Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till landstingsfullmäktige i Dalarnas län - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kristina Svensson, Fritidspedagog
  2. Bengt Lindström, Samverkansansvarig
  3. Stina Rajalahti, Folkbildare
  4. Per Morelius, Projektledare
  5. Irja Fors, Undersköterska
  6. Bertil Ström, Arbetsmiljöingenjör
  7. Fresia Lobos, Vårdbiträde
  8. Mursal Isa, Folkbildare
  9. Janette Bäckman, Pensionär
  10. Bengt Lindgren, Försäljare
  11. Susan Erdem, Artist
  12. Göte Johansson, Pensionär
  13. Eva-Lisa Borres, Undersköterska
  14. Åke Karlsson, Pensionär
  15. Ingrid Masgård, Nämndsekreterare
  16. Per-Olov Knuts, Konditor
  17. Ingrid Norberg, Undersköterska
  18. Sven-Erik Nilsson, Arbetsmiljösamordnare
  19. Mizgin Hajo, Tandtekniker/Språklärare
Borlänge
0002-02021
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingalill Persson, Kyrkbacken
  2. Kjell Persson, Herrhagen
  3. Suzanne Lazar, Svärdsjö
  4. Per Helin, Stenslund
  5. Malin Ragnegård, Kyrkbacken
  6. Kjell Gustafsson, Sundborn
  7. Inga-Britt Kronnäs, Centrum
  8. Stefan Andersson, Sundborn
  9. Barbro Norman, Lövänget
  10. Leif Berglund, Hälsinggården
  11. Mary Brorsdotter, Grycksbo
  12. Stig Henryson, Britsarvet
  13. Mia Sjögren, Ramsnäs
Falun
0002-02027
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sören Bertilsson, Avesta
  2. Agneta Andreasson-Bäck, Hedemora
  3. Per-Inge Nyberg, Säter
  4. Lilian Palm, Avesta
  5. Sören Aspgren, Avesta
  6. Jan Stagenmark, Hedemora
  7. AnnBritt Grünewald, Säter
  8. Charlotte Knöös, Avesta
  9. Berndt Nygårds, Hedemora
  10. Hans Larsson, Avesta
  11. Anita Hedqvist, Hedemora
  12. Elisabeth Palmkvist, Avesta
  13. Birger Sjungargård, Säter
  14. Susanne Andersson, Avesta
  15. Kajsa-Lena Fagerström, Hedemora
  16. Kjell Lindgren, Avesta
  17. Kerstin Modigs, Säter
  18. Bengt Hedström, Hedemora
  19. Lars Levahn, Avesta
  20. Anna-Karin Dahl, Hedemora
  21. Sixten Carlsson, Säter
Avesta/Hedemora/Säter
0002-02040
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ann-Gret Olsson, Gagnef
  2. Robert Hagström, Malung-Sälen
  3. Liv Lunde Andersson, Leksand
  4. Anders Edlund, Vansbro
  5. Carina Albertsson, Malung-Sälen
  6. Anders Björkman, Rättvik
  7. Britt-Marie Essell, Rättvik
  8. Kent Dahlquist, Leksand
  9. Ulrika Gärds Nilsson, Vansbro
  10. Patrik Andersson, Gagnef
  11. Irene Homman, Gagnef
  12. Jan Jespersen, Malung-Sälen
  13. Britt-Marie Dalgärde, Rättvik
  14. Stefan Hällberg, Leksand
  15. Rose Marie Svanborg, Leksand
  16. Mats Hellberg, Vansbro
  17. Else-Marie Titti Gradén, Gagnef
  18. Mats Oscarsson, Leksand
  19. Camilla Andersson, Vansbro
  20. Johnny Skottheim, Malung-Sälen
  21. Doris Karlsson, Rättvik
  22. Nâll Lassê Andersson, Vansbro
  23. Anneli Johansson-Tauni, Malung-Sälen
  24. Bertil Wanke, Vansbro
  25. Eva Emanuelsson, Leksand
  26. Sven-Inge Persson, Gagnef
  27. Cecilia Sundin, Gagnef
  28. Tommy Norgren, Rättvik
  29. Karin Sjöberg, Vansbro
  30. Bo Lindqvist, Malung-Sälen
Gagn/Leks/Malung-Säl/Rättv/Vansb
0002-02044
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Ludvigsson-Olafsen, Smedjebacken
  2. Ivan Eriksson, Grängesberg
  3. Anna-Lena Andersson, Fredriksberg
  4. Olof Långberg, Smedjebacken
  5. Majsan Willén, Grängesberg
  6. Kenneth Dafgård, Grängesberg
  7. Elin Norén, Söderbärke
  8. Tomas Meijer, Nyhammar
  9. Eira Henriksson, Smedjebacken
  10. Rågher Thelin, Smedjebacken
  11. Eva De Marothy, Ludvika
  12. Hag Lasse Persson, Ludvika
  13. Ingrid Holmström, Saxdalen
  14. Robert Göransson, Smedjebacken
  15. Seppo Timonen, Saxdalen
  16. Kjell Stenberg, Grängesberg
  17. Sören Grandelius, Ludvika
  18. Ingvar Henriksson, Ludvika
  19. Kenneth Andersson, Grängesberg
  20. Sören Finnström, Fredriksberg
Ludvika/Smedjebacken
0002-02045
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnar Barke, Älvdalen
  2. Bigitta Sohlberg, Mora
  3. Hans Sternbro, Orsa
  4. Ulla Back Olsson, Älvdalen
  5. Thomas Näslund, Mora
  6. Bitte Nohrin Jernberg, Orsa
  7. Myr Herbert Halvarsson, Älvdalen
  8. Gertrud Edquist, Mora
  9. Anders Rosell, Orsa
  10. Petra Aho, Älvdalen
  11. Folke Thelin, Mora
  12. Karin Bohlin, Orsa
  13. K. Leo Persson, Älvdalen
  14. Majvor Hellström-Mases, Mora
  15. Matts Bäckman, Orsa
  16. Kerstin Knuts, Älvdalen
  17. Inge Tomth, Mora
  18. Marie Olsson, Orsa
  19. Emil Henning, Älvdalen
  20. Eva Johansson, Mora
  21. Lennart Rosell, Orsa
  22. Ulla-Britt Emanuelsson, Älvdalen
  23. Bengt-Åke Rehn, Mora
  24. Anna-Carin Rydstedt, Mora
Mora/Orsa/Älvdalen
0002-02048

Centerpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christina Bröms, konsumentvägledare, Mora
  2. Arne Bogghed, pensionär, Älvdalen
  3. Bernt Westerhagen, pensionär, Orsa
  4. Anna Hed, gymnasielärare, Mora
  5. Maria Eriksson, undersköterska, Älvdalen
  6. Ingrid Nordgren, sjuksköterska, Orsa
  7. Peter Helander, kommunalråd, Mora
  8. Caroline Look Larsson, studerande, Älvdalen
  9. Sophie Fröjdh, timanställd, Orsa
  10. Bengt Jernhall, f.d.företagare, Mora
  11. Uno Spånberg, assistent, Älvdalen
  12. Inga Lill Loman, pensionär, Orsa
  13. Jaakko Mattila, f.d.lärare, Mora
  14. Birgitta Åslund-Jansson, assistent, Älvdalen
  15. Susann Lindblad, sjuksköterska, Orsa
  16. Torbjörn Carlsson, pensionär, Mora
  17. Roland Dahlström, pensionär, Älvdalen
  18. Terje Andersson, assistent, Mora
Mora/Orsa/Älvdalen
0004-01539
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Göran Engström, skogsbrukare, Smedjebacken
  2. Lena Reyier-Ingman, hälsopedagog, Koppslahyttan
  3. Anders Ahlgren, egen företagare/ kommunalråd, Gagnef
  4. Christina Bröms, konsumentvägledare, Mora
  5. Jonny Jones, lantbrukare, Östbjörka
  6. Anna-Maria Hallberg, leg apotekare, Leksand
  7. Agneta Ängsås, kostchef, Enviken
  8. Peter Helander, flygkapten/ kommunalråd, Mora
  9. Karin Perers, skribent, Fors
  10. Maria Eriksson, undersköterska, Älvdalen
  11. Owe Ahlinder, behandl.ass, Hedemora
  12. Per Pettersson, socionom/controller, Bjursås
  13. Sofia Jarl, politisk sekreterare, Dala-Floda
  14. Joanna Stridh, egen företagare, Dala-Husby
  15. Pär Kindlund, kommunpolitiker, Malung
  16. Jan Willner, vd, Ludvika
  17. Gunilla Berglund, projektarbetare, Krylbo
  18. Niclas Bodin, civilingenjör, Gustafs
  19. Ulrika Liljeberg, åklagare/kommunalråd, Leksand
  20. Karl-Johan Petersson, agronom doktor, Horndal
  21. Göte Persson, projektledare, Aspeboda
  22. Uwe Weigel, avbytare, Vansbro
  23. Ilbäcks Erik Andersson, egen företagare/skogsbrukare, Malung
  24. Annelie Larsson, sjukpensionär, Avesta
  25. Roland Dahlström, pensionär, Älvdalen
  26. Karin Higberg, sångpedagog, Hedemora
  27. Ingrid Nordgren, sjuksköterska, Orsa
  28. Anki Enevoldsen, verksamhetsutvecklare, Mockfjärd
  29. Sven-Gunnar Håkansson, pensionär ,Säter
  30. Inge Östlund, byggmästare/kommunalråd, Furudal
  31. Gunilla Barkar, företagare, Svärdsjö
  32. Charlotta Arielsson, kock, Fors
  33. Torbjörn Carlsson, pensionär, Mora
  34. Sören Hellberg, personalcontroller, Torsång
  35. Uno Spånberg, assistent, Älvdalen
  36. Helena Nilsson, resesäljare, Avesta
  37. Inger Mattsson, agronom lärare, Krylbo
  38. Jerry Harryson, parkarbetare, Krylbo
  39. Kerstin Kalin, lärare, Horndal
  40. Joakim Nordström, civilingenjör, Hedemora
  41. Bernt Westerhagen, ingenjör, Orsa
  42. Kristina Wahlén, nämndeman, Falu centrum
  43. Anette Berg, undersköterska, Gustafs
Dalarnas län
0004-01749
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Göran Engström, Söderbärke
  2. Jan Willner, Ludvika
  3. Birgitta Bolin, Smedjebacken
  4. Jan Karlsson, Gräsberg
  5. Jan Tholerus, Söderbärke
  6. Lotta Willner Hellberg, Ludvika
  7. Anders Lindblom, Smedjebacken
  8. Gun Andersson, Nissbo
  9. Bjarne Magnusson, Smedjebacken
  10. Siw Kniif, Gonäs
  11. Mildred Eggen, Söderbärke
  12. Hayse Bollau, Ludvika
  13. Inger Andersson, Söderbärke
  14. Olavi Timonen, Ludvika
  15. Jan-Olof Pettersson, Laggarudden
  16. Jan-Ola Sandström, Sunnansjö
  17. Jut Erik Jernberg, Västansjö
Ludvika/Smedjebacken
0004-01753
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Owe Ahlinder, behandl.ass, Hedemora
  2. Gunilla Berglund, projektarbetare, Krylbo
  3. Sven-Gunnar Håkansson, pensionär, Säter
  4. Karl-Johan Petersson, agronom doktor, Horndal
  5. Helen Romsi, frisör, Säter
  6. Joanna Stridh, företagare, Dala-Husby
  7. Annelie Larsson, sjukpensionär, Avesta
  8. Niclas Bodin, civilingenjör, Gustafs
  9. Joakim Nordström, civilingenjör, Hedemora
  10. Charlotta Arielsson, kock, Fors
  11. Maj-Lis Nyberg, pensionär, Gustafs
  12. Inga-Stina Mattsson, pensionär, Garpenberg
  13. Helena Nilsson, resesäljare, Avesta
  14. Anette Berg, pensionär, Gustafs
  15. Karin Higberg, sångpedagog, Hedemmora
  16. Inger Mattsson, agronom lärare, Krylbo
  17. Sune Hemmingsson, försäkringstj., Säter
  18. Jerry Harryson, parkarbete, Krylbo
  19. Lars Fredriksson, arb förmedl., Stora Skedvi
  20. Kerstin Kalin, lärare, Horndal
  21. Karl-Erik Finnäs, pensionär, Stora Skedvi
  22. Karin Perers, skribent, Fors
Avesta/Hedemora/Säter
0004-01914
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Ahlgren, Gagnef
  2. Anna-Maria Hallberg, Leksand
  3. Pär Kindlund, Malung
  4. Uwe Weigel, Vansbro
  5. Jonny Jones, Rättvik
  6. Sofia Jarl, Dala-Floda
  7. Ilbäcks Erik Andersson, Malung
  8. Ulrika Liljeberg, Leksand
  9. Stina Munters, Dala-Järna
  10. Hans-Erik Hellborg, Rättvik
  11. Anki Enevoldsen, Mockfjärd
  12. Kenneth Dahlström, Leksand
  13. Berit Björk, Lima
  14. Anders Lundin, Nås
  15. Inge Östlund, Rättvik
  16. Per Sörling, Mockfjärd
  17. Bo Pettersson, Siljansnäs
  18. Björn Rosén, Malung
  19. Annika Simm-Eriksson, Äppelbo
  20. Erik Eliz, Rättvik
  21. Kjell Andersson, Djurås
  22. Anita Redhe, Leksand
  23. Anna Eriksson, Sälen
  24. Charlotte Fransson Gyllbäck, Dala-Järna
  25. Peter Rolander, Rättvik
  26. Margaretha Steen, Malung
Gagn/Leks/Malung-Säl/Rättv/Vansb
0004-01985
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Reyier-Ingman, hälsopedagog 48 år, Koppslahyttan
  2. Sören Hellberg, personalcontroller 64 år, Torsång
  3. Karin Örjes, regionchef 46 år, Norr Amsberg
  4. Jan Holgersson, ekonom 53 år, Skräddarbacken
  5. Linda Sahlin, förskollärare 32 år, Årby
  6. Göran Eriksson, vägingenjör 68 år, Kvarnsveden
  7. Iréne Widlund-Bjurman, ekonom 52 år, Torsång
  8. Per-Olof Eriksson, fritidsledare 56 år, Sörbo
  9. Torbjörn Käck, yrkeslärare 59 år, Gylle
  10. Lena Thurin, rektor 50 år, Sörbo
  11. Mosa Alasaly, studerande 19 år, Nygårdsdalen
  12. Kerstin Sahlin, lantbrukare 58 år, Sveden
  13. Östen Stenberg, fastighetsskötare 54 år, Torsång
  14. Joakim Lindahl, lärare 38 år, Kvarnsveden
  15. Lena Löfgren-Berglund, yrkesvägledare 53 år, Östermalm
  16. Jennie Henriks, undersköterska 31 år, Mjälga
  17. Bo Bjurman, färdtjänstförare 56 år, Torsång
Borlänge
0004-02033
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per Pettersson, socionom, Bjursås
  2. Agneta Ängsås, kostchef, Enviken
  3. Göte Persson, projektledare, Aspeboda
  4. Gunilla Barkar, företagare, Svärdsjö
  5. Anders Bengtsson, lantbrukare, Sundborn
  6. Kristina Wahlén, nämndeman, Falu centrum
  7. Göran Vestlund, skogsinspektor, Linghed
  8. Elisabeth Lööf, revisor, Bjursås
  9. Kjell Eriksson, tryckeriarbetare, Linghed
  10. Irene Björk, konsulent, Roxnäs
  11. Elisabeth Rooth-Eriksson, samhällsbyggnadschef, Falu centrum
  12. Torsten Hansson, pensionär, Bjursås
  13. Britt-Marie Ahlenius-Romlin, ekonom, Aspeboda
  14. Mathias Westin, trafikingenjör, Falu centrum
  15. Kristina Johansson, språklärare, Falu centrum
  16. Kenth Carlson, naturterapeut, Galgberget
  17. Ulla-Britt Johansson, Britsarvet
  18. Dan Westerberg, jurist, Slätta
  19. Mats Dahlström, kommunalråd, Aspeboda
Falun
0004-02225
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jonny Jones, Östbjörka
  2. Birgitta Dahlkvist, Östanvik
  3. Hans-Erik Hellborg, Stumsnäs
  4. Rune Daniels, Lerdal
  5. Annette Riesbeck, Västbjörka
  6. Inge Östlund, Furudal
  7. Yvonne Junell, Backa
  8. Magnus Andersson, Samhället
Rättvik
0004-02586

