Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Gävle - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carina Blank, 48 år, Barnskötare
  2. Peter Hasch, 45 år, Sjuksköterska
  3. Lena Lundgren, 56 år, Specialpedagog
  4. Per Johansson, 56 år, Ombudsman
  5. Anéa Elfving, 53 år, Ombudsman
  6. Jörgen Blomkvist, 35 år, Utvecklingsstrateg
  7. Ann Lidman, 50 år, Ombudsman
  8. Jens Leidermark, 46 år, Målare
  9. Jane Myrberg, 49 år, Ombudsman
  10. Håkan Alenius, 43 år, Brevbärare
  11. Eva Svedin Björklund, 53 år, Kriminalvårdare
  12. Martin Vadelius, 32 år, Utredare
  13. Leyla Tarhan, 36 år, Socionom
  14. Curt Nygren, 70 år, fd Personalchef
  15. Birgitta Öberg, 52 år, Fritidssekreterare
  16. Wais Waisy, 21 år, Studerande
  17. Petra Svensk Berggren, 37 år, Kriminalvårdare
  18. Poul-Erik Jensen, 43 år, Ombudsman
  19. Ann-Christine Forsberg, 46 år, Handledare
  20. Sten Öberg, 55 år, Behandlingssamordnare
  21. Miriam Echeverria, 32 år, Dramapedagog
  22. Niklas Nygren, 36 år, Laboratorieingenjör
  23. Elin Lundgren, 32 år, NO-lärare
  24. Tommy Wendin, 68 år, fd. Miljöarbetare
  25. Margareta Öberg, 33 år, Taxichaufför
  26. Jörgen Olsson, 34 år, Ombudsman
  27. Susanne Lindgren, 34 år, Grundskolelärare
  28. Jörgen Landström, 41 år, Projekt- och byggledare
  29. Lea Lindberg, 47 år, Undersköterska
  30. Svante Lamell, 55 år, Assistent
  31. Per Erlandsson, 67 år, Pensionär
  32. Anders Markewall, 56 år, Krematoriepersonal
  33. Roland Östlund, 63 år, Parkarbetare
  34. Owe Qvarnström, 72 år, Pensionär
  35. Roger Sandström, 52 år, Kabeltekniker
  36. Jonas Ek, 34 år, Arbetsförmedlare
Gävle andra valkrets
0002-00837
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Carina Blank, 48 år, Barnskötare
  2. Peter Hasch, 45 år, Sjuksköterska
  3. Lena Lundgren, 56 år, Specialpedagog
  4. Per Johansson, 56 år, Ombudsman
  5. Åsa Wiklund Lång, 40 år, Habiliterare
  6. Hans Wahlström, 68 år, fd. Förbundsordförande
  7. Mona Kolarby, 50 år, Personalchef
  8. Daniel Olsson, 22 år, Lärarstuderande
  9. Ulrika Jidåker, 38 år, Fritidsgårdsföreståndare
  10. Rolf Wiberg, 59 år, Byggnadsarbetare
  11. Eva Älander, 28 år, Studerande
  12. Tommy Berger, 52 år,Landstingsråd
  13. Elisabeth Lindström, 54 år, Handläggare
  14. Lars-Göran Ståhl, 60 år, Arbetsförmedlare
  15. Helena Gille, 42 år, Ombudsman
  16. Markus Kristiansson, 30 år, Ombudsman
  17. Lena Åhlander, 55 år, Undersköterska
  18. Mohammed Abusagr, 39 år, Systemadministratör
  19. Anneli Ellebo, 53 år, Ekonomibiträde
  20. Mikael Rusthoi, 52 år, Lokförare
  21. Kristina Hellström, 61 år, Lärare
  22. Ismet Uzun, 49 år, Egen företagare
  23. Boel Fredriksson, 72 år, Pensionär
  24. Ingemar Waern, 70 år, Pensionär
  25. Inga-Lill Hemström, 60 år, Skötare
  26. Lars Horn, 65 år, Smed
  27. Anna Hedberg, 35 år, Undersköterska
  28. Johan Nilsson, 24 år, Ungdomsansvarig
  29. Maria Björklund, 43 år, Dagbarnvårdare
  30. Ulf Bengtsson, 47 år, Universitetsadjunkt
  31. Jörgen Andersson, 34 år, Skötare
  32. Ola Johansson, 38 år, Rektor
  33. Tord Wendleman, 67 år, Ingenjör
  34. Kenneth Ekberg, 55 år, Logistikarbetare
  35. Ahmed Amin, 22 år, Ombudsman
  36. Jonas Ryberg, 25 år, Studerande
  37. Mattias Björkeholm, 31 år, Industriarbetare
  38. Johannes El-Yassir, 39 år, Ekonom
Gävle första och tredje valkrets
0002-00870

Befolkningspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Befolkningspartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jimmy Nordin, Egen företagare
  2. Stefan Joneson
  3. Tommy Ewertsson, Egen företagare
Gävle kommun
1044-03136

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roland Ericsson, 65 år, Södra Bomhus
  2. Marina Alfredsson-Bror, 49 år, Rörberg
  3. Urban Sjölander, 63 år, Lexe
  4. Ayser Bayraktar, 46 år, Östanbäck
  5. Johanna Wahlund-Thorsell, 29 år, Andersberg
  6. Josefin Myrberg, 19 år, Bomhus
  7. Johan Lloyd, 26 år, Nordost
  8. Gunnar Ribacke, 57 år, Valbo
  9. Annette Holmberg, 47 år, Björke
  10. Erik Holmestig, 44 år, Hagaström
  11. Inger Landberg, 59 år, Olsbacka
  12. Ann-Helen Persson, 43 år, Forsbacka
  13. Christina Pettersson, 50 år, Söder
  14. Birgitta Larsson, 64 år, Björke
  15. Johan Kerstell, 40 år, Höjersdal
  16. Martin Stålberg, 74 år, Söder
  17. Ulla-Beth Rehn, 64 år, Hedesunda
  18. Leif Ericsson, 68 år, Valbo
GÄVLE
0004-02700

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Per-Åke Fredriksson, Arb. småbarnsförälder,Strömsbro
  2. Lena Ödeen, F.d Gymnasielärare,Centrum
  3. Mats Ivarsson, Badmästare,Bomhus
  4. Kenth Lövgren, Söder
  5. Matilda Sundquist Boox, Student,Forsbacka
  6. Ismail Osman, Auktoriserad tolk,Lindbacka
  7. Evelyn Klöverstedt, Tjänsteman,Stigslund
  8. Petter Mörck, Egen Företagare,Fridhem
  9. Carolina Herder, Konsult,Nynäs
  10. Joakim Härdner, Student,Sätra
  11. Pälla Elfström, F.d Pol.redaktör,Gävle Strand
  12. Arne Övrelid, Gymnasielärare,Valbo
  13. Petra Holm, Ekonom,Bomhus
  14. Kjell Helling, Utb.samordnare,Gävle Strand
  15. Ann Stenström, F.d Gymnasielärare, Villastaden
  16. Johan Sundin, Civilingenjör,Hagaström
  17. John-Olof Hermanson, Egen Företagare,Nynäs
  18. Christine Lekås, F.d Adjunkt,Gamla Gefle
  19. Bo Brügge, Pensionerad rektor,Fridhem
  20. Ulla-Britt Carlsson, F.d Nämndsekr. Bomhus
  21. Gustaf Hedström, Läkare,Centrum
  22. Kari Axelsson, F.d Enhetschef,Centrum
  23. Gunnar Kvist, F.d Kapten,Engeltofta Backe
  24. Lars Thorsell, Lärare,Bomhus
  25. Anna Selin, Fil.mag i Statskunskap,Centrum
  26. Per-Enar Hammarstrand, Biodlare,Valbo
  27. Siw Lind, Socialsekreterare,Hagaström
  28. Stephan Ahlgren, Komiker,Sörby
  29. Margit Kinander, F.d lektor,Centrum
  30. Styrbjörn Granquist, Dristriktschef,Centrum
  31. Hans Lindblad, F.d riksdagsledamot,Centrum
Gävle Kommun
0003-02841

