Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till landstingsfullmäktige i Västernorrlands län - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karin Nordin, Undersköterska, 55 år, Björna
  2. Lars-Olof Olsson, Herr, 63 år, Brösta
  3. Birgitta Häggblad, Driftoperatör, 58 år, Husum
  4. Torbjörn Westman, Mobilkranförare, 52 år, Örnsköldsvik
  5. Anna Pettersson, Elektronikprovare, 60 år, Torsböle
  6. Olof Ögren, Vårdare, 58 år, Hörnett
  7. Anna-Karin Sjölund, Fritidspedagog, 38 år, Köpmanholmen
  8. Christer Nylander, Elektriker, 55 år, Gullänget
  9. Lena Näslund, Yrkesvägledare, 63 år, Örnsköldsvik
  10. Håkan Isaksson, Reparatör, 42 år, Domsjö
  11. Kristin Jonsson, Enhetschef, 51 år, Bredbyn
  12. Jan-Olov Häggström, Folkbildare, 52 år, Nätra
  13. Eva-Britt Persson, Avd.chef, 51 år, Örnsköldsvik
  14. Zeth Olsson, Egen företagare, 35 år, Örnsköldsvik
  15. Annika Westin, Undersköterska, 46 år, Järvvik
  16. Leif Utter, Miljöspecialist, 52 år, Husum
  17. Kristina Eliasson, Adm.assistent, 65 år, Örnsköldsvik
  18. Modou Boye Jallow, Företagare, 54 år, Örnsköldsvik
  19. Laila Bylund, Vårdare, 55 år, Brösta
  20. Magnus Segerbrant, Lärare, 36 år, Köpmanholmen
  21. Sara Häggström, Studerande, 19 år, Köpmanholmen
  22. Örjan Forsberg, Fritidskonsulent, 49 år, Husum
  23. Britt Westman, Säljare, 54 år, Domsjö
  24. Johannes Backerholm, Lärare, 74 år, Bjästa
  25. Ann-Catrin Brandtlin, Rektor, 50 år, Björna
  26. John Norberg, Pensionär, 68 år, Bonäset
  27. Pauline Brandt, Familjebehandlare, 35 år, Bjästa
  28. Tony Nilsson, Betongarbetare, 46 år, Bjästa
  29. Karin Forsman, Sekreterare, 65 år, Själevad
  30. Bertil Bengtsson, Herr, 58 år, Köpmanholmen
Nolaskogs
0002-00202
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elisabet Strömqvist, Barnskötare, 49 år, Härnösand
  2. Christer Sonidsson, Chaufför, 60 år, Docksta
  3. Linnéa Stenklyft, Behandlingsassistent, 51 år, Junsele
  4. Göran Norlander, fd. Riksdagsledamot, 64 år, Häggdånger
  5. Siw Sachs, Undersköterska, 42 år, Nordingrå
  6. Mikael Sjölund, Kommunikatör, 40 år, Helgum
  7. Monica Fällström, Kontorist, 55 år, Härnösand
  8. Sven-Åke Sjödin, Tillgänglighetskonsult, 55 år, Kramfors
  9. Åsa Sjödén, Lärare, 40 år, Näsåker
  10. Mats Höglund, Försäkringsrådgivare, 59 år, Härnösand
  11. Susanne Lindahl, Undersköterska, 50 år, Junsele
  12. Grels Johansson, Byggnadsträarbetare, 52 år, Kramfors
  13. Christina Meltin Westerlund, Fru, 65 år, Härnösand
  14. Curt Noppa, Handledare, 66 år, Sollefteå
  15. Kristina Löfroth, Försäkringstjänsteman, 55 år, Sandöverken
  16. Lars Zetterlund, Socionom, 61 år, Härnösand
  17. Marie Eriksson, Distriktssköterska, 46 år, Sollefteå
  18. Andreas Sjölander, Politiskt sakkunnig, 29 år, Härnösand
  19. Eva Larsson, Egen företagare, 56 år, Härnösand
  20. Jerry Pehrsson, Industriarbetare, 55 år, Sollefteå
  21. Gudrun Sjödin, Ekonomiassistent, 52 år, Lugnvik
  22. Issam Sassi, Enhetschef, 43 år, Härnösand
  23. Christina Backlund, Barnskötare, 49 år, Sollefteå
  24. Bo Berglund, Kriminalvårdare, 49 år, Strömnäs
  25. Malin Svanholm, Handledare, 34 år, Kramfors
  26. John Åberg, Vårdbiträde, 38 år, Långsele
  27. Morgan Pierre, Skolresurs, 43 år, Näsåker
  28. Micael Melander, Byggnadsarbetare, 37 år, Kramfors
Ådalen
0002-01168
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ewa Back, Ekonom, 56 år, Skönsmon
  2. Hans Stenberg, Rörmontör, 57 år, Matfors
  3. Gun Olofsson, Vårdbiträde, 63 år, Fränsta
  4. Kjell Forslund, Herr, 68 år, Njurunda
  5. Ulla-Britt Lagergren, Områdeschef, 64 år, Matfors
  6. Lars Åström, Skolvaktmästare, 46 år, Granloholm
  7. Anette Lövgren, Administratör, 48 år, Östavall
  8. Michael Sjödin, Processoperatör, 39 år, Njurunda
  9. Janina Öhrberg, Egen företagare, 53 år, Kvissleby
  10. Erik Lövgren, Egen företagare, 44 år, Ånge
  11. Linda Asplund-Bogstag, Mentalskötare, 39 år, Kovland
  12. Börje Bergström, Samhällspedagog, 66 år, Alnö
  13. Lena Sjöberg, Undersköterska, 51 år, Nedansjö
  14. Anders Nieminen, Ingenjör, 50 år, Kvissleby
  15. Ann-Charlotte Evrung, Vårdbiträde, 46 år, Liden
  16. Christer Ersson, Skötare, 42 år, Njurunda
  17. Britt-Inger Bergqvist Westerlund, Undersköterska,61 år,Alnö
  18. Erik Rapp, Arbetsmiljöingenjör, 59 år, Torpshammar
  19. Britt-Marie Ståhl Olsson, Studiehandledare, 52 år, Liden
  20. Nils Dahlström, Fabriksarbetare, 42 år, Matfors
  21. Adele Flodin, Barnskötare, 54 år, Kvissleby
  22. Mikael Svedbäck Johansson, Säljare, 40 år, Ånge
  23. Marianne Sjöblom, Utbildningskonsult, 66 år, Granloholm
  24. Kjell-Åke Ruona, Byggnadsträarbetare, 49 år, Kvissleby
  25. Johanna Meiding, Studerande, 18 år, Sundsvall
  26. Laila Ågren, Pensionär, 68 år, Skönsmon
  27. Arianne Sundman, Samordnare, 41 år, Alnö
Sundsvall-Ånge
0002-03431
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kenneth Westin, Ombudsman, 62 år, Ljustadalen
  2. Christina Nordenö, Mentalskötare, 55 år, Granlo
  3. Stefan Dalin, Fil.dr., 42 år, Timrå
  4. Pirjo Jonsson, Butiksbiträde, 56 år, Timrå
  5. Fredd Sandberg, Elektriker, 69 år, Ljustadalen
  6. Monica Andersson, Skötare, 55 år, Ljusadalen
  7. Bengt Nilsson, Tråddragare, 63 år, Söråker
  8. Karolina Jönsson, Försäkringstjänsteman, 32 år, Sundsvall
  9. Per-Arne Frisk, Administratör, 64 år, Sörberge
  10. Maria Antonic´, Fil.mag, 60 år, Sundsvall
  11. Hans Backlund, Besiktningstekniker, 52 år, Sundsvall
  12. Priscilda Helenius, Pensionsutredare, 58 år, Nacksta
  13. Peter Wiklund, Säljare, 42 år, Ljustadalen
  14. Haidie Andersson, Personlig assistent, 40 år, Timrå
  15. Mikael Westin, Studerande, 25 år, Ljustadalen
  16. Therese Nyhman, Samordnare, 31 år, Sundsvall
  17. Hans-Åke Zachrisson, Chaufför, 55 år, Söråker
  18. Erika Helenius, Teologiestuderande, 26 år Nacksta
  19. Patrik Eriksson, Kriminalvårdare, 25 år, Sundsvall
  20. Cathrine Edström, Fotvårdsspecialist, 52 år, Fagerdal
  21. Robert Thunfors, Studerande, 23 år, Söråker
  22. Jeanette Franzén Lundin, Kock, 31 år, Timrå
  23. Lars-Åke Andersson, Ekonom, 49 år, Haga
  24. Ronny Fröwall, Taxichaufför, 45 år, Nacksta
  25. Theo Caldwell, Omprövare, 34 år, Sundsvall
  26. Patrik Norberg, Fritidsledare, 42 år, Sörberge
  27. Evert Nederberg, Ordförande, 62 år, Haga
Centrala Sundsvall-Timrå
0002-03432

Centerpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Leif Vestin, Bredbyn, fd Ämneslärare
  2. Roger Byström, Själevad, Leg Sjukgymnast
  3. Sonia Seidevall, Örnsköldsvik, Vårdutvecklare
  4. Louise Johansson, Örnsköldsvik, Skogs-/Butiksägare
  5. Barbro Olsson, Husum, Lantbrukare
  6. Björn Edlund, Trehörningsjö, Pensionär
  7. Edit Persson, Anundsjö, Ekonom
  8. Lena Lindgren, Björna, Vårdutvecklare
  9. Ulrik Ulander, Husum, Koordinator
  10. Anna-Lena Holmström, Gideå, Beroenderådgivare
  11. Hans Hägglund, Örnsköldsvik, Egen företagare
  12. Göran Algotsson, Anundsjö, Verkstadsarbetare
  13. Ann-Britt Svensson, Mo, Undersköterska
  14. Natalia Antonova Gahlin, Arnäsvall, VD
  15. Carina Kock, Domsjö, Ekonom
  16. Gunilla Kallin, Mo, fd Husmor
  17. Kristina Granlöf, Mo, Biologi- Miljöingenjör
  18. Ulrik Sellgren, Arnäs, Lantbrukare anställd LFV
  19. Karin Näslund, Örnsköldsvik, Undersköterska
  20. Lasse Pettersson, Arnäs, Arbetssökande
Nolaskogs
0004-00914
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kjell Bergkvist, Mjölkproducent, Kovland
  2. Anita Hellstrand, Ombudsman, Timrå
  3. Hans Forsberg, Företagare, Njurunda
  4. Magdalena Flemström, Oppositionsråd, Ånge
  5. Anders Henriksson, Läkare/Civilingenjör, Alnö
  6. Anita Wiklander, Fil.mag, Söråker
  7. Anders Larsson, Yrkeslärare, Kvissleby
  8. Åsa E Melander, Lärare, Sundsvall
  9. Björn Hallström, Fritidsledare, Sundsvall
  10. Roland Hultman, Egen företagare, Holm
  11. Håkan Frisk, Lärare, Alnö
  12. Lars Westerlund, Yrkeschaufför, Sundsvall
  13. Jens Strandell, Byggnadssnickare, Skön
  14. Sten Lundgren, Lokförare, Sundsvall
  15. Göran Söderblom, Pensionär,Indal
  16. Bengt-Ivar Sällstedt, Fd Entrepre.ingenjör, Alnö
Medelpad
0004-00976
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Hedlund, Noraström, Landstingsråd
  2. Ingrid Flodin, Älandsbro, Ombudsman
  3. Ingemar Jonsson, Ramsele, Skogsägare
  4. Birgitta Widerberg, Nänsjö, Fil kand
  5. Fredrik Lundvall, Härnösand, Företagare
  6. Ingbritt Hedin, Resele, Pensionär
  7. Bertil Böhlin, Ullånger, Oppositionsråd
  8. Carina Almgren, Härnösand, Projektledare
  9. Paul Höglund, Långsele, Trädgårdsmästare
  10. Eva Bylund, Ullånger, Sjuksköterska
  11. Anne Wigren, Härnösand, Företagare
  12. Ulf Lhådö, Undrom, Chaufför
  13. Tord Nylén, Väja, Åkeriägare
  14. Karin Westerlund, Häggdånger, Undersköterska
  15. Magnus Svensson, Ullånger, Taxiförare
  16. Staffan Nyström, Härnösand, Universitetslektor
Ådalen
0004-02128

