Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till landstingsfullmäktige i Blekinge län - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jeanette Andreasson-Sjödin, 48 år, Pol. sekr., Ronneby
  2. Björn-Åke Petersson, 61 år, F d Köpman, Kallinge
  3. Agnetha Wildros, 59 år, Personalsekreterare, Johannishus
  4. Lennart Hägglöf, 63 år, Konsult, Ronneby
  5. Teo Zickbauer, 51 år, Upphandlare, Ronneby
  6. Bo Johansson, 59 år, Metallarbetare, Ronneby
  7. Lindis Olsson, 61 år, Undersköterska, Ronneby
  8. Gunnar Ferm, 63 år, Vaktmästare, Kallinge
  9. Catharina Christensson, 40 år, Lärare, Bräkne-Hoby
  10. Bengt-Christer Nilsson, 67 år, Metallarbetare, Ronneby
  11. Marie Olsson, 43 år, Arbetsförmedlare, Kallinge
  12. Johnny Håkansson, 59 år, Metallarbetare, Kallinge
  13. Ann-Margret Olofsson, 59 år, Språklärare, Ronneby
  14. Martin Moberg, 34 år, Fil. kand, Ronneby
  15. Gabriela Movileanu, 28 år, Studerande, Kallinge
Ronnebykretsen
0002-00089
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kalle Sandström, 52 år, Landstingsråd, Nättraby
  2. Ann-Christine Denebo, 61 år, Tandsköterska, Lyckeby
  3. Mats Johansson, 51 år, Regionråd, Hässlegården
  4. Ewa Lengstedt, 31 år, Ombudsman, Långö
  5. Mats Persson, 50 år, Generalsekreterare, Jämjö
  6. Kerstin Wieslander, 55 år, Vårdare, Lindesnäs
  7. Per-Inge Gustavsson, 71 år, Pensionär, Lyckeby
  8. Ulrika Stenström, 45 år, Fritidspedagog, Fridlevstad
  9. Jörgen Anehäll, 49 år, Socialarbetare, Fridlevstad
  10. Kerstin Frändebo, 60 år, Brevbärare, Sturkö
  11. Jimmy Petersson, 33 år, Lärare, Trossö
  12. Kenneth Nyström, 65 år, Pensionär, Nättraby
  13. Elina Gustafsson, 21 år, Studerande, Jämjö
  14. Stefan Jartelius, 59 år, Ekonoim, Trossö
  15. Eva-Lotta Altvall, 48 år, Barnskötare, Trossö
  16. Håkan Eriksson, 34 år, Varvsarbetare, Jämjö
  17. Lena Klintefors, 53 år, Barnsjuksköterska, Hasslö
  18. Billy Peltonen, 32 år, Studerande, Hästö
  19. Eva-Marie Malmgren, 36 år, Ombudsman, Backabo
  20. Ola Bygdén, 43 år, Teletekniker, Fridlevstad
  21. Eva Öhman, 54 år, Arbetsledare, Saltö
  22. Åke Stridh, 59 år, Schemaplanerare, Trossö
  23. Sandra Bengtsson, 19 år, Studerande, Rödeby
  24. Paul Melén, 44 år, Ekonom, Trossö
Karlskronakretsen
0002-00122
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marie Sällström, 46 år, Landstingsråd, Matvik
  2. Roland Ohlsson, 61 år, Metallarbetare, Mörrum
  3. Kerstin Gustafson, 54 år, Barnskötare, Karlshamn
  4. Leif Håkansson, 53 år, Industrielektriker, Asarum
  5. Birgitta Jönsson, 69 år, Pensionär, Hällaryd
  6. Anders Karlsson, 61 år, Metallarbetare, Svängsta
  7. Renee Svensson, 52 år, Receptionist, Karlshamn
  8. Rune Andersson, 60 år, Reparatör, Karlshamn
  9. Inger Löfblom-Sjöberg, 60 år, Undersköterska, Asarum
  10. Göran Svensson, 61 år, Skötare, Karlshamn
  11. Monica Svensson, 67 år, Pensionär, Asarum