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lili André, Universitetsadjunkt, Bomhus
  2. Lennart Ahlenius, Egen företagare, Hille
  3. Lennart Sjögren, Partisekretare, Valbo
  4. Josefina Karlberg, Lärare, Eskön
  5. Anette Paulson, Administratör, Valbo
  6. Innocent Mpambara, Människorättsförsvarare, Nordost
  7. Marcus Widgren, Gymnasielärare, Norr
  8. Rosmari Holmgren, Personlig assistent, Eskön
  9. Ann-Charlotte Nyman, Jurist, Forsbacka
  10. Mats Brenner, Högskolepedagog, Bomhus
  11. Daniel Jönsson, Egen företagare, Valbo
  12. Cristina Ng De Gracia, Pedagog, Centrala Gävle
  13. Gunnel Winsjansen, Teknisk chef, Fridhem
  14. Mathias Nordström, Studerande, Hedesunda
  15. Olof Gustafsson, Jur. kand. Gävle Strand
  16. Rachel Mpambara, Studerande, Nordost
  17. Ann Öhman, Företagssköterska, Norrsundet
  18. Lennart Kron, Egen företagare, Hille
  19. Leif Berggren, Ekonom, Bomhus
  20. Anna-Lena Östlund, Församlingshemsvärdinna, Bergby
  21. Frida Aldén, Lärarstuderande, Hedesunda
  22. Göran Dahlin, Säljare, Bomhus
  23. Bengt Waldemarsson, Kulturarbetare, Nordost
  24. Leif Cyrillus, Journalist, Brynäs
  25. Jeanne d´Arc Mbanenande, Egen företagare, Forsby
  26. Anders Aldén, Ekonom, Hedesunda
  27. Joakim Lindblom, Studerande, Söder
  28. Elisabeth Bjurbo, Distriktssköterska, Söder
  29. Ove Hellström, Egen företagare, Stigslund
Gävle
0068-01261

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Roger Persson, 46 år, kommunalråd, Hedesunda
  2. Inger Schörling, 64 år, f.d. EU-parlamentariker, Centrala Gävle
  3. Per Almberg, 37 år, sjuksköterska, Hagaström
  4. Lina Sjöström Risbecker, 29 år, biolog, Sätra
  5. Helene Börjesson, 44 år, gymnasielärare, Blåsåsen
  6. Henrik Åkerlund, 18 år, studerande, Bomhus
  7. Tomas Fransson, 29 år, student, Valbo
  8. Kiki Larsson, 62 år, konstnär, Söder
  9. Dan Lorén, 48 år, museiman, Södra Bomhus
  10. Emmely Wikholm, 26 år, frilans, Hille
  11. Jorge Poblete, 55 år, tryckare, Södra Bomhus
  12. Lotta Forssblad, 18 år, studerande, Sätra
  13. Andreas Obenius, 47 år, VD/chef, Centrala Gävle
  14. Eduardo Maturana, 45 år, handläggare, Brynäs
  15. Lars Norberg, 42 år, civilekonom, Hille
  16. Hans Sjöberg, 36 år, miljöhandläggare, Brynäs
  17. Stina Almberg, 35 år, byggnadsingenjör, Hagaström
  18. Peter Wiréhn, 31 år, lärare, Sörby
  19. Nils Malmlöf, 78 år, f.d. universitetsadjunkt, Söder
  20. Peter Hansson, 58 år, dykare, Brynäs
  21. Manuel Hernandez, 43 år, svetsare, Sätra
  22. Maria Aspers, 56 år, agronom, Norra Åbyggeby
  23. Dan Elvelind, 44 år, sjuksköterska, Villastaden
  24. Ulla Westerberg, 63 år, universitetslektor, Söder
  25. Daniel Sjöström, 35 år, statsvetare, Sätra
Gävle
0055-02532