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sven-Åke Vest, civilingenjör, Härnösand
  2. Miriam Swedengren, sömmerska, Kramfors
  3. Ewa Höglund, förskollärare, Österforse
  4. RosMarie Sandin, arbetssökande, Härnösand
  5. Svante Ivarsson, redaktör, Kramfors
  6. Leif Palmberg, boendesamordnare, Österforse
  7. Kjell Forsvall, folkbildare, Härnösand
  8. Bo Solin, snickare, Kramfors
  9. Eva Halling, kundrådgivare, Sollefteå
  10. Jessica Gahlin-Björk, universitetsadjunkt, Härnösand
  11. Peter Edwall, civilingenjör, Kramfors
  12. Leif Eriksson, egenföretagare, Sollefteå
  13. Henrik Gustavsson, väktare, Härnösand
  14. Marianne Eriksson, pensionär, Kramfors
  15. Ola Halling, skattejurist, Sollefteå
  16. Anna-Karin Hasselborg, universitetsadjunkt, Härnösand
  17. Leif Eriksson, teletekniker, Kramfors
  18. Leif Östberg, överstelöjtnant, Helgum
  19. Ritva Andersson, föreståndare, Kramfors
Ådalen
0003-01467
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Åsa Nygren, socionom, Örnsköldsvik
  2. Knut Nordin, företagsekonom, Sillviken
  3. Kerstin Berglund-Lindgren, fil.kand, Överhörnäs
  4. Bror Wallström, egen företagare, Sillviken
  5. Lena Jonsson, brevbärare, Billsta
  6. Gunnar Melin, fabriksarbetare, Kvaved
  7. Berit Bengtsdotter, förskollärare, Köpmanholmen
  8. Ann-Kristin Enberg, diakon, Bonäset
  9. Birgitta Olsson, ekonom, Själevad
  10. Tommy Olofsson, tandläkare, Moliden
  11. Kent Gidlöf, ingenjör, Arnäsvall
Nolaskogs
0003-01788
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingeborg Wiksten, länsombudsman, Njurunda
  2. Björn Hellquist, lärare, Timrå
  3. Annelie Luthman, bankchef, Sundsvall
  4. Arne Engholm, regionansvarig, Sundsvall
  5. Sarah Karlsson, barnsjuksköterska, Timrå
  6. Stefan Falk, docent, Sundsvall
  7. Birgitta Jonsson, undersköterska, Ånge
  8. Solveig Hellquist, riksdagsledamot, Sörberge
  9. Leif Carlsson, seniorkonsult, Alnö
  10. Birgitta Näslund, distriktssköterska, Sundsvall
  11. Marcus Karlsson, studerande, Timrå
  12. Ewabritt Zetterlund, socionom, Sundsvall
  13. Bertil Ericson, lärare, Ånge
  14. Gudrun Molander, socionom, Sörberg
  15. Elisabeth Mattsson, köpman, Sörberge
  16. Göte Stenlund, revisor, Sundsvall
  17. Bengt Molander, adjunkt, Sörberge
  18. Ulla Grelsson, ingenjör, Holm
  19. Agneta Johansson, arkivsekreterare, Krigsbyn
  20. Peter Granåsen, ekonom, Timrå
  21. Marianne Andersson, läkarsekreterare, Sörberge
  22. Örjan Lindwe, ingenjör, Timrå
  23. Marianne Forzelius, lärare, Timrå
  24. Olof Markström, redovisningskonsult, Timrå
  25. Inger Bylund, sektionschef, Hässjö
  26. Per-Arne Johansson, tandläkare, Timrå
  27. Britt-Marie Östman, specialpedagog, Timrå
  28. Sten-Eric Forzelius, civilingenjör, Timrå
  29. Nicola Lindwe, civilekonom, Timrå
  30. Anne Söderberg, testledare, Timrå
  31. Lars Persson, gruppledare, Sundsvall
Medelpad
0003-01858

Kristdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mona Hammarstedt, 60 år, Leg Tandsköterska, Fränsta
  2. Roger Boork, 36 år, Företagare, Bergeforsen
  3. Lena Nordin, 57 år, Socionom, Sundsvall
  4. Hans Brynielsson, 55 år, Avdelningsassistent, Kvissleby
  5. Berit Andersson, 77 år, Pensionär, Sundsvall
  6. Christer Rösth, 34 år, Företagare, Sundsvall
  7. Bertil Hörnqvist, 56 år, Regionchef, Sundsvall
  8. Britt-Mari Brynielsson, 53 år, Dagbarnvårdare, Kvissleby
  9. Viktor Bengtson, 35 år, Ekonom, Timrå
  10. Gunilla Thornberg, 37 år, Farmaceut, Fränsta
  11. Kjell Grip, 52 år, Utbildningssamordnare, Fränsta
  12. Diana Pettersson, 51 år, Företagare, Söråker
  13. Lars Holmgren, 58 år, Marknadsekonom, Sundsvall
  14. Gunn Thornberg, 73 år, Pensionär, Fränsta
  15. Jan-Erik Sjöström, 71 år, Pensionär, Timrå
  16. Tomas Svedberg, 43 år, Försäljningschef, Sundsvall
Medelpad
0068-03384
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sverker Ågren, 57 år, Socionom, Härnösand
  2. Maude Westman, 66 år, Undersköterska, Överhörnäs
  3. Hans Wikström, 45 år, Tillf. rektor, Härnösand
  4. Mona Lundqvist, 65 år, Själevad
  5. Ingemar Wiklander, 61år, Arbetsförmedlare, Härnösand
  6. Hanna Sydhage, 25 år, Örnsköldsvik
  7. Göran Solsjö, 51 år, Pastor, Ramsele
  8. Birgitta Sedin, 53 år, Områdeschef, Sidensjö
  9. Jan Erik Ågren, 66 år, Prost, tidigare riksdagsledamot, Ramsele
  10. Agnetha Nordin, 52 år, Språklärare, Örnsköldsvik
  11. Per Sundin, 60 år, Civilingengör, Örnsköldsvik
  12. Kay Lundgren, 69 år, Arnäsvall
  13. Thord Carlsson, 71 år, Sollefteå
  14. Gunlög Jacobsson, 54 år, Sollefteå
  15. Marie Jonzon, 51 år, Överhörnäs
  16. Margareta Högberg, 58 år, Diakoniassistent, Kramfors
  17. Curt Eriksson, 66 år, Företagare, Örnsköldsvik
  18. Marianne Quarfordt, 62 år, Överhörnäs
  19. Göran Brorsson, 58 år, Speciallärare, Örnsköldsvik
  20. Solveig Hamrin, 60 år, Härnösand
  21. Michal Zakolski, 59 år, Kurator, Bredbyn
Ångermanland
0068-03386

