Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Åre - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anna-Caren Sätherberg, 45 år, Åre
  2. Peter Bergman, 45 år, Järpen
  3. Karina Göransson, 60 år, Duved
  4. Thomas Hägg, 55 år, Mörsil
  5. Margareta Olsson, 56 år, Järpen
  6. Maths Larsson, 55 år, Duved
  7. Katarina Hjalmarsson, 46 år, Åre
  8. John-Erik Sjölander, 47 år, Mörsil
  9. Birgitta Lundberg, 46 år, Mörsil
  10. Andreas Sihvonen, 30 år, Åre
  11. Maria Larsson, 52 år, Hålland
  12. Leif Lundholm, 66 år, Låsböle
  13. Ann-Marie Johansson, 53 år, Konäs
  14. Per-Göran Skoog, 40 år, Mattmar
  15. Henny Möhlnhoff-Lindkvist, 61 år, Vassnäs
  16. Tanzer Sayinkaplan, 34 år, Duved
  17. Erik Madell, 67 år, Överäng
  18. Veronica Hammarfjäll, 39 år, Järpen
  19. Fredrik Eriksson, 29 år, Åre
  20. Roland Johansson, 63 år, Höla
  21. Petra Danielsson, 37 år, Undersåker
  22. Per Henrik Olsson, 56 år, Järpen
  23. Marie Wänseth, 55 år, Åre
  24. Björn Lindkvist, 54 år, Vassnäs
  25. Karin Rosenberg, 45 år, Duved
  26. Mathias Ekstrand, 47 år, Duved
  27. Sven Moe, 47 år, Duved
  28. Oskar Sjölander, 19 år, Mörsil
  29. Bert Petterson, 72 år, Duved
  30. Ivar Petersson, 77 år, Järpbyn
  31. Daniel Odlander, 20 år, Åre
  32. Karl Erik de Faire, 72 år, Undersåker
  33. Gunnar Jansson, 75 år, Häljesund
  34. Karl-Uno Wisén, 66 år, Duved
  35. Sixten Persson, 70 år, Duved
Åre
0002-00362

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Eva Hellstrand, kommunalråd och bonde 53 år Undersåker
  2. Bernt Söderman, företagsledare 66 år Mattmar
  3. Daniel Danielsson, handelsanställd 32 år Åre
  4. Ann-Christin Alexius, ekonom 39 år Järpen
  5. Anna-Lisa Hoflén, arkivföreståndare 35 år Mattmar
  6. Åke Granlöv, pensionär 61 år Hallen
  7. Astrid Lilliestråle, civilingenjör 28 år Storlien
  8. Staffan Olovson, företagare 43 år Brattland
  9. Irene Löfgren, lärare 60 år Hallen
  10. Håkan Mattsson, bonde 60 år Kallrör
  11. Annica Wallrahm, försäljningsassistent 48 år Brattland
  12. Leif Svedin, rörmontör 54 år Gärdsta
  13. Lotta Henriksson, 22 år sjuksköterskestuderande Kvitsle
  14. Peter Jansson, verksamhetschef 52 år Åre
  15. Kerstin Angantyr Nordfjäll, företagare 54 år Vålådalen
  16. Torgny Widholm, lantbruksföretagare 50 år Hallen
  17. Mats Tysk, f d ämneslärare68 år Huså
  18. Mattias Wernberg, kvalitetsansvarig 33 år Åre
  19. Roine Lang, entreprenör 58 år Duved
  20. Eva Svedin, chaufför 45 år Gärdsta
  21. Mikael Jönsson, säljare 47 år Ågårdarna
  22. Stig Halvarsson, företagsledare 42 år Gåije
  23. Elsa Lidén, aukt. organisations- ledarskapskonsult 55 år Kvitsle
  24. Pål-Örjan Wågegård, skogsbrukare 46 år Våge
  25. Olle Berling, arbetsledare 50 år Brattland
  26. Ann-Christin Helander, lärare 45 år Krok
  27. Börje Olsson, socionom 66 år Mörsil
  28. Can Savran, företagare 43 år Åre
  29. Maria Morberg, barntimmeledare 57 år Kall
  30. Ingemar Ericsson, ekonom 54 år Arvesund
  31. Marita Dahlqvist, handläggare 38 år Mårdsund
  32. Mats Nilsson, lantbrukare/ekonom Ocke
  33. Marie Eriksson, lantbrukare 45 år Ågårdarna
  34. Erik Danielson, jordbruksföretagare 57 år Såå
  35. Ulla Tysk, distriktssköterska/barnmorska 53 år Huså
  36. Jim Jonsson, lantbrevbärare 53 år Såå
  37. Ronny Larsson, butikskonsulent 51 år Åre
  38. Monica Henriksson, regional partisekreterare 52 år Kvitsle
  39. Anders Karlberg, personalansvarig 30 år Åre
  40. Karl-Olof Lif, pensionär 64 år Duved
Åre
0004-03656

