Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Krokom - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rolf Lilja, Kougsta
  2. Maria Jacobsson, Änge
  3. Christer Toft, Ytterån
  4. Katarina Rosberg, Trångsviken
  5. Stefan Wikén, Ås
  6. Jenny Palin, Krokom
  7. Anders Frederiksen, Aspås
  8. Eva Handmark, Nälden
  9. Sven Wadman, Ytterån
  10. Mi Bringsaas, Vaplan
  11. Peter Grundström, Krokom
  12. Britt Carlsson, Aspås
  13. Bernt Ingebrigtsen, Föllinge
  14. Marina Edfeldt, Kougsta
  15. Göran Carlsson, Aspås
  16. Gabriella Carlsson, Hissmofors
  17. Pär-Erik Berglund, Raftälven
  18. Judith Hult, Krokom
  19. Kjell Svemark, Trångsviken
  20. Ulla Jönsson, Änge
  21. Alf Edfeldt, Kougsta
  22. Viveca Asproth, Långan
  23. Yvonne Rosvall, Mörtsjön
  24. Ove Norrman, Trångsviken
  25. Karin Juleshaug, Krokom
  26. Rune Olofsson, Brattmon
  27. Lollo Ljuslin, Tullus
  28. Ensio Gustafsson, Krokom
  29. Anki Syversen, Nälden
  30. Leif Jonsson, Aspås
  31. Helena Lassen Wikén, Ås
  32. Ylwa Salomonsson, Tulleråsen
  33. Margareth Beimark, Ytterån
  34. Gunnel Persson, Dvärsätt
  35. Helena Wiktorsson, Silje
  36. Sofia Mattsson, Krokom
  37. Kerstin Landy, Nälden
  38. Gertrud Adolfsson, Krokom
  39. Marianne Arosberg, Föllinge
  40. Berith Klockerud, Aspås
  41. Sonja Nilsson, Ytterån
Krokom
0002-00268

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Söderberg, Rödön
  2. Ulf Jonasson, Rönningsberg
  3. Cristine Persson, Krokom
  4. Pär-Anders Andersson, Åflo
  5. Mikaela Munck af Rosenschöld, Ås
  6. Hans Åsling, Trångsviken
  7. May Johansson, Flykälen
  8. Håkan Larsson, Rödön
  9. Karin Wallén, Valne
  10. Göte Norlander, Krokom
  11. Gunnar Hellström, Aspås
  12. Andreas Axelsson, Alsen
  13. Leif Olsson, Tulleråsen
  14. Jonas Arnsten, Dvärsätt
  15. Maria Derenius Torestam, Vallrun
  16. Kurt-Olov Göransson, Dvärsätt
  17. Leif Jönsson, Nälden
  18. Lena Andersson, Dvärsätt
  19. Stig Olsson, Skärvången
  20. Carin Carlsson, Aspås
  21. Henrik Munck af Rosenschöld, Ås
  22. Maria Nordell, Krokom
  23. Per-Anders Sjöqvist, Rödön
  24. Roland Söderberg, Alsen
  25. Björn Karlsson, Mjäla
  26. Maria Hellström, Aspås
  27. Per Olle Persson, Tullus
  28. Peter Wärdell, Ås
  29. Stig Wallén, Valne
  30. Daniel Enblom, Rödön
  31. Pernilla Jontegård, Gravbränna
  32. Gunnar Persson, Näversjöberg
  33. Per Johan Skoglund, Rödön
  34. Nils Erik Pålsson, Rörvattnet
  35. Hans Olov Sundqvist, Offerdal
  36. Staffan Eriksson, Tångeråsen
  37. Olof Wallgren, Nälden
  38. Margareta Hansen, Rödön
Krokom
0004-01759

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Agneta Gabrielsson, Alsen
  2. Marcus Eriksson, Dvärsätt
  3. Jonne Danielsson, Ytterån
  4. Gunilla Selander, Krokom
  5. Torbjörn Torstensson, Rödön
  6. Märith Forss, Vaplan
  7. Carina Olsson, Krokom
Krokom
0003-02289

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anne-Catrine Hedman, pedagog,Nälden
  2. Kjell Sundholm, egen företagare,Trång
  3. Lena Persson, It-samordnare,Röde
  4. Mike Steinkow, bussförare,Trångsviken
  5. Marita Lind, egen företagare,Trångsviken
  6. Jon-Erik Hedman, Skog Mag,Föllinge
  7. Mariann Gabrielsson, Rörvattnet
  8. Astrid Boork, pensionär,Ås
  9. Michael Sandberg, ingenjör,Ås
Krokoms kommun
0068-02801

