Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Umeå - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Holmlund, Kommunalråd, 64 år, Umeå
  2. Marie-Louise Rönnmark, Kommunalråd, 56 år, Carlshem
  3. Andreas Lundgren, Boendehandledare, 33 år, Ålidhem
  4. Margareta Rönngren, Rektor, 55 år, Rödäng
  5. Ari Leinonen, Föreningsledare, 52 år, Carlshem
  6. Lena Sandlin, Utvecklingsledare, 41 år, Innertavle
  7. Peter Burström, Lärare, 25 år, Haga
  8. Anna Lind Pantzare, Provutvecklare, 37 år, Tomtebo
  9. Bassam Achour, Lärare, 46 år, Carlshem
  10. Emma Nilsson, Socionom, 25 år, Haga
  11. Ingemar Wahlström, Verkstadsarbetare, 52 år, Umeå
  12. Mariann Holmberg, Informatör, 47 år, Umeå
  13. Roland Samuelsson, Lärare, 59 år, Carlshem
  14. Janet Ågren, Politisk sekreterare, 32 år, Umeå
  15. Owe Persson, Arbetsmarknadskonsulent, 65 år, Umeå
  16. Moa Brydsten, Politisk sekreterare, 32 år, Haga
  17. Tarmo Makslahti, Byggnadsarbetare, 54 år, Umeå
  18. Rita Andersson, Undersköterska, 51 år, Gimonäs
  19. Henrik Axelsson, Rehabiliteringshandledare, 33 år, Umeå
  20. Mona Westman, Socionom, 48 år, Ålidhöjd
  21. Timo Fällman, Ombudsman, 47 år, Haga
  22. Eila Horsmajärvi, Pensionär, 67 år, Ålidhem
  23. Marcus Helletun, Säljare, 31 år, Haga
  24. Carina Nensén, Undersköterska, 50 år, Umeå
  25. Karl Larsson, Förskollärarstudent, 24 år, Berghem
  26. Linda Burén, Socionom, 38 år, Haga
  27. Carl-Magnus Lundgren, Förvaltningssocionom, 64 år, Ålidhem
  28. Sandra Mattsson, Samordnare, 24 år, Ålidhem
  29. Andreas Georgsson, Egen företagare, 35 år, Umeå
  30. Frida Olsson, Student, 20 år, Ålidhem
  31. Henning Björö, Student, 21 år, Umeå
  32. David Hjelte, Student, 26 år, Umeå
Umeå centrala
0002-00118
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Holmlund, Kommunalråd, 64 år, Umeå
  2. Marie-Louise Rönnmark, Kommunalråd, 56 år, Carlshem
  3. Christer Lindvall, Ombudsman, 57 år, Ersboda
  4. Eva Andersson, Lärare, 59 år, Berghem
  5. Ingemar Jangvad, Utredare, 65 år, Mariehem
  6. Raili Borg, Husfru, 53 år, Mariehem
  7. Björn Tegström, Postarbetare, 45 år, Ersboda
  8. Charlotta Westerlund, Undersköterska, 40 år, Ersboda
  9. Leif Berglund, Pappersindustriarbetare, 56 år, Ersboda
  10. Emma Mattsson, Student, 20 år, Ålidhem
  11. Björn Wiechel, Diversearbetare, 26 år, Berghem
  12. Liljan Brännström, Ekonomiassistent, 52 år, Ersboda
  13. Tommy Stark, Rörmontör, 56 år, Ersboda
  14. Marie-Louise Nilsson, fd universitetsadjunkt, 71 år, Berghem
  15. Börje Lundström, Pensionär, 73 år, Mariehem
  16. Karin Svedlert, Undersköterska, 51 år, Ersboda
  17. Hans-Åke Rönnlund, 61 år, Mariehem
  18. Hanna Carlsson, Studerande, 18 år, Haga
  19. Bengt Roukus, Vaktmästare, 65 år, Ersboda
  20. Bodil Strömberg, Ombudsman, 57 år, Mariedal
  21. Jari Prosi, Fil Kand, 47 år, Berghem
  22. Catharina Danielsson, Företagare, 39 år, Mariehem
  23. Johan Eriksson, Sjuksköterska, 25 år, Ersboda
