Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Säter - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Abbe Ronsten, Nämnsbo
  2. Iris Carlsson Rustas, Nyberget
  3. Jan-Erik Steén, Enbacka
  4. Kerstin Bäck, Nämnsbo
  5. Mats Nilsson, Färjeby
  6. Annaklara Levin, Enbacka
  7. Simon Malmberg, Mora by
  8. AnnBritt Grünewald, Skönvik
  9. Sixten Carlsson, Fäggeby
  10. Gudrun Eriksson, Kyrkberget
  11. Benny Gifting, Ovangårdarna
  12. Maud Jones Jans, Ovangårdarna
  13. Tommy Alvik, Fäggeby
  14. Ann-Margreth Lundin, Skenshyttan
  15. Hans-Göran Steneryd, Nämnsbo
  16. Eva Kungsmark, Säter
  17. Torbjörn Gunnarsson, Åsen
  18. Ulla Högberg, Gärdet
  19. Alf Granqvist, Dalsbyn
  20. Marina Forslund, Säter
  21. Björn Ersson, Nämnsbo
  22. Yvonne Viitanen, Åsen
  23. Elias Ngizu-Muremy Ntuyahaga, Åsen
  24. Ulla Hjort, Bispberg
  25. Bernt Skogbergs, Mora by
  26. Bo Floresjö, Åsen
  27. Anita Carlsson, Fäggeby
  28. Björn Dalan, Solvarbo
  29. Börje Skogbergs, Mora by
  30. Lars Hjorth, Bispbergshyttan
  31. Sten Ljusteräng, Nämnsbo
  32. Arto Viitanen, Åsen
  33. Håkan Engberg, Spikgårdarna
  34. Torbjörn Orr, Havregärdet
  35. Per Hedström, Gammelgården
Säters kommun
0002-01942

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marit Ragnarsson, Gustafs
  2. Sven-Gunnar Håkansson, Säter
  3. Karl-Erik Finnäs, Stora Skedvi
  4. Elsa Efraimsson Westman, Stora Skedvi
  5. Sune Hemmingsson, Säter
  6. Maj-Lis Nyberg, Gustafs
  7. Anette Berg, Gustafs
  8. Sven Frejd, Stora Skedvi
  9. Niclas Bodin, Gustafs
  10. Anders Claesson, Stora Skedvi
  11. Birgitta Andersson, Stora Skedvi
  12. Esbjörn Westman, Stora Skedvi
  13. Helen Romsi, Säter
  14. Nils Vintéus, Stora Skedvi
  15. Lena Jansson, Gustafs
  16. Bo Hagberg, Stora Skedvi
  17. Ingrid Andersson, Stora Skedvi
  18. Ninni Nilsson, Stora Skedvi
  19. Lars Fredriksson, Stora Skedvi
Säters kommun
0004-01601

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lotta Bergstrand, 39 år, V. kommunalråd
  2. Fredrik Michaelsson, 33 år, Egen företagare
  3. Gunilla Bodegrim, 62 år, Utbildare
  4. Birgitta Gustafsson, 49 år, Verksamhetschef
  5. Maria Nyman, 48 år, Veterinär
  6. Hans-Otto Jönsson, 75 år, Företagare
  7. Isa Evert, 23 år, Personlig assistent
  8. Lars Gabrielsson, 71 år, Företagare
  9. Mirja Jönsson, 73 år, Sjuksköterska
  10. Anders Bohman, 59 år, Adjunkt
  11. Ove Wik, 65 år, Forskare
  12. Dag Fredrixon, 58 år, Färgmästare
  13. Helena Norgren, 19 år, Studerande
  14. Gunilla Berglund, 37 år, Medicintekniker
  15. Hans Eskilsson, 64 år, Banktjänsteman
Säters kommun
0003-03554

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars-Evert Dahlberg, Pensionär, Säter
  2. Margareta Arthursson, Handläggare, Silvberg
  3. Daniel Ericgörs, CNC-operatör, Gustafs
  4. Ove Riggers, Ingenjör, Gustafs
  5. Karin Saxe-Andersson, Leg. Sjuksköterska, Säter
  6. Astrid Widström, Socionom, Säter
  7. Markus Orr, Maskinsnickare, Säter
  8. Gunnar Hansson, Byggnadssnickare, Gustafs
  9. Israel Gatumbuko, Studerande, Säter
  10. Olof Fagerström, Pastor, Säter
Säters kommun
0068-02109

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Erik Kall, överläkare, St Skedvi
  2. Inger Johansson, pensionär, Säter
  3. Ingemar Nygren, lärare, Säter
  4. Gunilla Risberg, kurator, Säter
  5. Kristina Wikström-Hedman, konstnär, Bispberg
  6. Lennart Pettersson, pensionär, Säter
Säters kommun
0055-01436

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Tommy Andersson, snickare
  2. Marie Richaud, adjunkt
  3. Hans Richaud, pensionär
  4. Johan Fredriksson, ekonom
  5. Pia Järudd, korsettör
  6. Malin Hedlund, vd
  7. Ingeborg Björnbom, lärare
  8. Ulrika Åsåker, advokat
  9. Christian Richaud, systemvetare
  10. Kristina Mellberg, kart-och GISansvarig
  11. Caroline Willfox, egen företagare
  12. Gunnar Falk, pensionär
  13. Mats Arkeberg, lantbrukare
  14. Monica Falk Mannerhagen, pensionär
  15. Annika Wester, adjunkt
Säters kommun
0001-00463

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Lage Holmgren, 61 år, pensionär, Säter
Säters kommun
0110-03781

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Göran Johansson, 53 år, datagrafiker, Bispberg
  2. Birgitta Fia Wikström, 45 år, socionom, Säter
  3. Lars Rundqvist, 55 år, sjuksköterska, Säter
  4. Katrine Lundqvist, 30 år, butiksbiträde, Arkhyttan
  5. Mathias Persson, 37 år, snickare, Arkhyttan
  6. Kerstin Andersson, 52 år, Stora Skedvi
  7. Niklas Groop, 37 år, arkeolog, Gustafs
  8. Kickan Fält, 61 år, pensionär, Säter
Säters kommun
0005-00711

http://www.val.se