Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Malå - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Martin Norehn, 57 år, Malå
  2. Malena Önnerlöv, 53 år, Malå
  3. Ove Stenlund, 66 år, Malå
  4. Ylva Olofsson, 48 år, Rentjärn
  5. Rickard Vesterlund, 48 år, Rökå
  6. Karin Lindqvist, 51 år, Malå
  7. Martin From, 41 år, Springliden
  8. Jeanette Hallin, 32 år, Släppträsk
  9. Tobias Renström, 31 år, Svedjan
  10. Sigbritt Stenlund, 62 år, Malå
  11. Roger Oskarsson, 52 år, Malå
  12. Britt-Marie Sellman, 65 år, Malå
  13. Mikael Abrahamsson, 48 år, Adak
  14. Ulla-Britt Persson, 45 år, Malå
  15. Rolf Andersson, 67 år, Malå
  16. Charlotte Hultdin, 48 år, Malå
  17. Ingemar Larsson, 53 år, Kokträsk
  18. Eva Larsson, 50 år, Lainejaur
  19. Carl-Eric Gradin, 55 år, Brännäs
  20. Ingalill Stenlund, 53 år, Malå
  21. Sören Blom, 60 år, Rökå
  22. Lena Norrman, 44 år, Adak
  23. Kurt-Lennart Öhman, 60 år, Adak
  24. Håkan Stråge, 58 år, Malå
  25. Ola Holmström, 44 år, Mörttjärn
  26. Börje Norqvist, 70 år, Malå
  27. Minette Avander, 65 år, Aspliden
  28. Hasse Larsson, 46 år, Malå
  29. Rolf Örnberg, 68 år, Rökå
  30. Monica Örnberg, 66 år, Rökå
  31. Thomas Bergqvist, 65 år, Adak
  32. Göran Backman, 61 år, Rökå
  33. Dieter Leve, 64 år, Rökå
Malå
0002-00323

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Emil Högberg, 56 år, Sågverksarbetare, Malå
  2. Inga-Britt Hultmar, 61 år, Politisk tjänsteman, Rökå
  3. Gerdy Gustafsson, 60 år, Pensionär, Malå
  4. Eivor Ekman, 69 år, Före detta lantbrukare, Strömfors
  5. Mats Jonsson, 43 år, Reparatör, Rentjärn
  6. Björn Örnered, 31 år, Reparatör, Malå
Malå
0004-01919

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Cecilia Festin Stenlund, Svedjan
  2. Oskar Sjölund, Svedjan
  3. Lotta Lagerlöf, Malå
  4. Paula Holmström, Mörttjärn
  5. Hans Örnberg, Malå
  6. Kerstin Sjölund, Svedjan
  7. Malin Nyström, Malå
  8. Östen Lundqvist, Springliden
  9. Tuulikki Marklund, Malå
  10. Inga-Lill Lindgren, Svedjan
  11. Bruno Stenberg, Brunträsk
Malå
0003-00475

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per-Olov Green, bussförare,Malå
  2. Andrei Ossipov, egen företagare,Malå
  3. Ethel Lundmark, församlingsvärdinna,Malå
  4. Jessica Höglund, företagare,Malå
  5. Lars-Erik Lindahl, egen företagare,Malå
  6. Bert Eklund, konsult,Malå
  7. Päivi Renling, föreståndare,Malå
  8. Johnny Salomonsson, ekonom,Malå
  9. Lennart Öhman, pensionär,Adak
  10. Kristian Renling, församl.pedagog,Rentjärn
  11. Thure Lindblom, egen företagare,Malå
Malå
0068-02965

Malålistan

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Malålistan

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Arne Hellsten, Ytterberg
  2. Berit Sandström, Malå
  3. Mats Gustafsson, Malå
  4. Nina Olofsdotter, Malå
  5. Jan Persson, Rentjärn
  6. Eva Oskarsson, Malå
  7. Matts Hällsten, Malå
  8. Pauline Hedström, Malå
  9. Stefan Larsson, Setsele
  10. Siv Johansson, Malå
  11. Fred Cederlund, Malå
  12. Mariah Bergqvist, Malå
  13. Sten Bergmark, Malå
  14. Erika Ahnqvist, Malå
  15. Mikael Eriksson-Lind, Ytterberg
  16. Maj Stenvall, Malå
  17. Kurt Frohm, Malå
  18. Klara Öberg, Malå
  19. Erik Conradzon, Malå
  20. Lena Lindholm, Malå
  21. Tage Åström, Malå
  22. Ruth Hellsten, Ytterberg
  23. Ulf Oskarsson, Malå
  24. Per Frohm, Malå
  25. Jon Ny, Malå
  26. Erik Eriksson, Malå
  27. Tomas Linder, Malå
  28. Per Jonsson, Strömfors
  29. Jonas Larsson, Malå
Malå
0525-02433

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan-Anders Perdahl, Tekn Dr Statsgeolog Malå
  2. Åke Wallgren, Malå
  3. Martin Bildström, Långträsk
  4. Lena Kjellgren, Fil Dr Statsgeolog Malå
  5. Britt-Marie Snell Perdahl, Kontorist Malå
  6. Siv Stenberg, Malå
  7. Kjell Nilsson, Adak
  8. Ralf Linder, Hundberg
  9. Linn Ulwebäck, Studerande Malå
  10. Claes-Göran Wikström, Malå
  11. Roger Nilsson, Malå
Malå
0005-00613

http://www.val.se