Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Sundsvall - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anita Bdioui, 52 år, Ljustadalen
  2. Peder Björk, 34 år, Bosvedjan
  3. Diana Kapitanska, 47 år, Skönsberg
  4. Kjell Andersson, 65 år, Skönsberg
  5. Marie Sjöbom-Olsson, 42 år, Sundsbruk
  6. Roland Grafström, 70 år, Skönsberg
  7. Joanna Fenell, 31 år, Bosvedjan
  8. Stefan Broman, 32 år, Haga
  9. Veronica Österlund, 54 år, Skönsberg
  10. Lars-Åke Andersson, 49 år, Haga
  11. Johanna Bergsten, 26 år, Korsta
  12. Patrik Eriksson, 25 år, Bosvedjan
  13. Mari Marell, 45 år, Bosvedjan
  14. Petter Stenberg, 31 år, Bosvedjan
  15. Lena Sjölén, 54 år, Sundsbruk
  16. Evert Nederberg, 62 år, Haga
  17. Therese Westin, 25 år, Ljustadalen
  18. Henrik Wikström, 37 år, Haga
  19. Ann Svensson, 68 år, Skönsberg
  20. Theo Caldwell, 34 år, Haga
  21. Karolina Jönsson, 32 år, Gudmunsbyn
  22. Stig Löf, 67 år, Bosvedjan
  23. Lennart Uggeldahl, 67 år, Skönsberg
  24. Ulf Broman, 63 år, Bosvedjan
  25. Ulf Flach, 29 år, Sundsbruk
  26. Lars-Olov Norberg, 65 år, Johannedal
Sundsvalls Första
0002-01454
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Hedenius, 54 år, Njurunda
  2. Bodil Hansson, 34 år, Skönsmon
  3. Olle Åkerlund, 50 år, Alnö
  4. Janina Öhrberg, 53 år, Kvissleby
  5. Leif Nilsson, 54 år, Skönsmon
  6. Åsa Ulander, 44 år, Alnö
  7. Håkan Byberg, 63 år, Njurunda
  8. Soili Sollén, 52 år, Skönsmon
  9. Jonas Väst, 35 år, Skönsmon
  10. Dorthy Eriksson, 52 år, Kvissleby
  11. Börje Bergström, 66 år, Alnö
  12. Adele Flodin, 54 år, Njurunda
  13. Michael Sjödin, 39 år, Njurunda
  14. Åsa Selander, 45 år, Ankarsvik
  15. Stefan Eriksson, 47 år, Skönsmon
  16. Arianne Sundman, 41 år, Alnö
  17. Kjell Forslund, 68 år, Njurunda
  18. Laila Ågren, 68 år, Skönsmon
  19. Mats-Åke Andersson, 51 år, Bredsand
  20. Carina Staf, 31 år, Njurunda
  21. Christer Ersson, 42 år, Njurunda
  22. Rose-Marie Antoníc, 41 år, Alnö
  23. Anders Nieminen, 50 år, Kvissleby
  24. Inger Arvidsson, 49 år, Njurunda
  25. Maj-Inger Andersson, 60 år, Bredsand
Sundsvalls Andra
0002-01458
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Joao Pinheiro, 58 år, Haga
  2. Elisabeth Unander, 60 år, Sundsvall
  3. Roger Johansson, 47 år, Sundsvall
  4. Christina Nordenö, 56 år, Granlo
  5. Niklas Säwén, 18 år, Sundsvall
  6. Cathrine Edström, 52 år, Sundsvall
  7. Ronny Fröwall, 45 år, Nacksta
  8. Camilla Edvall, 43 år, Sundsvall
  9. Olof Andersson, 58 år, Sundsvall
  10. Priscilda Helenius, 58 år, Nacksta
  11. Leif Wiklund, 47 år, Sundsvall
  12. Annika Kallin, 48 år, Sundsvall
  13. Robin Sjölén, 27 år, Sundsvall
  14. Sameer Lafta, 57 år, Nacksta
  15. Therese Nyhman, 31 år, Sundsvall
  16. Hans Backlund, 52 år, Sundsvall
  17. Maria Antonic´, 60 år, Nacksta
  18. Harry Kothala, 42 år,Sundsvall
  19. Roger Lindell, 37 år, Nacksta
  20. Åke Näsholm, 68 år, Nacksta
Sundsvalls Tredje
0002-01461
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Österlund, 58 år, Matfors
  2. Martin Johansson, 45 år, Matfors
  3. Lena Sjöberg, 51 år, Stöde
  4. Jan-Olov Lampinen, 58 år, Granloholm
  5. Ulla-Britt Lagergren, 64 år, Matfors
  6. Tommy Eriksson, 57 år, Matfors
  7. Marianne Sjöblom, 66 år, Granloholm
  8. Burhan Hussain, 54 år, Granloholm
  9. Linda Asplund-Bogstag, 39 år, Kovland
  10. Christoffer Lönn, 20 år, Granlo
  11. Ann-Charlotte Evrung, 46 år, Liden
  12. Bo Markusson, 54 år, Granloholm
  13. Lisa Lööf, 18 år, Matfors
  14. Niclas Burvall, 28 år, Granloholm
  15. Britt-Marie Ståhl Olsson, 52 år, Liden
  16. Magnus Ragnarsson, 35 år, Granloholm
  17. Malin Larsson, 30 år, Stöde
  18. Ulf Sjölinder, 54 år, Stöde
  19. Carina Berglind, 49 år, Granloholm
  20. Leif Söderberg, 68 år, Indal
  21. Jessica Höglin, 32 år, Matfors
  22. Göran Loviken, 72 år, Holm
  23. Sara Osman, 18 år, Granloholm
  24. Lena Brunzell, 61 år, Granloholm
Sundsvalls Fjärde
0002-01463

