Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Skellefteå - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bert Öhlund, Ombudsman, 63 år, Boviken
  2. Gunilla Åström, Lektor, 63 år, Ursviken
  3. Lorents Burman, Ombudsman, 45 år, Lillkågeträsk
  4. Ann Åström, Handläggare, 40 år, Byske
  5. Tomas Marklund, Folkhögskolelärare, 57 år, Mobacken
  6. Evelina Fahlesson, Studerande, 25 år, Renström
  7. Ola Burström, Verktygsmakare, 60 år, Anderstorp
  8. Ann-Christin Westerlund, Systemkonsult, 63 år, Ersmark
  9. Ingemar Wikström, Slipare, 65 år, Burträsk
  10. Lilian Parbring, Pensionär, 65 år, Sörböle
  11. Gunnar Holmlund, Rörmokare, 51 år, Medle
  12. Carina Lundmark, Socialsekreterare, 47 år, Jörn
  13. Carl-Göran Lundmark, Drifttekniker, 53 år, Bodbysund
  14. Raija Melender, Barnsköterska, 64 år, Boliden
  15. Valter Stenberg, Rörnätstekniker, 54 år, Kåge
  16. Emilia Hallin, Studerande, 21 år, Ersmark
  17. Kenneth Fahlesson, Kriminaltekniker, 58 år, Renström
  18. Agneta Burman-Ljungblad, Förskollärare, 58 år, Stämningsgården
  19. Kamel Mnad, Byggnadsarbetare, 48 år, Kåge
  20. Gunilla Lundström, Undersköterska, 46 år, Ersmark
  21. Mattias Nilimaa, Lärare, 40 år, Sjungande Dalen
  22. Ulrika Lindström, Undersköterska, 42 år, Boviken
  23. Ola Granberg, Hyvlare, 42 år, Storkågeträsk
  24. Gunnel Sandström, Internlärare, 54 år, Bäckliden
  25. Robert Ignberg, Drifttekniker, 40 år, Sörböle
  26. Kerstin Feldhaus-Karlsson, Leg tandhygienist, 53 år, Sörböle
  27. Tomas Teglund, Montör, 42 år, Boliden
  28. Gun-Marie Johansson, Pensionär, 70 år, Prästbordet
  29. Ulf Andersson, Industriarbetare, 48 år, Byske
  30. Elsy Larsson, Ekonom, 59 år, Sjungande Dalen
  31. Rikard Dahlström, Verkstadsarbetare, 39 år, Boliden
  32. Marie Lundquist, Handläggare, 45 år, Byske
  33. Klas Bergman, Säljare, 43 år, Mobacken
  34. Åsa Karlsson, Lärare, 37 år, Skråmträsk
  35. Göte Taivalsaari, Pensionär, 61 år, Anderstorp
  36. Anna Nyström, Industriarbetare, 32 år, Byske
  37. Tomas Andersson, Ombudsman, 53 år, Burträsk
  38. Rita Rynbäck, Ekonom, 55 år, Medle
  39. Anders Geijer, Handläggare, 57 år, Sörböle
  40. Ulla Lorentsson, f.d.Ämneslärare, 68 år, Burträsk
  41. Jonny Nilsson, Metallarbetare, 54 år, Anderstorp
  42. Lena Håkansson, Undersköterska, 62 år, Kåge
  43. Peter Larsson, Verkstadsarbetare, 36 år, Byske
  44. Ingeborg Lindgren, Pensionär, 79 år, Sjungande Dalen
  45. André Sandström, Metallarbetare, 59 år, Bäckliden
Skellefteå nord-västra
0002-00127
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bert Öhlund, Ombudsman, 63 år, Boviken
  2. Harriet Classon, Undersköterska, 58 år, Bergsbyn
  3. Bertil Almgren, Industriarbetare, 56 år, Morön
  4. Maria Marklund, Industriarbetare, 55 år, N.Yttervik
  5. Daniel Ådin, Gymnasielärare, 37 år, Alhem
  6. Åsa Etelämäki, Ombudsman, 41 år, Skelleftehamn
  7. Fredrik Stenberg, Student, 22 år, Skellefteå
  8. Helene Englund-Åberg, Teamledare, 45 år, Hökmark
  9. Börje Lindström, Metallarbetare, 58 år, Bureå
  10. Karin Andersson, Vikarie, 26 år, Skellefteå
  11. Stefan Bergman, Ingenjör, 62 år, Bergsbyn
  12. Carina Dagbro, Samhällsvetare, 45 år, Morö Backe
  13. Roger Marklund, Rektor, 57 år, Norrböle
  14. Sickan Forsberg, Pensionär, 66 år, Ursviken
  15. Asmir Hajdarpasic, Bovärd, 39 år, Morö Backe
  16. Anna-Britta Lundberg, Sjuksköterska, 64 år, Skellefteå
  17. Torbjörn Lundström, Arbetssökande, 60 år, Brattås
  18. Anita Wallström, f.d.Handläggare, 66 år, Morö Backe
  19. Henrik Sandström, Studerande, 18 år, Morö Backe
  20. Marlene Degerman, Sjuksköterska, 44 år, Ursviken
  21. Sten-Arne Burman, Folkrörelsearbetare, 65 år, Skelleftehamn
  22. Britta Rådström, Folkhögskolelärare, 56 år, Skelleftehamn
  23. Stefan Hofverberg, Butikschef, 37 år, Moröhöjden
  24. Iris Nilsson, Undersköterska, 62 år, Istermyrliden
  25. Daniel Enwall, Byggnadsarbetare, 27 år, Alhem
  26. Anna-Sara Sorsén, Läkare, 34 år, Örviken
  27. Johan Vidmark, Mekaniker, 34 år, Bergsbyn
  28. Kristina Lundberg, Arbetssökande, 57 år, Skelleftehamn
  29. Staffan Asplund, Metallarbetare, 59 år, Bureå
  30. Britt-Marie Nyhlén, Personlig assistent, 55 år, Bergsbyn
  31. Fredrik Lundberg, Sågverksarbetare, 36 år, Hjoggböle
  32. Gurli Renfors, Pensionär, 68 år, Långviken
  33. Allan Olsson, Företagare, 64 år, Vallen
  34. Lilliann Carlsten, Undersköterska, 54 år, Skellefteå
  35. Jan Lundgren, Maskinist, 56 år, Bergsbyn
  36. Siv Sehlstedt, Biståndsbedömare, 67 år, Morö Backe
  37. Christer Granström, Inköpare, 62 år, Bergsbyn
  38. Ludmila Larsson, Undersköterska, 46 år, Sjungande Dalen
  39. Gunnel Flodin, Fil.kand., 67 år, Morö Backe
Skellefteå syd-östra
0002-00128

