Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Övertorneå - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roland Kemppainen, Övertorneå, Projektchef
  2. Inga Savilahti-Häggbo, Soukolojärvi, Adjunkt
  3. Tomas Vedestig, Övertorneå, Gruppledare
  4. Annika Keisu-Lampinen, Övertorneå, Landskapsing.
  5. Arne Honkamaa, Hedenäset, Pensionär,
  6. Tomas Kerttu, Övertorneå, Socialarbetare
  7. Josefina Simu, Övertorneå, Personlig ass.
  8. Hans Palo, Juoksengi, Personalledare
  9. Eva Juntti-Berggren, Hedenäset, Projektledare
  10. Johan Kummu, Övertorneå, Arbetsledare
  11. Monika Krypsjö, Övertorneå, Kokerska
  12. Per-Erik Muskos, Övertorneå, Civilingenjör
  13. Gudrun Kron, Övertorneå, Möbelsnickare
  14. Magnus Pettersson, Svanstein, V:a Maskinist
  15. Bente Moen Åkerholm, Armasjärvi, Kock
  16. Tage Töyrä, Ruokojärvi, Yrkeslärare
  17. Elisabeth Holmgren, Övertorneå, Företagare
  18. Daniel Toolanen, V:a Kuviakangas, Gruvarbetare
  19. Britt-Marie Ödalen, Juoksengi, Undersköterska
  20. Bengt Larsson, Övertorneå, Bil & Traktormekaniker
  21. Marina Danhall, Övertorneå, Behandlingsass.
  22. Kurt Lampinen, Övertorneå, fd. AF tjänsteman
  23. Britt-Marie Honkamaa, Övertorneå, Tandtekniker
  24. Johan Norberg, Kuivakangas, Datatekniker
  25. Ruth Westerberg-Larsson, Övertorneå, Förskollärare
  26. Vesa Salo, Övertorneå, Enhetschef
  27. Wedestig Margareta, Övertorneå, Gymnasielärare
  28. Rolf Krypsjö, Övertorneå, Chaufför
  29. Elisabeth Kerttu, Övertorneå, Lärare
  30. Anders Buska, Övertorneå, Vaktmästare
  31. Annika Stenberg, Övertorneå, Vaktmästare
  32. Lars-Gösta Larsson, Övertorneå, Kontrollmätare
  33. Monika Forss, Övertorneå, Undersköterska,
Övertorneå
0002-00776

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Linda Ylivainio, Övre Kuivakangas
  2. Ulf Hannu, Luppio
  3. Sanna Johansson, Övertorneå
  4. Tomas Mörtberg, Lampisenpää
  5. Auli Andersson, Mettäjärvi
  6. Östen Lejon, Övertorneå
  7. Nils Ström, Övertorneå
  8. Robert Grape, Luppio
  9. Ylva Ylinenpää-Sannemalm, Övertorneå
  10. Håkan Sandqvist, Hedenäset
  11. Karl-Erik Taavo, Juoksengi
  12. Birgit Furmark, Bäckesta
  13. Karl-Erik Modig, Armasjärvi
  14. Harry Grape, Luppio
  15. Henrik Wahlberg, Soukolojärvi
  16. Bror Noppa, Ruskola
  17. Birger Wiippa, Armasjärvi
Övertorneå
0004-00422

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas Wahlberg, Korva
  2. Maria Rännare-Taavo, Övertorneå
  3. Ida Jakobsson, Juoksengi
  4. Bo Brockman, Övertorneå
  5. Bertil Malmström, Övertorneå
Övertorneå
0003-01204

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Helena Haapaniemi, diakon, Juoksengi
  2. Åsa Alanentalo, föreståndare, Övertorneå
  3. Anneli Hedlund, Svanstein
  4. Anders Wälivaara, Kuittasjärvi
  5. Eva Turdell Wikström, tandläkare, Övertorneå
  6. Lennart Haapaniemi, Juoksengi
  7. Margareta Törelid Haapaniemi, tandhygienist, Juoksengi
  8. Östen Hedlund, Svanstein
Övertorneå
0068-02749

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Henrik Luttu, 40 år, Ingenjör
  2. Jessica Brännvall, 34 år, Tandläkare
  3. Johan Heikkilä, 50 år, Lärare
  4. Monika Alanetalo, 53 år, Assistent
  5. Marjatta Ylitalo, 62 år, Specialpedagog
  6. Markko Kentämaa, 39 år, Gruvarbetare
  7. Greta Pekkala, 64 år, Barnmorska
  8. Kent Alanentalo, 58 år, Hemmansägare
  9. Aila Lehto, 68 år, Pensionär
  10. Hans Söderberg, 57 år, Rektor
  11. Gunnar Björk, 62 år, Advisor
  12. Stig Lampinen, 70 år, Pensionär
  13. Holger Pekkala, 72 år, Pensionär
  14. Magnus Brännvall, 39 år, Företagare
Övertorneå
0001-00778

Norrbottens Sjukvårdsparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Norrbottens Sjukvårdsparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kurt Juntti, Ingenjör Övertorneå
  2. Knuth Omark, Färjkarl Övertorneå
  3. Åke Fagervall, Lärare Pello
  4. Erkki Bergman, Slöjdlärare Pello
  5. Niklas Ekersund, Mekaniker Övertorneå
  6. Peter Jakobsson, Tekniker Övertorneå
  7. Emma Jensen, Dagbarnvårdare Övertorneå
  8. Carl-Erik Juntti, Köpman Pello
  9. Yvonne Kangas, Undersköterska Juoksengi
  10. Karl-Göran Lehto, Lärare Svanstein
  11. Karl Malmström, Pensionär Kuivakangas
  12. Roland Mäki, Räddningschef Övertorneå
  13. Annalena Niemi, Enhetschef/ambulanssjuksköterska Soukolojärvi
  14. Ulla Orislahti, Kanslist Övertorneå
  15. Kjell Savilahti, Företagare Kuivakangas
  16. Johan Taavo, Lärare Svanstein
  17. Marita Ylinenpää Barsk, Banktjänsteman Haapakylä
  18. Lars Ylivainio, Telemontör Övertorneå
ÖVERTORNEÅ
0193-00765

Silverfox-partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Silverfox-partiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ingolf Falk, Flygkapten
  2. Johan Toolanen, Maskinist
  3. Michael Korpi, Hemmansägare
  4. Kent Korpi, Maskinist
  5. Leif Savilahti, Hemmansägare
  6. Matti Pederi, Målare
Övertorneå
0333-03511

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christina Snell-Lumio, Hedenäset
  2. Ove Emanuelsson, Juoksengi
  3. Päivi Ylisirkka, Övertorneå
  4. Bertil Alanentalo, Ylinenjärvi
  5. Johnny Kron, Övertorneå
  6. Birger Isaksson, Ylinenjärvi
  7. Rolf Mäkitalo, Koutojärvi
  8. Bengt Oja, Aapua
  9. Lars Anttila, Övertorneå
Övertorneå
0005-03042

Övertorneås Fria Alternativ

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Övertorneås Fria Alternativ

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jörgen Ekersund, Företagare
  2. Ulf Zakariasson, Företagare
Övertorneå
1068-03521

http://www.val.se