Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Timrå - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ewa Lindstrand, Ombudsman, Ljustorp
  2. Peter Persson, Bussförare, Söråker
  3. Mari Eliasson, Vårdarinna,Timrå
  4. Jan Norberg, Pensionär. Timrå
  5. Pernilla Eurenius, Valkretssekreterare, Sörberge
  6. Mats Wallin, Vårdare, Söråker
  7. Gunilla Pontén, Kontorist, Sörberge
  8. Per-Arne Frisk, Administratör, Sörberge
  9. Pirjo Jonsson, Butikssäljare, Timrå
  10. Berth Henriksson, Herr, Sörberge
  11. Marie Westlund, Vårdarinna, Bergeforsen
  12. Alf Söderlund, Instrumenttekniker, Bergeforsen
  13. Alexandra Kerttu, Projektassistent, Sörberge
  14. Benny Eriksson, Ombudsman, Timrå
  15. Monica Johansson, Undersköterska, Timrå
  16. Bengt Nilsson, Tråddragare, Söråker
  17. Lena Tengerström, Undersköterska, Timrå
  18. Anders Weinemo, Golfbanearbetare, Fagervik
  19. Marina Fasth, Personlig assistent, Sörberge
  20. Anders Rydahl, Lagerarbetare, Sörberge
  21. Eva Norberg, Fru, Söråker
  22. Stefan Dalin, Fil.dr, Timrå
  23. Karina Nordgren, Assistent, Timrå
  24. Håkan Lundberg, Herr, Söråker
  25. Robert Thunfors, Studerande, Söråker
  26. Roger Öberg, Servicetekniker, Ljustorp
  27. Annica Söderberg, Personliug assistent, Sörberge
  28. Per-Arne Olsson, Ingenjör, Bergeforsen
  29. Ann-Margret Bäckström, Fru, Söråker
  30. Alf Edin, Egen företagare, Fagervik
  31. Susanne Suokko, Behandlinspedagog,Fagervik
  32. Lars Berntzén, Turistentreprenör, Timrå
  33. Jennifer Eurenius, Studerande, Sörberge
  34. Lars-Erik Byström, Mekaniker, Sörberge
  35. Inga-Lill Rylander, Fru, Söråker
  36. Patrik Åhlund, Studerande, Timrå
  37. Jeanette Franzén Lundin, Livsmedelsarbetare, Timrå
  38. Ulf Jonsson, Sågverksarbetare, Söråker
  39. Maja Westlund, Kock, Sörberge
  40. Björn Könberg, Fastighetsförvaltare, Timrå
  41. Ingrid Täfvander, Massör, Bergeforsen
  42. Leif Åström, Bussförare, Timrå
  43. Gunilla Nilsson, Barnmorska, Timrå
  44. Lennart Dahlin, Flygplatstekniker, Sörberge
  45. Annelie Edström, Sjuksköterska, Sörberge
  46. Sven Jansson, Projektledare, Söråker
  47. Marie Bergman, Lokalvårdare, Timrå
  48. Olof Norberg, Handläggare, Sörberge
  49. Margareta Renlund, Skötare, Bergeforsen
  50. Patrik Norberg, Fritidsledare, Sörberge
  51. Jeanette Nordin, Lokalvårdare, Sörberge
  52. Paul Nordström, Skötare ,Bergeforsen
  53. Margareta Sandström, Sjuksköterska, Bergeforsen
  54. Anders Sandström, Skötare, Bergeforsen
  55. Lena Eriksson, Projektledare ,Timrå
  56. Michael Lundgren, Medlemshanterare, Timrå
  57. Torbjörn Renlund, Ingenjör, Bergeforsen
  58. Börje Belin, Herr, Timrå
  59. Marie Granström, Barnskötare, Sörberge
  60. Markus Wiberg, Facklig ombudsman, Söråker
  61. Hans-Åke Zachrisson, Chaufför, Söråker
  62. Dennis Nordqvist, Renhållningsarbetare, Söråker
  63. Lena Hallin, Fru, Bergeforsen
Timrå
0002-01145

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars-Erik Nordin, 65 år, Oppositionsråd, Söråker
  2. Anita Wiklander, 50 år, Fil.mag, Söråker
  3. Niklas Edén, 45 år, Ekonom, Ljustorp
  4. Anita Hellstrand, 62 år, Ombudsman, Timrå
  5. Marie Holm, 54 år, Egen företagare, Söråker
  6. Maria Fahlén, 41 år, Egen Företagare, Timrå
  7. Ingvar Smedjegård, 73 år, Ingenjör, Timrå
  8. Pernilla Forsberg, 41 år, Socionom, Timrå
  9. Kurt Sjöstedt, 66 år, Fd. Förs.tj.man, Timrå
  10. Cassandra Fahlén, 20 år, Studerande, Timrå
  11. Lilian Lagergren, 38 år, Pedagog, Söråker
  12. Harriet Sällström, 59 år, Handl. i omsorg., Timrå
  13. Olle Maxén, 78 år, Målare, Bergeforsen
  14. Per Malmsberg, 47 år, Egen företagare, Ljustorp
  15. Thomas Fahlén, 46 år, Processoperatör,Timrå
  16. Lennart Olsson, 72 år, Pensionär, Timrå
  17. Birgitta Olsson, 71 år, Pensionär, Timrå
  18. Nils-Erik Häggström, 67 år, Egen företagare, Söråker
  19. Niklas Andersson, 36 år, Egen företagare, Ljustorp
  20. Jan Söderström, 55 år, Egen företagare, Söråker
  21. Stig Högberg, 49 år, Lantbrukare, Söråker
  22. Freja Tjärnberg, 72 år, Pensionär, Ljustorp
  23. Lennart Tjärnberg, 72 år, Pensionär, Ljustorp
  24. Thore Hellstrand, 67 år, Köpman, Timrå
Timrå
0004-01370

