Till sidans innehåll | Välj annat område | Sök

2010

2010-09-21 12:54:22

Val till kommunfullmäktige i Orsa - Valsedlar

Här är de partier som beställt valsedlar.

Vissa partier har anmälda kandidater, vilket anges ovanför kandidaterna på valsedeln. Det betyder att partiet skyddat sin kandidatlista så att väljare inte kan skriva till namn på valsedeln och därmed nominera andra kandidater än de partiet utsett.

Läs mer om partier och valsedlar på www.val.se

Här nedan finns avbildningar av valsedlarna. De går inte att rösta med. Om ordet "utkast" står skrivet över valsedeln så innebär det att valsedeln inte har skickats till tryckning. Du kan ladda ner alla valsedlar i xml-format för vidare bearbetning i t.ex. kalkylprogram.

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Arbetarepartiet-Socialdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Marie Olsson, Centrum
  2. Anders Rosell, Stackmora
  3. Gunilla Elings Friberg, Åberga
  4. Hans Sternbro, Borngärdet
  5. Karin Bohlin, Ön
  6. Hans-Göran Olsson, Oljonsbyn
  7. Inger Jones Eriksson, Sandhed
  8. Lennart Rosell, Berget
  9. Bitte Nohrin Jernberg, Kallmora
  10. Hans Nahlbom, Born
  11. Maria Tapper, Centrum
  12. Stefan Pettersson, Centrum
  13. Pia Ström, Berget
  14. Hans Lans, Sandhed
  15. Mara Maric, Berget
  16. Matts Bäckman, Centrum
  17. Lottie Sundberg, Born
  18. Alex Cordova, Sandhed
  19. Sheila Bäcker, Oljonsbyn
  20. Bror Dimberg, Berget
  21. Kristina Olsson, Skattungbyn
  22. Göte Ersson, Sandhed
  23. Åsa Bergman, Centrum
  24. Hans Lindström, Trunna
  25. Karin Herko, Berget
  26. Håkan Elings, Kallmora
  27. Gun Olmats, Berget
  28. Eric Hansson, Bjus
  29. Ann Margret Olsson, Heden
  30. Anders Höjer, Centrum
  31. Ellenor Smids, Born
  32. Olof Herko, Berget
  33. Britta Gölén, Centrum
  34. Bo Finnström, Åberga
Orsa kommun
0002-01907

Centerpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Centerpartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Mikael Thalin, områdeschef, Åberga
  2. Anne Marie Fröjdh, ungd konsulent, Heden
  3. Håkan Yngström, omsorgsass.,Ön
  4. Johan Smids, företagare, Born
  5. Bernt Westerhagen, pensionär, Lindänget
  6. Sophie Fröjdh, nämndeman, Heden
  7. Jimmy Olsson, pensionär, Sandhed
  8. Rosanna Thyrén, kantor, Skattungbyn
  9. Bo Lindblad, timmerman, Lisselhed
  10. Kristina Slott, arbetssökande, Kyrkbyn
  11. Ingrid Nordgren, sjuksköterska, Lindänget
  12. Ronnie Lovén, företagare, Kyrkbyn
  13. Susann Lindblad, sjuksköterska, Lisselhed
  14. Mats Smids, arbetare, Born
  15. Spiris Kerstin Eriksdotter-Eriksson, hemmansägare, Mickelvål
  16. Jan-Olof Nises, sågverksarbetare, Born
  17. Aina Lindblad, vårdbiträde, Lisselhed
  18. Jakob Limby, platschef, Stenberg
  19. Karin Finnpers-Wahlund, barnsköterska, Berget
  20. Lars-Erik Björkkvist, hemmansägare, Mickelvål
  21. Anita Seldée, pensionär, Hansjö
Orsa kommun
0004-01509

Folkpartiet liberalerna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Folkpartiet liberalerna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Annette Franz, Ekonom, Berget
  2. Olle Jobs, Pensionär, Slättberg
  3. Maja Ohlsén-Hansson, Lärare, Oljonsbyn
  4. Einar Martinsson, Pensionär, Höglunda
  5. Marianne Hållmarker, Pensionär, Kårgärde
  6. Mårten Ohlsén, Pensionär, Born
  7. Renate Tegethoff Jobs, Företagare, Slättberg
  8. Elsbeth Wikström, Företagare, Stenberg
  9. Ia Aaro, Pensionär, Orsa Kyrkby
  10. Ulla Skeppstedt, Pensionär, Slättberg
  11. Gun Liverstam, Lärare, Sandhed
  12. Gudrun Hedén, Lärare, Berget
Orsa kommun
0003-03553

Kristdemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Kristdemokraterna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Ulf Björklund, Vångsgärde
  2. Barbara Sundberg, Heden
  3. Bengt-Åke Svahn, Tallåsen
  4. Lars-Olof Uleander, Stackmora
  5. Hasse Thelin, Sandhed
  6. Gudrun Björklund, Vångsgärde
  7. Kennet Heden, Berget
  8. Bernt Rosenvik, Holen
  9. Kerttu Wikström, Kyrkbyn
  10. Sören Rabenius, Trunna
  11. Ann-Britt Tillberg, Västeråkern
  12. Anders Hahne, Skattungbyn
  13. Barbro Rosenvik, Holen
  14. Henry Sundberg, Heden
  15. Alisa Kalliorinne, Berget
  16. Robert Söderberg, Barken
  17. Sewe Sundin, Born
Orsa kommun
0068-02122

Miljöpartiet de gröna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Miljöpartiet de gröna

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Shigeru Ishida, lärare
  2. Ulla Myrström, silversmed
  3. Ann-Catrin Lofvars, jurist
  4. Irčne Westergaard, fru
  5. Olle Bengtson, allfixare
  6. Anna Berggren, odlare
Orsa kommun
0055-02193

Moderata Samlingspartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Haga
  2. Ronnie Persson
  3. Ulla Stenfelt Rosenson
  4. Mats Andersson
  5. Lars Särström
  6. Hjördis Nyström
  7. Jan Mohlin
  8. Evy Andersson
  9. Lars Hansson
Orsa kommun
0001-00493
VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Moderata Samlingspartiet

Du får bara markera en av dessa anmälda kandidater.
  1. Anders Haga
  2. Ronnie Persson
  3. Ulla Stenfelt Rosenson
  4. Mats Andersson
  5. Lars Särström
  6. Hjördis Nyström
  7. Evy Andersson
  8. Lars Hansson
Orsa kommun
0001-03756

Sverigedemokraterna

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Sverigedemokraterna

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Jan-Olov Brandt, 73 år, egen företagare, Orsa
  2. Anna Bruks, 30 år, f.d. butiksbiträde, Orsa
  3. Nils Brandt, 73 år, f.d. resemontör, Orsa
Orsa kommun
0110-02637

Vänsterpartiet

VAL TILL KOMMUNFULLMÄKTIGE

Vänsterpartiet

Du får bara markera en av dessa kandidater.
  1. Anders Johansson, folkhögskolelärare
  2. Ingrid Bergman, bibliotekarie
  3. Tony Samuelsson, författare
  4. