Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till landstingsfullmäktige i Örebro län - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Björn Eriksson, kommunalråd, 61 år, Kumla
  2. Inger Trodell, telefoniansvarig, 52 år, Askersund
  3. Andreas Svahn, ombudsman, 37 år, Hallsberg
  4. Susanne Stenlund, undersköterska, 54 år, Laxå
  5. Sölve Persson, förtroendevald, 60 år, Kumla
  6. Jenny Steen, politisk sekreterare, 32 år, Pålsboda
  7. Kenth Gustafson, tappare, 55 år , Laxå
  8. Gunnel Kask, barnskötare, 44 år, Kumla
  9. Hans Karlsson, förtroendevald, 62 år, Hallsberg
  10. Solveig Samuelsson, vårdare, 59 år, Askersund
  11. Per Hesse, processoperatör, 35 år, Askersund
  12. Katarina Öberg, processoperatör, 43 år, Kumla
  13. Mårten Blomqvist, landstingsråd, 61 år, Kumla
  14. Gunnel Hedström, leg.sjuksköterska, 66 år, Hallsberg
  15. Magnus Fahlström, arbetssökande, 42 år, Hallsberg
  16. Anna Eriksson, assistent, 43 år, Laxå
  17. Jamal Bayazidi, socionom, 31 år, Hallsberg
  18. Jeanette Widström, livsmedelsarbetare, 48 år, Kumla
  19. Peder Boström, metallombudsman, 46 år, Askersund
  20. Anna-Kajsa Gullberg Dahl, livsmedelsarbetare, 29 år, Kumla
  21. Thomas Andersson, abf-medarbetare, 41 år, Kumla
  22. Christina Johansson, kommunalråd, 61 år, Hallsberg
  23. Roland Karlsson, företagare, 71 år, Laxå
  24. Roxana Kennerknecht, butiksanställd, 36 år, Askersund
  25. Per Eriksson, kommunalråd, 48 år, Askersund
  26. Anna-Liisa Törmänen, pensionär, 66 år, Laxå
  27. Andreas Brorson, logistikarbetare, 28 år, Kumla
  28. Inga-Britt Ritzman, kommunalråd, 64 år, Hallsberg
  29. Tommy Pihl, betongarbetare, 34 år, Hallsberg
  30. Marianne Arvidsson, vårdare, 63 år, Kumla
  31. Peter Eriksson, kanslichef, 41 år, Kumla
  32. Siv Ahlstrand, fritidspedagog, 51 år, Askersund
  33. Kenneth Svärd, byggnadsarbetare, 50 år, Kumla
  34. Eva Hermansson, montör, 56 år, Laxå
  35. Tomas Wetterberg, politisk sekreterare, 56 år, Hallsberg
  36. Ing-Marie Andersson, arbetslös, 55 år, Kumla
  37. Mårten Eriksson, ingenjör, 47 år, Askersund
  38. Katarina Hansson, kommunalråd, 41 år, Kumla
  39. Rolf Ohlén, lagerarbetare, 58 år, Laxå
  40. Siw Lunander, universitetsadjunkt, 54 år, Hallsberg
  41. Christer Johansson, maskinoperatör, 50 år, Laxå
  42. Ann Lindvall, socionom, 66 år, Askersund
  43. Roger Arvidsson, undersköterska, 44 år, Kumla
  44. Elisabeth Lennartsson, laborant, 64 år, Askersund
  45. Tommy Holmquist, systemutvecklare, 61 år, Laxå
  46. Margareta Forsmark, personalhandläggare, 62 år, Hallsberg
  47. Lars Billström, journalist, 64 år, Hallsberg
  48. Eva Thorén, barnskötare, 54 år, Kumla
  49. Hans Sjöqvist, 69 år, Kumla
  50. Annika Finnström, lärare, 42 år, Askersund
  51. Jerry Sahl, mekaniker, 37 år, Finnerödja
  52. Therese Andersson, lagerarbetare, 32 år, Hallsberg
  53. Lennart Eriksson, kommunalråd, 61 år, Kumla
Örebro läns Södra
0002-02605
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Robert Mörk, skogsarbetare, 59 år, Degerfors
  2. Kerstin Bergström Persson, kommunaltjänsteman, 57 år, Karlskoga
  3. Sven-Olof Reinholdsson, plåtslagare, 62 år, Degerfors
  4. Eva Jansson, introduktionssekreterare, 60 år, Karlskoga
  5. Lasse Sjöberg, journalist, 64 år, Karlskoga
  6. Liselotte Eriksson, enhetschef, 50 år, Karlskoga
  7. Urban Jonsson, a-kasseinformatör, 37 år, Karlskoga
  8. Helena Frisk, vårdbiträde, 44 år, Karlskoga
  9. Tomas Öhrn, tekniker, 56 år, Karlskoga
  10. Jeanette Rasko, lärare, 49 år, Degerfors
  11. Kent Gustafsson, montör, 61 år, Degerfors
  12. Carola Sandberg, barnskötare, 60 år, Karlskoga
  13. Anders Ohlsson, projektledare, 61 år, Karlskoga
  14. Annica Blomgren, barnskötare, 50 år, Åtorp
  15. Ulf Rådesjö, regionalt skyddsombud, 51 år,Karlskoga
  16. Alexandra Grön, arbetssökande, 24 år, Karlskoga
  17. Patrik Renberg, personlig assistent, 39 år, Strömtorp
  18. Anneli Ridaeus, församlingsassistent, 64 år, Karlskoga
  19. Bo Forsberg, pensionär, 75 år, Karlskoga
  20. Anita Birath, servicebiträde, 66 år, Svartå
  21. Tomas Bergqvist, vägarbetare, 61 år, Karlskoga
  22. Gisela Lindh, lokalvårdare, 44 år, Svartå
  23. Barbro Österberg, pensionär, 67 år, Karlskoga
Örebro läns Västra
0002-02610
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jonas Karlsson, kommunalråd, 39 år, Sörby
  2. Irén Lejegren, regionråd, 55 år, Asker
  3. Martin Lind, sociolog, 39 år, Sörbyängen
  4. Lisa Dahlpil, personligt ombud, 45 år, Sörbyängen
  5. Roger Rådström, vice vd, 53 år, Sörby
  6. Britt Öhman, ekonom, 54 år, City
  7. Raul Björk, ordf. landstingsfullmäktige, 62 år, City
  8. Azra Prepic, it-tekniker, 42 år, Hjärsta