  12. Christer Florén, 63 år, Maskinist, Karlshamn
  13. Siri Näslund, 52 år, Leg. Sjuksköterska, Asarum
Karlshamnskretsen
0002-00239
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Björkman, 60 år, Riksdagsledamot, Olofström
  2. Bodil Nyström, 60 år, Företagssköterska, Sölvesborg
  3. Christer Skoog, 65 år, Senior, Sölvesborg
  4. Sara Rudolfsson, 33 år, Kanslichef, Kyrkhult
  5. Petra Jeppsson, 37 år, Socionom, Hällevik
  6. Kjell-Åke Karlsson, 64 år, Gymnastikdirektör, Olofström
  7. Markus Alexandersson, 33 år, Journalist, Sölvesborg
  8. Camilla Olsson, 42 år, Tandsköterska, Gränum
  9. Ewonne Månsson, 54 år, Undersköterska, Gammalstorp
  10. Fredrik Augustsson, 34 år, Metallarbetare, Jämshög
  11. Alve Ohlsson, 67 år, Pensionär, Kylinge
  12. Siw Henriczon, 67 år, Sköterska, Gränum
  13. Hillevi Colliander, 56 år, Lärare, Hällevik
  14. Johnny Svensson, 53 år, Vaktmästare, Spinkamåla
  15. Uno Johansson, 52 år, Personlig assistent, Hällevik
  16. Pirjo Veteli, 52 år, Metallarbetare, Olofström
  17. Ann Olsson, 59 år, Undersköterska, Sölvesborg
  18. Johny Andreasson, 59 år, Metallarbetare, Olofström
  19. Peter Wald, 65 år, Planeringsdirektör, Krokås
  20. Yvonne Wretman, 54 år, Administratör, Olofström
  21. Dan Eriksson, 45 år, Ekonom, Sölvesborg
  22. Håkan Assarsson, 42 år, Egen företagare, Kyrkhult
  23. Stig Jönsson, 72 år, F d Regionchef, Sölvesborg
  24. Anita Skarphagen, 58 år, Språkledare, Jämshög
  25. Jan-Anders Håkansson, 51 år, Taxichaufför, Kyrkhult
  26. Anna-Stina Andersson, 69 år, Pensionär, Olofström
  27. Nedjo Diljkan, 48 år, Truckförare, Olofström
  28. Britt-Marie Karlsson, 62 år, Fabriksarbetare, Olofström
  29. Johann Lundström, 40 år, Produktionsledare, Olofström
Listerkretsen
0002-00244

Blekinge Sjukvårdsparti

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Blekinge Sjukvårdsparti

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jonny Olsson, Olofström, elektriker
  2. Bengt Olof Dike, Mörrum, redaktör
  3. Inge Rangström, Karlshamn, verktygsfilare
  4. Rolf Citrén, Olofström, socionom
  5. Kristina Nilsson, Sölvesborg, distriktssköterska
  6. Lars Nilsson, Bräkne-Hoby, byggnadsingenjör
  7. Göran H. Olsson, Karlshamn, poliskommissarie
  8. Margareta Olsson, Jämshög, hemvårdare
  9. Ruta Bidviene, Svängsta, vårdstuderande
  10. Anders Haglund, Sölvesborg, brandman
  11. Nathan Ingvarsson, Karlshamn, egenföretagare
  12. Douglas Bidva, Karlshamn, egenföretagare
  13. Ingrid Persson, Olofström, kokerska
  14. Sonja Quilisch, Karlshamn, tandsköterska
  15. Kennet Olsson, Karlshamn, ingenjör
  16. Svante Sundvik, Karlshamn, folkhögskollärare
  17. Bengt-Olle Carlsson, Olofström, metallarbetare
  18. Hugo Johansson, Olofström, uppsättare
Blekinge läns landsting
0991-03730

Centerpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kristina Valtersson, lärare, Ronneby
  2. Kenneth Michaelsson, ingenjör, Ronneby