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Inger Källgen Sawela, 58 år, oppositionsråd, Hagaström
  2. Micael Dahlberg, 48 år, kammaråklagare, Norr
  3. Birgittha Bjerkén, 57 år, företagare, Norrlandet
  4. Lars Beckman, 43 år, regionchef, Valbo
  5. Ewa S Jäderberg, 51 år, vårdlärare, Söder
  6. Ann Sophie Mattisson, 66 år, kanslist, Norr
  7. Måns Montell, 31 år, civilingenjör, Brynäs
  8. Alexander Jonsson, 23 år, lärarvikarie, Sörby
  9. Niklas Bornegrim, 45 år, företagare, Valbo
  10. Pia Jansson, 44 år, företagare, Söder
  11. Björn Frankson, 72 år, civilingenjör, Furuvik
  12. Magnus Wiebe, 21 år, studerande, Norr
  13. Titti Björk, 31 år, konsult, Söder
  14. Margareta Pedersen Ekström, 66 år, pensionär, Brynäs
  15. Leif Meijer, 64 år, pensionerad officer, Sätra
  16. Kenneth Bognesand, 67 år, företagare, Norr
  17. Örjan Larsson, 33 år, lärare, Söder
  18. Robert Waller, 42 år, funktionschef IT, Hagaström
  19. Morgan Darmell, 58 år, företagare, Forsbacka
  20. Patrik Stenvard, 37 år, oppositionslandstingsråd, Bomhus
  21. Sven Olof Hiller, 59 år, VD, Söder
  22. Hampus Furubacke, 20 år, studerande, Sörby
  23. Gun Lundberg, 67 år, fil.mag., Villastaden
  24. Jan Svensson, 46 år, arbetsledare, Söder
  25. Margareta Larsson, 63 år, läkare, Hagaström
  26. Maud Lund, 57 år, skolsköterska, Hagaström
  27. Solveig Zingmark, 73 år, senior, Söder
  28. Lars-Göran Lund, 62 år, IT-samordnare, Hagaström
  29. Ann-Louise Svensson, 56 år, sjuksköterska, Söder
  30. Maria Bjerkheden, 44 år, hunddagisföretagare, Strömsbro
  31. Jonas Brindmark, 32 år, ambulanssjuksköterska, Hagaström
  32. Roland Nilsson, 64 år, ingenjör, Söder
  33. Åsa Källdén, 60 år, undersköterska, Brynäs
  34. Anna Lindgren, 47 år, administratör, Norr
  35. Marianne E. Frohm, 63 år, företagare, Villastaden
  36. Jan Rust, 63 år, terapeut, Norr
  37. Linus Fredriksson, 23 år, studerande, Bomhus
  38. Linus Gunnarsson, 25 år, försäljningschef, Sörby
  39. Susanna Engvall, 38 år, personalchef, Söder
  40. Emma Jansson, 22 år, studerande, Sörby
  41. Maj-Britt Åhrman, 68 år, fd personaladministratör, Söder
  42. Magnus Gauffin, 36 år, säljledare, Norr
  43. Mattias Ane, 35 år, revisor, Hemlingby
  44. Karin Wiebe, 79 år, fd kostekonom, Lexe
  45. Elvi Virdenäs, 75 år, pensionär, Söder
  46. Anders Lené, 68 år, fd avdelningschef, Sätra
  47. Maritta Holmgren, 70 år, fd sekreterare, Sätra
Gävle kommun
0001-00294

Sjukvårdspartiet Gävle

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sjukvårdspartiet Gävle

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Stig Zettlin, Oppositionslandstingsråd Andersberg
  2. Mimmi Magnusson, Företagare Andersberg
  3. Patric Norrå, Chaufför Valbo
  4. Torbjörn Hellström, Lärare Hille
  5. Malin Stolt, Dagbarnvårdare Bomhus
  6. Claes Norrå, Chaufför Valbo
  7. Berndt Wester, Arbetsledare Hedesunda
  8. Göte Högberg, Lärare Sörby
  9. Leif Erbin, Pensionär Axmar
  10. Juris Nartiss, Studerande Valbo
  11. Mathias Norrå, It-tekniker Gävle
  12. Mårten Larsson, Väktare Gävle
Gävle kommun
0591-03670