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Heléna Lindahl, 38 år, Projektledare, Bygdsiljum
  2. Daniel Öhgren, 32 år, Ekonom, Morön
  3. Carina Sundbom, 48 år, Kundtjänsthandläggare, Södra Hedensbyn
  4. Kurt Vallmark, 66 år, fd. Köpman, Ragvaldsträsk
  5. Anders Rutdal, 44 år, Ingenjör, Kåge
  6. Maria Sandström, 40 år, Hortonom, Norrlångträsk
  7. Robin Holmgren, 21 år, Studerande, Jörn
  8. Marie L Hedström, 53 år, Godsmottagare, Älvsbacka
  9. Kjell Bergmark, 37 år, Kulturgeograf, Degerbyn
  10. Ulf Hartman, 56 år, Inköpare, Skelleftehamn
  11. Tore Gabrielsson, 65 år, Pensionär, Selet Lövånger
  12. Gabriella Fahlman Andreasen, 31 år, Antikvarie, Norrböle
  13. Stig Eriksson, 53 år, Lagerarbetare, Bodbysund
  14. Gunnar Wiksten, 67 år, Lantbrukare, Ostvik
  15. Stig Stefansson, 63 år, Lantbrukare, Svarttjärn
  16. Olga Izerman, 22 år, Student, Moröbacke
  17. Gunnar Hedman, 68 år, Bonde, Sjön Hjoggböle
  18. Pär Brubäcken, 40 år, Utbildare, Älvsbacka
  19. Elisabeth Stenberg, 58 år, Tjänsteman, Nyholm
  20. Sonja Hedqvist, 55 år, Fritidspedagog, Kåge
  21. Peter Forsberg, 40 år, Fastighetsskötare, Kusmark
  22. Stig Axelsson, 50 år, Försäljare, Bygdsiljum
  23. Ann-Christin Falkman, 59 år, Vårdare, Bureå
  24. Mats Bergkvist, 39 år, Säljare, Kusmark
  25. Maria Bernsson, 41 år, Lärare, Myckle
  26. Per-Gösta Persson, 64 år, Elnätskonstruktör, Drängsmark
  27. Stig Gustavsson, 65 år, Pensionär, Boliden
Skellefteå kommun
0004-00788

