Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Falun - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Jonny Gahnshag, Östanfors
  2. Renée Andersson, Vika
  3. Karl-Erik Pettersson, Centrum
  4. Lena Johnsson, Norslund
  5. Christer Falk, Östanfors
  6. Ashti Azrafshan, Bojsenburg
  7. Staffan Nilsson, Elsborg
  8. Susanne Norberg, Sundborn
  9. Krister Johansson, Stenslund
  10. Christina Knutsson, Sundborn
  11. Arne Mellqvist, Nybro
  12. Berit Nyqvist, Krondiket
  13. Claes Mankler, Bjursås
  14. Monica Jonsson, Sågmyra
  15. Lars Jerdén, Slätta
  16. Margareta Källgren, Varggården
  17. Mustafa Güclü, Slätta
  18. Yvonne Nygårds, Centrum
  19. Ragnar Kroona, Vårliden
  20. Maria Silverplats-Thunström, Villastaden
  21. Evert Karlsson, Östanfors
  22. Carin Gustafsson, Sundborn
  23. Roger Jansson, Rankhyttan
  24. Frida Azadi, Centrum
  25. Lars-Göran Johansson, Aspeboda
  26. Mikaela Johnsson, Vika-Sörbo
  27. Sven-Erik Bertell, Grycksbo
  28. Helena Fridlund, Bojsenburg
  29. Runo Nilsson, Korsarvet
  30. Karin Jacobson, Aspeboda
  31. Ingvar Sahlander, Ryggen
  32. Anna Strindberg, Svärdsjö
  33. Jan-Olof Karlsson-Fält, Centrum
  34. Mariann Prosell, Centrum
  35. Jonas Lennerthson, Hälsingberg
  36. Lilian Sundström, Gamla Herrgården
  37. Kim Söderström, Kyrkbacken
  38. Birgitta Gradén, Karlsbyheden
  39. Markus Ragnegård, Kyrkbacken
  40. Lisbeth Mankler, Bjursås
  41. Kent Blomqvist, Hosjö
  42. Janeth Hedblom, Centrum
  43. Jesper Gullstrand, Hosjö
  44. Anna-Lena Stenberg, Österå
  45. Svante Berg, Östanfors
  46. Sonja Skansgård, Herrhagen
  47. Tomas Axelsson, Centrum
  48. Anna Fält, Centrum
  49. Göran Vallin, Korsnäs
  50. Camilla Knutsson, Centrum
  51. Mats Källberg, Hosjö
  52. Britt Tham, Hosjöstrand
  53. Walter Johansson, Bjursås
  54. Kristina Guffars, Centrum
  55. Johan Eklund, Centrum
  56. Ulrika Belin, Nybro
  57. Anders Björn, Britsarvet
  58. Hans Ånell, Villastaden
  59. Börje Eriksson, Kivnäbben
Falu kommun
0002-01873

