Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till landstingsfullmäktige i Kalmar län - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunilla Johansson, Undersköterska, Runsten
  2. Michael Granstedt, Saxnäs
  3. Gunnar Aldestam, Folkbildare, Västra Sörby
  4. Margaretha Lööf-Johanson, Distriktsläkare, Mörbylånga
  5. Monica Enberg, Specialpedagog, Runsten
  6. Eva Snöberg, Undersköterska, Degerhamn
  7. Ilko Corkovic, Civilekonom, Borgholm
  8. Mahlin Bergman, Degerhamn
Kalmar läns 6:e valkrets
0002-00086
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Segerberg, Landstingsråd, Västervik
  2. Lennart Fredriksson, F d barn- och utbildningschef, Västervik
  3. Britt Karlsson, Industriarbetare, Ankarsrum
  4. Saad Benatallah, Undersköterska, Västervik
  5. Hans Söderberg, Studievägledare, Gamleby
  6. Erica Andersson, Studerande, Gunnebo
  7. Madelene Ståhl, Undersköterska, Västervik
  8. Göran Nilsson, Pensionär, Västervik
  9. Anna Hederberg, Vårdarinna, Västervik
  10. Robert Thorsson, Industriarbetare, Gunnebo
  11. Anneli Lyberg, Sjuksköterska, Ankarsrum
  12. Lennart Petersson, Pensionär, Västervik
  13. Ann-Britt Ljungberg, Områdeschef, Ankarsrum
  14. Per Wimarsson, IT-tekniker,Västervik
  15. Åke Jägerö, CNC-operatör, Överum
  16. Jan-Peter Brinkby, Regionchef, Västervik
  17. Sharad Bhatt, Maskinoperatör, Västervik
Kalmar läns 1:a valkrets
0002-00087
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Yvonne Hagberg, Undersköterska, Vånevik
  2. Tommy Englund, Utredningssekreterare, Mönsterås
  3. Elisabeth Hultqvist, Industriarbetare, Högsby
  4. Ulf Nilsson, Politiker, Hökhult
  5. Lis Erixon, Svetsare, Oskarshamn
  6. Anne Nilsson, Ambulanssjuksköterska, Mönsterås
  7. Yvonne Bergvall, Utbildningskonsult, Oskarshamn
  8. Roger Samuelsson, Socionom, Grönskåra
  9. Britt-Marie Berg-Engström, Mönsterås
  10. Leine Johansson, Metallarbetare, Fårbo
  11. Kochar Ismaill-Ahmad, Lärare, Mönsterås
  12. Emma Nilsson, Studerande, Oskarshamn
  13. Inger Karlsson, Arbetsförmedlare, Blomstermåla
  14. Johan Jiveström, Arbetsmiljöinspektör, Oskarshamn
  15. Nedzad Talovic, CNC-operatör, Fågelfors
Kalmar läns 3:e valkrets
0002-00088
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Henriksson, Landstingsråd, Kalmar
  2. Kristina Podolak-Andersson, Konstruktör, Kalmar
  3. Pierre Nilsson, Studerande, Kalmar
  4. Inger Henriksson, Undersköterska, Kalmar
  5. Olle Hjertqvist, Vaktmästare, Smedby
  6. Martina Jansson, Leg.arbetsterapeut, Funkabo
  7. Mats Wedin, Pedagogisk assistent, Rinkabyholm
  8. Kerstin Arvidsson, Pensionär, Lindsdal
  9. Kristoffer Hammarström, Säljare, Rockneby
  10. Curre Danielsson, F d gymnasierektor, Rockneby
  11. Maria Hammarström, Verksamhetsansvarig, Kalmar
  12. Bo Lindwall, Sågverksarbetare, Påryd
  13. Ylva Granqvist, Journalist, Norrliden
  14. Daniel Modée, Pedagogisk assistent, Kalmar
  15. Marie Johansson, Bemanningsassistent, Rockneby
  16. Mats Mårtensson, Svetsare, Lindsdal
  17. Viktoria Elmbro, SSU-ombudsman, Kalmar
  18. Allan Johansson, Socionom, Vinterbo
  19. Lisbeth Axelsson, Undersköterska, Rockneby
Kalmar läns 5:e valkrets
0002-00106
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Ixcot-Nilsson, Lärare, Emmaboda
  2. Markus Lund, Nybro
  3. Henrik Nilsson-Bokor, Studerande, Söderåkra
  4. Catarina Bentsrud, Industriarbetare, Örsjö
  5. Bo Eddie Rossbol, Tekniker, Långasjö
  6. Anders Oskarsson, Tekniker, Alsterbro
  7. Emöke Bokor, Skolkurator, Söderåkra
  8. Jan-Olof P Jäghagen, Boda Glasbruk
  9. Martina Andersson, Träarbetare, Nybro
  10. Gunvor Karlsson, Undersköterska, Vissefjärda
  11. Hans-Christer Holm, Pensionär, Nybro
  12. Stig-Ove Andersson, Glasarbetare, Emmaboda
  13. Göran Dackebro, Tågklarerare, Nybro
  14. Gullvi Dahllöf, Fritidsledare, Emmaboda
  15. Rune Persson, Pensionär, Hanemåla
Kalmar läns 4:e valkrets
0002-00107
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Högberg, Försäkringsombud, Vimmerby
  2. Helen Nilsson, Undersköterska, Vimmerby
  3. Åke Ströberg, Pensionär, Storebro
  4. Lizette Wästerlund, Lärare, Storebro
  5. Anita Lindvall, Pensionär, Vimmerby
  6. Jan Henriksson, Tjänsteman, Södra Vi
  7. Eva Berglund, Vårdbiträde, Vimmerby
  8. Tom Angeling, Coach, Vimmerby
  9. Anita Westerback, Industriarbetare, Vimmerby
  10. Michael Svensson, Metallarbetare, Vimmerby
  11. Kjell Bülow, VA-tekniker, Vimmerby
  12. Annika Högberg, Online coach, Vimmerby
  13. Lis Glennfalk, Fritidspedagog, Vimmerby
Kalmar läns 2:a valkrets - Vimmerby
0002-00108
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Britt Wireland-Sorpola, Undersköterska, Hultsfred
  2. Jonny Bengtsson, Skolvaktmästare, Hultsfred
  3. Inger Loord, Leg. sjuksköterska, Målilla
  4. Bengt Nilsson, Pensionär, Vena
  5. Ove Karlsson, Utredare/inspektör, Vena
  6. Tommy Rälg, Ombudsman, Hultsfred
Kalmar läns 2:a valkrets - Hultsfred
0002-00109

Centerpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Hjelmqvist, läkare, Påryd
  2. Maj-Stin Alvarsson, röntgensjuksköterska, Smedby
  3. Niklas Carlsson, distriktsordf Sv FN-förbundet, Kalmar
  4. Ann-Marie Petersson, sjukgymnast, Ljungbyholm
  5. Matilda Molander, studerande, Kalmar
  6. Åke Pettersson, länslantmätare, Rockneby
  7. Birgitta Lundberg, sjuksköterska, Trekanten
  8. Roger Sandström, politisk sekreterare, Kalmar
  9. Bodil Wahlgren, veterinär, Ljungbyholm
  10. Ann-Christine Simonsson, lantbrukare, Förlösa
  11. Lennart O Werner, områdesansvarig, Tvärskog
  12. Camilla Ljungar, lantbrukare, Kalmar
  13. Mikael Johansson, egenföretagare, Trekanten
  14. Carina Sjögren, förskollärare, Hagby
  15. Peter Ustrup, reparatör, Rockneby
  16. Marie Torstensson, affärsbiträde, Påryd
  17. Ulf Lennartsson, IT-specialist, Påryd
  18. Ingbritt Rosander, handläggare, Smedby
  19. Johan Jonsson, sågverksoperatör, Vassmolösa
  20. Arne Fredriksson, lantbrukare, Hossmo
  21. David Carlsson, elektriker, Ljungbyholm
  22. Ingrid Rigstad, distriktssköterska, Kalmar
  23. Per-Olof Jonasson, fd personalchef, Förlösa
  24. Jan Åkerlind, lantbrukare, Vassmolösa
Kalmar 5 Kalmar
0004-01400
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lillebill Grähs, universitetslektor, Gärdslösa
  2. Göran Backrot, pensionär, Glömminge
  3. Gerd Åstrand, lantbrukare, Degerhamn
  4. Christina Ateva, konsult, Böda
  5. Annika Olsson, socionom, Mörbylånga
  6. Mikael Larsson, arbetsledare, Köpingsvik
  7. Lise-Lotte Nilsson, undersköterska, Mörbylånga
  8. Lotta Nilsson, journalist, Färjestaden
  9. Ann Nilsson, undersköterska/fotograf, Högby
  10. Ene Kraner, pensionerad läkare, Borgholm
  11. Irene de Veer-Hebenaar, egenföretagare, Högby
Kalmar 6 Borgholm Mörbylånga
0004-01407
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva-Lena Fungmark, 59, socionom/kurator, Västervik
  2. Jan Andersson, 60, läkare, Västervik
  3. Björg Lorentzon, 66, pensionär, Blackstad
  4. Albert G Johansson, 34, studerande, Västervik
  5. Birgitta Svensson, 53, lantbrukare, Loftahammar
  6. Lena Svensson, 54, lantbrukare, Loftahammar
  7. Peter Hallberg, 44, beteendevetare, Västervik
  8. Ylva Åselius, 58, sjuksköterska, Västervik
  9. Sven Öberg, 69, pensionär, Dalhem
  10. Annicka Svensson, 31, lärare, Loftahammar
  11. Johanna Pettersson, 25, studerande, Ukna
Kalmar 1 Västervik
0004-01474
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christer Jonsson, landstingsråd, Emmaboda
  2. Karina Helmersson, verksamhetsutvecklare, Orrefors
  3. Eva-Kristina Berg, omsorgsassistent, Torsås
  4. Sten Bondesson, lärare, Gullabo
  5. Anders Johansson, undersköterska, Nybro
  6. Ing-Marie Gustafsson, ridinstruktör, Nybro
  7. Christina Svensson, gymnasielärare, Torsås
  8. Georg Erlandsson, lantbrukare, Alsterbro
  9. Anja Karlsson-Granlund, personalchef, Broakulla
  10. Linda Eriksson, CNC-operatör, Gullabo
  11. Carl-Bertil Nilsson, ekonom, Örsjö
  12. Ann-Charlott Filipsson, socionom, Broakulla
  13. Marita Johansson, lantbrukare, Torsås
  14. Maria Karlsson, omsorgsassistent, Nybro
  15. Håkan Pearson, arbetssökande, Nybro
Kalmar 4 Emmaboda Nybro Torsås
0004-02058
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Veine Backenius, lantmästare, Ålem
  2. Anette Rogö, undersköterska, Bockara
  3. Kerstin Karlström, leg sjuksköterska, Högsby
  4. Maria Robertsson, språklärare, Mönsterås
  5. Magnus Larsson, ekonom, Kristdala
  6. Ingemar Svanström, lantbrukare, Högsby
  7. Ingrid Brundin, leg barnmorska, Oskarshamn
  8. Patric Vadman, fastighetsskötare, Ålem
  9. Axel Jonsson, leg sjuksköterska, Högsby
  10. Ing-Marie Westin, egenföretagare, Oskarshamn
  11. Anders Jonsson, gymnasielärare, Ålem
  12. Kerstin Karlsson, affärsbiträde, Oskarshamn
  13. Lars Magnusson, pedagog, Mönsterås
Kalmar 3 Högsby Mönsterås Oskarshamn
0004-02081
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Magnus Danlid, studie- o yrkesvägledare, Vimmerby
  2. Camilla Eirasson, praktik- o verksamhetssamordnare, Vena
  3. Leif Larsson, regionförbundsordförande, Vimmerby
  4. Sivert Bergström, pensionär, Virserum
  5. Anna-Karin Cederstrand Karlsson, verksamhetschef, Vimmerby
  6. Viola Johnsson-Högstedt, pensionär, Mörlunda
  7. Rein Soovik, naprapat, Vimmerby
  8. Göte Eklund, byggnadsingenjör, Lönneberga
  9. Krister Torenfält, skogsbrukare, Vimmerby
  10. Eva Svensson, organisatör, Frödinge
  11. Fredrik Eirasson, gjuterioperatör, Vena
  12. Marcus Jonmyren, datortekniker, Vimmerby
  13. Birger Andersson, skogsbrukare, Locknevi
  14. Börje Karlsson, lantbrukare, Virserum
  15. Karin Torenfält, ekonom, Vimmerby
  16. Lars Nilsson, företagare, Vimmerby
  17. Marie Drott, förskollärare, Lönneberga
  18. Ulf Svensson, IT-ansvarig, Tuna
  19. Ulf Borg, industriarbetare, Vimmerby
  20. Alexander Steinvall Svensson, fil mag, Virserum
Kalmar 2 Hultsfred Vimmerby
0004-02091

Feministiskt initiativ

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Feministiskt initiativ

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ivo Soltorp, egen företagare, 48 år, Kalmar
  2. Hanna Nilsson, studerande, 22 år, Kalmar
  3. Jessica Damgaard Edström, bildlärare, 36 år, Mörbylånga
  4. Maria Borgström, leg sjukgymnast, 26 år, Gamleby
Kalmar län
0532-02256

