Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Kramfors - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Micael Melander, Byggnadsarbetare, Kramfors
  2. Eva Sonidsson, Konsumentvägledare, Östmarkom
  3. Rainor Melander, Arbetare, Bollstabruk
  4. Gudrun Sjödin, Ekonomiassistent, Kramfors
  5. Thomas Näsholm, Arbetsledare,Kramfors
  6. Malin Svanholm, Handledare, Kramfors
  7. Jonne Norlin, Byggnadsträarbetare, Kramfors
  8. Kristina Löfroth, Försäkringstjänsteman, Sandöverken
  9. Rolf Eriksson, Folkbildare, Kramfors
  10. Eva Lygdman, Förskollärare, Väja
  11. Christer Sonidsson, Chaufför, Docksta
  12. Maria Sjölund, Studerande, Kramfors
  13. Mats de Vahl, Konstnär, Bjärtrå
  14. Siw Sachs, Undersköterska, Nordingrå
  15. Hans Söderlund, Pensionär, Noraström
  16. Agneta Carlsson, Undersköterska, Kramfors
  17. Sven-Åke Sjödin, Tillgänglighetskonsult, Kramfors
  18. Susanne Viklund, Ombudsman, Kramfors
  19. Jan Mellander, Marknadsekonom, Sandöverken
  20. Katariina Haukirauma, Lärare, Kramfors
  21. Grels Johansson, Byggnadsträarbetare, Kramfors
  22. Sylvia Sandin, Informatör, Kramfors
  23. Jan Sahlén, Enhetschef, Bjärtrå
  24. Lena Björn, Coch/Integrationshanläggare, Bjärtrå
  25. Bo Berglund, Kriminalvårdare,Strömnäs
  26. Jenny Westerlund, Beteendevetare, Kramfors
  27. Per-Eric Larsson, Arbetsledare, Sandöverken
  28. Mona Fagerlund, Konferensvärd, Bollstabruk
  29. Chekol Getahun, Cncoperatör, Kramfors
  30. Viktoria Näsström, Assistent, Kramfors
  31. Niklas Börjesson, Lärare, Kramfors
  32. Britt-Sofi Sundström, Pensionär, Skog
  33. Kjell Abrahamsson, Kommunalarbetare, Rystrand
  34. Ulla-Karin Hellström-Sahlén, Föreståndare, Bjärtrå
  35. Sven Palmqvist, Studerande, Bollstabruk
  36. Annica Johansson, Biomaskinist, Kramfors
  37. Thomas Fahlin, Kontorist, Kramfors
  38. Christina Nordlund, Barnsköterska, Lunde
  39. Kenneth Sahlin, Drifttekniker, Kramfors
  40. Sofie Hellman, Frisör, Bollstabruk
  41. Örjan Edström, Byggnadsarbetare, Kramfors
  42. Kerstin Frånlund, Barnskötare, Nyland
  43. Kurt Larsson, Kyrkågårdsföreståndare, Kramfors
  44. Solveig Högblom, Internatföreståndare, Sandöverken
  45. Lars Carlsson, Pensionär, Kramfors
  46. Marianne Hägglund, Leg.sjuksköterska, Bollstabruk
  47. Sven-Erik Sandström, Verkstadsarbetare, Mjällom
  48. Elisabet Ulander-Nilsson, Skötare, Kramfors
  49. Bo Gunnar Nordin, Pensionär, Dynäs
  50. Roland Gradin, Forskare, Kramfors
Kramfors
0002-00196

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bertil Böhlin, Ullånger, Oppositionsråd
  2. Birgitta Widerberg, Nänsjö, Fil kand
  3. Hans Hedlund, Noraström, Landstingsråd
  4. Anette Lundkvist, Nordingrå, Skribent
  5. Per-Henrik Bodin, Styrnäs, Rektor
  6. Annika Östman, Vibyggerå, Förskollärare
  7. Bo Fröberg, Dal, Byggnadsingenjör
  8. Ida Söderberg, Ullånger, Inflyttningsledare
  9. Clyde Lindström, Bollstabruk, fd Företagare
  10. Magnus Svensson, Ullånger, Taxiförare
  11. Ann-Louise Zetterblad, Noraström, Studie- och yrkesvägledare
  12. Tord Nylén, Väja, Åkeriägare
  13. Michael Högberg, Vibyggerå, Entreprenör
  14. Maria Boman, Dal, Informatör
  15. Inga-Britt Andersson, Ullånger, Kanslist
  16. Sten Bölenius, Docksta, Lantbrukare
  17. Birger Byström, Nordingrå, Lantbrukare
  18. Karl-Erik Åkerlund, Dal, Lantbrukare
  19. Åsa Svensson, Torsåker, Personlig assistent
  20. Hans Åkermark, Dal, Företagsledare
  21. Lars-Erik Viklund, Ullånger, Åkeriägare
  22. Ingrid Eriksson, Dal, Språklärare
  23. Kurt Eriksson, Dal, Lantbrukare
  24. Thomas Eriksson, Dal, Lantbrukare
  25. Jens Lundström, Ullånger, Snickare
  26. John Lundström, Ullånger, Egen företagare
  27. Owe Säfström, Bollstabruk, Arbetskonsulent
Kramfors
0004-02136

