Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till landstingsfullmäktige i Hallands län - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maud Lanne, 56 år, FJÄRÅS
  2. Bo Karlsing, 69 år, KUNGSBACKA
  3. Susann Petrusson, 48 år, FJÄRÅS
  4. Jonas Strand, 36 år, KUNGSBACKA
  5. Gull Lundberg, 67 år, ONSALA
  6. Ove Andersson, 68 år, TINGBERGET
  7. Susan Andersén, 48 år, KUNGSBACKA
  8. Åke Eliasson, 67 år, HEDE
  9. Britt Nilsson, 65 år, KUNGSBACKA
  10. Martin Eriksson, 51 år, KUNGSBACKA
  11. Laila Svensson, 66 år, ÅSA
  12. Rasmus Petrusson, 56 år, FJÄRÅS
  13. Maj-Britt Rane Andersson, 70 år, VALLDA
  14. Ingemar Lundin, 72 år, SÖDRA HAMMERÖ
  15. Rosalill Berndtsson, 71 år, ONSALA
  16. Tore Andersson, 70 år, VALLDA
  17. Eva Borg, 51 år, KOLLA
  18. Odd Hessler, 69 år, ÅSA
Kungsbacka valkrets
0002-00483
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lise-Lotte Bensköld-Olsson, 44 år, ROLFSTORP
  2. Göran Gunnarsson, 55 år, VARBERG
  3. Birgitta Sagdahl, 63 år, BUA
  4. Martin Öberg, 28 år, VARBERG
  5. Anne Sjölund Stark, 49 år, BUA
  6. Bengt Stribén, 62 år, VARBERG
  7. Britt Rehbinder, 56 år, TVÅÅKER
  8. Rune Andersson, 66 år, VARBERG
  9. Margareta Jönsson, 71 år, TRÄSLÖVSLÄGE
  10. Sven-Erik Reuter, 53 år, VARBERG
  11. Karolina Mårtensson, 39 år, VARBERG
  12. Henrik Fager, 33 år, VARBERG
  13. Inger Cederholm, 56 år, ROLFSTORP
  14. Jan-Erik Martinsen, 62 år, TVÅÅKER
  15. Ewa Klang, 50 år, TVÅÅKER
  16. Jana Nilsson, 50 år, VARBERG
  17. Charlotte Fagerström, 22 år, VARBERG
  18. Leif Svensson, 60 år, ROLFSTORP
Varbergs valkrets
0002-00485
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per Persson, 43 år, HALMSTAD
  2. Margit Bik, 52 år, HALMSTAD
  3. Lars Fritzon, 49 år, VÅXTORP
  4. Solweig Hagselius, 52 år, HALMSTAD
  5. Conny Carlsson, 42 år, GETINGE
  6. Monica Yngvesson, 64 år, HISHULT
  7. Hüseyin Mirza Karagöz, 45 år, HALMSTAD
  8. Agneta Karlsson, 68 år, OSKARSTRÖM
  9. Conny Brandt, 21 år, HALMSTAD
  10. Christina Nilsson, 59 år, GULLBRANDSTORP
  11. Jan Palmgren, 66 år, HALMSTAD
  12. Kerstin Nilsson, 62 år, GETINGE
  13. Nils-Erik Johansson, 64 år, VALLBERGA
  14. Marita Johansson, 55 år, GULLBRANDSTORP
  15. Johan Levin, 28 år, HALMSTAD
  16. Gun-Britt Löfdahl, 43 år, HALMSTAD
  17. Anders Bengtsson, 64 år, HALMSTAD
  18. Valentina Johansson, 48 år, KNÄRED
  19. Patrik Mattisson, 29 år, HALMSTAD
  20. Maritha Johansson, 54 år, HALMSTAD
  21. Krister Persson, 54 år, HALMSTAD
  22. Willemo Ekman, 63 år, KNÄRED
  23. Jan-Olof Johansson, 66 år, HALMSTAD
  24. Monica Hellsten, 58 år, HALMSTAD
  25. Jonas Påhlsson, 27 år, LAHOLM
  26. Birgitta Fritzon, 48 år, VÅXTORP
  27. Bengt Janzon, 59 år, HAVERDAL
  28. Bodil Lindroth, 66 år, HALMSTAD
  29. Carl Billerfors, 36 år, GETINGE
  30. Angelika Forsman, 20 år, KNÄRED
  31. Fredrik Luhanka, 24 år, HALMSTAD
  32. Pernilla Lingford Hultin, 50 år, KVIBILLE
  33. Lars El Hayek, 18 år, HALMSTAD
  34. Anna-Greta Bengtsson, 69 år, HALMSTAD
Halmstads - Laholms valkrets
0002-00490
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kerstin Zander, Falkenberg
  2. Kjell-Arne Andersson, Falkenberg
  3. Catharina Berghorn, Falkenberg
  4. Ingemar Andersson, Hyltebruk
  5. Kristina Johansson, Hyltebruk
  6. Lars-Gunnar Strandling, Falkenberg
  7. Maria Lennartsson, Vinberg
  8. Göran Johansson, Landeryd
  9. Maria Jörmalm Andersson, Falkenberg
  10. Gerry Norberg, Falkenberg
  11. Veronika Norberg, Falkenberg
  12. Bernt-Inge Dygården, Falkenberg
  13. Camilla Gustafsson, Långaryd
  14. Per-Åke Skoglund, Falkenberg
  15. Lena Dygården, Falkenberg
  16. Rolf Lönnberg, Falkenberg
  17. Maria Johansson, Hyltebruk
  18. Bernt Zander, Falkenberg
  19. Silva Hafström, Hyltebruk
  20. Urban Nordell, Torup
  21. Sara Grimpe, Falkenberg
  22. Niels Sörensen, Unnaryd
  23. Maria Hedin, Hyltebruk
  24. Wolf Zughaft, Glommen
  25. Lisa Granlöf, Falkenberg
  26. Arne Johansson, Heberg
  27. Ahova Lood, Hyltebruk
Falkenbergs - Hylte valkrets
0002-00494

Centerpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kristina Karlsson, 53 år, Föreningsorganisatör, Gällinge
  2. Christer Samuelsson, 62 år, Lantmästare, Frillesås
  3. Marie Andersson, 50 år, Undersköterska, Frillesås
  4. Kjell Jöfelt, 63 år, Konsult, Kullavik
  5. Eva Persson, 60 år, Kökschef, Fjärås
  6. Peter Fritzson, 40 år, Exportsäljare, Tölö
  7. Annika Hedman, 47 år, Hästföretagare, Förlanda
  8. Heinrich Kaufmann, 61 år, Civilingenjör, Fjärås
  9. Anne Andersson, 55 år, Elevassistent, Frillesås
  10. Leif Larsson, 66 år, Lantbrukare, Onsala
  11. Lisette Fritzon, 29 år, Biolog, Åsa
  12. Sven Börjesson, 62 år, Lantbrukare, Hanhals
  13. Kerstin Pettersson, 50 år, Leg. sjuksköterska, Frillesås
  14. Carina Möberg, 56 år, Verkställande direktör, Fjärås
  15. Annika Saxevall, 47 år, Receptarie, Frillesås
  16. Pär Olsson, 67 år, Civilingenjör, Gällinge
  17. Elisabeth Elfström, 36 år, Kommunikationsansvarig, Fjärås
  18. Martin Henningsson, 45 år, Byggnadsarbetare, Hanhals
  19. Marie Björsell, 33 år, Logistiker, Åsa
  20. Thomas Sahlström, 41 år, Personlig assistent, Älvsåker
  21. Inga-Lill Kihlberg, 59 år, Administratör, Gällinge
  22. Bernt Axelsson, 70 år, Marknadsförare, Forsbäck
  23. Susan Ritheim-Olsson, 52 år, Personalkonsult, Onsala
Kungsbacka valkrets
0004-01955
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stigert Pettersson, 47 år, Rektor, Falkenberg
  2. Ann-Charlotte Johansson, 39 år, Distriktssköterska, Vessigebro
  3. Karin Åkesson, 47 år, Civilekonom, Långaryd
  4. Ingemar Johansson, 60 år, Polisinspektör, Okome
  5. Lena Carlbom, 45 år, Handledare, Falkenberg
  6. Lennart Ohlsson, 65 år, Kommunråd, Hyltebruk
  7. Shlomo Gavie, 56 år, Lantbrukare/Företagare, Årstad
  8. Monica Hansson, 64 år, Sjuksköterska, Årstad
  9. Stig Agnåker, 67 år, Kreditchef, Skrea
  10. Margareta Andersson, 52 år, Ämneslärare, Unnaryd
  11. Ann-Margret Kristensson, 57 år, Ombudsman, Falkenberg
  12. Anders Richardsson, 53 år, Lantbrukare, Årstad
  13. Erik Karlsson, 58 år, Skogstekniker, Torup
  14. Henrik Hansson, 41 år, Egen företagare, Unnaryd
  15. Bruno Granath, 64 år, Lantbrukare, Unnaryd
Falkenbergs - Hylte valkrets
0004-02254
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karin Åkesson, 47 år, Civilekonom, Långaryd
  2. Stigert Pettersson, 47 år, Rektor, Falkenberg
  3. Ann-Charlotte Johansson, 39 år, Distriktssköterska, Vessigebro
  4. Ingemar Johansson, 60 år, Polisinspektör, Okome
  5. Lennart Ohlsson, 65 år, Kommunråd, Hyltebruk
  6. Lena Carlbom, 45 år, Handledare, Falkenberg
  7. Margareta Andersson, 52 år, Ämneslärare, Unnaryd
  8. Shlomo Gavie, 56 år, Lantbrukare/Företagare, Årstad
  9. Erik Karlsson, 58 år, Skogstekniker, Torup
  10. Monica Hansson, 64 år, Sjuksköterska, Årstad
  11. Henrik Hansson, 41 år, Egen företagare, Unnaryd
  12. Stig Agnåker, 67 år, Kreditchef, Skrea
  13. Bruno Granath, 64 år, Lantbrukare, Unnaryd
  14. Ann-Margret Kristensson, 57 år, Ombudsman, Falkenberg
  15. Anders Richardsson, 53 år, Lantbrukare, Årstad
Falkenbergs - Hylte valkrets
0004-02269
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Bengtsson, 36 år, Kundansvarig, Skällinge
  2. Maria Bengtsson, 42 år, Banktjänsteman, Valinge
  3. Sven-Anders Svensson, 55 år, Projekthandläggare, Tvååker
  4. Gun Svensson, 59 år, Lantbrukare, Veddige
  5. Lars-Erik Karlsson, 58 år, Trädgårdsmästare, Väröbacka
  6. Harald Lagerstedt, 41 år, Företagare, Valinge
  7. Susanna Thunberg, 39 år, Teknikinformatör, Norra Näs
  8. Stefan Stenberg, 54 år, Kretsorganisatör, Stråvalla
  9. Morgan Andersson, 59 år, Elingenjör, Grimmared
  10. Conny Sevehem, 59 år, Lärare, Väröbacka
  11. Ulla Öhman, 65 år, Arkitekt, Varberg
  12. Frida Carlsson, 27 år, Undersköterska, Rolfstorp
  13. Carin Lagerstedt, 36 år, Kanslist, Valinge
  14. Johan Carlsson, 34 år, Ekobonde, Rolfstorp
  15. Margaretha Antonsson, 66 år, Pensionär, fd banktjm, Varberg
  16. Magnus Sundin, 46 år, Elektriker, Varberg
Varbergs valkrets
0004-02424
