Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till landstingsfullmäktige i Gävleborgs län - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anita Drugge, 67 år, Pensionär Hofors
  2. Torbjörn Rönnkvist, 61 år, Arbetsledare Sandviken
  3. Carina Löfgren, 46 år, Utvecklingsstrateg Ockelbo
  4. Hans Hellström, 63 år, Utredare Hofors
  5. Marie Frestadius, 50 år, Arbetssökande Sandviken
  6. Staffan Nordqvist, 62 år Pensionär Ockelbo
  7. Ulla Sahlström, 59 år, Trafiksamordnare Hofors
  8. Jan Davik, 44 år, Flödeschef Sandviken
  9. Katarina Eriksson, 39 år, Undersköterska Ockelbo
  10. Johan Johansson, 27 år, Studerande Hofors
  11. Rosita Lennholm, 64 år, Undersköterska Sandviken
  12. Sune Lang, 67 år, Pensionär Ockelbo
  13. Tiina Kauppi, 48 år, Personlig assistent Hofors
  14. Bo Norling, 63 år, Skogsarbetare Ockelbo
  15. Manuela Svahn, 49 år, Arbetssökande Sandviken
  16. Birgitta Lööf, 65 år Hofors
  17. Bertil Andersson, 65 år, Skogsmästare Ockelbo
  18. Maria Pärssinen, 51 år, Polis Hofors
  19. Lars Hedkvist, 48 år, Servicetekniker Hofors
VÄSTRA GÄSTRIKLAND
0002-00332
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Barry Gustavsson, 55 år, Ombudsman Hudiksvall
  2. Jenny Breslin, 30 år, Projektledare Los
  3. Åke Bertils, 66 år, Pensionär Gnarp
  4. Annika Huber, 43 år, Studerande Forsa
  5. Leif Persson, 64 år, Färila
  6. Elisabeth Lundin, 53 år, Undersköterska Hudiksvall
  7. Börje Sundin, 53 år, Sjukpensionär Delsbo
  8. Karin Ljung, 44 år, Barnskötare Hassela
  9. Dick Lindkvist, 57 år, 1:e Socialsekreterare Gnarp
  10. Lena Lindberg, 61 år, fd FN-tjänsteman Delsbo
  11. Kent Kanon, 44 år, Brevbärare Iggesund
  12. Gun Forssell Spång, 61 år, Läkarsekreterare Bergsjö
  13. Kjell Persson, 48 år, Klubbordf IF metall, Hudiksvall
  14. Marie Öberg, 58 år, Socionom Ljusdal
  15. Bo Nilsson, 55 år, PA-konsult Hudiksvall
  16. Berndt Lagelius, 46 år, Sjuksköterska Delsbo
NORRA HÄLSINGLAND
0002-00620
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tommy Berger, 52 år, Landstingsråd Gävle
  2. Carina Holm, 56 år, Ombudsman Gävle
  3. Åke Bengtsson, 64 år, Skyddsingenjör Gävle
  4. Lena Edholm, 61 år, Undersköterska Gävle
  5. Sergio Manzanares, 27 år, Projektledare Gävle
  6. Sinikka Bohlin, 63 år, Lärare Gävle
  7. Mats Kolarby, 56 år, Säljare Gävle
  8. Magdalena Ostojic, 49 år, Säljare Gävle
  9. Sten-Erik Nilsson, 58 år, Församlingspedagog Valbo
  10. Camilla Frykman, 40 år, Rektor Gävle
  11. Wellington Ikuobase, 43 år, Livsmedelsarbetare Gävle
  12. Ewa Löfqvist, 61 år, Fastighetsskötare Gävle
  13. Lars Rörick, 66 år, Kvalitetschef Gävle
  14. Lena Åhlander, 55 år, Undersköterska Gävle
  15. Hampus Forsmark, 32 år, Gymnasielärare Gävle
  16. Margareta Öberg, 33 år, Taxichaufför Gävle
  17. Niklas Nygren, 36 år, Laboratorieingenjör Gävle
  18. Birgitta Öberg, 52 år, Fritidssekreterare Gävle
  19. Lars Öberg, 36 år, Handledare Gävle
  20. Anette Uhr, 48 år, Undersköterska Gävle
  21. Rolf Qvist, 67 år, Socionom Gävle
  22. Eva Olsson, 69 år, Pensionär Norrsundet
  23. Sten Öberg, 55 år, Behandlingssamordnare Gävle
  24. Carina Åsander Wendleman, 62 år, Kartingenjör Gävle