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva Andersson, 54 år, psykolog, Kramfors
  2. Bengt Nilsson, 70 år, pensionär, Sundsvall
  3. Jamie Bolling, 55 år, socialantropolog, Härnösand
  4. Folke Nyström, 63 år, utvecklingschef, Timrå
  5. Margareta Alton, 62 år, kulturarrangör, Sollefteå
  6. Tonny Molander, 55 år, socionom, Sollefteå
  7. Laila Sundin, 47 år, undersköterska, Ånge
  8. Jakob Lundgren, 20 år, student, Örnsköldsvik
  9. Ann Kristin Schipper, 40 år, sjuksköterska, Örnsköldsvik
  10. Roger Sundin, 50 år, lokreparatör, Ånge
  11. Kicki Östensson, 60 år, företagare, veterinär, Härnösand
  12. Rolf Andersson, 59 år, tekniker, Kramfors
  13. Anita Blomqvist, 63 år, socionom, Timrå
  14. Tomas Q Nilsson, 35 år, behandlingsassistent, Härnösand
  15. Vanusia Da Silva, 47 år, undersköterska, Sundsvall
  16. Markus Byström, 19 år, student, Örnsköldsvik
  17. Hibo Abdullahi, 32 år, tolk, undersköterska, Härnösand
  18. Anders Brunberg, 28 år, grafisk formgivare, Sundsvall
  19. Birgitta Skoglund, 50 år, civilekonom, Sundsvall
  20. Mathias Rex, 25 år, kanslist, Sundsvall
  21. Amanda Lind, 30 år, psykolog, Härnösand
  22. Iso Porovic, 45 år, regissör, skådespelare, Sundsvall
  23. Karin Nordström, 31 år, banktjänsteman, Härnösand
  24. Jan-Olof Tedebrand, 65 år, naturvårdare, Sundsvall
  25. Lo Högberg, 56 år, projektledare, bildterapeut, Sollefteå
  26. Sverker Ottosson, 44 år, socialarbetare, Sundsvall
  27. Inger Paulsson, 68 år, socionom, Sundsvall
  28. Birgir Hjörleifsson, 53 år, småföretagare, Sundsvall
  29. MariAnne Andersson, 47 år, fotograf, Sundsvall
  30. Sture Norlin, 64 år, utbildningsstrateg, Sundsvall
  31. Runa Forsman, 73 år, f.d. apotekare, Sundsvall
  32. Carl T Granatenhielm, 46 år, arkeolog, Örnsköldsvik
  33. Lena Schölander, 58 år, utredare, Sundsvall
  34. Bengt-Göran Norlin, 64 år, sjukpensionär, Timrå
  35. Klas Forsman, 73 år, universitetslektor, Sundsvall
  36. Dick Sörholm, 49 år, ingenjör, Sundsvall
  37. Torbjörn Forsman, 43 år, konstruktör, Sundsvall
  38. Anders Engqvist, 64 år, företagare, Sundsvall
Västernorrlands län
0055-01880