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Reinhold Hellgren, 48 år, Företagare, Sundsvall
  2. Linnéa Kjellman, 61 år, Omprövare, Attmar
  3. Hans Forsberg, 26 år, Företagare, Njurunda
  4. Mats Mehlin, 58 år, Skogsbrukare, Liden
  5. Åsa E Melander, 50 år, Lärare, Sundsvall
  6. Kjell Bergkvist, 55 år. Mjölkproducent, Kovland
  7. Jan-Olov Sellén, 63 år, Egen företagare, Selånger
  8. Maria Åström, 47 år, Civilingenjör, Indal
  9. Anders Henriksson, 53 år, Läkare/Civilingenjör, Alnö
  10. Jan-Ola Andersson, 57 år, Lantbrukare, Attmar
  11. Anders Larsson, 51 år, Yrkeslärare, Kvissleby
  12. Helén Löfblad, 45 år, Distriktsvetrinär, KovlandSundsvall
  13. Calle Jonsson, 45 år, Ombudsman, Alnö
  14. Håkan Frisk, 36 år, Lärare, Alnö
  15. Björn Hallström, 51 år, Fritidsledare,
  16. Lars Westerlund, 48 år,Yrkeschaufför, Sundsvall
  17. Göran Söderblom, 70 år, Pensionär, Indal
  18. Yvonne Flodén, 45 år, Behandl.ass., Kvissleby
  19. Jörgen Unander, 37 år, Rörläggare, Liden
  20. Martin Eriksson, 37 år, Gymnasielärare, Alnö
  21. Jannice Larsson, 39 år, Gymnasielärare, Njurunda
  22. Roland Hultman, 59 år, Egen företagare, Holm
  23. Erik Thunström, 51 år, Upphandlare, Sundsvall
  24. Barbro Enarsson, 70 år, Specialpedagog, Sundsvall
  25. Björn Kjellman, 63 år, Lantbrukare, Attmar
  26. Daniel Thorin, 33 år, Civilingenjör, Sundsvall
  27. Karl-Åke Karlsson, 44 år, Lantbrukare, Kvissleby
  28. Inga-Sara Cardell, 60 år, Kokerska, Sundsvall
  29. Sten Lundgren, 57 år, Lokförare, Sundsvall
  30. Bengt-Ivar Sällstedt, 68 år, Fd Entrepr.ingenjör, Alnö
Sundsvall
0004-01423