  25. Jörgen Andersson, 34 år, Skötare Gävle
  26. Anette Ståhl, 53 år, Säljare Forsbacka
  27. Manuel Echeverria, 65 år, Undersköterska Gävle
  28. Monica Andersson, 50 år, Arbetsförmedlare Gävle
  29. Johan Leijon, 39 år, Egen företagare Gävle
  30. Lars Olsson, 66 år, Pensionär Gävle
ÖSTRA GÄSTRIKLAND
0002-00823
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva Tjernström, 48 år, Sjuksköterska Söderhamn
  2. Ulf Nyrén, 66 år, f.d. Sjukhusdirektör Bollnäs
  3. Gerd Hedlund Svärd, 58 år, Projektledare Söderhamn
  4. Hans Gradin, 65 år, Sjukgymnast Ovanåker
  5. Aina Woxberg, 54 år, Undersköterska Bollnäs
  6. Sven-Olof Larsson, 59 år Projektledare Söderhamn
  7. Marlene Johansson, 64 år, Kontorist Ovanåker
  8. Thomas Wasberg, 48 år, Processoperatör Söderhamn
  9. Maria Lind, 45 år, Kommunanställd Söderhamn
  10. Rolf Arvidsson, 67 år, Pensionär Bollnäs
  11. Elsy Burman, 58 år, Värdinna Bollnäs
  12. Jan-Åke Lindgren, 59 år, Folkhögskolelärare Ovanåker
  13. Monica Persson, 55 år, Operatör Söderhamn
  14. Fredrik Skoglund, 33 år, Arbetssökande Bollnäs
  15. Sarah Häggdahl, 18 år, Studerande Söderhamn
  16. Christer Holm, 69 år, Musiker Söderhamn
  17. Carina Röstlund Björk, 48 år, Teckenspråks-/dövblindtolk Segersta
  18. Thomas Renshammar, 58 år, Socionom Arbrå
  19. Christina Ungh, 54 år, Arbetsförmedlare Bollnäs
  20. Folke Andersson, 70 år Pensionär Söderhamn
  21. Lars B Andersson, 41 år, Historiker Hällbo
  22. Sven-Inge Hallström, 65 år, Controller Kilafors
SÖDRA HÄLSINGLAND
0002-01147

Befolkningspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Befolkningspartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jimmy Nordin, Egen företagare
  2. Stefan Joneson
  3. Tommy Ewertsson, Egen företagare
ÖSTRA GÄSTRIKLAND
1045-03144
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Befolkningspartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jimmy Nordin, Egen företagare
  2. Stefan Joneson
  3. Tommy Ewertsson, Egen företagare
VÄSTRA GÄSTRIKLAND
1045-03149

Centerpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Björn Brink, Färila
  2. Hannah-Karin Linck, Rengsjö
  3. Olle Jonsson, Delsbo
  4. Kenneth Nilshem, Arbrå
  5. Carl-Ewert Ohlsson, Årsunda
  6. Yvonne Kardell, Jättendal
  7. Helena Brink, Ljusdal
  8. Erik Holmestig, Gävle
  9. Helena Wikström, Torsåker
  10. Sven-Åke Wahlqvist, Ljusne
  11. Ulf Odenmyr, Edsbyn
  12. Ann-Sofie Stenbacka, Torsåker
  13. Inger Landberg, Gävle
  14. Caroline Schmidt, Hudiksvall
  15. Birgitta Larsson, Björke
  16. Johan Lloyd, Gävle
  17. Erik Borvall, Bollnäs
  18. Lena Westling, Alfta
  19. Ann-Christin Svedman, Färila
  20. Hans-Åke Bergman, Jättendal
  21. Annette Holmberg, Gävle
  22. Lars Stål, Söderhamn
  23. Per-Ewert Ohlsson, Årsunda
  24. Nils E Westling, Bergvik
  25. Veronika Larsson, Näsviken
  26. Monica Larsson, Ilsbo
  27. Veronica Wernersson, Sandviken
  28. Kalle Khalidy, Söderhamn
  29. Erik Bergstrand, Österfärnebo
  30. Agneta Olsson, Söderhamn
  31. Bengt Larsson, Ljusdal
  32. Jörgen Bengtson, Hudiksvall
  33. Marcus Olsson, Hudiksvall
  34. Stefan Jonäng, Bollnäs
GÄVLEBORGS LÄN
0004-02636

