Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Haparanda - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnel Simu, Seskarö, Ledarskapskonsult
  2. Bengt-Olov Innala, Seskarö
  3. Marléne Haara, Haparanda, Fd tullare
  4. Kurt Rosendahl, Haparanda, Maskinist
  5. Mia Romppainen, Haparanda, Grundskollärare
  6. Jouni Slagner, Haparanda, Elektriker
  7. Lena Keisu Gard, Vojakkala, Studerande
  8. Tryggve Kenttä, Haparanda, Ingengör
  9. Inga-Lisa Johannessen, Salmis, Pensionär
  10. Åke Bolmgren, Haparanda, Pensionär
  11. Ida Karkiainen, Haparanda, Fritidsledare
  12. Ulf Eliasson, Seskarö, Varuhussäljare
  13. Agneta Franzén, Nikkala, Handläggare
  14. Johan Lind, Kattilasaari, Växeltelefonist
  15. Katarina Mulari, Nikkala, Studerande
  16. Hjördis Preiman, Haparanda, Pensionär
  17. Taina Kenttä, Karungi, Rehab.assistent
  18. Hans Öhman, Haparanda, Lärarassistent
  19. Rauni Paldanius, Haparanda, Undersköterska
  20. Roger Sandlund, Salmis, Chaufför
  21. Sirkka-Liisa Vuolo, Nikkala, Processledare
  22. Tommy Innala, Haparanda, Svetsare
  23. Nina Härkönen, Haparanda,Butikssäljare
  24. Lars Pesula, Karungi, Byggnadsarbetare
  25. Lena Bäckman, Haparanda, Enhetschef
  26. Stig Guldhag, Haparanda, Amb. sjukvårdare
  27. Ulla Lilleberg Ylipää, Haparanda, Handläggare
  28. Kurt Isaksson, Seskarö, Arbetsförmedlare
  29. Hilkka Härkönen, Haparanda, Fd servitris
  30. Ulf Lehto, Nikkala, Säljare
  31. Siv-Britt Harila, Leipijärvi, Fru
  32. Juhani Siira, Haparanda, Pensionär
  33. Anna-Lisa Häggström, Leipijärvi, Fd assistent
  34. Stina Bucht, Karungi, Projektledare/Coach
  35. Aili Jäntti, Haparanda, Förskollärare
  36. Juhani Härkönen, Haparanda, Studiesekreterare
  37. Laila Ryhänen, Haparanda, Fd. Gruppledare
  38. Pirkko Ailovuo, Haparanda, Ämneslärare
Haparanda
0002-00445

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Perarne Kerttu, Lärare,Kukkola
  2. Sven Tornberg, Företagare,Vojakkala
  3. Gun-Britt Liljegren, Pensionär,Haparanda
  4. Bertil Segerlund, Skolintendent,Kattilasaari
  5. Catharina Strandberg, Enhetschef,Haparanda
  6. Valle Olsson, Familjeterapeut,Haparanda
  7. Kristiina Ylipekkala, Skolassistent,Haparanda
  8. Janne Lind, Butikschef,Haparanda
  9. Ulla Hardelin, Socionom,Keräsjoki
  10. Carin Kerttu, Mjölkföretagare,Kukkola
  11. Anne Sulila, Enhetschef,Haparanda
  12. Sven Danell, Kundservicetekniker,Haparanda
  13. Gunilla Blom, Utbildningsledare,Lappträsk
  14. Lennart Blom, Officer,Lappträsk
  15. Rune Nilsson, Skogsägare,Matkakoski
  16. Mattias Barsk, Officer,Haparanda
  17. Jaana Hurtig, Verksamhetschef,Haparanda
  18. Rolf Pelli, Personalchef,Vuono
  19. Lena Juntti, Grundskollärare,Haparanda
  20. Torsten Westerberg, Pensionär,Haparanda
Haparanda
0004-00565

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Uuno Piippo, lantbrukare, Karungi
  2. Karl-Göran Välivaara, lektor, Haparanda
  3. Monica Mirell, förskollärare, Haparanda
  4. Aron Henriksson, rörmontör, Haparanda
  5. Ruth Larsson, leg sjuksköterska, Haparanda
  6. Eero Laukkanen, trädgårdsmästare, Haparanda
  7. Karolina Talonen, hemmafru, Karungi
  8. Marita Wikberg, butiksmedarbetare, Haparanda
Haparanda
0068-03005

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Juntti, Marknadschef
  2. Birgit Niva, Företagare
  3. Anders Rönnqvist, Civilekonom
  4. Raija Karlander, Företagare
  5. Ingrid Löfgren-Kitti, Gymnasielärare
  6. Helen Lindgren, Förskollärare
  7. Roger Karlsson, Företagare
  8. Anna Wikström, Förskollärare
  9. Ann-Charlotte Bucht, Tjänsteman
  10. Kurt Lindfors, Fil mag
  11. Jan Kangas, Civilingenjör
  12. Carina Bohman, Rödakorsarbetare
  13. Bo Kronborg, Fil doktor
  14. Lars Spolander, Pensionär
Haparanda
0001-00426

Norrbottens Frihandelsparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Norrbottens Frihandelsparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Björn Mattila, Produktutvecklare
  2. Per Lundbäck, Ekolog
  3. Betty Mattila
  4. Erkki Pelimanni
Haparanda
0133-03522

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Monica Perdahl Täikkö, Vuono
  2. Pekka Hyötylä, Haparanda
  3. Monica Grönberg, Keräsjoki
  4. Disa Ådemo, Marielund
  5. Aarne Pallari, Marielund
  6. Pirkko Paananen, Kärrbäck
  7. Birger Persson, Seskarö
  8. Anne Järvinen, Marielund
  9. Jan-Erik Nilsson, Karungi
Haparanda
0005-03162

http://www.val.se