Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till landstingsfullmäktige i Södermanlands län - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Britta Bergström, 56 år Samverkansansvarig Oxelösund
  2. Jonas Widegren, 37 år Undersköterska Nyköping
  3. Christina Södling, 50 år Undersköterska Nyköping
  4. Börje Johansson, 65 år Pensionär Gnesta
  5. Birgitta Danielsson, 66 år Senior Trosa
  6. Göte Eriksson, 67 år Senior Oxelösund
  7. Lena Karlsson, 50 år Undersköterska Nyköping
  8. Mikael Karlsson, 51 år Fritidsledare Nyköping
  9. Berit Sjölander, 64 år Undersköterska Gnesta
  10. Tommy Setzman, 56 år Ombudsman Trosa
  11. Linda Bergström, 40 år Enhetschef Oxelösund
  12. Niclas Ericson, 40 år Verksamhetsutvecklare Nyköping
  13. Emma Johansson, 27 år Vårdbiträde Nyköping
  14. Tom Jansson, 44 år Ombudsman Gnesta
  15. Ann-Katrin Bäck Eneroth, 57 år Familjerådgivare Trosa
  16. Lennart Samuelsson, 67 år Pensionär Oxelösund
  17. Mikael Fältskog, 47 år Byggnadsarbetare Nyköping
  18. Yvonne Norling, 67 år Pensionär Gnesta
  19. Lars Fernvall, 64 år Direktör Trosa
  20. Benita Vikström, 55 år Kommunalråd Oxelösund
  21. Håkan Ödling, 67 år Vaktmästare Nyköping
  22. Eva Hangren, 71 år Pensionär Trosa
  23. Kjell Fornedal, 67 år Typograf Nyköping
  24. Ann-Charlotte Andersson, 60 år Undersköterska Gnesta
  25. Michael Tullander, 38 år Behandlingsassistent Gnesta
  26. Ulla Brierly, 41 år Montör Trosa
  27. Åke Johansson, 63 år Skötare Nyköping
  28. Solweig Jansson, 50 år Ridinstruktör Trosa
  29. Kjell Bernhardsson, 64 år Pensionär Gnesta
  30. Per Ericsson, 45 år Säljare Nyköping
  31. Rolf Andersson, 72 år Pensionär Nyköping
  32. Fredrik Pettersson, 48 år Grafiskproducent Trosa
  33. Torgny Nilsson, 76 år Pensionär Trosa
Södermanlands läns 1:a valkrets
0002-00064
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Monica Johansson, 53 år Kommunalråd Katrineholm
  2. Roger Ljunggren, 51 år Ombudsman Katrineholm
  3. Caisa Sävheden-Larsson, 41 år Undersköterska Vingåker
  4. Björn Blid, 54 år Projektledare Vingåker
  5. Annika Wågenberg, 45 år Handläggare Katrineholm
  6. Ove Melin, 69 år Pensionär Katrineholm
  7. Märta Bolzek, 56 år Undersköterska Vingåker
  8. Yassin Mahi, 41 år Speciallärare Katrineholm
  9. Maj-Britt Staaf, 75 år Pensionär Katrineholm
  10. Christoffer Hagström, 27 år Statsvetare Katrineholm
  11. Paula Carvalho-Olovsson, 31 år Pol.sekr. Katrineholm
  12. Stig Olsson, 68 år Pensionär Vingåker
  13. Anne-Marie Andersson, 65 år Senior Katrineholm
  14. Alf Andersson, 72 år Pensionär Katrineholm
  15. Britt Lennholm, 70 år Pensionär Katrineholm
  16. Arne Forsberg, 71 år Pensionär Katrineholm
  17. Anne Kron, 51 år Banktjänsteman Katrineholm
  18. Hans Gustavsson, 52 år Arbetslös Katrineholm
  19. Lennart Öhman, 58 år Arbetsintruktör Vingåker
  20. Patrik Fornedal, 41 år Verksamhetsutvecklare Katrineholm
  21. Karoly Torma, 72 år Pensionär Katrineholm
  22. Håkan Björndahl, 67 år Ingenjör Katrineholm
Södermanlands läns 2:a valkrets
0002-00066
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Åsa Kullgren, 39 år Verksjurist Flen
  2. Leif Lindström, 60 år Elektriker Strängnäs
