Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Kiruna - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kenneth Stålnacke, Kiruna
  2. Siv Gunillasson-Sevä, Kiruna
  3. Lars Törnman, Kurravaara
  4. Kristina Zakrisson, Kurravaara
  5. Roger Suup, Kiruna
  6. Elisabeth Persson Holmdén, Kiruna
  7. Sten Nylén, Kiruna
  8. Elisabeth Markusdotter, Kiruna
  9. Sture Ringholt, Svappavaara
  10. Åsa Hirvelä, Kiruna
  11. Arne Kaati, Kiruna
  12. Ann Kristin Nilsson, Kiruna
  13. Håkan Bäckström, Kiruna
  14. Maivor Johansson, Kiruna
  15. Thomas Määttä, Vittangi
  16. Sirpa Bäckström, Kiruna
  17. Anders Lampinen, Kiruna
  18. Gunvor Kaati, Kiruna
  19. Jan Sydberg, Kiruna
  20. Viveka Kohkoinen, Kiruna
  21. Peter Granberg, Kiruna
  22. Mikaela Johansson Lind, Kiruna
  23. Bengt Östnell, Svappavaara
  24. Monica Johansson, Jukkasjärvi
  25. Kjell Lantto, Kiruna
  26. Irene Sikku, Kiruna
  27. Hugo Haara, Vittangi
  28. Margareta Stålnacke, Kiruna
  29. Per Rova, Kiruna
  30. Marianne Baas, Vittangi
  31. Gustav Johansson Närvä, Karesuando
  32. Barbro Tano, Kiruna
  33. Roland Karlsson, Kiruna
  34. Majlis Thorneus, Kiruna
  35. Christer Carlsson, Kiruna
  36. Majken Klippmark, Vittangi
  37. Henrik Skoglind, Kiruna
  38. Gerda Tuoremaa, Karesuando
  39. Bror Stålnacke, Svappavaara
  40. Inga Keskitalo, Kiruna
  41. Thore Klippmark, Vittangi
  42. Barbro Olofsson, Kiruna
  43. Sören Mämmi, Karesuando
  44. Anna-Lena Löfbom, Kiruna
  45. Reino Krank, Kiruna
  46. Agneta Björnström, Jukkasjärvi
  47. Roland Holmdén, Kiruna
  48. May Lehto, Kiruna
  49. Matti Baas, Svappavaara
  50. Ann-Marie Fjellborg Aparicio, Kiruna
  51. Lennart Sandgren, Kiruna
  52. Lovisa Fjellborg Andersson, Kiruna
  53. Stig Starlind, Kiruna
  54. Sofia Heikki, Kiruna
  55. Mikael Forsén, Kiruna
  56. Bo Isaksson, Kiruna
  57. Alvar Ejeblad, Kiruna
  58. Jorma Ainasoja, Kiruna
  59. Lars Ylvin, Kiruna
Kiruna
0002-00777

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnar Selberg, Kiruna
  2. Annica Henelund, Kiruna
  3. Rune Lans, Kiruna
  4. Jan-Åke Tiensuu, Kiruna
  5. Karin Uusitalo, Kiruna
  6. Barbro Johansson, Kiruna
  7. Roger Aitomäki, Kiruna
  8. Svante Henelund, Kiruna
  9. Johanna Klodner, Kiruna
  10. Östen Hansson, Vittangi
  11. Robert Johansson, Kiruna
  12. Kurt Lantto, Masugnsbyn
  13. Börje Wiss, Kiruna
  14. Stig Johansson, Kiruna
  15. Gilbert Eliasson, Kiruna
  16. Per Esko, Kiruna
  17. Tyko Lampa, Vittangi
  18. Jens Nuuksujärvi, Kiruna
Kiruna
0004-02039

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anne Kotavuopio Jatko, Jukkasjärvi
  2. Hans-Olof Utsi, Kiruna
  3. Gudrun Karlsson, Masugnsbyn
  4. Alf Josefsson, Vittangi
  5. Ulla Olofsson, Kiruna
  6. Bengt Jernelöf, Kiruna
  7. Margareta Videholm, Vittangi
  8. Olof T. Svonni, Övre Soppero
  9. Bert Johansson, Kiruna
  10. Hans Hultqvist, Kurravaara
  11. Arne Bergman, Kiruna
Kiruna
0003-01655

Kirunapartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kirunapartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Hultbro, Parakka
  2. Vera Tapani
  3. Kenneth Nilsson, Studievägledare
  4. Lilly Rönnebro, Ekonom
  5. Margareta Haapalahti
  6. Tony Bernestedt, Egenföretagare, konstnär
  7. Birgitta Pounu, Kartingenjör
  8. Peter Scherman, Försäljare
  9. Ann-Helen Begsten, Personalchef
  10. Kalle Hollström
  11. Mirja Niva, Lantbrevbärare
  12. Kenneth Ruokamo, Rep uj
  13. Grazyna Hangas
  14. Bengt Hansi, Vittangi
  15. Astrid Kuhmunen, Barnsköterska
  16. Ingvar Dagfjäll
  17. Inger Aho
  18. Kenneth Olofsson
  19. Lennart Töyrä
  20. Sven Pounu, Chaufför
  21. Rune Dagfjäll, VVS-tekniker
  22. Arne Töyrä
  23. Tomas Bergmark
  24. Kenneth Eriksson
  25. Gunnar Töyrä
  26. Lars Fors
  27. Kurt Törmä, Pensionär
  28. Levy Karlsen
  29. Hans Lindahl, Brand och säkerhetschef
  30. Sven Töyrä, Fd bagare
  31. Bruno Haapalahti
  32. Arild Storeide
  33. Bengt Stålnacke
Kiruna
0563-03498