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats Dahlström, kommunalråd, Aspeboda
  2. Agneta Ängsås, kostchef, Marnäs Enviken
  3. Carl-Erik Nyström, ingenjör, Enviken
  4. Anna Hägglund, informatör, Hälsingberg
  5. Dan Westerberg, jurist, Slätta
  6. Kristina Wahlén, nämndeman, Falu centrum
  7. Göran Vestlund, skogsinspektor, Linghed
  8. Sofi Engelcrona, lärarstud, Bjursås
  9. Per Pettersson, socionom, Bjursås
  10. Göte Persson, projektledare, Aspeboda
  11. Gunilla Barkar, företagare, Svärdsjö
  12. Jenny Drugge, kundserviceingenjör, Vika
  13. Lotta Wedman, företagare, Falu centrum
  14. Torsten Hansson, pensionär, Bjursås
  15. Elisabeth Rooth-Eriksson, samhällsbyggnadschef, Falu centrum
  16. Lisbeth Olars-Haglund, kökschef, Enviken
  17. Kjell Eriksson, tryckeriarbetare, Linghed
  18. Martin Bengtsson, lantbrukare, Karlsbyheden
  19. Britt-Marie Ahlenius-Romlin, ekonom, Aspeboda
  20. Erik Bengtsson, lantbrukare, Karlsbyheden
  21. Ulla-Britt Perols, hushållslärare, Bjursås
  22. Kristina Johansson, språklärare, Falu centrum
  23. Elisabeth Lööf, revisor, Bjursås
  24. Åke Henriksson, lantbrukare, Lamborn
  25. Elisabeth Käck, dekoratör, Övre Gruvriset
  26. Magnus Norberg, byggnadsingenjör, Sågmyra
  27. David Bengtsson, civilingenjör, Falu centrum
  28. Irene Björk, konsulent, Roxnäs
  29. Ulla-Britt Johansson, Falu centrum
  30. Börje Grönros, företagare, Hälsingberg
  31. Anders Bengtsson, lantbrukare, Karlsbyheden
  32. Jan Sörling, energikonsulent, Bjursås
  33. Kenth Carlson, naturterapeut, Galgberget
  34. Ingemar Olsson, pensionär, Smedsbo
Falu kommun
0004-02228

Faluns väl

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Faluns väl

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Henrik Bergman, Studerande
  2. Gabriel Kock, Kock
Falun
0342-01479

Falupartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Falupartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Maria Gehlin, Samuelsdal
  2. Maria Korva Johansson, Stennäset
  3. Sten H Larsson, Centrum
  4. Stefan Clarström, Hästberg
  5. Anders Pettersson, Centrum
  6. Helena Lindström, Centrum
  7. Kjell Hjorth, Aspeboda
  8. Hans Söderström, Galgberget
  9. Anna Jörgensen, Kvarnberget
  10. Tore Karlsson, Övre Gruvriset
  11. Gösta Wikman, Kvarnberget
  12. Anders Runström, Haraldsbo
  13. Torbjörn Aulin, Centrum
  14. Peter Gehlin, Samuelsdal
  15. Mats Österlund, Kårarvet
  16. Maria Fälth, Kvarnberget
  17. Gittel Larsson, Svärdsjö
  18. Hans Matsols, Enviken
  19. Ove Stegunger, Karlsbyheden
  20. Fred Möller, Bergalid
  21. Sigvard Lindström, Britsarvet
  22. Bernt Backlund, Tallbacken
  23. Carina Elgemyr-Lehtimäki, Centrum
  24. Janina Söderström, Galgberget
  25. Leif Löfberg, Bäckehagen
  26. Ove Fahlström, Sundborn
  27. Sten Sabel, Centrum
  28. Kerstin Cernold, Hästberg
  29. Carina Eriksson, Samuelsdal
  30. Anders Ottofors, Aspeboda
  31. Malin Eriksson, Bäckehagen
  32. Anders Magnusson, Bäckehagen
  33. Lotta Fasth, Östra Främby
  34. Martin Andersson, Varggården
  35. Christina Andersson, Varggården
  36. Monica Hjort, Aspeboda
Falu kommun
0201-02166

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Lars-Erik Måg, 61 år, Familjeredaktör, Pilbo
  2. Åsa Nilser, 49 år, Ekonom/Politisk sekr, Stenslund
  3. Börje Svensson, 55 år, Företagare, Sågmyra
  4. Inger Strandmark, 63 år, Jurist, Lustigknopp
  5. Svante Parsjö Tegnér, 46 år, Gymnasielärare, Stenslund
  6. Per Leander Johnson, 67 år, Kyrkväktare, Svärdsjö
  7. Johan Barkelius, 51 år, Verksjurist, Järlinden
  8. Margaretha Helgesson, 71 år, Ekonomisekreterare, Britsarvet
  9. Anders Hedenmark, 62 år, Företagare, Sundborn
  10. Lena Måg, 54 år, Sjuksköterska, Pilbo
  11. Fredrik Adolphson, 39 år, Gymnasielärare, Centrum
  12. Thomas Fahlander, 56 år, Filmare, Elsborg
  13. Benny Vinghammar, 45 år, Ekonom, Norslund
  14. Ann-Christine Wiborgh, 69 år, Lärare, Sundborn
  15. Staffan Strandmark, 65 år, Civilekonom, Lustigknopp
  16. Anders Nilser, 55 år, Museitekniker, Stenslund
  17. Dietmar Gleich, 42 år, Civilingenjör, Kvarnberget
  18. Bo Larsson, 71 år, Ingenjör, Elsborg
  19. Denny Setiawan, 47 år, Statsvetare, Lustigknopp
Falu kommun
0003-03527