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carina Östansjö, Oppositionsråd,Bollnäs
  2. Åsa Olsson, Socionom,Edsbyn
  3. Börje Timerdal, Redaktör,Söderhamn
  4. Leif Jonsson, Läkare,Arbrå
  5. Inger Janegren, Leg.Sjuksköterska,Alfta
  6. Elisabeth Jonsson, Pensionär,Stråtjära
  7. Saga Astner, Psykosocialassistent,Bollnäs
  8. Marie Bloom, Sjuksköterska,Edsbyn
  9. Karl Hemphälä, Fil.kand,Söderhamn
  10. Britt-Inger Andersson, Ekonom,Bollnäs
  11. Bertil Höglund, Pensionär,Edsbyn
  12. Ingrid Björklund, Förskollärare,Alfta
  13. Kent Olsson, Lärare,Edsbyn
SÖDRA HÄLSINGLAND
0003-00111
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tommy Löfgren, Egen företagare,Gävle
  2. Pälla Elfström, f.d Politisk redaktör,Gävle
  3. Gustaf Hedström, Läkare,Gävle
  4. Carolina Herder, Konsult,Gävle
  5. Ingegerd Bredberg, Kommunikatör,Gävle
  6. Gunnar Kvist, f.d.Kapten,Engeltofta Backe
  7. Joakim Härdner, Studerande,Sätra
  8. Petra Holm, Ekonom,Bomhus
  9. Lars Thorsell, Lärare,Gävle
  10. Kari Axelsson, Pensionär,Gävle
  11. Ulla-Britt Carlsson, f.d Nämndsekreterare,Gävle
  12. Per-Enar Hammarstrand, Biodlare,Valbo
  13. Siw Lind, Socialsekreterare,Hagaström
  14. Anna Selin, Fil mag i Statskunskap,Gävle
  15. Styrbjörn Granquist, Distriktschef,Gävle
  16. Reijo Göthe, Speditör,Gävle
ÖSTRA GÄSTRIKLAND
0003-01762
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carmen Lundkvist, Revisor,Sandviken
  2. Göran Östlund, Skydd o Säkerhet,Hofors
  3. Olov Göransson, Ingenjör,Sandviken
  4. Helena Lindell, Administratör,Hofors
  5. Gunnar Häggström, F.d Skolledare,Sandviken
  6. Pernilla Newman, Egen företagare,Sandviken
VÄSTRA GÄSTRIKLAND
0003-01766
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Charlotte Klötz, Nordanstig
  2. Pehr Backström, Hudiksvall
  3. Stefan L Haglund, Nordanstig
  4. Britta Svalfors, Hudiksvall
  5. Inger Enros, Nordanstig
  6. Ove Wallberg, Nordanstig
  7. Bertil Skoog, Ljusdal
  8. Kjell Grönberg, Hudiksvall
  9. Anita Näsfors, Hudiksvall
  10. Börje Lindblom, Nordanstig
  11. Ann Berg, Hudiksvall
  12. Sven-Erik Holmefält, Nordanstig
  13. Kenneth Söderlund, Nordanstig
NORRA HÄLSINGLAND
0003-03727

Kristdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingemar Kalén, Oppositionsråd, Hofors
  2. Elisabeth Bjurbo, Distriktssköterska, Gävle
  3. Leif Jönsson, Ingenjör, Storvik
  4. Mary Goro, Studerande, Sandviken
  5. Rolf Ekström, Fastighetsmäklare, Torsåker
  6. Galina Moroz, Adjunkt, Sandviken
  7. Dalia Goro, Studerande, Sandviken
  8. Nils-Inge Enlund, Ekonom, Gävle
  9. Rosmari Holmgren, Personlig assistent, Eskön
  10. Göran Lindkvist, Pensionär, Ockelbo
  11. Erika Cyrillus, Chefredaktör, Gävle
  12. Innocent Mpambara, Människorättsförsvarare, Gävle
  13. Ann Öhman, Företagssköterska, Gävle
  14. Mona Nordström, Undersköterska, Hedesunda
  15. Lennart Ahlenius, Egen företagare, Gävle
  16. Frida Aldén, Lärarstuderande, Hedesunda
  17. Dan Brodin, Skogsbonde, Ockelbo
  18. Olof Gustafsson, Jur. kand. Gävle
  19. Lili André, Universitetsadjunkt, Gävle
  20. Leif Cyrillus, Journalist, Gävle
  21. Gunnel Winsjansen, Teknisk chef, Gävle
  22. Anette Paulson, Administratör, Valbo
