Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Söderhamn - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Sven-Erik Lindestam, 46 år, Söderhamn
  2. Maria Lind, 45 år, Söderhamn
  3. Kenth Pudas, 59 år, Ljusne
  4. Katarina Hedberg, 45 år, Söderhamn
  5. John Staffas, 51 år, Stugsund
  6. Lillemor Svensson, 60 år, Ljusne
  7. Lennart Gard, 51 år, Ljusne
  8. Monica Persson, 55 år, Forsbacka
  9. Urban Wigren, 45 år,Söderala
  10. Alexandra Gard, 21 år, Ljusne
  11. Mattias Åhlund, 37 år, Söderhamn
  12. Barbro Ytterström, 48 år, Söderhamn
  13. Bengt-Olof Hedman, 48 år, Söderhamn
  14. Frida Wigren, 20 år, Söderala
  15. Ove Söderberg, 52 år, Ljusne
  16. Xenia Hildén, 53 år, Söderhamn
  17. Mattias Benke, 41 år, Söderhamn
  18. Sirkka-Liisa Törmänän, 64 år, Vallvik
  19. Magnus Flyckt, 39 år, Sandarne
  20. Yvonne Steen, 61 år, Söderhamn
  21. Björn Eriksson, 60 år, Söderhamn
  22. Carina Hedblom Eriksson, 50 år, Stugsund
  23. Rickard Lundkvist, 50 år, Söderhamn
  24. Johanna Bcheri, 37 år, Ljusne
  25. Bo Wikström, 53 år, Ljusne
  26. Agneta Höglin, 53 år, Söderhamn
  27. Johnny Wiklund, 44 år, Bergvik
  28. Birgitta Löjdström, 44 år, Stugsund
  29. Stefan Pettersson, 34 år, Ljusne
  30. Eva Tjernström, 48 år, Söderhamn
  31. Mats Hedberg, 49 år, Sandarne
  32. Christina Andersson, 65 år, Bergvik
  33. Erik Sköld, 21 år, Stugsund
  34. Marianne Eriksson, 68 år, Holmsveden
  35. Hans-Olof Olsson, 68 år, Söderhamn
  36. Anna-Maria Landgren, 18 år, Ljusne
  37. Bertil Enström, 66 år Söderhamn
  38. Marie Cedergren Rask, 47 år, Sandarne
  39. Thomas Wasberg, 48 år, Vallvik
  40. Sarah Häggdahl, 18 år, Sandarne
  41. Anita Andersson, 67 år, Ljusne
  42. Sven-Olof Larsson, 59 år, Söderhamn
  43. Gerd Hedlund Svärd, 58 år, Söderala
  44. Kjell Pettersson, 65 år, Norrala
  45. Lillemor Lööf, 64 år, Marmaverken
  46. Erik Björk, 55 år, Söderhamn
  47. Heléna Gehlin, 40 år, Bergvik
  48. Olle Agelmark, 72 år, Söderala
  49. Eva Björk, 54 år, Söderhamn
  50. Christer Holm, 69 år, Söderhamn
  51. Mattias Sundberg, 30 år, Söderhamn
Söderhamn
0002-00816

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Magnus Svensson, Förtroendevald, 34 år, Söderhamn
  2. Marianne Persson, Undersköterska, 58 år, Norrala
  3. Jan-Eric Berger, Rektor, 68 år, Trönö
  4. Maria Leander, Studerande, 22 år, Söderhamn
  5. Mikael Engblom, Motorcyklist, 48 år, Holmsveden
  6. Lennart Hammarsten, Företagare, 60 år, Forsbacka
  7. Anita Wester, Vårdare, 63 år, Söderhamn
  8. Kalle Khalidy, Chaufför, 53 år, Stugsund
  9. Peter Olsson, Butikssäljare, 43 år, Söderhamn
  10. Pär-Olof Stål, Ekolog, 42 år, Mo
  11. Lena Dufva, Lokalvårdare, 49 år, Norrala
  12. Carin Amundson, Företagare, 64 år, Sikfjärden
  13. Emma Jonsson, Säljare, 22 år, Vågbro
  14. Souheil Bcheri, Företagare, 46 år, Stugsund
  15. Carine Östlund, Diversearbetare, 56 år, Bergvik
  16. Ola Andersson, Resebyråchef, 35 år, Vågbro
  17. Sven-Åke Wahlqvist, Sågarbetare, 63 år, Ljusne
  18. Alvar Magnusson, Lantbrukare, 76 år, Söderala
  19. Lennart Andersson, Jurist, 54 år, Korset i Söderala
  20. Agneta Nilsson, Resurs i skolan, 61 år, Norrala
  21. Hans Ringshamre, Begravningsentreprenör, 49 år, Norrala
  22. Jan Persson, Instrumentmontör, 66 år, Norrala
  23. Jan-Ivan Persson, Väktare, 54 år, Trönödal
  24. Rune Olsson, Fd. Lantbrukare, 69 år, Holmsveden
  25. Nils E Westling, Folkbildare, 55 år, Bergvik
  26. Ove Söderholm, Hantverkare, 60 år, Söderala
  27. Agneta Olsson, Administratör, 45 år, Söderhamn
Söderhamn
0004-02560