  9. Lennart M Pettersson, 65 år, Fjugesta
  10. Carina Dahl, kommunalråd, 53 år, Söder
  11. Torgny Larsson, fd kommunalråd, 59 år, City
  12. Katarina Strömgren Sandh, enhetschef, 47 år, Norr
  13. Kenneth Nilsson, pr-samordnare, 34 år, Örebro
  14. Fredrika Jakobsen, elevassistent, 41 år, Glanshammar
  15. Bo V Selling, lärare/vägledare, 52 år, Brickebacken
  16. Eva Rysén, lärare, 55 år, Brevens Bruk
  17. Joakim Carlsson, postterminalarbetare, 28 år, Norr
  18. Kristine Andersson, inköpsassistent, 40 år, Brohyttan
  19. Gunnar Lidén, pensionär, 68 år, Södermalm
  20. Teija Mikkola, undersköterska, 49 år, Björkhaga
  21. Rickard Backlund, industriarbetare, 33 år, Lillån
  22. Kerstin Karlsson, pensionär, 71 år, Norr
  23. Leslie Kot, verksamhetsledare, 60 år, Varberga
  24. Ewa Viktorsson, bibliotekarie, 61 år, Norr
  25. Adam Simonsson, systemvetare, 42 år, Örnsro
  26. Karin Sundin, statstjänsteman, 38 år, Sörbyängen
  27. Kjell Edlund, assistent, 57 år, Fjugesta
  28. Gunilla Eriksson, pensionär, 75 år, Vasastan
  29. Thomas Dahlberg, projektledare, 50 år, Västra Oxhagen
  30. Margareta Scherlund, pensionär, 63 år, Kårsta
  31. Husein Musanovic, metallarbetare, 57 år, Söder
  32. Sheneh Armaghan, undersköterska, 23 år, City
  33. Birol Yavas, cns-operatör, 57 år, Norr
  34. Sofie Edholm, lärare, 29 år, Brickebacken
  35. Morad Kaveh, student, 38 år, Örnsro
  36. Jette Bergström, assistent, 61 år, Fjugesta
  37. Per-Erik Andersson, socionom, 58 år, Adolfsberg
  38. Ingrid Båve, utvecklingarbetare, 61 år, Sörbyängen
  39. Anders Karlsson, webbdisigner, 42 år, Nya Hjärsta
  40. Henrika Majer Lorentzon, student, 35 år, Almby
  41. Junuz Sabljic, lärare, 58 år, Vasastan
  42. Kerstin Nilsson, universitetslärare/forskare, 59 år, Södermalm
  43. Alija Mehmedovic, arbetslös, 60 år, City
  44. Annette Jansson, pensionär, 67 år, Glanshammar
  45. Conny Johansson, kriminalvårdare, 60 år, City
  46. Elisabeth Hammar, pensionär, 62 år, Vivalla
  47. Christer Abrahamsson, förtidspensionär, 54 år, Garphyttan
  48. Yvonne Nordström, assistent, 55 år, Almby
  49. Nils-Erik Pettersson, egen företagare, 67 år, Lillån
  50. Birgitta Rajkovic, pensionär, 65 år, Karlslund
  51. Stig Carlsson, pensionär, 74 år, Dyltabruk
  52. Linda Linder, studerande, 30 år, Norr
  53. Johnny Johansson, pensionär, 65 år, Norr
  54. Eva Johannesson, lss-handläggare, 58 år, City
  55. Tryggvi Adalsteinsson, länsbildningskonsulent, 60 år, Adolfsberg
  56. Eva Jonsson, adminastriv samordnare, 60 år, City
  57. Per A Strömberg, pensionär, 60 år, Ervalla
  58. Anna Bella Eklund, pensionär, 70 år, Norr
  59. Ola Karlsson, pensionär, 69 år, Garphyttan
  60. Inger Lundin, pensionär, 67 år, City
  61. Thomas Andersson, pensionär, 61 år, Väster
  62. Margareta Jansson, barnmorska, 63 år, Norr
  63. Kent Wallén, utvecklingsledare, 59 år, Ladugårdsängen
  64. Roberth Alverland, skötare, 55 år, Vintrosa
Örebro-Lekeberg
0002-02613
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marie-Louise Forsberg-Fransson, landstingsråd, 48 år, Nora
  2. Bengt Storbacka, utvecklingsledare, 53 år, Lindesberg
  3. Elisabeth Rådström Paavonen, undersköterska, 51 år, Älvestorp
  4. Ingemar Javinder, bussförare, 59 år, Ljusnarsberg
  5. Anette Persson, ekonom, 46 år, Lindesberg
  6. Daniel Frisk, distriktssköterska, 43 år, Grythyttan
  7. Monica Andersson, barnmorska, 54 år, Nora
  8. Allan Myrtenkvist, metallarbetare, 50 år, Hällefors
  9. Ewa-Leena Johansson, kommunalråd, 48 år, Ljusnarsberg
  10. Sami Hoikkala, vårdare, 21 år, Nora
  11. Margaretha Ahlm, ämneslärare, 60 år, Lindesberg
  12. Gert Stark, vaktmästare, 52 år, Ljusnarsberg
  13. Lina Afvander, student, 32 år, Hällefors
  14. Bo Stenberg, fil.kand, 59 år, Lindesberg
  15. Maritha Söderlund, distriktssköterska, 52 år, Nora
  16. Arne Eklund, arbetsledare, 63 år, Ljusnarsberg
  17. Camilla Sörman, fritidspedagog, 42 år, Gyttorp
  18. Zaki Habib, vårdbiträde, 28 år, Lindesberg
  19. Pirjo Nilsson, överförmyndare, 61 år, Ljusnarsberg
  20. Bror-Erik Israelsson, arbetsledare, 63 år, Nora
  21. Kerstin Joelsson, livsmedelsarbetare, 39 år, Hällefors
  22. Ken Karlsson, turistbyråentreprenör, 55 år, Ljusnarsberg
  23. Andrea Nilson, verksamhetsutvecklare, 35 år, Nora
  24. Hans-Erik Larsson, vaktmästare, 37år, Ljusnarsberg
  25. Sipal Rashid, studerande, 20 år, Lindesberg
  26. Arnold Bengtsson, arbetslös, 60 år, Lindesberg
  27. Ulla Kalander-Karlsson, egen företagare, 52 år, Ljusnarsberg
  28. Torbjörn Saxin, kyrkvaktmästare, 56 år, Grythyttan
  29. Birgitta Asp-Ericsson, förtidspensionär, 64 år, Ramsberg