  23. Anders Bergsten, Utredare, Rengsjö
  24. Kent Sjöberg, Ombudsman, Norrbo
  25. Rosalie Carlén, Distriktssköterska, Söderhamn
  26. Margareta Sidenvall, Överläkare, Hudiksvall
Västra gästrikland
0068-01468
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingemar Kalén, Oppositionsråd, Hofors
  2. Elisabeth Bjurbo, Distriktssköterska, Gävle
  3. Erika Cyrillus, Chefredaktör, Brynäs
  4. Nils-Inge Enlund, Ekonom, Gävle
  5. Rosmari Holmgren, Personlig assistent, Eskön
  6. Innocent Mpambara, Människorättsförsvarare, Gävle
  7. Ann Öhman, Företagssköterska, Gävle
  8. Lennart Ahlenius, Egen företagare, Gävle
  9. Lili André, Universitetsadjunkt, Gävle
  10. Lennart Kron, Företagare, Hille
  11. Mona Nordström, Undersköterska, Hedesunda
  12. Josefina Karlberg, Lärare, Eskön
  13. Olof Gustafsson, Jur. kand. Gävle
  14. Frida Aldén, Lärarstuderande, Hedesunda
  15. Gunnel Winsjansen, Teknisk chef, Gävle
  16. Anette Paulson, Administratör, Valbo
  17. Göran Dahlin, Säljare, Gävle
  18. Anna-Lena Östlund, Församlingsvärdinna, Bergby
  19. Mats Brenner, Högskolepedagog, Gävle
  20. Mary Goro, Studerande, Sandviken
  21. Marcus Widgren, Gymnasielärare, Gävle
  22. Rolf Ekström, Fastighetsmäklare, Torsåker
  23. Leif Jönsson, Ingenjör, Storvik
  24. Anders Bergsten, Utredare, Rengsjö
  25. Rosalie Carlén, Distriktssköterska, Söderhamn
  26. Kent Sjöberg, Ombudsman, Norrbo
Östra gästrikland
0068-01532
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingemar Kalén, Oppositionsråd, Hofors
  2. Anders Bergsten, Utredare, Rengsjö
  3. Rosalie Carlén, Distriktssköterska, Söderhamn
  4. Bertil Eriksson, Grafiker, Edsbyn
  5. Maj-Britt Kissner-Burman, Personlig assistent, Kilafors
  6. Jennie Forsblom, Förskollärare, Edsbyn
  7. Åke Fläckman, Lärare, Arbrå
  8. Magnus Hägglund, Mjölkbonde, Vallsta
  9. Bror Fagerhov, Senior, Edsbyn
  10. Elisabeth Bjurbo, Distriktssköterska, Gävle
  11. Elsie Vendelberga, Leg. Arbetsterapeut, Alfta
  12. Tord Berbres, Trubadur, Vängsbo
  13. Helen Embretsén, Lärare, Viksjöfors
  14. Per-Ola Häggblom, Avdelningschef, Edsbyn
  15. Isa Wallmyr, Kostrådgivare, Alfta
  16. Claes Häggblom, Industriarbetare, Edsbyn
  17. Olle Sundin, Journalist, Stråtjära
  18. Karin Ståhl, Barnmorska, Bollnäs
  19. Sune Blom, Jobcoach, Arbrå
  20. Kent Sjöberg, Ombudsman, Norrbo
  21. Katrin Berbres, Fritidsledare, Vängsbo
  22. Eva Svärd, Leg. Läkare, Ljusdal
  23. Gunnar Canslätt, Företagare, Hudiksvall
  24. Maria Karström, Hudvårdskonsult, Gnarp
  25. Roddy Brun, Läkare, Hudiksvall
  26. Håkan Briland, Familjeläkare, Njutånger
  27. Adelina Dan-Sefa, Studerande, Gnarp
Södra hälsingland
0068-01536
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingemar Kalén, Oppositionsråd, Hofors
  2. Kent Sjöberg, Ombudsman, Norrbo
  3. Margareta Sidenvall, Överläkare, Hudiksvall
  4. Gunnar Canslätt, Företagare, Hudiksvall
  5. Maria Karström, Hudvårdskonsult, Gnarp
  6. Roddy Brun, Läkare, Hudiksvall
  7. Eva Svärd, Leg. läkare, Ljusdal
  8. Håkan Briland, Familjeläkare, Njutånger
  9. Carl-Edvin Lundgren, Pastor, Gnarp
  10. Patrik Jonsson, Arbetsledare, Gnarp
  11. Marie Lindgren, Hemmamamma, Gnarp