  3. Ida Johansson, distriktssköterska, Ronneby
  4. Hillevi Andersson, ingenjör, Bräkne-Hoby
  5. Monia Svensson, kyrkväktare, Saxemara
  6. Ann-Charlotte Johansson, ekonom, Bräkne-Hoby
  7. Inez Svensson, pensionär, Hycklehult
  8. Lars Jolin, diversearb, Eringsboda
  9. Kerstin Nilsson, f d undersköterska, Eringsboda
  10. Åke Tärntoft, taxiförare, Bergamåla
  11. Monica Fredriksson, redovisningsassistent, Listerby
  12. Bengt Holm, lantbrukare, Vermansmåla
  13. Carina Lagerlund, undersköterska, Eringsboda
  14. Birgitta Edvardsson, pensionär, Torneryd
  15. Sven-Eric Fällgren, trädgårdsmästare, Belganet
  16. Ann-Catrin Carlsson, biståndshandläggare, Backaryd
Ronneby landstingsvalkrets
0004-00497
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sven-Olof Petersson, 54 år, byggnadsingenjör, Torhamn
  2. Lars Karlsson, 50 år, skogsbrukare, Bettamåla
  3. Ingela Abramsson, 44 år, sjuksköterska, Ramdala
  4. Gunilla Lennartsson, 58 år, vårdbiträde, Holmsjö
  5. Marianne Widebrant, 66 år, f d kurator, Rödeby
  6. Ingbritt Pettersson, 57 år, sjuksköterska, Rödeby
  7. Gunilla Gustavsson, 45 år, processledare, Senoren
  8. Magne Torbjörnsson, 23 år, studerande, Fridlevstad
  9. Bernt Runesson, 51 år, lantbrukare, Offamåla
  10. Maj Olsson, 63 år, lantbrukare, Söremåla
  11. Ingrid Hermansson, 46 år, förskollärare, Nättraby
  12. Jörgen Andersson, 69 år, f d universitetsadjunkt, Karlskrona
  13. Evy Olausson, 66 år, f d områdeschef, Sibbamåla
  14. Roger Arvidsson, 45 år, ambulanspersonal, Persmåla
  15. Anna Bendelin Danell, 73 år, hushållslärare, Ramdala
  16. Eskil Johansson, 52 år, verktygsmakare, Ramdala
  17. Lise-Lott Ejlefjärd Nilsson, 53 år, grundskollärare, Jämjö
  18. Katarina Johansson, 49 år, ekonom, Torhamn
  19. Sture Nilsson, 67 år, f d polisinspektör, Torhamn
  20. Claes Gustafsson, 54 år, lantbrukare, Tävetorp
  21. Nils Jedhammar, 64 år, byggmästare, Holmsjö
  22. Tony Ramberg, 45 år, vägtekniker, Rödeby
  23. Margareta Olin Mattsson, 46 år, Karlskrona
Karlskrona landstingsvalkrets
0004-00590
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Petronella Petersson, 38 år, ma/no lärare, Mörrum
  2. Malin Åman, 39 år, civilingenjör, Vilshult
  3. Gertrud Ivarsson, 59 år, lantbrukare, Åryd
  4. Jesper Bengtsson, 51 år, lantbrukare, Lörby
  5. Lena Häggblad, 64 år, städerska, Ringamåla
  6. Gert Gustavsson, 68 år, pensionär, Olofström
  7. Martin Johansson, 31 år, ambulanssjuksköterska, Mörrum
  8. Karl-Erik Ivarsson, 64 år, bankman, Sölvesborg
  9. Christel Svensson, 40 år, undersköterska, Trensum
  10. Käthy Nilsson, 65 år, ekonom, Kyrkhult
  11. Dagmar Nilsson, 58 år, receptionist, Halahult
  12. Ewy Svensson, 60 år, vårdbiträde, Norje
  13. Elsa-Britt Persson, 60 år, sjuksköterska, Mörrum
  14. Bodil Jönsson, 49 år, förskollärare, Olofström
  15. Mats Dahlbom, 46 år, processoperatör, Svängsta
  16. Sune Joelsson, 64 år, pälsdjursuppfödare, Mjällby