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars Persson, gruppledare, Sundsvall
  2. Annelie Luthman, bankchef, Sundsvall
  3. Stefan Falk, docent, Sundsvall
  4. Ingeborg Wiksten, länsombudsman, Njurunda
  5. Leif Carlsson, seniorkonsult, Alnö
  6. Maria Lilja, statsvetare, Kvissleby
  7. Arne Engholm, regionansvarig, Sundsvall
  8. Ulla Norgren, seniorkonsult, Stöde
  9. Tobias Schelin, studerande, Sundsvall
  10. Maria Räfsbäck, utredare, Sundsvall
  11. Andreas Nilsson, undersköterska/skötare, Sundsvall
  12. Marie Melsom, pedagog, Sundsvall
  13. Pär Hammarberg, politisk sekreterare, Matfors
  14. Johanna Höckert, kulturproducent, Sundsvall
  15. Andreas Åslin, lärare, Johannedal
  16. Mi Berglin, studerande, Sundsbruk
  17. Anders Larvia, gymnasielärare, Sundsvall
  18. Inga-Lill Hägglund, distriktssköterska, Alnö
  19. Jonas Öhrnell, civilingenjör, Sundsbruk
  20. Ulla Grelsson, ingenjör, Holm
  21. Anna Cengiz, sjuksköterska, Sundsvall
  22. Anders Persson, studerande, Matfors
  23. Margareta Westerlund, behandlingsassistent, Sundsvall
  24. Christian Olofsson, floor manager, Sundsvall
  25. Eva Losinsky, ekonom, Alnö
  26. Lorna Ramirez, advokat, Liden
  27. Marie Sundman, studerande, Sundsvall
  28. Christina Eriksson, terapeut, Sundsvall
  29. Don Rösberg, tandläkare, Sundsvall
  30. Niklas Johansson, processoperatör, Sundsvall
  31. Jan Åsberg, ordf. SRF Sundsvall, Sundsvall
Sundsvalls kommun
0003-03305

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Brynielsson, Gruppledare, Njurunda
  2. Liza-Maria Norlin, Riksdagsledamot, Haga
  3. Bertil Hörnqvist, Regionchef, Bosvedjan
  4. Birgitta Rönnquist, Tjänsteman, Östermalm
  5. Karl-Erik Lundin, Lärare, Sallyhill
  6. Lena Nordin, Socionom, Haga
  7. Gamil Marzouki, Hovmästare, Sundsbruk
  8. Berit Andersson, Pensionär, Alnö
  9. Lars Holmgren, Marknadsekonom, Bydalen
  10. Miriam Monsell, Ekonom, Alnö
  11. Lars Ågren, Pensionär, Haga
  12. Britt-Mari Brynielsson, Förskollärare, Njurunda
  13. Tomas Svedberg, Försäljningschef, Alnö
  14. Mona Åsbringer-Eriksson, Stöde
  15. Berndt Wikman, Föreståndare, Skönsmon
  16. Hanh Nilsson, Apotekstekniker, Granlo
  17. Anders Mähler, Pensionär, Sundsbruk
  18. Yvonne Bengtsson, Butikschef, Södermalm
  19. Christer Rösth, Företagare, Södermalm
  20. Harriet Olsén, Butiksbiträde, Centrum
  21. Bertil Edbladh, Pensionär, Skönsmon
  22. Gudrun Nettelvik, Diakon, Granlo
  23. Gunnar Åström, Pensionär, Haga
  24. Elisabeth Walfridsson, Pensionär, Södermalm
  25. Barry Cotz, Företagare, Granlo
  26. Rode Nordin, Administratör, Haga
  27. Karl-Erik Öberg, Butikschef, Granlo
  28. Ann-Katrin Holmgren, Biomedicinsk analytiker, Bydalen
  29. Josef Nordin, IT-arkitekt, Sidsjö
Sundsvall
0068-03392