  12. Pärlennart Larsson, Verksamhetschef, Hudiksvall
  13. Siv Bergström, Barnmorska, Gnarp
  14. Fredrik Lindgren, Maskinteknisk ingenjör, Gnarp
  15. Monica Stigås, Turistentreprenör, Rogsta
  16. Gabriel Englund, Arbetssökande, Hudiksvall
  17. Lars Björkbom, Styrelseordförande, Järvsö
  18. Adelina Dan-Sefa, Studerande, Gnarp
  19. Anders Bergsten, Utredare, Rengsjö
  20. Rosalie Carlén, Distriktssköterska, Söderhamn
  21. Bertil Eriksson, Grafiker, Edsbyn
  22. Maj-Britt Kissner-Burman, Personlig assistent, Kilafors
  23. Åke Fläckman, Lärare, Arbrå
  24. Jennie Forsblom, Förskollärare, Edsbyn
  25. Olle Sundin, Journalist, Stråtjära
  26. Konrad Gyllencraft, Lärarstuderande, Gnarp
  27. Sune Blom, Jobcoach, Arbrå
Norra hälsingland
0068-01538

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Aspers, landstingsråd, agronom, 56 år, Gävle
  2. Marcus Häggström, ungdomskoordinator, 38 år, Söderhamn
  3. Jörgen Sjöstedt, fil. mag., 66 år, Storvik
  4. Margareta Bergkvist, sjuksköterska, 59 år, Färila
  5. Kjell Olsson, dietist, 29 år, Ljusdal
  6. Ann-Britt Lindemark-Lagerwall, distriktsläkare, 62 år, Hudiksvall
  7. Robert Fagerlund, lärare, 39 år, Delsbo
  8. Ann-Sophie Karlsson, geograf, folkhälsovetare, 38 år, Gävle
  9. Per Almberg, sjuksköterska, 37 år, Gävle
  10. Ylva Bandmann, leg. psykolog/psykoterapeut, 68 år, Gävle
  11. Olov Östlund, ingenjör, 52 år, Trönö
  12. Kiki Larsson, konstnär, 62 år, Gävle
  13. Mirza Bahram, personlig assistent, tolk, 56 år, Gävle
  14. Gabriella Pettersson, kvalitetsutvecklare, 47 år, Söderhamn
  15. Svetlana Mol-Ogly, ekonom, 43 år, Bollnäs
  16. Nils Malmlöf, f.d. universitetsadjunkt, 78 år, Gävle
  17. Per-Johan Emtell, egen företagare, 66 år, Sandviken
  18. Eduardo Maturana, handläggare, 45 år, Gävle
  19. Joel Tidén, säljare, 24 år, Bollnäs
  20. Gunvor Gunnarsson, pensionär, 72 år, Kungsgården
Gävleborgs län
0055-02842

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Patrik Stenvard, 37 år, oppositionslandstingsråd, Bomhus
  2. Maj-Britt Åhrman, 68 år, f d personaladministratör, Söder
  3. Lennart Nygren, 68 år, f d partiombudsman, Andersberg
  4. Linus Fredriksson, 23 år, studerande, Bomhus
  5. Patricia Warberg, 19 år, studerande, Söder
  6. Sigvard Ring, 71 år, tandläkare, Söder
  7. Lars-Göran Lund, 62 år, IT-samordnare, Hagaström
  8. Morgan Darmell, 58 år, företagare, Forsbacka
  9. Birgittha Bjerkén, 57 år, företagare, Norrlandet
  10. Ewa S Jäderberg, 51 år, vårdlärare, Söder
  11. Pia Jansson, 44 år, företagare, Sörby
  12. Åsa Källdén, 60 år, undersköterska, Brynäs
  13. Lars Beckman, 43 år, regionchef, Valbo
  14. Titti Björk, 31 år, konsult, Söder
  15. Alexander Jonsson, 23 år, lärarvikarie, Sörby
  16. Ann-Louise Svensson, 56 år, sjuksköterska, Söder
  17. Sven Olof Hiller, 59 år, VD, Söder
  18. Jan Rust, 63 år, terapeut, Norr
  19. Linus Gunnarsson, 25 år, försäljningschef, Sörby
  20. Maria Bjerkheden, 44 år, hunddagisföretagare, Strömsbro
  21. Elvi Virdenäs, 73 år, pensionär, Söder
ÖSTRA GÄSTRIKLAND
0001-00295
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Agneta Wagner, 65 år, företagare, Söderhamn
  2. Per Bång, 48 år, försäljare, Annefors