  17. Thomas Nilsson, 56 år, lantbrukare/entreprenör, Hällaryd
  18. Eva Jönsson, 45 år, hushållslärare, Nybygden
  19. Maj-Vis Hultén, 69 år, pensionär, Sölvesborg
  20. Karin Nilsson, 68 år, vårdare, Hemsjö
Karlshamnskretsen och Listerkretsen
0004-00618

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ros-Marie Strömblad, Karlshamn
  2. Lennarth Malm, Karlshamn
  3. Stefan Sörensson, Karlshamn
  4. Rita Holmgren, Karlshamn
  5. Rolf Tholén, Karlshamn
  6. Isa Arvidsson, Karlshamn
Karlshamnskretsen
0003-01281
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nils Ingmar Thorell, 59 år Ombudsman Ronneby
  2. Marianne Olofsson Reuterskiöld, 63 år Fil kand Karlskrona
  3. Agneta Åhrberg, 58 år Civilekonom Ronneby
  4. Roger Gardell, 36 år Säljare Ronneby
  5. Lena Mahrle, 42 år Systemvetare Ronneby
  6. Anna Ekström, 28 år Präst Karlskrona
  7. Bo Löfgren, 70 år Marindirektör Lyckeby
  8. Karin Månsson, 43 år Sjuksköterska Karlskrona
  9. Börje Dovstad, 50 år Kriminalvårdsinspektör Karlskrona
  10. Ylva Särnmark, 61 år Jämställdhetskonsult Ronneby
  11. Inger Sandell Norén, 56 år Distriktssköterska Olofström
  12. Emanuel Norén, 32 år Pol sekr Olofström
  13. Gunilla Ekelöf, 66 år Rektor Karlskrona
  14. Lars Lamberg, 52 år IT Delivery manager Sölvesborg
Ronnebykretsen
0003-01490
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marianne Olofsson Reuterskiöld, Fil kand Karlskrona
  2. Nils Ingmar Thorell, Ombudsman Ronneby
  3. Bo Löfgren, Marindirektör Lyckeby
  4. Nicole Calbäck, Företagare Karlskrona
  5. Peter Christensen, IT-projektledare Karlskrona
  6. Inger Sandell Norén, Distriktssköterska Olofström
  7. Lars Lamberg, IT Delivery manager Sölvesborg
  8. Karin Månsson, Sjuksköterska Karlskrona
  9. Emanuel Norén, Pol sekr Olofström
  10. Ylva Särnmark, Jämställdhetskonsult Ronneby
  11. Mikael Andersson, Upphandlare Karlskrona
  12. Rita Holmgren, Karlshamn
  13. Bengt Jonsson, Verksamhetsutvecklare Karlskrona
  14. Lena Hjorth, Ek adm Holmsjö
  15. Roger Gardell, Säljare Ronneby
  16. Eva Röder, Karlskrona
  17. Kent Lewén, Kommunalråd Katlskrona
  18. Anna Ekström, Präst Karlskrona
  19. Hans Göran Håkansson, Karlskrona
Karlskronakretsen
0003-03676
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Inger Sandell Norén, Distriktssköterska Olofström
  2. Lars Lamberg, IT Delivery manager Sölvesborg
  3. Emanuel Norén, Pol sekr Olofström
  4. Nils Ingmar Thorell, Ombudsman Ronneby
  5. Marianne Olofsson Reuterskiöld, Fil Kand Karlskrona
  6. Anna Ekström, Präst Karlskrona
  7. Bo Löfgren, Marindirektör Karlskrona
  8. Gunilla Ekelöf, Rektor Karlskrona
  9. Bengt Jonsson, Verksamhetsutvecklare Karlskrona
  10. Börje Dovstad, Kriminalvårdsinspektör Karlskrona
  11. Ylva Särnmark, Jämställdhetskonsult Ronneby
  12. Mikael Andersson, Upphandlare Karlskrona
  13. Rita Holmgren, Karlshamn
Listerkretsen
0003-03770

Kristdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Klavs Wix Nielsen, Familjeläkare, Kyrkhult
  2. Inga Lill Siggelsten Blum, Gymnasielärare, Karlskrona
  3. Gerd Palmqvist, Tandsköterska, Sölvesborg
  4. Erik Aronsson, Ingenjör, Olofström
  5. Christel Henningsson, Färghandlare, Sölvesborg
  6. Laila Johansson, F.d. avdelningschef, Asarum
  7. Desirée Henningsson, Mamma, Sölvesborg
  8. Britta Lindgren, Dramapedagog, Jämshög
  9. Robert Manea, Säljare, Sölvesborg
  10. Ingrid Brånsjö, Tapetserare, Kyrkhult
  11. Sten-Inge Henningsson, Målarmästare, Sölvesborg
  12. Inger Ahnberg, Studerande, Olofström
  13. Lennart Ung, F.d. posttjänsteman, Asarum
  14. Gunilla Wahlgren, Bibliotekarie, Jämshög
  15. Göran Karlsson, Trädgårdsmästare, Sölvesborg
Karlshamnskretsen och Listerkretsen
0068-02900
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Klavs Wix Nielsen, Familjeläkare, Kyrkhult
  2. Inga Lill Siggelsten Blum, Gymnasielärare, Karlskrona
  3. Birgitta Alfzon, Fru, Ramdala
  4. Ronny Fransson, Präst, Karlskrona
  5. Inger Åkesson, Sjuksköterska, Rödeby
  6. Daniel Jusinski, Legitimerad sjukgymnast, Karlskrona
  7. Claes-Åke Alfzon, Polisman, Ramdala
  8. Johannes Chen, Trainmanager, Nättraby
  9. Tommy Olsson, Kommunalråd, Lyckeby
  10. Claes Bothén, Korvgubbe, Torhamn
  11. Thomas Brindefalk Knutsson, Studerande, Karlskrona
Karlskronakretsen och Ronnebykretsen
0068-02916

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Monika Lind, sjuksköterska, Karlskrona
  2. Claes Jansson, bok- och skivhandlare, Karlshamn
  3. Hélène Nordin, pol.sekreterare, Karlshamn
  4. Anders Englesson, industriarbetare, Asarum
  5. Jacek Jurkowski, modersmålslärare, Olofström
  6. Ingrid Ågård, arbetsförmedlare, Karlshamn
  7. Ĝjvind Hatt, samhällsbyggnadschef, Sölvesborg
  8. Björn Gustavsson, gymnasielärare, Nättraby
  9. Anna-Lena Nilsson, leg.sjukgymnast,Hasslö
  10. Ewa Karlsson, gymnasielärare, Rödeby
  11. José Espinoza, nätverkstekniker, Karlskrona
  12. Ulf Svahn, IT-säkerhetsansvarig, Lyckeby
  13. Ingemar Karlsson, pensionär/konsult, Karlskrona
  14. Bo Sandqvist, pensionär, Sölvesborg
  15. Christel Stark, arbetsterapeut, Ronneby
  16. Roger Poka, affärsutvecklare, Karlskrona
  17. Håkan Lagergren, marknadsekonom, Karlskrona
  18. Emma Hedström, sjuksköterska, Svängsta
  19. Christina Birge, företagare, Rödeby
  20. Nils-Erik Mattsson, soltekniker, Ronneby
Blekinge läns landsting
0055-03614

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Alexander Wendt, Hällaryd, 54 år, landstingsråd
  2. Iréne Ahlstrand, Karlshamn, 66 år, leg. sjuksköterska
  3. Magnus Gärdebring, Karlshamn, 40 år, företagare
  4. Leo Cutlip, Asarum, 36 år, verksamhetsutvecklare
  5. Britt Kilsäter, Karlshamn, 62 år, kostchef
  6. Per Erlandsson, Karlshamn, 50 år, platschef
  7. Åsa Augustsson, Svängsta, 51 år, pedagog
  8. Lars Pröjtz, Asarum, 58 år, ingenjör