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sverker Ottosson, 44 år, socialarbetare, Alnö
  2. Ingrid Möller, 63 år, arbetsterapeut, Södermalm
  3. Mathias Rex, 25 år, kanslist, Haga
  4. Maria Algotsson, 38 år, studerande, Njurunda
  5. Angel Villaverde, 47 år, gymnasielärare, Ljustadalen
  6. MariAnne Andersson, 47 år, fotograf, Östermalm
  7. Bengt Nilsson, 70 år, pensionär, Södermalm
  8. Tina Hellberg, 39 år, IT-tekniker, Kvissleby
  9. Sture Norlin, 64 år, utbildningsstrateg, Njurunda
  10. Vanusia Da Silva, 47 år, undersköterska, Nacksta
  11. Jan-Olof Tedebrand, 65 år, naturvårdare, Selånger
  12. Linn Glad, 26 år, miljövetare, Njurunda
  13. Gunnar Farm, 58 år, egenföretagare, Norrmalm
  14. Birgitta Skoglund, 50 år, civilekonom, Granlo
  15. Birgir Hjörleifsson, 53 år, småföretagare, Granlo
  16. Lena Schölander, 58 år, utredare, Haga
  17. Anders Brunberg, 28 år, grafisk formgivare, Östermalm
  18. Kerstin Bagge, 72 år, pensionär, Granlo
  19. Iso Porovic, 45 år, regissör, skådespelare, Skönsberg
  20. Runa Forsman, 73 år, f.d. apotekare, Bydalen
  21. Toran Kurbanov, 43 år, bussförare, Granloholm
  22. Anette Nordstedt, 63 år, förskollärare, Matfors
  23. Dick Sörholm, 49 år, ingenjör, Stöde
  24. Inger Paulsson, 68 år, socionom, Njurunda
  25. Hamlet Mirjamsdotter, 19 år, studerande, Sallyhill
  26. Petra Staav, 39 år, advokatssekreterare, Skönsmon
  27. Torbjörn Forsman, 43 år, konstruktör, Alnö
  28. Monika Engqvist, 59 år, lärare, Matfors
  29. Olov Junker, 23 år, studerande, Haga
  30. Klas Forsman, 73 år, universitetslektor, Bydalen
  31. Anders Engqvist, 64 år, företagare, Matfors
Sundsvall
0055-00226

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Magnus Sjödin, 39, Oppositionsråd, Sundsbruk
  2. Eva Lohman, 61, Lärare, Centrum
  3. Sven Bredberg, 68, Fd. Officer, Haga
  4. Malin Broström, 38, Kommunikationsstrateg, Sundsvall
  5. Habib Effati, 54, Civilingenjör, Södermalm
  6. Sara Andersson, 42, Företagare, Njurunda
  7. Per Wahlberg, 43, Politisk sekreterare, Haga
  8. Rodney Engström, 61, Ekonom, Haga
  9. Mikael Gäfvert, 49, Pol.mag., Centrum
  10. Else Ammor, 48, Jurist, Centrum
  11. Per-Magnus Forsberg, 42, Civilingenjör, Sidsjö
  12. Elisabeth Gisslin Burman, 63, Medicinsk fotvårdsspecialist, Bergsåker
  13. Tom Emanuelz, 62, Fd. ICA-handlare, Sundsvall
  14. Erland Solander, 45, Tulltjänsteman, Matfors
  15. Alexandra Westman, 21, Studerande, Haga
  16. Mats-Johan Adner, 49, VD, Bosvedjan
  17. Stefan Alm, 30, Skönsmon
  18. Efva Åström, 67, Arbetsiljöinspektör, Granlo
  19. Bertil Swenson, 65,Tjänsteman, Skönsmon
  20. Ulla-Carin Åslund Andersson, 65, Fd. rektor, Östermalm
  21. Elin Nilsson, 18, Studerande, Sundsvall
  22. Daniel Lundin, 41, Lärare, Johannedal
  23. Pär Ahlberg, 53, Leg. läkare, Södermalm
  24. Viktoria Jansson, 21, Studerande, Korsta
  25. Hjördis Bredberg, 69, Fd. adjunkt, Haga
  26. Margareta Engström, 61, Vårdlärare, Haga
  27. Tomas Östman, 46, Kvarsätt
  28. Jan Heijbel, 70, Pensionär, Centrum
  29. David Svensson, 30, Lärare, Sundsvall
  30. Lars Löfgren, 33, Marknadsförare, Sundsvall
  31. Börje Israelsson, 64, IT-konsult, Alnö
  32. Christina Ericsson, 32, Hovmästare, Alnö
  33. Åse Johansson, 63, Fd. Distriktschef, Njurunda
  34. Jörgen Tjernell, 40, Laborant, Njurunda
  35. Sigbritt Ericsson, 68, Socionom, Haga
  36. Inga-Britta Karlsson, 63, Lärare, Sundsvall
  37. Peter Jacobsson, 54, Sjukpensionär, Sallyhill
  38. Eva Norén, 57, Vårdlärare, Bosvedjan
  39. Marianne Nilsson, 72, Pensionär, Matfors
  40. Bo Bergh, 62, Rehabiliterare, Sundsvall
  41. Patrik Gustavsson, 42, Specialisttekniker IT, Södermalm
  42. Jennie Stockhaus, 34, Maskinoperatör, Stöde
  43. Barbro Larsson, 33, Civilekonom, Sundsvall
  44. Eva Lundgren, 63, Ingenjör, Korsta
  45. Gunilla Molin, 46, Fil. mag., Sundsvall
  46. Mats Ågebrant, 47, Politisk sekreterare, Skönsberg
  47. Jörgen Nilsson, 76, Driftsingenjör, Matfors
Sundsvalls kommun
0001-02415