  3. Åke Ahl, 55 år, egen företagare, Edsbyn
  4. Viktor Wärnick, 19 år, kundtjänstmedarbetare, Söderhamn
  5. Sigrid Bergåkra Berglund, 37 år, dressyrberidare, Vallsta
  6. Ulla Mortimer, 67 år, ridinstruktör, Alfta
  7. Nanette Andersson, 43 år, personalchef, Vallsta
  8. Curt Dübeck, 64 år, lantbrukare, Kilafors
  9. Christer Berglund, 44 år, VD, Vallsta
  10. Linus E Ohlson, 20 år, webbgeneral, Söderhamn
  11. Ingemar O´Nils, 74 år, pensionär, Undersvik
  12. Jan Nordbakken, 66 år, pensionär, Bollnäs
  13. Lars Sonevik, 71 år, pensionär, Rengsjö
  14. Johan P Bång, 39 år, VD, Rengsjö
  15. Jan Åbjörn, 70 år, pensionär, Bollnäs
  16. Greger Ljunggren, 63 år, ingenjör, Söderhamn
  17. Hans Sundgren, 66 år, flygtekniker, Söderhamn
SÖDRA HÄLSINGLAND
0001-00596
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tommy Ljung, 63 år, Hudiksvall
  2. Maria Molin, 40 år, sjukgymnast, Ljusdal
  3. Birgitta Medin, 70 år, sjuksköterska, Hudiksvall
  4. Anita Alm, 58 år, sjuksköterska, Hassela
  5. Anders Bengtsson, 58 år, företagare, Hudiksvall
  6. Ann-Catrin Evertsson Stolt, 25 år, analystekniker, Delsbo
  7. Tomas Zetterquist, 50 år, regionchef, Ljusdal
  8. Håkan Rönström, 58 år, ekonomikonsult, Hudiksvall
  9. Per-Anders Stolt, 27 år, väktare, Delsbo
  10. Per A Nordgren, 57 år, barnläkare, Stocka
  11. Karl Gustaf Kjellin, 68 år, egenföretagare, Ilsbo
  12. Kjell-Evert Evertsson, 57 år, hemmansägare, Delsbo
NORRA HÄLSINGLAND
0001-00675
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ziita Eriksson, 34 år, intervjuare, Hofors
  2. Lena Franksson, 46 år, GIS-samordnare, Ockelbo
  3. Christer Bergman, 60 år, gymnasielärare Sandviken
  4. Annemari Bergström, 65 år, speciallärare, Österfärnebo
  5. Per-Erik Schelin, 77 år, skyddsingenjör, Hofors
  6. Margaretha Östberg, 60 år, ekonom, Ockelbo
  7. Kjell-Arne Persson, 42 år, företagare, Ockelbo
  8. Monica Lundström, 65 år, fd rektor, Sandviken
VÄSTRA GÄSTRIKLAND
0001-01521

Sjukvårdspartiet Gävleborg

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sjukvårdspartiet Gävleborg

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stig Zettlin, Oppositionslandstingsråd Gävle
  2. Lisa Lind, Ombudsman Bollnäs
  3. Joe Eriksson-Gladh, Affärsman Sandviken
  4. Bernt Larsson, Servicetekniker Gnarp
  5. Henrik Olofsson, Personlig assistent Bollnäs
  6. Anette Torčn, Ambulanssjukvårdare Trönödal
  7. Jan Näsholm, Försäljningschef Bergvik
  8. Mimmi Magnusson, Personlig assistent Gävle
  9. Torbjörn Hellström, Lärare Gävle
  10. Tony Nord, Resemontör Bollnäs
  11. Yvonne Larsson, Undersköterska Bollnäs
  12. Claes Norrå, Chaufför Valbo
  13. Lars Hansson, Sjuksköterska Marmaverken
  14. Theo Overeem, Friluftskonsulent Bergvik
  15. Agneta Andersson, Frisör Strömsbruk
  16. Ella Eriksson, Undersköterska Bollnäs
  17. Kent Olsson, Trafiklärare Hofors
  18. Christina Klopstock, Förskollärare Sandviken
  19. Sven Åke Zakrisson, Arb.Coach Sandviken
  20. Pär Åslund, Hälsovårdsinspektör Hofors
  21. Bernt Wester, Arbetsledare Hedesunda
  22. Bengt-Göran Rönngren, Pensionär Sandviken
  23. Karin Danielsson, Skoladministratör Ljusne
  24. Patric Norrå, Chaufför Valbo
