Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Piteå - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Roslund, Djupviken, 57 år
  2. Helena Stenberg, Klubbgärdet, 39 år
  3. Lars Olof Pettersson, Öjebyn, 57 år
  4. Lena Vikberg, Rosvik, 47 år
  5. Mats Johansson, Hortlax, 47 år
  6. Maj Britt Lindström, Roknäs, 67 år
  7. Rune Berglund, Jävrebyn, 69 år
  8. Agneta Nilsson, Piteholm, 59 år
  9. Lars U Granberg, Kopparnäs, 44 år
  10. Ruth Rahkola, Sjulsmark, 55 år
  11. Christer Lindström, Svensbyn, 37 år
  12. Ida Johansson, Svensbyn, 32 år
  13. Björn Berglund, Piteå, 63 år
  14. Agnetha Eriksson, Bergviken, 52 år
  15. Lennart Sundberg, Öjebyn,29 år
  16. Harriet Leppäniemi, Rosvik, 56 år
  17. Anders Nyström, Piteå, 56 år
  18. Frida Heikki, Öjebyn,22 år
  19. Lars Erik Lindgren, Munksund, 65 år
  20. Laila Stålnacke, Djupviken, 66 år
  21. Stig Rönnbäck, Stockbäcken, 55 år
  22. Yvonne Häggström, Lillpite, 71 år
  23. Peter Eriksson, Öjebyn, 52 år
  24. Elisabeth Vidman, Klubbgärdet, 44 år
  25. Sven Gösta Pettersson, Öjebyn, 47 år
  26. Cecilia Lind Devin, Piteå, 34 år
  27. Leif Danielsson, Bölebyn, 65 år
  28. Ann Katrin Sämfors, Djupviken, 64 år
  29. Ferid Letic, Piteå, 29 år
  30. Anna Karin Lundström, Munksund, 41 år
  31. Tommy Caesar, Degeränget, 52 år
  32. Anna Bogren Dalberg, Bergsviken, 35 år
  33. Leif Bogren, Piteå, 58 år
  34. Nina Huotari, Piteå, 31 år
  35. Mikael Åström, Furulund, 45 år
  36. Gun Jonsson, Öjebyn, 55 år
  37. Urban Norén, Klubbgärdet, 47 år
  38. Linda Bergström, Munksund, 34 år
  39. Peter Thelin, Öjebyn, 39 år
  40. Inga-Märta Larsson, Djupviken, 62 år
  41. Johan Brännström, Strömnäs, 19 år
  42. Ingela Johansson Marklund, Hortlax, 45 år
  43. Claes Olof Krister Nilsson, Öjebyn, 24 år
  44. Siv Lundkvist, Kopparnäs, 43 år
  45. Larry Nilsson, Piteå, 70 år
  46. Beatrice Åström, Klubbgärdet, 19 år
  47. Simon Szögi, Öjebyn, 21 år
  48. Kristina Karlsson, Munksund, 67 år
  49. Sabah Larsson, Djupviken, 46 år
  50. Maria Lundqvist, Pitholm, 50 år
  51. Regis Cabral, Piteå, 56 år
  52. Cathrine Granberg, Kopparnäs, 40 år
  53. Örjan Wallon, Piteå, 37 år
  54. Linda Eriksson, Jävrebyn, 27 år
  55. Torsten Hedman, Hortlax, 80 år
  56. Anita Gustavsson, Högsböle, 51 år
  57. Rolf Palage, Piteå, 78 år
  58. Helena Nordkvist, Skuthamn, 41 år
  59. Anders Wikström, Rosvik, 60 år
  60. Nina Dahlberg, Munksund, 38 år
  61. Mathias Thelin, Öjebyn, 39 år
  62. Carola Eicwurzel Wilhelm, Roknäs, 35 år
  63. Tomas Bergdahl, Munksund, 40 år
  64. Lilian Sjöström, Munksund, 67 år
  65. Kjell Lidman, Arnemark, 60 år
  66. Viktoria Sandberg, Furulund, 37 år
  67. Thomas Eklund, Koler, 58 år
  68. Magnus Nyström, Hortlax, 38 år
  69. Elisabeth Lindberg, Bergsviken, 46 år
Piteå
0002-01503

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christina Simonsson, Öjebyn
  2. Majvor Sjölund, Koler
  3. Andreas Nilsson, Arnemark
  4. Erik Åslund, Piteå
  5. Britt-Louise Nyman, Jävrebyn
  6. Johannes Johansson, Hortlax
  7. Gunnel Jonsson, Lakafors
  8. Jan Lundström, Roknäs
  9. Yanina Yermalayeva, Munksund
  10. Wivi Gustavsson, Jävrebyn
  11. Andreas Arvidsson, Rosvik
  12. Bo Andersson, Långnäs
  13. Birger Zakariasson, Piteå
  14. Lars-Ove Larsson, Altersbruk
Piteå Norra Valkrets och Piteå Södra
0004-00755

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Åke Forslund, Hortlax
  2. Ulla Persson, Svensbyn
  3. Terese Salestedt, Djupviken
  4. Lars Viklund, Piteå
  5. Britta Berglund, Svensbyn
  6. Ivar Gustafsson, Öjebyn
  7. Jan Westerberg, Piteå
  8. Åke Cederlund, Hortlax
  9. Jan Norén, Piteå
  10. Lewi Lindqvist, Piteå
  11. Tom Persson, Vitsand
  12. Nils Dahlbäck, Roknäs
  13. Alice Larsson, Piteå
  14. Hans Ivar Bergström, Piteå
  15. Lars Landberg, Piteå
Piteå
0003-00933