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Pierre Edström, 51 år, www.pierreedstrom.blogspot.com
  2. Anneli Cloodt, www.anneli.cc
  3. Sahadet Mavraj, 39 år, tolk
  4. Bengt Nordlöw, skribent, b.nordlow@bredband.net
  5. Peter Forsberg, 45 år, säljare
  6. Ronja Ismail, studerande, Nybro
  7. Yvonne Sölvinger, leg. sjuksköterska, fil. kand.
  8. Kristofer von Wachenfeldt, 27 år,studerande
  9. Johanna Bjerkert, sjuksköterska
  10. Sebastian Hallén, 30 år, www.basseblogg.blogspot.com
  11. Eva Schröder, 43 år, kanslist
  12. Ingemo Eriksson, lärare, Färjestaden
  13. Lars Hamrin, 62 år
  14. Inger Hilmansson, sjuksköt. www.hilmansson.blogspot.com
  15. Lene Polteg, distriktssköterska, fil. kand i omvårdnad.
  16. Bengt Sundström, f.d. kommunalråd i Kalmar
  17. Mats Axelsson, 61 år, högskoleadjunkt, Borgholm
  18. Helena Swahn Håkansson, 48 år, gymnasielärare
  19. Kenneth J Andersson, VD/konsult
  20. Björn Brändewall, www.brandewall.blogspot.com
  21. Torbjörn Hedqvist, civilingenjör
  22. Acke Lindén, konsult miljö- och hälsoskydd
  23. Johanna Mattsson, 32 år, kommunpolitisk sekreterare
  24. Lasse Karlsson, 58 år
  25. Sofie Bergman, 25 år, www.sofiebergman.blogspot.com
  26. Joachim Nilsson, 29 år, egen företagare
Kalmar 5 Kalmar
0003-00072
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Åke Aldman, överläkare, Västervik
  2. Björn Holgersson, tandläkare, Västervik
  3. Evy Knutsen Lindetorp, Gamleby
  4. Fredrik Andrén, läkare, Västervik
  5. Nils Ottervik, Västervik
  6. Bengt Bylund, barnläkare, Västervik
  7. Matts Aldman, leg. läkare, Västervik
  8. Valter Persson, Västervik
  9. Mariette Fröberg, personalledare, Västervik
  10. Eva Lindbom, förskollärare, Västervik
  11. Ingemar Appelquist, elektroingenjör, Västervik
  12. Lisbeth Fagerqvist, Västervik
  13. Kenneth Hardy Axelsson, fotograf, Västervik
  14. Carina Hultgren, pedagog, Västervik
  15. Veronika Sandström, Västervik
  16. Rune Engelbrektson, kulturjournalist, Västervik
Kalmar 1 Västervik
0003-00074
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lisbeth Lindberg, fil. mag. landstingsledamot, Oskarshamn
  2. Bill Björklund, fastighetsmäklare, Patamalm
  3. Gerd Filipsson, narkossköterska, Ruda
  4. Lisa Mörndal, barnmorska, Oskarshamn
  5. Karl-Erik Gustavsson, folkbildare, Oskarshamn
  6. Jenny Wennesund, lärare, Mönsterås
  7. Mathias Karlsson, egen företagare, informatör, Oskarshamn
  8. Margaretha Svensson, företagare, Mönsterås
  9. Lars Blomdahl, f.d. miljöinspektör, Högsby
  10. Lisbeth Karlsson, ka.lisbeth@telia.com Påskallavik
  11. Sören Svensson, revypappa, Mönsterås
  12. Solweig Weber, sekreterare, informatör,Oskarshamn
  13. Jan-Eric Lindberg, kvalitetschef, Oskarshamn
  14. Ulf Gunnarsson, f.d. informationsdirektör, Timmernabben
  15. Jan S Tordenius, civilekonom och fil. kand. Oskarshamn
  16. Sahadet Mavraj, tolk, Kalmar
  17. Tony Lundmark, adjunkt, Oskarshamn
  18. Agne "Challe" Gustafsson, ingenjör, Timmernabben
Kalmar 3 Högsby Mönsterås Oskarshamn
0003-00079
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingemo Eriksson, lärare, Färjestaden
  2. Mats Axelsson, högskoleadjunkt, Borgholm
  3. Jan Broselid, sjukskötare, innovatör, Glömminge
  4. Birgitta Arnesson, fil. kand. Böda
  5. Kerstin Lindgren, civ. ing. Torslunda
  6. Madeleine Selling-Axelsson, distriktssköterska, Borgholm
  7. Eric Rosenlund, civ. ing. Norra Möckleby
  8. Ann-Marget Lindholm, egen företagare, Byxelkrok
  9. Sebastian Hallén, www.basseblogg.blogspot.com, Kalmar
  10. May-Britt Landin, jobbar för det småskaliga fisket, Mörbylånga
  11. Jan Nilsson, Mörbylånga
  12. Berne Klysing, egen företagare, Färjestaden
  13. Sam Wadin, Degerhamn
  14. Monika K Bergman, yrkeslärare, Mörbylånga
  15. Monika Brinkenfeldt, Färjestaden
Kalmar 6 Borgholm Mörbylånga
0003-00729
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elisabeth Hultman, gymnasielärare, Nybro
  2. Ronja Ismail, studerande, fd småföretagare, Nybro
  3. Mats Arbring, personlig assistent,Lindås
  4. Margareta Ohlin, Söderåkra
  5. Kjell Josefsson, civilekonom, www.metrobloggen.se/kjelljosef, Nybro
  6. Bawar Ismail, www.bawarsworld.blogspot.com, studerande, Nybro
  7. Henrik Häggqvist, Emmaboda
  8. Akram Ismail, NO-lärare, kemist, Nybro
  9. Per Palmgren, upphandlare, Nybro
  10. Astrid Elgqvist, pensionär, fd sjuksköterska, Nybro
  11. Maria Thanger, grundskolelärare och montessoripedagog, Nybro
  12. Sahadet Mavraj, tolk, Kalmar
  13. Christer Andersson, köpman, Torsås
Kalmar 4 Emmaboda Nybro Torsås
0003-03569
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Pierre Edström, www.pierreedstrom.blogspot.com, landstingsråd, Kalmar
  2. Eva-Maria Helgesson, Triabo
  3. Lars-Åke Öhman, Södra Vi
  4. Britt-Sofi Forss, Storebro
  5. Dan Damsgård, beteendevetare, Virserum
  6. Assar Gällerspång, Vimmerby
  7. Mary Bergström-Giurfa, översättare, tolk undervisar i Spanska, biodlarkvinna, Virserum
  8. Berna Karlsson, Södra Vi
  9. Birger Carleudd, biodlare, Evagatan 4, Virserum
  10. Jan Karlsson, Södra Vi
Kalmar 2 Hultsfred Vimmerby
0003-03574

Kristdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kerstin Lahi, Överläkare, Västervik
  2. Björn Sinnerstad, Överläkare, Västervik
  3. Ingrid Juthe, Distriktssköterska, Västervik
  4. Lars-Inge Karlsson, Ingenjör, Gamleby
  5. Maja Salminen, Leg sjukgymnast, Gamleby
  6. Maud Ärlebrandt, Barnmorska, Västervik
  7. Elisabeth Delvert, Leg sjukgymnast, Gamleby
  8. Dan Sagemo, Spec pedagog, diakon, Västervik
  9. Gunnel Ohlin, Socionom, Gamleby
  10. Eva Svensson, Leg sjuksköterska, Ukna
  11. Jorge Chávez, Systemtekniker, Västervik
  12. Christel Hannus, Leg sjuksköterska, Västervik
  13. Jan Tjörnbo, IT-konsult, Gamleby
  14. Gyrith Wiktorell, Högskolelärare, Västervik
  15. Anders Axklo, Marknadschef, Västervik
  16. Roger Ohlin, Lås- och larmtekniker, Gamleby
  17. Krister Samuelsson, Verktygsmakare, Västervik
Kalmar 1 Västervik
0068-00945
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gudrun Brunegård, Skolsköterska, landstingsråd, Vimmerby
  2. Anders Andersson, Riksdagsledamot, Järnforsen
  3. Åke Nilsson, Partiombudsman, Silverdalen
  4. Elisabeth Lago Nilsson, Trebarnsmamma, Vimmerby
  5. Christian Nytorpet, Produktionssamordnare, Hultsfred
  6. Maseullah (Masi) Aurfan, Studerande, Vimmerby
  7. Birgitta Hansson, Barnmorska, Vimmerby
  8. Lennart Davidsson, Företagare, Mörlunda
  9. Ola Gustafsson, Civilekonom, Vimmerby
  10. Monica Bergh, Biblioteksassistent, Virserum
  11. Torbjörn Sandberg, Studie- och yrkesvägledare, Djursdala
  12. Annica Eek, Förskollärare, Mörlunda
  13. Göran Gustafsson, Företagare, Djursdala
  14. Gabriella Vogt, Tolk, Målilla
  15. Thomas Karlsson, Bilförsäljare, Vimmerby
  16. Carolina Holmström, Leg sjuksköterska, Vimmerby
  17. Sven Weckfors, Elektriker, Rumskulla
  18. Farhad Mohammad Aziz, Jurist, träindustriarb, Vimmerby
  19. Minka Eriksson, Arbetsterapeut, Locknevi
  20. Per-Olof Paulsson, Journalist, Virserum
  21. Anette Möller, Receptionschef, Pelarne
  22. Christina Nyman, Leg sjukgymnast, Vimmerby
  23. Lars Eriksson, Pensionär, f d socialchef, Hultsfred
  24. Roy Löfquist, Civilingenjör, Järnforsen
Kalmar 2 Hultsfred Vimmerby
0068-00946
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Chatrine Pålsson Ahlgren, Leg sjuksköterska, f d riksdagsledamot, Mönsterås
  2. Klaus Leidecker, Företagare, Oskarshamn
  3. Per-Eric Ohlsson, Leg sjuksköterska, Berga
  4. Madeleine Rosenqvist, Studie- och yrkesvägledare, Fliseryd
  5. Elisabeth Englund, Leg sjuksköterska, Oskarshamn
  6. Ann-Christin Carlsson, Distriktssköterska, Ålem
  7. Lars Elmborg, Tandläkare, Högsby
  8. Gullie Carlsson, Leg sjuksköterska, Pataholm
  9. Lars-Jonny "Lalle" Andersson, Företagare, Mönsterås
  10. Heléne Danielsson, Arbetsförmedlare, Berga
  11. Roy Algotsson, Leg sjuksköterska, Oskarshamn
  12. Anna Bredmar, Högstadielärare, Oskarshamn
  13. Sven Gunnar Persson, Rektor, Figeholm
  14. Marita Björkvall, Läkarsekreterare, Ruda
  15. Bengt-Olof Davidsson, Lantbrukare, Mönsterås
  16. Sven-Roland Danielsson, Kanslist, Oskarshamn
  17. Gudrun Camnerin, Barnskötare, Oskarshamn
  18. Åke Nilsson, Musiklärare, Högsby
  19. Håkan Englund, Präst, Oskarshamn
  20. Ingbritt Jerner, Kulturarbetare, Oskarshamn
  21. Stefan Håkansson, Kvalitetsrevisor, Oskarshamn
  22. Rune Carlsson, Projektledare, Pataholm
  23. Ingemar Lennartsson, Skogskonsulent, Oskarshamn
  24. Berit Sjöö, Barnmorska, Oskarshamn
Kalmar 3 Högsby Mönsterås Oskarshamn
0068-00978
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marie Jansson, Undersköterska, Bergkvara
  2. Anders Johansson, Fritidsledare, Emmaboda
  3. Lisbeth Carlsson, Platschef RIA, Orrefors
  4. Sivert Hugosson, Diakon, Nybro
  5. Myrthel Tobiasson, Leg sjuksköterska, Nybro
  6. Johan Eriksson, Arbetssökande, Emmaboda
  7. Christoffer BenLevi, Pastor, teol kand, Emmaboda
  8. Ingalill Levander, Leg sjuksköterska, Nybro
  9. Karin Johansson, Arbetsterapeut, Alsterbro
  10. Ewa Bonér, Distriktssköterska, Söderåkra
  11. Anne Thuresson, Omsorgsassistent, Vissefjärda
  12. Torgny Karlsson, Säljare, Emmaboda
  13. Stefan Lagesson, Konsulent, Nybro
  14. Laila Söderholm, Distriktssköterska, Söderåkra
  15. Mac Hellborg, Pensionär, Broakulla
  16. Bjarnette Tallberg, Förskollärare, Nybro
  17. Christer Söderholm, Lärare, Söderåkra
  18. Gudrun Madsen, Socionom, Orrefors
  19. Jan-Erik Jansson, Entreprenör, Emmaboda
  20. Lisbeth Andersson, Företagare, Eriksmåla
Kalmar 4 Emmaboda Nybro Torsås
0068-00980
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Arne Sjöberg, Verksamhetschef, geriatriker, Kalmar
  2. Tyra Graaf, Distriktssköterska, verksamhetskonsult, Kalmar
  3. Samuel Watanen, Leg sjukskötare, Kalmar
  4. Monica Bengtsson, Fil kand, deltidspolitiker, Trekanten
  5. Anna-Stina Stenbäck, Distriktsordförande KDU, Kalmar
  6. Karl-Gustav Kyrk, Pensionär, Smedby
  7. Margreth Johansson, Administratör, Kalmar
  8. Abbas Moazzeni, Idrottslärare, Kalmar
  9. Malou Axelsson, Skolsköterska, Kalmar
  10. Christopher Dywik, Barnskötare, museivärd, Kalmar
  11. Junita Karlsson, Studie- och yrkesvägledare, Kalmar
  12. Mikael Solinger, Enhetschef, Kalmar
  13. Ruth Pahlm, Pensionär, Kalmar
  14. Samuel Bothén, Studerande, Kalmar
  15. Annika Sjöberg, Företagare, Kalmar
  16. Karin Karlsson, Specialpedagog, Kalmar
  17. Folke Fagerlund, Skogsbrukare, Rockneby
  18. Fredrik Sjömar, Lärarstuderande, Kalmar
  19. Ann-Sofie Gustafsson, Distrikssköterska, Kalmar
  20. Ann-Marie Jeansson, Leg sjuksköterska, Kalmar
  21. Johanna Ingvarsson, Företagare, Kalmar
  22. Karin Ekebjär, Affärsutvecklare, Läckeby
  23. Bengt-Olof Roos, Prost, företagare, Lindsdal
Kalmar 5 Kalmar
0068-00983
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sven-Åke Svensson, Målare, Mörbylånga
  2. Mikael Almqvist, Företagare, Löttorp
  3. Nina Åkesson Nylander, Undersköterska, Färjestaden
  4. Arne Sjögren, Företagare, Byxelkrok
  5. Sofie Jakobsson, Krögare, Löttorp
  6. Per Uddling, Stiftsadjunkt, Färjestaden
  7. Åsa Green, Leg sjuksköterska, Löttorp
  8. Bert Carlsson, Sjökapten, Färjestaden
  9. Gunilla Nilsson, Lantbrukare, Löttorp
  10. Carl-Henrik Erlandsson, Säljare, Färjestaden
  11. Louise Almqvist, Studerande, Löttorp
  12. Kjell Samuelson, Sångare, Färjestaden
  13. Marwin Johansson, Rektor, Löttorp
  14. Viveka Carlsson Hjerpe, Djurskötare, Löttorp
  15. Ingrid Myrin Carlsson, Veterinär, Färjestaden
  16. Mattias Carlsson, Köpman, Köpingsvik
  17. Mauritz Adolfsson, Undersköterska, Byxelkrok
  18. Elionor Petersson, Kyrkomusiker, Borgholm
  19. Jonny Erlandsson, Fiskhandlare, Borgholm
  20. Åke Nilsson, Pensionär, Löttorp
  21. Sune Sigvardsson, Företagsledare, Färjestaden
Kalmar 6 Borgholm Mörbylånga
0068-00987
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gudrun Brunegård, Landstingsråd, skolsköterska, Vimmerby
  2. Anders Andersson, Riksdagsledamot, Järnforsen
  3. Chatrine Pålsson Ahlgren, Leg sjuksköterska, f d riksdagsledamot, Mönsterås
  4. Sven-Åke Svensson, Målare, Mörbylånga
  5. Kerstin Lahi, Överläkare, Västervik
  6. Arne Sjöberg, Verksamhetschef, geriatriker, Kalmar
  7. Marie Jansson, Undersköterska, Bergkvara
  8. Klaus Leidecker, Företagare, Oskarshamn
  9. Madeleine Rosenqvist, Studie- och yrkesvägledare, Fliseryd
  10. Monica Bengtsson, Fil kand, deltidspolitiker, Trekanten
  11. Mikael Almqvist, Företagare, Löttorp
  12. Elisabeth Englund, Leg sjuksköterska, Oskarshamn
  13. Maseullah (Masi) Aurfan, Studerande, Vimmerby
  14. Ann-Christin Carlsson, Distriktssköterska, Ålem
  15. Kjell Samuelson, Sångare, Färjestaden
  16. Folke Fagerlund, Skogsbrukare, Rockneby
  17. Sofie Jakobsson, Krögare, Löttorp
  18. Åke Nilsson, Partiombudsman, Silverdalen
  19. Anna-Stina Stenbäck, Distriktsordförande KDU, Kalmar
  20. Per Uddling, Stiftsadjunkt, Färjestaden
  21. Elisabeth Lago Nilsson, Trebarnsmamma, Vimmerby
  22. Arne Sjögren, Företagare, Byxelkrok
  23. Gunilla Nilsson, Lantbrukare, Löttorp
  24. Christoffer BenLevi, Pastor, teol kand, Emmaboda
  25. Elisabeth Delvert, Leg sjukgymnast, Gamleby
  26. Per-Eric Ohlsson, Leg sjuksköterska, Högsby
  27. Lisbeth Carlsson, Platschef RIA, Orrefors
  28. Björn Sinnerstad, Överläkare, Västervik
Kalmar Länsvalsedel
0068-00989

