Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Boden - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Torbjörn Lidberg, Svartbjörnsbyn, 63 år
  2. Eivy Blomdahl, Erikslund, 63 år
  3. Christer Carlsson, Sanden, 48 år
  4. Britt-Marie Loggert-Andrén, N.Stadsdelen, 56 år
  5. Lars Nilsson, Centrum, 64 år
  6. Anna-Karin Nylund, S.Svartbyn, 44 år
  7. Jan-Olov Bäcklund, Torpgärdan, 46 år
  8. Ann-Christin Pretty, Gunnarsbyn, 49 år
  9. Leif Pettersson, N.Stadsdelen, 56 år
  10. Lena Nilsson, Centrum, 50 år
  11. Tomas Lund, S.Svartbyn, 48 år
  12. Maria Bandh, Sävast, 39 år
  13. Patrik Degerman, S.Svartbyn, 42 år
  14. Inger Billenman, N.Stadsdelen, 57 år
  15. Glenn Blom, Skogså, 60 år
  16. Inger Mattsson, Centrum, 62 år
  17. Urban Sundbom, S.Svartbyn, 67 år
  18. Britt-Inger Hedström, Harads, 50 år
  19. Ingemar Karlsson, Ö.Svartlå, 66 år
  20. Anna Ek Oja, Sanden, 43 år
  21. Inge Andersson, Gunnarsbyn, 64 år
  22. Birgitta Rensfeldt, Björkelund, 62 år
  23. Lennart Synnergren, S.Svartbyn, 51 år
  24. Béatrice Öman, S.Svartbyn, 43 år
  25. Kent Nyberg, Svartbjörnsbyn, 48 år
  26. Per Vestin, Ö stadsdelen, 36 år
  27. Christina Vesterlund, Hamptjärnmoran, 63 år
  28. Harry Hannu, Heden, 58 år
  29. Susanne Westlund, Heden, 43 år
  30. Lars-Eric Köhler, Sävast, 58 år
  31. Åsa Lindström, Sanden, 67 år
  32. Andreas Nicolaou, Centrum, 58 år
  33. Caroline van Latestein, Heden, 20 år
  34. Arne Pettersson, Trångfors, 64 år
  35. Elena Olovsson, Ö. Stadsdelen, 34 år
  36. Kurt Pettersson, Sävast, 62 år
  37. Berith Ekervhén, Unbyn, 53 år
  38. Thomas Öhrn, N.Svartbyn, 61 år
  39. Sara Avander, Centrum, 28 år
  40. Mattias Wilhelmsson, Sanden, 41 år
  41. Lili Lindgren, Sanden, 51 år
  42. Lars-Olof Nygård, Sävast, 61 år
  43. Annica Hagberg, S.Bredåker, 54 år
  44. Stefan Johansson, Sävast, 30 år
  45. Mari-Louise Johansson, Sävast, 59 år
  46. Jan Nilsson, Centrum, 50 år
  47. Inger Stenmark, Bodforsen, 47 år
  48. Alaettin Aycicek, Sanden, 51 år
  49. Inga-Britt Wahlstrtöm, Sveafältet, 65 år
  50. Mawlod Mashalla, Sanden, 38 år
  51. Pernilla Lundqvist, Erikslund, 41 år
  52. Lennart Åström, Sävast, 57 år
  53. Sophie Vestin, Ö. Stadsdelen, 24 år
  54. Roland Hansson, Unbyn, 67 år
  55. Anna-Lena Vestin, N.Stadsdelen, 63 år
  56. Solomon Handal, Centrum, 60 år
  57. Emma Elliott, Rågraven, 35 år
  58. Kenneth Strand, Gunnarsbyn, 52 år
  59. Britt-Inger Nilsson, Sävast, 62 år
  60. Sven-Erik Eriksson, Gemträsk, 50 år
  61. Christer Gustafsson, Gunnarsbyn, 62 år
  62. Krister Hellström, Sveafältet, 64 år
  63. Leif Ekervhén, Unbyn, 56 år
  64. Berndt Danielsson, Sveafältet, 67 år
Boden
0002-00502

