  19. Lennart Brodin, lärare,Bratten,Lycksele
  20. Anne Westman, studieorganisatör,Åsele
  21. Fayete Kakese Nguya Arthur, ind.arb.V-mina
  22. Laila Eliasson, museiintendent,Vilhelmina
  23. Sven-Olof Dahlgren, pensionär,Lycksele
  24. Sara Eriksson, distriktssköterska,Norsjö
Västerbottens läns västra
0068-02938
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Birgitta Nordvall, distriktssköterska,Umeå
  2. Erik Sedig, statsvetare,Vännäs
  3. Veronica Kerr, statsvetare,Holmsund
  4. Sture Eriksson, docent/överläkare,Umeå
  5. Karin Hammarberg, verksametschef,Umeå
  6. Jan Weibring, läkare,Umeå
  7. Gunilla Forsberg, lärare,Bjurholm
  8. Carl Taheri, tandläkare,Umeå
  9. Anna-Karin H-Eriksson, lantbrukare,Nordmaling
  10. Hans-Inge Smetana, ekonom,Vännäs
  11. Anna Selberg Jonasson, pol.sek,Bygdeå
  12. Magnus Hultin, läkare,Umeå
  13. Ann-Charlotte Wastring, lärare,Holmsund
  14. David Andersson, ungdomsledare,Vindeln
  15. Carina Weibring, företagare,Umeå
  16. Holger Sandström, pensionär,Tavelsjö
  17. Siw Eliasson, ekonom,Vindeln
  18. Tomas Lidberg, civilekonom,Umeå
  19. Jenny Sjöström, studerande,Nordmaling
  20. Lennart Granström, skogsägare,Vindeln
  21. Ingrid Eriksson, pensionär,Robertsfors
  22. Nils Jakobsson, pensionär,Umeå
  23. Terttu Haapanen, företagare,Vindeln
  24. Samuel Appiah-Kubi, vaktmästare,Umeå
Västerbottens läns södra
0068-02949
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Sandberg, sjuksköterska,Skellefteå
  2. Eva Nyström Edefjäll, bitr.enhetschef,Norsjö
  3. Olav Eriksson, fabriksarbetare,Ersmark
  4. Rosalie Keller, abstraktör,Skellefteå
  5. Johan Ramstedt, hockeyspelare,Skellefteå
  6. Lena Brännström, överförmyndare,Norsjö
  7. Bengt Ivansson, företagare,Skellefteå
  8. Eva Nordenstam, banktjänsteman,Lövånger
  9. Karl-Gustav Lilja, sjuksköterska,Ursviken
  10. Caroline L Stålbert, socionom,Skellefteå
  11. Peter Vidmark, kundtjänsteman,Skellefteå
  12. Sara Eriksson, distriktssköterska,Norsjö
  13. Thomas Nordenstam, red.konsult,Lövånger
  14. Marit Logardt, gymn.lärare,Skellefteå
  15. Per-Ivar Skogqvist, verkst.arb,Drängsmark
  16. Sara Pettersson, diakoniassistent,Ö Falmark
  17. Lars-Ove Forslund, producent,Sjöbotten
  18. Marika Wallgren, sjuksköterska,Vebomark
  19. Stig Lennart Jonsson, EFS-präst,Bureå
  20. Inger Forssell, lärare,Norsjö
  21. Daniel Berg, studerande,Kåge
  22. Anna-Greta Wallgren, lågstadielärare,Bureå
  23. Jim Wiksten, kirurg,Skellefteå
  24. Janeric Ershag, företagare,Ålund
Västerbottens läns norra
0068-02956

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Robert Winroth, Umeå
  2. Lena Jutterström, Bygdeå
  3. Anders Hård, Skellefteå
  4. Ann-Louise Hansson, Lycksele
  5. Alireza Mosahafi, Umeå
  6. Viktoria Such, Umeå
  7. Fredrik Grensman, Blattnicksele
  8. Maalin Wikström, Skellefteå
  9. Rune Wästerby, Skellefteå
  10. Marita Sundkvist, Vindeln
  11. Curt Backteman, Lycksele
  12. Ellika Nordström, Umeå
  13. Nils Seye Larsen, Umeå
Västerbottens län
0055-01208

