Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Luleå - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karl Petersen, Gültzauudden, 61 år
  2. Yvonne Stålnacke, Centrala Luleå, 56 år
  3. Fredrik Lundh Sammeli, Skurholmen, 33 år
  4. Margareta Bladfors Eriksson, Centrala Luleå, 58 år
  5. Omar Jakobsson, Centrala Luleå, 56 år
  6. Ingrid Norberg, Björkskatan, 62 år
  7. Tobias Baudin, Hertsön, 35 år
  8. Lenita Ericson, Centrala Luleå, 41 år
  9. Johan Lennartsson, Porsön, 31 år
  10. Inger Blomqvist Larsson, Råneå, 50 år
  11. Kaj Hedstig, Lulsundet, 60 år
  12. Jenny Ahlman, Ale, 21 år
  13. Mårten Ström, Hertsön, 63 år
  14. Margaretha Lindbäck, Centrala Luleå, 67 år
  15. Göran Öhman, Karlsvik, 57 år
  16. Eva Hedesand Lundqvist, Alvik, 61 år
  17. David Nordström, Bergviken, 25 år
  18. Birgit Jonsson, Bergnäset, 69 år
  19. Leif Wikström, Alvik,65 år
  20. Anita Geijer, Charlottendal, 55 år
  21. Roland Nilsson, Alvik, 52 år
  22. Anne-Gärd Näckstam, Bredviken, 60 år
  23. Peter Hedlund, Örnäset, 52 år
  24. Sirpa Jacobsson, Råneå, 45 år
  25. C G Carlsson, Bergnäset, 80 år
  26. Lena Aronson, Hertsön, 50 år
  27. Fredrik Hansson, Malmudden, 30 år
  28. Viktoria Johansson, Bergviken, 25 år
  29. Runo Vikström, Alvik, 65 år
  30. Annelie Ahlbäck, Måttsund, 55 år
  31. Tomas Westman, Svartöstan, 54 år
  32. Anja Johansson, Råneå, 55 år
  33. Staffan Ek, Bergnäset, 69 år
  34. Maria Burström, Porsön, 35 år
  35. Eric Eriksson, Centrala Luleå, 63 år
  36. Anita Engström, Bensbyn, 41 år
  37. Ingvar Edelsvärd, Gültzauudden, 65 år
  38. Emma Engelmark, Centrala Luleå, 33 år
  39. Stig Granlund, Centrala Luleå, 79 år
  40. Shilpi Sinha, Porsön, 18 år
  41. Mattias Öhman, Björkskatan, 38 år
  42. Carina Sammeli, Skurholmen, 32 år
  43. Lennart Engvall, Bergviken, 55 år
  44. Maritha Meethz, Hertsön, 49 år
  45. Tony Sundbom, Kronan, 34 år
  46. Ann-Charlotte Nordström, Antnäs, 38 år
  47. Erland Olofsson, Alvik, 41 år
  48. Lenita Karlsson, Centrala Luleå, 29 år
  49. Björn Holmberg Bergman, Centrala Luleå, 19 år
  50. Christina Sandkvist, Södra Sunderbyn, 62 år
  51. Tore Isaksson, Måttsund, 65 år
  52. Britt-Marie Henricsson, Centrala Luleå, 65 år
  53. Sabor Jalili, Notviken, 39 år
  54. Mona Desiree Pettersson, Gammelstad, 44 år
  55. Jim Degerman, Råneå, 47 år
  56. Jennie Arvidsson, Södra Sunderbyn, 18 år
  57. Jan-Ivar Johansson, Södra Sunderbyn, 60 år
  58. Hanna Lindmark, Örnäset, 20 år
  59. Kjell-Åke Sommeryd, Bergviken, 48 år
  60. Åse Kaati, Skurholmen, 44 år
  61. Johan Johansson, Centrala Luleå, 44 år
  62. Kerstin Olsson, Centrala Luleå, 62 år
  63. Rolf Kjell, Centrala Luleå, 65 år
  64. Karin Isaksson, Gammelstad, 42 år
  65. Simon Eriksson, Centrala Luleå, 19 år
  66. Gunhild Hedenström, Bälinge, 65 år
  67. Johan Gimbergsson, Bredviken, 39 år
  68. Gunnel Isaksson, Gammelstad, 68 år
  69. Daniel Magnusson, Björkskatan, 32 år
  70. Mona Knutsdotter, Svartöstan, 51 år
  71. Gunnar Gabrielsson, Bredviken, 59 år
  72. Zara Leghissa, Björkskatan, 39 år
  73. Gunder Hietala, Centrala Luleå, 67 år
  74. Susann Johansson, Bensbyn, 40 år
  75. Daniel Persson, Södra Sunderbyn, 33 år
  76. Else Isaksson Ulander, Råneå, 59 år
Luleå
0002-00538