  3. Marie Steneskog, 47 år Undersköterska Strängnäs
  4. Bo Tiderman, 68 år Pensionär Strängnäs
  5. Birgitta Andersson, 56 år Undersköterska Flen
  6. Daniel Ljungkvist, 34 år Assistent Flen
  7. Ingrid Knutsson-Karlsson, 64 år Vårdarinna Flen
  8. Jonny Eriksson, 59 år Logistiker Strängnäs
  9. Britt-Marie Björklund, 67 år Pensionär Strängnäs
  10. Torbjörn Jansson, 50 år Chaufför Flen
  11. Agneta Asp, 64 år Kioskföreståndare Flen
  12. Ulf Klason, 68 år Logistiker Strängnäs
  13. Barbro Broman-Pettersson, 59 år Sjuksköterska Strängnäs
  14. Daniel Danon, 41 år Lärare Flen
  15. Ann-Charlotte Munter, 32 år Lärare Flen
  16. Bo Johansson, 65 år Truckförare Strängnäs
  17. Maj-Britt Magnusson, 72 år Pensionär Strängnäs
  18. Jan Karlsson, 46 år Ekonom Flen
  19. Torbjörn Lövgren, 57 år Metallarbetare Flen
Södermanlands läns 3:e valkrets
0002-00067
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jörgen Danielsson, 40 år Landstingsråd Eskilstuna
  2. Åsa Kratz, 41 år Kontorist Eskilstuna
  3. Fredrik Pettersson, 27 år Landstingsråd Eskilstuna
  4. Anita Neuhaus, 68 år Utveckl.konsulent Eskilstuna
  5. Alf Svensson, 63 år Byggnadsarbetare Eskilstuna
  6. Margareta Grundström, 59 år Socionom Eskilstuna
  7. Per-Olof Wågström, 46 år Supportspec. Eskilstuna
  8. Inga-Lill Widlund, 66 år Distriktssköterska Eskilstuna
  9. Alan Metini, 57 år Biolog Eskilstuna
  10. Camilla Holmgren, 34 år Ekonomibiträde Eskilstuna
  11. Kjell Dahlborg, 44 år Gymnasielärare Eskilstuna
  12. Haidi Opava, 53 år Förskollärare Eskilstuna
  13. Terje Lauritzen, 58 år Metallarbetare Eskilstuna
  14. Sari Niku, 58 år Reg.skyddsombud Eskilstuna
  15. Ove Eriksson, 30 år Lagerarbetare Eskilstuna
  16. Therese Huru, 28 år Barnskötare Eskilstuna
  17. Magnus Hansson, 31 år Administratör Eskilstuna
  18. Mirjana Kinik, 63 år Sjuksköterska Eskilstuna
  19. Lars-Göran Hammarberg, 52 år Ombudsman Eskilstuna
  20. Susann Karlsson, 54 år Platschef Eskilstuna
  21. Mats Wernersson, 51 år Ingenjör Eskilstuna
  22. Sivor Roos, 68 år Pensionär Eskilstuna
  23. Göran Andersson, 54 år Lokalsamordnare Eskilstuna
  24. Margareta Németh, 62 år Assistent Eskilstuna
  25. Bo Hammarström, 70 år Sjuksköterska Näshulta
  26. Theresia Jansson, 35 år Personlig assistent Eskilstuna
  27. Mohammad Deravian, 56 år Verksamhetsansv. Eskilstuna
  28. Carin Zaric, 56 år Assistent Eskilstuna
  29. Peter Norberg, 49 år Ombudsman Eskilstuna
  30. Filippa Svensson, 25 år Studerande Eskilstuna
Södermanlands läns 4:e valkrets
0002-00068

Centerpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Henrik Elmberg, 58 år, Vårdlärare, Strängnäs
  2. Inger Sköld, 67 år, Skribent, Bettna
  3. Inga-Britt Fors, 67 år, Socionom, Mariefred
  4. Lotta Jonsson, 47 år, Företagare, Flen
  5. Anton Nordström, 66 år, Kriminalkommissarie, Strängnäs
  6. Mattias Claesson, 40 år, Landstingsråd, Katrineholm
  7. Ritha Stenberg, 67 år, Kamrer, Malmköping
  8. Anne-Christine Andersson, 43 år, Kvalitetsingenjör, Strängnäs
  9. Tomas Johansson, 58 år, Lantbrukare, Bettna
  10. Maria Nerby, 45 år, Personalkonsult, Mariefred
  11. Anna-Sara Hammarqvist, 60 år, Administratör, Flen
  12. Susanne Källgren, 47 år, Lärare, Strängnäs