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Liv Granbom, distriktssjuksköterska, Umeå
  2. Nicklas Sandström, pol.sekr, Umeå
  3. Anna-Karin Jonsson Berg, verksamhetschef, Nordmaling
  4. Magnus Nordström, läkare, Umeå
  5. Lena Andersson, sjuksköterska, Umeå
  6. Kenneth Isaksson, företagare, Robertsfors
  7. Agneta Nilsson, bitr rektor, Vännäs
  8. Isac Öberg, sjuksköterska, Umeå
  9. Eva Stuge, sjuksköterska, Bjurholm
  10. Kent Ärletun, konsult, Vindeln
  11. Marie Lindström, projektledare, Umeå
  12. Jonas Häggroth, läkare, Umeå
  13. Ingalill Jonsson, pensionär, Nordmaling
  14. Jesper Björnehall, läkarstuderande, Nordmaling
  15. Viktoria Boström, egen företagare, Robertsfors
  16. Hans Modig, överläkare, Umeå
  17. Terese Andersson, studerande, Umeå
  18. Elmer Eriksson, tjänsteman, Umeå
  19. Lisa Nilsson, ekonomistuderande, Umeå
  20. Lennart Johansson, företagare, Umeå
  21. Eva Zetterström, f.d. landstingsråd, Umeå
  22. Péteris Timofejevs Henriksson, doktorand, Umeå
  23. Christina Carlsson, försäkringskonsult, Umeå
  24. Richard Sandstedt, logoped, Umeå
  25. Oskar Vernersson, studerande, Umeå
  26. Peter Hällgren, läkarstuderande, Umeå
  27. Andreas Johansson, sjuksköterska, Umeå
  28. Hayden Baker, ekonomistuderande, Umeå
  29. Sofia Ekman, företagare, Umeå
  30. Christer Fessé, företagsrådgivare, Umeå
  31. Igor Jonsson, produktionsledare, Umeå
  32. Martin Rodell, juridikstuderande, Umeå
  33. Jens Granath, projektledare, Umeå
  34. Natalja Kaganovitch, studerande, Umeå
  35. Sofia Hilmer, socionomstuderande, Umeå
  36. Simon Vallin, matematikstuderande, Umeå
Västerbottens läns södra
0001-02493
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Andreas Löwenhöök, gruppledare, Skellefteå Centrum
  2. Annica Nilsson, undersköterska, Hökmark
  3. Jacob Lundberg, ekonomistuderande, Sörböle
  4. Maria Belen Gomez Cerna, sjuksköterskestudent, Morö Backe
  5. Kjell Lindström, systemvetare, Prästbordet
  6. Monica Grape, försäkringshandläggare, Älvsbacka
  7. Zobéir Firouzi, studerande, Anderstorp
  8. Åsa Ellegard, ekonom, Morö Backe
  9. Jonathan Olofsson, studerande, Ursviken
  10. Gerd Holmström, pensionär, Bureå
  11. Oskar Söderberg, jurist, Moröhöjden
  12. Anette Lindgren, lärare, Östra Falmark
  13. Rob Eriksson, pensionär, Prästbordet
  14. Eva Fransson, f.d. läkarsekreterare, Bureå
  15. Emil Marklund, studerande, Anderstorp
  16. Elisabet Öhmark, f.d. hemtjänstchef, Lövånger
  17. Martin Asplund, pensionär, Byske
Västerbottens läns norra
0001-02818
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elisabeth Björnsdotter Rahm, Lycksele
  2. Göran Hahlin, Vilhelmina
  3. Anna Hedman, Storuman
  4. Michael Berglund, Malå
  5. Sabina Sjölund, Sorsele
  6. Rolf von Walden, Vilhelmina
  7. Mona Bertheim, Lycksele
  8. Siv von Walden, Vilhelmina
  9. Anette Jonsson, Malå
  10. Gun-Brith Stenvall, Storuman
  11. Katarina Wiktorsson, Lycksele
  12. Maria Gunnerhell, Malå
Västerbottens läns västra
0001-02844

Piratpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Nordfeldth, Umeå, 23 år
  2. Göran Axelsson, Umeå, 43 år
  3. Lars Johansson, Umeå, 20 år
  4. Leif Ershag, Skellefteå, 29 år
  5. Josef Jacobsson-Lindh, Umeå, 22 år
  6. Marco Baxemyr, Lycksele, 18 år
  7. Simon Svensson, Holmsund, 25 år
  8. Frank Drotz, Umeå, 21 år
  9. Åsa Johansson, Umeå, 19 år
  10. Senja Nilsson, Umeå, 32 år
Västerbottens landsting
0524-02343

Rättvisepartiet Socialisterna enhetslista för jobb - mot nedskärningar

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Rättvisepartiet Socialisterna enhetslista för jobb - mot nedskärningar