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Camilla Hansen, Landsbygdsutvecklare,Bergnäset
  2. Stefan Tornberg, Riksdagsledamot, Luleå
  3. Nils-Olov Lindfors, Bonde, Sunderbyn
  4. Carola Lidén, Fritidspedagog, Antnäs
  5. Marie-Anne Björn Rosendahl, Bonde,Entreprenör, Niemisel
  6. Lennart Åström, Flygledare, Rutvik
  7. Anette Ylipää Wikudd, Verksamhetsutvecklare, Luleå
  8. Anders Ekström, Marknadschef, Sunderbyn
  9. Lars Pohjanen, Ingenjör, Luleå
  10. Tryggve Bergman, Ordf Matproducenterna i Norr, Rutvik
  11. Karl-Erik Perdahl, Fd Folkhögskolerektor, Luleå
  12. Ingrid Wikström, Lärare, Rutvik
  13. Mikko Timonen, Projektledare, Sunderbyn
  14. Angelica Bagger Toräng, Jurist, Luleå
  15. Erik Svensson, Ingenjörstudent, Luleå
  16. Frank Nilsson, Journalist, Bergnäset
  17. Mikael Boman, Postiljon, Luleå
  18. Hans Å Strandberg, Civilekonom, Gäddvik
  19. Ove Bucht, Ledningskonsult, Luleå
Luleå Norra Valkrets och Luleå Södra
0004-00424

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas Olofsson, gruppledare (FP), Centrala stan
  2. Sofie Pettersson, psykologistudent, Hertsön
  3. Johan Landström, projektledare, Porsön
  4. Ylva Mjärdell, undersköterska, Örnäset
  5. Nils-Gustav Ökvist, chaufför, Centrala stan
  6. Lotta Sundström, företagare, Alvik
  7. Stefan Haupt, studerande, Svartöbrinken
  8. Christina Lundh, rehabiliteringspedagog, Hertsön
  9. Kjell Sandström, beteendevetare, Gammelstad
  10. Klas Svensson, civilingenjör, Porsön
  11. Angela Hedlund, svetsare, Alvik
  12. Hans Hannlöv, officer i flygteknisk tjänst, Bredviken
  13. Karin Lundgren, administratör, Hertsön
  14. Jim Ekberg, ingenjör, Hertsön
  15. Britt Dahlin, jurist, Lulsundet
  16. Lars Grahn, frisör, Örarna
  17. Miriam Mozel Öström, arbetsterapeut, Centrala stan
  18. Karl-Henrik Eriksson, pensionär, Centrala stan
  19. Eira Andersson, doktorand, Centrala stan
  20. Linda Bäckström, sjuksköterskestuderande, Alvik
  21. Pether Nordblad, företagskonsult, Centrala stan
  22. Zsuzsanna Lindberg, ekonom, Örnäset
  23. Gunder Karlsson, fd officer, Gäddvik
  24. Katarina Morin, enhetschef hemtjänsten, Mjölkudden
  25. Anneli Andersson, business controller, Södra Sunderbyn
  26. Lennart Erixon, lärare, Bergnäset
  27. Eva Nilsson, pensionär, Mjölkudden
  28. Gerd Niemi, fd företagare, Varvet
  29. Birgit Georgson, vittnesstödjare, Centrala stan
  30. Ylva Strutz, verksamhetsledare (FP), Södra Sunderbyn
Luleå kommun
0003-01027

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Conny Sundström, musiklärare, Långnäs
  2. Anette Asplund, processoperatör, Norra Sunderbyn
  3. Eugen Karlsson, ingenjör, Björkskatan
  4. Birgit Stöckel, lärare, Luleå
  5. Samuel Ek, vårdare, Bensbyn
  6. Ulrica Thörnqvist, Långnäs
  7. Hans Lundberg, företagare f.d., Gammelstad
  8. Anna-Karin Enmark, begravningsrådgivare, Klöverträsk
  9. Ulf Viklund, personlig assistent, Hertsön
  10. Maritha Slottenholm, lärare, Alvik
  11. Christer Johansson, ingenjör, Gammelstad
  12. Katerina Ekström, kläddesigner, Södra Sunderbyn
  13. Mikael Fältros, Gammelstad
  14. Sara Nyström, lärare, Örnäset
  15. Hanna Orre, Bensbyn
  16. Caroline Nordlund, lärare, Lulsundet
  17. Roland M Drugge, företagskonsult, Notviken
  18. Ann-Helen Bergvall, projektassistent, Råneå
  19. Marta-Lena Antti, universitetslektor, Luleå
  20. Josefin Ylipää, gymnasielärare, Luleå
  21. Leif Eriksson, revisor, Björkskatan
  22. Josef Öz, enhetschef, Hertsön
Luleå Norra Valkrets och Luleå Södra
0068-02732

