Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Hedemora - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulf Hansson, Koberga
  2. Anna Katarina Rooslien, Långshyttan
  3. Per Fagerström, Hedemora
  4. Anna-Karin Dahl, Vikmanshyttan
  5. Per Jansson, Långshyttan
  6. Ann-Christin Hjort, Hedemora
  7. Lars Westlund, Prästhyttan
  8. Maria Karlsson, Långshyttan
  9. Magnus Röhnisch, Myckelby
  10. Agneta Andreasson-Bäck, Vibberbo
  11. Berndt Nygårds, Hedemora
  12. Anita Hedqvist, Garpenberg
  13. Lars-Olov Nordholm, Långshyttan
  14. Kajsa-Lena Fagerström, Hedemora
  15. Leif Fredriksson, Garpenberg
  16. Susanne Nyman, Långshyttan
  17. Mattias Karlsson, Vikmanshyttan
  18. Gunilla Nordholm, Långshyttan
  19. Conny Engström, Hedemora
  20. Karin Högvall, Hedemora
  21. Jan Stagenmark, Långshyttan
  22. Ulla Burell, Hedemora
  23. Mohammad Maleki, Hedemora
  24. Susanne Eriksson, Långshyttan
  25. Ola Selin, Vikmanshyttan
  26. Ann-Christine Johansson, Stjärnsund
  27. Bengt Hedström, Norn
  28. Kristina Printz, Hedemora
  29. Mikael Wassén, Hedemora
  30. Lena Ersson, Långshyttan
  31. Nermin Basic, Hedemora
  32. Ulla-Britt Ivarsson-Äpple, Hedemora
  33. Göran Nerpin, Långshyttan
  34. Britt-Marie Bergstedt, Bergbacken
  35. Kjell Fahlén, Stjärnsund
  36. Helena Källberg, Långshyttan
  37. Björn Risberg, Vikmanshyttan
  38. Åsa Söderberg, Hedemora
  39. Hans Dahlfors, Stjärnsund
  40. Mariell Bengtsdotter, Hedemora
  41. Sören Forslund, Vikmanshyttan
  42. Elsa Söderqvist, Hedemora
  43. Rolf Stoltz, Hedemora
  44. Tommy Ander, Hedemora
Hedemora kommun
0002-01875

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gun Drugge, 60 år, Moren
  2. Owe Ahlinder, 64 år, Hedemora
  3. Gertrud Hjelte, 65 år, Svinö
  4. Leif Hedlund, 55 år, Djusa
  5. Joanna Stridh, 37 år, Smedby
  6. Kurt Hjertton, 68 år, Hedemora
  7. Mikael Gotthardsson, 35 år, Västerby
  8. Erica Drugge, 35 år, Backa
  9. Inger Eriksson, 62 år, Bältarbo
  10. Per Skye, 51 år, Djusa
  11. Owe Åberg, 65 år, Koberga
  12. Karin Higberg, 32 år, Hedemora
  13. Joakim Nordström, 39 år, Örängarna
  14. Jenny Gotthardsson, 34 år, Västerby
  15. Anders Olsson, 46 år, Smedby
  16. Lars Bergfalk, 64 år, Rönäsudd
  17. Josefin Gruvsjö, 26 år, Garpenberg
  18. Lillemor Gunnarsson, 60 år, Hedemora
  19. Mats Byléhn, 49 år, Lerhyttan
  20. Annette Falk, 51 år, Sundfiske
  21. Roland Montin, 67 år, Vikmanshyttan
  22. Stefan Sivertsson, 46 år, Stubbersbo
  23. Inga-Stina Mattsson, 73 år, Persbo
  24. Mikael Higberg, 34 år, Hedemora
  25. Lena Grönvalls, 55 år, Hedemora
  26. Stefan Warg, 36 år, Hedemora
  27. Kerstin Tommila, 38 år, Garpenberg
Hedemora kommun
0004-02241

