Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Dorotea - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Greger Lindqvist, Träarbetare, 51 år, Dorotea
  2. Marie-Louise Ahlqvist, Undersköterska, 51 år, Dorotea
  3. Kjell-Erik Edblom, Pensionär, 80 år, Mårdsjö
  4. Astrid Rönnqvist, Turistbyråansvarig, 54 år, Dorotea
  5. Björn Jönsson, Svetsare, 39 år, Dorotea
  6. Eva Borgström, Barnskötare, 58 år, Avaträsk
  7. Christer Eriksson, Verkstadsarbetare, 55 år, Dorotea
  8. Gun-Britt Johansson, Undersköterska, 41 år, Dorotea
  9. Ran Svanlund, Musiker, 40 år, Dorotea
  10. Marie-Louise Baudin, Pensionär, 69 år, Mårdsjö
  11. Nils Hansson, Pensionär, 66 år, Avaträsk
  12. Carina Hansson, Undersköterska, 43 år, Avaträsk
  13. Karl-Bernt Rönnberg, Pensionär, 68 år, Storberget
  14. Veronica Wahlgren, Undersköterska, 31 år, Lavsjö
  15. Lennart Hansson, Deltidsbrandman, 57 år, Storberget
  16. Marianne Wikström, Undersköterska, 27 år, Lavsjö
  17. David Lindberg, Synpedagog, 68 år, Lajksjö
  18. Jan Bergström, Pensionär, 66 år, Barnäs
  19. Erik Sundin, Lagerarbetare, 38 år, Dorotea
  20. Ulf Larsmar, Pensionär, 65 år, Lavsjö
  21. Thomas Rönnqvist, Företagare, 44 år, Borgafjäll
  22. Kenneth Holmqvist, Snickare, 45 år, Dorotea
  23. Bo Forsberg, Busschaufför, 45 år, Dorotea
  24. Madelen Östman, Ekonomibiträde, 26 år, Dorotea
  25. Emil Wallin, Pensionär, 77 år, Dorotea
  26. Paul Rönnberg, Pensionär, 74 år, Dorotea
  27. Stefan Ericsson, Tekniker, 59 år, Avaträsk
  28. Sune Ahlqvist, Träarbetare, 56 år,
  29. Lars-Göran Nilsson, Ingenjör, 55 år,
  30. Gunnar Wallin, Lokaltekniker, 62 år, Dorotea
  31. Conny Hahlin, Reparatör, 39 år, Dorotea
  32. Lars Olof Nilsson, Pensionär, 72 år, Dorotea
  33. Stefan Eriksson, Pensionär, 76 år, Västra Ormsjö
  34. Marie Jansson Andersson, Kostchef, 51 år, Dorotea
  35. Christina Sandqvist, Undersköterska, 47 år, Dorotea
  36. Ewy Sjödin, Undersköterska, 63 år, Lajksjö
Dorotea
0002-00083

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt Henriksson, Dorotea
  2. Engelbert Långström, Högland
  3. Per Ersson, Högland
  4. Staffan Östman, Dorotea
  5. Kurt Mikael Johansson, Dorotea
  6. Margit Johansson, Fjälltuna
  7. Pierré Danielsson, Ullsjöberg
  8. Else-Karin S Ersson, Högland
  9. Niklas Nilsson, Dorotea
  10. Sören Hahlin, Lajksjöberg
Dorotea
0004-00826

Dorotea Kommunlista

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Dorotea Kommunlista

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Mats-Erik Westerlund
  2. Arne Näslund, Lageransvarig
  3. Gaby Bisping
  4. Sören Granberg, Företagare
  5. Barbro Nordlander-Andersson, Företagare
  6. Carina Thellbro
  7. Torbjörn Isaksson, Företagare
  8. Martin Jönsson, Lärare
  9. Roland Edström
  10. Jonas Ullén
  11. Annika Danielsson, Lärare
  12. Ulf Wikström
  13. Ann-Christin Isaksson
  14. Annette Persson
  15. Max-Åke Brantholm
  16. Torbjörn Lindh
  17. Dirk Bisping
  18. Krister Karlsson, Pers ass
  19. Bert Persson
  20. Kent Säfström
  21. Sören Johansson
  22. Bjarne Gejland
  23. Björn Pettersson
Dorotea
0187-03589

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nicke Grahn, miljöinspektör,Dorotea
  2. Astrid Näsström, bonde,Risnäset
  3. Carina Oscarsson, fårfarmare,Korssele
  4. Lilian Tegnander, handläggare,Mårdsjö
  5. Mats Söderberg, processoperatör,Borgafjäll
  6. Lars Nilsson, torpare,Rya
  7. Yvonne Führ, dirigent,Grynberget
  8. Kennet Nielsen, turistföretagare,Fågelsta
  9. Bim Mohlin Grahn, civilekonom,Dorotea
  10. Christer Oskarsson, f.d.målare,Korssele
  11. Kjell Axelsson, f.d.lärare,Dorotea
  12. Margareta Dahlqvist, ansiktsmålare,Dorotea
  13. Mats Lindgren, f.d.skogsrättare,Risbäck
  14. Kerstin Persson, Hökberget
  15. Jan-Åke Persson, filmare,Dorotea
  16. Göran Näslund, ledsladdare,Borgafjäll
  17. May-Britt Nilsson, allkonstnär,Skogstorpet
Dorotea
0003-01952

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Knut Isaksson, fd kommunchef,Dorotea
  2. Rose-Marie Winberg, kyrkomusiker,Dorotea
  3. Ann-Charlotte Nilsson, förs.ass,Dorotea
Dorotea
0068-02212

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Berith Eriksson, Svanabyn
  2. Lasse Simonsson, Tekniker Lajksjöberg
  3. Birger Svanlund, Dorotea
  4. Astrid Ström, Handledare Ormsjö
  5. Bengt Persson, Dorotea
  6. Kent Lövgren, Svanavattnet
  7. Anders Ström, Elektriker Ormsjö
  8. Stefan Andersson, Svanavattnet
Dorotea
0005-00916

http://www.val.se