  30. Kent Nilsson, montör, 61 år, Gyttorp
  31. Annika Rehnbro, undersköterska, 52 år, Högfors
  32. Lars Bergsten, affärsbiträde, 43 år, Ljusnarsberg
Örebro läns Norra
0002-03668

Arbetsmarknadspartiet UPI

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetsmarknadspartiet UPI

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Willi Briede, f.d konstruktör
  2. Ulla-Britt Hast, pensionär
  3. Per Bygde, sjukpensionär
Örebro län
1085-03996

Centerpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Torbjörn Ahlin, 58 år, Oppositionsråd, Kumla
  2. Maria Rönnbäck, 45 år, Politisk sekreterare, Örebro
  3. Lars-Göran Zetterlund, 50 år, Målare, Hällefors
  4. Christina Pettersson, 62 år, Sjuksköterska, Löa
  5. Anders Lycketeg, 60 år, Skogstekniker, Hallsberg
  6. Anna Oskarsson, 41 år, Företagare, Askersund
  7. Ingvar Ernstson, 58 år, Lantbruksavbytare,Örebro
  8. Peter Ranki, 29 år, Politisk sekreterare, Karlskoga
  9. Ann-Sofie Ohlander, 69 år, Professor emeritus, Örebro
  10. Karl Arne Löthgren, 68 år, Lantbrukare, Fellingsbro
  11. Birgit Ewertsson, 72 år, Undersköterska, Lekeberg
  12. Charlotte Edberger-Jangdin, 47 år, Kantor, Örebro
  13. Niklas Sanneryd, 21 år, Studerande, Örebro
  14. Ann Alvenfors, 49 år, Lastbilschaufför, Åtorp
  15. Jeanette Günter, 41 år, Avdelningschef, Laxå
  16. Lars Johansson, 58 år, Överstelöjtnant, Örebro
  17. Eva Stenquist, 45 år, Undersköterska, Järnboås
  18. Seydou Bahngoura, 48 år, Behandlingsassistent, Örebro
  19. Birgitta Fredriksson, 66 år, f.d. Kurator, Hammar
  20. Elisabeth Jonsson, 64 år, Sjuksköterska, Kumla
  21. Kent Runesson, 45 år, Ekonom, Lekeberg
  22. Marie Nordkvist, 50 år, Företagare, Örebro
  23. Åke Damström, 69 år, f.d. Lärare, Lindesberg
  24. Anita Karlsson, 67 år, f.d. Vårdbiträde, Närkesberg
Örebro län
0004-01961

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anna Ågerfalk, 42 år, kommunalråd, Örebro
  2. Erik Johansson, 49 år, kommunikatör, Örebro
  3. Kerstin Lundqvist Eriksson, 71 år, vårdlärare, Kumla
  4. Mats Einestam, 51 år, socialarbetare, Örebro
  5. Birgitta Malmberg, 66 år, vårdlärare, Karlskoga
  6. Jens-Mikael Larsson, 35 år, operatör, Nora
  7. Gunilla Högberg, 73 år, företagskonsult, Askersund
  8. Emil Eriksson Rissve, 19 år, student, Örebro
  9. Yvonne Nilsson, 64 år, socialchef, Örebro
  10. Gunnar Pehrson, 71 år, fd försäkringstjänsteman, Örebro
  11. Birgitta Lindahl, 74 år, fd kommunalråd, Örebro
  12. Patrik Öhrström, 47 år, adjunkt, Lindesberg
  13. Birgitta Borg, 68 år, egen företagare, Nora
  14. Mats Ekerbring, 38 år, samordnare, Örebro
  15. Linda Axäng, 37 år, oppositionsråd, Kumla
  16. Anders Franzon, 43 år, leg. sjuksköterska, Örebro
  17. Carmen Cristofor, 50 år, socionom, Örebro
  18. Georg Barsom, 43 år, stadsdelsutvecklare, Örebro
  19. Hannah Ström, 21 år, juriststudent, Örebro
  20. Lennart Eliasson, 75 år, yrkesvalslärare, Karlskoga
  21. Anneli Lyckeborn, 52 år, hovmästare, Karlskoga
  22. Göran Gustavsson, 61 år, inspektör, Lindesberg
  23. Maria Magnusson, 54 år, behandlingsassistent, Örebro
  24. Larz Lundberg, 65 år, ingenjör, Örebro
  25. Gunilla Werme Olsson, 54 år, skolsköterska, Örebro
  26. Per Carlström, 67 år, egen företagare, Lindesberg
  27. Britten Brohede, 74 år, distriktssköterska, Örebro
  28. Anders Thorén, 71 år, folkhögskolelärare, Karlskoga
  29. Barbro Klaeson, 61 år, områdeschef, Örebro
  30. Johan Åqvist, 58 år, kriminalvårdare, Örebro
  31. Kerstin Zetterberg, 71 år, speciallärare, Hallsberg
  32. Philip Kurt, 19 år, företagare, Örebro
  33. Ewa Österberg, 65 år, kontorist, Laxå
  34. Per Rigbäck, 48 år, samordnare, Örebro
  35. Gabrielle Peteri, 54 år, oppositionsråd, Nora
  36. Fredrik Idevall, 50 år, utvecklingsledare, Örebro
  37. Britta Bjelle, 69 år, fd generaldirektör, Örebro
  38. Ouro-Nimini Esso, 47 år, företagare, Kumla
  39. Kerstin Cederström, 69 år, specialpedagog, Örebro
  40. Roger Lindahl, 50 år, regionchef, Örebro
  41. Ann-Mari Östling, 71 år, fastighetsmäklare, Askersund
  42. Jonas Pehrson, 38 år, vaktmästare, Örebro
  43. Ulla-Britt Strandberg, 75 år, speciallärare, Lindesberg
  44. Kjell Lindblom, 72 år, fd försäljningschef, Örebro
  45. Christina Örnebjär, 31 år, lärarstuderande, Kumla
  46. Josef Hannason, 48 år, handläggare, Örebro
  47. Åsa Johansson, 67 år, entreprenör, Örebro
  48. Ulf Wilder, 62 år, forskningsrådgivare, Nora
  49. Azita Iranipour, 40 år, socionom, Örebro
  50. Sven Zachrisson, 76 år, kyrkokamrer, Lindesberg
  51. Anna-Lisa Hellsing, 74 år, ergonom, Örebro
  52. Carl Mikael Bergström, 22 år, lärarstudent, Örebro
  53. Karolina Wallström, 43 år, politisk sekreterare, Örebro