Dalarnas Sjukvårdsparti

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Dalarnas Sjukvårdsparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lisbeth Mörk-Amnelius, Älvdalen
  2. Ingvar "Nille" Niilimaa, Mora
  3. Marita Jacquzelius, Mora
  4. Krister Nilsson, Avesta
  5. Anitha Jerlerud, Älvdalen
  6. Björn Hammarskjöld, Mora
  7. Lena Lorens, Avesta
  8. Sigvard Axbom, Malung-Sälen
  9. Gisela Mattsson, Falun
  10. Tommy Sundqvist, Leksand
  11. Grazyna Björklund, Vansbro
  12. Maria Karelius, Malung-Sälen
  13. Rolf Gisslar, Rättvik
  14. Ingrid Nordin, Ludvika
  15. Lena Perlid-Svälas, Orsa
  16. Iris Gädd, Säter
  17. Ann-Christin Jansson, Borlänge
  18. Christer Ahrenstedt, Falun
  19. Bert Magnusson, Vansbro
  20. Pia Eriksson, Avesta
  21. Björg Anveland, Borlänge
  22. Martis Stig Eriksson, Älvdalen
  23. Maud Berg, Mora
  24. Maria Sundqvist, Leksand
  25. Hans Anveland, Borlänge
  26. Peter Nordin, Malung-Sälen
  27. Axel Ingmar, Avesta
  28. Rolf Burman, Falun
  29. Dan Ljungberg, Mora
  30. Stig Amnelius, Älvdalen
  31. Ingvar Åkesson, Avesta
  32. Eskil Gädd, Säter
  33. Mari-Anne Eriksson, Älvdalen
  34. Kadir Tokovic, Avesta
  35. Lasse Honak, Mora
  36. Gunnel Bergqvist-Lindquist, Älvdalen
  37. Robin Johansson, Avesta
  38. Ola Storkitt, Malung-Sälen
  39. Ingrid Hammarström, Mora
  40. Carina Wärnström, Avesta
  41. Elisabeth Barbala-Niilimaa, Mora
  42. Inga-Lis Eriksson, Älvdalen
  43. Conny Nilsson, Mora
  44. Birgitta Sjögren, Älvdalen
  45. Inger Borg, Mora
  46. Madeleine Figgé-Johnsson, Mora
  47. Jimmy Karlsson, Leksand
  48. Malin Reimertz, Borlänge
  49. Rebecca Karlsson, Leksand
  50. Bo Lindebert, Falun
  51. Halim Meral, Kock, Mora
Dalarna
0472-03627