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jacomina Beertema, 64, Leg. läkare, Sundsvall
  2. Åsa Möller, 60, Fd. oppositionsråd, Sundsvall
  3. Per Wahlberg, 43, Politisk sekreterare, Sundsvall
  4. Rodney Engström, 61, Ekonom, Sundsvall
  5. Zofia Henriksson, 56, Lärare, Timrå
  6. Habib Effati, 54, Civilingenjör, Sundsvall
  7. Maria Wickberg, 49, Biomedicinsk analytiker, Sundsvall
  8. Tony Andersson, 42, Företagare, Timrå
  9. Stig Grip, 52, Företagare, Ånge
  10. Pär Ahlberg, 53, Leg. läkare, Sundsvall
  11. Bertil Swenson, 65,Tjänsteman, Sundsvall
  12. Elisabeth Gisslin Burman, 63, Medicinsk fotvårdsspecialist, Sundsvall
  13. Jan Holmberg, 49, Pilot, Timrå
  14. Hjördis Bredberg, 69, Fd. adjunkt, Sundsvall
  15. Alexandra Westman, 21, Studerande, Sundsvall
  16. Ola Hammer, 45, Civilekonom, Sundsvall
  17. Margareta Engström, 61, Vårdlärare, Sundsvall
  18. Berndt Wallström, 56, Företagskonsult, Timrå
  19. Efva Åström, 67, Arbetsiljöinspektör, Sundsvall
  20. Elin Nilsson, 18, Studerande, Sundsvall
  21. Åse Johansson, 63, Fd. Distriktschef, Sundsvall
  22. Christina Ericsson, 32, Hovmästare, Sundsvall
  23. Daniel Lundin, 41, Lärare, Sundsvall
  24. Lena Bengtsson, 35, Lärare, Timrå
  25. Sigbritt Ericsson, 68, Socionom, Sundsvall
  26. Rolf Andersson, 68, Företagare, Timrå
  27. Jennie Stockhaus, 34, Maskinoperatör, Sundsvall
  28. Peter Jacobsson, 54, Sjukpensionär, Sundsvall
  29. Bo Bergh, 62, Rehabiliterare, Sundsvall
  30. Inga-Britta Karlsson, 63, Lärare, Sundsvall
  31. Marianne Nilsson, 72, Pensionär, Sundsvall
  32. Mikael Gäfvert, 49, Pol.mag. Sundsvall
  33. Kenneth Westberg, 71, Pensionär, Timrå
Medelpad
0001-01235
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. JG Christer Andersson, 67, Sjökapten, Härnösand
  2. Bengt Sörlin, 42, Företagare, Sollefteå
  3. Helén Östmar Rosdahl, 61, Medicinsk sekreterare, Örnsköldsvik
  4. Michael Steger, 44, Projektledare, Kramfors
  5. Kerstin Svensson, 66, Adjunkt, Sollefteå
  6. André Nilsson-Hugo, 30, Projektledare, Örnsköldsvik
  7. Kristoffer Bodin, 26, Arbetsförmedlare, Härnösand
  8. Monica Bruman, 64, Lärare, Kramfors
  9. Anita Danielsson, 66, Företagare, Örnsköldsvik
  10. Sven-Olov Gradin, 65, Adjunkt, Sollefteå
  11. Hans Sefbom, 67, Socionom, Härnösand
  12. Kerstin Franzén, 65, Adjunkt, Sollefteå
  13. Anders Gäfvert, 53, Kommunalråd, Härnösand
  14. Rasoul Zarar, 41, Företagare, Härnösand
  15. Bengt Jonsson, 72, Skogsarbetare, Sollefteå
  16. Tünde Tóth, 26, Jurist, Härnösand
  17. Björn Thunberg, 32, Studerande, Härnösand
  18. Anders Asp, 41, Skötare/Usk, Örnsköldsvik
  19. Magnus Ekwall, 67, Civilekonom, Örnsköldsvik
Ådalen och Nolaskogs
0001-01237