  54. Emil Chandorkar, 36 år, jobbcoach, Örebro
  55. Gudrun Wärnelid, 80 år, barnmorska, Örebro
  56. Curt Arne Gisleskog, 60 år, planerare, Kumla
  57. Marika Westerberg, 62 år, lärare, Örebro
  58. Fredrik Åhl, 22 år, supporttekniker, Karlskoga
  59. Karin Forsling, 38 år, statsvetare, Örebro
  60. Karl Krider, 60 år, konsult, Örebro
  61. Christina Krider, 57 år, redovisningsekonom, Örebro
  62. Gregor Zubicky, 54 år, konstnärlig chef, Örebro
  63. Berith Tedsjö-Winkler, 59 år, biblioteksassistent, Örebro
  64. Pia Delin Stadig, 61 år, statstjänsteman, Lindesberg
  65. Erik Wahlberg, 35 år, jurist, Örebro
  66. Ina Lindström, 29 år, studerande, Örebro
Örebro län
0003-02831

Kristdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ewa Sundkvist, oppositionslandstingsråd, Örebro
  2. Johan Silfverdal, ingenjör, Örebro
  3. Michelle Ökvist, ekonomiassistent, Lindesberg
  4. Hlödur Bjarnason, överläkare, Lindesberg
  5. Margareta Ehnfors, professor, Örebro
  6. Björn Junaeus, skötare, Örebro
  7. Anna Theodossiou, studerande, Örebro
  8. Lars-Axel Nordell, riksdagsledamot, Örebro
  9. Caroline Barsoum, administratör, Örebro
  10. Christian Dywik, studerande, Örebro
  11. Gunbritt L. Parsmo, sjuksköterska/synpedagog, Nora
  12. Anders Hagsten, lärare, Örebro
  13. Lena Helin, jägmästare, Ljusnarsberg
  14. Nikolas Demetriades, lärare/brandman, Vintrosa
  15. Lilla Åström, studerande, Örebro
  16. Lars-Ruben Fahlström, företagare/skolledare, Garphyttan
  17. Marianne Boström, doktorand, Örebro
  18. Per Ekblad, konsulent, Hällefors
  19. Marianne Malki, studerande, Örebro
  20. John Sundell, ingenjör, Nora
  21. Ingeborg Elovsson, förskollärare, Glanshammar
  22. Bert Parsmo, redaktör, Nora
  23. Ingrid Jakobsson, undersköterska, Örebro
  24. Christian Juresta, läkare, Örebro
  25. Ann-Britt Ivarsson, fil.dr., Örebro
  26. Owe Ranebäck, redaktör, Örebro
Örebro län
0068-00292
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Rudolfsson, lärare, Laxå
  2. Siv Karlsson, distriktssköterska, Degerfors
  3. Lars-Erik Jonsson, lärare, Karlskoga
  4. Silvia Östersjö, musiklärare, Askersund
  5. Ulf Kölbro, polis, Karlskoga
  6. Helena Berghed, diakon, Hallsberg
  7. Jonas Ahlsson, präst, Kumla
  8. Monica T. Sundberg, försäkr.handläggare, Örebro
  9. Jakob Högberg, studerande, Hallsberg
  10. Ann-Catrin Örtquist, montör, Karlskoga
  11. Arild Wanche, ekonom, Laxå
  12. Raymonda Kourie, socionom, Kumla
  13. Sten Jonsson, bussförare, Karlskoga
  14. Rita Stålbert, verksamhetschef, Kumla
  15. Jakob Holm, studerande, Kumla
  16. Anne-Marie Nilsson, barnmorska, Lekeberg
  17. Bengt-Göran Johansson, fängelsepastor, Kumla
  18. Cathrine Nordlund, sjuksköterska, Laxå
  19. Glenn Wästberg, studerande, Örebro
  20. Yvonne Kamel, egen företagare, Kumla
  21. Nils Björk, tekniker, Degerfors
  22. Siw Stenlund, sjuksköterska, Karlskoga
  23. Ulf Bladh, företagare, Askersund
  24. Barbro Landström, karttekniker, Karlskoga
  25. Louise Arvidson, assistent, Lekeberg
  26. Sigvard Sundkvist, fil.kand., Örebro
Örebro län
0068-00293

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Gunnarsson, Generalsekreterare, Kumla
  2. Ingrid Fries-Hansson, Lärare, Askersund
  3. Jonas Eriksson, Fil.mag., Örebro
  4. Annika Hickisch, Sjuksköterska, Lindesberg
  5. Catrin Steen, Fotograf, Örebro
  6. Johan Nyström, Pensionär, Örebro
  7. Agneta Nilsdotter, Kock, Lövåsen
  8. Camilla Hansén, ’Fil. Mag., Örebro
  9. Emma Ode, Arkivarie, Hallsberg
  10. Sara Pettersson, Finnerödja
  11. Michael Horvath, Studerande, Örebro
  12. Ia Malmqvist, Personalvetare, Örebro
  13. Josefine Milton, Egenföretagare, Vintrosa
  14. Fredrik Persson, Kommunalråd, Örebro
  15. Helena Bosved, Fil. Mag, Örebro
  16. Ulrika Eriksson, Laboratorietekniker, Örebro
  17. Torbjörn Ställberg, Arbetssökande, Örebro
  18. Gabriella Blomgren, Kommunalråd, Örebro
  19. Lisanne Magnusson, Örebro
  20. Börje Engholm, Oppositionsråd, Karlskoga
  21. Marjaana Wester, Strategisk inköpare, Karlskoga
  22. Gunnar Oest, Pol. mag., Örebro
  23. Birgitta Edström, Socionom, Karlskoga
  24. Irene Lindh, Örebro
  25. Stellan Johansson, Örebro
  26. Ljubica Engholm, le@blixmail.se, Karlskoga
  27. Mikael Johansson, Örebro
  28. Lena Scharp Sandegren, Leg. sjukgymnast, Lindesberg
  29. Lasse Lidén, Journalist, Degerfors
  30. Anders Odel, Örebro
  31. Jan Nilsson, Kumla
  32. Petra Käller, Bakaxelmontör, Nora
  33. Marcus Thörn, Studerande, Kumla
  34. Ola Palm, Fastighetsekonom Garphyttan
  35. Liza Sörberg, Örebro
  36. Fimsuu Ritna, Örebro
  37. Niclas Persson, Teckentolkstuderande, Örebro
