Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Ludvika - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Pettersson, Nyhammar
  2. Leif Pettersson, Landforsen
  3. Britt Marinder, Gräsberg
  4. Sören Grandelius, Klenshyttan
  5. Ingrid Holmström, Saxdalen
  6. Håkan Anestedt, Ludvika
  7. Kerstin Frost Erkers, Ludvika
  8. Ingvar Henriksson, Ludvika
  9. Ximena Fernandez Oviedo, Ludvika
  10. Hag Lasse Persson, Ludvika
  11. Brittsiv Åsberg, Persbo
  12. Jim Gavelin, Ludvika
  13. Maino Wohlfeil, Ludvika
  14. Roger Stål, Ludvika
  15. Hanna Lindgren, Ludvika
  16. Roger Söderberg, Ludvika
  17. Helena Bååth, Ludvika
  18. Kenneth Bååth, Ludvika
  19. Sonja Lindell, Norrvik
  20. Bülent Kerpeten, Ludvika
  21. Åsa Bergkvist, Gräsberg
  22. Göran Andersson, Ludvika
  23. Yvonne Persson, Sörvik
  24. Kent Fundberg, Ludvika
  25. Inez Knudsen, Brunnsvik
  26. Calle Svenson, Ludvika
  27. Gunilla Nygren, Ludvika
  28. Anders Nohrstedt, Ludvika
  29. Robert Hamberg, Gräsberg
  30. Patrik Lagerquist, Blötberget
  31. Jörgen Hammarin, Brunnsvik
  32. Ove Andersson, Håksberg
Ludvika stad
0002-01877
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ivan Eriksson, Grängesberg
  2. Anna-Lena Andersson, Fredriksberg
  3. Sören Finnström, Fredriksberg
  4. Ulla-Britt Mikaelsson, Grängesberg
  5. Kenneth Andersson, Grängesberg
  6. Monika Åhlén, Grängesberg
  7. Mohammed Alkazhami, Nyhammar
  8. Ann Charlotte Johanesson, Grängesberg
  9. Seppo Timonen, Saxdalen
  10. Barbro Karlsson-Skoglund, Grängesberg
  11. Kjell Stenberg, Grängesberg
  12. Elisabeth Berg, Saxdalen
  13. Leif Lagerquist, Gonäs
  14. Camilla Karlsson, Sunnansjö
  15. Ingrid Berg, Grangärde
  16. Lennart Myhrman, Fredriksberg
  17. Majsan Willén, Grängesberg
  18. Ulf Persson, Grängesberg
  19. Kristina Abrahamsson, Grängesberg
  20. Christer Bååth, Grängesberg
  21. Maria Lagerquist, Blötberget
  22. Christina Falk-Thomsen, Grangärde
Grangärde-Grängesberg-Säfsnäs
0002-01879

Bopartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Bopartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kurt Josefsson, ingenjör
  2. Ann-Christin Anderberg, företagare
  3. Leif Sköld, civilingenjör
  4. Bengt Åkman, lärare
  5. Rein Helleland, musiker
  6. Anna Ulander, pedagog
  7. Gunnar Lindkvist, pensionär
  8. Caj Gunnarson, sjuksköterska
  9. Karl-Axel Eriksson, civilingenjör
  10. Ruth Lindkvist, fru
  11. Ivan Hammarberg, tjänsteman
  12. Peter Strandberg, reparatör
  13. Stig Matsson, ingenjör
  14. Evert Gustafsson, civilingenjör
Ludvika kommun
0117-03724

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan-Olof Pettersson, Laggarudden
  2. Lotta Willner Hellberg, Ludvika
  3. Jan Willner, företagare, Ludvika
  4. Nadja Eriksson, pensionär, Gräsberg
  5. Jan Karlsson, elinstallatör, Svarthyttan
  6. Gun Andersson, småföretagare, Nissbo
  7. Jan-Ola Sandström, Sunnansjö
  8. Anna-Lena Karlsson, Östersaxen
  9. Hayse Bollau, arbetssökande, Ludvika
  10. Irma Zeric, barnskötare, Ludvika
  11. Mauritz Bropetters, lärare, Grangärde
  12. Majvor Hermansson, adm., Ställberget
  13. Anders Hellberg, Ludvika
  14. Jut Anita Jernberg, Västansjö
  15. Anders Räms, Saxhyttan
  16. Els-Marie Hörk Karlsson, Grängesberg
  17. Jack Eriksson, Ludvika
  18. Sonja Sandström, Sunnansjö
  19. Jut Erik Jernberg, Västansjö
  20. Olavi Timonen, pensionär, Ludvika
  21. Carl Åke Fagerberg, Nyhammar
Ludvika kommun
0004-01496