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Håkan Nohrén, Falun, 65 år, pensionär
  2. Ulrika Westin, Falun, 40 år, ekonom
  3. Ingrid Näsman, Sågmyra, 56 år, bussförare
  4. Erik Fagerström, Falun, 31 år, elektriker
  5. Michael Ahnfeldt, Falun, 35 år, ingenjör
  6. Katarina Gustavsson, Falun, 57 år, undersköterska
  7. Mattias Andersson, Falun, 43 år, grafiker
  8. Lovisa Friberg, Falun, 26 år, jurist
  9. Fredrik Nyström, Falun, 34 år, leg. arbetsterapeut
  10. Anders Ericson Lindsten, Falun, 36 år, grundskolelärare
  11. Ewy Millbäck, Falun, 64 år, försäkringsrådgivare
  12. Björn Jonsson, Sågmyra, 43 år, förman
  13. Bo Löfström, Falun, 63 år, VVS-ingenjör
  14. Monica Lidin, Falun, 65 år, ekonomiansvarig
  15. Erik Lindberg, Falun, 74 år, pensionär
  16. Noomi Grönberg Bjurén, Sågmyra, 54 år, diakon
  17. Mats Dahlberg, Falun, 62 år, ingenjör
  18. Evy Björk, Toftbyn, 65 år, journalist
Falu kommun
0068-02514

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Richard Holmqvist, civilingenjör
  2. Linnea Risinger, webbdesigner
  3. Lars Broman, professor
  4. Sara Ritäkt, elevassistent, personlig assistent
  5. Erik Eriksson, universitetsadjunkt
  6. Maria Daniels, personalvetare
  7. Fredrik Månsson, verksamhetsutvecklare
  8. Birgitta Pettersson-Frank, sjuksköterska
  9. Stefan Lindow, biomedicinsk analytiker, kemikaliesamordnare
  10. Emma Henning, egenföretagare/grafisk formgivare
  11. Staffan Mild, förvaltningschef
  12. Karin Rosenberg, projektledare
  13. Daniel Svedin, läkare,sjuksköterska
  14. Inger Jakobsson, sjuksköterska
  15. Elizabet Uggla, personalstrateg
  16. Inger Olenius, socionom
  17. Jan Lindholm, riksdagsman, förskollärare
  18. Annica Ericson, förskollärare,keramiker
  19. Monica Annersten, teologie kandidat
  20. Niklas Henriksson, expert tillgänglighet för personer med funktionsnedsättning
  21. Elisabeth Lagergren, musiker
  22. Viola Lundbäck, speciallärare
  23. Stig Johansson, fältbiolog
Falu kommun
0055-01794