  38. Torun Richert, Studerande, Örebro
  39. Sten Lang, Lärare, Örebro
  40. Ann Green, politisk sekreterare, Örebro
Örebro läns Södra
0055-02089
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annika Hickisch, Sjuksköterska, Lindesberg
  2. Jonas Eriksson, Fil. mag., Örebro
  3. Mats Gunnarsson, Generalsekreterare, Kumla
  4. Catrin Steen, Fotograf, Örebro
  5. Camilla Hansén, Fil. mag., Örebro
  6. Ann-Kristin Spåls, Idrottslärare, Garphyttan
  7. Johan Nyström, Pensionär, Örebro
  8. Ingrid Fries-Hansson, Lärare, Askersund
  9. Torun Richert, Studerande, Örebro
  10. Anders Odel, Örebro
  11. Agneta Nilsdotter, Kock, Lövåsen
  12. Jens Dahlbäck, jens.dahlback@mp.se, Karlskoga
  13. Josefine Milton, Egenföretagare, Vintrosa
  14. Michael Horvath, Studerande, Örebro
  15. Ia Malmqvist, Personalvetare, Örebro
  16. Fredrik Persson, Kommunalråd, Örebro
  17. Helena Bosved, Fil. Mag., Örebro
  18. Ulrika Eriksson, Laboratorietekniker, Örebro
  19. Torbjörn Ställberg, Arbetssökande, Örebro
  20. Gabriella Blomgren, Kommunalråd, Örebro
  21. Niclas Persson, Teckentolkstuderande, Örebro
  22. Lisanne Magnusson, Örebro
  23. Ola Palm, Fastighetsekonom, Garphyttan
  24. Emma Ode, Arkivarie, Hallsberg
  25. Liza Sörberg, Örebro
  26. Fimsuu Ritna, Örebro
  27. Petra Käller, Bakaxelmontör, Nora
  28. Börje Engholm, Oppositionsråd, Karlskoga
  29. Marjaana Wester, Ingenjör, Karlskoga
  30. Gunnar Oest, Pol. mag., Örebro
  31. Birgitta Edström, Socionom, Karlskoga
  32. Björn Nordenhaag, Ingenjör, Degerfors
  33. Irene Lindh, Örebro
  34. Stellan Johansson, Örebro
  35. Sten Lang, Lärare, Örebro
  36. Ljubica Engholm, le@blixtmail.se, Karlskoga
  37. Mikael Johansson, Örebro
  38. Lena Scharp Sandegren, Leg. sjukgymnast, Lindesberg
  39. Jan Nilsson, Kumla
  40. Marcus Thörn, Studerande, Kumla
  41. Eva Edvarsson, Civilekonom, Grythyttan
  42. Ann Green, politisk sekreterare, Örebro
Örebro-Lekeberg
0055-02100
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annika Hickisch, Sjuksköterska, Lindesberg
  2. Agneta Nilsdotter, Kock, Lövåsen
  3. Jonas Eriksson, Fil. mag., Örebro
  4. Mats Gunnarsson, Generalsekreterare, Kumla
  5. Ingrid Fries-Hansson, Lärare, Askersund
  6. Jens Dahlbäck, jens.dahlback@mp.se, Karlskoga
  7. Catrin Steen, Fotograf, Örebro
  8. Torbjörn Ställberg, Arbetssökande, Örebro
  9. Petra Käller, Bakaxelmontör, Nora
  10. Johan Nyström, Pensionär, Örebro
  11. Lena Scharp Sandegren, Leg. sjukgymnast, Lindesberg
  12. Camilla Hansén, Fil. mag., Örebro
  13. Torun Richert, Studerande, Örebro
  14. Ann-Kristin Spåls, Idrottslärare, Garphyttan
  15. Sten Tyrfors, Lärare, Nora
  16. Josefine Milton, Egenföretagare, Vintrosa
  17. Michael Horvath, Studerande, Örebro
  18. Ia Malmqvist, Personalvetare, Örebro
  19. Helena Bosved, Fil. mag., Örebro
  20. Fredrik Persson, Kommunalråd, Örebro
  21. Ulrika Eriksson, Laboratorietekniker, Örebro
  22. Gabriella Blomgren, Kommunalråd, Örebro
  23. William Grönlund, Folkhögskolelärare, Nora
  24. Lisanne Magnusson, Örebro
  25. Ola Palm, Fastighetsekonom, Garphyttan
  26. Emma Ode, Arkivarie, Hallsberg
  27. Liza Sörberg, Örebro
  28. Fimsuu Ritna, Örebro
  29. Eva Edvarsson, Civilekonom, Grythyttan
  30. Börje Engholm, Oppositionsråd, Karlskoga
  31. Marjaana Wester, Strategisk inköpare, Karlskoga
  32. Gunnar Oest, Pol. mag., Örebro
  33. Birgitta Edström, Socionom, Karlskoga
  34. Irene Lindh, Örebro
  35. Stellan Johansson, Örebro
  36. Ljubica Engholm, le@blixtmail.se, Karlskoga
  37. Mikael Johansson, Örebro
  38. Lasse Lidén, Journalist, Degerfors
  39. Anders Odel, Örebro
  40. Daniel Ekelund, Studerande, Karlskoga
  41. Ann Green, Politisk sekreterare, Örebro
  42. Sten Lang, Lärare, Örebro
Örebro läns Norra
0055-02105
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jens Dahlbäck, jens.dahlback@mp.se, Karlskoga
  2. Mats Gunnarsson, Generalsekreterare, Kumla
  3. Annika Hickisch, Sjuksköterska, Lindesberg
  4. Catrin Steen, Fotograf, Örebro
  5. Jonas Eriksson, Fil. mag., Örebro
  6. Marjaana Wester, Strategisk inköpare, Karlskoga
  7. Agneta Nilsdotter, Kock, Lövåsen
  8. Johan Nyström, Pensionär, Örebro
  9. Ann-Kristin Spåls, Idrottslärare, Garphyttan
  10. Birgitta Edström, Socionom, Karlskoga
  11. Michael Horvath, Studerande, Örebro
  12. Ia Malmqvist, Personalvetare, Örebro
  13. Lasse Lidén, Journalist, Degerfors
  14. Josefine Milton, Egenföretagare, Vintrosa
  15. Camilla Hansén, Fil. mag., Örebro
  16. Helena Bosved, Fil. mag., Örebro
  17. Fredrik Persson, Kommunalråd, Örebro
  18. Ulrika Eriksson, Laboratorietekniker, Örebro
  19. Torbjörn Ställberg, Arbetssökande, Örebro