Folkkampanjen för sjukvården

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkkampanjen för sjukvården

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ken Swedenborg, Välfärdskramare
  2. Virginie Nimpaye, Välfärdskramare
  3. Hans Fridh, Välfärdskramare
  4. Birger Hansson, Välfärdskramare
  5. Warren Willey, Välfärdskramare
  6. Siv Eriksson, Välfärdskramare
  7. Mikael Jevenko, Välfärdskramare
Ludvika kommun
0285-03599

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Johnny Karlsson, Ingenjör, Ludvika
  2. Paula Rabenius, Föreståndare/lärare, Sunnansjö
  3. Kjell Carrander, Docent, Ludvika
  4. Kirsten Sannan, Skattehandläggare, Ludvika
  5. Benny Forssparre, Pedagog, Ludvika
  6. Madeleine Högberg, Studerande, Ludvika
  7. Rolf Högberg, Fd. adjunkt, Rämshyttan
  8. Monika Storbacka, Mångsysslare, Ludvika
  9. Timmy Li, Näringsidkare, Ludvika
  10. Gun Löfblad, Pensionär, Nyhammar
  11. Anders Berggren, Ludvika
  12. Lisbeth Sundbye, Fd. barnskötare, Nyhammar
  13. Olle Nelson, Pensionär, Ludvika
  14. Kent Granlund, Bryggeriarbetare, Ludvika
  15. Karl-Erik Antell, Pensionär, Ludvika
  16. Marcus Jäger, Värnpliktig, Ludvika
  17. Henry Ivarsson, Pensionär, Ludvika
Ludvika stad
0003-03560
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Paula Rabenius, Föreståndare/lärare, Sunnansjö
  2. Rolf Högberg, Fd. adjunkt, Rämshyttan
  3. Gun Löfblad, Pensionär, Nyhammar
  4. Torbjörn Högberg, Personalchef, Grangärde
  5. Kirsten Sannan, Skattehandläggare, Ludvika
  6. Kjell Carrander, Docent, Ludvika
  7. Madeleine Högberg, Studerande, Ludvika
  8. Benny Forssparre, Pedagog, Ludvika
  9. Monika Storbacka, Mångsysslare, Ludvika
  10. Johnny Karlsson, Ingenjör, Ludvika
  11. Lisbeth Sundbye, Fd. barnskötare, Nyhammar
  12. Anders Berggren, Ludvika
  13. Kent Granlund, Bryggeriarbetare, Ludvika
  14. Karl-Erik Antell, Pensionär, Ludvika
  15. Marcus Jäger, Värnpliktig, Ludvika
  16. Henry Ivarsson, Pensionär, Ludvika
Grangärde-Grängesberg-Säfsnäs
0003-03561

Kommunistiska Partiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kommunistiska Partiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jorge Nunez, Metallarbetare, Ludvika
  2. Siv Kristensen, F.d Städerska, Ludvika
  3. Miguel Perez, Metallarbetare, Ludvika
  4. Kenth Andersson, Sjuksköterska, Grängesberg
  5. Kenneth Holma, F.d Elektriker, Saxdalen
  6. Luis Avalos, Lärare, Ludvika
  7. Gabriel Cappelli, Byggnadsarbetare, Ludvika
Ludvika kommun
0471-00443

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Henriksson, Präst, Grangärde
  2. Lars-Göran Calleberg, Lärare, Ludvika
  3. Jonny Persson, Pensionär, Ludvika
  4. Bodil Sundquist, Lärare, Ludvika
  5. Åsa Fernholm, Lärare, Persbo
  6. Rune Danielsson, Ingenjör, Sörvik
  7. Barbro Norberg, Undersköterska, Grangärde
  8. Ronny Axelsson, Hotellägare-VD, Grängesberg
  9. Ingrid Bjurlemyr Persson, Undersköterska, Håksberg
  10. Thore Eylis, Inköpare, Ludvika
Ludvika kommun
0068-02145