  24. Katarina Strömgren, Arbetssökande, 49 år, Ersboda
  25. Joakim Dahlberg, Systemutvecklare, 25 år, Berghem
  26. Annicka Bäckström, Badmästare, 60 år, Ersboda
  27. Ulf Rådahl, Murare, 67 år, Mariehem
  28. Britt-Inger Karlsson, Grupphandledare, 50 år, Ersboda
  29. Rolf Silfver, Pensionär, 69 år, Mariehem
  30. Ulf Isaksson, Universitetslektor, 51 år, Mariehem
Umeå centrala
0002-00119
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Holmlund, Kommunalråd, 64 år, Umeå
  2. Marie-Louise Rönnmark, Kommunalråd, 56 år, Umeå
  3. Tomas Wennström, Folkbildare, 55 år, Umeå
  4. Åsa Ögren, Företagare, 48 år, Haga
  5. Thomas Fridh, Elektriker, 46 år, Kassjö
  6. Carin Nilsson, Biomedicinsk analytiker, 62 år, Sävar
  7. Per-Erik Johansson, IF Metall Ombudsman, 48 år, Sävar
  8. Britta Sethson, Universitetslektor, 60 år, Kassjö
  9. Håkan Johansson, Brevbärare, 46 år, Grubbe
  10. Veronica Hultman, Föreståndare, 36 år, Umeå
  11. Bengt Holm, Snickare, 65 år, Sävar
  12. Maria Östberg, Ombudsman, 39 år, Umeå
  13. Kjell-Arne Jonsson, Chaufför, 55 år, Bullmark
  14. Catarina Holmberg, Säljare, 43 år, Backen
  15. Christer Härjelin, Ombudsman, 41 år, Backen
  16. Agneta Lundström, Farmaceut, 58 år, Sävar
  17. Patrick Nygren, Konsultchef, 42 år, Backen
  18. Sanna Valijani, Psykologstudent, 25 år, Berghem
  19. Mikael Berglund, Elektriker, 45 år, Västerhiske
  20. Ulla Forssten, Pensionär, 78 år, Täfteå
  21. Bo Johansson, Industriarbetare, 54 år, Backen
  22. Lena Grubb, Förskollärare, 59 år, Backen
  23. Mikael Persson, VD, 49 år, Backen
  24. Gunilla Nilsson, Förskollärare, 47 år, Kassjö
  25. Lars Sandberg, Socionom, 62 år, Umeå
  26. Nina Björby, Verksamhetsledare, 40 år, Västra Norrfors
  27. Pär Berglund, Industriarbetare, 42 år, Tavelsjö
  28. Irma Olofsson, Studerande, 18 år, Umeå
  29. Erik Lundholm, Målare, 62 år, Sävar
  30. Malin Nygren, Studerande, 41 år, Backen
  31. Glenn Sjöström, Skolvaktmästare, 52 år, Backen
Umeå omland
0002-00120
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lennart Holmlund, Kommunalråd, 64 år, Umeå
  2. Marie-Louise Rönnmark, Kommunalråd, 56 år Carlshem
  3. Hans Lindberg, Ombudsman, 36 år, Holmsund
  4. Lena Karlsson Engman, Forskare, 52 år, Obbola
  5. Bernt Andersson, Marknadschef, 66 år, Teg
  6. Ingrid Gustafsson, Pensionär, 66 år, Hörnefors
  7. Tommy Holmgren, Metallarbetare, 54 år, Böle
  8. Ingela Wallrud, Verksamhetsledare, 51 år, Hörnefors
  9. Magnus Granberg, Sociolog, 26 år, Umeå
  10. Beatrice Årebrand, Vårdbiträde, 45 år, Obbola
  11. Ola Borgström, Montör, 51 år, Hörnefors
  12. Paulina Granberg, Studerande, 20 år, Ålidhem
  13. Stefan Hildingsson, Verksamhetschef, 45 år, Röbäck
  14. Linda Christiansen, Undersköterska, 29 år, Holmsund
  15. Lars Hammarstedt, Regionchef, 59 år, Hörnefors
  16. Maria Vängbo, Butiksbiträde, 40 år, Teg
  17. Jörgen Boström, Systemutvecklare, 37 år, Teg