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Helén Lindbäck, präst, Bölebyn
  2. Mayvor Ekberg, fil.dr., Fårön
  3. Moses Jele, rektor, Piteå
  4. Richard Brännström, f.d. lagman, Svartudden
  5. Sara Ahlforn von Beetzen, gymnasieadjunkt, Piteå
  6. Ingrid Nilsson, lärare, Djupviken
  7. Lars Wikström, leg. sjuksköt., Klubbgärdet
  8. Gudrun Berglund, leg. barnmorska, Bergsviken
  9. Nils-Olof Nilsson, lärare, Djupviken
  10. Ingrid Isaksson, f.d. undersköterska, Piteå
  11. Berndt Essebro, försälj. ing., Haraholmen
  12. Lars-Olov Westin, truckförare, Ankarskatan
  13. Erling Sandström, ingenjör, Svensbyn
  14. Aila Jonsson, f.d. gymnasielärare, Klubbgärdet
  15. Karl-Gustaf Jonsson, bygg.ing., Klubbgärdet
  16. Per-Arne Persson, ingenjör, Furuberget
  17. Olof Hammarbäck, leg. sjuksköterska, Munksund
  18. Leif Berglund, forskarstuderande, Storfors
Piteå Norra Valkrets och Piteå Södra
0068-02707

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Helena Stenbäck, för- och grundskoleutbildare
  2. Arawn Reptka, egenföretagare, föreläsare
  3. Daniel Westerberg, musiker
  4. Anette Pettersson, butikssäljare
  5. Rickard Borgenback, 43 år präst i svenska kyrkan
  6. Roxanna Moghaddam, 21 år student
  7. Jonas Lövgren, 18 år student
  8. Ann-Louise Hagström, undersköterska 42 år Blåsmark
  9. Alexander Berg, 18 år student
  10. Åse-Marie Eriksson, 36 år butiksbiträde Kupan
  11. Christer Bouij, professor
Piteå Norra Valkrets och Piteå Södra
0055-02922

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elisabet Berg, företagare, Piteå
  2. Lage Hortlund, lärare, Hortlax
  3. Daniel Bergman, tjänsteman, Piteå
  4. Ulf Karlsson, ingenjör, Långnäs
  5. Göran Carlsson, marknadschef, Piteå
  6. Karl-Erik Jonsson, fd avdelningschef, Bergsviken
  7. Gunilla Wallsten, företagare, leg. sjuksköterska, Piteå
  8. Victoria Lundberg, personlig assistent, Piteå
  9. Hans Marklund, kontorist, Piteå
  10. Bengt Larsson, fd utbildningskonsult, Piteå
  11. Inger Björkman, leg. sjukgymnast, Piteå
  12. Jonny Eriksson, egenföretagare, Hemmingsmark
  13. Ricard Grandin, fd polis, Piteå
  14. Jonas Ivarsson, mediestudent, Piteå
Piteå Norra Valkrets och Piteå Södra
0001-00343

Norrbottens Sjukvårdsparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Norrbottens Sjukvårdsparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Johnny Åström, Maskintekniker
  2. Karin Andersson, Sjuksköterska
  3. Martin Åström, Ballasttekniker
  4. Monika Karlsson, Undersköterska
  5. Ewa Åström, Säljare
  6. Helge Lönnberg, Fritidsledare
  7. Hans Taivalsaari, Pensionär
  8. Henry Larsson, Pensionär
  9. Rune Nordberg, Pensionär
  10. Åke Isaksson, Pensionär
  11. Tommy Bjernhagen, Metallarbetare
PITEÅ
0193-00267

Sveriges Kommunistiska Parti (SKP)

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sveriges Kommunistiska Parti (SKP)

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Arnold Stenman
  2. Björn Berglund
  3. Helli Perätalo
  4. Lars-Erik Wikslund
  5. Per-Åke Sundkvist
PITEÅ KOMMUN
1070-03565

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Brith Fäldt, socionom
  2. Maria Holmquist-Ek, socionom
  3. Lennart Holm, byggnadsarbetare
  4. Elin Johansson, egenföretagare
  5. Rolf Pettersson, projektledare/pensionär
  6. Lars Pettersson, boendestödjare
  7. Gösta Turesson, pensionär
  8. Kenneth Lundström, tekniker
  9. Mikael Borgh, kommunanställd
  10. Linda Sandström, kundserviceansvarig
  11. Svante Elfgren, pensionär
  12. Majvor Lindström, pensionär
  13. Per Lönnberg, ingenjör
  14. Monika Isaksson, virkesmätare
  15. Olle Carlsson, säljare
  16. Maria Fäldt, fotograf & egenföretagare
  17. Stig Sjölund, chaufför
  18. Gunnel Sandlund, ekonom
  19. Susanne Jönsson Sandström, byggingenjör
  20. Rose-Marie Holmberg, pensionär
  21. Agneta Mannberg, personlig assistent
  22. Rigmor Öhlund, dramapedagog
  23. Gunilla Dahlbom, IT/mediepedagog
  24. Ingegerd Roslund, förskollärare
  25. Maria Hällgren, demenssköterska
  26. Ulrika Andersson, vårdbiträde
  27. Inga Granström, specialpedagog
Piteå Norra Valkrets och Piteå Södra
0005-02278

http://www.val.se