Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Örnsköldsvik - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elvy Söderström, 56 år, Örnsköldsvik
  2. Leif Lindholm, 52 år, Bredbyn
  3. Kristin Ögren, 56 år, Hörnett
  4. Jan-Olov Häggström, 52 år, Köpmanholmen
  5. Birgith Olsson Johansson, 47 år, Brösta
  6. Helge Westman, 67 år, Skorped
  7. Zenitha Nordfjell, 37 år, Köpmanholmen
  8. Tom Sundelin, 52 år, Domsjö
  9. Malin Sahlén, 36 år, Själevad
  10. Gunnar Jutterström, 51 år, Själevad
  11. Yvonne Ölund, 54 år, Stensnäs
  12. Roger Burland, 62 år, Domsjö
  13. Anna-Belle Strömberg, 45 år, Kroksta
  14. Olle Häggström, 57 år, Drömme
  15. Marianne Vestin, 57 år, Köpmanholmen
  16. Esbjörn Jonsson, 33 år, Själevad
  17. Laila Bylund, 55 år, Brösta
  18. Jim Sundelin, 46 år, Bredbyn
  19. Britt Westman, 54 år, Domsjö
  20. Roger Fjeldseth, 52 år, Skorped
  21. Ulrika Karlsson, 34 år, Domsjö
  22. Mattias Öberg, 40 år, Örnsköldsvik
  23. Ingrid Åström, 60 år, Kroksta
  24. Johnny Häggblad, 36 år, Köpmanholmen
  25. Gunborg Karlsson, 53 år, Mellansel
  26. Stefan Grundberg, 30 år, Ås
  27. Annika Westin, 46 år, Järvvik
  28. Roger Sandström, 59 år, Åmynnet
  29. Gerd Persson, 65 år, Örnsköldsvik
  30. Olof Ögren, 58 år, Hörnett
  31. Ulla Grundberg-Larsson, 61 år, Hörnett
  32. Gösta Svensson, 62, Hörnett
  33. Eva Edberg, 51 år, Genesön
  34. Leif Lundin, 60 år, Hörnett
  35. Maria Lindholm, 21 år, Bredbyn
  36. Johannes Backerholm, 74 år, Bjästa
  37. Sara Häggström, 19 år, Köpmanholmen
  38. Jan Håkansson, 67 år, Bredbyn
  39. Carina Berglund, 56 år, Köpmanholmen
  40. Mikael Breilin, 41 år, Domsjö
  41. Birgith Mårtensson, 58 år, Gullvik
  42. Bertil Bengtsson, 58 år, Åmynnet
  43. Kaisa Hautala, 62 år, Gullvik
  44. Lars Nilsson, 55 år, Köpmanholmen
  45. Carina Strömberg, 44 år, Domsjö
  46. Peter Brandt, 48 år, Bjästa
  47. Christina Breilin, 63 år, Hörnett
  48. Torsten Nyman, 61 år, Domsjö
  49. Barbro Brix, 55 år, Gullänget
  50. Karl-Gustav Hellström, 61 år, Skorped
  51. Christina Andersson, 51 år, Sidensjö
  52. Mikael Ljung, 45 år, Åmynnet
  53. Vanja Westin, 58 år, Sidensjö
  54. Per-Erik Jonsson, 50 år, Själevad
Örnsköldsviks Södra
0002-00081
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Elvy Söderström, 56 år, Örnsköldsvik
  2. Glenn Nordlund, 49 år, Örnsköldsvik
  3. Christina Karlsson, 45 år, Örnsköldsvik
  4. John Norberg, 68 år, Bonäset
  5. Agneta Lundberg, 63 år, Örnsköldsvik
  6. Kristoffer Park, 32 år, Fors
  7. Malin Westman, 36 år, Järved
  8. Ulf Nordin, 66 år, Husum
  9. Ann-Sofie Karlsson-Ågren, 35 år, Örnsköldsvik
  10. Per Häggmark, 54 år, Högland
  11. Lena Kvarnström, 64 år, Brösta
  12. Jan Svensson, 57 år, Örnsköldsvik
  13. Gunilla Hammarlund, 65 år, Nyliden
  14. Magnus Tjällman, 33 år, Yttergundsjö
  15. Eva-Britt Persson, 51 år, Örnsköldsvik
  16. Anders Kvarnström, 68 år, Brösta
  17. Agneta Eliazon, 51 år, Örnsköldsvik
  18. Göran Holmgren, 57 år, Björna
  19. Carin Eriksson, 50 år, Örnsköldsvik
  20. Modou Boye Jallow, 54 år, Örnsköldsvik
  21. Anna Pettersson, 60 år, Torsböle
  22. Hans Wentjärv, 47 år, Flärke
  23. Cina Flarke, 38 år, Svartby
  24. Johan Sandin, 38 år, Örnsköldsvik
  25. Helene Andersson, 46 år, Trehörningsjö
  26. Niclas Sjöström, 39 år, Högland
  27. Lena Sandlund, 41 år, Husum
  28. Zebastian Olsson, 30 år, Örnsköldsvik
  29. Birgitta Häggblad, 58 år, Husum
  30. Tomas Jonsson, 27 år, Trehörningsjö
  31. Susanne Gärtner, 29 år, Gullänget
  32. Alexander Nordlund, 20 år, Örnsköldsvik
  33. Anita Söderström, 69 år, Stranne
  34. Mikael Hedin, 36 år,Örnsköldsvik
  35. Agnetha Alenius-Madsen, 37 år, Ulvön
  36. Lars-Olof Olsson, 63 år, Brösta
  37. Agneta Lindgren, 60 år, Husum
  38. Uno Edlund, 68 år, Hemling
  39. Sari Hållberg, 45 år, Banafjäl
  40. Sören Norberg, 57 år, Gideå
  41. Kristina Sjöblom, 45 år, Svartby
  42. Torbjörn Westman, 52 år, Örnsköldsvik
  43. Johanna Svensson, 19 år, Örnsköldsvik
  44. Christer Nylander, 55 år, Gullänget
  45. Susanne Tundal, 53 år, Björna
  46. Anders Byström, 56 år, Örnsköldsvik
  47. Kristina Widmark-Häggström, 46 år, K-holmen
  48. Anders Ölund, 54 år, Skede
  49. Kjell-Åke Larsson, 65 år, Bonäset
  50. Peder Johansson, 55 år, Örnsköldsvik
  51. Tommy Edlund, 50 år, Sund
  52. Tony Nilsson, 46 år, Bjästa
Örnsköldsviks Norra
0002-00082