  20. Gabriella Blomgren, Kommunalråd, Örebro
  21. Niclas Persson, Teckentolkstuderande, Örebro
  22. Lisanne Magnusson, Örebro
  23. Ola Palm, Fastighetsekonom, Garpphyttan
  24. Emma Ode, Arkivarie, Hallsberg
  25. Björn Nordenhaag, Ingenjör, Degerfors
  26. Liza Sörberg, Örebro
  27. Fimsuu Ritna, Örebro
  28. Petra Käller, Bakaxelmontör, Nora
  29. Börje Engholm, Oppositionsråd, Karlskoga
  30. Gunnar Oest, Pol. mag., Örebro
  31. Irene Lindh, Örebro
  32. Stellan Johansson, Örebro
  33. Sten Lang, Lärare, Örebro
  34. Ljubica Engholm, Karlskoga
  35. Mikael Johansson, Örebro
  36. Lena Scharp Sandegren, Leg. sjukgymnast, Lindesberg
  37. Sten Tyrfors, Lärare, Nora
  38. Jan Nilsson, Kumla
  39. Marcus Thörn, Studerande, Kumla
  40. William Grönlund, Folkhögskolelärare, Nora
  41. Daniel Ekelund, Studerande, Karlskoga
  42. Ann Green, Poltisk sekreterare, Örebro
  43. Eva Edvarsson, Civilekonom, Grythyttan
Örebro läns Västra
0055-02987

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lolo Lindström, utbildningskonsult, Askersund
  2. Lennart Pettersson, officer, Hallsberg
  3. Arazu Bayazidi, personlig assistent, Hallsberg
  4. Maria Haglund, oppositionsråd, Kumla
  5. Mbuche Lameck, projektkoordinator, Laxå
  6. Ewa Unevik, oppositionsråd, Hallsberg
  7. Calill Ohlson, oppositionsråd, Askersund
  8. Elisabet Ekestubbe, apotekare, Kumla
  9. Göran Arveståhl, företagare, Kumla
  10. Gunvor Nilsson, universitetslektor, Hallsberg
  11. Joacim Storm, gymnasielärare, Hallsberg
  12. Geoffrey Lameck, maskiningenjör, Laxå
  13. Berry Keller, pensionär, Kumla
  14. Siv Enmark Karlsson, undersköterska, Askersund
  15. Mattias Bjurenholt, materialhanterare, Hallsberg
  16. Torbjörn Appelqvist, ingenjör, Hallsberg
  17. Lars-Gunnar Åström, gymnasielärare, Hallsberg
  18. Martin Östlund, musiker, Kumla
  19. Karl-Gunnar Jonsson, pensionär, Kumla
  20. Marcus Pålsson, företagare, Hallsberg
  21. Pekka Lindberg, platschef, Kumla
  22. Sven-Olof Olofsson, civilekonom, Hallsberg
  23. Elisabeth Centervärn, arbetssökande, Kumla
Örebro läns Södra
0001-00214
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lotta Olsson, politisk sekreterare, Lännäs
  2. Svante Gyrulf, företagare, Örebro
  3. Andreas Getzman, VD, Ekeby-Almby
  4. Sara Dicksen, jurist, Örebro
  5. Håkan Söderman, kommunalråd, Lekeberg
  6. Gunilla Holmström, fil. mag., Örebro
  7. Lennart Carlsson, trädgårdsmästare, Odensbacken
  8. Gunilla Olofsson, pensionär, Lillkyrka
  9. Eric Svensson, vårdbiträde, Örebro
  10. Elisabeth Sundström, lärare, Örebro
  11. Kent Valdemarsson, socionom,Örebro
  12. Ingegärd Öhlin, f.d. hemtjänstinspektör, Örebro
  13. Darko Spahic, affärsutvecklingschef, Örebro
  14. Christina Dicksen, företagare, Örebro
  15. Krister Tornberg, hyresråd, Örebro
  16. Veronika Palmén Lemke, studerande, Örebro
  17. Stig Westlén, vårdlärare, Örebro
  18. Paula Åsman Granqvist, leg. sjuksköterska, Örebro
  19. Rolf Alderholm, planeringskonsult, Garphyttan
  20. Åsa Rosenberg, civilekonom, Örebro
  21. Lena Jansson, auktoriserad revisor, Örebro
  22. Carina Wenderlöf, pensionär, Odensbacken
  23. Lars Askling, ingenjör, Örebro
  24. John Hägglöf, försäljare, Lekeberg
  25. Per-Anders Lundin, polis, Örebro
  26. Pelle Widlund, Lekeberg
  27. Georgiy Barskiy, Örebro
  28. Lennart Jonsson, ADB-tekniker, Örebro
  29. Dragomir Sucurovic, tolk, Örebro
  30. Tommy Udd, sjuksköterska, Örebro
  31. Nedim Karic, narkosläkare, Örebro
  32. Gunnar Andersson, ingenjör, Örebro
Örebro-Lekeberg
0001-00215
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hanne Alvner, Nora
  2. Göran Strömqvist, Hällefors
  3. Anniette Lindvall, Lindesberg
  4. Pär-Ove Lindqvist, Lindesberg
  5. Ulf Hilding, Ljusnarsberg
  6. Mats Björck, Nora
  7. Tomas Mathiesen, Hällefors
  8. John-Ove Johansson, Ljusnarsberg
  9. Lillemor Brorsson, Lindesberg
  10. Sven Erik Larsson, Lindesberg
  11. Håkan Kangert, Nora
  12. Silke Krips, Hällefors
  13. Anetté Bülow, Ljusnarsberg
  14. Agneta Holmgran, Lindesberg
  15. Christer Häggkvist, Nora
  16. Johan Ellström, Hällefors
  17. Gunnar Fransson, Ljusnarsberg
  18. Karl-Edvard Hellkvist, Lindesberg
  19. Morgan Hedlund, Nora
  20. Maria Carlsson, Lindesberg
  21. Anna-Lena Gudmundsson, Ljusnarsberg
  22. Ingrid Hansson, Lindesberg
  23. Mats Melander, Lindesberg
  24. Henk Burgering, Nora
  25. Jan Marne, Lindesberg
Örebro läns Norra
0001-00649
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ola Karlsson, Granbergsdal
  2. Alf Rosberg, Vibäck
  3. Marie-Louise Nauclér, Aggerud
  4. Agneta Wästbjörk, Boåsen
  5. Pia Renman, Bricketorp