  18. Anneli Grundberg, Kontaktperson, 43 år, Teg
  19. Kenneth Hedlund, Försäljare, 56 år, Hörnefors
  20. Margaretha Nilsson, Kontorist, 60 år, Stöcksjö
  21. Tommy Konradsson, Elektriker, 63 år, Yttersjö
  22. Berit Lovén, Områdeschef, 64 år, Böle
  23. Matz Zingmark, Egenföretagare, 52 år, Böle
  24. Tea Salomäki, Studerande, 20 år, Holmsund
  25. Fredrik Gustafsson, Ombudsman, 24 år, Holmsund
  26. Sandra Zingmark, Studerande, 22 år, Västerslätt
  27. Jan Marklund, Undersköterska, 46 år, Hörnefors
  28. Andrea Rimpi, Supporttekniker, 28 år, Obbola
  29. Ronny Kassman, Pappersindustriarbetare, 59 år, Holmsund
  30. Inger Ritschewald, Administratör, 51 år, Böle
  31. Håkan Persson, Kontorsvaktmästare, 57 år, Böle
Umeå omland
0002-00121

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Erika Estreen, 25 år, Husdjurstekniker, Tavelsjö
  2. Per Hansson, 47 år, Jägmästare, Sävar
  3. Anna-Karin Sjölander, 45 år, Handläggare, Teg
  4. Karl-Gunnar Engström, 50 år, Professor/Hjärtkirurg, Hörneå
  5. Charlotta Weinehall, 39 år, Avdelningschef, Holmsund
  6. Håkan Appelblad, 45 år, Universitetslektor, Västerhiske
  7. Christina Edblom, 60 år, Specialpedagog, Böleäng
  8. Fredrik Rönn, 42 år, Civilingenjör, Innertavle
  9. Anna Sandström, 22 år, Student, Umeå
  10. Anders Jonsson, 42 år, Ordermottagare, Marieberg
  11. Petter Bergner, 29 år, Doktorand, Hössjö
  12. Ellinor Hansson, 34 år, Serviceassistent, Umeå
  13. Ron Mahieu, 45 år, Forskare, Bullmark
  14. Anna-Lena Andersson, 36 år, Dagbarnvårdare, Hörnefors
  15. Nicklas Sundberg, 24 år, Religionspedagog, Ålidhem
  16. Tord Johansson, 69 år, Lärare, Täfteå
  17. Peter Carlsson, 26 år, Arbetsledare, Ålidhem
  18. Hanna Bergner, 30 år, Studerande, Hössjö
  19. Erik Edström, 21 år, Snickarlärling, Hössjö
  20. Annika Zschau, 37 år, Medmänniska, Ålidhem
  21. Oscar Stålnacke, 21 år, Student, Umeå
  22. Toini Estreen, 19 år, Valinformatör, Tavelsjö
Umeå centrala och Umeå omland
0004-01049
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sven-Olov Edvinsson, 61år, Överläkare, Kasamark
  2. Pernilla Djärv, 40 år, Trädgårdsmästare, Umeå
  3. Mattias Larsson, 37 år, Politisk sekreterare, Umedalen
  4. Eva Maaherra-Lövheim, 27 år, Student, Ålidhem
  5. Eric Bergner, 56 år, Politisk sekreterare, Bullmark
  6. Solveig Granberg, 61 år, Undersköterska, Västerbacka
  7. Sören Olsson, 54 år, Kyrkoherde, Sävar
  8. Inger Enström, 64 år, Sjuksköterska, Böleäng
  9. Lars-Erik Edlund, 57 år, Professor, Umeå
  10. Nils Häggström, 76 år, Docent, Öbacka
  11. Cecilia Bergström, 42 år, Enhetschef, Yttersjö
  12. Mahari Tekle, 45 år, Vårdare, Ålidhem
  13. Gunnel Lagerkvist, 68 år, Organisationskonsult, Mariehem
  14. Johan Kling, 26 år, Ombudsman, Teg
  15. Malin Gruffman, 29 år, Verksamhetsutvecklare, Umeå
  16. Lennart Persson, 60 år, Hälsocoach, Hissjö
  17. Ingrid Skoog, 52 år, Lantbrukare, Röbäck
  18. Torbjörn Lindahl, 30 år, Student, Grubbe