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lotta Wedman, gymnasielärare
  2. Agneta Willey, speciallärare
  3. Göran Gullbro, arkivarie
  4. Maria Hellstrand, skattehandläggare
  5. Tommy Håkansson, mentalskötare
  6. Elisabet Olsson, kulturarbetare
  7. Jakob Wedman, statistiker
  8. Sylvia Samuelsson, pensionär
  9. Sten Blommé, elingenjör
  10. Elin Hellstrand, studerande
  11. Jonathan Ryman, studerande
  12. Helena Nesset, undersköterska
  13. Magnus Johansson, studerande
  14. Kerstin Holdo-Nordström, församlingspedagog
  15. Kent Eriksson, småbrukare
  16. Solveig Murray, pensionär
  17. Anne-Charlotte Nilsson, kost- och näringspedagog
Ludvika kommun
0055-02054

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Kjell Israelsson, Företagsekonom
  2. HåGe Persson, Lärare
  3. Hans Gleimar, Civilingenjör
  4. Håkan Frank, Skattedirektör
  5. Rigmor Andersson, Sjuksköterska
  6. Berndt Ekström, Tandläkare
  7. Annica Söderqvist, Högstadielärare
  8. Mona-Lisa Jansson Gleimar, Leg.sjukgymnast
  9. Joost van der Maarel, Förläggare
  10. Lars-Göran Fahlborg, Väktare
  11. Staffan Bruzelius, Marknadschef
  12. Lena Hjalmarsson, Säljare
  13. Christian Brattström, Lärare
  14. Susanne Salomonsson, Lärare
  15. Kerstin Sunnerby, Frisör
  16. Markus Munkhammar, Student
  17. Linda Kardell Broman, Undersköterska
  18. Michelle Haglund, Banktjänsteman
  19. Gunnar Åhgren, Civilingenjör
  20. Rose-Marie Andersson, Verksamhetschef
  21. Tobias Karlsson, Systemutvecklare
  22. Gunilla Tunér, Tandsköterska
  23. Barbara Larsson, Distriktssköterska
  24. Torbjörn Åker, Controller
  25. Torleif Fallsdalen, Företagare
  26. Lars-Erik Larson, Företagsledare
  27. Margareta Gard, F.d. riksdagsledamot
  28. Bengt Andersson, Byggnadsingenjör
Ludvika kommun
0001-00588

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Johan Andersson, 42 år, målare, Grangärde
  2. Mats Persson, 21 år, studerande, Ludvika
  3. Oskar Andersson, 20 år, målare, Nyhammar
Ludvika kommun
0110-02629
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Johan Andersson, 42 år, målare, Grangärde
  2. Mats Persson, 21 år, studerande, Ludvika
  3. Oskar Andersson, 20 år, målare, Nyhammar
  4. Andreas Martinsson, 25 år, bergarbetare, Ludvika
Ludvika kommun
0110-03798
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Alf Johansson, 57 år, tekniker, Grängesberg
Ludvika kommun
0110-03979

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lena Högberg, 38 år, lärare, Blötberget
  2. Sten G Johansson, 62 år, sjukskötare, Sunnansjö
  3. Jan Larsson, 54 år, fritidspedagog, Ludvika
  4. Jenny Nodén, 30 år, filmtekniker, Ludvika
  5. Seibert Fredriksson, 67 år, f.d. metallarbetare, Ludvika
  6. Vanja Karlsson, 50 år, förtidspensionär, Ludvika
  7. Håkan Larsson, 62 år, projektsamordnare, Ludvika
  8. Ulla Cassel, 63 år, Sunnansjö
  9. Tore Karlsson, 73 år, f.d.d elektriker, Grängesberg
  10. Inga Karlsson, 69 år, f.d. lågstadielärare, Ludvika
  11. Jan-Åke Larsson, 62 år, skattehandläggare, Grängesberg
  12. Lars Sandén, 50 år, lagerarbetare, Grangärde
  13. Ann Cathrine Fernå, 66 år,pensionär, Ludvika
  14. Lennart Paalo, 67 år,pensionär, Saxdalen
  15. Örjan Svedberg, 53 år, författare, Sörvik
  16. Lena Sjöberg, 57 år,folkhögskolelärare, Ludvika
  17. Hans Esselöv, 42 år,lärare, Ludvika
  18. Maria Fredriksson, 53 år, lärare, Ludvika
  19. Jan Heed, 57 år, yrkeslärare, Grängesberg
  20. Per-Ragnar Fredriksson, 41 år, projektledare, Grängesberg
  21. Bo Staaf, 61 år, hållbarhetssamordnare, Ludvika
Ludvika kommun
0005-02090

http://www.val.se