  6. Peter Wiklund, Centrum
  7. Johan Nordström, Åtorp
  8. Anna Åberg, Granbergsdal
  9. Jan-Erik Averås, Bråten
  10. Margaretha Rosberg, Vibäck
  11. Magnus Skagerstam, Kanalbostäderna
  12. Martin Beckman, Fisksjön
  13. Adam Berg, Karlberg
Örebro läns Västra
0001-01087

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Leif Fredriksson, Drifttekniker
  2. Britta Angenete Gillberg, Arbetspsykolog
  3. Ingmar Ottosson, Egen företagare
  4. Wivi Pettersson, Undersköterska
  5. Barbro Fredriksson, Lantbrevbärare
  6. Birgitta Thorhag, Kulturassistent
  7. Christina Svensson, Pers.assistent
  8. Östen Larsson, Industriarbetare
  9. Tore Källström, Avd.föreståndare Försvarets Miloverkstad
  10. Inga-Lill Karlsson, Undersköterska
  11. Yvonne Wärn, Förrådsman
  12. Sigbritt Ottosson, Egen företagare
  13. Lilian Tingsby, Kontorist
  14. Berndt Andersson, Officer
  15. Jenny Fredriksson, Posttjänsteman
  16. Ulf Ström, Konstruktör
  17. Ingrid Fredriksson, Fabriksarbetare
  18. Ingvar Nilsson, Rörmokare
Örebro län
0107-03514

Sverigedemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. David Kronlid, 33 år, oppositionsråd, Lillkyrka
  2. Anders Östlund, 62 år, psykolog, Örebro
  3. Sigvard Blixt, 62 år, truckförare, Örebro
  4. Julia Kronlid, 30 år, socialpedagog, Lillkyrka
  5. Daniel Spiik, 33 år, entreprenör, Asker
  6. Daniel Edström, 30 år, ekonomistuderande, Örebro
  7. Laszlo Petrovics, 70 år, pensionär, Örebro
  8. Jonas Millard, 29 år, skötare, Örebro
  9. Lars Källström, 67 år, pensionerad trafikledare, Rinkaby
  10. Ulf Nilsson, 64 år, drifttekniker, Garphyttan
  11. Elin Jensen, 41 år, ridinstruktör, Östansjö
  12. Inger Karlsson, 62 år, pensionär, Rockhammar
  13. Willi Briede, 74 år, pensionerad konstruktör, Nora
  14. Magnus Ingwall, 71 år, pensionerad tekniker, Allmänningbo
  15. Sven-Ove Karlsson, 63 år, pensionerad skogsentreprenör, Rockhammar
  16. Thord Durnell, 62 år, snickare, Lindesberg
  17. Martin Nordfors, 75 år, pensionär, Stora Mellösa
  18. Jan Spiik, 64 år, pensionär, Hällabrottet
  19. Jan-Olof Johansson, 24 år, maskinförare, Odensbacken
  20. Staffan Fall, 61 år, trafiklärare, Sköllersta
Örebro-Lekeberg
0110-03022
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lars Källström, 67 år, pensionerad trafikledare, Rinkaby
  2. Magnus Ingwall, 71 år, pensionerad tekniker, Allmänningbo
  3. Willi Briede, 74 år, pensionerad konstruktör, Nora
  4. Thord Durnell, 62 år, snickare, Lindesberg
  5. Inger Karlsson, 62 år, pensionär, Rockhammar
  6. Sven-Ove Karlsson, 63 år, pensionerad skogsentreprenör, Rockhammar
  7. Anders Östlund, 62 år, psykolog, Örebro
  8. Jan Spiik, 64 år, pensionär, Hällabrottet
  9. Julia Kronlid, 30 år, socialpedagog, Lillkyrka
  10. Jonas Millard, 29 år, skötare, Örebro
  11. Sigvard Blixt, 62 år, truckförare, Örebro
  12. David Kronlid, 33 år, oppositionsråd, Lillkyrka
  13. Elin Jensen, 41 år, ridinstruktör, Östansjö
  14. Daniel Edström, 30 år, ekonomistuderande, Örebro
  15. Laszlo Petrovics, 70 år, pensionär, Örebro
  16. Daniel Spiik, 33 år, entreprenör, Asker
  17. Martin Nordfors, 75 år, pensionär, Stora Mellösa
  18. Ulf Nilsson, 64 år, drifttekniker, Garphyttan
  19. Jan-Olof Johansson, 24 år, maskinförare, Odensbacken
  20. Staffan Fall, 61 år, trafiklärare, Sköllersta
Örebro läns Norra
0110-03024
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Anders Östlund, 62 år, psykolog, Örebro
  2. Jonas Millard, 29 år, skötare, Örebro
  3. Daniel Edström, 30 år, ekonomistuderande, Örebro
  4. Ulf Nilsson, 64 år, drifttekniker, Garphyttan
  5. Julia Kronlid, 30 år, socialpedagog, Lillkyrka
  6. Laszlo Petrovics, 70 år, pensionär, Örebro
  7. Sigvard Blixt, 62 år, truckförare, Örebro
  8. Willi Briede, 74 år, pensionerad konstruktör, Nora
  9. Thord Durnell, 62 år, snickare, Lindesberg
  10. Elin Jensen, 41 år, ridinstruktör, Östansjö
  11. Staffan Fall, 61 år, trafiklärare, Sköllersta
  12. Lars Källström, 67 år, pensionerad trafikledare, Rinkaby
  13. Sven-Ove Karlsson, 63 år, pensionerad skogsentreprenör, Rockhammar
  14. Martin Nordfors, 75 år, pensionär, Stora Mellösa
  15. Inger Karlsson, 62 år, pensionär, Rockhammar
  16. Daniel Spiik, 33 år, entreprenör, Asker
  17. David Kronlid, 33 år, oppositionsråd, Lillkyrka
  18. Magnus Ingwall, 71 år, pensionerad tekniker, Allmänningbo
  19. Jan-Olof Johansson, 24 år, maskinförare, Odensbacken
  20. Jan Spiik, 64 år, pensionär, Hällabrottet
Örebro läns Södra
0110-03026
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Julia Kronlid, 30 år, socialpedagog, Lillkyrka
  2. Magnus Ingwall, 71 år, pensionerad tekniker, Allmänningbo