Rättvisepartiet Socialisterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Rättvisepartiet Socialisterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per Johansson, sjuksköterska, Sundsvall
  2. Mattias Lantz, studerande från Sollefteå
  3. Karin Lindberg, säljchef, Örnsköldsvik
  4. Stefan Lundqvist, behandlingsassistent i Härnösand
  5. Therese Lindberg, lärare, Sundsvall
  6. Gudrun Åhslund, pensionär
Västernorrlands län
0131-01801

Sjukvårdspartiet - Västernorrland

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sjukvårdspartiet - Västernorrland

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Erica Sahlin, Skolinspektör, Härnösand
  2. Gun Enquist-Öhman, Reg.Utv.konsult, Örnsköldsvik
  3. Yvonne Sundqvist, Undersköterska, Sollefteå
  4. Yngve Nilsson, Sjuksköt, Härnösand
  5. Tommy Berggren, Fysiker, Härnösand
  6. Malte Hellström, Grafiker, Örnsköldsvik
  7. Göran Bolin, Överläkare, Sundsvall
  8. Tomas Lundin, Civilekonom, Härnösand
  9. Axel Bolin, Studerande, Sundsvall
  10. Erik Domeij, Politisksekreterare, Härnösand
  11. Barbro Ekevärn, Socionom, Härnösand
  12. Maj-Lis Domeij, Leg arbetsterapeut, Härnösand
  13. Sonny Lundberg, Ingenjör, Sundsvall
  14. Anders Andersson, Loktekniker, Domsjö
  15. Åsa Nargell, Socionom, Själevad
  16. Birgitta Engström, Adjunkt, Sundsvall
  17. Kerstin Selander, Socionom, Härnösand
  18. Gudrun Arnström, Kh.em, Sollefteå
  19. Barbro Coldenberg, Konstnär, Älandsbro
  20. Margareta Frisk, Museiintendent, Domsjö
  21. Christer Berglund, Vaktmästare, Älandsbro
  22. Görgen Persson, Kriminalvårdare, Härnösand
  23. Arne Sundqvist, Chaufför, Sollefteå
  24. Stig Coldenberg, Ingenjör, Älandsbro
  25. Eilert Öhman, Överläkare, Örnsköldsvik
Västernorrlands län
0196-00603

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jarl Strömbäck, sjökapten, Örnsköldsvik
  2. Sten Rigedahl, författare, Sundsvall
  3. Agneta Palm, administratör, Härnösand
  4. Jan-Olof Sehlin, ingenjör, Sundsvall
  5. Ingrid Stoltz, vårdare, Örnsköldsvik
  6. Uddo Edholm, vaktmästare, Sollefteå
  7. Ingrid Ågren, rektor, Örnsköldsvik
  8. Bo Forsgren, ingenjör, Sundsvall
  9. Holger Hällström, snickare, Örnsköldsvik
  10. Margareta Candell, speciallärare, Sundsvall
  11. Bengt Adam, ingenjör, Örnsköldsvik
  12. Arne Grelsson, f.d. regionchef, Sundsvall
Västernorrlands län
0107-03577