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Frank Pettersson, leg. sjuksköterska
  2. Åsa Eriksson, undersköterska
  3. Gun Sandström, lokalvårdare Robertsfors
  4. Andreas Bengtsson, handelsanställd Robertsfors
  5. Marie Bergqvist, bibliotekarie
  6. Ingrid Eriksson, studerande
  7. Conny Ström, läkare
  8. Madeleine Borgenstål, sjuksköterska Oberoende
  9. Ali Husein Ahmed, yrkeschaufför
  10. Susanne Rundgren, intensivvårdssjuksköterska
  11. Gunnar Frohm, undersköterska
  12. Helena Gustafsson, jägmästare
  13. Jan Hägglund, redaktör Offensiven
  14. Yvonne Lantto, apoteksassistent
  15. Tim Cambrant, supporttekniker
  16. Lena Lindström, undersköterska
  17. Rune Fällman, pensionerad helikopterpilot Obbola
  18. Helen Bergsten, förskollärare Robertsfors
  19. Andreas Löfdahl, metallarbetare f.d. Volvo
  20. Carola Larsson-Bodén, barnskötare
  21. Gunnar Karlsson, VVS-montör
  22. Theresa Marklund, lärarstuderande Botsmark
  23. Olof Kristmansson, lärare Jenningsskolan
  24. Maria Öhman, arbetslös 20 år
  25. Robert Jansson, studerande Hörnefors
  26. Britt-Inger Fors Sanaei, lokalvårdare
  27. Viola Egertun, handelsanställd Holmsund
  28. Daniel Larsson, universitetslärare
  29. Olena Rzhepishevska, molekylärbiolog Oberoende
  30. Anna Hedlund, gymnasielärare
  31. Olof Wahlström, pensionerad hamnarbetare Holmsund
  32. Agneta Björk, sjukpensionär Holmsund
  33. Mattias Grahn, studerande
  34. Tomas Westerström, undersköterska
  35. Hanna Wallin, studerande
  36. Dan Molund, jurist
  37. Lena Holmlund, yrkeschaufför
  38. Anton Hultdin, TV-spelsutvecklare
  39. Tove Steding, handelsanställd
  40. Davis Kaza, ungdomsansvarig
  41. Jonas Rydberg, programmerare
  42. Veronika Nordenström, arbetslös
  43. Erik Carlzon, studerande
  44. Patrik Brännberg, redaktör Offensiven
Västerbottens län
1030-03597

Sverigedemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Henrik Agerhäll, terminalarbetare,Umeå
  2. Lena Jäger, lokalvårdare,Bjurholm
  3. Per Olofsson, hotellbiträde,Skellefteå
  4. Sophie Freier, egenföretagare,Holmsund
  5. Lars Isovaara, civilingenjör,Skellefteå
  6. Mikael Storm, fil.kand,Umeå
  7. Kristina Degerstedt, lokalvårdare,Skellefteå
  8. Karl Möllberg, pensionär,Umeå
Västerbotten
0110-02620

Vänsterpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Gustavsson, Umeå
  2. Gunilla Hegardt, Distriktsläkare Ammarnäs
  3. Lars Simonsson, Tekniker Dorotea
  4. Eve Högberg, Lokalvårdare Lycksele
  5. Inger Stenlund, Distriktssköterska Blattnicksele
  6. Rune Andersson, Saxnäs
  7. Margaretha Löfgren, Trafikplanerare Vilhelmina
  8. Mikael Pallin, Programmerare Lycksele
  9. Maria Norberg, f.d. Kontorsarbetare Åsele
  10. Mikael Brodd, Arbetssökande Lycksele
Västerbottens läns västra
0005-00276
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulrika Larsson, Skötare Skellefteå
  2. Gunnar Broström, Norsjö
  3. Agneta Hansson, Antikvarie Skellefteå
  4. Rolf Carlsson, Pensionär Skelleftehamn
  5. Kornelia Nilsson, Skellefteå
  6. Urban Boström, Sjukgymnast Skellefteå
  7. Maj-Britt Widmark, Journalist Burträsk
  8. Lars Carlsson, Mätningsingenjör Skellefteå
  9. Johanna Lundgren, Undersköterska/Studerande Skellefteå
  10. Johan Broström, Norsjö
  11. Gun-Britt Norgren, Pensionär Skellefteå
  12. Kjell Hanseklint, Verkstadsarbetare Skellefteå
Västerbottens läns norra
0005-00281
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Grip, Handläggare Umeå
  2. David Ahlqvist, Personlig assistent Umeå
  3. Sofia Burman, Boendehandledare Umeå
  4. Helen Forsberg, Bibliotekarie Robertsfors
  5. Kjell Bäckman, Umeå
  6. Mattias Sehlstedt, Lärarstuderande Umeå
  7. Fredrik Norum, Sjuksköterska/Chaufför Bjurholm
  8. Maria Westberg, Feminist Umeå
  9. Johanna Lindberg, Sjuksköterskestudent Umeå
  10. Ing-Mari Levin, Umeå
  11. Daniel Nyström, Student Umeå
  12. Jonas Björkholm, Järnvägare Vännäs
  13. Elsa Andersson-Hedqvist, Pensionär / fd Sjukvårdsarbetare Umeå
  14. Johan Berggren, Lärare Umeå
Västerbottens läns södra
0005-02472

http://www.val.se