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Rosén, Haraldsbo
  2. Lilian Eriksson, Centrum
  3. Anders Samuelsson, Sundborn
  4. Catharina Hjortzberg-Nordlund, Hälsingberg
  5. Bo Wickberg, Karlberg
  6. Christina Haggren, Britsarvet
  7. Jan-Olof Montelius, Slätta
  8. Annika Larsson, Svärdsjö
  9. Erich Colberg, Aspeboda
  10. Sanna Jansson Nordqvist, Centrum
  11. Göran Forsén, Svärdsjö
  12. Alice Jensen Kjellberg, Centrum
  13. Rolf Gunnarsson, Östra Främby
  14. Lars Runsvik, Varggården
  15. Leif Bergh, Källviken
  16. Håkan Hammar, Bjursås
  17. Christer Carlsson, Hosjö
  18. Kerstin Wåghäll, Övre Gruvriset
  19. Bertil Eek, Källtorp
  20. Vanja Ottevall, Slätta
  21. Birgitta Hiertner, Aspeboda
  22. Andrea Dorg, Centrum
  23. Bengt Ekström, Villastaden
  24. Jean-Francois Loise, Vintjärn
  25. Göran Selvén, Skutudden
  26. Ingrid Colberg, Aspeboda
  27. Gunilla Franklin, Haraldsbo
  28. Mats Rudert, Östanfors
  29. Lars Cedervall, Enviken
  30. Anders Myrholm, Centrum
  31. Ingvor Wilhelmsson, Svärdsjö
  32. Jan Harald, Britsarvet
  33. Kerstin Schultz, Haraldsbo
  34. Åke Broman, Stenslund
  35. Jan-Erik Holmberg, Elsborg
  36. Gunnar Lindell, Stenslund
  37. Göte Tronshagen, Aspeboda
  38. Helena Nylund-Svahn, Gamla Berget
  39. Ana Maria Zorrilla, Centrum
  40. Sivert Persson, Svärdsjö
Falu kommun
0001-00453

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Gunnel Mannerfeldt, Teletekniker
  2. Jörgen Adolphson, Socionom
  3. Sonja Hjelm, f.d. Förvaltningsassistent
  4. Lars Westerlund, Spec.lärare
  5. Ann-Marie Söderlund, Distr.sköterska
  6. Hans Isberg, Tapetserare
  7. Gunnar Wikström, Hemmansägare
Falu kommun
0107-02271

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Knut C.A. Scherman, 67 år, pensionär, Falun
  2. Ove Raskopp, 60 år, entreprenör, Falun
  3. Fredrik Nylund, 22 år, studerande, Falun
  4. Jill Hännikäinen, 30 år, personlig assistent, Falun
  5. Hans Björkström, 66 år, pensionär/företagare, Enviken
  6. Per Blom, 33 år, vaktmästare, Falun
Falu kommun
0110-02627
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Knut C.A. Scherman, 67 år, pensionär, Falun
  2. Hans Björkström, 66 år, pensionär/företagare, Enviken
  3. Janina Björkström, 41 år, entreprenör, Enviken
  4. Eric Westgren, 43 år, tekniker, Bjursås
  5. Per Blom, 33 år, vaktmästare, Falun
  6. Jill Hännikäinen, 30 år, personlig assistent, Falun
Falu kommun
0110-03797

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Krister Andersson, Korsgården
  2. Christina Kicki Stoor, Sundborn
  3. Stefan Nyrén, Bjursås
  4. Eva Ferdeen, Norslund
  5. Patrik Andersson, Centrum
  6. Monica Lind, Hälsingberg
  7. Daniel Riazat, Centrum
  8. Zohreh Anhari, Centrum
  9. Thomas Ylvén, Bengtsheden
  10. Sofie Valtersson, Främby
  11. Joakim Jocke Nissinen, Herrhagen
  12. Marie Arvidsson Larsson, Hosjö
  13. Daniel Magdic, Sågmyra
  14. Berith Carlsson, Centrum
  15. Pär Fritjofsson, Herrhagen
  16. Birgitta Eriksson, Hälsinggården
  17. Greger Rönn Lönnborg, Herrhagen
  18. Lena Dahlström, Slätta
  19. Svante Olsson, Centrum
  20. Annika Skogh Kristiansson, Åg
  21. Pertti Nyberg, Slätta
  22. Håkan Herbertsson, Gruvriset
  23. Martin Fahlén, Norslund
  24. Olof Sören Lundh, Bojsenburg
  25. Gunnar Blommé, Åg
  26. Tommy Johansson, Slätta
  27. Jonas Hasselqvist, Grycksbo
  28. Anders Israelsson, Centrum
Falu kommun
0005-00716

http://www.val.se