  13. Tage Persson, 67 år, Platschef, Flen
  14. Kersti Iwerbo, 49 år, Kontorist, Flen
  15. Ingemar Jonsson, 67 år, Företagare, Strängnäs
  16. Laila Englundh, 69 år, Vårdarbetare, Flen
Flen, Strängnäs
0004-01998
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas Ohlsson, 61 år, Företagare, Eskilstuna
  2. Pia Bernthling, 45 år, Narkossköterska, Eskilstuna
  3. Anwar Hamid, 53 år, Apotekare, Eskilstuna
  4. Eva Strömvall, 47 år, Socionom, Vallby
  5. Claes-Göran Persson, 62 år, Universitetsadjunkt, Jäder
  6. Henrik Elmberg, 58 år, Sjukvårdslärare, Strängnäs
  7. Ann-Cathrin Rothlind, 47 år, Tavelkonservator, Öja
  8. Mattias Claesson, 40 år, Landstingsråd, Björkvik
  9. Leena Kumpula, 31 år, Valombudsman, Eskilstuna
  10. Krister Pettersson, 66 år, Pensionär, Torshälla
Eskilstuna
0004-02030
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mattias Claesson, 40 år, Landstingsråd, Björkvik
  2. Marie Louise Ankarsten, 51 år, Säljare, Katrineholm
  3. Thorbjörn Eriksson, 54 år, Säljare, Sköldinge
  4. Pia Windahl, 56 år, Vårdbiträde, Vingåker
  5. Sten Holmgren, 65 år, Agronom, Björkvik
  6. Ghaidaa Al-Kinani, 43 år, Lärare, Katrineholm
  7. Kent Jönsson, 47 år, Byggnadsarbetare, Vingåker
  8. Inger Sköld, 67 år, Skribent, Bettna
  9. Ewa Dahlgren, 67 år, Fru, Forssjö
  10. Leif Strand, 58 år, Polisinspektör, Granhed
  11. Lars-Ove Winberg, 66 år, Fd sågverksarbetare, Vingåker
  12. Ingemar Andersson, 52 år, Fil mag, Katrineholm
  13. Magnus Öljarstrand, 44 år, Driftledare, Julita
  14. Hans Linke, 66 år, Utbildningschef, Sköldinge
Katrinneholm, Vingåker
0004-02068
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gösta Johansson, 66 år, Fil mag, Björnlunda
  2. Erika Engdahl Wevel, 29 år, Biståndshandläggare, Vrena
  3. Karin Wieslander, 59 år, Kroppsterapeut, Västerljung
  4. Magdalena Jerlström, 61 år, Fru, Nyköping
  5. Mattias Claesson, 40 år, Landstingsråd, Björkvik
  6. Lena Lindberg, 65 år, Enhetschef, Gnesta
  7. Axel Wevel, 29 år, Ombudsman, Vrena
  8. Ingalill Fredriksson, 67 år, Lantbrukare, Gnesta
  9. Henrik Elmberg, 58 år, Vårdlärare, Strängnäs
  10. Kent Gustafsson, 48 år, Mjölnare, Runtuna
  11. Barbro Andersson, 45 år, Vårdbiträde, Vrena
  12. Inger Sköld, 67 år, Skribent, Bettna
  13. Agneta Andersson, 61 år, Läkarsekreterare, Stjärnhov
  14. Christa Fristedt, 57 år, Socialarbetare, Västerljung
  15. Marie Almqvist, 35 år, Läkarsekreterare, Nyköping
  16. Inga-Britt Fors, 67 år, Socionom, Mariefred
  17. Jens Persson, 43 år, Kommunalråd, Strängnäs
  18. Sune Åkerlind, 66 år, Lantbrukare, Björnlunda
  19. Lisbeth Jonsson, 65 år, Projektledare, Nävekvarn
  20. Desmond Johansson, 40 år, Studerande, Oxelösund
  21. Ylva Franzén, 54 år, Pralinör, Nyköping
  22. Mikael Jansson, 36 år, Brevbärare, Nyköping
  23. Siw Sjöholm Johansson, 62 år, Undersköterska, Oxelösund
Gnesta, Nyköping, Oxelösund, Trosa
0004-02670

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christer Kax Sundberg, 63, rektor
  2. Thomas Stääv, 64, konsult
  3. Richard Karlsson, 68, diakon
  4. Rune Nyberg, 66, polisinspektör
  5. Erika Rydja Sandvik, 39, gymnasielärare
  6. Shawqi Yaqub, 45, undersköterska