Folkkampanjen för sjukvården

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkkampanjen för sjukvården

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Seth Holmström, Sjukvårdsaktivist
  2. Warren Willey, Sjukvårdsaktivist
  3. Virginie Nimpaye, Sjukvårdsaktivist
  4. Ken Swedenborg, Sjukvårdsaktivist
  5. Robin Markus, Sjukvårdsaktivist
  6. Hans Fridh, Sjukvårdsaktivist
  7. Siv Eriksson, Sjukvårdsaktivist
  8. Mikael Jevenko, Sjukvårdsaktivist
Dalarna
0285-03757

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Fanny Johnson, 66 år, Distriktssköterska, Svärdsjö
  2. Svante Parsjö Tegnér, 46 år, Gymnasielärare, Stenslund
  3. Åsa Nilser, 49 år, Ekonom/politisk.sekr, Stenslund
  4. Lars-Erik Måg, 61år, Familjeredaktör, Pilbo
  5. Thomas Fahlander, 56 år, Filmare, Elsborg
  6. Bo Larsson, 71 år, Ingenjör, Elsborg
  7. Anders Nilser, 55 år, Museitekniker, Stenslund
  8. John Thornander, 44 år, Ombudsman, Borlänge
Falun
0003-03525
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jari Antell, Smedjebacken
  2. Rolf Högberg, Rämshyttan
  3. Monika Storbacka, Ludvika
  4. Rolf Långström, Malingsbo
  5. Paula Rabenius, Ludvika
  6. Bo Brännström, Avesta
  7. Johnny Karlsson, Ludvika
  8. Marcus Jäger, Ludvika
  9. Benny Forssparre, Ludvika
  10. Gun Löfblad, Nyhammar
  11. John Thornander, Borlänge
Ludvika/Smedjebacken
0003-03534
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Brännström, Avesta
  2. Lotta Bergstrand, Säter
  3. Lars Gabrielsson, Säter
  4. Lis Linnberg, Avesta
  5. Jan Engsås, Hedemora
  6. Mirja Jönsson, Säter
  7. Jerker Olofsson, Avesta
  8. Annelie Sundberg-Glad, Avesta
  9. Fredrik Michaelsson, Säter
  10. Sven Olov Ekström, Avesta
  11. Ove Wik, Säter
  12. Daniel Henriksson, Avesta
Avesta/Hedemora/Säter
0003-03535
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. John Thornander, 44 år, Ombudsman, Centrum
  2. Berit Kent, 76 år, Sjuksköterska, Paradiset
  3. Björn Kruse, 52 år, Tandläkare, Årby
  4. Bo Brännström, 55 år, Oppositionsråd, Avesta
  5. Camilla Lindberg, 36 år, Riksdagsledamot, Östermalm
  6. Monica Lundin, 38 år, Småbarnsmamma/VD ,Bergslagsbyn
  7. Torsten Hansson, 74 år, Tandläkare, Forssa
  8. Lars Ingvarsson, 62 år, Tekn.dr, Skräddarbackens by
  9. Eila Vesterlund, 62 år, Lärare, Hagalund
  10. Bruno Blomquist, 77 år, Rektor, Övre Tjärna
  11. Arne Lissmats, 55 år, Elingenjör, Hagalund
  12. Kåge Grane, 69 år, Lärare, Gylletäppan
  13. Jaro Potucek, 68 år, Civilingenjör, Skräddarbacken
  14. Bo Bergkvist, 61 år, Styckmästare, Lergärdet
  15. Åke Eriksson, 67 år, Banktjänsteman, Romme
  16. Patrik Sveder, 39 år, Ingenjör, Hönsarvet
Borlänge
0003-03536
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nils Österström, Mora
  2. Annette Franz, Orsa
  3. Renée Lok, Älvdalen
  4. Mats-Gunnar Eriksson, Mora
  5. Anna Hagberg, Rättvik
  6. Olle Jobs, Orsa
  7. Roger Andersson, Älvdalen
  8. Maja Ohlsén-Hansson, Orsa
  9. Christina Tomth, Mora
  10. Anders Fahlvik, Mora
  11. Gun Gråbergs, Mora
  12. Jan Rova, Mora
  13. Peter Nygren, Älvdalen
  14. Renate Tegethoff Jobs, Orsa
  15. Marianne Hållmarker, Orsa
  16. Lena Rothman, Älvdalen
Mora/Orsa/Älvdalen
0003-03537
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Björn Guström, Rättvik
  2. Eva Jonasson, Leksand
  3. Bo Ahlstedt, Rättvik
  4. Erik Tegmark, Leksand
  5. Annacarin Linné, Rättvik
  6. Maria Lauren, Leksand
  7. Anna Hagberg, Rättvik
  8. Adrian Svensson, Rättvik
  9. Sven Eric Norman, Leksand
  10. Susanne Säbb Danielsson, Rättvik
  11. Lennart Axelsson, Leksand
  12. Gerd Adolfsson, Leksand
  13. Bo Brännström, Avesta
  14. John Thornander, Borlänge
  15. Bo Jönebratt, Gagnef
  16. Bengt Thorén, Malung
  17. Marja Kilpiö, Vansbro
  18. Christer Iversen, Gagnef
  19. Åke Bondjers, Malung
  20. Per Jobs, Vansbro
Leksand/Rättvik
0003-03538
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Jönebratt, Gagnef
  2. Bengt Thorén, Malung
  3. Marja Kilpiö, Vansbro
  4. Christer Iversen, Gagnef
  5. Åke Bondjers, Malung
  6. Per Jobs, Vansbro
  7. Bo Brännström, Avesta
  8. John Thornander, Borlänge
  9. Björn Guström, Rättvik
  10. Eva Jonasson, Leksand
  11. Bo Ahlstedt, Rättvik
  12. Erik Tegmark, Leksand
  13. Annacarin Linné, Rättvik
  14. Maria Lauren, Leksand
  15. Anna Hagberg, Rättvik
  16. Adrian Svensson, Rättvik
  17. Sven Eric Norman, Leksand
  18. Susanne Säbb Danielsson, Rättvik
  19. Lennart Axelsson, Leksand
  20. Gerd Adolfsson, Leksand
Gagnef/Malung-Sälen/Vansbro
0003-03539

Kristdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Birgitta Sacrédeus, Oppositionsråd, Mora
  2. Ola Strand, Byggnadsinspektör/Lärare, Idre
  3. Elisabeth Rombo, Sjuksköterska, Mora
  4. Lillian Flintha, Socionom, Mora
  5. Anders Karlsson, Företagare, Mora
  6. Tina Olinggård, Sjuksköterska, Mora
  7. Ulla Britt Andersson, Älvdalen
  8. Susanne Jonsson, Hemslöjdsarbetare, Mora
  9. Elisabeth Svensdotter, Barnmorska, Mora
  10. Kjell Arvidsson, Företagare, Mora
  11. Helena Mårtensson, Förskollärare, Mora
  12. Carina Renhall, Kontorist, Mora
  13. Gudrun Åsberg, Fritidsledare, Älvdalen
  14. Sonja Tångring, Barnsköterska, Mora
  15. Nils Vallin, Snickeriarbetare, Mora
Mora/Orsa/Älvdalen
0068-02372
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carin Malm, Pedagogisk assistent, 51år, Insjön
  2. Torsten Larsson, Kommunalråd, 55 år, Dala-Järna
  3. Anders Bengtsson, Socionom, 45 år, Gagnef
  4. Lars Nilsson, Företagare, 62 år, Malung
  5. Emma Birgersson, Distriktssköterska, 39 år, Gagnef
  6. Birgitta Sacrédeus, Oppositionsråd, 51 år, Mora
  7. Katarina Gustavsson, Undersköterska, 56 år, Falun
  8. Per Rostgaard Evald, Entreprenör, 52 år, Vansbro
  9. Jan-Ove Rickardsson, VAkonsult 47 år, Malung
  10. Marina Ander, Förskollärare, 49 år, Avesta
  11. John Sund, Kyrkoherde, 43 år, Gagnef
  12. Alf Nilsson, Läkare, 59 år, Borlänge
  13. Jonas Hillerström, Ombudsman, 28 år, Borlänge
  14. Elisabeth Rombo, Sjuksköterska, 44 år, Mora
Gagn/Leks/Malung-Säl/Rättv/Vansb
0068-02382
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marina Ander, Förskollärare, 49 år, Avesta
  2. Birgitta Sacrédeus, Oppositionsråd, 51 år, Mora
  3. Daniel Ericgörs, CNC-operatör, 36 år, Gustafs
  4. Emilia Kax, Entrepenör, 30 år, Hedemora
  5. Curt-Åke Larsson, Rektor, 51 år, Avesta
  6. Sven Nyman, Pensionär, 74 år, Horndal/Avesta
  7. Torsten Larsson, Kommunalråd, 55 år, Dala-Järna
  8. Katarina Gustavsson, Undersköterska, 56 år, Falun
  9. Alf Nilsson, Läkare, 59 år, Borlänge
  10. Jonas Hillerström, Ombudsman, 28 år, Borlänge
  11. Carin Malm, Pedagogisk assistent, 51år, Insjön
  12. Anders Bengtsson, Socionom, 45 år, Gagnef
  13. Håkan Nohrén, Pensionär, 65år, Falun
  14. Per Rostgaard Evald, Entreprenör, 52 år, Vansbro
  15. Elisabeth Rombo, Sjuksköterska, 44 år, Mora
  16. John Sund, Kyrkoherde, 43 år, Gagnef
  17. Erik Fagerström, Elektriker, 31 år, Falun
  18. Susanne Jonsson, Hemslöjdsarbetare, 46 år, Mora
  19. Charlotte Raaum, Idrottsprogrammet, 18 år, Idre
  20. Lars Nilsson, Företagare, 62 år, Malung
  21. Håkan Henriksson, Präst, 60 år, Grangärde
  22. Marie Svelander, Student, 18 år, Borlänge
  23. Barbara Sundberg, Företagare, 67 år, Orsa
  24. Emma Birgersson, Distriktssköterska, 39 år, Gagnef
Avesta/Hedemora/Säter
0068-02392
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jonas Hillerström, Ombudsman, 28 år, Borlänge
  2. Birgitta Sacrédeus, Oppositionsråd, 51 år, Mora
  3. Katarina Gustavsson, Undersköterska, 56 år, Falun
  4. Torsten Larsson, Kommunalråd, 55 år, Dala-Järna
  5. Marina Ander, Förskollärare, 49 år, Avesta
  6. Alf Nilsson, Läkare, 59 år, Borlänge
  7. Carin Malm, Pedagogisk assistent, 51år, Insjön
  8. Håkan Henriksson, Präst, 60 år, Grangärde
  9. Anders Bengtsson, Socionom, 45 år, Gagnef
  10. Håkan Nohrén, Pensionär, 65år, Falun
  11. Per Rostgaard Evald, Entreprenör, 52 år, Vansbro
  12. Elisabeth Rombo, Sjuksköterska, 44 år, Mora
  13. John Sund, Kyrkoherde, 43 år, Gagnef
  14. Curt-Åke Larsson, Rektor, 51 år, Avesta
  15. Erik Fagerström, Elektriker, 31 år, Falun
  16. Susanne Jonsson, Hemslöjdsarbetare, 46 år, Mora
  17. Charlotte Raaum, Idrottsprogrammet, 18 år, Idre
  18. Lars Nilsson, Företagare, 62 år, Malung
  19. Sven Nyman, Pensionär, 74 år, Horndal/Avesta
  20. Marie Svelander, Student, 18 år, Borlänge
  21. Barbara Sundberg, Företagare, 67 år, Orsa
  22. Jan-Ove Rickardsson, VAkonsult 47 år, Malung
  23. Emma Birgersson, Distriktssköterska, 39 år, Gagnef
  24. Daniel Ericgörs, CNC-operatör, 36 år, Gustafs
Ludvika/Smedjebacken
0068-02422
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Alf Nilsson, Läkare, 59 år, Borlänge
  2. Birgitta Sacrédeus, Oppositionsråd, 51 år, Mora
  3. Jonas Hillerström, Ombudsman, 28 år, Borlänge
  4. Lena Paajanen, Undersköterska, 48 år, Borlänge
  5. Eva Nordlander, Behovsbedömare, 51 år, Borlänge
  6. Torsten Larsson, Kommunalråd, 55 år, Dala-Järna
  7. Inga Gillsberg, Distriktssköterska, 76 år, Borlänge
  8. John Sund, Kyrkoherde, 43 år, Gagnef
  9. Kia Axelsson, Skolsköterska, 52 år, Borlänge
  10. Marie Svelander, Student, 18 år, Borlänge
  11. Jan Dalevall, Fotograf, 48 år, Borlänge
  12. Caroline Altéus, Upplevelseentreprenör, 35 år, Borlänge
  13. Katarina Gustavsson, Undersköterska, 56 år, Falun
  14. Håkan Henriksson, Präst, 60 år, Grangärde
  15. Charlotte Raaum, Idrottsprogrammet, 18 år, Idre
  16. Daniel Ericgörs, CNC-operatör, 36 år, Gustafs
  17. Elin Åhman, Grundskolelärare, 34 år, Borlänge
  18. Anders Bengtsson, Socionom, 45 år, Gagnef
  19. Emma Birgersson, Distriktssköterska, 39 år, Gagnef
  20. Elisabeth Rombo, Sjuksköterska, 44 år, Mora
Borlänge
0068-02475
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Birgitta Sacrédeus, Oppositionsråd, 51 år, Mora
  2. Katarina Gustavsson, Undersköterska, 56 år, Falun
  3. Håkan Nohrén, Pensionär, 65år, Falun
  4. Erik Fagerström, Elektriker, 31 år, Falun
  5. Torsten Larsson, Kommunalråd, 55 år, Dala-Järna
  6. Alf Nilsson, Läkare, 59 år, Borlänge
  7. Marina Ander, Förskollärare, 49 år, Avesta
  8. Jonas Hillerström, Ombudsman, 28 år, Borlänge
  9. Carin Malm, Pedagogisk assistent, 51år, Insjön
  10. Anders Bengtsson, Socionom, 45 år, Gagnef
  11. Per Rostgaard Evald, Entreprenör, 52 år, Vansbro
  12. Elisabeth Rombo, Sjuksköterska, 44 år, Mora
  13. John Sund, Kyrkoherde, 43 år, Gagnef
  14. Curt-Åke Larsson, Rektor, 51 år, Avesta
  15. Susanne Jonsson, Hemslöjdsarbetare, 46 år, Mora
  16. Charlotte Raaum, Idrottsprogrammet, 18 år, Idre
  17. Lars Nilsson, Företagare, 62 år, Malung
  18. Sven Nyman, Pensionär, 74 år, Horndal/Avesta
  19. Håkan Henriksson, Präst, 60 år, Grangärde
  20. Marie Svelander, Student, 18 år, Borlänge
  21. Barbara Sundberg, Företagare, 67 år, Orsa
  22. Jan-Ove Rickardsson, VAkonsult 47 år, Malung
  23. Emma Birgersson, Distriktssköterska, 39 år, Gagnef
Falun
0068-02508