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnel Bengtsson, 64 år, Kommunråd, Eldsberga
  2. Morgan Karlsson, 43 år, Företagsledare, Getinge
  3. Lovisa Ljungberg, 42 år, Enhetschef, Haverdal
  4. Christian Henriksson, 29 år, Ambulanssjuksköterska, Halmstad
  5. Kjell Helgesson, 34 år, Förvaltningschef, Åled
  6. Stefan Bengtsson, 36 år, Kundansvarig, Skällinge
  7. Arne Andersson, 66 år, Företagare, Oskarström
  8. Kristin Oretorp, 35 år, Företagsrådgivare, Rävinge
  9. Jimmie Tschander, 31 år, Idrottsplatsarbetare, Halmstad
  10. Jenny Axelsson, 36 år, Bibliotekarie, Simlångsdalen
  11. Håkan Eilind, 30 år, Sjuksköterska, Kvibille
  12. Petter Thorin, 24 år, Skrivtolk, Harplinge
  13. Barbro Ericsson, 75 år, Pensionär, Harplinge
  14. Margareta Andersson, 67 år, Pedagog, Åled
  15. Lennart Eriksson, 68 år, Företagare, Kvibille
  16. Charlotte Ljungberg, 46 år, Datakonsult, Steninge
Halmstads - Laholms valkrets
0004-02448
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annalena Emilsson, 43 år, Företagare, Skogaby
  2. Ove Bengtsson, 47 år, Företagare, Våxtorp
  3. Lena Olofsdotter, 54 år, Lantbrukare/Turistföretagare, Skogaby
  4. Erling Cronqvist, 52 år, Kommunråd, Knäred
  5. Gudrun Pettersson, 35 år, Arbetsvetare, Våxtorp
  6. Bernt Samuelsson, 65 år, Fri herre, Lilla Tjärby
  7. Majvor Persson, 51 år, Barnskötare, Ränneslöv
  8. Bo Fritzson, 59 år, Chaufför, Laholm
  9. Maria Bronelius, 45 år, Lantbrukare, Veinge
  10. Roland Gottfridsson, 60 år, Lantbrukare, Ysby
  11. Lovisa Persson, 24 år, Studerande, Ränneslöv
  12. Kent-Arne Andersson, 62 år, Lantbrukare, Knäred
  13. Lisa Gottfridsson, 20 år, Studerande, Ysby
  14. Kaj Talik, 68 år, Pensionär, Knäred
  15. Eivor Fritzson, 56 år, Tandsköterska, Laholm
Halmstads - Laholms valkrets
0004-02449

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Persson, läkarsekreterare, 63år, Varberg
  2. Gösta Gustafsson, 64år, Torpa
  3. Gunnel Wandel, 74år, Bua
  4. Ulf Strömbom, 65år, Varberg
  5. Margareta Lorentzen, 65år, Varberg
  6. Michael Bonde, 54år, Trönninge
  7. Ingrid Lindahl, 72år, Varberg
  8. Peter Lindahl, tekniker, 33år, Varberg
  9. Marianne Nord Lyngdorf, lärare, 62år, Varberg
  10. Boris Hesselgren, 72år, Varberg
  11. Syle Bogiqi, statsvetare, 35år, Varberg
  12. Bengt- Åke Elstrup, 55år, Varberg
  13. Mattias Ahlström, ingenjör, 39år, Varberg
Varbergs valkrets
0003-03095
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Eliasson, 49år,Landstingspolitiker,Åsa
  2. Tommy Rydfeldt, 51år,Egenföretagare,Kungsbacka
  3. Hanna Schölander, 31år,Projektledare,Anneberg
  4. Gunilla Rivle, 65år,Distriktsköterska,Onsala
  5. Göran Sallander, 74år,Civilekonom,Särö
  6. Lars Hansson, 56år,Egenföretagare,Frillesås
  7. Madelene Nordström, 43år,Undersköterska,Kungsbacka
  8. Thomas Lundqvist, 39år,Hälsoekonom,Onsala
  9. Lars-Ove Samuelsson, 69år,Målarmästare,Malevik
  10. Eirik Langjord, 36år,Tekniker,Kungsbacka
  11. Bengt Carlefall, 67år,Marknadsekonom,Kullavik
  12. Ann Molander, 45år,Undersköterska,Kungsbacka
  13. Christian Haneson, 50år,Konsertarrangör,Frillesås
  14. Kent Adolfsson, 72år,Målarmästare,Malevik
  15. Thomas Lindquist, 68år,Civilingenjör,Kullavik
  16. Bertil Nordlund, 65år,Senior,Onsala
  17. Thomas Olsson, 50år,Egenföretagare,Fjärås
  18. Anne Rosell, 49år,Personlig assistent,Kungsbacka
  19. Bo Andreasson, 65år,Civilekonom,Särö
  20. Inger Stigh, 64år,Sjuksköterska,Frillesås
  21. Claes Angersjö, 67år,Vägingenjör,Vallda
  22. Hans Callerfelt, 66år,Adm.chef,Kullavik
  23. Abtin Irandoost-Siyadat, 32år,Studerande,Åsa
  24. Jan Eric Knutas, 60år,Kommendörkapten,Kungsbacka
  25. Birgitta Grundell, 48år,Tidningsbud,Vallda
  26. Jan-Erik Heimbrandt, 64år,Regionchef,Kungsbacka
  27. Monica Neptun, 52år,Gymnasielärare,Särö
  28. Stephanie Sjöström, 42år,Leg.Audionom,Onsala
  29. Sven-Anders Norland, 81år,Civilingenjör,Frillesås
  30. Lennart Kollmats, 67år,fd Riksdagsledamot,Kungsbacka
Kungsbacka valkrets
0003-03099
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Niclas Erlandsson, 40 år, Operatör, Rydöbruk
  2. Lotta Hildebrand, 53 år, Lärare, Skogstorp
  3. Owe Hjortmarker, 76 år, Ekonom, Skogstorp
  4. Ingegerd Torhall, 64 år, Distriktssköterska,Torup
  5. Bernt Sibelius, 73 år, Levnadskonstnär,Falkenberg
  6. Åsa Carlsson, 41 år, Förskolelärare,Torup
  7. Elisabet Karlsson, 67 år, Vårdlärare, Falkenberg
  8. Fredrik Engberg, 40 år, Produktionsplanerare,Torup
  9. Lars Fagerström, 64 år, Lärare, Falkenberg
  10. Ulla Ertsborn, 65 år, Sekreterare, Falkenberg
Falkenbergs - Hylte valkrets
0003-03111
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Fatima Svanå, Ungdomsbehandlare, Halmstad
  2. Roland Adler, f.d. Officer, Halmstad
  3. Britta Ramnemark, f.d. Lärare, Laholm
  4. Roy Aronsson, Företagare, Halmstad
  5. Emma Gröndahl, Egen företagare, Laholm
  6. Tomas Green, Pedagog, Halmstad
  7. Margareta Jonsson, Gymnasielärare, Laholm
  8. Jan Gottfriedson, Försäkringsmäklare, Laholm
  9. Viveca Baltzarsson, Distriktssköterska, Laholm
  10. Christina Fossum, f.d. Bankman, Halmstad
  11. Per Carlsson, Löjtnant, Halmstad
  12. Jan Sjöberg, Ingenjör, Halmstad
  13. Lina Lingtell, Lärare, Halmstad
  14. Kristoffer Johansson, Projektledare, Halmstad
  15. Johan Wieslander, Pensionerad, Halmstad
  16. Åke Wedin, f.d. SYO-konsulent, Halmstad
  17. Suzanne Åkerlund, Kommunråd, Halmstad
Halmstads - Laholms valkrets
0003-03183

Kristdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Niklas Mattsson, 40 år Förtroendevald Fjärås
  2. Eliseba Kardemark, 26 år Studerande Halmstad
  3. Helene Nilsson, 48 år Föreståndare Knäred
  4. Elisabeth Wetoft Petersson, 56 år Sjuksköterska Halmstad
  5. Magnus Hedman, 38 år Civilekonom Halmstad
  6. Margareta Svensson, 59 år Mentalskötare Skottorp
  7. Lars Gustafsson, 59 år Riksdagsledamot Laholm
  8. Gertrud Askfelt, 67 år Företagare Halmstad
  9. Hasse Persson, 68 år Socionom Halmstad
  10. Anna-Lena Cumtell, 54 år Hushållslärare Halmstad
  11. Tomas Seidal, 53 år Överläkare Halmstad
  12. Karl-Gunnar Svensson, 53 år Präst Träslövsläge
  13. Harry Staaf, 71 år Ingenjör Falkenberg
  14. Larry Söder, 41 år Förtroendevald Frillesås
  15. Roger Kardemark, 59 år Biomedicinsk analytiker Varberg
  16. Kerstin Hurtig, 60 år Gruppledare Varberg
  17. Tom Barkström, 64 år Ombudsman Långaryd
  18. Carina Ejdestig, 47 år Förskollärare Falkenberg
  19. Ingela Hofmann, 63 år Socionom Kungsbacka
  20. Cherstin Pirooznejad Lindberg, 50 år Lärare Vallda
  21. Eva Nycander, 75 år Pensionär Halmstad
  22. Thomas Stefansson, 44 år Processoperatör Hyltebruk
  23. Markus Svensson, 29 år Systemingenjör Varberg
  24. Anneli Hammar, 72 år Barnskötare Halmstad
  25. Susan Pettersson, 61 år Konstnär Falkenberg
  26. Annette Nordén, 46 år Säljare Halmstad
  27. Lars Hammar, 72 år Yrkeslärare Halmstad
  28. Jonas Folcker, 77 år Pensionär Kungsbacka
  29. Krister Svedhage, 58 år Universitetslektor Kullavik
  30. Björn Ericsson, 61 år Överåklagare Halmstad
  31. Gunnar Petersson, 72 år Montör Falkenberg
  32. Rolf Askfelt, 73 år Företagare Halmstad
  33. Daniel Bernhardt, 31 år Skolskjutsplanerare Falkenberg
  34. Margareta Chibba, 62 år Företagare Halmstad
  35. Monica Nilsson, 67 år Leg sjuksköterska Varberg
  36. Lars-Olof Nilsson, 74 år Ämneslärare Halmstad
Halmstads - Laholms valkretsar
0068-02559
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Niklas Mattsson, 40 år Förtroendevald Fjärås
  2. Carina Ejdestig, 47 år Förskollärare Falkenberg
  3. Tom Barkström, 64 år Ombudsman Långaryd
  4. Gunnar Petersson, 72 år Montör Falkenberg
  5. Susan Pettersson, 61 år Konstnär Falkenberg
  6. Thomas Stefansson, 44 år Processoperatör Hyltebruk
  7. Daniel Bernhardt, 31 år Skolskjutsplanerare Falkenberg
  8. Eliseba Kardemark, 26 år Studerande Halmstad
  9. Helene Nilsson, 48 år Föreståndare Knäred
  10. Karl-Gunnar Svensson, 53 år Präst Träslövsläge
  11. Larry Söder, 41 år Förtroendevald Frillesås
  12. Elisabeth Wetoft Petersson, 56 år Sjuksköterska Halmstad
  13. Magnus Hedman, 38 år Civilekonom Halmstad
  14. Lars Gustafsson, 59 år Riksdagsledamot Laholm
  15. Roger Kardemark, 59 år Biomedicinsk analytiker Varberg
  16. Kerstin Hurtig, 60 år Gruppledare Varberg
  17. Margareta Svensson, 59 år Mentalskötare Skottorp
  18. Ingela Hofmann, 63 år Socionom Kungsbacka
  19. Cherstin Pirooznejad Lindberg, 50 år Lärare Vallda
  20. Gertrud Askfelt, 67 år Företagare Halmstad
  21. Markus Svensson, 29 år Systemingenjör Varberg
  22. Anna-Lena Cumtell, 54 år Hushållslärare Halmstad
  23. Robert Majlöv, 44 år Företagare Tvååker
  24. Thomas Svensson, 25 år Studerande Varberg
  25. Anneli Hammar, 72 år Barnskötare Halmstad
  26. Annette Nordén, 46 år Säljare Halmstad
  27. Lars Hammar, 72 år Yrkeslärare Halmstad
  28. Eva Nycander, 75 år Pensionär Halmstad
  29. Hasse Persson, 68 år Socionom Halmstad
  30. Harry Staaf, 71 år Ingenjör Falkenberg
  31. Jonas Folcker, 77 år Pensionär Kungsbacka
  32. Krister Svedhage, 58 år Universitetslektor Kullavik
  33. Lars-Olof Nilsson, 74 år Ämneslärare Halmstad
  34. Margareta Chibba, 62 år Företagare Halmstad
  35. Monica Nilsson, 67 år Leg sjuksköterska Varberg
Falkenberg - Hylte valkretsar
0068-02562
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Niklas Mattsson, 40 år Förtroendevald Fjärås
  2. Karl-Gunnar Svensson, 53 år Präst Träslövsläge
  3. Kerstin Hurtig, 60 år Gruppledare Varberg
  4. Thomas Svensson, 25 år Studerande Varberg
  5. Ingela Hofmann, 63 år Socionom Kungsbacka
  6. Roger Kardemark, 59 år Biomedicinsk analytiker Varberg
  7. Cherstin Pirooznejad Lindberg, 50 år Lärare Vallda
  8. Krister Svedhage, 58 år Universitetslektor Kullavik
  9. Eliseba Kardemark, 26 år Studerande Halmstad
  10. Christer Engelbertsen, 65 år Kungsbacka
  11. Tomas Seidal, 53 år Överläkare Halmstad
  12. Helene Nilsson, 48 år Föreståndare Knäred
  13. Harry Staaf, 71 år Ingenjör Falkenberg
  14. Elisabeth Wetoft Petersson, 56 år Sjuksköterska Halmstad
  15. Magnus Hedman, 38 år Civilekonom Halmstad
  16. Lars Gustafsson, 59 år Riksdagsledamot Laholm
  17. Tom Barkström, 64 år Ombudsman Långaryd
  18. Margareta Svensson, 59 år Mentalskötare Skottorp
  19. Carina Ejdestig, 47 år Förskollärare Falkenberg
  20. Gertrud Askfelt, 67 år Företagare Halmstad
  21. Thomas Stefansson, 44 år Processoperatör Hyltebruk
  22. Markus Svensson, 29 år Systemingenjör Varberg
  23. Anna-Lena Cumtell, 54 år Hushållslärare Halmstad
  24. Robert Majlöv, 44 år Företagare Tvååker
  25. Anneli Hammar, 72 år Barnskötare Halmstad
  26. Susan Pettersson, 61 år Konstnär Falkenberg
  27. Annette Nordén, 46 år Säljare Halmstad
  28. Lars Hammar, 72 år Yrkeslärare Halmstad
  29. Jonas Folcker, 77 år Pensionär Kungsbacka
  30. Larry Söder, 41 år Förtroendevald Frillesås
  31. Eva Nycander, 75 år Pensionär Halmstad
  32. Hasse Persson, 68 år Socionom Halmstad
  33. Gunnar Petersson, 72 år Montör Falkenberg
  34. Lars-Olof Nilsson, 74 år Ämneslärare Halmstad
  35. Rolf Askfelt, 73 år Företagare Halmstad
  36. Daniel Bernhardt, 31 år Skolskjutsplanerare Falkenberg
  37. Margareta Chibba, 62 år Företagare Halmstad
  38. Monica Nilsson, 67 år Leg sjuksköterska Varberg
Varberg, Kungsbacka valkrets
0068-02567

Kungsbackaborna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kungsbackaborna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roger Larsson, ingenjör, Hanhals
  2. Maria Corneliusson, affärsrådgivare, Kungsbacka
  3. Stephan Philipson, konsult, Onsala
  4. Anna Hjertqvist, egenföretagare, Åsa
  5. Jan Pilmalm, köpman, Gällinge
  6. Mikaela Zackrisson, kvalitetssamordnare, Vallda
  7. Hans Selander, maskinkonstruktör, Onsala
  8. Mårten Hansson, veterinär, Vallda
  9. Peter Torgersson, civilekonom, Åsa
  10. Arne Andersson, konsult, Kungsbacka
  11. Leif Gullvert, egenföretagare, Kungsbacka
  12. Ann-Margreth Godart, samtalscoach, Onsala
  13. Joel Canderhed, studerande, Kungsbacka
  14. Kristin Möller, kommunikationsvetare, Kungsbacka
  15. Anders Isaksson, logistikansvarig, Fjärås
  16. Osborne Wallberg, pensionär, Särö
  17. Gunnel Håkansson, pensionär, Kungsbacka
  18. Björn Johansson, ingenjör, Onsala
  19. Jürgen Koch, köksmästare, Onsala
  20. Peter Wesley, droskägare, Särö
  21. Conny Jexler, elektroingenjör, Kullavik
  22. Nils Isaksson, egenföretagare, Onsala
  23. Carl-Erik Bernlöf, pensionär, Särö
  24. Gösta Clarin, egenföretagare, Kungsbacka
Kungsbacka valkrets
1036-03482

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Berge, gruppledare, Falkenberg
  2. Jennie Johansson, 32 år, statsvetare, Halmstad
  3. Stefan Edlund, Varberg
  4. Eva Ericsson, 52 år, Veinge
  5. Roger Orwén, 40 år, utvärderingskonsult, Halmstad
  6. Marinette Edlund, 42 år, sjukgymnast, Varberg
  7. Ermin Skoric, 26 år, pol mag, Halmstad
  8. Lena Angviken, 59 år, bibliotekarie, Laholm
  9. Lars-Anders Lundberg, ekonom, Kungsbacka
  10. Elisabeth Falkhaven, projektledare, Torup
  11. Ola Nilsson, 41 år, lärare, Halmstad
  12. Martina Krona, 35 år, leg. psykolog, Kungsbacka
  13. Mikael Gaunitz, bloggare, Frigärde, Varberg
  14. Lena Berglund, 52 år, arkeolog, Falkenberg
  15. Harri Lötjönen, tekniker, Kungsbacka
  16. Eva-Lena Repfennig, 42 år, logoped, Varberg
  17. Stefan Hallander, 64 år, ögonläkare, Halmstad
  18. Barbro Toftgård, Halmstad
  19. Pierre Ringborg, samhällsdebattör, Varberg
  20. Annika Dunhult, barnskötare, Kungsbacka
  21. Dahmane Berrekia, Varberg
  22. Solveig Peterson, 52 år, lärare, Varberg
  23. Lars O Hellsborn, mångsysslare, Varberg
  24. Karin Ekeborg, senior, Varberg
  25. Emma Vildstrand, 32 år, Kungsbacka
Hallands län
0055-00883

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carl Fredrik Graf, kommunråd, 51 år, Halmstad
  2. Mikaela Waltersson, verksamhetschef, 37 år, Kvibille
  3. Dag Hultefors, länsveterinär, 56 år, Halmstad
  4. Thomas Jönsson, lantbrukare, 51 år, Laholm
  5. Per Asklund, civilekonom, 58 år, Laholm
  6. Elisabet Babic, frisör, 43 år, Laholm
  7. Margareta Bengtsson, biomedicinsk analytiker, 58 år, Laholm
  8. Christina Nillius, företagssköterska, 66 år, Halmstad
  9. Tudor Dobrescu, läkare, 55 år, Halmstad
  10. Kicki Mari Broberg, restaurangchef, 46 år, Halmstad
  11. Bengt O. Kjellgren, universitetsadjunkt, 40 år, Halmstad
  12. Camilla Berthilsson, egen företagare, 40 år, Halmstad
  13. Angela Magnusson, studievägledare, 64 år, Mellbystrand
  14. Joacim Ekeroth, egen företagare, 29 år, Halmstad
  15. Kenneth Camitz, säljare, 38 år, Laholm
  16. Jonas Hellsten, fastighetsskötare, 38 år, Laholm
  17. Rolf Åsberg, advokat, 68 år, Halmstad
  18. Nils-Bertil Sörensson, bussförare, 62 år, Hishult
  19. Lars Püss, civilekonom, 44 år, Vilshärad
  20. Jane Thorell, lärare, 58 år, Halmstad
  21. Carina Persson, enhetschef, 47 år, Frösakull
  22. Lars-Erik Blank, officer, 61 år, Halmstad
  23. Christian Wahl, konsult, 61 år, Skummeslövsstrand
  24. Johan Lindell, statsvetare, 24 år, Halmstad
  25. Krystyna Aronsson, civilingenjör, 70 år, Vilshärad
  26. Hanne Jönsson, sjuksköterska, 70 år, Halmstad
  27. Lennart Eriksson, pensionär, 68 år, Haverdal
  28. Petra Fransson, säkerhetssamordnare, 30 år, Halmstad
  29. Patrik Inerup, civilingenjör, 43 år, Halmstad
  30. Magnus Uvenfeldt, projektledare, 41 år, Steninge
  31. Kaj Möllefors, leg läkare, 63 år, Halmstad
  32. Ingrid Andrén, språklärare, 65 år, Mellbystrand
  33. Birgitta Mardell, utbildare, 67 år, Halmstad
  34. Lennart Germundsson, civilingenjör, 70 år, Söndrum
  35. Birgitta Ekström, dietist, 74 år, Halmstad
  36. Tommy Jacobson, civilekonom, 56 år, Laholm
  37. Lars-Olof Eklund, fil mag, 70 år, Halmstad
  38. Bo Christer Windehem, fastighetskonsult, 65 år, Halmstad
  39. Ullrika Sellman, fil kand, 26 år, Halmstad
Halmstads - Laholms valkrets
0001-01274
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Eriksson, landstingsråd, 50 år, Träslöv
  2. Gösta Bergenheim, kriminalinspektör, 61 år, Varberg
  3. Lena Andersson, fil mag, 65 år, Varberg
  4. Kåge Johansson, partiombudsman, 60 år, Varberg
  5. Annsofi Aurell, leg sjukgymnast, 64 år, Varberg
  6. Kristina Hellerström, arkitekt SAR/MSA, 32 år, Varberg
  7. Erland Linjer, medicine doktor, 62 år, Varberg
  8. Jörgen Warborn, företagare, 41 år, Varberg
  9. Ulrika Ericsson, projektledare, 44 år, Varberg
  10. Peter Sjöholm, vd, 53 år, Rolfstorp
  11. Claus Öberg, major, 65 år, Varberg
  12. Ralph Jirander, ekonomiansvarig, 56 år, Varberg
  13. Jonas Grundberg, fil dr, 46 år, Väröbacka
  14. Nevrie B Suleyman, civilekonom, 35 år, Varberg
  15. Knut Aurell, utbildningskonsult, 64 år, Varberg
  16. Sven Brunefors, tekniker, 63 år, Bua
  17. Lenor Andersson, skolassistent, 61 år, Varberg
  18. Andreas Björklund, civilekonom, 35 år, Varberg
  19. Jaana Grundberg, projektledare, 49 år, Väröbacka
  20. Sven Andersson, fil mag, 51 år, Varberg
  21. Reine Antonér, företagare, 55 år, Trönninge
  22. Per Fåhraeus, civilingenjör, 67 år, Varberg
  23. Jan Högberg, bitr avdelningsföreståndare, 40 år, Varberg
  24. Marita Johansson, boendekonsulent, 50 år, Varberg
  25. Jan Fagenheim, företagare, 69 år, Varberg
  26. Helene Larsson, pensionär, 73 år, Rolfstorp
  27. Ronald Wessman, konsult, 68 år, Varberg
  28. Gunnar Ericson, kriminalinspektör, 68 år, Varberg
  29. Lennart Andrén, arkitekt, 64 år, Väröbacka
  30. Torgny Juulstrup, chaufför, 62 år, Varberg
  31. Bengt Melkerson, företagskonsult, 55 år, Varberg
  32. Robert Bornefalk, företagsledare, 56 år, Varberg
  33. Ulla Bonebjär, leg sjuksköterska, 73 år, Varberg
Varbergs valkrets
0001-01276
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. GunMarie Stenström, socionom, Slöinge
  2. Bo Gunnar Åkesson, kyrkoherde, Hyltebruk
  3. Claës-L Ljung, naturguide, Fegen
  4. Michael Svensson, traktör, Falkenberg
  5. Inger Svensson, banktjänsteman, Falkenberg
  6. Charlotta Jonson, fil kand, Falkenberg
  7. Carina Werner, vårdutvecklare, Falkenberg
  8. Göran Janko, marknadschef, Falkenberg
  9. Carl-Henrik Sige, regionchef, Hjortsberg
  10. Ann-Charlotte Rosendahl, marknadsförare, Falkenberg
  11. Ingemar Stridh, civilekonom, Falkenberg
  12. Mats Lundsgård, lantmästare, Vessigebro
  13. Filippa Littorin-Björklund, studerande, Slöinge
  14. Lars Svensson, banktjänsteman, Falkenberg
  15. Eva Agbrant, f d lärare, Falkenberg
  16. Åke Janson, representant, Falkenberg
  17. Berit von Wowern, pensionär, Falkenberg
  18. Rune Niserius, marknadskoordinator, Falkenberg
  19. Ulf Carlson, tandläkare, Falkenberg
Falkenbergs - Hylte valkrets
0001-01301
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Gunnar Åkesson, kyrkoherde, Hyltebruk
  2. GunMarie Stenström, socionom, Slöinge
  3. Désirée Hultberg, pensionär, Drängsered
  4. Bengt Mård, f d bankchef, Torup
  5. Kjell Wåxnäs, kriminalkommissarie, Torup
  6. Dorothea Nilsson, undersköterska, Unnaryd
  7. Jerzy Golowkin, lantmätare, Hyltebruk
Hylte - Falkenbergs valkrets
0001-01710
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulrika Jörgensen, leg sjuksköterska, 43 år, Onsala
  2. Marianne Kierkemann, riksdagsledamot, 59 år, Särö
  3. Margareta Ödman, biomedicinsk analytiker, 67 år, Onsala
  4. Annika Carlsson, ingenjör, 48 år, Fjärås
  5. Jan Österdahl, ingenjör, 67 år, Hanhals
  6. Hans Forsberg, lantbrukare, 46 år, Kungsbacka
  7. Per Ödman, kommunalråd, 63 år, Onsala
  8. Franklin Eck, herr, 65 år, Särö
  9. Per Stenberg, utbildare, 40 år, Vallda
  10. Charlotte Wallenstein, marknadsförare, 51 år, Onsala
  11. Lena Reimertz Thelén, projektledare, 65 år, Kungsbacka
  12. Anders Ekström, förvaltningschef, 65 år, Fjärås
  13. Bo Barknertz, skeppsmäklare, 56 år, Kungsbacka
  14. Cathrine Dellborg, marknadsekonom, 54 år, Kullavik
  15. Lennart Jannerö, civilingenjör, 75 år, Kungsbacka
  16. Michael Cassaras, entreprenör, 49 år, Åsa
  17. Lillian Christiansson, verksamhetsutvecklare, 39 år, Onsala
  18. Lars Thelén, herr, 63 år, Kungsbacka
  19. Bengt Wallgren, civilingenjör, 65 år, Onsala
  20. Roger Frantzich, ekonomichef, 51 år, Fjärås
  21. Fritz von Schwerin, civilekonom, 60 år, Särö