Knegarkampanjen

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Knegarkampanjen

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tommy Hjertberg, 25 år, gruvarbetare
  2. Jari Söyrinki, 27 år, gruvarbetare
  3. Elias Lundberg, 18 år, student
  4. Frida Samuelsson, 26 år, brevbärare
  5. Jimmy Vanhainen, 20 år, gruvarbetare
Kiruna
1025-03503

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Svante Pounu, tulltjänsteman, Kuttainen
  2. Ylva Sarri, projektledare, Kiruna
  3. Else-Maj Blind, Idivuoma
  4. Isak Töyrä, tulltjänsteman, Kuttainen
  5. Laila Hetta, undersköterska, Kuttainen
  6. Eva-Lisa Siggemo, lärare, Kuttainen
  7. Gösta Pounu, Kuttainen
  8. Ruth Thylin, förskollärare, Kuttainen
  9. Anna Blind, Övre Soppero
  10. Ingegerd Hetta, undersköterska, Kuttainen
  11. Roger Kemi, grafiker, Kiruna
  12. Eva Töyrä, sjuksköterska, Kuttainen
  13. Vanessa C.Sjöström, Kiruna
Kiruna
0068-02775

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Timo Vilgats, lärare
  2. Felicia Holme, studerande
  3. Per Nilsson, yrkeslärare
  4. Ingela Heldebro, kulturarbetare, lärare
  5. Henry Emmoth, lärare
  6. Anders Yliniemi, vaktmästare
  7. Leila Koivuranta, undersköterska
  8. Erik Isaksson, pensionär
  9. Gun-Britt Emmoth, kokerska
  10. Pia Flyckt, förvaltningsledare -it
  11. Per Välitalo, mekaniker
  12. Edla Lantto, fredsaktivist
  13. Robert Röjmyr, brevbärare, telemarketer
  14. Gunnar Isberg, ekonom
  15. Hans-Peter Strand, pensionär
Kiruna
0055-01493

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Swedell, Kiruna
  2. Mattias Abrahamsson, Kiruna
  3. Stefan Sydberg, Kiruna
  4. Rickhard Lantto, Masugnsbyn
  5. Irma Rinne, Kiruna
  6. Kerstin Edfast, Kiruna
  7. Aila Ericsson, Kiruna
  8. Torbjörn Fosseng, Kiruna
  9. Per Lindström, Kiruna
  10. Britt Holmlund, Kiruna
  11. Anna Bals, Kiruna
Kiruna
0001-00516

Norrbottens Sjukvårdsparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Norrbottens Sjukvårdsparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Dick Vånsjö, F.d. Officer
  2. Solwej Inga
  3. Sören Sidér, Ingenjör
  4. Laila Niia, Gymnasieekonom
  5. Joakim Norman, Handläggare
  6. Arne Esberg, Projektarbetare
  7. Mathias Gerström, Fältassistent
  8. Cecilia Larsson, Sjuksköterska
  9. Bo Ek, Pensionär
  10. Gert Hejdenberg, F.d. Officer
  11. Monica Lagerström, Tandläkare
  12. Lars Stålnacke, Föreningskanslist
  13. Anders Kruuka, Lärare
  14. Hans-Peter Ranta, Verkstadschef
KIRUNA
0193-00361

Sámelistu/Samelistan Partipolitiskt obunden

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sámelistu/Samelistan Partipolitiskt obunden

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ragnhild Svonni, Kiruna
  2. Helena Partapuoli, Årosjokk
  3. Håkan Enoksson, Rávttas
  4. John Thomas Påve, Övre Soppero
  5. Anna Inga, Krokvik
  6. Per-Ola Blind, Vittangi
  7. Lars Jon Allas, Kattuvuoma
  8. Irene Kuhmunen, Rensjön
  9. Lars-Eric Kuhmunen, Rensjön
  10. Niila Inga, Krokvik
  11. Tor-Erik Huuva, Holmajärvi
  12. Per Gustav Idivuoma, Lannavaara
  13. Hans Göran Partapuoli, Årosjokk
  14. Lars Jonas Kemi, Idivuoma
Kiruna
1073-03736

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Bengt Muotka, pensionär, Vittangi
Kiruna
0110-03472

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Niklas Sirén
  2. Siv Henriksson
  3. Lise-Lott Wikholm
  4. Gunnar Bergman
  5. Marie Persson
  6. Sten Stridsman
  7. Ylva Eriksson
  8. Magnus Stålnacke
  9. Coni Ronsten
  10. Martin Olsson
  11. Agneta Heikkilä
  12. Kurt Sundkvist
  13. Siv Holma, kamrer
  14. Lars Gunnestam
  15. Paulina Koivoniemi
  16. Anders Kardefeldt
  17. Doris Söderberg
  18. Helge Lampinen
  19. Harriet Pekkari
  20. Bengt Keisu
  21. Sandra Rundqvist
  22. Örjan Nalisvaara
  23. Siw Emmoth
  24. Anna-Britta Johansson
  25. Lageholm Linda
  26. Evert Thornéus
  27. Majri Fredriksson
  28. Lars Pikkarainen
  29. Roger Fors
  30. Tage Bohm
  31. Gösta Suup
  32. Karl-Erik Andersson
  33. Arne Bengtsson
Kiruna
0005-03224

http://www.val.se