  7. Kerstin Wigzell, 53, byggnadsingenjör
  8. Gert Johansson, 70, f.d. företagsledare
  9. Owe Kling, 65, konsult
  10. Per-Olof Eriksson, 69, f.d. personalchef
  11. Maria Buco, 45, företagare
  12. Victor Claesson, 26, teknisk support
  13. Gunlög Otto, 65, leg. apotekare
  14. Henrik Hansson, 28, informatör
  15. Gun Sundberg, 61, gymnasielärare
Fjärde valkretsen
0003-02201
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas af Bjur, landstingsråd,Mariefred
  2. Jan-Olof Blomster, ombudsman,Katrineholm
  3. Margareta Karlsson, sjuksköterska,Vingåker
  4. Ewa Callhammar, oppositionsråd/polis,Katrineholm
  5. Lars-Gunnar Karlsson, lärare,Vingåker
  6. Inger Forsgren, barnskötare,Vingåker
  7. Lars Levin, ingenjör,Katrineholm
  8. Marie-Louise Nyman, sjukgymnast/uroterapeut,Katrineholm
  9. Lennart Halvardsson, undersköterska,Vingåker
  10. Carina Björk-Andersson, ekonom,Katrineholm
  11. Salman Aqravi, tolk,Katrineholm
  12. Anita Kihlgren, banktjänsteman,Vingåker
  13. Karin Jakobsson, sjuksköterska,Katrineholm
  14. Jesper Pettersson, It-tekniker,Katrineholm,
  15. Gunilla Porsvant, utbildningsledare,Vingåker
  16. Mattias Esko, stålverksarbetare,Katrineholm
  17. Marianne Fältskog, undersköterska,Katrineholm
  18. Alexander Binder, pensionär,Vingåker
  19. Caroline Pettersson, undersköterska,Vingåker
  20. Kristina Malmnäs, ekonom,Katrineholm
Andra valkretsen
0003-02215
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas af Bjur, landstingsråd, Mariefred
  2. Lena Zeller, gymnasielärare, Strängnäs
  3. Berit Hyllbrant, läkarsekreterare, Sparreholm
  4. Tage Berglund, pensionär, Strängnäs
  5. Pernilla Swärd, skolsköterska, Bettna
  6. Anders S Svensson, biolog /gymnasielärare, Strängnäs
  7. Jan Andersson, lärare, Malmköping
  8. Birgitta Wennerberg, lärarpensionär, Strängnäs
  9. Agneta Andersson, Malmköping
  10. Ibrahim Hoseyni, Strängnäs
  11. Märith Fursjö, undersköterska, Mellösa
  12. Fredrik Burefalk, sakkunig inom folkhälsa, Strängnäs
  13. Lena Bergman, f.d 1:e antikvarie, Malmköping
  14. Anders Svensson, kommunfullmäktigeordförande/revisor, Strängnäs
  15. Annelie Ådin, distriktssköterska, Flen
  16. Barbro Söderberg, Strängnäs
  17. Tuula Ilvonen, pensionär, Hälleforsnäs
  18. Håkan Fursjö, snickare, Mellösa
  19. Margaretha Furustrand, ekonom, Strängnäs
  20. Marcus Lindgren, personlig assistent, Flen
  21. Per Swärd, kostchef, Bettna
Tredje valkretsen
0003-02497
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas af Bjur, landstingsråd, Mariefred
  2. Michaela Borg, civilekonom, Nyköping
  3. Catrin Cedvén, ekonom, Gnesta
  4. Peter Gustafsson, rörmokare, Nyköping
  5. Anne-Marie Norén Offerman, pol.mag, Oxelösund
  6. Bengt-Eric Sandström, förändringskonsult, Trosa
  7. Carolina Björkman, beteendevetare, Nyköping
  8. Cristina Forssander, enhetschef, Trosa
  9. Torbjörn Engstrandh, analytiker, Nyköping
  10. Viveca Kittredge, nämndansvarig tjänsteman, Nyköping
  11. Göran Lundbom, tjänsteman, Gnesta
  12. Gunilla Borg, leg tandläkare, Nyköping
  13. Bertil Rengfelt, civilingenjör, Trosa
  14. Ulla-Karin Skoghag, Kulturarbetare, Nyköping
  15. Marian Ahlberg, egenföretagare, Gnesta
