Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till landstingsfullmäktige i Västmanlands län - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Denise Norström, oppositionslandstingsråd, Västerås
  2. Tommy Levinsson, arbetsförmedlare, Västerås
  3. Görel Maliniaric Korkman, sjuksköterska, Västerås
  4. Glenn Andersson, oppositionslandstingsråd, Sala
  5. Margareta Israelsson, riksdagsledamot, Västerås
  6. Samuel Stengård, Västerås
  7. Anna Nikula, ombudsman, Västerås
  8. Lars Eriksson, ombudsman, Västerås
  9. Barbro Östling, organisationskonsult, Västerås
  10. Olof Walldén, pastor, Västerås
  11. Malin Bergvall, ombudsman, Sala
  12. Asim Zilic, marknadsekonom, Västerås
  13. Miriam Dunder, socionom, Västerås
  14. Fehmi Paulus, sektionsledare, Västerås
  15. Ann-Britt Borrman, fritidsassistent, Västerås
  16. Simon Karlsson-Alm, ombudsman, Västerås
  17. Lisa Pettersson, ombudsman, Västerås
  18. Tommy Johansson, ombudsman, Sala
  19. Gun Rautio, pensionär, Västerås
  20. Christer Karlsson, herr, Västerås
  21. Annicka Bernholtz, barnskötare, Västerås
  22. Sune Israelsson, fd.landstingsråd, Västerås
  23. Mariam Afrasiabpour, verksamhetsansvarig, Västerås
  24. Holger Andersson, sjuksköterska, Sala
  25. Marie Lönn, montör, Västerås
  26. Robert Lennes, ombudsman, Västerås
  27. Sholle Dejlami, sekreterare, Västerås
  28. Hadi Faraj, elteknisk montör, Västerås
  29. Anne-Lie Blomström, maskinoperatör, Västerås
  30. Smajl Sabani, Västerås
  31. Ing-Marie Edin-Kärvinge, f.d. behandlingsassistent, Sala
  32. Ola Jansson, leg.sjukgymnast, Västerås
  33. Gunilla Bergvall, f.d. kassör, Västerås
  34. Kjell Henriksson, Västerås
  35. Nilofar Mohammad Ali Gol, studerande, Västerås
  36. Daniel Pettersson, civilekonom, Västerås
  37. Maud Zachrisson, leg.sjuksköterska, Sala
  38. Yusuf Bahar, lärare, Västerås
  39. Laila Andersson, pensionär, Västerås
  40. Christer Strömberg, Västerås
  41. Marie-Louise Eklund, undersköterska, Sala
  42. Eric Fylkeson, författare, Sala
Västmanland, Östra valkretsen
0002-00003
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rigmor Åkesson, oppositionslandstingsråd, Kungsör
  2. Kenneth Östberg, kommunalråd, Norberg
  3. Agneta Fleismark, leg.sjuksköterska, Skinnskatteberg
  4. Ivan Arancibia Silva, flyktingsamordnare, Köping
  5. Annika Dun, utbildare, Köping
  6. Tony Frunk, Hallstahammar
  7. Catrin Strömvall, kontorist, Arboga
  8. Anders Rydell, näringslivsansvarig, Surahammar
  9. Ann-Marie Lundin, läkarsekreterare, Köping
  10. Niclas "Nisse" Bergström, metallarbetare, Fagersta
  11. Monika Sjölund, Hallstahammar
  12. Mikael Peterson, fritids- och kulturchef, Kungsör
  13. Linnéa Landerstedt, leg.sjuksköterska, Norberg
  14. Sven Larsson, ingenjör, Arboga
  15. Christina Waster Jansson, Surahammar
  16. Sune Andersson, elektriker, Fagersta
  17. Inga-Britt Helgesson, pensionär, Hallstahammar
  18. Per Carlesson, administrativchef, Köping
  19. Görel Nilsson, pensionär, Kungsör
  20. Leif Carlberg, Surahammar
  21. Britt Janwald, pensionär, Fagersta
  22. Kjell Persson, Arboga
  23. Anneli Eriksson, Köping
  24. Hans-Eric Johansson, präst, Skinnskatteberg
  25. Lisbeth Wallman, metallarbetare, Hallstahammar
  26. Mattias Bovin, Surahammar
  27. Ingrid Hellström, Norberg
  28. Ulrik Larsson, folkbildare, Köping
  29. Jasminka Custovic, jurist, Kungsör
  30. Dan Stigenberg, industriarbetare, Kungsör
  31. Patricia Ahlqvist, tjänsteman, Surahammar
  32. Leif Strandh, Köping
  33. Margareta Johansson, undersköterska, Kungsör
  34. Tonny Fernerud, lärare, Kungsör
  35. Marjatta Nurmi, resursassistent, Fagersta
  36. Torbjörn Eriksson, Köping
  37. Susanna Karlsson, undersköterska, Kungsör
  38. Carina Granberg, kvalitetschef, Kungsör
Västmanland, Västra valkretsen
0002-00005

Centerpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Birgitta Andersson, Landstingsråd, Köping
  2. Barbro Larsson, Sjuksköterska, Sala
  3. Magnus Ekblad, Förvaltare, Västerås
  4. Anna-Karin Johansson, Sjuksköterska, Västerås
  5. Magnus Kindbom, Elektronikingenjör, Västerås
  6. Gunvor Stenman, Lantbrukare, Köping
  7. Monika Andersson, Undersköterska, Fagersta
  8. Henrik Ohlsson, Egenföretagare, Köping
  9. Eleonor Westlund, Undersköterska, Kungsör
  10. Mikael Palmqvist, Förskollärare, Västerås
  11. Marianne Brånn, Sjuksköterska, Västerås
  12. Linda Rahme, Undersköterska, Västerås
  13. Christer Gustafsson, Projektledare, Sala
  14. Kerstin Rosenkvist, Handledare, Arboga
  15. Gunnar Karlsson, Samordnare, Kungsör
  16. Kristina Lönn, Vårdlärare, Sala
  17. Erkki Visti, Analytiker, Surahammar
  18. Helena Pettersson, Vårdare, Sala
  19. Marianne Lundström, Sjuksköterska, Surahammar
  20. Per-Olof Graaf, Egenföretagare, Sala
  21. Olle Olsson, Jord-skogsbrukare, Ängelsberg
Västmanland, båda valkretsarna
0004-01600

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Torsten Källberg, Landstingsråd, Västerås
  2. Ida Lindh, Miljöekonom, Köping
  3. Göran Nilsson, Läkare, Västerås
  4. Helena Hagberg, Handikappkonsulent, Strömsholm
  5. Lars Alderfors, Pensionerad karosseriarbetare, Sala
  6. Anita Lilja-Stenholm, Rektor/enhetschef, Ängelsberg
  7. Joa Silver, Utbildnings-/forskningshandläggare, Västerås
  8. Birgitta Spets, Strateg, Västerås
  9. Dagny Tellner, Pensionerad skolsköterska, Norberg
  10. Karl-Erik Andersson, Ekonom och statsvetare, Västerås
  11. Maud Cargerman, Distriktssköterska, Arboga
  12. Robin Pettersson, Student, Västerås
  13. Barbro Hillring, Pensionerad utvecklingschef, Västerås
  14. Avni Dervishi, EU-statsvetare, Västerås
  15. Sam Haddad, Materialhanterare, Västerås
  16. Marion Annilén, Statsvetare, Västerås
  17. Jan Ågren, Pensionerad ingenjör, Västerås
  18. Ulf Larsson, Ekonom, Västerås
  19. Britt-Inger Lindell, IT-projektledare, Västerås
  20. Peter Saaw, Vårdare, Sala
  21. Kajsa Källberg, Lärare, Västerås
  22. Sture Larsson, Pensionerad ingenjör, Västerås
  23. Barbro Dring, Pensionerad sjuksköterska, Köping
  24. Harriet Andersson, Orderadministratör, Västerås
  25. Ulf Eriksson, Pensionerad psykiatrichef, Arboga
  26. Ingemar Johansson, Ingenjör, Köping
  27. Harry Bäckman, Fastighetsförvaltare, Västerås
  28. Anki Sundin, Nutritionist, Västerås
  29. Shirley Gerhardsson, Lärare, Västerås
Västmanland, båda valkretsarna
0003-00036

Kristdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingvar Nordén, landstingsråd, Västerås
  2. Roy Cederbäck, polis, Hallstahammar
  3. Malin Gabrielsson, landstingspolitisk sekreterare, Västerås
  4. Anna-Lena Henriksson, barnmorska, Västerås
  5. Sickan Palm, företagare, Sala
  6. Börje Hultin, egen företagare, Västerås
  7. Tommy Engström, tandläkare, Hallstahammar
  8. Joakim Widell, gruppledare, Västerås
  9. Stefan Sturesson, företagare, Västerås
  10. Anette Tofters, studie- och yrkesvägledare, Sala
  11. John Börefelt, socialarbetare, Västerås
  12. Maria Lindelöf, ombudsman, Västerås
  13. Håkan Pettersson, pensionär, Sala
  14. Gunilla Ullsten, kurator, Sala
  15. Magnus Agestav, VD, Västerås
  16. Lisa Joneklav, grundskollärare, Sala
  17. Gabriel Ishak, egen företagare, Västerås
  18. Elisabet Fridén, kommunalråd, Västerås
Västmanland, Östra valkretsen
0068-01543
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roy Cederbäck, polis, Hallstahammar
  2. Ingvar Nordén, landstingsråd, Västerås
  3. Malin Gabrielsson, landstingspolitisk sekreterare, Västerås
  4. Tommy Engström, tandläkare, Hallstahammar
  5. Dan Haglund, byggnadsingenjör, Surahammar
  6. Mona Stavholt, fritidspedagog, Kungsör
  7. Zabhina Burlin, egen företagare, Hallstahammar
  8. Erika Björkqvist, miljösamordnare, Fagersta
  9. Fredrik Dahlgren, sjuksköterska, Kungsör
  10. Anna Fridman, konstnär, Arboga
  11. Monica Ridderström, koordinator, Hallstahammar
  12. Carina Byhlin, undersköterska/skötare, Hallstahammar
  13. Kent Lundin, polis, Hallstahammar
  14. Anna-Carin Ragnarsson, förskollärare, Köping
  15. Bengt Bergenbrant, lärare, Arboga
  16. Eduard Arthursson, företagare, Arboga
  17. Maria Lindelöf, ombudsman, Västerås
  18. Nils-Rune Lundén, fd produkt-& marknadschef, Fagersta
Västmanland, Västra valkretsen
0068-03515

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Barbara Conte, 56 år, Miljö/kvalitetskonsult, Västerås
  2. Lars Flodin, 50 år, Organisation- och ledarskapsekonom, Hallstahammar
  3. Tove Arvidsson, 32 år, Statsvetare, Västerås
  4. Kjell Hedlund, 57 år, Industriarbetare, Surahammar
  5. Christina Eljansbo, 58 år, Socionom, Köping
  6. Peter Kraft, 48 år, Civilingenjör, Sala
  7. Agneta Lambert Meuller, 61, Fast.skötare, Arboga
  8. Sven Nilsson, 71 år, Pensionär, Arboga
  9. Harriet Carlhed, 65 år, Förskollärare, Västerås
  10. Johannes Wretljung Persson, 23 år, Studerande, Västerås
  11. Karin Nilsson, Leg.tandsk, 69 år, Arboga
  12. Peter Ristikartano, 34 år, Civilekonom, Köping
  13. Beatrice Woldert, 30 år, Teknikinformatör,Sala
  14. Adam Holmström, 19 år, Studerande, Västerås
  15. Monica Ovesjö, 66 år, Pensionär, Västerås
  16. Johan Ahlandsberg, 23 år, Studerande, Västerås
  17. Christina Wihman, 55 år, Biomed.analytiker, Köping
  18. Antoine Catolino, 19 år, Studerande, Västerås
Västmanland, båda valkretsarna
0055-03178

