Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Bjurholm - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Dagmar Schröder, Sjuksköterska, 47 år, Vitvattnet
  2. Daniel Eriksson, Läkarsekreterare, 34 år, Bjurholm
  3. Leena Björklund, Förskollärare, 61 år, Bjurholm
  4. Kjell Öberg, f.d. Teleteknikner, 71 år, Grannäs
  5. Karin Gustafsson, Undersköterska, 62 år, Provåker
  6. Wolfgang Hoffmann, Lärare, 50 år, Vitvattnet
  7. Birgitta Dahlberg, Pensionär, 68 år, Agnäs
  8. Jesper Vestman, Lantbrukare, 35 år, Västerås
  9. Linda Berglund, Metallarbetare, 31 år, Vitvattnet
  10. Nils-Göran Björklund, Pensionär, 72 år, Bjurholm
  11. Margreth Jakobsson, Sjukvårdsbiträde, 55 år, Agnäs
  12. Folke Jonsson, Svetsare, 58 år, Vitvattnet
  13. Margareta Eriksson, Pensionär, 66 år, Bjurholm
  14. Martin Berglund, Verkstadsarbetare, 30 år, Vitvattnet
  15. Barbro Classon, Undersköterska, 53 år, Balsjö
  16. Erling Sandström, Elinstallatör, 68 år, Agnäs
  17. Fanny Tällberg, Undersköterska, 61 år, Bjurholm
  18. Maine Andersson, Pensionär, 66 år, Lillarmsjö
  19. Mikael Vallrud, Chaufför, 46 år, Mjösjöby
  20. Sirkka Rehnlund, Arbetsledare, 52 år, Nyby
  21. Evert Forsgren, Arbetare, 58 år, Lillarmsjö
  22. Gunilla Edlund, f.d. Privatekonom, 67 år, Karlsbäck
  23. Ulla-Britt Strömgren, Undersköterska, 60 år, Slättmark
  24. Kristoffer Edström, Undersköterska, 31 år, Mjösjöby
  25. Helena Lindberg, Gymnasielärare, 24 år, Bjurholm
  26. Lage Lind, Metallarbetare, 47 år, Bastuträsk
  27. Gertrud Forsgren, Bibliotekarie, 58 år, Lillarmsjö
  28. Susanne Brändström, Löneassistent, 37 år, Vitvattnet
Bjurholm
0002-00166

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Bahlenberg, Balsjö
  2. Ronny Jonsson, Ström
  3. Barbro Strandberg, Bjurholm
  4. Lars-Erik Öberg, Agnäs
  5. Elisabeth Vallrud, Bredträsk
  6. Per-Arne Åström, Agnäs
  7. Gunilla Björn, Agnäs
  8. Bengt-Olof Johansson, Bjurholm
  9. Britt-Marie Holgersson, Agnäs
  10. Reneé Olofsson, Brännland
  11. Stig Gustavsson, Balsjö
  12. Malin Linder Nording, Balsjö
  13. Ronny Olofsson, Brännland
  14. Sverker Holgersson, Agnäs
  15. Christer Johansson, Västernyliden
  16. Marie Andersson, Agnäs
Bjurholm
0004-01878

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kerstin Persson, Agnäs
  2. Per Olov Lidestav, Vitvattnet
  3. Doris Jonsson, Öreborg
  4. Erland Classon, Balfors
  5. Lilian Lindqvist, Bjurholm
  6. Jan Isaksson, Bjurholm
  7. Lars Lindqvist, Ljusåker
  8. Patric Strinnholm, Bredträsk
  9. Elfrid Olofsson, Västernyliden
  10. Hulda Carlsson, Agnäs
  11. Napoleon Norberg, Karlsbäck
  12. Hans-Olof Olofsson, Bjurvattnet
  13. Fritjof Strandberg, Bjurholm
  14. Sture Classon, Balfors
  15. Gustav Eriksson, Agnäs
Bjurholm
0003-01093

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunilla Forsberg, lärare,Bjurholm
  2. Lennart Vilhelmsson, företagare,N Nyland
  3. Bengt Olsson, pensionär,Bjurholm
  4. Britt-Inger Vilhelmsson, företagare,N Nyland
  5. Alf Lundgren, lantbrukare,Lillvännäs
  6. Stefan Löfdahl, pensionär,Bjurholm
  7. Anna-Lena Nyberg, chaufför,Mjösjöby
  8. Elisabeth Lundgren, köttprod,Lillvännäs
  9. Gunnar Nyberg, bussägare,Mjösjöby
  10. Emil Sjöberg, butiksarbetare,Östervik
Bjurholm
0068-02211

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingemar Nyman, Bjurholm
  2. Ewa Stuge, Bjurholm
  3. Tommy Israelsson, Agnäs
  4. Christina Lidström, Grannäs
  5. Louise Bonta, Lillarmsjö
  6. Bengt Sundling, Bjurholm
  7. Stig Holmberg, Bjurholm
  8. Stefan Enardsson, Bjurholm
  9. Nils-Erik Bäckström, Bjurholm
  10. Simon Fransson, Bjurholm
  11. Christina Johansson, Näsland
  12. Johan Lundberg, Bjurholm
  13. Åsa Nyman, Bjurholm
  14. Mattias Eriksson, Ottervattnet
  15. Christer Jonasson, Bjurholm
  16. Martin Flodell, Balsjö
  17. Ulla Johansson, Balsjö
  18. Lennart Tafvelin, Lillarmsjö
Bjurholm
0001-02490

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Fredrik Norum, Sjuksköterska/Chaufför Agnäs
  2. Greger Ottosson, Skådespelare Bjurholm
  3. Anna-Karin Norum, Undersköterska Agnäs
  4. Stefan Erlingsson, Undersköterska Älskanäs
  5. Jabou Norum, Hemarbetande Agnäs
  6. Asbjörn Ottesen Fossen, Pensionär Agnäs
  7. Börje Bengtsson, Sågverksarbetare Bjurholm
Bjurholm
0005-02678

http://www.val.se