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Lindh, Ursviken
  2. Åsa Gustafsson, Burträsk
  3. Philip Cohen, Bergsbyn
  4. Ida Lindh, Mobacken
  5. Lars Åhman, Mobacken
  6. Birgitta Burström, Vitberget
  7. Stina Engström, Mobacken
  8. Jens Wennberg, Anderstorp
  9. Tina Karjalainen, Moröbacke
  10. Glenn Wikman, Stämningsgården
  11. Ulla Bråndal, Burträsk
  12. Fredrik Öhlin, Moröbacke
  13. Inger Sundbom, Fällfors
  14. Jörgen Tjärnström, Moröhöjd
  15. Inger Andersson-Öberg, Ursviken
  16. Duncan McKie, Gunsen
  17. Catarina Lundberg, Jörn
  18. Andreas Westerberg, Bergsbyn
  19. Gun Westin, Sjungande Dalen
  20. David Lundmark, Norrböle
  21. Helmi Berggård, Moröbacke
  22. Erik Lundgren, Medle
  23. Inger Lundqvist, Bureå
  24. Roland Löfmark, Anderstorp
  25. Margareta Carlbäck, Norrböle
  26. Anders Östlund, Tjärn
  27. Anita Gustavsson, Furuögrund
  28. Kurt Karlsson, Byske
  29. Tore Söderström, Skellefteå C
  30. Sigbert Rotstedt, Skellefteå C
  31. Thomas Lundström, Östanbäck
  32. Ann-Sofi Löfstedt, Skellefteå C
  33. Adam Söderström, Moröbacke
  34. Gertrud Hellgren, Skråmträsk
  35. Bengt Wiström, Morön
Skellefteå kommun
0003-00626

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Wiksten, jurist,Skellefteå
  2. Aleksander Radler, professor,Burträsk
  3. Sara Pettersson, diak.assistent,Ö Falmark
  4. Lennart Hägglund, cykelmekaniker,Byske
  5. Marika Wallgren, sjuksköterska,Vebomark
  6. Petter Ershag, företagare,Drängesmark
  7. Caroline L Stålbert, socionom,Skellefteå
  8. Håkan Lundberg, lärare senior,Jörn
  9. Rosalie Keller, abstraktör,Skellefteå
  10. Daniel Berg, studerande,Kåge
  11. Anna-Greta Wallgren, lågstadielärare,Bureå
  12. Per-Ivar Skogqvist, verkst.arb,Drängsmark
  13. Agnetha R Lindegren, företagare,Skell-hamn
  14. Christer Johansson, lärare,Skellefteå
  15. Eva Nordenstam, banktjänsteman,Lövånger
  16. Bengt Ivansson, företagare,Ursviken
  17. Marit Logardt, gymnasielärare,Skellefteå
  18. Gemma Johansson, civilekonom,Lövånger
  19. Janeric Ershag, företagare,Ålund
  20. Johan Ramstedt, hockeyspelare,Innervik
  21. Elwy Mellergård, administratör,Skellefteå
  22. Anders Karlsson, chaufför,Jörn
  23. Karina Stensmar, undersköterska,Jörn
  24. Carl-Gustav Lilja, sjuksköterska,Ursviken
  25. Herbert Lundberg, senior,Skellefteå
  26. Thomas Nordenstam, red.konsult,Lövånger
Skellefteå
0068-02979

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maalin Wikström, Boendehandledare, Morön
  2. Rune Wästerby, Byggnadsantikvarie, Ragvaldsträsk
  3. Daniela DŽAngelo Wikström, Arkitekt, Prästbordet
  4. Jan-Erik Engman, Pensionär, Yttervik
  5. Ingegerd Saarinen, fd. Riksdagsledamot, Karlgård
  6. Hans Brettschneider, Företagare och brandman, Morön
  7. Frida Edström, Handläggare och butiksbiträde, Sörböle
  8. Milad Razani, Tolk, Ersmark
  9. Ulrika Öberg, Studerande, Prästbordet
  10. Magnus Öberg, Kundtjänsthandläggare, Prästbordet
  11. Linnea Forslund, Studerande, Anderstorp
  12. Lasse Johansson, Fotograf, Sörböle
  13. Ayna Rönnblom, Lärare, Sörböle
  14. Lennart Gustavsson, Företagare, Tuvan
  15. Benny Lindqvist, Frilansare, Bergsbyn
  16. Anders Hård, Byggnadsarbetare, Skråmträsk
Skellefteå kommun
0055-01505