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ann-Catrin Lofvars, jurist, Orsa
  2. Nils Gossas, civilekonom, Borlänge
  3. Lena Bröms Burman, vårdlärare,Leksand
  4. Gert Lundkvist, läkare, Avesta
  5. Kerstin Lundh, sjuksköterska, Hedemora
  6. Niklas Henriksson, expert tillgänglighet för personer med funktionsnedsättning, Falun
  7. Carina Helander, Borlänge
  8. Daniel Svedin, läkare, sjuksköterska, Falun
  9. Agneta Willey, speciallärare, Ludvika
  10. Mikael Joos, sjuksköterska, Falun
  11. Linnea Risinger, webbdesigner, Falun
  12. Fredrik Månsson, verksamhetsutvecklare, Falun
  13. Christina Damberg, friskvårdspedagog, Borlänge
  14. Tommy Håkansson, mentalskötare
  15. Pirjo Balstadsveen, socionom, Idre
  16. Wojciech Nedzewicz, pedagog, Avesta
  17. Lotta Wedman, gymnasielärare, Ludvika
  18. Sven Pettersson, företagare, Borlänge
  19. Ann-Charlotte Birgersdotter, Hedemora
  20. Roland Söderberg, kyrkoherde,Avesta
  21. Inger Jakobsson, sjuksköterska, Falun
  22. Richard Holmqvist, civilingenjör, Falun
  23. Ulla Magnusson, legitimerad sjuksköterska, Vansbro
  24. Erik Eriksson, universitetsadjunkt, Falun
  25. Emma Lif, folkhögskolestuderande, Falun
  26. Toms Nahlbom, Gagnef
  27. Eila Söderberg, biomedicinsk analytiker, Avesta
  28. Sara Ritäkt, elevassistent, Falun
  29. Bruno Kaufmann, statsvetare, Falun
  30. Maria Alfredsson, lärare, Gagnef
  31. Henrik Larsson, läkare, Mora
  32. Inger-Karin Gustafsson, byggnadsingenjör, Björbo
  33. Börje Nahlbom, Gagnef
  34. Mikael Nilsson, innovatör, Älvdalen
  35. Carl Sjungargård, CNC-operatör, Avesta
  36. Gunnar Eriksson, produktionschef, Ludvika
  37. Dan Granberg, mäklare, Borlänge
Borlänge
0055-01210
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ann-Catrin Lofvars, jurist, Orsa
  2. Nils Gossas, civilekonom, Borlänge
  3. Lena Bröms Burman, vårdlärare,Leksand
  4. Gert Lundkvist, läkare, Avesta
  5. Kerstin Lundh, sjuksköterska, Hedemora
  6. Daniel Svedin, läkare, sjuksköterska, Falun
  7. Carina Helander, Borlänge
  8. Niklas Henriksson, expert tillgänglighet för personer med funktionsnedsättning, Falun
  9. Agneta Willey, speciallärare, Ludvika
  10. Mikael Joos, sjuksköterska, Falun
  11. Linnea Risinger, webbdesigner, Falun
  12. Fredrik Månsson, verksamhetsutvecklare, Falun
  13. Christina Damberg, friskvårdspedagog, Borlänge
  14. Tommy Håkansson, mentalskötare
  15. Pirjo Balstadsveen, socionom, Idre
  16. Wojciech Nedzewicz, pedagog, Avesta
  17. Lotta Wedman, gymnasielärare, Ludvika
  18. Sven Pettersson, företagare, Borlänge
  19. Ann-Charlotte Birgersdotter, Hedemora
  20. Roland Söderberg, kyrkoherde,Avesta
  21. Inger Jakobsson, sjuksköterska, Falun
  22. Richard Holmqvist, civilingenjör, Falun
  23. Ulla Magnusson, legitimerad sjuksköterska, Vansbro
  24. Erik Eriksson, universitetsadjunkt, Falun
  25. Emma Lif, folkhögskolestuderande, Falun
  26. Toms Nahlbom, Gagnef
  27. Eila Söderberg, biomedicinsk analytiker, Avesta
  28. Sara Ritäkt, elevassistent, Falun
  29. Bruno Kaufmann, statsvetare, Falun
  30. Maria Alfredsson, lärare, Gagnef
  31. Henrik Larsson, läkare, Mora
  32. Inger-Karin Gustafsson, byggnadsingenjör, Björbo
  33. Börje Nahlbom, Gagnef
  34. Mikael Nilsson, innovatör, Älvdalen
  35. Carl Sjungargård, CNC-operatör, Avesta
  36. Gunnar Eriksson, produktionschef, Ludvika
  37. Dan Granberg, mäklare, Borlänge
Dalarna
0055-01214