  25. Sven Erik Hedman, Företagare Sandviken
  26. Kurt Lundqvist, Skorstensfejare Gysinge
Gävleborgs län
0249-02118

Sverigedemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Roger Hedlund, 31, industrirobotoperatör, Gävle
  2. Daniel Persson, 28, kock, Söderhamn
  3. Louise Erixon, 21, kanslisekreterare, Gävle
  4. Börje Strömberg, 68, pensionär, Söderhamn
  5. Lisen Lindström, 43, administratör, Gävle
  6. Richard Carlsson, 34, cnc-operatör, Gävle
  7. Patrik Lindholm, 41, industriarbetare, Gävle
  8. Jan-Ola Hall, 66, datakonsult, Nordanstig
  9. Margareta Sandstedt, 46, alkohol- och drogbehandlare, Gävle
  10. Ann-Catrine Pettersson, 58, f.d. företagare, Söderhamn
  11. Marcus Andersson, 22, försäljare, Gävle
  12. Carl Ekenberg, 73, f.d. polisman, Gävle
  13. Roland Sandstedt, 49, fastighetsskötare, Gävle
  14. Kent Karlsson, 44, ugnsoperatör, Sandviken
  15. Maria Lenander, 36, företagare, Gävle
  16. Dennis Wallgren, 26, byggnadsarbetare, Söderhamn
  17. Anita Nordkvist, 68, arbetsledare, Söderhamn
  18. Bo Lindkvist, 67, ingenjör, Hudiksvall
  19. Görgen Oderstad, 33, fiskeguide, Bollnäs
  20. Mikael Westin, 25, charkarbetare, Ovanåker
  21. Pär Norling, 52, reparatör, Bollnäs
  22. Lena Lindqvist, 63, f.d. polisman, Ockelbo
  23. Mattias Eriksson, 20, studerande, Gävle
  24. Kjell Linderoth, 51, pensionär, Bollnäs
  25. Linda Andersson, 22, Personlig assistent, Sandviken
  26. Bo Hammartorn, 65, pensionär, Bollnäs
  27. Nicklas Färnstrand, 38, tjänsteman, Gävle
  28. Aina Lööv, 64, företagare, Nordanstig
  29. Janet Berg, 76, pensionär, Gävle
  30. Gudrun Färnstrand, 68, undersköterska, Gävle
  31. Carina Lenander, 59, pensionär, Gävle
  32. Agne Berg, 68, pensionär, Gävle
  33. Mats Hellström, 54, lokförare, Gävle
  34. Per Kihlgren, 44, metallarbetare, Sandviken
  35. Ing-Britt Olsson, 52, hotellstäderska, Sandviken
  36. Valter Lööv, 69, pensionär, Nordanstig
  37. Anders Heldevik, 22, industriarbetare, Hofors
  38. Bernt Nyström, 65, pensionär, Gävle
  39. Birgitta Johansson, 56, företagare, Hudiksvall
  40. Rose Nöjd, 64, kontorist, Hudiksvall
  41. Conny Jonsson Nordin, 54, pensionär, Hudiksvall
  42. Lena Eriksson, 49, undersköterska, Gävle
  43. Birgit Nilsson, 60, pensionär, Gävle
  44. Lissy Värme, 69, pensionär, Gävle
  45. Håkan Karmegård, 54, fastighetsskötare, Gävle
  46. Beryl Delén, 55, socionom, Gävle
Gävleborgs Landsting
0110-03260
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Roger Hedlund, 31, industrirobotoperatör, Gävle
  2. Daniel Persson, 28, kock, Söderhamn
  3. Louise Erixon, 21, kanslisekreterare, Gävle
  4. Börje Strömberg, 68, pensionär, Söderhamn
  5. Lisen Lindström, 43, administratör, Gävle
  6. Richard Carlsson, 34, cnc-operatör, Gävle
  7. Patrik Lindholm, 41, industriarbetare, Gävle
  8. Jan-Ola Hall, 66, datakonsult, Nordanstig
  9. Margareta Sandstedt, 46, alkohol- och drogbehandlare
  10. Ann-Catrine Pettersson, 58, fd företagare, Söderhamn
  11. Kent Karlsson, 44, ugnsoperatör, Sandviken
  12. Anita Nordkvist, 68, arbetsledare, Söderhamn
  13. Bo Lindkvist, 67, ingenjör, Hudiksvall
  14. Görgen Oderstad, 33, fiskeguide, Bollnäs
