Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Gällivare - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Israelsson, Koskullskulle, Barnskötare
  2. Tommy Nyström, Malmberget, Kommunalråd
  3. Birgitta Larsson, Gällivare,Specialpedagog
  4. Roland Axelsson, Palohuornas, Skogstekniker
  5. Rita Poromaa, Gällivare, Socionom
  6. Börje Johansson, Gällivare, Egen Företagare
  7. Wania Lindberg, Malmberget, Pensionär
  8. Ulf Normark, Koskullskulle, Ombudsman
  9. Siv Vågman, Hakkas, Fotterapeut
  10. Kent Tina, Gällivare, Ombudsman
  11. Lena Lindberg, Gällivare, Socialbidragshandläggare,
  12. Tomas Nilsson, Gällivare, Gruvarbetare
  13. Margareta Pohjanen, Gällivare, Pensionär
  14. Bernd Lass, Gällivare, Kontorsvaktmästare
  15. Gunnel Eriksson, Gällivare, Arbetsterapeut
  16. Roland Nirlén, Leipojärvi, Lärare
  17. Maria Åhlén, Gällivare, Ridlärare
  18. Johannes Sundelin, Malmberget, Gruvarbetare
  19. Cora Karlsson, Tjautjasjaure, (ingen titel)
  20. Jan Holma, Gällivare, Chaufför
  21. Maria Israelsson, Koskullskulle, Taxichaufför
  22. Frank Öqvist, Koskullskulle, Tekniker
  23. Nina Eriksson, Gällivare, Näringlivsutvecklare
  24. Berne Sehlberg, Malmberget, Pensionär
  25. Fredrik Lövdahl, Tjautjasjaure, Platschef
  26. Mikael Alldén, Malmberget, Projektledare
  27. Clary Persson Sammelin, Vettasjärvi, Företagare
  28. Steve Ärlebrand, Malmberget, Processoperatör
  29. Mikael Nilsson, Gällivare, Snickare
  30. Rose-Marie Norlin, Malmberget, Lärare
  31. Mats Rantapää, Gällivare, Platschef
  32. Ulf Markström, Malmberget,Gruvarbetare
  33. Eva Eriksson, Malmberget, Verksamhetsassistent
  34. Per Eriksson, Björkberget, Lärare
  35. Brittmari Sandvärn, Muorjevaara, Kontorist
  36. Ivan Wennström, Leipojärvi, Pensionär
  37. Atanasios Godolidis, Gällivare, Bergsingenjör
  38. Monica Öjemalm, Malmberget, Röntgenssjuksköterska
  39. Lars Erik Johansson, Malmberget, Bitr. Övertandläkare
  40. Malin Oskarsson, Puoltikasvaara, Solcellspanels tillverkare
  41. Eva Bylund Högman, Nattavaaraby, Pensionär
  42. Ove Kalander, Malmberget, Musiklärare
  43. Ingegerd Hjerpe, Malmberget, Pensionär
  44. Anders Segerlund, Malmberget, Utredare
  45. Tommy Karlsson, Hakkas, (ingen titel)
  46. Leif Sigelind, Gällivare, Verksamhetsassistent
  47. Kenny Ärlebrand, Gällivare, Skogskonsulent
  48. Dan Johansson, Gällivare, Verksamhetschef
  49. Anna Burman, Hakkas, Undersköterska
Gällivare
0002-00790

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Berit Vennström, Kontorist, Hakkas
  2. Josef Pittja, Renägare, Nattavaara
Gällivare
0004-03659

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Benny Karlberg, Gällivare
  2. Ilona Hermeth, Malmberget
  3. Mårten Hansson, Gällivare
  4. Gunilla Peterson, Gällivare
  5. Roger Haapasaari, Koskullskulle
  6. Nils Erik Öskog, Gällivare
Gällivare
0003-01196

Kommunisterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunisterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Fredric Olofsson, Malmberget
  2. Gun Isaksson, Malmberget
  3. Bror Wennström, Malmberget
  4. John Eslund, Ullatti
  5. Yvonne Falegren, Björkberget
  6. Leif Lassi, Gällivare
  7. Dan Vintén, Malmberget
  8. Patrik Vinsa, Gällivare
  9. Fredrik Näsvall, Gällivare
  10. Lillemor Hägg, Gällivare
  11. Ove Nilsson, Malmberget
  12. Ingemar Jatko, Gällivare
  13. Johnny Nilsson, Koskullskulle
  14. Dennis Johansson, Gällivare
  15. RosMari Carlsson, Koskullskulle
  16. Tage Nilsson, Niilivaara
  17. Assar Eriksson, Gällivare
  18. StigÅke Nilsson, Gällivare
  19. Ove Carlsson, Koskullskulle
Gällivare
0509-03492