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Strandlund, Kolbäck
  2. Ola Saaw, Köping
  3. Ulrika Hultgren, Kungsör
  4. Anders Röhfors, Arboga
  5. Jenny Olsson, Hallstahammar
  6. Stellan Lund, Kungsör
  7. Stefan Bengtsson Svärd, Köping
  8. Anne-Louise King, Köping
  9. Pernilla Danielsson, Skinnskatteberg
  10. Johan Eriksson, Fagersta
  11. Staffan Strid, Skinnskatteberg
  12. Karim Bakhteyari, Hallstahammar
  13. Göran Lindén, Hallstahammar
  14. Gunvor Sharp, Köping
  15. Stieg Andersson, Kolbäck
  16. Jane Staffansson, Arboga
  17. Anders Holmgren, Surahammar
  18. Susanne Henning, Arboga
  19. Sten-Ira Olofsson, Surahammar
Västmanland, Västra valkretsen
0001-00014
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas Högström, Västerås
  2. Åsa Coenraads, Västerås
  3. Maria Dellham, Västerås
  4. Stefan Johanson, Västerås
  5. Mikael Andersson Elfgren, Västerås
  6. Pia Edstam, Västerås
  7. Johan Widén, Västerfärnebo
  8. Kerstin Falkland, Västerås
  9. Björn Norell, Västerås
  10. Sverre Linton, Sala
  11. Agneta Hesselager, Västerås
  12. Mathias Goldkuhl, Västerås
  13. Gunnar Björnstad, Västerås
  14. Sten Linder, Västerås
  15. Gunnar Anell, Västerås
  16. Andreas Österberg, Sala
  17. Asta Matikainen Lecklin, Västerås
  18. Anki Ericsson, Västerås
  19. Magnus Edman, Västerås
  20. Ingrid Bolin, Västerås
  21. Olle Bröms, Västerås
  22. Michael PB Johansson, Sala
  23. Allan Westin, Sala
  24. Birgitta Hörnfeldt, Västerås
  25. Anita Westin Brodd, Västerås
  26. Jonas Asplund, Västerås
  27. André Saers, Västerås
  28. Gunnel Wallquist, Västerås
  29. Kajsa Schuberth, Västerås
  30. Gunnar Bystedt, Västerås
  31. Karin Fall, Västerås
  32. Louise Eriksson, Sala
  33. Kerstin Elgn, Västerås
  34. Fredrik Larsson, Västerås
  35. Bjarne Pettersson, Sala
Västmanland, Östra valkretsen
0001-00015
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Strandlund, Kolbäck
  2. Ola Saaw, Köping
  3. Ulrika Hultgren, Kungsör
  4. Anders Röhfors, Arboga
  5. Jenny Olsson, Hallstahammar
  6. Stellan Lund, Kungsör
  7. Stefan Bengtsson Svärd, Köping
  8. Anne-Louise King, Köping
  9. Pernilla Danielsson, Skinnskatteberg
  10. Johan Eriksson, Fagersta
  11. Staffan Strid, Skinnskatteberg
  12. Karim Bakhteyari, Hallstahammar
  13. Göran Lindén, Hallstahammar
  14. Gunvor Sharp, Köping
  15. Stieg Andersson, Kolbäck
  16. Jane Staffansson, Arboga
  17. Anders Holmgren, Surahammar
  18. Susanne Henning, Arboga
  19. Sten-Ira Olofsson, Surahammar
  20. Christer Wiksell, Köping
  21. Carl Egegren, Arboga
  22. Maja Norgren, Kungsör
  23. Kenneth Söderberg, Köping
  24. Jonna Lindman, Arboga
  25. Doris Hammarstedt, Kungsör
  26. Mikael Gunnarsson, Köping
  27. Agneta Sellholm, Köping
  28. Mats Öhgren, Arboga
  29. Niklas Magnusson, Kungsör
  30. Jan Johansson, Fagersta
Västmanland, Västra valkretsen
0001-03882

Piratpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Lindbäck, Västerås, 46 år
  2. Emil Isberg, Västerås, 34 år
  3. Jonas Nordgren, Västerås, 32 år
  4. Hanna Dönsberg, Västerås, 25 år
  5. Johanna Julén, Västerås, 30 år
  6. Mattias Persson, Västerås, 36 år
  7. Mattias Lennartsson, Västerås, 29 år
  8. Nick Uhlin, Skinnskatteberg, 43 år
  9. Simon Lindgren, Västerås, 19 år
  10. Elin Mattsson, Västerås, 24 år
  11. Kai Lindbäck, Västerås, 69 år
Västmanland
0524-02436

Sjukvårdspartiet - Västmanland

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sjukvårdspartiet - Västmanland

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnar Stenås, bergsingenjör
  2. Barbro Norström, sjuksköterska
  3. Mats Olander, säljledare
  4. Solfrid Libäck-Lundstedt, yrkeslärare
  5. Jarl-Olof Lundstedt, folkhälsoplanerare
  6. Charlotte Narkiniemi, sjuksköterska
  7. Henrik Lundstedt, egenföretagare
  8. Rolf Blomgren, marknadsförare
  9. Marianne Berg, enhetschef
  10. Bo Berg, järnvägstjänsteman
  11. Stig Eriksson, trafikmästare
  12. Kristina Wetterskog, industriarbetare
  13. Stig-Olov Jansson, arbetsledare
  14. Joakim Berg, industriarbetare
  15. Radojka Dzeletovic, civilingenjör
  16. Kalle Sandqvist, it-konsult
  17. Håkan Westborg, avdelningschef
  18. Li Lundberg, präst
  19. Jan Erik Morsing, yrkeslärare
  20. Birger Sahlberg, rörverksarbetare
  21. Siv Stenås, fil.mag.
Västmanlands län, båda valkretsarna
0500-00831