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Owen Laws, 50 år, Projektadministratör, Ås
  2. Anette Levander, 50 år, Utredare, Aspås
  3. Tomas Lönneborg, 57 år, Egenföretagare, Ås
  4. Eva Ljungdahl, 46 år, Renhållningsingenjör, Dvärsätt
  5. Dmitar Savicī, 40 år, Skogstekniker, Krokom
  6. Eivor Comén, 70 år, Folkbildare, Kälom
  7. Annika Olsson, 54 år, Undersköterska, Offerdal
  8. Marianne Hallsten, 63 år, Tidningsbud & Slöjdare, Föllinge
  9. Pia Söderback, 41 år, Socialsekreterare, Trångsviken
  10. Birgitta Sundin, 49 år, Rådgivare i mathantverk, Ås
  11. Eric Hedqvist, 73 år, Muséeman, Offerdal
  12. Camilla Olofsson, 31 år, Arkeolog, Offerdal
  13. Paul van den Brink, 46 år, Lärare i miljövetenskap, Kälen
  14. Toivo Comén, 70 år, Pensionär, Kälom
  15. Annkristin Holmberg, 61 år, Lärare, Rödön
Krokom
0055-03069

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Göte W. Swén, 74 år, Ås
  2. Lisa Sallin, 66 år, Nälden
  3. Elisabeth Svensson, 55 år, Dvärsätt
  4. Anton Moberg, 24 år, Rödön
  5. Ingela Rönnestrand, 41 år, Ås
  6. Tomas Orell, 42 år, Ås
  7. Leo Olofsson, 65 år, Dvärsätt
  8. Roger Nilsson, 58 år, Trångsviken
  9. Carlolof Hallström, 60 år, Nälden
  10. Marcus Färnström, 34 år, Trångsviken
  11. Johnny Olofsson, 56 år, Krokom
  12. Tommy Sjödin, 63 år, Ås
  13. Linus Kimselius, 24 år, Kännåsen
  14. Edvin Moberg, 18 år, Rödön
  15. Zakarias Nordfält-Laws, 18 år, Ås
  16. Bo Norén, 67 år, Nälden
  17. Ulf Wärdell, 47 år, Ås
  18. Roland Larsamo, 58 år, Alsen
  19. Jan Pettersson, 39 år, Aspås
  20. Sven Westlund, 69 år, Nälden
Krokoms kommun
0001-03671

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ronny Karlsson, distriktsordf, 41 år, Krokom
  2. Åke Winther, pensionär, 64 år, Krokom
  3. Clas Sundberg, företagare, 64 år, Krokom
  4. Cecilia Johansson, undersköt, 37 år, Krokom
  5. Kristoffer Eriksson, truckförare, 24 år, Offerdal
Krokom
0110-02671

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jörgen Blom, undersköterska, 37 år, Krokom
  2. Mona Puttick, studerande, 41 år, Tångeråsen
  3. Sture Marklund, lantmästare, 64 år, Ås
  4. Jessika Svensson, utredare, 39 år, Krokom
  5. Carl Spångberg, elektriker, 35 år, Krokom
  6. Lars Persson, slakteriarbetare, 51 år, Rörvattnet
  7. Catarina Andersson, undersköterska, 32 år, Landön
  8. Eva-Britt Jonsson, elevassistent, 51 år, Offerdal
  9. Bill Öhnstedt, elektronikingenjör, 57 år, Nordannälden
  10. Anna Sonntag, sjuksköterska, 64 år, Ås
  11. Kjell Bergsten, företagssamordnare, 43 år, Laxsjö
  12. Anna Mattiasson, butiksbiträde, 40 år, Krokom
  13. Rigmor Wassberg, studie- och yrkesvägledare, 56 år, Aspåsnäset
  14. Marie Allansdotter, studerande, 34 år, Nordannälden
  15. Veronica Pellén, sociolog, 34 år, Östbacken
  16. MonaLisa Norrman, socionom, 56 år, Nordannälden
  17. Erwin Marklund, musiker, 22 år, Ås
  18. Roger Meijer, lärare, 60 år, Alsen
Krokom
0005-03055

http://www.val.se