Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Mora - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Bengt-Åke Rehn, Våmhus
  2. Gunillahelen Olsson, Färnäs
  3. Thomas Näslund, Utmeland
  4. Marie Ehlin, Sollerön
  5. Bernt Persson, Utmeland
  6. Anna-Carin Rydstedt, Risa
  7. Lennart Sohlberg, Morkarlby
  8. Bigitta Sohlberg, Morkarlby
  9. Gösta Frost, Selja
  10. Lizzy Gullo, Våmhus
  11. Gunnar Nilsson, Hånåkni
  12. Emelie Morell, Noret
  13. Inge Tomth, Kristineberg
  14. Eva Johansson, Kråkberg
  15. Magnus Drotz, Noret
  16. Malin Norell, Nusnäs
  17. Johan Jansson, Östnor
  18. Anna Riekje Niburg, Hånåkni
  19. Folke Thelin, Oxberg
  20. Majvor Hellström-Mases, Kättbo
  21. Mikael Andersson, Nusnäs
  22. Olle Erlands, Noret
  23. Gunnel Hellström Persson, Utmeland
  24. Micke Mossberg, Sollerön
  25. Torsten Nilsson, Östnor
  26. Karolina Kax, Vattnäs
  27. Sven Wahlmark, Noret
  28. Morgan Gustavsson, Östnor
  29. Karl-Erik Andersson, Öna
  30. Nils Uhlén, Kristineberg
Mora kommun
0002-01906

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Peter Helander, flygkapten Vinäs
  2. Christina Bröms, konsumentvägledare, Sollerön
  3. Anna Hed, gymnasielärare, Våmhus
  4. Bengt Jernhall, företagare, Utmeland
  5. Anders Bogg, företagare, Öna
  6. Jaakko Mattila, lärare, Öna
  7. Nils Carlsson, rektor, Öna
  8. Marianne Browne-Sarén, administratör, Sollerön
  9. Terje Andersson, personlig assistent, Bonäs
  10. Torsten Kjellgren, konsult, ordf. Mora IK, Sollerön
  11. Ulrika Persson, förhandlingssekr., Vinäs
  12. Sune Olsson, företagare, Sollerön
  13. Åke Knutz, geolog, Mora
  14. Berit Wickström, ekonom, Sollerön
  15. Jan Simons, klubbdirektör, Mora
  16. Kjell Hansson-Talu, fotograf, företagare, Mora
  17. Ylva Kindgren, teknisk koordinator, Morkarlby
  18. Johan Hed, polis, Våmhus
  19. Anders Johansson, virkesmätare, Landbobyn
  20. Gudrun Lindgren, postkassör, Venjan
  21. Billy Ferm, arbetsmiljöingenjör, Utmeland
  22. Per Wellert, busschaufför, Öna
  23. Jan-Erik Larsén, tjänsteman, Färnäs
  24. Ulf Tholerus, företagare, Mora
  25. Eivor Bälter, vårdbiträde, Sollerön
  26. Lennart Wetterberg, ingenjör, Morkarlby
  27. John Spånberg, polis, Noret
  28. Jan-Olof Lissel, försäljare, Finnbodarna
  29. Kenneth Upphagen, fabriksarbetare, Oxberg
  30. Bengt Ottosson, fotbollstränare, Färnäs
  31. Lassä Bröms, civilekonom, företagare, Hemus
  32. Ivan Eriksson, elektriker, Oxberg
Mora kommun
0004-01700

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mats-Gunnar Eriksson, Verktygsmakare, Öna
  2. Gun Gråbergs, Handläggare, Mora
  3. Nils Österström, Systemutvecklare-IT, Vika
  4. Christina Tomth, Mora
  5. Mats Öhagen, Sjukskötare, Utmeland
  6. Monica Saldias, Klassisk arkeolog, Noret
  7. Jan Rova, Bibliotekarie, Mora
  8. Ann-Charlotte Schuber, Leg.Sjuksköterska, Noret
  9. Anders Fahlvik, Byggnadsingenjör, Noret
  10. Torbjörn Örjebrandt, Boktryckare, Mora
  11. Torsten Cedervall, Pensionär, Mora
Mora kommun
0003-03548

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Sterio, Civilingenjör, Öna
  2. Birgitta Sacrédeus, Oppositionsråd, Broåkern
  3. Göran Aronsson, Systemingenjör, Hånåkni
  4. Ulla Rombo, lärare, Utmeland
  5. Sven-Erik Larson, Ekonom, Saxnäs
  6. Susanne Jonsson, Hemslöjdsarbetare, Färnäs
  7. Lars Fahlén, Civilingenjör, Nusnäs
  8. Elisabeth Rombo, Sjuksköterska, Mora Strand
  9. Anders Karlsson, Företagare, Mora-Noret
  10. Lillian Flintha, Socionom, Sollerön
  11. Rauger Eriksson, Egen företagare, Fu
  12. Marie-Louise Lind, Studerande, Rödmyren
  13. Kjell Arvidsson, Företagare, Färnäs
  14. Elisabeth Svensdotter, Barnmorska, Nusnäs
  15. Tina Olinggård, Sjuksköterska, Vattnäs
  16. Nina Olmås, Studerande, Mora
  17. Nils Vallin, Snickeriarbetare, Rödmyren
  18. Loman Anna Saxe, Lärare, Bergkarlås
  19. Åsa Arvidsson, Personlig assistent, Färnäs
  20. Lennart Sacrédeus, Riksdagsman, Broåkern
Mora kommun
0068-02243

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Olov Carlsson, Broåkern
  2. Stephanie Atallah, Noret
  3. Henrik Larsson, Noret
  4. Christine Cedringe, Vimo
Mora kommun
0055-03883