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roger Bohman, Gruppledare Boden
  2. Eva-Britt Larsson, Kanslist Harads
  3. Lili-Marie Lundström, Studieadministratör S. Bredåker
  4. Åke Schylander, Elektriker Gunnarsbyn
  5. Mats Karlsson, Bonde Heden
  6. Maria Lindström, Ombudsman Rasmyran
  7. Kenneth Samuelsson, Lantbrukare Svartbäcken
  8. Matílda Lundström, Vårdbiträde Boden
  9. Peter Isaksson, Egenföretagare Svedjan
  10. Ing-Britt Wahlberg, Fritidspedagog Harads
  11. Sören Hult, Egenföretagare Lombäcken
  12. Britt-Marie Sandström, Lantbrukare Österby
Boden
0004-00416

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carola Larsson, Centrala Boden
  2. Hendrik Andersson, Södra Bredåker
  3. Jan Larsson, Norra Svartbyn
  4. Åsa Lundgren, Sävast
  5. Ragnar Engman, Sörbyn
  6. Torsten Boqvist, Sävast
  7. Henryk Nowakowski, Torpgärdan
  8. Eva Larsson, Norra Svartbyn
  9. Lars Karlsson, Brobyn
  10. Ann Ledin, Brokläppen
  11. Bengt-Göran Furberg, Sävast
  12. Christer Palmgren, Trångfors
  13. Kerstin Hübinette, Övre Svartlå
  14. Karin Hedqvist, Bodsvedjan
  15. Stig-Ove Selberg, Bodsvedjan
Boden
0003-00662

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Pettersson, byggnadsinspektör, Norra Svartbyn
  2. Maria Selin-Fjellström, gymnasielärare,Sävast
  3. Gunnar Halin, Ubbyn
  4. Annika S Berglund, socialpedagog,Sävast
  5. Krister Berglund, bitr.institutionschef,Sävast
  6. Britt-Marie Carlsson, Sanden
  7. Kjell Larsson, ingenjör,Södra Svartbyn
  8. Eva Wälivaara, Sävast
  9. Per-Olof Planting, officer,Sävast
  10. Ann-Louise Johansson, Harads
  11. Dan Fjellström, officer,Sävast
  12. Leif Müller, bankkamrer,Sävast
  13. Henrik Lindberg, yrkesofficer,Boden
Boden
0068-02639

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Catarina Ask, psykiatrisjuksköterska Hamptjärnmoran
  2. Mats Nordström, hantverkare Boden
  3. Agneta Granström, universitetsadjunkt Harads
  4. Gafour Abbasneyad, arbetssökande Boden
  5. Ida Ask, studerande Boden
  6. Gösta Åhl, personligt ombud Buddbyn
  7. Catarina Wikström, avbytare Övre Svartlå
  8. Gustav Lövgren, lärare Boden
  9. Maj-Britt Wahlberg, pens. sjuksköterska Bodforsen
  10. Gert Ruthström, pens. lärare Boden
  11. Güler Gül, projektledare Boden
  12. Sven Granström, hemmansägare Storsand
  13. Ylva Isaksson, undersköterska Boden
  14. Jackob Jonnerby, studerande Boden
  15. Ingegerd Sundvall, konstnär Boden
  16. Mats Engvall, läkare Boden
  17. Ann Carlberg, djurskötare Boden
  18. Erik Fägerman, studerande Skogså
  19. Ethel Wallen, undersköterska Boden
  20. Glenn Gabrielsson, it-ansvarig Boden
Boden
0055-01603