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rose-Marie Söderberg, banktjänsteman, Gällivare
  2. Olga Magnusson, undersköterska, Gällivare
  3. Mona Lundberg, egen företagare, Gällivare
  4. Bror Larsson, vaktmästare, Hakkas
  5. Alina Kemi, pensionär, Gällivare
  6. Alois Ndikumana, bilmekaniker, Gällivare
  7. Marita Johansson, egen företagare, Gällivare
  8. Philothée Kabagwira, studerande, Gällivare
  9. Christer Lundberg, egen företagare, Gällivare
  10. Sven-Olof Andersson, maskinsnickare, Gällivare
  11. Sally Åneskog, vårdbiträde, Hakkas
  12. Karl-Göran Blom, serviceman, Malmberget
  13. Lars-Åke Sundström, pensionär, Hakkas
Gällivare
0068-02746

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Dagmar Nyman, undersköterska
  2. Ingrid Larsson, personlig assistent
  3. Håkan Lampinen
  4. Camilla Fors, cafébiträde
  5. Henrik Ölvebro, projektingenjör
  6. Cecilia Jönsson
Gällivare
0055-03729

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Alriksson, Malmberget
  2. Monica Nordvall Hedström, Gällivare
  3. Eva Alriksson, Malmberget
  4. Anna Karin Ahlberg, Malmberget
  5. Ingrid Josefsson, Nilivaara
  6. Fredrik Nilsson, Gällivare
  7. Benny Ringvall, Gällivare
  8. Anna Maria Wahlström, Gällivare
  9. Piotr Korzunowicz, Gällivare
  10. Per Wahlström, Gällivare
  11. Mikael Martinsson, Malmberget
  12. Rolf Wessel, Gällivare
  13. Birgitta Olsson-Lasu, Gällivare
  14. Iris Martinsson, Tjautjasjaure
  15. Desireé Arvidsson-Simonsson, Nattavaara
  16. Rupert Stenström, Malmberget
  17. Kai Chi Chu, Gällivare
  18. Dragan Sudzum, Malmberget
Gällivare
0001-00253

Norrbottens Sjukvårdsparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Norrbottens Sjukvårdsparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Margareta Henricsson, Fd. Kommunsekreterare Malmberget
  2. Bernt Nordgren, Lärare Gällivare
  3. Lena Nordgren, Lärare Gällivare
  4. Tommy Krigsman, Fd. Gruvarbetare Palohuornas
  5. Peter Backefalk, Sjukgymnast Malmberget
  6. Bror Henricsson, Seniorkonsult Malmberget
  7. Ulla Backefalk, Fd. Rehabhandläggare Malmberget
  8. Nicklas Johansson, Lärare Gällivare
  9. Greta Oja, Sjuksköterska Gällivare
  10. Torbjörn Sandin, Gruvarbetare Gällivare
  11. Anna Henricsson, Hälsovägledare Gällivare
  12. Jana Nordgren, Socionom Gällivare
  13. Agnes Mukka, Pensionär Gällivare
  14. Maria Henricsson, Sjuksköterska Gällivare
  15. Allan Martinsson, Campingföreståndare Gällivare
  16. Ivar Keinström, Pensionär Nilivaara
  17. Doris Johansson, Fd. Gruvarbetare Dokkas
  18. Alf Johansson, Fd. Skyddstekniker Dokkas
  19. Birgitta Waara, Pensionär Gällivare
  20. Elis Haapaniemi, Pensionär Gällivare
  21. Berit Haapaniemi, Pensionär Gällivare
  22. Gerhard Larsson, Snickare Gällivare
GÄLLIVARE
0193-00324

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stig Eriksson, Malmberget
  2. Jeanette Wäppling, Gällivare
  3. Karl-Erik Taivalsaari, Gällivare
  4. Iris Dimitri, Koskullskulle
  5. Henrik Lehtipalo, Markitta
  6. Kathinka Apelqvist, Malmberget
  7. Erland Söderberg, Malmberget
  8. Terttu Kult, Malmberget
  9. Ove Haarala, Koskullskulle
  10. Ann-Christin Lehtipalo, Markitta
  11. Mikael Uusitalo, Gällivare
  12. Janete Henriksson, Malmberget
  13. Eva-Lena Lyckholm, Malmberget
  14. Åke Abrahamsson, Sammakko
  15. Kjell Ejderlöv, Gällivare
  16. Siv Uusitalo, Gällivare
  17. Isabelle Öderyd, Koskullskulle
  18. Sören Olofsson, Myrheden
  19. Lisette Singström Larsson, Hakkas
  20. Marjetta Ärlebrand, Malmberget
  21. Tomas Nordmark, Malmberget
  22. Ingela Abrahamsson, Sammakko
  23. Botolf Brandebo, Gällivare
  24. Sven-Erik Nilsson, Koskullskulle
Gällivare
0005-02939

http://www.val.se