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Björn Hellquist, lärare, Timrå
  2. Sarah Karlsson, barnsjuksköterska, Timrå
  3. Peter Granåsen, ekonom, Timrå
  4. Gudrun Molander, socionom, Sörberge
  5. Solveig Hellquist, riksdagsledamot, Sörberge
  6. Marcus Karlsson, studerande, Timrå
  7. Susanne Sundqvist, lärare, Fagervik
  8. Bengt Molander, adjunkt, Sörberge
  9. Örjan Lindwe, ingenjör, Timrå
  10. Agneta Johansson, arkivsekreterare, Krigsbyn
  11. Elisabeth Mattsson, köpman, Sörberge
  12. Olof Svensson, tekn.lic., Söråker
  13. Marianne Forzelius, lärare, Timrå
  14. Olof Markström, redovisningskonsult, Timrå
  15. Marianne Andersson, läkarsekreterare, Sörberge
  16. Tulkin Karaev, byggnadsingenjör, Sörberge
  17. Sten-Eric Forzelius, civilingenjör, Timrå
  18. Inger Bylund, sektionschef, Hässjö
  19. Per-Arne Johansson, tandläkare, Timrå
  20. Anne Söderberg, testledare, Timrå
  21. Bengt-Allan Forzelius, revisor, Ljustorp
  22. Nicola Lindwe, civilekonom, Timrå
  23. Bert Forsberg, lantbrevbärare, Lagfors
  24. Britt-Marie Östman, specialpedagog, Timrå
  25. Åke Sundberg, verkstadschef, Timrå
Timrå kommun
0003-01325

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roger Boork, Företagare
  2. Viktor Bengtson, Ekonom
  3. Henrik Sendelbach, Företagare
  4. Ulla Sjöström, Pensionär
  5. Martin Unger, Studerande
  6. Sven-Åke Jakobson, Försäljningsingenjör
  7. Linda Unger, Personlig assistent
  8. Jan-Erik Sjöström, Pensionär
  9. Elin Bergstedt, Personlig assistent
  10. Roger Henriksson, Företagare
  11. Diana Pettersson, Företagare
  12. Torsten Uppgård, Pensionär
  13. Ingrid Sendelbach, Företagare
  14. Rolf Johnny Olsen, Lärare
  15. Lisbeth Stenlund, Barnmorska
  16. Mats Lindén, Säljare
Timrå
0068-00653

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Folke Nyström, 63 år, utvecklingschef, Söråker
  2. Ola Nelsson, 35 år, lärare, Söråker
  3. Berit Mannberg, 57 år, Söråker
  4. Yvonne Malm, 37 år, mamma, Sörberge
  5. Bengt-Göran Norlin, 64 år, sjukpensionär, Sörberge
  6. Linnéa Henriksson, 68 år, pensionär, Sörberge
  7. Kjell Öberg, 37 år, egenföretagare, Bergeforsen
  8. Anita Blomqvist, 63 år, socionom, Laggarberg
  9. Ingela Dahlin, 51 år, miljöinspiratör, Söråker
  10. Lillemor Wiklund, 54 år, personlig assistent, Timrå
Timrå
0055-01711

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tony Andersson, 42, Söråker
  2. Sten Bengtsson, 63, Söråker
  3. Zofia Henriksson, 56, Fagervik
  4. Lena Bengtsson, 35, Bergeforsen
  5. Kenneth Westberg, 71, Vävland
  6. Birgith Kalm, 55, Fagervik
  7. Rolf Andersson, 68, Fagervik
  8. Göran Ljungblom, 56, Bergeforsen
  9. Jan Holmberg, 49, Bergeforsen
  10. Maud Olsen Ekström, 60, Söråker
  11. Anders Wallgren, 56, Fagervik
  12. Klas Moberg, 42, Tynderö
  13. Weronica Berg, 36, Söråker
  14. Örjan Nordin, 40, Bergeforsen
  15. Robert Lindgren, 39, Sörberge
  16. Lars Bengtson, 56, Timrå
  17. Lars Henrik Henriksson, 64, Fagervik
  18. Anita Edin, 67, Fagervik
Timrå kommun
0001-02405

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Sten Lindén, pianostämmare, 58 år, Timrå
  2. Maria Persson, personlig assistent, 29 år, Timrå
Timrå
0110-03993

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maritza Villanueva, sjuksköterska, 39 år
  2. Krister Håkansson, träarbetare, 50 år
  3. Eduardo Villanueva Pinto, metallarbetare, 59 år
  4. Anita Strand, 53 år
  5. Monica Åkerhjelm Bergström, 40 år
  6. Stig Lappen Svedin, skogsarbetare, 56 år
  7. Sebastian Dahlqvist, 21 år
  8. Patricia Contreras Herny, undersköterska, 61 år
  9. Anders Bergström, 34 år
  10. Bodil Mattsson, beteendevetare, 51 år
  11. Kjell Wiklund, pensionär, 72 år
  12. Anki Nordin, 45 år
  13. José Luis Ahumada Arenas, konstruktör/konsult, 43 år
  14. Arne Dahlqvist, 51 år
Timrå
0005-03289

http://www.val.se