Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Ånge - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sten-Ove Danielsson, Kommunalråd, Alby
  2. Gun Olofsson, Vårdbiträde, Fränsta
  3. Erik Lövgren, Egen företagare, Ånge
  4. Birgitta Sjögren, Kock, Östavall
  5. Stiven Wiklund, Lokförare, Fränsta
  6. Catharina Börjesson, Studieombudsman, Ånge
  7. Alf Hallén, Skogsarbetare, Torpshammar
  8. Sonja Martinsson, Ekonomiassistent, Erikslund
  9. Erik Rapp, Skyddsingenjör, Torpshammar
  10. Inga-Britt Söderberg, Försäkringstjänsteman, Torpshammar
  11. Hanne Suokas, Lokförare, Ånge
  12. Birgitta Bolin, Undersköterska, Ånge
  13. Åke Nyhlén, Vårdare, Ljungaverk
  14. Gullbritt Engström, Apotekstekniker, Östavall
  15. Mikael Svedbäck Johansson, Innesäljare SJ, Ånge
  16. Anette Lövgren, Administratör, Östavall
  17. Leif Jonsson, Alkoholhandläggare, Ånge
  18. Anna Granås, Lokförare, Överturingen
  19. Leif Byqvist, Maskinist, Ånge
  20. Eva Mörk Månsson, Kvalitets- och miljöansvarig, Ånge
  21. Håkan Strandell, Verksamhetssamordnare AF, Ånge
  22. Birgitta Bengtsson, Undersköterska, Östavall
  23. Per-Anders Andersson, Snickare, Torpshammar
  24. Carina Edin, Undersköterska, Fränsta
  25. Lars Åsberg, Socionom, Ljungaverk
  26. Susanne Larsson, Hemvårdschef, Ånge
  27. Rickard Sjöström, Undersköterska, Ljungaverk
  28. Eva Stecksén, Handläggare, Ånge
  29. Stefan Östin, Herr, Fränsta
  30. Susanne Lövgren, Lärare, Informatör, Ånge
  31. Göran Gustafsson, Ingenjör, Fränsta
  32. Bjarne Nilsson, Socionom, Alby
  33. Håkan Bäckman, Rörinstallatör, Ljungaverk
  34. Kjell Sundberg, Ingenjör, Överturingen
Ånge
0002-01120

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Magdalena Flemström, Storboda
  2. Tage Påhlsson, Boltjärn
  3. Jan Gullmark, Gullgård
  4. Anders Udd, Munkbyn
  5. Elisabet Larsson, Finnsta
  6. Björn Magnusson, Finnsta
  7. Erik Thunefors, Magdbyn
  8. Anders Öberg, Östby
  9. Katarina Persson, Östby
  10. Marie Johansson, Gissjö
  11. Kjell Granskog, Nordanede
  12. Jan-Erik Eriksson, Munkbyn
  13. Bengta Norell, Ljungaverk
  14. Tord-Gunnar Persson, Västanå
  15. Mats Alexandersson, Rotnäset
  16. Lars-Olof Larsson, Flata
Ånge
0004-01338

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Göran Jonsson, försäkringstjänsteman, Östavall
  2. Birgitta Jonsson, undersköterska, Östavall
  3. Bo Ahnström, företagare, Ånge
  4. Bertil Ericson, lärare, Torpshammar
  5. Thomas Jonsson, företagare, Ånge
  6. Birgitta Bergström, hemmafru, Alby
  7. Arne Bixo, ekonomihandläggare, Fränsta
  8. Andreas Bergström, studerande, Alby
Ånge kommun
0003-01615

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kjell Grip, Utbildningssamordnare, Fränsta
  2. Gunilla Thornberg, Farmaceut, Fränsta
  3. Gunn Thornberg, Pensionär, Fränsta
  4. Benoit Rugumaho, Språklärare, Fränsta
  5. Mona Hammarstedt, Tandsköterska, Fränsta
  6. Jan From, Kyrkoherde, Torpshammar
  7. Inga-Lill Grip, Säljare, Fränsta
  8. Hadar Källström, Pensionär, Ånge
  9. Eva From, Präst, Torpshammar
  10. Dan Thornberg, Företagare, Fränsta
  11. Lena From, Arbetsledare, Torpshammar
  12. Jöns-Erik Olsson, Chaufför, Ånge
  13. Siv Aspman, Undersköterska, Ånge
Ånge
0068-00452

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kicki Jeschke, konstnär, Hallsta
  2. Roger Sundin, lokreparatör, Östby
  3. Ann Kerfstedt, undersköterska, Boltjärn
  4. Arne Johansson, lastbilschaufför, Hallsta
  5. Laila Sundin, undersköterska, Östby
  6. Jan Owe Dvärby, lärare, Forsön
  7. Birgitta Persson, arbetsledare, Ånge
  8. Björn Rimbe, fd platschef, Hermanboda
  9. Annmari Lööf Rimbe, egenföretagare, Hermanboda
  10. Sven-Erik Bäckström, fd processoperatör, Hallsta
  11. Kerstin Bäckström, pensionär, Hallsta
  12. Märta Östlund, pensionär, Borgsjöbyn
Ånge kommun
0055-01069

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans-Erik Bäck, Företagare, Erikslund
  2. Bodil Sundin, Hemmansägare, Hallsta
  3. Tord Sundquist, Officer/Rektor, Alby
  4. Margareta Ahnlund, Fd. hushållslärare, Ånge
  5. Per-Anders Sundin, Åkeriägare, Hallsta
  6. Lars-Erik Larsson, Fd. lärare, Fränsta
  7. Sven Helmersson, Företagare, Parteboda
  8. Stig Grip, Företagare, Fränsta
  9. Leif Edh, Företagare, Ånge
  10. Stellan Ståhling, Fd. forensisk ingenjör, Borgsjöbyn
  11. Lars-Erik Runudde, Företagare, Fränsta
  12. Christer Eriksson, Företagare, Ånge
  13. Mats Andersson, Utbildningssamordnare/Företagare, Hallsta
  14. Thomas Jansson, Skolledare/Instruktör, Fränsta
Ånge kommun
0001-01228

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Daniel Engström, kommunservice, 32 år, Ånge
  2. Bo Norell, mekaniker, 52 år, Ljungaverk
  3. Dennis Hjalmarsson, chaufför, 33 år, Erikslund
  4. Anna Sundström, lab.biträde, 38 år, Ånge
Ånge
0110-02762

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan-Eric Berglund, produktionsledare, Fränsta, 46 år
  2. Stefan Åsén, miljösamordnare, Fränsta, 37 år
  3. Jan Jonsson, pensionär, Erikslund, 74 år
  4. Örjan Olsson, svetsare, Ljungaverk, 42 år
  5. Ulla Axelsson, pensionär, Ljungaverk, 66 år
  6. Tomas Eriksson, Ljungaverk, 35 år
  7. Jens Grelsson, IT-vaktmästare, Erikslund, 39 år
  8. Krister Persson, bilmekaniker, Ljungaverk, 61 år
  9. Marianne Grelsson, undersköterska, Erikslund, 44 år
  10. Rebecca Lindberg, verksamhetschef IFO, Fränsta, 47 år
Ånge
0005-03288

http://www.val.se