  16. Hans Molander, vd, Nyköping
  17. Lena Delaplane, f.d högskoleadjunkt, Nyköping
  18. Thelma Benedicks, barnskötare, Gnesta
  19. Anders Bjurström, f.d landstingsråd, Nyköping
Första valkretsen
0003-02544

Kristdemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marie-Louise Forslund Mustaniemi, Landstingsråd, Mariefred
  2. Östen Eriksson, Ingenjör, Nyköping
  3. Malin Eklånge, Barnskötare, Ärla
  4. Bo Sävhammar, Leg.sjukskötare, Vingåker
  5. Åke Bjurstam Wejéus, Leg.sjukskötare, Eskilstuna
  6. Christina Forss, Socialassistent, Katrineholm
  7. Niklas Lindholm, Leg.sjukskötare, Flen
  8. Gerd Johansson, Barnmorska, Vingåker
  9. Gunnar Karlsson, Chefstandläkare, Strängnäs
  10. Anna Jernemalm, Undersköterska, Flen
  11. Barbro Petersson, Leg.sjuksköterska, Nyköping
  12. Arne Karlsson, Lantbrukare, Västerljung
  13. Christin Carlsson, Friskvårdsinformatör, Flen
  14. Karl-Erik Axelsson, Företagare, Ärla
  15. Hélène Brodin Rheindorf, Sjukvårdsinstruktör, Strängnäs
  16. Juha Frondelius, Marknadsförare, Katrineholm
  17. Arne Malmqvist, Bredbandsinstallatör, Gnesta
  18. Marian Loley, Kyrkobokförare, Valla
  19. Marcus Sjöström, Egen företagare, Nyköping
  20. Sandra Nyberg Elmér, Studerande, Valla
  21. Thomas Tilly, Arbetsledare, Flen
  22. Mats Eklund, Taxichaufför,Katrineholm
  23. Wailet Nilsson, f.d. Arbetsförmedlare, Nyköping
  24. Stig Daun, Psykoterapeut, Stallarholmen
  25. Morten Lidström, Träsnidare, Flen
  26. Vladko Turbic, Elingenjör, Eskilstuna
Samtliga valkretsar
0068-01249

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ylva G Karlsson, textilkonstnär, Katrineholm
  2. Jonas Hultberg, entreprenör, Nyköping
  3. Marco Venegas, socialarbetare, Nyköping
  4. Ann-Sofie Jacobsson, undersköterska, Katrineholm
  5. Lena Ilhag, näringsterapeut, Eskilstuna
  6. Gunnar Söderberg, samhällsvetare, Oxelösund
  7. Kjell Rosén, f d lärare, Vingåker
  8. Oskar Reimer, egen företagare/projektledare, Tystberga
  9. Lilian Sjölund, språkvetare, Strängnäs
  10. Lars-Göran Winqvist, sjöingenjör, Björnlunda
  11. Angelique Carlsson, beteendevetare, Eskilstuna
  12. Kent Pettersson, ingenjör, Nyköping
  13. Eva Andersson-Wilks, leg psykoterapeut/leg sjukgymnast, Eskilstuna
  14. Carl Frick, bergsingenjör, Lerbo
  15. Elisabeth Wallenius, arbetsterapeut, Nyköping
  16. Mats Dellrud, programmerare, Gnesta
  17. Anne-Marie Karlsson, verksamhetschef, Sköldinge
Första valkrets och Andra valkrets
0055-01856
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ylva G Karlsson, textilkonstnär, Katrineholm
  2. Angelique Carlsson, beteendevetare, Eskilstuna
  3. Marco Venegas, socialarbetare, Nyköping
  4. Eva Andersson-Wilks, leg psykoterapeut/leg sjukgymnast, Eskilstuna
  5. Lilian Sjölund, språkvetare, Strängnäs
  6. Lena Ilhag, näringsterapeut, Eskilstuna
  7. Robert Nordgren, konstruktör, Flen
  8. Ingrid Sermeno Escobar, civilekonom, Eskilstuna
  9. Terese Holmberg, trafikledare, Strängnäs
  10. Carl Werner, småföretagare, Sparreholm
  11. Gladys Silva Mory, civilekonom, Eskilstuna
  12. Anja Held, företagare, Sparreholm
  13. Eva Johansson, försäkringskonsulent, Eskilstuna
  14. Gunnar Söderberg, samhällsvetare, Oxelösund