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tom Martinsson, Malung-Sälen,oppositionsråd
  2. Kerstin Marits, Leksand,distriktsläkare
  3. Åsa Björklund, Rättvik,ungdomsledare
  4. Svante Hanses, Gagnef,fd skolchef
  5. Per Thulemark, Leksand,projektledare
  6. Irma Rönnbäck, Gagnef
  7. Sören Bjurström, Malung-Sälen, f.d. polisinspektör
  8. Agneta Frisk, Rättvik,diakon
  9. Mikael Ågren, Malung-Sälen,företagare
  10. Inger Lingeryd, Gagnef,boendestödjare
  11. Mats Röhfors, Rättvik,småföretagare
  12. Hans Nyberg, Rättvik,kommunpolitiker
  13. Hans Nygårds, Gagnef
Gagn/Leks/Malung-Säl/Rättv/Vansb
0001-00457
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Clas Jacobsson, politisk sekreterare
  2. Pär Sixtensson, civilingenjör
  3. Bibbi Eriksson, pensionär
  4. Ulrik Bergman, civilekonom
  5. Agneta Nyvall, datakonsult
  6. Anna Granlund, biografanställd
  7. Anders Bringborn, jur.kand fd inköpschef
  8. Bo Ågren, tandläkare
  9. Mathias Svärd, speditör
  10. Camilla Idén, pastor
  11. Jan Tannefors, redaktör
  12. Hardy Bergman, byggmästare
  13. Hans Moberg, direktör
Borlänge
0001-00459
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rolf Gunnarsson, Östra Främby
  2. Gunilla Franklin, Haraldsbo
  3. Christer Carlsson, Hosjö
  4. Leif Bergh, Källviken
  5. Birgitta Hiertner, Aspeboda
  6. ÅsaLinnéa Davidsson, Centrum
  7. Göran Selvén, Skutudden
  8. Vanja Ottevall, Slätta
  9. Jean-Francois Loise, Vintjärn
  10. Anders Samuelsson, Sundborn
  11. Mikael Rosén, Haraldsbo
  12. Göran Forsén, Svärdsjö
  13. Sanna Jansson Nordqvist, Centrum
  14. Bengt Ekström, Villastaden
  15. Annika Larsson, Svärdsjö
  16. Bertil Eek, Källtorp
  17. Alice Jensen Kjellberg, Centrum
  18. Lars Runsvik, Varggården
  19. Andrea Dorg, Centrum
  20. Åke Broman, Stenslund
  21. Anders Myrholm, Centrum
  22. Jan Harald, Britsarvet
  23. Bengt Jansson, Kavelmora
  24. Göte Tronshagen, Aspeboda
Falun
0001-00460
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Frank, Skattedirektör
  2. Håkan Berggren, Företagare
  3. Rigmor Andersson, Sjuksköterska
  4. Hans Gleimar, Civilingenjör
  5. Gertrud Jernberg Zernig, Ekonom
  6. Bengt Andersson, Byggnadsingenjör
  7. HåGe Persson, Lärare
  8. Birgitta Ericsson-Granqvist, Ekonom
  9. Susanne Salomonsson, Lärare
  10. Annica Söderqvist, Högstadielärare
  11. Boris Norrlén, Redovisningskonsult
  12. Lotta Gunnarsson, Ekonomichef
  13. Mona-Lisa Jansson Gleimar, Leg.sjukgymnast
  14. Maria Björk, Operationssköterska
  15. Jan Tunér, Tandläkare
  16. Linda Kardell Broman, Undersköterska
  17. Christian Brattström, Lärare
  18. Kjell Israelsson, Företagsekonom
Ludvika/Smedjebacken
0001-00461
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Wiklund, 50 år, Mora
  2. Ann-Britt Larsson, 47 år, Älvdalen
  3. Christer Juhlin, 57 år, Mora
  4. Nils-Åke Norman, 55 år, Älvdalen
  5. Petra Sundell, 34 år, Mora
  6. Lars Särström, 73 år, Orsa
  7. Gunnel Söderberg, 56 år, Mora
  8. Kjell Landén, 62 år, Idre
  9. Petra Eriksson, 34 år, Mora
  10. Frida Werf, 23 år, Älvdalen
  11. Ulla Stenfelt Rosenson, 69 år, Orsa
  12. Sven-Anders Söderberg, 57 år, Mora
  13. Ronnie Persson, 54 år, Orsa
  14. Sture Hansback, 69 år, Älvdalen
  15. Carola Sundberg, 29 år, Mora
  16. Hjördis Nyström, 77 år, Orsa
  17. Per Ericson, 57 år, Mora
  18. Sven Olof Åsberg, 67 år, Älvdalen
  19. Anders Haga, 44 år, Orsa
  20. Anna Höglund, 43 år, Idre
  21. Christiane Djäken, 53 år, Mora
  22. Malin Höglund, 41 år, Mora
Mora/Orsa/Älvdalen
0001-00462
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Johan Thomasson, Avesta
  2. Rebecca Hassbrink, Hedemora
  3. Hans Richaud, Säter
  4. Lillebil Grass, Avesta
  5. Jonas Carlgren, Hedemora
  6. Marie Richaud, Säter
  7. Ulf Berg, Avesta
  8. Sara Randström, Avesta
  9. Mats Sundstedt, Avesta
  10. Anita Hedman, Hedemora
  11. Rolf Rickmo, Avesta
  12. Tomas Svedberg, Avesta
  13. Melker Andersson, Hedemora
  14. Tom Hansen, Avesta
Avesta/Hedemora/Säter
0001-00650