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Akko Karlsson, politiker, Lofta
  2. Jessica Rydell, Kalmar,www.greenjessica.wordpress.com
  3. Carl Bloom, arkitekt, Oskarshamn
  4. Anna Bodjo, kock, Västervik
  5. Kerstin Bergström, skeppskock, Gamleby
  6. Pierre Danielsson, Högsby
  7. Ann Y Hellenborg, landstingsråd, Kalmar
  8. Claes Horn af Rantzien, jordbrukare, Borgholm
  9. Maria Lindmark, projektledare, Borgholm
  10. Jonas Löhnn, Kalmar,www.lohnn.se
  11. Elisabeth Wanneby, Oskarshamn
  12. Thomas Stjernquist, fotograf, Kalmar
  13. Eje Wadebro, Mönsterås
  14. Inger Bark-Lagergren, naturterapeut, Emmaboda
  15. Caroline Axelsson, lärare, Vimmerby
  16. Jean Welander, Kalmar,jean.welander@telia.com
  17. Hannah Lukka, socionom, Borgholm
  18. John Green, lärare, Nybro
  19. Halina Rehnqvist, arkitekt, Oskarshamn
  20. Johnny Wiman, snickare, Ankarsrum
  21. Eva-Karin Holgersson, Mönsterås
  22. Mark Hammar, ekonom, Kalmar
  23. Catherine Sjöholm, Torsås
  24. Torben Lundholm, Hultsfred,torben.lundholm@hultsfred.se
  25. Cke Lavér, konstnär, Mörbylånga
  26. Patricia Johansson, gymnasielärare, Kalmar
Kalmar 1 Västervik
0055-03314
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Caroline Axelsson, lärare, Vimmerby
  2. Jonas Löhnn, Kalmar, www.lohnn.se
  3. Akko Karlsson, politiker, Västervik
  4. Jessica Rydell, Kalmar, www.greenjessica.wordpress.com
  5. Torben Lundholm, Emmenäs,torben.lundholm@hultsfred.se
  6. Ann Y Hellenborg, landstingsråd, Kalmar
  7. Pierre Danielsson, Högsby
  8. Claes Horn af Rantzien, jordbrukare, Borgholm
  9. Eva-Karin Holgersson, Mönsterås
  10. Eje Wadebro, Mönsterås
  11. Kerstin Bergström, skeppskock, Västervik
  12. John Green, lärare, Nybro
  13. Maria Lindmark, projektledare, Borgholm
  14. Thomas Stjernquist, fotograf, Kalmar
  15. Catherine Sjöholm, Torsås
  16. Elisabeth Wanneby, Oskarshamn
  17. Carl Bloom, arkitekt, Oskarshamn
  18. Anna Bodjo, kock, Västervik
  19. Jean Welander, Kalmar, jean.welander@telia.com
  20. Inger Bark-Lagergren, naturterapeut, Emmaboda
  21. Johnny Wiman, snickare, Västervik
  22. Cke Lavér, konstnär, Mörbylånga
  23. Mark Hammar, ekonom, Kalmar
  24. Halina Rehnqvist, arkitekt, Oskarshamn
  25. Hannah Lukka, socionom, Borgholm
  26. Patricia Johansson, gymnasielärare, Kalmar
Kalmar 2 Hultsfred Vimmerby
0055-03315
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elisabeth Wanneby, Århult
  2. Akko Karlsson, politiker, Västervik
  3. Carl Bloom, arkitekt, Kristineberg
  4. Jessica Rydell, Kalmar,www.greenjessica.wordpress.com
  5. Eje Wadebro, Gårö
  6. Ann Y Hellenborg, landstingsråd, Kalmar
  7. Jonas Löhnn, Kalmar,www.lohnn.se
  8. Eva-Karin Holgersson, Ålem
  9. Thomas Stjernquist, fotograf, Kalmar
  10. Kerstin Bergström, skeppskock, Västervik
  11. Claes Horn af Rantzien, jordbrukare, Borgholm
  12. Maria Lindmark, projektledare, Borgholm
  13. Pierre Danielsson, Långemåla
  14. Mark Hammar, ekonom, Kalmar
  15. Inger Bark-Lagergren, naturterapeut, Emmaboda
  16. Anna Bodjo, kock, Västervik
  17. Torben Lundholm, Hultsfred,torben.lundholm@hultsfred.se
  18. Halina Rehnqvist, arkitekt, Oskarshamn
  19. John Green, lärare, Nybro
  20. Caroline Axelsson, lärare, Vimmerby
  21. Jean Welander, Kalmar,jean.welander@telia.com
  22. Hannah Lukka, socionom, Borgholm
  23. Johnny Wiman, snickare, Västervik
  24. Catherine Sjöholm, Torsås
  25. Patricia Johansson, gymnasielärare, Kalmar
  26. Cke Lavér, konstnär, Mörbylånga
Kalmar 3 Högsby Mönsterås Oskarshamn
0055-03316
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Akko Karlsson, politiker, Västervik
  2. Inger Bark-Lagergren, naturterapeut, Lindås
  3. John Green, lärare, Örsjö
  4. Ann Y Hellenborg, landstingsråd, Kalmar
  5. Catherine Sjöholm, Bergkvara
  6. Eje Wadebro, Mönsterås
  7. Jessica Rydell, Kalmar,www.greenjessica.wordpress.com
  8. Jonas Löhnn, Kalmar,www.lohnn.se
  9. Claes Horn af Rantzien, jordbrukare, Borgholm
  10. Caroline Axelsson, lärare, Vimmerby
  11. Thomas Stjernquist, fotograf, Kalmar
  12. Elisabeth Wanneby, Oskarshamn
  13. Carl Bloom, arkitekt, Oskarshamn
  14. Cke Lavér, konstnär, Mörbylånga
  15. Pierre Danielsson, Högsby
  16. Jean Welander, Kalmar,jean.welander@telia.com
  17. Patricia Johansson, gymnasielärare, Kalmar
  18. Mark Hammar, ekonom, Kalmar
  19. Anna Bodjo, kock, Västervik
  20. Torben Lundholm, Hultsfred,torben.lundholm@hultsfred.se
  21. Eva-Karin Holgersson, Mönsterås
  22. Johnny Wiman, snickare, Västervik
  23. Halina Rehnqvist, arkitekt, Oskarshamn
  24. Maria Lindmark, projektledare, Borgholm
  25. Kerstin Bergström, skeppskock, Västervik
  26. Hannah Lukka, socionom, Borgholm
Kalmar 4 Emmaboda Nybro Torsås
0055-03317
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jessica Rydell, Ljungbyholm, www.greenjessica.wordpress.com
  2. Ann Y Hellenborg, landstingsråd, Oxhagen
  3. Thomas Stjernquist, fotograf, Halltorp
  4. Patricia Johansson, gymnasielärare, Djurängen
  5. Jean Welander, Trekanten,jean.welander@telia.com
  6. Maria Lindmark, projektledare, Borgholm
  7. Carl Bloom, arkitekt, Oskarshamn
  8. Eva-Karin Holgersson, Mönsterås
  9. John Green, lärare, Nybro
  10. Akko Karlsson, politiker, Västervik
  11. Jonas Löhnn, Kalmar,www.lohnn.se
  12. Elisabeth Wanneby, Oskarshamn
  13. Claes Horn af Rantzien, jordbrukare, Borgholm
  14. Inger Bark-Lagergren, naturterapeut, Emmaboda
  15. Mark Hammar, ekonom, Norrliden
  16. Eje Wadebro, Mönsterås
  17. Kerstin Bergström, skeppskock, Västervik
  18. Pierre Danielsson, Högsby
  19. Anna Bodjo, kock, Västervik
  20. Torben Lundholm, Hultsfred,torben.lundholm@hultsfred.se
  21. Caroline Axelsson, lärare, Vimmerby
  22. Johnny Wiman, snickare, Västervik
  23. Halina Rehnqvist, arkitekt, Oskarshamn
  24. Cke Lavér, konstnär, Mörbylånga
  25. Hannah Lukka, socionom, Borgholm
  26. Catherine Sjöholm, Torsås
Kalmar 5 Kalmar
0055-03318
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jessica Rydell, Kalmar,www.greenjessica.wordpress.com
  2. Maria Lindmark, projektledare, Runsten
  3. Eje Wadebro, Mönsterås
  4. Akko Karlsson, politiker, Västervik
  5. Torben Lundholm, Hultsfred,torben.lundholm@hultsfred.se
  6. Cke Lavér, konstnär, Resmo
  7. Claes Horn af Rantzien, jordbrukare, Löttorp
  8. Elisabeth Wanneby, Oskarshamn
  9. Jonas Löhnn, Kalmar,www.lohnn.se
  10. Eva-Karin Holgersson, Mönsterås
  11. Thomas Stjernquist, fotograf, Kalmar
  12. Hannah Lukka, socionom, Runsten
  13. Pierre Danielsson, Högsby
  14. Ann Y Hellenborg, landstingsråd, Kalmar
  15. Mark Hammar, ekonom, Kalmar
  16. Kerstin Bergström, skeppskock, Västervik
  17. John Green, lärare, Nybro
  18. Patricia Johansson, gymnasielärare, Kalmar
  19. Jean Welander, Kalmar,jean.welander@telia.com
  20. Caroline Axelsson, lärare, Vimmerby
  21. Carl Bloom, arkitekt, Oskarshamn
  22. Inger Bark-Lagergren, naturterapeut, Emmaboda
  23. Anna Bodjo, kock, Västervik
  24. Johnny Wiman, snickare, Västervik
  25. Catherine Sjöholm, Torsås
  26. Halina Rehnqvist, arkitekt, Oskarshamn
Kalmar 6 Borgholm Mörbylånga
0055-03319

