Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Robertsfors - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Patrik Nilsson, Sjuksköterska, 39 år, Robertsfors
  2. Eva Jonasson, Undersköterska, 55 år, Legdeå
  3. Hans Lindgren, Tekniker, 55 år, Övre Åkulla
  4. Gun Ivesund, Barnskötare, 53 år, Djäkneboda
  5. Haldo Eriksson, Pensionär, 68 år, Robertsfors
  6. Inga-Britt Berglund, Undersköterska, 56 år, Ö Sjulsmark
  7. Robert Andersson, Student, 18 år, Robertsfors
  8. Eva-Mari Vesterlund, Boendehandledare, 53 år, Rickleå
  9. Ove Lindström, Pensionär, 66 år, Djäkneboda
  10. Margaret Swande, Städchef, 54 år, Ånäset
  11. Kjell-Åke Nilsson, Pensionär, 66 år, Robertsfors
  12. Azra Suljic, Undersköterska, 19 år, Robertsfors
  13. Per Boström Johansson, Elektronikmontör, 34 år, Robertsfors
  14. Gunvi Strömqvist, f.d. Sjuksköterska, 64 år, Ratan
  15. Sune Johansson, Verkstadschef, 65 år, Floremark
  16. Angelica Åström, Egen företagare, 47 år, Sikeå
  17. Samuel Lindgren, Studerande, 23 år, Övre Åkulla
  18. Nina Bedhiafi Andersson, Undersköterska, 30 år, Robertsfors
  19. Peder Forsberg, Hemmansägare, 51 år, Bygdeå
  20. Åsa Andersson, Pensionär, 65 år, Robertsfors
  21. Carl-Johan Pettersson, Anläggare, 58 år, Robertsfors
  22. Lars-Gunnar Andersson, Maskinist, 63 år, Robertsfors
  23. Michael Norén, Fritidskonsulent, 48 år, Ånäset
Robertsfors
0002-00602

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Bäckström, 54 år, Kommunalråd, Robertsfors
  2. Marta Pettersson, 65 år, Pensionär, Robertsfors
  3. Bo Lundkvist, 59 år, Distriktssköterska, Grimsmark
  4. Marie Viberg, 50 år, Arbetsledare, Djäkneboda
  5. Ingrid Sundbom, 48 år, Lantbrukare, Kålaboda
  6. Marianne Wikström, 49 år, Projektutvecklare, Flarken
  7. Åsa Bygdeson, 40 år, Distriktssköterska, Y Storbäcken
  8. Gerhard Johansson, 59 år, Vaktmästare, Granå
  9. Åsa Lundström, 49 år, Företagare, Robertsfors
  10. Birger Lång, 67 år, Skogsbrukare, Nyvik
  11. Åsa Svanström, 41 år, Vårdbiträde, Robertsfors
  12. Erland Robertsson, 52 år, Säljare, Ånäset
  13. Lars Pettersson, 59 år, Ekonom, Flarken
  14. Maine Bergstedt, 64 år, Mentalskötare, Ånäset
  15. Anders Nilsson, 49 år, Lastbilschaufför, Gulltjärn
  16. Johan Bäckström, 24 år, Student, Robertsfors
  17. Christina Trygg Andersson, 48 år, Djurskötare, Flarken
  18. Mats Nilsson, 77 år, Pensionär, Brändfors
  19. Sören Borrelid, 60 år, Projektledare, Gullmark
  20. Sören Nordgren, 64 år, Kulturarbetare, Djäkneboda
  21. John-Eric Sundh, 48 år, Egen Företagare, Åkullsjön
  22. Roger Andersson, 57 år, Maskinförare, Ånäset
  23. Östen Lindberg, 62 år, Säljare, Robertsfors
  24. Martin Lundgren, 62 år, Egen Företagare, Ultervattnet
  25. Eva Uhlander, 30 år, Ungdomsledare, Ånäset
  26. Fredrik Andersson, 31 år, Bibliotekarie, Ånäset
Robertsfors
0004-01159

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Magnus Forsberg, specialpedagog,Gumboda
  2. Ingemar Åhman, polisinspektör,Robertsfors
  3. Ann-Sophie Stoltz, sektionsledare,Gulltjärn
  4. Anna-Lena Göttfert, lärare,Robertsfors
  5. Ola Larsson, ostlagerchef,Ånäset
  6. Bengt Sjöström, lantbrukare,Selsfors
  7. Elin Gustafsson, distributör,Klintsjön
  8. Folke Elofsson, pensionär,Robertsfors
  9. Gunnar Lindström, pensionär,Robertsfors
Robertsfors
0003-00464

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingrid Eriksson, pensionär,Ratan
  2. Mona Andersson, distriktssköterska,Sikeå
  3. Lennart Ekman, elevassistent/lärare,Ånäset
  4. Mats Söderström, industriarbetare,Bygdeå
  5. Anna Selberg Jonasson, pol.sekr,Bygdeå
  6. Bertil Henriksson, fd företagare,Robertsfors
  7. Gerhard Jonasson, skogsägare,Bygdeå
  8. Elisabeth Nilsson, logoped,Dalkarlså
  9. Walter Jonasson, tf produktionschef,Bygdeå
  10. Anna-Lena Norgren, adjunkt,Robertsfors
  11. Owe Lindahl, fd skogstekniker,Robertsfors
  12. Gunvor Henriksson, fd lärare,Robertsfors
  13. Patrik Israelsson, produktionschef,Bygdeå
  14. Mikael Nordh, egen företagare,Åkullsjön
  15. Marléne Jonsson, vårdbiträde,Ånäset
  16. Anders Åström, pastorsadjunkt,Bygdeå
  17. Lasse Hermansson, gjuteriarb,Robertsfors
Robertsfors
0068-02969

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Bengt Strandberg
  2. Helen Fälldin
  3. Magnus Jutterström
  4. Lena Jutterström
Robertsfors
0055-03894

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kenneth Isaksson, Östra Sjulsmark
  2. Moritz Isaksson, Sikeå
  3. Victoria Boström, Bygdeå
  4. Albin Kramer, Västra Sjulsmark
  5. Per Lundberg, Bygdeå
  6. Anders Löfgren, Robertsfors
  7. Håkan Lindqvist, Robertsfors
Robertsfors
0001-02464

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnar Parment, Mångsysslare Robertsfors
  2. Helen Forsberg, Bibliotekarie Sikeå Hamn Robertsfors
  3. Linus Lindgren, Gjuteriarbetare Robertsfors
  4. Lars Andersson, Fräsare Robertsfors
Robertsfors
0005-00065

http://www.val.se