Sundsvalls framtid

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sundsvalls framtid

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ingvar Jakobsson
  2. Caroline Nilsson
  3. Josefine Krantz
  4. Maria Eriksson
  5. Leif Billström
  6. Helena Lundin
  7. Bo Eklöf
  8. Hans-Åke Johansson
  9. Kicki Jansson
  10. Marcus Hamrin
  11. Cassandra Stewart
  12. Gustav Johansson
  13. Caroline Keiser
  14. Kjell Sundberg
Medelpad
0974-03557

Sverigedemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Johnny Skalin, pol.sekreterare, 32 år, Kvissleby
  2. Stefan Sundberg, konsult, 40 år, Örnsköldsvik
  3. Zarah Månsson, mångsysslare, 47 år, Långsele
  4. Anna Walfridsson, servitris, 21 år, Stöde
  5. Jan Björnefax, försäljare, 68 år, Sundsvall
  6. Sven Nordlund, pensionär, 77 år, Sundsvall
  7. Hans Karlsson, pensionär, 70 år, Sollefteå
  8. Håkan Jansson, tekniker, 47 år, Örnsköldsvik
  9. Daniel Engström, kommunservice, 32 år, Ånge
  10. Gösta Karlsson, chaufför, 51 år, Sollefteå
  11. Ove Skalin, pensionär, 63 år, Kvissleby
  12. Anna Sundström, lab.biträde, 38 år, Ånge
  13. Torbjörn Eriksson, pensionär, 74 år, Sollefteå
  14. Tage Höglund, pensionär, 59 år, Örnsköldsvik
  15. Jan Selander, arbetssökande, 54 år, Matfors
  16. Staffan Lindgren, pensionär, 68 år, Sundsvall
  17. Lars Kullberg, pensionär, 71 år, Örnsköldsvik
  18. Bo Norell, mekaniker, 52 år, Ljungaverk
  19. Lars Skoglund, maskinist, 63 år, Matfors
Västernorrlands län
0110-02789

Vänsterpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Susanne Sundqvist, sociolog, 47 år
  2. Claes Stockhaus, skötare, 56 år
  3. Christiane Rüdiger, leg. sjuksköterska, 37 år
  4. Stefan Åsén, miljösamordnare, Fränsta, 37 år
  5. Bodil Mattsson, beteendevetare, 51 år
  6. Ain Liivlaid, 65 år
  7. Annicka Burman, leg. barnmorska, 56 år
  8. Hans Zetterkvist, 49 år
  9. Liselotte Lindblad Wesslén, leg. sjuksköterska, 47 år
  10. Sebastian Dahlqvist, 21 år
  11. Niklas Högdahl, mekaniker, 41 år
  12. Kenneth Challis, läkare, 62 år
Medelpad
0005-03294
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Strandman, 47 år
  2. Annelie Lindström, 59 år
  3. Ove Johnsson, 68 år
  4. Malin Wågberg, 22 år
  5. Pauli Muhonen, 59 år
  6. Susann Persson, 49 år
  7. Mats Hedell, 51 år
  8. Gunnar Eklöf, 58 år
Nolaskogs
0005-03295
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Birgitta Lind, krukmakare, 60 år
  2. Christina Höj Larsen, humanekolog, 39 år
  3. Lena Thorsson-Fahlén, sjuksköterska, 53 år, Kramfors
  4. Lars-Gunnar Hultin, företagare, 62 år
  5. Ulla Olofsson, sjuksköterska, 64 år, Sandslån
  6. Thomas Tejle, folkbildare/elektriker, 56 år
  7. Sara Selmros, projektledare, 33 år
  8. Olle Granath, socialarbetare, 32 år, Svanö
  9. Marie Hansson, undersköterska, 45 år
  10. Åke Hamrin, tillgänglighetskonsult, 56 år
  11. Urban Henriksson, pensionär, 68 år, Kramfors
  12. Lars Enberg, föreståndare, 55 år
  13. Janneth Espanol, jurist, 29 år
  14. Jon Björkman, förskollärare, 39 år, Kramfors
  15. Tomas Eklund, företagare, 58 år
  16. Ingrid Borg Söderberg, lärare, 51 år
Ådalen
0005-03296

http://www.val.se