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Henrik Yngvesson, Landstingsråd, Färjestaden
  2. Eddie Forsman, Företagare, Borgholm
  3. Johan Gustafsson, Lärare, Färjestaden
  4. Mikael Borgström, Bygg-/vingårdsarbetare, Köpingsvik
  5. Alf Viderberg, Leg. läkare, Vickleby
  6. Eva Folkesdotter Paradis, Distriktssköterska/universitetsadjunkt, Karlevi
  7. Sven Stenson, Kriminalinspektör, Isgärde
  8. Ann-Kristin Forsman, Mäklarassistent, Borgholm
Kalmar 6 Borgholm Mörbylånga
0001-00964
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Monica Ljungdahl, Leg. sjukgymnast, Nybro
  2. Per Schjelbred, Läkare, Lindås
  3. Lena Peribert, Revisor, Fastlycke
  4. Peder Dahlman, Leg. kiropraktor, Nybro
  5. Ann Helene Jonsson, Personlig assistent, Lindås
  6. Yngve Brink, Konstruktör, Järnsida
  7. Ann Harmander, Ekonom, Nybro
  8. Stefan Nyström, Målaremästare, Broakulla
  9. Christer Sjöberg, Bergkvara
Kalmar 4 Emmaboda Nybro Torsås
0001-00965
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Suzanne Gustafson, Barnskötare, Mönsterås
  2. Göte Pettersson, Lantbrukare, Bockara
  3. Lennart Hellström, Överläkare, Oskarshamn
  4. Monika Olsberg, Sjuksköterska, Bohult
  5. Britt-Marie Domeij, Lärare, Mönsterås
  6. Roland Waern, Tandläkare, Högsby
  7. Christina Lundqvist, Pensionär, Mönsterås
  8. David Gustavsson, Studerande, Berga
  9. Johan Teiffel, Informatör, Oskarshamn
  10. Lennart Redborn, Köpman, Fliseryd
  11. Lars-Erik Lindén, Civilekonom, Fågelfors
  12. Leif Axelsson, Enhetschef, Oskarshamn
Kalmar 3 Högsby Mönsterås Oskarshamn
0001-00966
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annika Carlson, Vimmerby, 66 år
  2. Magnus Gustafsson, Gullringen, 49 år
  3. Amanda Svensson, Hultsfred, 19 år
  4. Sture Persson, Lönneberga, 82 år
  5. Anita Bergh, Mörlunda, 67 år
  6. Anna Maria Lyngstad, Södra Vi, 70 år
Kalmar 2 Hultsfred Vimmerby
0001-00967
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kaj Holst, Privattandläkare, Rockneby, 67 år
  2. Agneta Cedergren, Sjuksköterska, Vassmolösa, 56 år
  3. Göran Häggfors, F d oppositionsråd, Kalmar, 69 år
  4. Björn Hult, Läkare, Kalmar, 56 år
  5. Magnus Isaksson, Säljare, Kalmar, 37 år
  6. Britt Dicksson, F d controller, Kalmar, 67 år
  7. Jonas Lövgren, Statsvetare, Rinkabyholm, 39 år
  8. Kerstin Edvinsson, Sekreterare, Kalmar, 61 år
  9. Zeljko Krajisnik, Jurist, Kalmar, 55 år
  10. Rolf Wahlberg, F d inköpschef, Kalmar, 72 år
  11. Tamás Lakatos, Företagare, Kalmar, 63 år
  12. Therese Wernersson, Lärare, Kalmar, 28 år
  13. Siv Gyllensten, Pensionär, Kalmar, 75 år
  14. Andreas Petersson, Säljare, Kalmar, 39 år
  15. Lena Karlsson, Juvelerare, Kalmar, 62 år
Kalmar 5 Kalmar
0001-00968
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Björkman, Byggnadsingenjör, Västervik, 62 år
  2. Margareta Nilsson, F d rektor, Västervik, 69 år
  3. Malin Sjölander, Handläggare, Västervik, 40 år
  4. Björn Guding, Läkare, Västervik, 61 år
  5. Ingvar Ahlström, Kemiingenjör, Västervik, 66 år
  6. Jörgen Andersson, Företagare, Överum, 44 år
  7. Rebecca Adolfsson, Studerande, Västervik, 19 år
  8. Magdalena Lidestam, Studerande, Överum, 37 år
  9. Anders Helderud, Lärare, Västervik, 56 år
  10. Dan Strömberg, Egen företagare, Överum, 61 år
  11. Sascha Beetz Magnusson, Studerande, Västervik, 18 år
  12. Bertil Gyllenram, Speciallärare, Västervik, 69 år
  13. Leif Aringstam, Assistent, Edsbruk, 58 år
Kalmar 1 Västervik
0001-00969