Rättvisepartiet Socialisterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Rättvisepartiet Socialisterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Stefan Lundqvist, behandlingsassistent
  2. Per Johansson, sjuksköterska
  3. Therese Lindberg, lärare
  4. Mattias Lantz, studerande
  5. Gudrun Åhslund, pensionär
Sundsvall kommun
0131-01776

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sten Rigedahl, författare
  2. Bo Forsgren, ingenjör
  3. Margareta Candell, speciallärare
  4. Barbro Mattsson, f.d. sjukvårdsanställd
  5. Kjell Eriksson, köpman
  6. Kerstin Sundling, lärare
  7. Karl-Erik Blomkvist, telemontör
  8. Arne Bufvers, socionom
  9. Jan-Olof Sehlin, ingenjör
  10. Sven Löfgren, f.d. avdelningschef
  11. Göran Bylund, ingenjör
  12. Tord Pettersson, chaufför
  13. Arne Grelsson, f.d. regionchef
Sundsvall
0107-01506

Sundsvalls framtid

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sundsvalls framtid

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ingvar Jakobsson
  2. Caroline Nilsson
  3. Josefine Krantz
  4. Leif Billström
  5. Maria Eriksson
  6. Bo Eklöf
  7. Helena Lundin
  8. Hans-Åke Johansson
  9. Kicki Jansson
  10. Marcus Hamrin
  11. Cassandra Stewart
  12. Gustav Johansson
  13. Caroline Keiser
  14. Kjell Sundberg
Sundsvall
0974-03555

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Johnny Skalin, pol.sekreterare, 32 år, Kvissleby
  2. Sven Nordlund, pensionär, 77 år, Sundsvall
  3. Anna Walfridsson, servitris, 21 år, Stöde
  4. Jan Björnefax, försäljare, 68 år, Sundsvall
  5. Ove Skalin, pensionär, 63 år, Kvissleby
  6. Jan Selander, arbetssökande, 54 år, Matfors
  7. Lars Skoglund, maskinist, 63 år, Matfors
  8. Staffan Lindgren, pensionär, 68 år, Sundsvall
Sundsvalls kommun
0110-01941

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kim Gudrid Ottosson, miljöinspektör, 60 år
  2. Claes Stockhaus, skötare, 56 år
  3. Annicka Burman, leg. barnmorska, 56 år
  4. Hans Zetterkvist, 49 år
  5. Christiane Rüdiger, leg. sjuksköterska, 37 år
  6. Hicham Elkahtib, expert mänskl.rättigh., 53 år
  7. Ingela Högdahl, politisk sekreterare, 40 år
  8. Niklas Högdahl, mekaniker, 41 år
  9. Liselotte Lindblad Wesslén, leg. sjuksköterska, 47 år
  10. Bo Byström, 71 år
  11. Susanne Sundqvist, sociolog, 47 år
  12. Oscar Gomez-Denis, pensionär, 67 år
  13. Ulla Norlander, skötare, 60 år
  14. Erik-Olov Sundqvist, vårdare, 68 år
  15. Gull-May Gustafsson, pensionär, 72 år
  16. John Berglund, studerande, 25 år
Sundsvall
0005-03284

http://www.val.se