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Dan Olsson, Arnäs, Kommunalråd
  2. Kristina Karlström-Hallin, Sidensjö, Ekonom
  3. Emil Källström, Domsjö, Studerande
  4. Anna-Lena Holmström, Gideå, Beroenderådgivare
  5. Edit Persson, Anundsjö, Ekonom
  6. Roland Wikner, Bjästa, Egen företagare
  7. Anna-Lena Lindberg, Husum, Grundskolelärare
  8. Erik Nordlander, Björna, fd Lärare
  9. Ulrik Ulander, Husum, Koordinator
  10. Lena Lindgren, Björna, Vårdutvecklare
  11. Carina Kock, Domsjö, Ekonom
  12. Björn Edlund, Trehörningsjö, Pensionär
  13. Maria Westin, Arnäs, Receptionist
  14. Natalia Antonova Gahlin, Arnäsvall, VD
  15. Göran Algotsson, Anundsjö, Verkstadsarbetare
  16. Jan Sehlin, Hemling, Högstadielärare
  17. Louise Johansson, Örnsköldsvik, Skogs-/Butiksägare
  18. Jonas Markusson, Arnäs, Utvecklingsingenjör
  19. Ann-Britt Svensson, Mo, Undersköterska
  20. Hans Hägglund, Örnsköldsvik, Egen företagare
  21. Irene Sjödin, Anundsjö, Undersköterska
  22. Anna-Britta Åkerlind, Domsjö, Informationskonsult
  23. Björn Olsson, Arnäs, Industriarbetare
  24. Gunilla Kallin, Mo, fd Husmor
  25. Ulrik Sellgren, Arnäs, Lantbrukare
  26. Kristina Granlöf, Mo, Ingenjör
  27. Lasse Pettersson, Arnäs, Arbetssökande
  28. Karin Näslund, Örnsköldsvik, Undersköterska
  29. Ragnhild Persson, Mo, Pensionär
  30. Robert Bylund, Anundsjö, Lantbrukare
Örnsköldsvik
0004-00898