Samverkan: Falupartiet och Omsorg för alla

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Samverkan: Falupartiet och Omsorg för alla

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Sten H Larsson, civilekonom
  2. Peter Gehlin, projektledare
  3. Hans Matsols, överläkare
  4. Anna Jörgensen, boendestödjare
  5. Helena Lindström, samhällsvetare
  6. Maria Gehlin, sjuksköterska
  7. Anders Runström, energikonsult
  8. Anders Pettersson, f.d. intendent
  9. Kjell Hjorth, avdelningschef
  10. Leif Löfberg, bergsingenjör
  11. Janina Söderström, sjuksköterska
  12. Fred Möller, civilingenjör
  13. Torbjörn Aulin, jurist
  14. Ove Stegunger, f.d. officer
  15. Hans Söderström, handläggare
  16. Maria Fälth, samlevnadskonsult
Dalarna
1055-03281
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Samverkan: Falupartiet och Omsorg för alla

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lars-Erik Skoglund, f.d. kommunalråd
  2. Kerstin Borg, undersköterska
  3. Per-Olof Forsström, frilans
  4. Mats Dagvall, ingenjör
  5. Gun Rosenborg, undersköterska
  6. Naser Johar, studerande
  7. Håkan Eriksson, grafiker
  8. Lars Gunnarsson, jobbcoach
  9. Bengt Bengtsson, f.d. lärare
  10. Annsofie Andersson, undersköterska
  11. Johar Johar, datatekniker
  12. Marie Stenberg, undersköterska
  13. Torbjörn Thalin, skogsmästare
  14. Johanna Berglund, undersköterska
  15. Karin Westergren, f.d. kontorist
  16. Karl-Erik Frieberg, f.d. kontorist
  17. Marianne Forslund, f.d. affärsanställd
  18. Sune Höglund, f.d. verkstadsarbetare
  19. Britta Skoglund, f.d. lärare
Dalarna
1055-03282

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva Bossel-Sundman, Mora
  2. Jörgen Adolphson, Falun
  3. Gösta Sarholm, Rättvik
  4. Lars Westerlund, Falun
  5. Ingemar Similä, Rättvik
  6. Sonja Jonsson, Leksand
  7. Iréne Fjällby, Rättvik
Dalarna
0107-01929

Sverigedemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Marie Edenhager, 49 år, egen företagare/ undersköterska, Borlänge
  2. Michael Bengts, 38 år, fotograf, Leksand
  3. Knut C.A. Scherman, 67 år, pensionär, Falun
  4. Sören Hammarström, 61 år, dansinstruktör, Avesta
  5. Fredrik Wilhelmsson, 26 år, sommelier, Leksand
  6. Krister Ekdahl, 63 år, ugnsmurare, Avesta
  7. Johan Andersson, 42 år, målare, Ludvika
  8. Sven-Olov Karlsson, 71 år, f.d. entreprenör, Hedemora
  9. Jörgen Lindén, 45 år, arbetssökande, Mora
  10. Hans Björkström, 66 år, pensionär/företagare, Falun
  11. Christer Wikström, 56 år, verkstadsarbetare, Borlänge
  12. Jan-Olov Brandt, 73 år, egen företagare, Orsa
  13. Ove Raskopp, 60 år, entreprenör, Falun
  14. Karin Nordgren Dahlin, 59 år, kocka, Mora
  15. Oskar Andersson, 20 år, målare, Ludvika
  16. Jill Hännikäinen, 30 år, personlig assistent, Falun
Dalarna
0110-02617

Vänsterpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas Ylvén, statstjänsteman, Falun
  2. Malin Nissinen, matinspiratör, Falun
  3. Joakim Jocke Nissinen, omsorgsassistent, Falun
  4. Eva Ferdeen, sjuksköterska, Falun
  5. Patrik Andersson, omsorgsassistent, Falun
  6. Inger Nyquist, barnmorska, Falun
  7. Daniel Riazat, studerande, Falun
  8. Berith Carlsson, Falun
Falun
0005-00569
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas Ylvén, statstjänsteman, Falun
  2. David Örnberg, bussförare, Mora
  3. Gunnel Gustafsson, lärare, Vansbro
  4. Birger Wanke, Vansbro
  5. Bertil Helmersson, Malung-Sälen
  6. Roger Sörbom, Vansbro
  7. Vala Vazirdaftari, postanställd, Malung-Sälen
  8. Karin Birgersdotter Paunia, Malung-Sälen
Norra o Västerdalarna, Siljansbygden
0005-00575
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sten G Johansson, sjukskötare, Ludvika
  2. Lena Högberg, lärare, Ludvika
  3. Lennart Paalo, pensionär, Ludvika
  4. Birgitta Berg, folkbildare, Ludvika
  5. Lena Davidsson, Smedjebacken
  6. Christer Larsson, Smedjebacken
  7. Ulla Cassel, Ludvika
  8. Vanja Karlsson, Smedjebacken
Ludvika/Smedjebacken
0005-00583
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Solbritt Andersson, ombudsman, Hedemora
  2. Pia Aronsson, universitetslärare, Avesta
  3. Birgitta Brandt, pensionär, Hedemora
  4. Lisa Bäckman, personlig assistent, Avesta
  5. Göran Johansson, datagrafiker, Säter
  6. Kickan Fält, Säter
  7. Tommy Andersson, behandlingsassistent, Hedemora
  8. Christina Abrahamsson, lärare, Avesta
Avesta/Hedemora/Säter
0005-00601
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mai Olofsson, biomedicinsk analytiker, Borlänge
  2. Kenneth Petersson, omsorgsassistent, Borlänge
  3. Gun-Britt Jansson, Borlänge
  4. Tommy Meijer, personlig assistent, Borlänge
  5. Elisabet Ek, Borlänge
  6. Matts Hammarqvist, kock, Borlänge
  7. Malin Nissinen, matinspiratör, Falun
  8. Arnold Eriksson, fd järnbruksarbetare, Borlänge
Borlänge
0005-00606

http://www.val.se