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Kagart, Duved
  2. Anders Eriksson, Åre
  3. Ann-Charlotte Aspholm, Duved
  4. Anders Wasell, Mörsil
  5. Tobias Arvidsson, Hålland
  6. Birgitta Wikström, Åre
  7. Monica Edh, Järpen
  8. Gunnar Söderberg, Järpen
  9. Gunilla Eriksson, Åre
  10. Nalle Hansson, Åre
Åre
0003-03626

Fria Norrland

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Fria Norrland

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ulrika Wärvik, Undersåker
  2. Bo Lundhag, Undersåker
  3. Bengt Hansson, Åre
  4. Lennart Olofsson, Mörsil
Åre
0241-03820

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elisabeth Rolandsson, Järpen
  2. Jasna Lindberg, Duved
  3. Christina Englund, sjuksköterska,Mörsil
  4. Tomas Olsson, fabrikör,Undersåker
  5. Boas Enqvist, pensionär,Undersåker
  6. Rolf Haggren, Hallen
  7. Gunilla Henriksson, Duved
Åre
0068-03824

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Katrin Wissing, 30 år, Administratör, Duved
  2. Sten Jansson, 72 år, Pensionär, Hammarnäs
  3. Linn Lund, 20 år, Studerande, Ubyn
  4. Per Lund, 78 år, Pensionär, Arvesund
  5. Pernilla Högberg, 41 år, Folkhögskolelärare, Järpen
  6. Sofia Hamrin, 30 år, Konsulent JAK-banken, Undersåker
Åre
0055-02755

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Mämpel, Åre
  2. Kerstin Eriksson, Järpen
  3. Leif Nord, Undersåker
  4. Birgitta Alvskog, Åre
  5. Göran Jämting, Trångsviken
  6. Anna-Karin Dahl, Åre
  7. Lars Gunnar Nilsson, Undersåker
  8. Kent Andersson, Åre
  9. Håkan Karlsson, Hallen
  10. Öjvind Laggeby, Järpen
  11. Björn Eriksson, Ånn
  12. Jonas Henning, Åre
  13. Karin Ekblom, Mörsil
  14. Egon Eriksson, Järpen
  15. Fredrik Eliasson, Mörsil
  16. Glenn Söderberg, Åre
  17. Erik Sundberg, Duved
  18. Gunnar Engnér, Järpen
  19. Ann-Christin Tander-Nord, Undersåker
  20. Leif-Åke Lindeborg, Mörsil
Åre kommun
0001-00680

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sune Bengtsson, pensionär, 63 år, Arvesund
  2. Joakim Adolfsson, metallarbetare, 47 år, Mörsil
  3. Jorun Grönning, utställningsbyggare, 47 år, Häljesund
Åre
0005-03083

Västjämtlands Väl

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Västjämtlands Väl

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Kjellström, Rådgivare-turism, Järpen
  2. Peter Andersson, Lärare idrott, Järpen
  3. Jan-Ove Lindholm, Ekonom, Järpen
  4. Marina Nordell, Undersköterska, Vålådalen
  5. Jörgen Encke, Egen företagare, Järpen
  6. Helena Sundman, Student, Hålland
  7. Per Allan Alexius, Entreprenör, Järpbyn
  8. Mikael Sundman, Egen företagare, Hålland
  9. Camilla Svedberg, Lokalvårdare, Järpbyn
  10. Lars Göran Larsson, Kock, Undersåker
  11. Anders Stadigh, Snickare, Edsåsen
  12. Catrin Ogevall, Egen företagare, Järpen
  13. Mikael Blyckert, Egen företagare, Kolåsen
  14. Lars Östlund, Fastighetschef, Vålådalen
  15. Per-Gustav Edvardsson, Egen företagare, Järpen
  16. Bo-Inge Engelbrektsson, Egen företagare, Hallen
  17. Håkan Håkansson, Pensionär, Järpen
  18. Peter Malmberg, Ottsjö
  19. Björn Sundberg, Förvaltare, Järpen
Åre
0982-03449

http://www.val.se