  15. Carl Frick, bergsingenjör, Lerbo
  16. Ann-Sofie Jacobsson, undersköterska, Katrineholm
  17. Jonas Hultberg, entreprenör, Nyköping
  18. Lars Adamsson, pensionär, Katrineholm
Tredje valkrets och Fjärde valkrets
0055-01857

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lotta Egeland, sjuksköterska, Vingåker
  2. Erik Liljencrantz, datakonsult, Julita
  3. Raul Sevefjord, säljare, Vingåker
  4. Margareta Palmgren, marknadsekonom, Katrineholm
  5. Sari Thorén, sekreterare, Vingåker
  6. Lars F Eriksson, lantbrukare, Katrineholm
  7. Jim Lindström, fil mag, Vingåker
  8. Per Hernblom, leg tandläkare, Julita
  9. Urban Andréasson, ingenjör, Vingåker
  10. Karin Nilsson, restaurangchef, Katrineholm
  11. Rutger Hallin, civilingenjör, Vingåker
  12. Lars Härnström, konsult, Katrineholm
  13. Sven Eric Huss, nämndeman, Vingåker
  14. Bo Sivars, rektor, Katrineholm
  15. Björn Andersson, oppositionsråd, Vingåker
  16. Petter Otterstedt, civiljägmästare, Katrineholm
  17. Karin Wahlgren, sjuksköterska, Katrineholm
Katrineholm, Vingåker
0001-00112
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingrid Nyhlén Brege, leg sjuksköterska, Eskilstuna
  2. Ann Berglund, socionom, Eskilstuna
  3. Ted Hillding, landstingsledamot, Eskilstuna
  4. Ulf Westerberg, konsult, Eskilstuna
  5. Ulla Grip, chefssekreterare, Eskilstuna
  6. Abshir Osman, lärare, Skogstorp
  7. Madeléne Tannarp, pedagog, Eskilstuna
  8. Jari Puustinen, projektsäljare, Eskilstuna
  9. Oliwer Mamcarz, studerande, Eskilstuna
  10. Charlotte Prennfors, ungdomskonsulent, Eskilstuna
  11. Thomas Hylvander, biomed analytiker, Eskilstuna
  12. Majvor Gyllhamn, bitr rektor, Eskilstuna
  13. Leif Jilsmo, konsult, Eskilstuna
  14. Cathrine Häggquist, livsmedelsarbetare, Eskilstuna
  15. Torbjörn Olsson, undersköterska, Kjula
  16. Stefan Storeni, tillgänglighetskonsult, Kjula
  17. Sven Kerst, ingenjör, Torshälla
  18. Kjell-Erik Israelsson, oppositionsråd/civilingenjör, Eskilstuna
  19. Maria Hedman, studerande, Eskilstuna
  20. Håkan Linnskog, marknadsekonom, Eskilstuna
  21. David Dishart, molekylärbiolog, Eskilstuna
  22. Stina Nilsson, talpedagog, Eskilstuna
  23. Erik Oscarsson, studerande, Eskilstuna
  24. Tomas Jönsson, revisorsassistent, Husby-Rekarne
  25. Patrick Karlsson, konsult, Eskilstuna
Eskilstuna
0001-00113
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lotta Finstorp, landstingsråd, Flen
  2. Kristina Fransson, lärare, Strängnäs
  3. Anders Welander, läkare, Strängnäs
  4. Tuula Fröderos, verksamhetscontroller, Mariefred
  5. Camilla Hanström, fritidspedagog, Flen
  6. Fredrik Löfving, redovisningsassistent, Strängnäs
  7. Susanne Landin, samverkansansvarig, Stallarholmen
  8. Kerstin Svensson, personalchef, Strängnäs
  9. Hans Andersson, ingenjör, Stallarholmen
  10. Muhannad Salman Ramez, agronom, Flen
  11. Jerry Grabski, boktryckare, Malmköping
  12. Bengt Karlsson, polisinspektör, Stallarholmen
  13. Sirkka Mäenpää, socionom, Flen
  14. Lisbeth Brevig, instruktör, Flen
  15. Donald Wedel, örlogskapten, Strängnäs
Flen, Strängnäs
0001-00114
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gustaf Wachtmeister, fd landstingsråd, Nyköping