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Andreas Löwenhöök, gruppledare, Skellefteå Centrum
  2. Anette Lindgren, lärare, Östra Falmark
  3. Johan Söderberg, revisor, Alhem
  4. Ulf Grape, riksdagsledamot, Älvsbacka
  5. Emil Marklund, studerande, Anderstorp
  6. Henry Andersson, chaufför, Burträsk
  7. Eva Fransson, f.d. läkarsekreterare, Bureå
  8. Nils E Vesterberg, personalchef, Myckle
  9. Monica Grape, försäkringshandläggare, Älvsbacka
  10. Gunnar Fransson, f.d. VD, Bureå
  11. David Lindgren, byggföretagare, Östra Falmark
  12. Kjell Lindström, systemvetare, Prästbordet
  13. Åsa Ellegard, ekonom, Morö Backe
  14. Arne Burstedt, hemmansägare, Nedre Bäck
  15. Roger Lidman, företagsledare, Byske
  16. Zobéir Firouzi, studerande, Anderstorp
  17. Maria Belen Gomez Cerna, sjuksköterskestudent, Morö Backe
  18. Kasper Huuska, inköpare, Sunnanå
  19. Johannes Björk, lärare, Bureå
  20. Dick Bengtsson, butikschef, Kåge
  21. Gerd Holmström, pensionär, Bureå
  22. Anders Nilsson, lantbrukare, Hökmark
  23. Jonatan Haraldsson, studerande, Skelleftehamn
  24. Elisabet Öhmark, f.d. hemtjänstchef, Lövånger
  25. Oskar Söderberg, jurist, Moröhöjden
  26. Erik Nilsson, studerande, Ursviken
  27. Jan Öhmark, åkeriföretagare, Lövånger
Skellefteå kommun
0001-02781

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Per Boström, företagare,Ursviken
  2. Lars Isovaara, civilingenjör,Anderstorp
  3. Håkan Fredriksson, maskinförare,Bureå
  4. Per Olofsson, hotellbiträde,Sjungande Dalen
  5. Kristina Degerstedt, lokalvårdare,Anderstorp
Skellefteå
0110-02616

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans-Eric Wallin, Industriarbetare Lövånger
  2. Agneta Hansson, Antikvarie Sörböle
  3. Kjell Hanseklint, Verkstadsarbetare Myckle
  4. Jeanette Velander, Socialsekreterare Sunnanå
  5. Joakim Wallström, Egen företagare Frostkåge
  6. Catarina Lindgren, Socionom Sunnanå
  7. Martin Olsson, Studerande Sjungande dalen
  8. Johanna Lundgren, Undersköterska/Studerande Skellefteå
  9. Kornelia Nilsson, Studerande Anderstorp
  10. Lars Carlsson, Mätningstekniker Mobacken
  11. Ulrika Larsson, Mentalskötare Centrala Skellefteå
  12. Rolf Carlsson, Pensionär Skelleftehamn
  13. Ylva Hedquist-Hedlund, Socionom Villvattnet Burträsk
  14. Erik Nyström, Studerande Sjungande dalen
  15. Anett Staaf, Egen företagare Ersmark
  16. Erik Wikström, Historiker Örviken
  17. Jenny Lawes, Cafébiträde/Sjukpensionär Prästbordet
  18. Thomas Staaf, Chaufför/Företagare Ersmark
  19. Nina Lindström, Arbetssökande Södra Ersmark
  20. Göran Hansson, Kulturarbetare Sörböle
  21. Anniqa Markström, Biblioteksarbetare Kåge
  22. Maj-Britt Widmark, Journalist Villvattnet Burträsk
  23. Gun-Britt Norgren, Pensionär Anderstorp
Skellefteå syd-östra och Skellefteå
0005-02689

http://www.val.se