Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Sandviken - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Kärnström, 44 år, Metallarbetare
  2. Monica Jacobsson, 60 år, Folkbildare
  3. Hans-Olov Frestadius, 56 år, Inköpare
  4. Ann-Catrin Brockman, 54 år, IT-utbildare
  5. Torbjörn Rönnkvist, 61 år, Arbetsledare
  6. Renate Almén, 54 år, IF Metallare
  7. Ulf Gillström, 59 år, Utredare
  8. Eva Ljungström, 64 år, Egen företagare
  9. Robert Sten, 42 år, Elevassistent
  10. Lena Åhman, 50 år, Småföretagare
  11. Patrik Lundqvist, 26 år, Underhållsreparatör
  12. Birgitta Johansson, 50 år, Habiliterare
  13. Battal Batti, 60 år, Egen företagare
  14. Marie Frestadius, 50 år, Arbetssökande
  15. Lars Karlsson, 41 år, Industriarbetare
  16. Christina Nordstrand, 45 år, Omsorgspersonal
  17. Peter Ahlmén, 40 år, Industriarbetare
  18. Anncharlott Eimasdotter, 48 år, Vårdbiträde
  19. Jan Davik, 44 år, Flödeschef
  20. Lena Erixon, 46 år, Undersköterska
  21. Carl-Axel Pettersson, 77 år, Pensionär
  22. Margareta Wigren, 59 år, Handläggare
  23. Håkan Bengtsson, 63 år, Folkets Hus chef
  24. Marie Lind, 52 år, Arbetsledare
  25. Stefan Wigö, 58 år, Kyrkväktare
  26. Mona Davik, 43 år, Kvalitet och miljöingenjör
  27. Tommy Johansson, 24 år, Dramapedagog
  28. Susanne Lindgren, 47 år, Produktionsledare
  29. Patrik Häljeryd, 39 år, Undersköterska
  30. Maria Kärnström, 43 år, Studerande
  31. Klas Palmér, 54 år, Projektledare
  32. Kerstin Almén, 47 år, Frisör
  33. Gunnar Fahlander, 55 år, Ekonom
  34. Ingela Sten, 72 år, Pensionär
  35. Arne Wigren, 60 år, Skötare
  36. Annika Lindroth, 46 år, Grundskolelärare
  37. Niklas Wessling, 31 år, Tatueringslärling
  38. Åsa Wirén Jonsson, 59 år, Bibliotekschef
  39. Sune Dahlund, 71 år, Ingenjör
  40. Ann-Christin Bakke Andersson, 53 år, Vårdare
  41. Andreas Almén, 39 år, CNC-operatör
  42. Ingrid Blanck, 41 år, Egen företagare
  43. Jonas Söderberg, 30 år, Omsorgspersonal
  44. Sabella Mogess, 52 år, Arbetssökande
  45. Conny Jonsson, 49 år, Arbetssökande
  46. Renée Ranta, 46 år, Habiliterare
  47. Bertil Fält, 59 år, Musikarbetare
  48. Kjerstin Lundblad, 57 år, Drama-/musikalpedagog
  49. Pär Jansson, 41 år, IF Metallare
  50. Johan Pihl, 35 år, Metallarbetare
  51. Niclas Dilén, 36 år, Arbetssökande
Sandviken
0002-00921

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carl-Ewert Ohlsson, Kommunalråd, Årsunda
  2. Veronica Wernersson, Verksamhetschef, Sandviken
  3. Johnny Sandgren, Enhetschef, Sandviken
  4. Mats Mattsson, Miljökonsult, Gästrike Hammarby
  5. Alvar Olsson, Skogsmästare, Österfärnebo
  6. Maria Vestlund, Brevbärare/lagledare, Österfärnebo
  7. Britt-Marie Jonsson, Bingovärdinna, Årsunda
  8. Erik Bergstrand, Lantbrukare, Österfärnebo
  9. Agneta Lennartsson, Lantbrukare, Österfärnebo
  10. Gunnar Hansson, Glastekniker, Järbo
  11. Anders Östlund, Egen företagare, Jäderfors
  12. Per-Ewert Ohlsson, Politisk sekreterare, Årsunda
  13. Jan Åsberg, Arbetsledare, Kungsgården
  14. Jonny Brattberg, Egen företagare, Sandviken
  15. Bengt-Erik Eriksson, Driftsledare, Jäderfors
  16. Bengt Persson, Bonde, Årsunda
  17. Karin Jonsson, Pensionär, Årsunda
  18. Ahmed Koulala, Behandlingsassistent, Årsunda
SANDVIKEN
0004-02568