  19. Gudrun Lindström, 65 år, Förskolelärare, Mariedal
  20. Nils-Åke Sandström, 68 år, Ingenjör, Långviken
  21. Roger Sandström, 63 år, Eko-bonde, Stöcksjö
  22. Margareta Sandeström, 66 år, Pensionär, Böle
  23. Hans Weinehall, 57 år, Regionansvarig, Varmvattnet
  24. Gerd Brodin, 63 år, Taxiägare, Hissjö
  25. Gottner Holmberg, 70 år, Fastighetsägare, Teg
  26. Inger Renström, 62 år, Univ.adjunkt, Holmsund
  27. Lars Jöran Edström, 61 år, Hemmansäg., Hössjö
  28. Chatarina Dahlgren, 47 år, Handläggare, Innertavle
  29. Karl-Gösta Karlsson, 79 år, Bonde, Gunnismark
  30. Ove Olausson, 71 år, Ingenjör, Umeå
  31. Evy Hurtig, 72 år, Pensionär, Östermalm
  32. Sven-Erik Holmqvist, 71 år, Skogsmästare/fil.kand, Umeå
  33. Per Kroon, 69 år, Ingenjör, Carlshem
  34. Britt-Inger Olofsson, 45 år, Personlig assistent, Tavelsjö
  35. Ulf Sondell, 70 år, Civilingenjör, Röbäck
  36. Annika Andersson, 51 år, Förskollärare, Ersmark
  37. Tord Renström, 70 år, Byggnadsingenjör, Holmsund
  38. Kerstin Nilsson, 62 år, Universitetslektor, Tavelsjö
  39. Eric Sandeström, 67 år, Montör, Böle
  40. Marie Sandström-Öhberg, 60 år, Verksamhetschef, Norrmjöle
  41. Christer Edvardsson, 66 år, Företagare, Anumark
  42. Ann-Sofie Appelblad, 45 år, Avdelningschef, Väst på stan
  43. Lars Weinehall, 62 år, Professor, Umeå
Umeå centrala och Umeå omland
0004-01128

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Britt-Marie Lövgren, FP-ledare, Sandbacka
  2. Marianne Normark, sjuksköterska, Västerhiske
  3. Peder Westerberg, platschef, Teg
  4. Peter Sedlacek, f.d.kanslichef, Grubbe
  5. Lennart Degerliden, civilekonom, Carlshöjd
  6. Ulrica Westerlund, enhetschef, Backen
  7. Sabina Ausfelt, studerande, Haga
  8. Lotta Holmberg, sjuksköterska, Haga
  9. Anna-Karin Sjöstrand, administratör, Teg
  10. Peter Juneblad, marknadschef, Teg
  11. Angéla Ekman-Nätt, VD, Innersjö
  12. Carinne Sjöberg, förskollärare, Böleäng
  13. Farrokh Farrokhi, IT-ansvarig, Sävar
  14. Hans Jansson, skolchef, Teg
  15. Hans-Christer Jonsson, ungdomskonsulent, Ersboda
  16. Thommy Bäckström, personalchef, Berghem
  17. Ahmed Hersi, företagare, Ersmark
  18. Christer Olsson, ornitolog, Umeå
  19. Jan-Olof Schöldström, resehandl., Gimonäs
  20. Maria Lindvall, jurist, Umeå
  21. Olle Lundberg, marknadsförare, Grisbacka
  22. Sven-Åke Boström, VD, Umeå
  23. Tobias Ahlqvist, studerande, Nydalahöjd
  24. Jan-Olof Sandberg, mässchef, Umeå
  25. Ann-Christin Sellstedt-Wanhainen, vårdlärare, Umeå
  26. Gunnar Leissner, hotellkonsult, Umeå
  27. Barbro Tärnvik, pen.gymnasielär, Mariehem
  28. Irene Bäckström, distriktsköterska, Berghem
  29. Peyman Kelk, tandläkare, Gimonäs
  30. Conny Svensson, konsult, Böleäng
  31. Lars Nilsson, tandläkare, Böleäng
  32. Hannes Tysén, studerande, Ålidhem
  33. Linda Normark, undersköterska, Umeå
  34. Lennart Sandström, ingenjör, Backen
  35. Johnny Sandström, fil.pol.mag, Carlshöjd