  15. Mikael Westin, 25, charkarbetare, Ovanåker
  16. Pär Norling, 52, reparatör, Bollnäs
  17. Linda Andersson, 22, personlig assistent, Ockelbo
  18. Grete Blomgren, 60, egenföretagare, Hofors
  19. Marcus Andersson, 22, försäljare, Gävle
  20. Carl Ekenberg, 73, fd polisman, Gävle
  21. Roland Sandstedt, 49, fastighetsskötare, Gävle
  22. Maria Lenander, 36, företagare, Gävle
  23. Dennis Wallgren, 26, byggnadsarbetare, Söderhamn
  24. Mattias Eriksson, 20, studerande, Gävle
  25. Kjell Linderoth, 51, pensionär, Bollnäs
  26. Lena Lindqvist, 63, fd polisman, Ockelbo
  27. Bo Hammartorn, 65, pensionär, Bollnäs
  28. Carina Åhs, 42, processoperatör, Gävle
  29. Nicklas Färnstrand, 38, tjänsteman, Gävle
  30. Aina Lööv, 64, företagare, Nordanstig
  31. Janet Berg, 76, pensionär, Gävle
  32. Gudrun Färnstrand, 68, undersköterska, Gävle
  33. Carina Lenander, 59, pensionär, Gävle
  34. Agne Stålberg, 48, egenföretagare, Hofors
  35. Agne Berg, 68, pensionär, Gävle
  36. Mats Hellström, 54, lokförare, Gävle
  37. Per Kihlgren, 44, metallarbetare, Sandviken
  38. Ing-Britt Olsson, 52, hotellstäderska, Sandviken
  39. Valter Lööv, 69, pensionär, Nordanstig
  40. Anders Heldevik, 22, industriarbetare, Hofors
  41. Bernt Nyström, 65, pensionär, Gävle
  42. Birgitta Johansson, 56, företagare, Hudiksvall
  43. Rose Nöjd, 64, kontorist, Hudiksvall
  44. Erika Vesterholm, 30, undersköterska, Gävle
  45. Conny Jonsson Nordin, 54, pensionär, Hudiksvall
  46. Lena Eriksson, 49, undersköterska, Gävle
  47. Birgit Nilsson, 60, pensionär, Gävle
  48. Lissy Värme, 69, pensionär, Gävle
  49. Håkan Karmegård, 54, fastighetsskötare, Gävle
  50. Beryl Delén, 55, socionom, Gävle
  51. Janne Alin, 40, lagtekniker, Gävle
GÄVLEBORGS LANDSTING
0110-03763

Vänsterpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Alf Norberg, Mentalskötare, Hudiksvall
  2. Yvonne Oscarsson, Drogterapeut, Ljusdal
  3. Ann-Renée Forsström, Sjuksköterska, Bollnäs
  4. Lars-Göran Langeborg, Humanist, lasse.langeborg@vansterpartiet.se, Gävle
  5. Tommy Cavallin, Undersköterska, Iggesund
  6. Anna-Maria Forssell Mörk, Lokalvårdare, Bollnäs
  7. Håkan Svensson, Undersköterska, Sandviken
  8. Agneta Stjernström, Massageterapeut, agnetastjernstrom@hotmail.com, Gävle
  9. Petra Modée, Studerande, Jättendal
  10. Mario Izquierdo, Maskinoperatör, mario.isquierdo@gavle.to, Gävle
  11. Annasara Svanteson, Kurator, Järvsö
  12. Pontus Valdemarsson, Studerande, Gävle
  13. Elisabeth Swedman, Gymnasielärare, Iggesund
  14. Delshad Saleh, Mätningsingenjör, Hudiksvall
  15. Maria Gustafsson, Pedagog, mariagustafsson7707@hotmail.com, Gävle
  16. Björn Öberg, Lokförare/Tågvärd, bjorn.oberg@gavle.se, Gävle
  17. Laila Nyström, Fritidspedagog, Delsbo
  18. Jamil Jumaa, Specialistläkare, Sandviken
  19. Birgitta Bergander, Pensionär, Gävle
  20. Felix Blom, Studerande, Kilafors
  21. Anita Walther, anita.walther@vansterpartiet.se, Gävle
  22. Per-Olof Flodström, Ideell kulturarbetare, GARK@punkt.se, Gävle
  23. Layla Joseph Aboudi, Doktorand i information och bibliotekskunskap, Sandviken
  24. Björn Andersson, Studerande, Gävle
Gävleborgs län
0005-01833

http://www.val.se