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Nils-Gunnar Kempe, Gymnasielärare, Sandviken
  2. Carmen Lundkvist, Revisor,Sandviken
  3. Dragan Perkovic, Elektriker,Kungsgården
  4. Rolf Jägare, f.d Officer,Sandviken
  5. Ann-Charlotte H Perkovic, Företagare,Kungsgården
  6. Per-Ola Grönberg, Företagare,Sandviken
  7. Anders Rönn, Lärare, Sandviken
  8. Örjan Norgren, Platsansvarig,Sandviken
  9. Ulla Olsson, Kostrådgivare,Sandviken
  10. Matts Johansson, fd Länspolismästare,Sandviken
  11. Ann-Marie Flygare, Kundkoordinator, Sandviken
  12. Alf Olsson, Egen företagare,Sandviken
  13. Gunnar Häggström, Skoladministratör,Sandviken
  14. Olov Göransson, Ingenjör,Gästrike-Hammarby
  15. Carmen Malave, Student,Sandviken
  16. Lars Åresund, Lantbrukare,Årsunda
  17. Anna Edin, fd Distriktssköterska,Sandviken
  18. Sören Hedlund, Pensionär,Sandviken
  19. Ingegerd Broman, Lärare,Sandviken
  20. Sven-Olov Hagström, Chaufför,Årsunda
  21. Johan Källberg, Systemutvecklare,Sandviken
Sandvikens kommun
0003-01746

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Leif Jönsson, Ingenjör, Storvik
  2. Mary Goro, Studerande, Sandviken
  3. Tord Persson, Busschaufför, Sandviken
  4. Dalia Goro, Studerande, Sandviken
  5. Tjälvar Åslund, Företagare, Åshammar
  6. Galina Moroz, Gymnasielärare, Sandviken
  7. Claes-Göran Jäderberg, Slöjdlärare, Järbo
  8. Mats Sundberg, Chaufför, Storvik
  9. Anna-Karin Grankvist, Distriktssköterska, Åshammar
  10. Nille Wiklander, Banktjänsteman, Sandviken
  11. Björn Hägglund, Skogsbonde, Sandviken
  12. Kristina Karlberg, F.d. vårdbiträde, Sandviken
  13. Torbjörn Karlberg, Järnverksarbetare, Sandviken
  14. Majvor Lisselg, Socionom, Kungsgården
  15. Anna Norling, Lärare, Årsunda
  16. Daleth Gustafsson, Elektroniktekniker, Gästrike-Hammarby
  17. Charlotte Nord, Distriktssköterska, Sandviken
Sandviken
0068-01255

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per-Johan Emtell, Sandviken
  2. Gunvor Gunnarsson, Kungsgården
  3. Cecilia Abrahamsson, Sandviken
  4. Anders Lindén, Sandviken
  5. Carla Sundström, Kungsgården
  6. Jörgen Sjöstedt, Storvik
  7. Maria Westerman, Sandviken
  8. Konstantinos Erlandsson, Sandviken
  9. Mats Höög, Sandviken
  10. Sara Liedholm, Sandviken
Sandvikens kommun
0055-01783

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Riitta-Liisa Björk, Oppositionsråd, Sandviken
  2. Joakim Wenngren, Konsulentchef, Sandviken
  3. Ann-Christine Lüdke, Företagare, Kungsgården
  4. Christer Bergman, Gymnasielärare, Sandviken
  5. Urban Nilsson, Systemutvecklare, Sandviken
  6. Hans Olsson, Sjuksköterska, Sandviken
  7. Jonas Klang, Företagare, Storvik
  8. Hans-Fredrik Gestrin, Försäljningschef, Kungsgården
  9. Bo Wadström, Väktare, Österfärnebo
  10. Kent Persson, Metallarbetare, Årsunda
  11. Allan Lundström, El.ingenjör, Järbo
  12. Kerstin Alm, Fd gymnasielärare, Sandviken
  13. Göran Wilund, Etableringsansvarig, Sandviken
  14. Linda Tångeryd, Miljövetare, Sandviken
  15. Monica Lundström, Fd Rektor, Järbo
  16. Gudrun Egnell, Fd Sekreterare, Sandviken
  17. Sture Bergström, Företagare, Österfärnebo
  18. Jan-Erik Bergström, Fd Folkskollärare, Storvik
  19. Christina Berardi, Inköpsnavigatör, Sandviken
  20. Ola Björk, Systemutvecklare, Sandviken
  21. Jan Larde, Pensionär, Storvik
  22. Annemari Bergström, Speciallärare, Österfärnebo
Sandvikens kommun
0001-00598

Ny Ordning (NO)-Partipolitiskt ob.