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nils-Gustav Forsén
  2. Ingrid Edlund
  3. Lars-Åke Hassel
  4. Ingemar Hernefeldt
  5. Siw Norfjord
  6. Britt-Marie Bergström
  7. Gerd Söderqvist
  8. Kenneth Mörk
  9. Gösta Edlund
  10. Karl-Gustav Westmark
  11. Kerstin Bolldén Andersson
  12. Gunilla Öhman
  13. Sigbritt Chaszczynski
  14. Magnus Hammargren
  15. Mariette Eggenberger
Västmanland, båda valkretsarna
0107-02470

Sverigedemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Börje Brandhill, 63 år, lärare, Västerås
  2. Ragge Jagero, 72 år, tekniker, Sala
  3. Susanne Lehmus, 37 år, företagare, Surahammar
  4. John Bergström, 43 år, driftsingenjör, Västerås
  5. Ann-Christin Lundin Berg, 46 år, vårdbiträde, Sala
  6. Greger Thorsén, 44 år, f.d. trafiklärare, Hallstahammar
  7. Karl Staaf, 37 år, väktare, Fagersta
  8. Joachim Löfgren, 48 år, produktionsansvarig, Västerås
  9. Petri Ojala, 32 år, CNC-operatör, Skinnskatteberg
  10. Mathias Söderström, 38 år, innebandyspelare, Arboga
  11. Ove Grandin, 54 år, målare, Västerås
  12. Olle Frisk, 43 år, elektriker, Västerås
  13. Nina Lisberger Broström, 55 år, förtidspensionär, Surahammar
Västmanland, båda valkretsarna
0110-02791

Vänsterpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Jansson, idrottskonsulent,Västerås
  2. Lotta Johansson-Arnqvist, kriminalvårdare,Sala
  3. Lars Andersson, personlig assistent, Västerås
  4. Helena Gustafsson, leg. psykolog, Västerås
  5. Simån Cicek, socionom,kurator,Västerås
  6. Gunnel Söderström, lärare,Sala
  7. Sven Viklund, leg.sjuksköterska,Sala
  8. Karin Thorborg, adjunkt,Västerås
  9. Niklas Strand, fritidsledare,Västerås
  10. Bodil Hildemar, administratör,Sala
  11. Anna Eriksson, lärare,Sätrabrunn Sala
  12. Maria Arvidsson, Sala
  13. Jeanne Kankindi, undersköterska,Sala
  14. Lars Lithammer, specialpedagog,Västerås
  15. Lisa Parland, studerande,Västerås
  16. Johan Lindahl, politisk sekreterare, Västerås
Västmanland, Östra valkretsen
0005-02704
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Juha Rundgren, landstingspolitiker,Norberg
  2. Annica Lindholm, administratör/facklig ledare, Kolbäck
  3. Dan Karlsson, socialarbetare,Arboga
  4. Inga-Lill Frössman, leg. sjuksköterska, Arboga
  5. Stefan Lundborg, vårdare,Köping
  6. Maria Hellström-Sandberg, sjukpensionär,Fagersta
  7. Sergio Estrada, sjukgymnast,Kungsör
  8. Anna Maria A Romlid, politisk sekreterare, Hallstahammar
  9. Fredrik Skog, egenföretagare, Skinnskatteberg
  10. Nancy Ibarra, civilekonom,Norberg
  11. Peter Berg, ambulanssjukvårdare,Surahammar
  12. Sonia Sandoval-Fransson, lärare,Köping
  13. Rita Lindgren, pensionär,Surahammar
  14. Ulla Norling, lärare, Hallstahammar
  15. Reijo Tarkka, metallarbetare,Hallstahammar
  16. Manuel Huerta, socionom,Arboga
  17. Stig Henriksson, kommunalråd,Fagersta
Västmanland, Västra valkretsen
0005-02710

http://www.val.se