  2. Daniel Portnoff, kommunalråd, Trosa
  3. Magnus Leivik, politisk sekreterare, Nyköping
  4. Lena Isoz, anestesisjuksköterska, Trosa
  5. Sibylle Ekengren, lärare, Gnesta
  6. Leif Thor, affärsanalytiker, Oxelösund
  7. Lotti Svebéus, civilekonom, Nyköping
  8. Kjell Ericson, lantbrukare, Runtuna
  9. Ingrid Jerneborg Glimne, konsult, Gnesta
  10. Per Grönberg, leg apotekare, Nyköping
  11. Monica Lindberg, bankrådgivare, Trosa
  12. Anne-Marie Wigertz, fastighetsmäklare, Nyköping
  13. Ulf Melén, ambassadråd, Oxelösund
  14. Helena Nauckhoff Jansson, lärare, Nyköping
  15. Eva Skansgård, egen företagare, Trosa
  16. Marie Karlsson, försäljare, Tystberga
  17. Sven Anderson, banktjänsteman, Gnesta
  18. Andreas Herlitz, konsult, Nyköping
  19. Rikard Hedman, studerande, Oxelösund
  20. Måns Cederberg, länsjurist, Nyköping
  21. Roland Leek, sjukvårdskonsult, Trosa
  22. Mats Ytterborg, civilekonom, Nyköping
  23. Bengt Larsson, verksamhetsutvecklare, Trosa
  24. Tommie Idebro, projektledare, Nyköping
  25. Stig Rahm, ingenjör, Trosa
  26. Jörgen Karlsson, underhållsingenjör, Nyköping
  27. Esbjörn Eriksson, fotograf, Trosa
  28. Jim Merkéll, egen företagare, Nyköping
  29. Gunnar Wrangby, ingenjör, Trosa
  30. Regina Ericson, lantbrevbärare, Nyköping
  31. Sune G Jansson, företagskonsult, Trosa
  32. Yvonne Rigbrandt, säljare, Nyköping
  33. Margret Lindqvist, personalspecialist, Nyköping
  34. Johan Stenberg, fordonsmekaniker, Nyköping
  35. Göran Hagström, driftsingenjör, Nyköping
Gnesta, Nyköping, Trosa, Oxelösund
0001-00115

Sjukvårdspartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sjukvårdspartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Mihkel Nõmm, Sjukvårdspartiet
  2. Christina Hjälm, Sjukvårdspartiet
  3. Monika Wigholm, Framtidsdemokraterna
  4. Alf Andersson, Vägen till Livskvalitet
  5. David Bergström, Fristående kandidat
  6. Diana Sandsten, Sjukvårdspartiet
  7. Orla Sjöholm, Vägen till Livskvalitet
  8. Pontus Öberg, Framtidsdemokraterna
  9. Emil Andersson, Fristående kandidat
  10. Kerstin Gunnarsson, Sjukvårdspartiet
  11. Fredrik Appelgren, Vägen till Livskvalitet
  12. Marie Jansson, Vägen till Livskvalitet
  13. Reijo Eriksson, Framtidsdemokraterna
  14. Roger Fredman, Vägen till Livskvalitet
  15. Malin Eriksson, Framtidsdemokraterna
  16. Martin Larsson, Vägen till Livskvalitet
  17. Dragana Luketa, Framtidsdemokraterna
  18. Ljubinka Markovic, Framtidsdemokraterna
  19. Joakim Helmersson, Fristående kandidat
Hela länet
0664-03965
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sjukvårdspartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Monika Wigholm, Framtidsdemokraterna
  2. Alf Andersson, Vägen till Livskvalitet
  3. Mihkel Nõmm, Sjukvårdspartiet
  4. Orla Sjöholm, Vägen till Livskvalitet
  5. Pontus Öberg, Framtidsdemokraterna
  6. Fredrik Appelgren, Vägen till Livskvalitet
  7. Joakim Helmersson, Fristående kandidat
  8. Reijo Eriksson, Framtidsdemokraterna
  9. Roger Fredman, Vägen till Livskvalitet
  10. Diana Sandsten, Sjukvårdspartiet
  11. Marie Jansson, Vägen till Livskvalitet
  12. Christina Hjälm, Sjukvårdspartiet