  3. Laszlo Petrovics, 70 år, pensionär, Örebro
  4. Anders Östlund, 62 år, psykolog, Örebro
  5. Willi Briede, 74 år, pensionerad konstruktör, Nora
  6. Daniel Edström, 30 år, ekonomistuderande, Örebro
  7. Jonas Millard, 29 år, skötare, Örebro
  8. Thord Durnell, 62 år, snickare, Lindesberg
  9. David Kronlid, 33 år, oppositionsråd, Lillkyrka
  10. Inger Karlsson, 62 år, pensionär, Rockhammar
  11. Ulf Nilsson, 64 år, drifttekniker, Garphyttan
  12. Lars Källström, 67 år, pensionerad trafikledare, Rinkaby
  13. Elin Jensen, 41 år, ridinstruktör, Östansjö
  14. Sven-Ove Karlsson, 63 år, pensionerad skogsentreprenör, Rockhammar
  15. Martin Nordfors, 75 år, pensionär, Stora Mellösa
  16. Daniel Spiik, 33 år, entreprenör, Asker
  17. Sigvard Blixt, 62 år, truckförare, Örebro
  18. Staffan Fall, 61 år, trafiklärare, Sköllersta
  19. Jan-Olof Johansson, 24 år, maskinförare, Odensbacken
  20. Jan Spiik, 64 år, pensionär, Hällabrottet
Örebro läns Västra
0110-03029

Vänsterpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anita Bohlin-Neuman, Undersköterska, Degerfors
  2. Ingvar Eriksson, Reparatör, Degerfors
  3. Maria Nyberg, Undersköterska, Karlskoga
  4. Peter Pedersen, Riksdagsledamot, Degerfors
  5. Håkan Stenholm, Socionom, Karlskoga
  6. Unni Johansson, Socionom, Karlskoga
  7. Mauri Sukuvaara, Metallarbetare, Degerfors
  8. Yvonne Möllberg, Vårdbiträde, Karlskoga
  9. Roland Halvarsson, Opp. råd, lärare, Degerfors
  10. Sonia Schaank, Kanslist, Karlskoga
  11. Torbjörn Holm, Fältassistent, Degerfors
  12. Monica Littorin, Socialkonsulent, Degerfors
  13. Per-Olow Linder, Metallarbetare, Degerfors
  14. Leif Gustafsson, Miljöhandläggare, Karlskoga
Örebro läns Västra
0005-01892
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jihad Menhem, Ekonom/Administratör, Örebro
  2. Pernilla Calmerfalk, Barnmorska, Örebro
  3. Margareta Carlsson, Lärare, Lekeberg
  4. Jessica Carlqvist, Lärare, Örebro
  5. Sabri De Basso, Tandhygienist, Örebro
  6. Gunnel Lindblom, Barnmorska, Örebro
  7. Tommi Possnert, Studerande, Örebro
  8. Asieh Ghadami, Sjuksköterska, Örebro
  9. Urban Holmström, Skötare, Lekeberg
  10. Karin Sahli, Pensionär, Örebro
  11. Sunil Jajasooriya, Livsmedelsarbetare, Örebro
  12. Sanna Aila Gustafsson, Socialsekreterare, Örebro
  13. Louise Ornell, Socionom, Örebro
  14. Agne Björklund, Rock- konsulent, Lekeberg
  15. Berit Bekkhus, Sjuksköterska, Lekeberg
  16. Markus Görs, Projektledare, Örebro
  17. Öystein Thorsen, Egen företagare, Örebro
  18. Maria Arvegård, Psykologstuderande, Örebro
  19. Gun Carlestam Lewin, Pensionär, Örebro
  20. Gustav Brantedal, Konstnär, Örebro
Örebro-Lekeberg
0005-01894
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jeanette Hermansson Rapp, Kulturarbetare, Lindesberg
  2. Ulrika Mogren, Psykolog, Nora
  3. John Wassberg, Psykologstuderande, Kopparberg
  4. Stefan Backius, Forskare, Hällefors
  5. Inga Folkesson, Socionom Fellingsbro
  6. Margaretha Eriksson, Förskollärare, Nora
  7. Ulla Diedrichsen, Assistent, Kopparberg
  8. Annmari Lööf, Lärare, Hälefors
  9. Ulf Axelsson, Metallarbetare Lindesberg
  10. Lars Eriksson, Elektriker, Nora
  11. Astrid Dahl, Säljchef, Kopparberg
  12. Samuel Eriksson, Gruppledare, Hällefors
  13. Eva Svartkrut, Lärare Lindesberg
  14. Lars Persson, Arbetsledare i omsorgen, Kopparberg
  15. Anna Eriksson, Teaterpedagog, Hällefors
  16. Leif Jörner Pedersen, Pensionär, Kopparberg
  17. Birgitta Lind Axelsson, Socionom, Lindesberg
  18. Karl-Erik Persson, F.d. Riksdagsledamot, Kopparberg
  19. Marita Kahlbäck Wadin, Vårdbiträde, Kopparberg
  20. Dennis Persson, Cementarbetare, Kopparberg
Örebro läns Norra
0005-02096
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Katarina Raneborn, Egen företagare, Askersund
  2. Klas-Göran Vilgren, Förskollärare, Laxå
  3. Mia Sydow Mölleby, Sjuksköterska, Hallsberg
  4. Kenneth Lantz, VA-Ingenjör, Laxå
  5. Göril Thyresson, Bibliotekarie, Hallsberg
  6. Rune Karlsson, F.d. Mekaniker, Askersund
  7. Kicki Jansson, Förskollärare, Laxå
  8. Göte Mölleby, Sjuksköterska. Hallsberg
  9. Ann Larsson, Undersköterska, Hallsberg
  10. Rolf Östman, Gymnasiechef, Kumla
  11. Annika Bäckman, Studerande, Askersund
  12. Maj Britt Jonsson, Rektor, Kumla
  13. Ragnar Elfström, Vaktmästare, Hallsberg
  14. Gun Forsström, Undersköterska, Askersund
  15. Denis Nilsson, F.d. Brandman, Kumla
  16. Boris Elfström, F.d. Fastighetsskötare, Askersund
  17. Mårten Franzson, Studie- och yrkesvägledare, Kumla
  18. Annika Eriksson, Vårdare, Askersund
  19. Pontus Johansson, Studerande, Askersund
Örebro läns Södra
0005-02112

http://www.val.se