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Malin Höglund, 41 år,Stranden
  2. Gunnel Söderberg, 56 år,Sollerön
  3. Hans-Göran Åhgren, 44 år,Stranden
  4. Christiane Djäken, 53 år,Hånåkni
  5. Per Ericson, 57 år,Broåkern
  6. Petra Sundell, 34 år,Morkarlby
  7. Sven-Anders Söderberg, 57 år,Sollerön
  8. Jan Wiklund, 50 år,Morkarlby
  9. Carola Sundberg, 29 år,Hånåkni
  10. Christer Juhlin, 57 år,Stranden
  11. Petra Eriksson, 33 år,Hånåkni
  12. Tomas Kindgren, 42 år,Vinäs
  13. Maria Olsson, 33 år,Våmhus
  14. Towe Eriksson, 56 år,Stranden
  15. Carina Aspelin, 50 år,Utmeland
  16. Carina Jannesson, 26 år,Vattnäs
  17. Nils Björklund, 68 år,Våmhus
  18. Elsie Hammarlund, 65 år,Tuvan
  19. Carina Mason, 44 år,Tuvan
  20. Agneta Eriksson, 64 år,Noret
  21. Jan Flodén, 69 år,Broåkern
  22. Caroline Schütt, 25 år,Vika
  23. Michael Dahl, 43 år,Selja
  24. Anna-Lena Bengtsson, 56 år,Morkarlby
  25. Anders Nöjd, 41 år,Stranden
  26. Per Olov Axelsson, 73 år,Sollerön
  27. Märta Carlsson, 67 år,Broåkern
  28. Jan Casserdal, 57 år,Stranden
Mora kommun
0001-00467

Morapartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Morapartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ingvar "Nille" Niilimaa, Undersköterska, Stranden
  2. Lena Heed-Sandlund, Vårdarinna, Morkarlby
  3. Torbjörn Roos, Företagare, Knaggnäs
  4. Maria Jacquzelius, Distriktssköterska, Nusnäs
  5. Björn Hammarskjöld, Politisk sekreterare, Vika
  6. Maria Frelin, Undersköterska, Öna
  7. Hans-Åke "Gutte" Guth, Handledare, Klockarhagen
  8. Margareta Ahlström, Socionom, Sollerön
  9. Axel Finsén, Försäljare, Stranden
  10. Tomas Norell, Maskintekniker, Ryssa
  11. Elisabeth Barbala-Nilima, Företagare, Stranden
  12. Gudrun Thiger, Föreståndare, Östnor
  13. Madeleine Figgé-Johnsson, Socionom stud, Nusnäs
  14. Anders Ossmyr, Snickare, Våmhus
  15. Maud Berg, Sjuksköterska, Tomtebo
  16. Naima Trogen, Vårdbiträde, Sollerön
  17. Halim Meral, Kock, Stranden
  18. Hans Tönnberg, Fd postchef, Vinäs
  19. Åsa Hinders, Inköp/Logistik, Östnor
  20. Anna Wiklund, Fritidsledare, Stranden
  21. Dan Ljungberg, Kock, Rödmyren
  22. Chatarina Nyström, Undersköterska, Finnsnäs
  23. Per Gruschka, Leksakshandlade, Hånåkni
  24. Ulla Johansson, Elevassistent, Stranden
  25. Sören Linds, Hantverkare, Garsås
  26. Pernilla Snees, Vårdbiträde, Noret
  27. Jan-Olov Sundqvist, Industriarbetare, Stranden
  28. Maria Bråmer, Inredare, Utmeland
  29. Lasse Honak, Assistent, Klockarhagen
  30. Sven Andersson, Hantverkare, Rödmyren
  31. Conny Nilsson, Naprapat, Stormyren
  32. Agneta Johansson, Fabriksarbetare, Våmhus
  33. Peter Svensson, Datatekniker, Klockarhagen
  34. Inger Borg, Pensionär, Morkarlby
  35. Lars Persson, Musikdirektör, Stranden
  36. Lisbeth Olsson, Samordnare, Stranden
  37. Lars-Oskar Hållbus, Pensionär, Vinäs
  38. Ann-Sofie Fernström, Undersköterska, Utmeland
  39. Stefan Lund, Studerande, Utmeland
  40. Ingrid Hammarström, Undersköterska, Utmeland
  41. Lennart Kallin, Försäljare, Finnsnäs
  42. Karin Hammarström, Utmeland
  43. Greta Hansson, Kanslist, Stranden
Mora kommun
0197-03633

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

SPI - Sveriges Pensionärers Intresseparti

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Frey Sundman, Mora
  2. Bil Börje Lundberg, Vimo
  3. Krister Sundman, Mora
  4. Per-Erik Markusson, Mora
  5. Eva Bossel-Sundman, Mora
  6. Eva Bjerneld, Mora
  7. Nils Erik Karlqvist, Mora
  8. Knut Örjas, Mora
Mora kommun
0107-01975

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Karin Nordgren Dahlin, 59 år, kocka, Mora
  2. Jörgen Lindén, 45 år, arbetssökande, Mora
  3. Linnéa Snölke, 65 år, fd leg. mentalskötare, Våmhus
  4. Gunnarsson Wogelsby, 75 år, köpman, Våmhus
Mora kommun
0110-02631

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. David Örnberg, 46 år, Kättbo
  2. Kristina Lundberg, 49 år, Sollerön
  3. Jonas Spiris, 22 år, Mora
  4. Kisti Mats, 55 år, Gesunda
  5. Mikael Öst, 49 år, Sollerön
  6. Conny Mats, 64 år, Gesunda
  7. Susanne Halén, 43 år, Mora
Mora kommun
0005-00713

http://www.val.se