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jan Engsås, Jägmästare-Pensionär, Hedemora
  2. Ulrika Sundquist, Grundskolelärare, Hedemora
  3. Lars-Erik Olsson, Pensionär, Hedemora
  4. Claes Perrault, Teknikchef, Hedemora
  5. Göran Badlund, Gymnasielärare, Hedemora
  6. Mårten Hugosson, Jägmästare, Hedemora
Hedemora kommun
0003-03546

Hedemorapartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Hedemorapartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ann Petersson
  2. Anette Granegärd
  3. Gunilla Brandt Jonsson
  4. Madeleine Gray
  5. Hans Berglund
  6. Christer Sundqvist
  7. Bengt Ekström
  8. Emil Ekström
Hedemora kommun
0408-03541

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Emilia Kax, 30 år, entrepenör
  2. Mikael Jansson, 42 år, transportledare
  3. Carina Hed, 47år, förskolelärare
  4. Robert Dahlberg, 41år, egenföretagare
  5. Alecsandra Hammarberg, 22 år, mammaledig
  6. Malin Falk, 22 år, mammaledig
  7. Martina Andersson Östberg, 22 år, lagledare
Hedemora kommun
0068-02515

Långshyttepartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Långshyttepartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Allan Mattson
  2. Per-Ola Brus
  3. Sune Forsberg
  4. Georg Larsson
  5. Kjell Berglund
  6. Lillebil Brus
Hedemora kommun
0747-00763

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Karl-Erik Pettersson, ingenjör, Davidshyttan
  2. Ann-Charlotte Birgersdotter, legitimerad sjuksköterska, Stjärnsund
  3. Krystyna Karlsson, undersköterska, Hedemora
  4. Jan Ivåker, keramiker, Vikmanshyttan
  5. Ann-Sofie Vikström, processoperatör, Hedemora
  6. Kerstin Lundh, sjuksköterska, Hedemora
  7. Ove Larsson, waldorflärare, Hedemora
  8. Anders Elfvén, ljusdesigner, Dala-Husby
  9. Ann-Marie Samuelsson, jägmästare, Hedemora
  10. Terence Fidler Dennis, psykoterapeut, Stjärnsund
  11. Annika Cheney, waldorflärare, Hedemora
  12. Leif Stenberg, civilekonom, Hedemora
  13. Carl Björknäs, systemutvecklare, Hedemora
  14. Jörgen Skörsemo, lärare, Dormsjö
  15. Leif Andersson, taxichaufför, Stjärnsund
  16. Sune Karlsson, f d rektor, Hedemora
Hedemora kommun
0055-01453

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Melker Andersson
  2. Gunborg Morén
  3. Alf Arvidsson
  4. Jonas Carlgren
  5. Bo Ericson
  6. Solbrith Stening
  7. Jan Bergqvist
  8. Love Häggkvist
  9. Peder Ekelund Ljungqvist
  10. Ulf Andersson
  11. Anita Hedman
  12. Ingemar Olsson
  13. Marcus Reid
  14. Birgitta Westholm
  15. Erik Nilses
  16. Gotthard Sennblad
  17. Sivert Wallin
  18. Gunnar Bergh
  19. Mats Norell
  20. Bertil Lindqvist
  21. Henric Hummelgård
  22. Gull-Britt Wieholm
  23. Nils-Åke Hovgard
Hedemora kommun
0001-00466

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Ingela Wegefalk, 54 år, livskonstnär, Hedemora
  2. Sven-Olov Karlsson, 71 år, fd entreprenör, Hedemora
  3. Madelene Johansson, 25 år, Hedemora
  4. Lars-Erik Karlsson, 70 år, pensionär, Hedemora
Hedemora kommun
0110-02634

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Solbritt Andersson, ombudsman
  2. Tommy Andersson, behandlingsassistent
  3. Birgitta Brandt, pensionär
  4. Björn Pettersson, metallarbetare
  5. Kerstin Ingvall, egen företagare
  6. Kjell Söderberg, studievägledare
  7. Hjalmar Envall, f.d. lärare
  8. Oleh Blomwood, sågverksarbetare
  9. Åsa Wedin, lärarutbildare
  10. Jan Rindberg Isacsson, pensionär
  11. Zouheyr Zerrouki, högskolestuderande
Hedemora kommun
0005-00712

http://www.val.se