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Henrik Edlund, civilingenjör, Kramfors
  2. Kristofer Laukka, lärare, Kramfors
  3. Ritva Andersson, föreståndare, Lugnviksstrand
  4. Peter Edwall, civilingenjör, Bollstabruk
  5. Bo Solin, snickare, Bollstabruk
  6. Marianne Eriksson, pensionär, Sandviken
  7. Svante Ivarsson, redaktör, Grössjö
  8. Leif Eriksson, teletekniker, Sandviken
  9. Miriam Swedengren, sömmerska, Skog
  10. John Andersson, varvsarbetare, Lugnviksstrand
  11. Dan Wikner, redaktör, Kramfors
  12. Thomas Tillström, egen företagare, Bjärtrå
Kramfors kommun
0003-01465

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bo Grafström, 60år, lärare
  2. Margareta Högberg, 58år, diakoniassistent
  3. Lars Köhnberg, 60år
  4. Ronnie Larsson, 51år, företagare
  5. Eva Köhnberg, 58år, distriktssköterska
  6. BrorJohnny Nyrén, 63år, samordnare
  7. Helena Lilja, 57år, barnsjuksköterska
  8. Stig Perbo, 66år, konsult
  9. Greta Siltberg, 80år, vicevärd
  10. Sven Brandt, 84år, pensionär
  11. Ulla Eriksson, 77år
  12. Eije Öhman, 66år, pensionär
Kramfors
0068-00258

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rolf Andersson, 59 år, tekniker, Noraström
  2. Christina Kronlid, 49 år, lärare, Nordingrå
  3. Bengt Jonasson, 65 år, snickare, Noraström
  4. Michaela Baumann, 20 år, student, Noraström
  5. Leo von Euler, 45 år, företagare, Nordingrå
  6. Stefan Granbäck, 52 år, planerare, Nordingrå
  7. Eva Andersson, 54 år, psykolog, Noraström
  8. Jakob Baumann, 64 år, slöjdare, Noraström
  9. Peter Edholm, 52 år, lantbrukare, Nordingrå
  10. Eva Törnquist, 63 år, speciallärare, Nordingrå
Kramfors
0055-01070

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Johan Nordenmark, Fd. lärare, Nordingrå
  2. Monica Bruman, Lärare, Nyadal
  3. Olle Svanholm, Lantbrukare, Sunnanåker
  4. Johanna Hörnkvist, Kundtjänst, Kramfors
  5. Michael Steger, Projektledare, Styrnäs
  6. Lars-Erik Forsman, Greenkeeper, Nordingrå
  7. Therese Lockner, Studerande, Grista
  8. Ragna Sundström, Kokerska, Ullånger
  9. Owe Hamberg, Fd. kriminalvårdare, Nyland
  10. Jan-Olof Edlund, Skogsvårdskonsulent, Rävsön
  11. Åke Molander, Handelslärare, Ed
  12. Bengt Sundström, Lantbrukare, Roted
  13. Hans-Erik Fröberg, Lantbrukare, Rävsön
Kramfors Kommun
0001-01226

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Thomas Lundberg, barnläkare, 63 år, Lugnvik
  2. Ulla Olofsson, sjuksköterska, 64 år, Sandslån
  3. Jon Björkman, förskollärare, 39 år, Kramfors
  4. Anita Johansson, pensionär, 50 år, Lunde
  5. Olle Granath, socialarbetare, 32 år, Svanö
  6. Maria Thunberg, studerande, 30 år, Kramfors
  7. Svante Jönsson, rektor, 58 år, Skog
  8. Lena Thorsson-Fahlén, sjuksköterska, 53 år, Kramfors
  9. Per-Olof Axelsson, gymnasielärare, 57 år, Nyland
  10. Christina Olofsson, jobbcoach, 26 år, Kramfors
  11. Urban Henriksson, pensionär, 68 år, Kramfors
  12. Eva Tånneryd, förskollärare, 55 år, Kramfors
  13. Lennart Johansson, psykolog, 66 år, Kramfors
  14. Gun Larsson, pensionär, 67 år, Bjärtrå
  15. Kirsti Axelkvist, pensionär, 67 år, Skog
  16. Eliaz Nässén, studerande, 19 år, Kramfors
Kramfors
0005-03287

http://www.val.se