  36. Pierre Arnell, vaktmästare, Umeå
  37. Sofie Larsson, studerande, Ålidhem
  38. Erik Dahlbäck, studerande, Mariehem
  39. Marie Jonsson, sekreterare, Svallet
  40. Ola Lundgren, socionom, Nydalahöjd
  41. Annelie Markgren, studerande, Nydalahöjd
  42. Erik Selander, gymnasielärare, Ersboda
  43. Axel Brännström, studerande, Berghem
  44. Peter Westh, trafikplanerare, Obbola
  45. Ronny Nyman, mediaplanerare, Mariedal
Umeå centrala och Umeå omland
0003-01487

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Sellström, civilekonom,Haga
  2. Veronica Kerr, statsvetare,Holmsund
  3. Sture Eriksson, docent/överläkare,Röbäck
  4. Helén Edlund, företagare,Grubbe
  5. Per-Martin Jonasson, pastor,Sävar
  6. Ingela Eriksson, pedagog,Hörnefors
  7. Samuel Appiah-Kubi, vaktmästare,Ersboda
  8. Karin Hammarberg, verksamhetschef,Rödäng
  9. Tomas Lidberg, civilekonom,Mariehem
  10. Carina Weibring, företagare,Teg
  11. Rabih Ballout, trafiktjänsteman,Ersboda
  12. Emelie Johnsson, studerande,Hedlunda
  13. Torbjörn Arvidsson, präst,Sandbacka
  14. Ann-Charlotte Wastring, lärare,Holmsund
  15. Christer Vredin, el/tele-konstruktör,Hissjö
  16. Anna Jakobsson, förskollärare,Sävar
  17. Lucas Edorsson, taxichaufför,Holmsund
  18. Karin Wegebro, busschaufför,Tavelsjö
  19. Holger Sandström, pensionär,Tavelsjö
  20. Birgitta Nordvall, distriktssköterska,Teg
  21. Shaban Elgale, busschaufför,Ersboda
  22. Berith Öberg, fd vårdadm.chef,Mariehem
  23. Martin Nordenstam, läkare,Kassjö
  24. Gunilla Tjernberg, förskollärare,Sävar
Umeå centrala och Umeå omland
0068-03014

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nanny Ålander, Carlshem
  2. Alireza Mosahafi, Haga
  3. Ellika Nordström, Ålidhem
  4. Solomon Tesfalidet, Mariedal
  5. Christina Koskela, Carlshem
  6. Nasser Mosleh, Mariehem
  7. Linnéa Söderholm, Berghem
  8. Jabar Amin, Tomtebo/Tavelliden
  9. Klara Pers, Umedalen
  10. Patrik Hockum, Tomtebo
  11. Cecilia Lindmark, Berghem
  12. Torbjörn Hornliden, Backen
  13. Parasto Ghaderi, Umeå
  14. Hjalmar Holm, Mariehem
  15. Anders Rålin, Mariedal
  16. Marcus Robertsson, Ålidhem
  17. Niklas Lindqvist, Berghem
Umeå kommun
0055-01449

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Ågren, kommunalråd, Centrum, 38
  2. Katja Isaksson, juriststuderande, Öst på stan, 25
  3. Elmer Eriksson, tjänsteman, Väst på stan, 61
  4. Gunilla Berglund, f.d. kommunalråd, Mariedal, 67
  5. Stefan Nordström, civiljägmästare, Haga, 61
  6. Marie Lindström, projektledare, Ålidhem, 28
  7. Lennart Johansson, företagare, Klabböle, 63
  8. Eva Westman Modig, datakonsult, Fridhem, 67
  9. Torbjörn Olsson, köpman, Teg, 57
  10. Terese Andersson, studerande, Ålidhöjd, 22
  11. Péteris Timofejevs Henriksson, doktorand, Ålidhöjd, 28
  12. Marianne Löfstedt, f.d. kommunalråd, Väst på stan, 71
  13. Greger Knutsson, företagare, Botsmark, 62
  14. Ulla Löfgren, ingenjör, Holmsund, 66