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annika Persson, Söderhamn
  2. Larry Tribble, Söderhamn
  3. Ingrid Backelin, Norrala
  4. Claes Tångstedt, Ljusne
  5. Iris Nordman, Söderhamn
  6. Börje Timerdal, Söderala
  7. Per-Erik Sortti, Norrala
  8. Birgitta Keinström, Söderhamn
  9. Anita Hemphälä, Söderhamn
  10. Josef Hagberg, Söderhamn
  11. Elisabeth Jonsson, Söderhamn
  12. Karl Hemphälä, Söderhamn
  13. Nils Erik Olsson, Söderhamn
Söderhamn
0003-01772

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Rosalie Carlén, Distriktssköterska, Söderhamn
  2. Olle Persson, Egen företagare, Norrala
  3. Olle Sundin, Journalist, Stråtjära
  4. Karin Flodin, Sjuksköterska, Söderhamn
  5. Bengt Hedman, Ingenjör, Bergvik
  6. Ove Wiström, Brandman, Norrala
  7. Eivor Garpebo, Kanslist, Söderhamn
  8. Ronny Styf, Resemontör, Norrala
  9. Lilian Arrheden, F.d. lärare, Söderhamn
  10. Olov Mattsson, Egen företagare, Söderhamn
  11. Ingvar Garpebo, Verkstadsarbetare, Söderhamn
  12. Gert Lycksell, Slöjdlärare, Norrala
  13. Per Blomqvist, Lantbrevbärare, Söderhamn
  14. Anders Ramstrand, Lärare, Söderhamn
Söderhamn
0068-01444

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gabriella Pettersson, Kvalitetsutvecklare, Hälsingmo
  2. Olov Östlund, Ingenjör, Trönö
  3. Karin Solum, Gymnasielärare, Djupvik
  4. Bengt Samuelsson, Söderhamn
  5. Eva-Mai Mineur Viberg, Behandlingspedagog, Holmsveden
  6. T Hedblom, Klapparvik
  7. Birgitta Embe, Stugsund
  8. Marcel Göran Wisselquist, Taxichaufför, Ljusne
  9. Hans Berggren, Allmänläkare, Ellne
  10. Marcus Häggström, Ungdomskoordinator, Söderhamn
Söderhamn
0055-02849

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Hans Sundgren, 66 år, Söderhamn
  2. Greger Ljunggren, 63 år, Söderhamn
  3. Viktor Wärnick, 19 år, Söderhamn
  4. Agneta Wagner, 65 år, Söderhamn
  5. Bert Carbring, 70 år, Söderhamn
  6. Linus E Ohlson, 20 år, Söderhamn
  7. Kerstin Holmström, 45 år, Söderhamn
  8. Jonas Lindberg, 19 år, Söderhamn
  9. Yvonne Johansson, 69 år, Söderhamn
  10. Anders Bergström, 46 år, Söderhamn
  11. Tore Johansson, 65 år, Söderhamn
  12. Johan De Farfalla, 39 år, Söderhamn
  13. Ingrid Bengtsson, 62 år, Söderhamn
  14. Britt-Marie Ljunggren, 61 år, Söderhamn
  15. Mats Wiklund, 52 år, Söderhamn
  16. Monica Sundell, 60 år, Söderhamn
  17. Håkan Rydén, 69 år, Söderhamn
  18. Rolf Ohlson, 56 år, Söderhamn
  19. Jonas Strandlund, 27 år, Söderhamn
  20. Robert Karlsson, 32 år, Söderhamn
  21. Patrik Norgren, 35 år, Söderhamn
  22. Olov Bengtsson, 66 år, Söderhamn
Söderhamns kommun
0001-01522

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roland Laurin
  2. Mia Forsgren
  3. Görgen Enqvist
  4. Laila Persson
  5. Rolf Hofsten
  6. Birgitta Hildingsson
  7. Birger Sundén
  8. Nancée Enqvist
  9. Eivor Johansson
  10. Anton LŽEstrade
SÖDERHAMNS KOMMUN
0107-03303

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Daniel Persson, 28, kock
  2. Anita Nordkvist, 68, arbetsledare
  3. Dennis Wallgren, 26, byggnadsarbetare
  4. Ann-Catrine Pettersson, 58, fd företagare
  5. Börje Strömberg, 68, pensionär
Söderhamn
0110-03259

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunbritt Wallström, Statsanställd, Ljusne
  2. Faruk Aslan, Tolk, Söderhamn
  3. Isabel Hildén, Handläggare, Söderhamn
  4. Agneta Grehn, Fritidspedagog, Norrala
  5. Stig Nordgren, Planeringschef, Marmaverken
  6. Daniel Arhin, Studerande, Stugsund
  7. Aida Basic, Undersköterska, Ljusne
  8. Kenneth Worén, Civilingenjör, Stugsund
  9. Annette Nygren, Socionom, Söderhamn
  10. Roger Johansson, Fiskare, Sunnäs
  11. Majvor Mäki Sjöberg, Pensionerad sjuksköterska, Ljusne
  12. Christer Olsson, Vårdare, Sandarne
  13. Leif Peterson, Kontorist, Söderhamn
  14. Rolf Lindström, Vårdenhetschef, Söderala
Söderhamn
0005-02584

http://www.val.se