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Ny Ordning (NO)-Partipolitiskt ob.

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Aage Hansen, Arbetsförmedlare, Åshammar
  2. Joe Eriksson-Gladh, Affärsman, Sandviken
  3. Margoth Hansen, Lärare, Åshammar
  4. Arne Sjölinder, Skolförespråkare, fil.mag. Sandviken
  5. David Eriksson-Gladh, IT-koordinator, Sandviken
  6. Christina Klopstock, Förskollärare, Kungsgården
  7. Bengt-Göran Rönngren, Bussförare, Sandviken
  8. Gunnar Lundström, Egen företagare, Kungsgården
  9. Molly Olofsdotter, Textilkonstnär, Gästrike-Hammarby
  10. Ted Hansen, Avdelningschef, Sandviken
  11. Ola Kvarnström, Köpman, Sandviken
  12. Sven Åke Zakrisson, Arbetscoach, Sandviken
  13. Theresia Delltorp, Barnskötare, Sandviken
  14. Jan Eriksson-Gladh, IT Security Analyzer, Sandviken
  15. Sven Erik Hedman, Företagare, Sandviken
  16. Mona Forsberg, Habiliterare, Åshammar
  17. Tommy Lindgren, Produktionstekniker, Sandviken
  18. Patrik Delltorp, Ämnesberedare, Sandviken
  19. Tony Ahlmén, Valsverksoperatör, Sandviken
  20. Björn Delltorp, Driftstekniker, Sandviken
  21. Kurt Åslund, Elektriker, Kungsgården
  22. Tony Hellebjörk, Hjälpblåsare, Sandviken
  23. Lars Dahlqvist, Transportarbetare, Sandviken
  24. Kurt Lundqvist, Skorstensfejarmästare, Gysinge
Sandvikens kommun
0501-03018

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Kent Karlsson, 44, ugnsoperatör
  2. Linda Andersson, 22, personlig assistent
  3. Per Kihlgren, 44, metallarbetare
  4. Ing-Britt Olsson, 52, hotellstäderska
Sandviken kommun
0110-03256

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karin Nilsson, Oppositionsråd, Sandviken
  2. Håkan Svensson, Undersköterska, Sandviken
  3. Ann Östman, Bibliotekskonsulent, Sandviken
  4. Björn Eriksson, Studerande, Åshammar
  5. Karin Gustavsson, Folkhögskollärare, Österfärnebo
  6. Mikael Rosén, Kock, Storvik
  7. Caroline Andersson, Folkhögskollärare, Österfärnebo
  8. Zaradesht Bekir, Egen företagare, Sandviken
  9. Helena Näslund, Bibliotekarie, Sandviken
  10. Andreas Broström, Studerande, Sandviken
  11. Kerstin Olsson, Lärare, Sandviken
  12. Lars Eriksson, Fiolbyggare, Sandviken
  13. Ellinor Andersson, Student, Årsunda
  14. Jamil Jumaa, Specialistläkare, Sandviken
  15. Anneli Hellstrand, Lärarstudent, Sandviken
  16. Brusk Dibo, Gymnasielärare, Sandviken
  17. Margareth Söderlund, Förskollärare, Järbo
  18. Carlo Örtoft, Ungdomsassistent, Sandviken
  19. Jennie Axelsson, Gymnasielärare, Sandviken
  20. Jan Annerborn, Bildlärare,konstnär, Sandviken
  21. Agneta Eriksson, Sjuksköterska, Åshammar
  22. AnnaLena Wannberg, Pensionär, Sandviken
  23. Karin Sundkvist, Lärare, Årsunda
  24. Salma Waked, Studerande, Sandviken
  25. Leena Nygren, Arbetssökande, Sandviken
  26. Julia Lindblom, Student, Årsunda
  27. Annika Eriksson-Gabrielsson, Behandlingsassistent, Sandviken
  28. Bengt Eriksson, Handlare, Sandviken
  29. Ingegerd Nilsson, Förskollärare, Sandviken
  30. Olle Eriksson, Pensionerad metallarbetare, Sandviken
  31. Eleonora Berglund, Butiksbiträde, Sandviken
  32. Gunnel Bäckström, Pensionär, Sandviken
Sandviken
0005-01782

http://www.val.se