  15. Igor Jonsson, produktionsledare, Hössjö, 51
  16. Ewa Miller, revisor, Umedalen, 55
  17. Christer Fessé, företagsrådgivare, Öst på stan, 65
  18. Eva Zetterström, f.d. landstingsråd, Öst på stan, 74
  19. Hayden Baker, ekonomistuderande, Berghem, 21
  20. Christina Carlsson, försäkringskonsult, Väst på stan, 35
  21. Tommy Strand, gymnasielärare, Berghem, 64
  22. Lisa Nilsson, ekonomistuderande, Nydalahöjd, 21
  23. Harald Svensson, administratör, Ålidhem, 43
  24. RoseMarie Forsgren, f.d. föreståndare, Mariedal, 64
  25. Michael Murica, säljare, väst på stan, 29
  26. Gunbritt Nyberg, företagare, Sofiehem, 64
  27. Per Bergling, professor, Gubböle, 43
  28. Liv Granbom, distriktssjuksköterska, Väst på stan, 65
  29. Oskar Wernersson, studerande, Umedalen, 20
  30. Sofia Hilmer, socionomstuderande, Öst på stan, 23
  31. Christer Åström, yrkesofficer, Umedalen, 55
  32. Sofia Ekman, företagare, Teg, 36
  33. Simon Vallin, matematikstuderande, Liljansberget, 22
  34. Lena Andersson, sjuksköterska, Öst på stan, 47
  35. Martin Rodell, juriststuderande, Ålidhem, 27
  36. Kristina Sandström, tjänsteman, Öst på stan, 26
  37. Isac Öberg, sjuksköterska, Ålidhem, 24
  38. Natalja Kaganovitch, studerande, Ålidhöjd, 23
  39. Rauni Viitanen, pensionär, Fridhem, 72
  40. Rikard Sandstedt, logoped, Ålidhöjd, 24
  41. Tina Ledin, företagare, Öst på stan, 42
  42. Patrick Wallgren, revisorsassistent, Öst på stan, 25
  43. Mikael Löfstrand, personalvetare, Ålidhöjd, 24
  44. Nils Persson, mediastuderande, Berghem, 23
  45. Hans Lindström, FA/övlt, Kåddis, 72
  46. Alf G Nyberg, jurist, Sofiehem, 59
  47. Andreas Johansson, sjuksköterska, Ersboda, 21
  48. Kjell Söderberg, fil.dr, Backen, 68
  49. Jens Granath, projektledare, Ersboda, 27
Umeå omland och Umeå centrala
0001-02580

Piratpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Piratpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Nordfeldth, 23 år
  2. Göran Axelsson, 43 år
  3. Victoria Sellberg, 32 år
  4. Lars Johansson, 20 år
  5. Magnus Bergner, 29 år
  6. Josef Jacobsson-Lindh, 22 år
  7. Simon Svensson, 25 år
Umeå kommun
0524-02423

Rättvisepartiet Socialisterna enhetslista för jobb - mot nedskärningar

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Rättvisepartiet Socialisterna enhetslista för jobb - mot nedskärningar

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jan Hägglund, redaktör Offensiven
  2. Carola Larsson-Bodén, barnskötare
  3. Anna Hedlund, gymnasielärare
  4. Patrik Brännberg, ansvarig utgivare Offensiven
  5. Tomas Westerström, undersköterska
  6. Agneta Björk, sjukpensionär Holmsund
  7. Olof Kristmansson, lärare
  8. Ingrid Eriksson, studerande
  9. Andreas Löfdahl, metallarbetare f.d. Volvo
  10. Anita Bergqvist, oberoende socialist Holmsund
  11. Ali Husein Ahmed, yrkeschaufför
  12. Maria Öhman, arbetslös 20 år
  13. Marie Bergqvist, bibliotekarie