  9. Anna Lindau, Karlshamn, 41 år, coach
  10. Marco Paulsson, Asarum, 36 år, behandlare
  11. Alexander Nerö, Karlshamn, 38 år, företagare
  12. Anders Svensson, Karlshamn, 44 år, idrottslärare
Blekinge, Karlshamns valkrets
0001-00749
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Susanne Lundgren, Bräkne-Hoby, 51 år
  2. Lennarth Förberg, Listerby, regionråd, 50 år
  3. Anders Lund, Hallabro, säljare, 33 år
  4. Christoffer Stenström, Ronneby, studerande, 23 år
  5. Fredrik Stark, Ronneby, officer, 34 år
  6. Anna Espenkrona, Hallabro, ekonomichef, 64 år
  7. Claes Diurhuus-Gundersen, Jordö, representant, 64 år
  8. Lena Karstensson, Väbynäs, gymnasielärare, 64 år
  9. Christer Stenström, Ronneby, busschaufför, 59 år
  10. Christoffer Laz, Ronneby, företagare, 52 år
  11. Richard Ådahl, Johannishus, senior consultant, 67 år
Blekinge, Ronneby valkrets
0001-00759
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nina Edlund, funktionsledare, Nättraby
  2. Birgitta Ståhl, verksamhetschef, Hästö
  3. Gustav Nilsson, riksdagsledamot, Sillesås
  4. Christel Hammar-Malmgren, egen företagare, Sturkö
  5. Karin Brunsberg, Lyckeby
  6. Britt Hagström, sjuksköterska/administratör, Verkö
  7. Pål Wetterling, politisk sekreterare, Trossö
  8. Sigrid Johansson, universitetsadjunkt, Bergåsa
  9. Jack Bergen, leg. läkare, Tving
  10. Viktor Andersson, sjöingenjör, Trossö
  11. Bengt Johansson, vd, Stumholmen
  12. Karl-Gustaf Johansson, f.d. lantbrukare, Jämjö
  13. Gerd Sjögren, leg. tandläkare, Nättraby
  14. Gunilla André, Ramdala
  15. Marianne Ivarsson, Ramdala
  16. Ronnie Nilsson, tekniker, Lyckeby
Blekinge, Karlskrona valkrets
0001-00828
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Inger Pilthammar, Hällevik, ambulanssjukvårdare
  2. Emilie Pilthammar, Hällevik, lärare
  3. Robert Gajos, Jämshög, säljare
  4. Camilla Solitander Lind, Kylinge, marknadsanalytiker
  5. Torsten Cairenius, Olofström, pensionär
  6. Anders Fransson, Hosaby-Björke, personlig assistent
  7. Annika Tabaku Aronsson, Olofström, lärare
  8. Åse Carlsson, Hällevik, arbetsledare
  9. Marianne Eriksson, Kyrkhult, produktionsplanerare
  10. Nina Christensen, Sölve, barnskötare
  11. Gert Hoff, Svängsta, företagare
  12. Mattias Huuva, Sölvesborg, socionom
  13. Katarina Gajos, Jämshög, bitr. rektor
  14. Paul Andersson, Norje, kontorist
  15. Annelie Johnsson, Kyrkhult, materialstyrare
  16. Katarina Krupa, Olofström, undersköterska
  17. Patrik Krupa, Olofström, företagare
  18. Elisabeth Dani, Olofström, processoperatör
Blekinge Listerkretsen
0001-01427

Sverigedemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Per Björklund, civilingenjör, Lyckeby
  2. Richard Jomshof, SO-lärare, Sturkö
  3. Tomas Fredriksson, svarvare, Jämshög
  4. Karin Lange, kock, egenföretagare, Karlshamn
  5. Ingvar Karlsson, pensionär, Sölvesborg
  6. Stig Werner, egenföretagare, Mörrum