Socialisterna-Välfärdspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Socialisterna-Välfärdspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Johannes Regell, Västervik, 24, arbetslös
  2. Jacob Hoffsten, Västervik, 21, studerande
  3. Ove Gustavsson, Ankarsrum, 71, pensionär
  4. Marie Gustafsson, Västervik, 24, kassörska/bartender
  5. Kristian Lundberg, Vimmerby, 29,personlig assistent
  6. Mattias Johansson, Västervik, 28, träindustriarbetare
  7. Jonas Lundberg, Vimmerby, 23, bildemontör
  8. Mattis Willysson, Västervik, 22, arbetslös
  9. Jonathan Hoffsten, Västervik, 18, arbetslös
  10. Björn Karlsson, Västervik, 18, arbetslös
  11. Sahra Ahmed, Västervik, 29, undersköterska
  12. Tommy Johansson, Västervik, 51, kommunalarbetare
  13. Marcus Jansson, Västervik, 24, elmontör
  14. Joakim Fahlström, Västervik, 22, anläggningsarbetare
  15. Atanasia Carlsson, Västervik, 58, pensionär
  16. Magnus Johansson, Överum, 43, taxichaufför
  17. Hans Carlsson, Västervik, 63, pensionär
Kalmar län
0977-02772

Svenskarnas parti

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Svenskarnas parti

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Anders Ärleskog, Emmaboda
  2. Rickard Pekkarinen, Kalmar
  3. Johan Adolfsson, Mönsterås
  4. Line Jern, Mönsterås
  5. Alexander Helgesson, Emmaboda
Kalmar län
0972-03308

Sverigedemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Bo Karlsson, metallarbetare, Västervik
  2. Claus Zaar, fd riksdagsledamot, Färjestaden
  3. Anders Leander, överstyrman, Mönsterås
  4. Mattias B Johansson, driftingenjör, Oskarshamn
  5. Kalle Winner, pensionär, Nybro
  6. Sune Olsson, småföretagare, Ruda
  7. Claes-Göran Johansson, utbildningskonsulent, Kalmar
  8. Micael Foghagen, egen företagare, Kalmar
  9. Peter Sandberg, logistik & inköp, Vimmerby
  10. Margareta Andersson, pensionär, Gamleby
  11. Leif Gustafsson, lantbrukare, Högsby
  12. Thoralf Alfsson, Kalmar, www.thoralf.se
  13. Bernhard Ek, montör, Blomstermåla
  14. Maria Cimini, konstnärinna, Mönsterås
  15. Kenneth Siekas, snickare, Gamleby
  16. Tomas Holmberg, husbyggare, Södra Vi
  17. Sven-Erik Karlsson, pensionär, Högsby
  18. Mia Hagman, butiksarbetare, Kalmar
  19. Kent Svensson, målare, Vimmerby
  20. Gullmar Malmström, pensionär, Överum
  21. Lars Pettersson, socionom, Kalmar
  22. Jonny Evaldsson, pensionär, Bockara
  23. Bengt Barkstam, chaufför, Södra Vi
  24. Sandor Högye, metallarbetare, Vimmerby
  25. Bengt-Göran Johnsson, transportledare, Berga
  26. Peter Kronström, verkstadsarbetare, Kalmar
  27. Birgitta Karlsson, pensionär, Oskarshamn
  28. Lars Rosén, butiksanställd, Kalmar
  29. Berndt Limegård, pensionär, Ruda
  30. Anders Erlandsson, civilekonom, Kalmar
  31. Klas Johnsson, pensionär, Oskarshamn
Valkrets 1, 2 och 3
0110-03313
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Claus Zaar, f d riksdagsledamot, Färjestaden
  2. Kalle Winner, pensionär, Nybro
  3. Claes-Göran Johansson, utbildningskonsulent, Kalmar
  4. Bo Karlsson, metallarbetare, Västervik
  5. Mia Hagman, butiksarbetare, Kalmar
  6. Micael Foghagen, egen företagare, Kalmar
  7. Anders Leander, överstyrman, Mönsterås
  8. Lars Pettersson, socionom, Kalmar
  9. Thoralf Alfsson, Kalmar, www.thoralf.se
  10. Mattias B Johansson, driftingenjör, Oskarshamn
  11. Anders Erlandsson, civilekonom, Kalmar
  12. Sune Olsson, småföretagare, Ruda
  13. Bernhard Ek, montör, Blomstermåla
  14. Peter Sandberg, logistik & inköp, Vimmerby
  15. Maria Cimini, konstnärinna, Mönsterås
  16. Jonny Evaldsson, pensionär, Bockara
  17. Lars Rosén, butiksanställd, Kalmar
  18. Sven-Erik Karlsson, pensionär, Högsby
  19. Margareta Andersson, pensionär, Gamleby
  20. Kent Svensson, målare, Vimmerby
  21. Peter Kronström, verkstadsarbetare, Kalmar
  22. Kenneth Siekas, snickare, Gamleby
  23. Birgitta Karlsson, pensionär, Oskarshamn
  24. Bengt Barkstam, chaufför, Södra Vi
  25. Gullmar Malmström, pensionär, Överum
  26. Tomas Holmberg, husbyggare, Södra Vi
  27. Leif Gustafsson, lantbrukare, Högsby
  28. Sandor Högye, metallarbetare, Vimmerby
  29. Bengt-Göran Johnsson, transportledare, Berga
  30. Berndt Limegård, pensionär, Ruda
  31. Klas Johnsson, pensionär, Oskarshamn
Valkrets 4,5 och 6
0110-03415

Vänsterpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Magnus Stavbom, partiarbetare, Tyllinge
  2. Lilian Karlsson, nämndeman, Västervik
  3. Tommy Ejnarsson, Adminstratör/politiker, Hultsfred
  4. Linda Fleetwood, lärare, Långnäs
  5. Åke Lundgren, Gamleby
  6. Mariann Gustafsson, lågstadielärare, Odensvi
  7. Astor Lundquist, kriminalvårdare, Tyllinge
  8. Britt-Mari Arvidsson, sjukhuskemist, Västervik
Kalmar 1 Västervik
0005-02663
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tommy Ejnarsson, administratör/politiker, Hultsfred
  2. Pia Young, behandlingsassistent, Vimmerby
  3. Magnus Stavbom, partiarbetare, Västervik
  4. Linda Fleetwood, lärare, Långnäs
  5. Patrik Axelsson, entreprenör, Hultsfred
  6. Lilian Karlsson, nämndeman, Västervik
  7. Ingrid Rosén, studie- och yrkesvägledare, Hultsfred
  8. Rickard Eriksson, gjuteriarbetare, Vimmerby
  9. Lise-Lotte Bertilsson, verksamhetschef, Vimmerby
  10. Kjell Jonason, socionom, Vimmerby
  11. Josephine Larsson, praktikant, Hultsfred
  12. Dicka Brännkärr, lärare, Hultsfred
  13. Pia Rydh, mentalskötare, Hultsfred
  14. Åke Sundstedt, präst, Vimmerby
  15. Anna Westerlund, diversearbetare, Hultsfred
Kalmar 2 Hultsfred Vimmerby
0005-02705
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Linda Fleetwood, lärare, Långnäs
  2. Lena Granath, servitris, Oskarshamn
  3. Irene Fleetwood, sjuksköterska, Blomstermåla
  4. Matti Wahlström, civilingenjör, Oskarshamn
  5. Ingmar Hjalmarsson, metallarbetare, Oskarshamn
  6. Torbjörn Johansson, skötare, Ålem
  7. Christer Ohlsson, metallarbetare, Blomstermåla
  8. Agneta Lindvall, keramiker, Fliseryd
  9. Karl-Erik Lööf, partiarbetare, Timmernabben
  10. Ulf Åman, industriarbetare, Oskarshamn
Kalmar 3 Högsby Mönsterås Oskarshamn
0005-02723
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Svensson, fritidsledare, Nybro
  2. Åsa Holmberg, socionom, Nybro
  3. Björnove Lövensvärd, byggnadsarbetare, Torsås
  4. Anita Winblad, civilekonom, Torsås
  5. Daniel Miletic, egenföretagare, Emmaboda
  6. Birgitta Jansson, socionom, Nybro
  7. Nicke Grozdanovski, omsorgsassistent, Emmaboda
  8. Anita Bulow, pensionär, Nybro
  9. Hans Gustafsson, arbetsledare, Torsås
  10. Lena Gustafsson, biståndshandläggare, Torsås
  11. Bill Petersson, glasarbetare, Nybro
  12. Pia Eriksson, träarbetare, Nybro
  13. Patrik Åberg, fritidsledare, Nybro
  14. Lise Kroer, bibliotekarie, Åfors
  15. Markus Syrjälä, personlig assistent, Nybro
  16. Camilla Holgersson, Nybro
Kalmar 4 Emmaboda Nybro Torsås
0005-02761
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ragnar Olsson, lärare, Kalmar
  2. Sonia Lindell, sekreterare, Mörbylånga
  3. Gert Järkelid, pensionär, Kalmar
  4. Eva Söderberg, handläggare, Kalmar
  5. Bo Hellström, lärare, Kalmar
  6. Kerstin Gustafsson, pensionär, Kalmar
  7. Giuseppe Padellaro, pensionär, Kalmar
  8. Mathilda Karlsson, studerande, Kalmar
  9. Peter Persson, pedagogisk assistent, Kalmar
  10. Lilian Akthagen, fritidspedagog, Kalmar
  11. Lars Holmberg, fd. ombudsman, Kalmar
  12. Jacqueline Dovblom, socionom, Kalmar
  13. Anders Gustafsson, kyltekniker, Kalmar
  14. Birgitta Axelsson Edström, politisk sekreterare, Kalmar
  15. Johnny Petersson, landstingsråd, Kalmar
Kalmar 5 Kalmar
0005-03031
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sonia Lindell, Mörbylånga
  2. Arne Tärnblom, Borgholm
  3. Ulf Lafvenskans, Borgholm
  4. Pia Tärnblom, Borgholm
  5. Roger Hedh, Mörbylånga
  6. Marianne Alm, Mörbylånga
  7. Ingvar Svensson, Borgholm
  8. Elisabeth Cima Kvarneke, Mörbylånga
  9. Jan-Åke Jonsson, Mörbylånga
Kalmar 6 Borgholm Mörbylånga
0005-03037

http://www.val.se