  22. La Hertz, egen företagare, 69 år, Åsa
Kungsbacka valkrets
0001-01714

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingeborg Oléni, Vårdlärare,Halmstad
  2. Maj-Lis Andersson, Banktjänsteman,Halmstad
  3. Kurt Säfblad, Lantmästare,Onsala
  4. Eystein Stig, Läkare,Varberg
  5. Ove Olsson, Ekonom,Falkenberg
  6. Göran Karlsson, Brandmästare,Hyltebruk
  7. Anna Maria Sjöstrand, Gerontolog,Mellbystrand
  8. Ulla-Britt Carlson, Egenföretagare,Haverdal
  9. Einar Anderson, Företagskonsult,Kungsbacka
  10. Jan Togerö, Rektor,Varberg
  11. Marianne Hagberg, Undersköterska,Heberg
  12. Anna Erica Alsbjer, Sjuksköterska,Laholm
  13. Gert Brettmark, Ingenjör,Särö
  14. Eric Linde, f.d. Polisinspektör,Träslövsläge
  15. Kjell Borssén, Fastighetsmäklare,Falkenberg
  16. Mårten Sjöstrand, Mekaniker,Fjärås
  17. Arne Richardsson, Ingenjör,Varberg
  18. Anita Stuhre, Försäljare,Falkenberg
  19. Margareta Schöldéen, Adjunkt,Kullavik
  20. Jan E Johansson, f.d. Vägmästare,Varberg
  21. Runa Jacobson, Kontorist,Falkenberg
Hallands län
0107-00358

Sverigedemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Erik Hellsborn, undersköterska, Varberg
  2. Sara-Lena Bjälkö, egen företagare, Falkenberg
  3. Göran Lundqvist, lagerarbetare, Halmstad
  4. Dag Windefjord, lantbrukare, Kungsbacka
  5. Mikael Westerlund, livsmedelsarb, Halmstad
  6. Jörgen Pejle, postiljon, Varberg
  7. Tomas Silfros, mekaniker/brandman, Hylte
  8. Tore Liebmann, vapensmed, Halmstad
  9. Oleg Datsishin, miljö- och hälsoskyddsinsp, Halmstad
  10. Ronny Ledström, maskinoperatör, Halmstad
  11. Ewa Ridén, miljövårdare, Laholm
  12. Fredrik Gustafsson, snickare, Varberg
  13. Richard de Garay Vazquez, sjuksköterska, Halmstad
  14. Hans Hansson, pensionär, Laholm
  15. Sandra Palenryd, försäljare, Halmstad
  16. Stefan Olausson, linsågare, Falkenberg
  17. Conny Bladh, industriarbetare, Halmstad
Falkenberg-Hylte, Kungsbacka, Varbe
0110-03488
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Oleg Datsishin, miljö- och hälsoskyddsinsp, Halmstad
  2. Bertil Johansson, vaktmästare, Laholmspartiet
  3. Richard de Garay Vazquez, sjuksköterska, Halmstad
  4. Ronny Ledström, maskinoperatör, Halmstad
  5. Ewa Ridén, miljövårdare, Laholm
  6. Gunilla Waldeman, pensionär, Laholmspartiet
  7. Tore Liebmann, vapensmed, Halmstad
  8. Hans Hansson, pensionär, Laholm
  9. Sara-Lena Bjälkö, egen företagare, Falkenberg
  10. Ginger Karlsson, företagare, Laholmspartiet
  11. Conny Bladh, industriarbetare, Halmstad
  12. Tomas Silfros, mekaniker/brandman, Hylte
  13. Mikael Westerlund, livsmedelsarb, Halmstad
  14. Ulf Johansson, pensionär, Laholmspartiet
  15. Erik Hellsborn, undersköterska, Varberg
  16. Göran Lundqvist, lagerarbetare, Halmstad
  17. Dag Windefjord, lantbrukare, Kungsbacka
  18. Sandra Palenryd, försäljare, Halmstad
  19. Stefan Olausson, linsågare, Falkenberg
  20. Jörgen Pejle, postiljon, Varberg
Halmstads - Laholms valkrets
0110-03489

Vänsterpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingmari Carlsson, Lärare, Varberg
  2. Anders Lövgren, Ombudsman, Halmstad
  3. Kjell-Erik Karlsson, Papperstekniker, Varberg
  4. Eva Hudin, Diversearbetare, Falkenberg
  5. Maria Johansson, Undersköterska, Halmstad
  6. Paul Liljencrantz, Försäkringstjänsteman, Halmstad
  7. Victoria Bergman, Affärsbiträde, Hyltebruk
  8. Violet Dunér, Fritidspedagog, Kungsbacka
  9. Axel Wigforss, Teaterpedagog, Laholm
  10. Agneta Bengtsson, Psykiatrisjuksköterska, Vessigebro
  11. Per Sjövall, Lärare, Falkenberg
  12. Jesper Berglund, Lärare, Falkenberg
  13. Michael Lindberg, Undersköterska, Onsala
  14. Johny Kronwall, Entreprenör, Falkenberg
  15. Carina Rosshed Renkert, Förskollärare, Halmstad
  16. Hans Wieslander, Lärare, Sibbarp
  17. Elisabeth Svensson, Fritidspedagog, Falkenberg
  18. Göran Richardsson, Fältarbetare, Vinberg
  19. Hans Thorbjörnsson, Pensionär, Skällinge
  20. Karin Olsson, Bokhandlare, Halmstad
Hallands län
0005-00470

http://www.val.se