  7. Anna-Mi Kullman, egenföretagare, Bräkne Hoby
  8. Kent Sohl, metallarbetare, Asarum
  9. Ola Svensson, egenföretagare, Bränteknuva
  10. Gudrun Johansson, fru, Kallinge
  11. Birgitta Karlsson, pensionär, Sölvesborg
  12. Steen Andersen, chaufför, Vilshult
  13. Jackie Tallhamn, pensionerad trafikflygare, Pukavik
  14. Bruno Carlsson, fd. adjunkt, nämndeman, Karlskrona
  15. Rolf Fredriksson, fd. flygtekniker, Kallinge
  16. Karl Müller, typograf, Karlshamn
  17. Rolf Witte, pensionär, Olofström
  18. Rose-Marie Larsson, sångerska, Karlskrona
  19. Christina Werner, leg. sjuksköterska, Mörrum
  20. Arne Green, pensionär, Ysane
Blekinge läns landsting
0110-03575
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Per Björklund, civilingenjör, Lyckeby
  2. Richard Jomshof, SO-lärare, Sturkö
  3. Tomas Fredriksson, svarvare, Jämshög
  4. Karin Lange, kock, egenföretagare, Karlshamn
  5. Ingvar Karlsson, pensionär, Sölvesborg
  6. Stig Werner, egenföretagare, Mörrum
  7. Henrik Gustafsson, försäljare, Mörrum
  8. Ola Svensson, egenföretagare, Bränteknuva
  9. Anna-Mi Kullman, egenföretagare, Bräkne Hoby
  10. Gudrun Johansson, fru, Kallinge
  11. Birgitta Karlsson, pensionär, Sölvesborg
  12. Steen Andersen, chaufför, Vilshult
  13. Jackie Tallhamn, pensionerad trafikflygare, Pukavik
  14. Bruno Carlsson, fd. adjunkt, nämndeman, Karlskrona
  15. Rolf Fredriksson, fd. flygtekniker, Kallinge
  16. Karl Müller, typograf, Karlshamn
  17. Rolf Witte, pensionär, Olofström
  18. Rose-Marie Larsson, sångerska, Karlskrona
  19. Christina Werner, leg. sjuksköterska, Mörrum
  20. Kent Sohl, metallarbetare, Asarum
  21. Arne Green, pensionär, Ysane
Blekinge läns landsting
0110-03854

Vänsterpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan-Olof Wahllöf, Hantverkare,Karlskrona
  2. Judith Skörsemo, Bräkne-Hoby
  3. Sara Högelius, Socialpedagog,Karlskrona
  4. Ally Karlsson, Hallabro
  5. Erik Ohlson, Arbetare,Ronneby
  6. Camilla Persson, socionomstuderande,Karlskrona
  7. Bengt Larsén, Naturresursplanerare,Karlskrona
  8. Eva Öhlin, Konsulent,Karlskrona
  9. Anders Johansson, Hjälpmedelstekniker,Lyckeby
  10. Per Bengtsson, Arbetsförmedlare,Kallinge
  11. Marie-Louise Johansson, Skolmåltidsbiträde,Karlskrona
Karlskronakretsen och Ronnebykretsen
0005-01970
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Viveka Söderdahl, Specialpedagog,Sölvesborg
  2. Jens Henningsson, Politisk sekreterare,Asarum
  3. Lotta Karlsson, Demenssjuksköterska,Olofström
  4. Rebecka Wald, Leg.sjuksköterska,Sölvesborg
  5. Tommy Larsson, Byggnadsarbetare,Asarum
  6. Bertil Måbrink, Belganet
  7. Eva Olsson-Bengtsson, Rättssociolog,Karlshamn
  8. Fredrik Hansson, Studerande,Olofström
  9. Kristina Ekberg, Inredare,Sölvesborg
  10. Asta Parkkinen, Personlig assistent,Sölvesborg
  11. Ivan Todorov, Krögare,Olofström
Karlshamnskretsen och Listerkretsen
0005-01974

http://www.val.se