Landsbygdspartiet Oberoende

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Landsbygdspartiet Oberoende

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Erland Nilsson, Entreprenör
  2. Hillevi Sandström, Affärsinnehavare, Sjuksköterksa
  3. Per-Gustav Isaksson, Consulting
  4. Ann-Kristine Nilsson, Lantbrukare
  5. Björn Hernefeldt, Egenföretagare, Singer/Songwriter
  6. Roger Engman, Grävmaskinist
  7. Anita Markstedt, Vårdbiträde
  8. Mats Eliasson, Hemmansägare
  9. Roger Nilsson, Säljare
  10. Bernt Johansson, Konsult
  11. Göran Lövgren, Hemmansägare
  12. Anders Nilsson, Lantbruksarbetare
LULEÅ KOMMUN
0987-03493

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annika Eriksson, civilingenjör Bergviken
  2. Johanna Lindberg, egen företagare Skurholmen
  3. Erik Thor, studerande Luleå
  4. Sven Persson, ingenjör Bredviken
  5. Baby Thein, zoolog Hertsön
  6. Jörgen Naalisvaara, biolog Centrala stan
  7. Helena Dahlberg, lärare Gäddvik
  8. Kamar Eddine Abdessamad, kulturarbetare Svartöstan
  9. Marie Björklund, biolog Skurholmen
  10. Risto Pekkala, it-ansvarig Luleå
  11. Jenni Bergliv, studerande Porsön
  12. Frederick Forsmark, skogsekolog Mjölkudden
  13. Margaretha Landström Karlsson, socionom Porsön
  14. Johan Sandberg, doktorand Centrala stan
  15. Camilla Grane, doktorand Centrala stan
  16. Johan Mattsson-Djos, programmerare
  17. Eva-Marie Marcussen, lärare/egenföretagare
  18. Arif Mohammad, Röda Korset Livegroup Örnäset
  19. Richard Renberg, Örnäset
  20. Josefin Olsson, miljövetare Bergnäset
  21. Joakim Bengtsson, väktare Bergnäset
  22. John Meijling, doktorand Mjölkudden
  23. Lothar Bellgardt, teknisk chef Jämtön
Luleå Norra Valkrets och Luleå Södra
0055-02884

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mattias Karlsson, 38, Gruppledare, Bergnäset
  2. Sana Suljanovic, 41, Lärare, Porsön
  3. Peter Bergström, 51, Överstelöjtnant, Bergnäset
  4. Camilla Rydbjörk, 38, Projektledare, Lulsundet
  5. Krister Hammarbergh, 46, Riksdagsledamot, Mjölkudden
  6. Claudia Kosicinski, 25, Receptionist, Bredviken
  7. Anders Josefsson, 39, Egenföretagare, Gammelstad
  8. Martina Sandmarker, 37, Larmoperatör, Luleå
  9. Nihad Zara, 21, Juridikstuderande, Luleå
  10. Maud Spencer, 47, Egenföretagare, Mjölkudden
  11. Martin Bucht, 22, Studerande, Björkskatan
  12. Sari Hedlund, 38, HR-konsult, Luleå
  13. Signar Hammargren, 66, Rybsodlare, Luleå
  14. Mari-Lena Enström, 42, Sjuksköterska, Luleå
  15. Jesper Nordmark, 20, Studerande, Björkskatan
  16. Emil Åkerström, 20, Vårdbiträde, Luleå
  17. Migelle Wikström, 27, Juridikstuderande, Råneå
  18. Rolf Höglund, 68, Egenföretagare, Sundom
  19. Staffan Eriksson, 64, Företagare, Hertsön
  20. Lars Karlsson, 47, Ledningskonsult, Kallkällan
  21. Tord Häggström, 70, Lantbrukare, Örarna
  22. Christina Fräki, 24, Gymnasielärare, Hertsön
  23. Örjan Lindström, 40, Officer, Brändön
  24. Nazanin Rahimi Danesh, 33, Civilingenjör, Östermalm
  25. Axel Hallqvist, 74, Pensionerad Polis, Luleå
  26. Anne Tano, 46, Verksamhetskonsult, Östermalm
  27. Pär Tjärdalen, 43, Brandmästare, Kronan
  28. Elin Hedman, 21, Studerande, Mjölkudden
  29. Nermina Zara, 50, Elevassistent, Luleå
Luleå Norra Valkrets och Luleå Södra
0001-00480

