Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till landstingsfullmäktige i Värmlands län - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulric Andersson, elektriker, Munkfors
  2. Monica Gundahl, fritidskonsulent, Karlstad
  3. Mats Sandström, revisor, Kil
  4. Christina Wahrolin, Karlstad
  5. Erik Olsson, utbildare, Karlstad
  6. Ann-Charlotte Eskel, pensionär, Skoghall
  7. Hans Magnusson, föreståndare, Deje
  8. Birgitta Gauffin, studiesamordnare, Karlstad
  9. Mats Thunér, fritidsledare, Karlstad
  10. Birgit Bergman-Blank, konstbildare, Kil
  11. Gunnar Törnkvist, pensionär, Hammarö
  12. Therese Göthe, a-kassehandläggare, Karlstad
  13. Thomas Rehn, ombudsman, Karlstad
  14. Myrna Labusan Jönsson, undersköterska, Forshaga
  15. Lennart Melin, lärare, Karlstad
  16. Ingrid Holmberg, vårdbiträde, Deje
  17. Kenneth Eriksson, läromedelsrepresentant, Forshaga
  18. Maria Ahlén, fd mentalskötare, Karlstad
  19. Tomas Riste, regionråd, Skoghall
  20. Maud Mithander Andersson, undersköterska, Karlstad
  21. Mikael Johansson, Kil
  22. Christina Elkeus, lärare, Vålberg
  23. Mathias Casserlund, arborrare, Karlstad
  24. Nurcan Aldemir, affärsbiträde, Karlstad
  25. Bertil Hagelin, arbetslös, Forshaga
  26. Ingela Agneblad, postarbetare, Karlstad
  27. Pär Lundberg, präst, Karlstad
  28. Marit Grönberg Eskel, doktorand, Karlstad
  29. Sune Ekbåge, fd förbundsordförande, Karlstad
  30. Carina Strömberg, barnskötare, Karlstad
  31. Bob Magnusson, ombudsman, Vålberg
  32. Jassin Nasr, tjänsteman, Karlstad
  33. June Sandberg, coach, Vålberg
  34. Christer Alnebratt, lokförare, Karlstad
Centrala valkretsen
0002-00241
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulric Andersson, elektriker, Munkfors
  2. Inga-Lill Röhr, ekonomibiträde, Kristinehamn
  3. Per Gruvberger, lärare, Filipstad
  4. Marina Pettersson, leg. Sjuksköterska, Filipstad
  5. Jomark Polintan, studerande, Filipstad
  6. Monica Iversen, undersköterska, Filipstad
  7. Lars Johansson, pensionshandläggare,Kristinehamn
  8. Ann-Marie Lindström, Kristinehamn
  9. Olle Engström, elektriker, Lesjöfors
  10. Eva Turunen, undersköterska, Storfors
  11. Glenn Aspnes, produktionstekniker, Storfors
  12. Lisa Karlsson, lärare, Bäckhammar
  13. Per-Olof Carlsson, skötare, Kristinehamn
  14. Bisera Bucuk, personlig assistent, Kristinehamn
  15. Rolf Wennerlöf, pensionär, Filipstad
  16. Heléne Larsson Saikoff, banktjänsteman, Brattfors
  17. Thomas Backelin, tjänsteman, Storfors
  18. Birgitta Geijer, damfrisör, Filipstad
Östra valkretsen
0002-00250
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulric Andersson, elektriker, Munkfors
  2. Aina Wåhlund, undersköterska, Gunnarskog
  3. Daniel Schützer, leg. veterinär, Årjäng
  4. Gerd Karlsson, Arvika
  5. Nils-Gunnar Andersson, lärare, Arvika
  6. Cecilia Mtuya, statsvetare, Arvika
  7. Tommy Glader, Charlottenberg
  8. Anne Marie Lindberg, fritidspedagog, Årjäng
  9. Kenneth Johannesson, projektledare, Arvika
  10. Margareta Asserwall, Arvika
  11. Kenny Svensson, studerande, Årjäng
  12. Ulla Sverrunger, undersköterska, Arvika
  13. Tommy Brever, besiktningstekniker, Arvika
  14. Marika Jakobsson, industriarbetare, Arvika
  15. Claes Pettersson, ombudsman, Arvika
  16. Eva Forssell, pensionär, Arvika
  17. Hans Forssell, teletekniker, Arvika
Västra valkretsen
0002-00252
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulric Andersson, elektriker, Munkfors
  2. Ann-Katrin Järåsen, rektor, Torsby
  3. Lars Jonsson, fabriksarbetare, Rottneros
  4. Ann-Christine Janhagen Olsén, lärare, Ekshärad
  5. Jan Bohlin, pappersbruksarbetare, Hagfors
  6. Pia Falk, personlig assistent, Munkfors
  7. Håkan Lindh, musikant, Torsby
  8. Åsa Johansson, lärare, Hagfors
  9. Eric Henriksson, lärare, Munkfors
  10. Ann-Sofie Ronacher, skolkurator, Uddeholm
  11. Per Vitalis, lokförare, Sunne
  12. Anita Fridberg, kanslist, Hagfors
  13. Ingemar Tönnberg, tjänsteman, Gustavsfors
  14. Birgit Dahlgren, undersköterska, Likenäs
  15. Göran Eriksson, flyktingsamordnare, Hagfors
  16. Ingela Johansson, montör, Torsby
  17. Åke Carlgren, Munkfors
  18. Anette Sätherberg, personalsekreterare, Sunne
  19. Tomas Pettersson, rörmontör, Hagfors
  20. Sarah Edbom, vårdbiträde, Likenäs
Norra valkretsen
0002-00298
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulric Andersson, elektriker, Munkfors
  2. Ulrika Nilsson, personlig assistent, Grums
  3. Inge Carlsson, vaktmästare, Grums
  4. Olga Ljung, elevassistent, Säffle
  5. Johan Olsson, pappersbruksarbetare, Säffle
  6. Berit Johansson, Säffle
  7. Thomas Bäck, sjukskötare, Säffle
  8. Christine Jäger, undersköterska, Grums
  9. Stewe Cato, fabriksarbetare, Slottsbron
  10. Agneta Dagoberth, pensionär, Säffle
  11. Per-Arne Opperud, pensionär, Segmon
  12. Eivor Karlsson, pensionär, Värmlandsbro
  13. Bengt Mattsson, byggnadssnickare, Säffle
  14. Ann Mlakar, lärare, Säffle
  15. Rolf Lundkvist, Säffle
  16. Jenni Gunnberg, lärare, Grums
  17. Thomas Augustsson, elektriker, Säffle
  18. Reneé Pettersson, sågverksarbetare, Grums
Sydvästra valkretsen
0002-00300

Centerpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karl-Johan Adolfsson, V.Ämtervik
  2. Anna-Karin Berglund, Ekshärad
  3. Inga-Britt Keck-Karlsson, Lekvattnet
  4. Stellan Andersson, Uddeholm
  5. Ida Nilsson, V.Ämtervik
  6. Peter Ingmarsson, Munkfors
  7. Elisabeth Olsson, V.Ämtervik
  8. Lars Nyborg, Sunnemo
  9. Jonas Feltenmark, Ö.Ämtervik
  10. Monica Olsson, Stöllet
  11. Per Edgren, Ö.Ämtervik
  12. Anna-Greta O Berggren, Stöpafors
  13. Claes Widell, Sysslebäck
  14. Inge Andersson, Bjälverud
Norra valkretsen
0004-01121
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mona Smedman, delgivare, Arvika
  2. Ulla Enarsson, gruppchef, Årjäng
  3. Bengt Olsson, snickare, Arvika
  4. Maud Nilsson, kulturgeograf, Eda
  5. Ingela Jonsson, leg. arbetsterapeut, Arvika
  6. Rolf Bergfjord, snickare, Arvika
  7. Kent Norman, revisor, Årjäng
  8. Sylvia Jonasson, undersköterska, Eda
  9. Eva Magnusson Nilsson, småbrukare, Eda
  10. Elin Eriksson, grafisk projektledare, Arvika
  11. Kenneth Andersson, chaufför, Årjäng
  12. Lars-Eric Andersson, skogs- och lantbrukare, Eda
  13. Åsa Strandhem Fredriksson, trafiklärare, Årjäng
  14. Anders Persson, lantbrukare, Eda
  15. Roland Kylén, landsbygdsföretagare, Årjäng
  16. Rolf Nordling, snickare, Arvika
  17. Maria Svala, socionom, Eda
  18. Kjell Bergquist, ekonom, Arvika
  19. Kjell Olsson, lantbrukare, Årjäng
Västra valkretsen
0004-01239
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jane Larsson, Ekonomiass, Kristinehamn
  2. Benny Persson, Pensionshandläggare, Filipstad
  3. Adam Slottner, Lantbrukare, Vike
  4. Håkan Larsson, Företagare, Storfors
  5. Peter Johansson, Personalman, Filipstad
  6. Gert Cordes, Ingenjör, Björneborg
  7. Gerd Lagerqvist, Fru, Storfors
  8. Lars-Olof Eriksson, Skogsmästare, Filipstad
  9. Rolf Christoffersson, Redovisningsekonom, Filipstad
  10. Kerstin Brunn, Redovisningskonsult, Filipstad
  11. Gudrun Henriksson, Hemmafru, Filipstad
  12. Britta Jansson, Fru, Storfors
Östra valkretsen
0004-01926
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas Ohlsson, Agronom, 64 år,Skattkärr
  2. Margareta Ivarsson, Sekreterare, 64 år, Hammarö
  3. Erik Eriksson, Lantbrukare, 59 år,Väse
  4. Eva Frykenberger, Personligt ombud, 49 år, Tomta
  5. Maria Lindquist, Lantbrukare, 63 år, Hällekil
  6. Ann-Mari Johansson, Pensionär, 67 år,Karlstad
  7. Henrik Lander, Lantbrukare, 36 år,Molkom
  8. Linnea Johansson, Ombudsman, 56 år,Karlstad
  9. Lars Emilson, Tjänsteman, 60 år, Deje
  10. Petra Karlberg, Projektledare, 43 år,Karlstad
  11. Peter Krööse, Busschaufför, 41 år, Trångstad,
  12. Leif Askeröd, Lantbrukare, 64 år, Kil,
  13. Stefan Ögren, Lärare, 48 år, Olsäter
  14. Marianne Ohlsson, 48 år, Hammarö
  15. Roland Olsson, Ekonomikonsult, 58 år, Kil
  16. Peter Pettersson, Lantmästare, 64 år,Karlstad
  17. Tore Ohlsson, Pensionär, 73 år, Kil
  18. Kjell Pettersson, Pensionär, 73 år, Fagerås
Centrala valkretsen
0004-02338
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kerstin Einevik Bäckstrand, 64 år, Organisationskonsult, Eskilsäter
  2. Eva Sidenvall, 64 år, Socionom, Värmskog
  3. Margareta Forsberg, 63 år, Fastighetsägare, Säffle
  4. Timmy Svensson, 21 år, Studerande, Säffle
  5. Ulrica Jansson, 53 år, Undersköterska, Grums
  6. Anna Karlsson, 24 år, Studerande, Säffle
  7. Inger Leonardsson, 56 år, Rektor, Grums
  8. Alf Svanström, 67 år, Pensionär, Svanskog
  9. Iréne Ekberg, 70 år, Lärare, Svanskog
  10. Birgit Sturessson, 62 år, Företagare, Segmon
  11. Agneta Östlund, 56 år, Mentalskötare, Slottsbron
  12. Elin Andersson, 18 år, Studerande, Slottsbron
  13. Ulla Lund, 65 år, Företagare, Svanskog
  14. Kerstin Olsson, 66 år, Banktjänsteman, Grums
Sydvästra valkretsen
0004-02482

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gert Ohlsson, konsult
  2. Birgitta Kringlund, landstingsledamot
  3. Robert Warholm, säljare
  4. Anita Karmteg, leg. sjuksköterska
  5. Kent Hakefelt, elektroingenjör
  6. May Stränggård Hammar, lärare
  7. Wilhelm Sjögren, ingenjör
  8. Gun-Britt Nilsson
  9. Patricia Henriksson, socialsekreterare
  10. Gunnar Sundström, församlingpedagog
  11. Gunilla Forssander Karlsson, fil.mag, Molkom
  12. Krister Inde, egen företagare
  13. Miriam Tolvanen, förskollärare, Högboda
  14. Niklas Lehresjön, utbildare/ekonom
  15. Pernilla Fahlman, lärare
  16. Peter Vestlund, tågklarerare
  17. Karin Eriksson, studieorganisatör
  18. Bengt Kihlström, gymnasielärare
  19. Birgitta Nordström, lärare
  20. Göran Karlström, överläkare, 51 år, Skattkärr
Centrala valkretsen
0003-01891
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Naeimy Blücher Johansson, arbetsvägledare, Kristinehamn
  2. Michael Helmersson, Brattfors
  3. Simone Hullström, f.d. studievägledare, Nykroppa
  4. Mats Thorén, f.d. lärare, Kristinehamn
  5. Lena Vikehult, Filipstad
  6. Björn Stålhammar, Lesjöfors
  7. Britt-Mari Johansson, Kristinehamn
  8. Carl-Gustaf Brolin, Filipstad
Östra valkretsen
0003-01897
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Inger Larén, bergsingenjör, Björbysätern Torsby
  2. Börje Larsson, åkeriägare, Sunne
  3. Maria Rang, enhetschef, Ekshärad
  4. Åsa Törnkvist, egen företagare, Munkfors
  5. Birgitta Almroth, farmaceut, Torsby
  6. Marianne Åhman, leg. tandhygienist, Sunne
  7. Hans Liljas, lärare, Hagfors
  8. Helena Persson, barnskötare, Munkfors
  9. Gerd Persson, läkarsekreterare, Torsby
  10. Linn Sohl, ekonom, Sunne
  11. Magnus Hynell, patentkonsult, Uddeholm
  12. Torbjörn Hedin, pensionär, Munkfors
  13. Sture Larsson, snickare, Östmark
  14. Barbro Dolling, distr. sköterska, Västra Ämtervik
  15. Barbro Wallén, lärare, Hagfors
  16. Christina Wennerström, förskollärare, Munkfors
  17. Margareta Reinholdsson
  18. Tage Sohl, polisman, Hagfors
  19. Ann Britt Gustafsson, konsult
  20. Arne Arvidsson, ekonom, Sunne
Norra valkretsen
0003-01904
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Uno Halfvardsson, lärare,Töcksfors
  2. Kjell Åke Holdar, socionom, Arvika
  3. Birgitta Frödin, Arvika
  4. Jeanette Lynne, inköpare
  5. Lars Gustafsson, grävmaskinist, Årjäng
  6. Carin Martin, tandläkare, Arvika
  7. Ola Dahlström, köpman, Eda
  8. Anna-Lena Knutsson, arbetsterapeut, Årjäng
  9. Curt Edenholm, pensionär,Arvika
  10. Lennart Olsson, lantbrukare, Eda
  11. Per-Arne Isberg, Stavsnäs, Arvika
  12. Rolf Emanuelsson, egen företagare, Årjäng
  13. Jarl Bryntesson, Mangskog
  14. Therése Gustafsson, säljare, Årjäng
  15. Henrik Hagegård, Arvika
  16. Lars Jonehög, ingenjör, Årjäng
Västra valkretsen
0003-01924
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Ribaeus, konsult, fil. mag, Säffle
  2. Ulla Heidrich, projektledare, Säffle
  3. Arnold Lövhall, utbildningssamordnare, Säffle
  4. Kathrine Schöning, Sköndalsdiplomerad socionom, Säffle
  5. Magnus Jansson, civilingenjör
  6. Karin Ribaeus, barnskötare, Säffle
  7. Björn Stenemo, tandläkare, Säffle
  8. Lars-Gunnar Johansson
Sydvästra valkretsen
0003-01934

Kristdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elisabeth Kihlström, Universitetsadjunkt, Karlstad
  2. Ida Lundblad Kullgren, Projektledare, Karlstad
  3. Jonny Mattsson, Pensionerad överste, Karlstad
  4. Agneta Nilsson, Distriktssköterska, Årjäng
  5. Olof Olsson, Projektingenjör, Fagerås
  6. Monica Ståhl, Gymnasielärare, Storfors
  7. Kurt Andersson, Fd. Upphandlare, Säffle
  8. Anna Joelsson, Distriktssköterska, Skoghall
  9. John R Pettersson, Officer, Hammarö
  10. Catharina Hellgren, Socionom/Statsvetare, Karlstad
  11. Mattias J Fröding, Gymnasielärare, Karlstad
  12. Gretchen Jansson, Socionom, Karlstad
  13. Stig-Arne Persson, Ekonom, Vålberg
  14. Sandra Gren, Studerande, Deje
  15. Ulf Gerard, Överstelöjtnant, Karlstad
  16. Eva Jonsson, Distriktssköterska, Forshaga
  17. Peter Johansson, Pastor, Lesjöfors
  18. Göran Andersson, Kock, Persberg
  19. Fredrik Lindeström, Butiksföreståndare, Kristinehamn
  20. Beatrice Wiik, Gymnasielärare, Karlstad
  21. Nikolaj Kotjerba, Läkare, Säffle
  22. Lars Karlsson, Kemiingenjör, Kristinehamn
  23. Kjell Levin, Ingenjör, Kristinehamn
  24. Bo Jansson, Pastor, Arvika
  25. Britt-Marie Rylander, Verksamhetsledare, Sunne
  26. Gertie Blomström, Homeopat, Stöllet
  27. Anders Gustafsson, Undersköterska, Charlottenberg
  28. Agneta Käld, Distriktssköterska, Kil
  29. Stefan Moberg, Företagare, Töcksfors
Värmlands län
0068-02991

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva Hallström, 60 år, Lärare och Energi- och miljöingenjör, Sunne
  2. Jesper Johansson, 38 år, Ordförande, Karlstad
  3. Ragnar Mensner, 63 år, fil mag,Arvika
  4. Agnes Utter, 63, Tandsköterska, Kristinehamn.
  5. Birgitta Westlund, 72 år, Fd Distriktssköterska, Karlstad
  6. Ingrid Rydin, 63 år, Socionom, Kristinehamn
  7. Asso Zand, 52 år, Tolk och ekonom, Karlstad
  8. Marja Rönnholm, 63 år, Kanslist, Karlstad
  9. Maria Frisk, 33 år, Kulturgeograf, Skåre
  10. Birgitta Karstensson, 53 år, Coach, Torsby
Värmlands län
0055-03010

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Fredrik Larsson, Värmlands Nysäter
  2. Katarina Hultkrantz, Värmskog
  3. Gunilla Bexelius, Säffle
  4. Jonas Larsson, Säffle
  5. Crispin Hultkrantz, Värmskog
  6. Stina Höök, Tveta
  7. Judith Kisch, Grums
  8. Bo Andersson, Kila
  9. Siri Johansson, Segmon
  10. Mats Åberg, Säffle
  11. Lennarth Lindström, Säffle
Sydvästra valkretsen
0001-02137
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Margareta Jarlstedt, Arvika
  2. Peter Joensuu, Ottebol
  3. Johnny Lundgren, Eda
  4. Margareta Hermanson, Årjäng
  5. Andy Von Essen, Arvika
  6. Margareta Bryntesson, Årjäng
  7. Britt Marie Öjstrand, Eda
  8. Valdimir Stacho, Arvika
  9. Lars-Magnus Pålsson, Eda
  10. Christer Bylund, Kärrmossen
  11. Tony Sandström, Arvika
  12. Olof Lindh, Högvalta
  13. Bengt Persson, Arvika
  14. Kerstin Lindvall-Hedlund, Jössefors
Västra valkretsen
0001-02265
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annétthe Zettergren, Sysslebäck
  2. Maria Widlund, Östra Ämtervik
  3. Dennis Byberg, Hagfors
  4. Ulf Ronge, Torsby
  5. Hans Widlund, Östra Ämtervik
  6. Erik Bjälvestrand, Stöllet
  7. Solveig Nyqvist, Lysvik
  8. Lillemor Wass-Ronge, Torsby
  9. Åsa Olsson, Sunne
  10. Jan Larsson, Ekshärad
Norra valkretsen
0001-02349
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Björn Kihl, Filipstad
  2. Stellan Jansson, Kristinehamn
  3. Bo Ekelund, Kyrksten
  4. Marie Oudin, Kristinehamn
  5. Erik Palmgren, Kristinehamn
  6. Christer Olsson, Filipstad
  7. Andris Widuss, Storfors
  8. Björn Nyström, Kristinehamn
  9. Ulf Söhrman, Filipstad
  10. Mats Hahne, Kristinehamn
  11. Harry Johansson, Filipstad
  12. Monica Granath, Kristinehamn
  13. Larsgöran Larsson, Kristinehamn
  14. Peter Westerdahl, Kristinehamn
  15. Lennart Johansson, Kristinehamn
  16. Jan-Erik Flink, Kristinehamn
  17. Sonja Sundell, Kristinehamn
  18. Mats Nilsson, Kristinehamn
  19. Claes Kilsby, Kristinehamn
  20. Peter Farrington, Storfors
Östra valkretsen
0001-02379
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Catarina Segersten Larsson, företagare, Kil
  2. Göran Nilsson, regionråd, Karlstad
  3. Karin Andersson, sjuksköterska, Forshaga
  4. Ingvar Klang, företagare, Karlstad
  5. Anna Högberg, leg. sjuksköterska, Karlstad
  6. Thorsten Björkehed, pensionär, Hammarö
  7. Malin Hall, försäkringstjänsteman, Karlstad
  8. Lars Österdahl, f.d. byråchef, Karlstad
  9. Aida Alvinius, doktorand, Karlstad
  10. Anders Ljungsten, väktare, Forshaga
  11. Jeanette Werngren Lövgren, leg. sjuksköterska, Karlstad
  12. Hans Morin, civilingenjör, Hammarö
  13. Anna Johansson, yrkeschaufför, Karlstad
  14. Per Larsson, skeppsmäklare, Karlstad
  15. Marléne Lund Kopparklint, projektledare, Karlstad
  16. Lars Ericsson, företagare, Forshaga
  17. Anita Gustafsson, f.d. kanslist, Hammarö
  18. Mats Jarnemo, f.d. företagsskonsult, Karlstad
  19. Annie Lindberg, ekonom, Karlstad
  20. Christer Sjödin, sjuksköterska, Karlstad
  21. Kerstin Jönsson, civilingenjör, Karlstad
  22. Karl Erik Lundström, pensionerad jurist, Karlstad
  23. Stina Lundström, studerande, Karlstad
  24. Anna-Lena Persson, projektledare, Karlstad
Centrala valkretsen
0001-02389

Sjukvårdspartiet i Värmland

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sjukvårdspartiet i Värmland

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Erik Jansson, f d landstingsråd, Säffle
  2. Görel Hopman, undersköterska, Kristinehamn
  3. Jan Nilsson, f d distriktschef, Karlstad
  4. Lena Rudner, biomedicinsk analytiker, Hammarö
  5. Marianne Utterdahl, terapeut, Säffle
  6. Birgitta Wessmark, f d byrådirektör, Forshaga
  7. Berit Castor, vårdlärare, Kristinehamn
  8. Örjan Ström, f d fastighetschef, Säffle
  9. Birgitta S Sundberg, f d ekonomiassistent, Torsby
  10. Anita Hedelin, företagare, Forshaga
  11. Ingalill Rosell, sjuksköterska, Säffle
  12. Gullmar Johansson, f d teletekniker, Torsby
  13. Kjell Ohlson, f d gymnasielärare, Säffle
  14. Christel Nilsson, projektledare, Karlstad
  15. Annelie Ericsson, revisorsassistent, Sunne
  16. Maria Skogh, patientresehandläggare, Säffle
  17. Ulrika Arpi, sjuksköterska, Torsby
  18. Ingegerd Welin Fogelberg, ingenjör, Säffle
  19. Ingegerd Wikström, redovisningskonsult, Karlstad
  20. Lillvor Bergh, f d vårdbiträde, Säffle
  21. Iréne von Dolwitz, grafisk formgivare, Säffle
  22. Helén Johansson, fotvårdsterapeut, Forshaga
  23. Erik Fogelberg, civilingenjör,Säffle
  24. Barbro Molander, f d biblioteksassistent, Kristinehamn
  25. Maria Hartman, intensivvårdssjuksköterska, Säffle
  26. Britta Pettersson, f d företagare, Grums
  27. Solveig Johansson-Sjögren, marknadsekonom, Torsby
  28. Kerstin Vogt, sjuksköterska, Säffle
  29. Sven Eriksson, civilekonom, Säffle
  30. Arnold Jonsson, f d träindustriarbetare, Torsby
  31. Jan-Olov Bergh, företagare, Säffle
  32. Carl Eric Andersson, chaufför, Säffle
  33. Nils Vogt, civilingenjör, Säffle
Landstinget i Värmland
0250-02520

Sverigedemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Runar Filper, 46 år, valorganisatör, Sunne
  2. Britt Engqvist, 61 år, svetsare, Karlstad
  3. Anita Lothe, 33 år, djurskötare, Munkfors
  4. Anders Ahl, 35 år, städare, diversearbetare, Hammarö
  5. Margaretha Nilsson, 50 år, lokalvårdare, Karlstad
  6. Gunilla Persson, 46 år, badmästare, Kristinehamn
  7. Håkan Holmström, 43 år, avdelningschef, Arvika
  8. Ida Martinsson, 31 år, studerande, yrkeschaufför, Karlstad
  9. Per Edlund, 25 år, snickare, Säffle
  10. Inger Lothe, 50 år, undersköterska, Munkfors
  11. Matz Folke, 47 år, fd vaktmästare, Kristinehamn
  12. Levi Klausen, 29 år, bilmekaniker, Filipstad
  13. Leif Åhlin, 71 år, fd officer, Arvika
  14. Sture Lilja, 62 år, egen företagare, Säffle
  15. Gunnar Alphov, 27 år sjöman, motorman, Hagfors
  16. Magnus Karlsson, 27 år, maskinoperatör, Torsby
  17. Marita Gustafsson, 46 år, personlig assistent, Karlstad
  18. Rebecca Nilsson, 18 år, studerande, Karlstad
  19. Björn Bäckström, 64 år, elingenjör, Munkfors
  20. Madelene Olsson, 21 år, arbetssökande, Filipstad
  21. Frank-Otto Tregde, 47 år, pensionär, Eda
  22. Erik Berg, 19 år, bilmekaniker, Filipstad
Värmlands län
0110-03336
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Runar Filper, 46 år, valorganisatör, Sunne
  2. Britt Engqvist, 61 år, svetsare, Karlstad
  3. Gunilla Persson, 46 år, badmästare, Kristinehamn
  4. Anita Lothe, 33 år, djurskötare, Munkfors
  5. Anders Ahl, 35 år, städare, diversearbetare, Hammarö
  6. Margaretha Nilsson, 50 år, lokalvårdare, Karlstad
  7. Håkan Holmström, 43 år, avdelningschef, Arvika
  8. Ida Martinsson, 31 år, studerande, yrkeschaufför, Karlstad
  9. Per Edlund, 25 år, snickare, Säffle
  10. Inger Lothe, 50 år, undersköterska, Munkfors
  11. Matz Folke, 47 år, fd vaktmästare, Kristinehamn
  12. Levi Klausen, 29 år, bilmekaniker, Filipstad
  13. Leif Åhlin, 71 år, fd officer, Arvika
  14. Sture Lilja, 62 år, egen företagare, Säffle
  15. Gunnar Alphov, 27 år, sjöman, motorman, Hagfors
  16. Magnus Karlsson, 27 år, maskinoperatör, Torsby
  17. Marita Gustafsson, 46 år, personlig assistent, Karlstad
  18. Rebecca Nilsson, 18 år, studerande, Karlstad
  19. Björn Bäckström, 64 år, elingenjör, Munkfors
  20. Madelene Olsson, 21 år, arbetssökande, Filipstad
  21. Frank-Otto Tregde, 47 år, pensionär, Eda
  22. Erik Berg, 19 år, bilmekaniker, Filipstad
Värmlands län
0110-03606

Vänsterpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Nilsson, behandlingsassistent,Nykroppa
  2. Gun Partanen, lärare,Karlstad
  3. Lill Nilsson, intendent,Karlstad
  4. Gert Raiml, pensionär,Arvika
  5. Parvane Assadbegli, förskollärare,Karlstad
  6. Kent Hallesson, byggnadsarbetare,Torsby
  7. Anna Hammar, väktare,Uddeholm
  8. Anders Zadik, arbetsförmedlare,Kristinehamn
  9. Kristina Saxerud, Munkfors
  10. Marianne Ljungdell-Hedlund, enhetschef,Sunne
  11. Per Åsander, it-tekniker,Storfors
  12. Bo Nelin, fixarbosse,Kil
  13. Claes Axelson, metallarbetare,Arvika
  14. Björn Johansson, ombudsman,Kristinehamn
  15. Erika Arwidson, förtidspensionär,Forshaga
  16. Margret Bergkvist, biståndsbedömare,Ekshärad
  17. Katrin Rundström, projektledare,Karlstad
  18. Lars Olsson, pensionär,Munkfors
  19. Eva Olsson, sociolog,Grums
  20. Lena Karlsson, personalsekreterare,Karlstad
  21. Lars-Erik Carlsson, energitekniker,Storfors
  22. Pernilla Strömgren, ingenjör,Karlstad
Värmlands läns landsting
0005-02418

http://www.val.se