Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Pajala - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kurt Wennberg, Korpilombolo
  2. Anne Niska, Pajala
  3. Harry Rantakyrö, Jarhois
  4. Jenny Eriksson, Korpilombolo
  5. Jonny Lantto, Pajala
  6. Laila Mäki, Kardis
  7. Åke Johdet, Junosuando
  8. Eva Kumpula, Pajala
  9. Göte Eriksson, Korpilombolo
  10. Ulrika Ridefors, Korpilombolo
  11. Jan Larsson, Juhonpieti
  12. Inger Karlsson, Tärendö
  13. Ingvar Kauppi, Kangos
  14. Per-Arne Sanglert, Anttis
  15. Folke Hieta, Lahdenpää
  16. Vesa Hiltunen, Junosuando
  17. Karin Magnström, Pajala
  18. Niklas Eriksson, Korpilombolo
  19. Sven-Olof Hagenlöv, Salmijärvi
  20. Daniel Snäll, Pajala
  21. Owe Pekkari, Pajala
  22. Bengt Niska, Pajala
  23. Sture Hannu, Pajala
  24. Gotthard Patomella, Muodoslombolo
  25. Ingvar Lugnfors, Lovikka
  26. Tord Karlström, Kitkiöjärvi
  27. Anders Abrahamsson, Korpilombolo
  28. Gottfrid Augustsson, Narken
  29. Gösta Mukka, Junosuando
  30. Jim Strand, Pajala
  31. Mary Calla, Junosuando
  32. Gösta Kostenius, Kardis
  33. Kjell Kangas, Pajala
  34. Birger Särkimukka, Keräntöjärvi
  35. Dan Karlsson, Tärendö
  36. Elin Alapää, Jierijärvi
Pajala
0002-00892

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Mäki, Företagare, Kardis
  2. Niklas Eskelinen, Företagare, Autio
  3. Karl-Johan Andersson, Chaufför, Korpilombolo
  4. Kurt Haapala, Fabrikör, Anttis
Pajala
0004-03609

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eino Frikvist, Lovikka
  2. Agneta Heikki, Lovikka
  3. Kurt Nygård, Pajala
  4. Ulla Bergström, Narken
  5. Heléna Nygård Bilen, Pajala
  6. Lars Karkiainen, Kivijärvi
Pajala
0003-01190

Kommunisterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunisterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Göran Kieri
  2. Kurt Björnfot
  3. Sten Björnfot
  4. Bernt Tornéus
  5. Joel Siekas
  6. Erik Zakrisson
  7. Rolf Björnfot
  8. Ivan Marjavaara
  9. Jörgen Tornéus
  10. Vilho Everhov
  11. Malte Palo
Pajala
0508-03523

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stig Töyrä, lärare, Juhonpieti
  2. Eva Esberg, lärare, Sattajärvi
  3. Peter Ericsson, industriarbetare, Korpilombolo
  4. Leif Gramner, Kainulasjärvi
  5. Inger Ylipää, vårdlärare, Juhonpieti
  6. Magnus Gustafsson, skogsarbetare, Korpilombolo
  7. Stina Rova, grundskollärare, Kangos
  8. Tori Waaranperä, Liviöjärvi
  9. Lena Rahkola, undersköterska, Sattajärvi
  10. Calise Rautio, Tärendö
  11. Sune Larsson, undersköt., Pajala
  12. Elisa Gustafsson, lärare, Korpilombolo
  13. Rune Tuomas, pensionär, Pajala
  14. Bertil Waaranperä, Liviöjärvi
  15. Irene Lundholm, distriktsköterskebarnmorska, Liviöjärvi
  16. Marie Rahkola, undersköterska, Korpilombolo
  17. Stefan Ericsson, gruvarbetare, Korpilombolo
  18. Chatrine Ylipää, studerande, Pajala
  19. Johan Nyberg, industriarbetare, Korpilombolo
  20. Kerstin Esberg, gymnasielärare, Juhonpieti
Pajala
0068-02763

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ursula Aan Johansson, Vaenvaara undersköterska 43 år
  2. Tore Johansson, Vaenvaara fiskeguide 49 år
  3. Mia Björnfot, Pajala studerande 26 år
  4. Johanna Alm, Pajala biolog 40 år
  5. Ceciia Fermbro, Pajala lärare 41 år
Pajala
0055-03976

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anita Sköld, Tärendö
  2. Christoffer Rova, Pajala
  3. Bertil Kero, Sattajärvi
  4. Jan-Erik Micko, Autio
  5. Rudolf Lundholm, Liviöjärvi
  6. Gun-Britt Lindahl, Tärendö
  7. Elaine Björnfot, Narken
  8. Mikael Wahlberg, Sattajärvi
  9. Sibylla Niemi, Pajala
  10. Rolf Ylipää, Liviöjärvi
Pajala
0001-03825

Norrbottens Sjukvårdsparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Norrbottens Sjukvårdsparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kerstin Johansson, Företagare
  2. Lennart Ojanlatva, Ingenjör
  3. Holger Videkull, Pensionär
  4. Anita Weinz, Fritidskonstnär
  5. Eila Aho Rova, Arbetsterapeut
  6. Hans Nergård, Ingenjör
  7. Alice Videkull, F.d. Lärare
  8. Tyko Rova, Elmontör
  9. Solveig Männikkö, Undersköterska
  10. Karl Johan Ylivainio, Entreprenör
  11. Barbro Pudas, Butiksbiträde
  12. Birgitta Kauppi, Kontorist
  13. Rolf Berggård, Pensionär
  14. Viktor Fredriksson, Pensionär
PAJALA
0193-00340

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Birger Lahti, Karnevaara
  2. Anna Kumpula-Kostet, Kaalamakoski
  3. Britta Tervaniemi, Korpilombolo
  4. Simon Fors, Pajala
  5. Ann-Sofi Larsson, Tärendö
  6. Marianne Liinanki, Autio
  7. Sixten Olli, Pajala
  8. Marianne Simonsson, Muodoslompolo
  9. Maria Alldén, Pajala
  10. Hans-Erik Fors, Pajala
  11. Eva Alldén, Pajala
  12. Harry Välitalo, Korpilombolo
  13. Karl-Erik Simonsson, Huuki
  14. Pirkko Heikkilä, Kaunisvaara
  15. Inga-Lis Brånin, Narken
  16. Ginna Tiensuu, Pajala
  17. Mats Bodmark, Tärendö
  18. Peter Tieva, Markusvinsa
  19. Peter Keskitalo, Muodoslompolo
  20. Hans-Peter Enbuska, Juhonpieti
  21. Rosmari Nylén, Tärendö
  22. Edith Nordmark Haapasaari, Narken
  23. Anna-Lena Olofsson, Tärendö
  24. Henry Enbuska, Pajala
  25. Nils Nordmark, Narken
  26. Alf Törmä, Aareavaara
  27. Egon Olli, Pajala
  28. Levi Tjäder, Pajala
  29. Yvonne Ramstad Kanulasjärvi
  30. Daniel Jysky, Pajala
  31. Bruno Tervaniemi, Pajala
  32. Bror Välitalo, Pajala
Pajala
0005-03145

http://www.val.se