Norrbottens Sjukvårdsparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Norrbottens Sjukvårdsparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Dan Ankarholm, Fd. Kommunchef Råneå
  2. Lena Pallin, Administratör S.a Sunderbyn
  3. Anders Bohm, Fd. Brandman/Ambulanssjukvårdare Luleå
  4. Margareta Dahlén, Sjuksköterska Luleå
  5. Fred Nyström, Ingenjör Bergnäset
  6. Anna Skott, Projektledare Luleå
  7. Lars-Erik Molin, Plåtslagare/Företagare Smedsbyn
  8. Wiveca Larsson, Fd. Kommunanställd Luleå
  9. Mats Forsman, Tulltjänsteman Luleå
  10. Hjördis Wennberg, Undersköterska Bensbyn
  11. Robert Edin, Redovisningskonsult Luleå
  12. Arvo Ahonen, Pensionär Örnvik
  13. Nof Ådmon, Studerande Hertsön
LULEÅ
0193-00363

Piratpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bernt Granbacke, 42 år
  2. Nathalie Ylitalo, 25 år
  3. Fredrik Holmbom, 39 år
  4. Peter Elmered, 23 år
  5. David Ådvall, 18 år
  6. Daniel Standar, 28 år
  7. Mattias Hansson, 32 år
  8. Josef Tallenhed, 20 år
Luleå kommun
0524-02421

Rättvisepartiet Socialisterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Rättvisepartiet Socialisterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jonas Brännberg, gruppledare kommunfullmäktige
  2. Carolina Löf, student och vikarie äldreomsorgen
  3. Göran Thyni, tekniker, Svartöstaden
  4. Johanna Evans, norrbottensredaktör Offensiv
  5. David Hedberg, undersköterska, Porsön
  6. Helena Söderström, lokalvårdare, Centrum
  7. Bahruz Midhat, kommunikatör, Mjölkudden
  8. Anna Löfgren, gymnasieelev, Sunderbyn
  9. Robert Lundqvist, landstingsanställd, Notviken
  10. Fatima Linna Trabelsi, vuxenstuderande, Örnäset
  11. Signe Engström, rättvisetanten, Hertsön
  12. Britta Berggren, tillgänglighetsrådgivare
  13. Magnus Lindholm, kanslist
  14. Ingalill Hansson, pensionär
  15. Thom Nilsson, tekniker
  16. Paula Dahlberg, student, Porsön
  17. Robert Halsius, lärarstudent
  18. Ramon Adams, personlig assistent
  19. Ann-Sofie Bruhn, arbetssökande, Hertsön
  20. Håkan Kask, vuxenstuderande
  21. Suad Hameed, långtidssjuk
  22. Abderahman Ahmed Salah, flykting Darfur
  23. Erland Gadde, universitetslärare
  24. Moe Min Han, flykting Burma
Luleå kommun
0131-01773

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Magnus Johansson, studerande, Porsön
  2. Peter Aldenlöv, anläggningsarbetare, Gammelstad
  3. Lennart Degerman, egenföretagare, Gammelstad
  4. Johan Palmqvist, busschaufför, Luleå
Luleå Norra Valkrets och Luleå Södra
0110-03476

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nina Berggård, Skurholmen
  2. Bertil Bartholdson, Bredviken
  3. Annika Sundström, Skurholmen
  4. Hans Pettersson, Persön
  5. Hanna Goding, Hertsön
  6. Börje Lööw, Centrum
  7. Lena Jakobsson, Östermalm
  8. Folke Tuneström, Gammelstad
  9. Christoffer Hurtig, Hertsön
  10. Anette Engstedt, Malmudden
  11. Kati Jääskeläinen, Svartöstan
  12. Folke Sundberg, Mjölkudden
  13. Åsa Koski, Skurholmen
  14. Anders Åknert, Kallkällan
  15. Emmelie Rova, Björkskatan
  16. Glenn Berggård, Skurholmen
  17. Monica Carlsson, Hertsön
  18. Mikael Larsson, Örnäset
  19. Ulrika Lundberg, Björkskatan
  20. Daniel Nilsson, Bredviken
  21. Roxanna Johansson, Notviken
  22. Karin Sundberg, Mjölkudden
  23. Britt-Marie Engström, Klöverträsk
  24. Maud Eriksson, Centrum
  25. Marita Granberg, Björkskatan
  26. Britt-Marie Lidberg Forsman, Gammelstad
  27. Marita Kenttälä, Mjölkudden
  28. Sören Leijon, Centrum
Luleå Norra Valkrets och Luleå Södra
0005-03103

http://www.val.se