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnar Melin, fabriksarbetare, Kvaved
  2. Åsa Nygren, socionom, Örnsköldsvik
  3. Kurt Enberg, kyrkoherde, Bonäset
  4. Bror Wallström, egen företagare, Sillviken
  5. Berit Bengtsdotter, förskollärare, Köpmanholmen
  6. Hans Delén, f d kriminalinspektör, Örnsköldsvik
  7. Kerstin Berglund-Lindgren, fil.kand, Överhörnäs
  8. Magnus Melin, yrkeschaufför, Kvaved
  9. Lena Jonsson, brevbärare, Billsta
  10. Knut Nordin, företagsekonom, Sillviken
  11. Siw Bylin, diakon, Husum
  12. Nils J Lundgren, präst, Örnsköldsvik
  13. Ann-Kristin Enberg, diakon, Bonäset
  14. Jöran Lundberg, pensionär, Långviksmon
  15. Iréne Wallström, egen företagare, Sillviken
  16. Bengt Genberg, körsnär, Skallören
  17. Gösta Nordberg, lärare, Husum
  18. Tommy Olofsson, tandläkare, Moliden
  19. Kent Gidlöf, ingenjör, Arnäsvall
Örnsköldsviks kommun
0003-01787

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Magnus Aasa, Präst, Musiker, Örnsköldsvik
  2. Soledad Henriquez, Arbetsförmedlare, Domsjö
  3. Lars Eidenvall, VD, Själevad
  4. Birgitta Sedin, Enhetschef, Sidensjö
  5. Göran Brorsson, Lärare, Domsjö
  6. Lars Forssén, Örnsköldsvik
  7. Maria Gulliksson, Järved
  8. Sandra Edin, Förskollärare, Överhörnäs
  9. Curt Eriksson, Företagare, Örnsköldsvik
  10. Per Sundin, Civilingenjör, Örnsköldsvik
  11. Maria Nordberg, Norrvästansjö
  12. Hanna Sydhage, Örnsköldsvik
  13. Roland Nordin, Regionchef, Domsjö
  14. Åsa Sydhage, Örnsköldsvik
  15. Bengt Skogetun, Örnsköldsvik
  16. Ulla Talus, Undersköterska, Domsjö
  17. Abbas Assaf, Företagare,Örnsköldsvik
  18. Mona Lundqvist, Billsta
  19. Göran Åström, Örnsköldsvik
  20. Margit Forssén, Örnsköldsvik
  21. Håkan Jonsson, Studerande, Domsjö
  22. Cristina Göransson, Björna
  23. Thor Bygdén, Mellansel
  24. Maude Westman, Pensionär, fd sjuksköterska, Överhörnäs
  25. Josef Lundkvist, Företagare,Örnsköldsvik
  26. Maria Berggren, Kurator, Sidensjö
  27. Thomas Nordström, Ingenjör, Husum
  28. Maude Eriksson, Ekonom, Örnsköldsvik
  29. Gösta Söderström, Överhörnäs
  30. Gunnel Sedin, Själevad
  31. Marie Jonzon, Överhörnäs
  32. Mande Mwanza Gil, Företagare, Sidensjö
  33. David Johnsson, Mellansel
  34. Karin Nilsson, Skorped
  35. Sten Lundin, Domsjö
  36. Michal Zakolski, Socionom, Fil. Kand, Bredbyn
  37. Sven-Olov Hellholm, Arnäsvall
  38. Emelie Nixon, Arnäsvall
  39. Birgitta Sjöström-Aasa, Präst, Örnsköldsvik
Örnsköldsvik
0068-00652