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Roger Hedlund, 31, industrirobotoperatör
  2. Margareta Sandstedt, 46, alkohol- och drogbehandlare
  3. Richard Carlsson, 34, cnc-operatör
  4. Louise Erixon, 21, kanslisekreterare
  5. Lisen Lindström, 43, administratör
  6. Marcus Andersson, 22, försäljare
  7. Carl Ekenberg, 73, f.d. polisman
  8. Mattias Eriksson, 20, studerande
  9. Patrik Lindholm, 41, industriarbetare
  10. Roland Sandstedt, 49, fastighetsskötare
  11. Maria Lenander, 36, företagare
  12. Bernt Nyström, 65, pensionär
  13. Carina Lenander, 59, pensionär
  14. Nicklas Färnstrand, 38, tjänsteman
  15. Mats Hellström, 54, lokförare
  16. Lissy Värme, 69, pensionär
  17. Janet Berg, 76, pensionär
  18. Birgit Nilsson, 60, pensionär
  19. Agne Berg, 68, pensionär
  20. Gudrun Färnstrand, 68, undersköterska
  21. Lena Eriksson, 49, undersköterska
  22. Håkan Karmegård, 54, fastighetsskötare
  23. Beryl Delén, 55, socionom
Gävle kommun
0110-03252
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Roger Hedlund, 31, industrirobotoperatör
  2. Margareta Sandstedt, 46, alkohol- och drogbehandlare
  3. Richard Carlsson, 34, cnc-operatör
  4. Louise Erixon, 21, kanslisekreterare
  5. Lisen Lindström, 43, administratör
  6. Marcus Andersson, 22, försäljare
  7. Carl Ekenberg, 73, fd polisman
  8. Carina Åhs, 42, processoperatör
  9. Mattias Eriksson, 20, studerande
  10. Patrik Lindholm, 41, industriarbetare
  11. Roland Sandstedt, 49, fastighetsskötare
  12. Maria Lenander, 36, företagare
  13. Bernt Nyström, 65, pensionär
  14. Carina Lenander, 59, pensionär
  15. Nicklas Färnstrand, 38, tjänsteman
  16. Mats Hellström, 54, lokförare
  17. Lissy Värme, 69, pensionär
  18. Janet Berg, 76, pensionär
  19. Janne Alin, 40, lagtekniker
  20. Birgit Nilsson, 60, pensionär
  21. Agne Berg, 68, pensionär
  22. Gudrun Färnstrand, 68, undersköterska
  23. Lena Eriksson, 49, undersköterska
  24. Håkan Karmegård, 54, fastighetsskötare
  25. Beryl Delén, 55, socionom
  26. Erika Vesterholm, 30, undersköterska
Gävle
0110-03762

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marita Engström, Socionom, maritaengstrom.blogspot.com, Gävle
  2. Björn Öberg, Lokförare/Tågvärd, bjorn.oberg@gavle.se, Gävle
  3. Anita Walther, anita.walther@vansterpartiet.se, Gävle
  4. Maritha Johansson, Fritidspedagog, maritha.johansson@vansterpartiet.se, Gävle
  5. Seppo Laine, vseppolaine.wordpress.com, Gävle
  6. Kristina Sjöström, kristina.sjostrom@vansterpartiet.se, Hagaström
  7. Maria Gustafsson, Pedagog, mariagustafsson7707@hotmail.com, Gävle
  8. Max Hebert, Kulturarbetare, max.hebert@telia.com, Gävle
  9. Gin Akgul Hajo, Lärare/tolk, ginhajo@hotmail.com, Gävle
  10. Mario Izquierdo, Maskinoperatör, mario.izquierdo@gavle.to, Gävle
  11. Lars-Göran Langeborg, Humanist, lasse.langeborg@vansterpartiet.se, Gävle
  12. Per-Olof Flodström, Ideell kulturarbetare, GARK@punkt.nu, Gävle
  13. Ingela Stålbrand, Ombud/Distributör, ingelastalbrand@hotmail.com, Gävle
  14. Rafael Czeszejko, Studerande, Gävle
  15. Agneta Stjernström, Massageterapeut, agnetastjernstrom@hotmail.com, Gävle
  16. Annkatrin Persson, Folksamombud, Gävle
  17. Pontus Valdemarsson, Studerande, Gävle
  18. Siw Byqvist Söderlund, Fritidspedagog, Gävle
  19. Erik Gustafsson, Byggnadsplåtslagare, gu996@hotmail.com, Gävle
  20. Birgitta Bergander, Pensionär, Gävle
  21. Tobias Åkerlund, Tidningsbud, bisato@spray.se, Gävle
Gävle
0005-02263

http://www.val.se