  13. Malin Eriksson, Framtidsdemokraterna
  14. Martin Larsson, Vägen till Livskvalitet
  15. David Bergström, Fristående kandidat
  16. Dragana Luketa, Framtidsdemokraterna
  17. Kerstin Gunnarsson, Sjukvårdspartiet
  18. Ljubinka Markovic, Framtidsdemokraterna
  19. Emil Andersson, Fristående kandidat
Katrineholm-Vingåker
0664-03968

Sverigedemokraterna

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Adam Marttinen, Pol. Gruppledare, Eskilstuna
  2. Simon Myllyniemi, VVS montör, Eskilstuna
  3. Therese Borg, Lärare, Eskilstuna
  4. Thom Zetterström, It-konsult, Nyköping
  5. Kim Fredriksson, Reparatör, Eskilstuna
  6. Bo Jacobsson, Pensionär, Nyköping
  7. Bertil Malmberg, Fd. VD, Trosa
  8. Sonia Andersson, Företagare, Katrineholm
  9. Sven Bager, Ingenjör, Flen
  10. Isak Nygren, Studerande, Katrineholm
  11. Lars Gunnlev, Fil.mag, Katrineholm
  12. Rolf Umevall, Assistent, Katrineholm
  13. Daniel Åberg, Studerande, Eskilstuna
  14. Bengt Nilsson, Egen företagare, Flen
  15. Per-Ove Bandeus, Fd. Försäljare, Eskilstuna
  16. Frida Grundström, Studerande, Gnesta
  17. Stefan Jacobsson, Lärare, Strängnäs
  18. Belinda Jehle, Grafiker, Gnesta
  19. Tobias Nilsson, Lärare, Nyköping
  20. Ebba Norefjord, Butiksbiträde, Eskilstuna
  21. Tomas Ringdahl, Innesäljare, Trosa
  22. Kristin Nilsson, Industriarbetare, Eskilstuna
  23. Mikael Eriksson, Egen företagare, Eskilstuna
  24. Thomas Lindeberg, Gruppledare, Eskilstuna
Samtliga valkretsar
0110-03127

Vänsterpartiet

VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kaisa Komulainen-Nilsson, småföretagare, Vingåker
  2. Lotta Back, psykiatrisköterska, Katrineholm
  3. Conny Jakobsson, grovplåtslagare, Nyköping
  4. Mona Ström, sjuksköterska, Nyköping
  5. Kent Eriksson, konduktör, Gnesta
  6. Lotten Båvik, Nyköping
  7. Kameran Elgailani, lärare, Vingåker
  8. Sinikka Famme, Oxelösund
  9. Staffan Folke, Nyköping
  10. Jeanette Zetterström-Österberg, Nyköping
  11. Glenn Rindhoff, Katrineholm
  12. Lotta Johnsson-Fornarve, sfi-lärare, Oxelösund
  13. Hans Hedström, pensionär, Oxelösund
  14. Gun Karlsson, pensionär, Nyköping
  15. Tony Rosendahl, ombudsman, Katrineholm
Första valkrets och Andra valkrets
0005-01133
VAL TILL LANDSTINGSFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Linnstrand, ombudsman, Flen
  2. Maud Ekman, bibliotekarie, Eskilstuna
  3. David Aronsson, miljöskyddshandläggare, Strängnäs
  4. Inger Andersson, personlig assistent, Flen
  5. Viggo Hansen, ungdomssekreterare, Eskilstuna
  6. Roja Mahmoudi, undersköterska, Eskilstuna
  7. Caspar Gielissen, IT-arkivarie, Flen
  8. Ann Sjöberg, projektledare, Flen
  9. Naim Yusufi, lärare, Eskilstuna
  10. Annette Andersson, lärare, Eskilstuna
  11. Ramin Nikzad, miljötekniker, Strängnäs
  12. Tanja Henriksson, socionom, Stallarholmen
  13. Rickard Hellfors, handledare, Eskilstuna
  14. Maria Nilsson, jurist, Eskilstuna
  15. Janne Söderberg, Flen
  16. Terhi Niemi, pensionär, Eskilstuna
  17. Alar Kuutmann, kulturarrangör, Eskilstuna
  18. Ebbe Ollman, socionom, Strängnäs
  19. Therése Grubjer-Jacobsson, förskolechef, Eskilstuna
Tredje valkrets och Fjärde valkrets
0005-01157

http://www.val.se