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Olle Lindström, Heden
  2. Johan Johansson, Södra Svartbyn
  3. Rigmor Åström, Ubbyn
  4. Göran Ahlman, Råbäcken
  5. Åke Eltoft, Boden
  6. Bo Hultin, Boden
  7. Daniel Rönnbäck, Boden
  8. Eva Smedetun, Boden
  9. Hans Holmqvist, Bodsvedjan
  10. Helena Nordvall, Boden
  11. Göran Höglund, Trångfors
  12. Bo Lindström, Hedsvedjan
  13. Egon Palo, Trångfors
  14. Catrin Wärne, Boden
  15. Johan Sellin, Södra Svartbyn
  16. Peter Berkfors, Hedsvedjan
  17. Hans Nilsson, Torpgärdan
  18. Bo Elmgren, Boden
  19. Lars-Gunnar Holmqvist, Boden
  20. Lennart Carlsson, Boden
  21. Lars Lundström, Råbäcken
  22. Knut Larsson, Heden
  23. Åke Carlsson, Trångfors
  24. Vivian Boström, Boden
  25. Eberth Gustafson, Boden
  26. Jan Flygare, Kusån
  27. Magdalena Resare Sandberg, Södra Svartbyn
  28. Ulf Nevell, Hamptjärnmoran
  29. Emil Svanberg, Sävastön
Boden
0001-00240

Norrbottens Sjukvårdsparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Norrbottens Sjukvårdsparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kenneth Backgård, Leg. Psykolog
  2. Anders Sundström, Socialnämndsordförande
  3. Mariann Jornevald, Sjuksköterska
  4. Göran Hedberg, Ombudsman
  5. Erika Sjöö, Administratör
  6. Gösta Eriksson, Konsult
  7. Tina Kotkaniemi, Sjuksköterska
  8. Anders Granström, Byggnadsingenjör
  9. John-Olof Degerhäll, Ingenjör
  10. Sead Maglic, Lantmätare/Kriminalvårdare
  11. Jessica Pettersson, Undersköterska
  12. Terese Falk, Frisör
  13. Adrian Mirell, Kvalitetstekniker
  14. Karin Vikström Eklund, Vårdlärare
  15. Åsa Vahlström, Sjuksköterska
  16. Christer Bergdahl, Företagare
  17. Niclas Sjöö, Operatör
  18. Kjell Åström, Konsult
  19. Roland Dahlqvist, Kock
  20. Tommy Pettersson, Företagare
  21. Rolf Jornevald, Fritidspedagog
  22. Torbjörn Ahlbäck, Mätmaskinsoperatör
  23. L Christer Eklund, Kapten
  24. Ulf Åström, Operatör
  25. Edvin Mirell, Yrkeschaufför
  26. Lars Lundberg, Fastighetsskötare
  27. Krister Ulfström, Pensionär
  28. Ulrika Lundmark, Sjuksköterska
  29. Kaarina Vuorela, Pensionär
  30. Jenny Pettersson, Undersköterska
  31. Lisette Johansson, Sjuksköterske studerande
  32. Heli Valjus, Sjuksköterska
  33. Sofi Lindblad, Företagare
  34. Veronica Lundberg, Läkarsekreterare
  35. Torbjörn Eriksson, Tandläkare
  36. Eva Pettersson, Försäljare
  37. Kristian Granström, Officer
  38. Rakel Groth, Vårdbiträde
  39. Åke Lidberg, F.d. Postiljon
  40. Peter Lindblad, Utbildningschef
BODEN
0193-00284

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lars Röjne, chaufför, Boden
  2. Patric Johansson, lokalvårdare, Boden
Boden
0110-03473

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bosse Strömbäck
  2. Inger Westman Arvesen
  3. Rasmus Joneland
  4. Gunnel Notelid
  5. Birger Juntti
  6. Inga-Lill Engström-Öhman
  7. Bo Englund
  8. Pirkko Martinkauppi
  9. Bo Engström
  10. Britt-Inger Aspemalm-Olsson
  11. Bosse Westin
  12. Susanne Johansson
  13. Lars-Olof Karlsson
  14. Lena Joneland
  15. Staffan Hansson
  16. Kent Eriksson
  17. Päivi Kreivi
  18. Benny Arvesen
  19. Lars Svedberg
  20. Greta Emmoth
  21. Lars Karlsson
  22. Lena Hallén Svedberg
  23. Hans Hansson
  24. Ragne Holmström
  25. Kaisa Saarela
  26. Torbjörn Agstam
  27. Eva Sundberg
  28. Robert Brännström
  29. Max Aldrin
Boden
0005-02066

http://www.val.se