Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Nordmaling - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulla-Maj Andersson, Oppositionråd, Nordmaling
  2. Tage Björk, Samordnare, Håknäs
  3. Åsa Lindström, Samordnare, Nordmaling
  4. Tomas Johansson, Föreningskonsult, Nordmaling
  5. Margareta Gustavsson, Kansliansvarig, Rundvik
  6. Gunnar Wiglöv, Projektledare, Rundvik
  7. Agneta Nygren, Förskollärare, Brattfors
  8. Tomas Häggström, Svetsare, Rundvik
  9. Cariné Ahlfeldt, Undersköterska, Nordmaling
  10. Fredrik Eriksson, Byggnadsarbetare, Hörnsjö
  11. Birgitta Stigeland, Elevassistent, Rundvik
  12. Allan Hultgren, Klubbordförande IF Metall, Nordmaling
  13. Birgit Johansson, Skötare, Håknäs
  14. Billy Moström, Ombudsman IF Metall, Mjösjö
  15. Anneli Kuosmanen, Barnskötare, Nyåker
  16. Bengt Åberg, Pensionär, Lögdeå
  17. Liza Jonsson, Undersköterska, Mo
  18. Björn Forsberg, Elektriker, Rundvik
  19. Christer Holm, Verktygsslipare, Nordmaling
  20. Gerd Lindgren, Röntgensjuksköterska, Håknäs
  21. Nils Sjödin, Pensionär, Nordmaling
  22. Anne-Lis Wård, Kanslist, Rundvik
  23. Anders Magnusson, Byggnadsarbetare, Nordmaling
  24. Andreas Bylund, Arbetare, Rundvik
  25. Monica Jonsson, Flyktingsamordnare/ projektledare, Gräsmyr
  26. Chaker Zaghloumi, Svetsare, Nordmaling
  27. Maria Persson, Facklig förtroendevald, Nordmaling
  28. Björn Johansson, Arbetsledare, Hörnsjö
  29. Mona Eriksson, Fru, Krikudden
  30. Börje Desén, Pensionär, Kråken
  31. Lars-Erik Edlund, Robotoperatör, Mo
  32. Ulf Andersson, Elektriker, Håknäs
  33. Kent Fällström, Byggnadsingenjör, Olofsfors
  34. Sverre Fredriksson, Pensionär, Rundvik
  35. Hardy Eriksson, Säljare, Rundvik
  36. Birger Nilsson, Pensionär, Rundvik
Nordmaling
0002-00091

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingemar Sandström, Kommunalråd, Nordmaling
  2. Kerstin Sjöström, Distriktssköterska, Brattsbacka
  3. Madelaine Jakobsson, Lärare, Mullsjö
  4. Kent Thavelin, Bonde, Bäckliden
  5. Anders Jonsson, Egen företagare, Aspeå
  6. Matz Johansson, Verksamhetschef, Djupsjö
  7. Åsa Sjöblom, Lantbrukare, Gräsmyr
  8. Ingrid Holmgren, Lärare, Lögdeå
  9. Inger Sellgren, Ekonom, Nordmaling
  10. Kent Lundström, Bonde, Hörnsjö
  11. Harriet Åström, Distriktssköterska, Baggård
  12. Gunila Lundström, Boutredare, Nordmaling
  13. Kent-Olov Olsson, Jordbrukare, Nordsjö
  14. Peter Nyberg, Egen företagare, Hummelholm
  15. Ann-Kristin Strandman, Elevassistent, Torrböle
  16. Arne Öberg, Vägmästare, Långed
  17. Vera Jonzon, Pensionär, Aspeå
  18. Gunnar Hörnlund, Lärare/Fd. kommunalråd, Hörnsjö
  19. Anders Lundberg, Polis, Mjösjö
  20. Torsten Palbom, Pensionär, Gräsmyr
  21. Torbjörn Nygren, Egen företagare, Nyåker
  22. Rune Grönlund, Pensionär, Rundvik
  23. Jan Johansson, Redovisningskonsult, Nyåker
  24. Märta Grönlund, Pensionär, Rundvik
Nordmaling
0004-01114