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jakob Norstedt-Moberg, egenföretagare, Bonäset
  2. Ann Kristin Schipper, sjuksköterska, Kroksta
  3. Jakob Lundgren, student, Örnsköldsvik
  4. Carl T Granatenhielm, arkeolog, Skorped
  5. Markus Byström, student, Centrum
  6. Harald Öberg, egenföretagare, Brösta
  7. Robert Selling, kemist, Skagshamn
  8. Mari Lundstedt, undersköterska, Gullänget
  9. Eva Selling, miljöingenjör, Skagshamn
Örnsköldsvik
0055-01908

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Näslund, 47, Själevad
  2. Camilla Svensson, 33, Örnsköldsvik
  3. Per Hörnblad, 69, Sidensjö
  4. André Nilsson-Hugo, 30, Arnäsvall
  5. Anna Hägglund, 36, Örnsköldsvik
  6. Anita Danielsson, 66, Solberg
  7. Mattias Rosdahl, 37, Domsjö
  8. André Lindström, 24, Bredbyn
  9. Magnus Ekwall, 67, Arnäsvall
  10. Josefin Strömberg, 20, Örnsköldsvik
  11. Babak Eshragi, 37, Örnsköldsvik
  12. Bodil Sidén, 18, Örnsköldsvik
  13. Helén Östmar Rosdahl, 61, Domsjö
  14. John Nilsson, 79, Björna
  15. Rune Lundberg, 81, Örnsköldsvik
  16. Thomas Eriksson, 30, Arnäsvall
  17. Osmo Heinonen Näslund, 75, Husum
  18. Lars Fossum Hägglund, 36, Järved
  19. Åsa Nilsson, 48, Örnsköldsvik
  20. Willy Meshe Bikumbu, 43, Örnsköldsvik
  21. Nils Bohman, 25, Örnsköldsvik
  22. Gunilla Ekwall, 67, Arnäsvall
  23. Magnus Lundmark, 38, Örnsköldsvik
  24. Thomas Carlsson, 41, Domsjö
  25. Anders Asp, 41, Örnsköldsvik
  26. Hans-Eric Hägglund, 67, Örnsköldsvik
  27. Simon Bylund, 19, Myckelgensjö
Örnsköldsviks kommun
0001-01230

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingrid Ågren, rektor
  2. Jarl Strömbäck, sjökapten
  3. Ingrid Stoltz, vårdare
  4. Holger Hällström, snickare
  5. Linda Eriksson, skolassistent
  6. Jan Blomqvist, lokalvårdare
  7. Camilla Adam, lärare
  8. Kurt-Åke Schünemann, div.arbetare
  9. Laila Larsson, ekonomibiträde
  10. Roland Bodin, snickare
  11. Lars Dahlqvist, producent
  12. Bengt Ivansson, lärare
  13. Ingemar Petersson, lärare
  14. Bernt Larsson, fabriksarbetare
  15. Jan Nilsson, skogsarbetare
  16. Kjell Wiklund, chaufför
Örnsköldsvik
0107-01489

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Stefan Sundberg, konsult, 40 år, Örnsköldsvik
  2. Håkan Jansson, tekniker, 47 år, Örnsköldsvik
  3. Tage Höglund, pensionär, 59 år, Örnsköldsvik
  4. Lars Kullberg, pensionär, 71 år, Örnsköldsvik
  5. Erik Persson, studerande, 19 år, Mellansel
Örnsköldsviks kommun
0110-01898

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Hedell, 51 år
  2. Malin Wågberg, 22 år
  3. Göran Wåhlstedth, 50 år
  4. Susann Persson, 49 år
  5. Gunnar Eklöf, 58 år
  6. Annelie Lindström, 59 år
  7. Ove Johnsson, 68 år
  8. Pauli Muhonen, 59 år
  9. Thommy Edlund, 58 år
  10. Peter Strandman, 39 år
  11. Mikael Strandman, 47 år
Örnsköldsvik
0005-03285

http://www.val.se