Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Bräcke - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sven Åke Draxten, Kälarne
  2. Anna Lisa Isaksson, Bensjö
  3. Jörgen Persson, Fjällsta
  4. Solveig Lövlie, Gällö
  5. Lillemor Gabrielsson, Kälarne
  6. Barbro Toresson, Hunge
  7. Göran R Theel, Pilgrimstad
  8. Sven Edström, Bräcke
  9. Mona Eriksson, Hällesjö
  10. Cathrine Blomqvist, Sjöändan
  11. Ulrika Nyberg, Tavnäs
  12. Eva-Britt Barchéus, Bräcke
  13. Bertil Norbeck, Nor
  14. Jan Nääs, Bräcke
  15. Monica Drugge Hjortling, Rörnäset
  16. Helge Lindqvist, Måsjön
  17. Kerstin Wallin, Bräcke
  18. Thomas Eriksson, Hållborgen
  19. Anneli Valter, Ansjö
  20. Therese Ahlström, Tavnäs
  21. Annica Erlandsson, Gällö
  22. Bo Svensson, Bräcke
  23. Johnny Jonsson, Hällesjö
  24. Jeanette Granquist, Nyhem
  25. Harriet Jorderud, Pilgrimstad
  26. Ulla-Britt Barchéus Olofsson, Bräcke
  27. Arne Jonsson, Gällö
  28. Bo Sundström, Kälarne
  29. Kenneth Godhe, Kälarne
  30. Ove Kjellberg, Bräcke
  31. Emma Nilsson, Gällö
  32. Eva Baudin, Kälarne
  33. Tommy Eriksson, Bräcke
  34. Berit Carlsson, Holmsjö
  35. Göran Eriksson, Fanbyn
  36. Jonas Sandbom, Lugnvik
  37. Thure W Carlsson, Holmsjö
  38. Bertil Jonsson, Sösjö
  39. Gudrun Eriksson, Fanbyn
  40. Martin Andersson, Kälarne
  41. Richard Nilsson, Fjällsta
Bräcke
0002-00158

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Yngve Hamberg, 54 år Bräcke
  2. Ingrid Kjelsson, 63 år Gällö
  3. Jan Danielsson, 76 år Kälarne
  4. Marina Mellgren, 59 år Landsom
  5. Fredrik Tronde, 46 år Tavnäs
  6. Anna Eklund, 38 år Sösjö
  7. Eddie Backlund, 47 år Östansjö
  8. Elisabeth Andersson, 62 år Hemsjö
  9. Knut Richardsson, 63 år Döviken
  10. Katarina Åslund Tronde, 43 år Tavnäs
  11. Jan Gunnarsson, 70 år Sösjö
  12. Camilla Sandberg, 34 år Gällö
  13. Ingemar Nilsson, 73 år Sösjö
  14. Inger Andersson, 63 år Sidsjö
  15. Hans-Erik Nilsson, 45 år Döviken
  16. Britt-Marie Johansson, 59 år Hemsjö
  17. Per-Erik Eriksson, 51 år Västanede
  18. Ingela Ahlqvist, 56 år Våle
  19. Anders Nygren, 53 år Samsta
  20. Carole Westberg, 64 år Bodsjöbyn
  21. Christer Olsson, 47 år Bensjö
  22. Berit Eriksson, 70 år Österövsjö
  23. Östen Wallström, 66 år Fanbyn
  24. Marie Mohlin, 42 år Hällsluten
  25. Dan Forslund, 63 år Grannäset
  26. Monica Olofsson, 65 år Bensjö
Bräcke
0004-00974

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per-Olov Olsson, Fanbyn
  2. Veronica Vermum, Gällö
  3. Åke Andersson, Hosjö
  4. Peter Edling, Tavnäs
  5. Rafaela Halabi, Bräcke
  6. Per Erik Andersson, Hosjö
Bräcke
0003-02557

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ing-Marie Sundstedt Nyström, förskollärare, Gällö
Bräcke
0068-03505

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Astrid Nyhlén, Kälarne
  2. Kerstin Cahling, Pilgrimstad
  3. Shirley Hakfelt, Bräcke
  4. Håkan Lindström, Håsjö
  5. Steinar Pettersson, Börjesjö
  6. May Jörgensen, Hällesjö
  7. Deborah Englund, Nyhem
Bräcke
0055-02731

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Veronica Eklund, 48 år, Bräcke
  2. Torbjörn Näslund, 52 år, Hosjö
  3. Birgitta Franzon, 66 år, Åsgård
  4. Hans Ivarsson, 52 år, Tavnäs
  5. Kerstin Åhlander, 72 år, Bräcke
  6. Barbro Henriksson, 41 år, Ammer
  7. Monica Bolin, 61 år, Pilgrimstad
  8. Johan Loock, 37 år, Pilgrimstad
  9. Mats Ljungkrantz, 38 år, Fjällsta
  10. Anna-Lisa Lindström, 68 år, Marsätt
  11. Joel Nordkvist, 20 år, Tavnäs
  12. Ulf Eklund, 54 år, Bräcke
Bräcke kommun
0001-03631

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gustaf Onilsgård, 63 år, Hällesjö
  2. Kjell Nilsson, 51 år, Våle
  3. Inger Onilsgård, 63 år, Hällesjö
  4. Christer Bratt, 49 år, Gällö
  5. Eva Wiberg, 48 år, Håsjö
  6. Anders Lundqvist, 61 år, Grötingen
  7. Inger Berggren-Lundqvist, 61 år, Grötingen
  8. Sergio Diaz, 47 år, Pilgrimstad
  9. Stig Grapesjö, 71 år, Strandåker
  10. Carina Lodén-Nilsson, 51 år, Våle
Bräcke
0005-03035

http://www.val.se