  14. Rune Fällman, pensionerad helikopterpilot Obbola
  15. Britt-Inger Fors Sanaei, lokalvårdare
  16. Olof Wahlström, pensionerad hamnarbetare Holmsund
  17. Madeleine Borgenstål, leg. sjuksköterska Oberoende
  18. Susanne Rundgren, intensivvårdssjuksköterska
  19. Conny Ström, läkare
  20. Viola Egertun, handelsanställd Holmsund
  21. Gunnar Frohm, undersköterska
  22. Olena Rzhepishevska, molekylärbiolog Oberoende
  23. Robert Jansson, studerande Hörnefors
  24. Lena Lindström, undersköterska
  25. Daniel Larsson, universitetslärare Röbäck
  26. Theresa Marklund, lärarstuderande Botsmark
  27. Anton Hultdin, TV-spelsutvecklare
  28. Margaretha Moberg, vårdbiträde
  29. Gunnar Karlsson, VVS-montör
  30. Lena Holmlund, yrkeschaufför
  31. Dan Molund, jurist
  32. Hanna Wallin, studerande
  33. Tim Cambrant, supporttekniker
  34. Yvonne Lantto, apoteksassistent
  35. Jonathan Edmundsson, studerande
  36. Tove Steding, handelsanställd
  37. Davis Kaza, ungdomsansvarig
  38. Helena Gustafsson, jägmästare
  39. Erik Carlzon, studerande
  40. Jessica Lanner, boendehandledare
  41. Jonas Rydberg, programmerare
  42. Veronika Nordenström, arbetslös
  43. Mattias Grahn, studerande
  44. Åsa Eriksson, undersköterska
  45. Frank Pettersson, redaktör Offensiven
Umeå centrala och Umeå omland
1008-03596

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Henrik Agerhäll, terminalarbetare,Umeå
  2. Mikael Storm, fil.kand,Umeå
  3. Sophie Freier, egenföretagare,Holmsund
  4. Karl Möllberg, pensionär,Umeå
  5. Peter Johansson, taxiförare,Umeå
Umeå
0110-02604

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tamara Spiric, Gruppledare Obbola
  2. Lasse Jacobson, Socionom Ålidhem
  3. Annika Herrström, Lärare Umeå
  4. Anders Emanuelsson, Lärare Berghem
  5. Elsa Andersson-Hedqvist, Pensionär/fd sjukvårdsarbetare Ålidhem
  6. Jan-Olov Carlsson, Metallarbetare Socialist
  7. Karolina Frykholm, Resesäljare Umeå
  8. Peter Möller, Lärarstuderande Umeå
  9. Sofia Hagström, Studerande Ålidhem
  10. Örjan Mikaelsson, Speciallärare Berghem
  11. Maria Westberg, Feminist Berghem
  12. Erik Danielsson, Agronom Ersboda
  13. Sofia Stolt, Montör Umeå
  14. Jonas Karlberg, Mariehem
  15. Carina Pettersson, Socionom Ersboda
  16. Johan Örestig, Doktorand Umeå
  17. Malin Nord, Väst på stan
  18. Jan Danielsson, Bokhandlare Umeå
  19. Agneta Högstadius, Musiklärare Umeå
  20. Ingemar Lindmark, Undersköterska Hörnefors
  21. Boel Lindén, Sörmjöle
  22. Mattias Sehlstedt, Lärarstuderande Ålidhem
  23. Rebecka Larsen, Socionom Berghem
  24. Rikard Lähdekorpi, VD Ålidbacken
  25. Tora Breitholtz, Lärarstudent/Föräldrarledig Tomtebo
  26. Robert Östberg, Sofiehem
  27. Ing-Mari Levin, Ersboda
  28. Fredrik Gunnarsson, utredare Väst på stan
  29. Gunilla Jönsson, Universitetsadjunkt Umeå
  30. Daniel Nyström, Student Ålidhem
  31. Kjell Bäckman, Bodbyn
Umeå centrala och Umeå omland
0005-02656

http://www.val.se