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Christer Bäckman, sjuksköterska,Gräsmyr
  2. Maria Lundqvist Brömster, socionom,Nordmaling
  3. Bertil Karlsson, projektledare,Levar
  4. Lena Norgren, läkarsekr,Hörnsjö
  5. Jörgen Forsgren, undersköterska,Håknäs
  6. Östen Strömberg, ekonom,Gräsmyr
  7. Eva Forslund, resesäljare,Levar
  8. Roger Almström, brödinstallatör,Norrfors
  9. Margareta Kleinert, pensionär,Krikeviken
  10. Lars Berglund, företagare,Ava
  11. Christina Eriksson, arbetsledare,Nordmaling
  12. Ulf Karlsen, chaufför,Hörnsjö
  13. Kerstin Hörnqvist, kommunsekr,Nordmaling
  14. Karl Brodersen, vaktmästare, Nordmaling
  15. Lena Lindgren, transportbokare,Gräsmyr
  16. Ingvar Kleinert, uppfinnare,Krikeviken
  17. Aina Norberg, ekonomiansvarig,Norrfors
  18. Bo Näslund, pensionär,Orrböle
  19. Olov Bäckman, pensionär,Nordmaling
  20. Åke Bergkvist, servicetekniker,Hörnsjö
  21. Allan Bäckman, pensionär,Nyåker
Nordmaling
0003-01297

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anna-Karin H-Eriksson, lantbrukare,Sunnansjö
  2. Bo Sandström, kyrkvaktmästare,Nordmaling
  3. Jenny Sjöström, studerande,Nordmaling
  4. Börje Nilsson, fd sågverksarbetare,Rundvik
  5. Karin Gustafsson, kantor,Nyåker
  6. Max Wiktorsson, pensionär,Norrfors
  7. Eva-Lena Wrethén, dist.sköterska,N-maling
  8. Patrik Öberg, industriarbetare,Brattfors
  9. Ulla-Stina Forsberg, fam.hemvårdare,Lögdeå
  10. Kurt Johansson, pensionär,Norrfors
  11. Berit Lundkvist, pensionär,Mjösjö
  12. Åke Sundquist, pensionär,Norrfors
  13. Elsa Jakobsson, pensionär,Torrböle
  14. Roland Gustavsson, hemmansägare,Norrfors
  15. Robert Koranyi, tandläkare,Rundvik
  16. Roland Ahlstrand, präst,Nordmaling
  17. Berth Hägglund, hemmansägare,Sunnansjö
Nordmaling
0068-02217

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Anders Walterholm
  2. Tommy Olsson
  3. Sören Padel
Nordmaling
0055-03906

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingalill Jonsson, Mullsjö
  2. Chatarina Gustafsson, Rundvik
  3. Jan Persson, Lögdeå
  4. Anna-Karin Jonsson Berg, Hyngelsböle
  5. Bo Sundqvist, Öre
  6. Erik Åström, Håknäs
  7. Ronny Petersson, Kråken
  8. Sture Sjölund, Lögdeå
  9. Per-Ola Glaas, Gräsmyr
  10. Gertrud Persson, Lögdeå
  11. Ove Hägglund, Rundvik
  12. Louise Hägglund, Rundvik
  13. Gustav-Adolf Hedström, Sunnansjö
Nordmaling
0001-02341

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Inger Israelsson, Rundvik
  2. Jörgen Wigerthsson, Sotare Lögdeå
  3. Maritha Naeslund, Elevassistent Lögdeå
  4. Eva Lundquist, Kökschef Nordmaling
  5. Bo Westermark, Byggnadstekniker Nordmaling
  6. LiseLotte Olsson, Ombudsman Lögdeå
  7. Bengt Eriksson, Säljare Nordmaling
  8. Katarina Fransson, Enhetschef Nordmaling
  9. Hans Eric Rasch, Lärare Lögdeå
  10. Kurt Lundquist, Entreprenör Nordmaling
Nordmaling
0005-02455

http://www.val.se