Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Överkalix - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Birgitta Persson, Kälvudden, 49 år
  2. Bengt-Erik Rolfs, Bränna, 59 år
  3. Anne Jakobsson, Jockfall, 53 år
  4. Otto Larsson, Grelsbyn, 64 år
  5. Monika Wäppling, Grelsbyn, 48 år
  6. Lennart Holm, Tallvik, 61 år
  7. Kristina Åhl, Svartbyn, 46 år
  8. Jonas Karlsson, Vännäs, 45 år
  9. Maria Partanen, Boheden, 35 år
  10. Ivan Gustafsson, Bränna, 66 år
  11. Annelie Beckman, Svartbyn, 34 år
  12. Kurt Larsson, Gyljen, 57 år
  13. Kristina Yacoub, Bränna, 26 år
  14. Bo-Gunnar Wennberg, Bränna, 57 år
  15. Maria Brännman, Grelsbyn, 55 år
  16. Dan-Christer Nilsson, Svartbyn, 50 år
  17. Helena Henriksson, Sandudden, 22 år
  18. Sven-Erik Eklund, Lombheden, 69 år
  19. Susanne Johansson, Bränna, 42 år
  20. Mikael Silverplatz, Bränna, 48 år
  21. Hanna Persson, Bränna, 21 år
  22. Gunnar Östlund, Boheden, 58 år
  23. Ruth Henriksson, Bränna, 79 år
  24. Robert Larsson, Hedensbyn, 20 år
  25. Kenneth Lindén, Svartbyn, 28 år
  26. Ove Enhult, Hedensbyn, 64 år
  27. Leif Nylund, Svartbyn, 49 år
  28. Krister Brännman, Grelsbyn, 62 år
  29. Lars Henriksson, Vännäs, 41 år
  30. Melker Ljungberg, Vännäs, 47 år
  31. Roger Henriksson, Allsån, 41 år
  32. Cenneth Pettersson, Nybyn, 49 år
  33. Ove Jakobsson, Vännäs, 51 år
Överkalix
0002-01528

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christina Hjelm, Kypasjärvi
  2. Gunnar Nilsson, Udden Gyljen
  3. Gunnar Liljebäck, Ö Stråkan
  4. Håkan Andersson, Allsån
  5. Sarah Karlsson, Svartbyn
  6. Sune Nilsson, Brännaberget
  7. Anna Henriksson-Hjelm, Svartbyn
  8. Kent Nilsson, Bränna
  9. Peter Nilsson, Bränna
  10. Gunnar Johansson, Tallvik
  11. Leif Nilsson, Bredseludden
  12. Bo Nilsson, Ö Rödupp
  13. Elisabeth Johansson, Tallvik
  14. Georg Hjelm, Kypasjärvi
  15. Folke Sakari, Bränna
Överkalix
0004-02067

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Göran Larsson, Allsån
  2. Monica Eliasson, Kangis
  3. Thomas Nilsson, Rödupp
  4. Amanda Nilsson, Rödupp
  5. Ulrika Nilsson, Rödupp
Överkalix
0003-01671

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Jönsson, tekniker
  2. Kennerth Moberg, egen företagare
  3. Solveig Söderström, undersköterska
  4. Maria Pettersson, kyrkoherde
  5. Hans Lönnelid, rektor
  6. Lars-Ove Berglund, tekniker
  7. Hussein Seifour, egen företagare
Överkalix
0055-02554

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Matz Flink, Överkalix
  2. Jan-Erik Larsson, Kypasjärvi
  3. Peter Larsson, Överkalix
Överkalix
0001-00204

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Larsson, Lomträsk
  2. Marianne Jakobsson, Grelsbyn
  3. Dan Hagsröm, Gyljen
  4. Kristina Olofsson, Gyljen
  5. Sven Nordmark, Tallvik
  6. Maria Nilsson, Ertsjärv
  7. Eva Persson, Vännäsberget
  8. Per-Arne Heneryd, Bladviken
  9. Maria Nilsson, Hedensbyn
  10. Ingemar Hagström, N. Sandsjärv
  11. Anne-Maj Larsson, Grelsbyn
  12. Gunnar Henriksson, N. Sandsjärv
  13. Lillemor Johansson Larsson, Lomträsk
  14. Leif Isaksson, Hedensbyn
  15. Anita Hagström, Gyljen
  16. Evert Larsson, Grelsbyn
  17. Gun Eder, Allsjärv
  18. Gerhard Asplund, Brännaberget
  19. Ida Hagström, Gyljen
  20. Johnny Holmberg, Bränna
  21. Gördis Isaksson, Hedensbyn
  22. Sivert Jakobsson, Grelsbyn
  23. Dan Nilsson, Ertsjärv
  24. Göte Jakobsson, Jokkfall
Överkalix
0005-00791

http://www.val.se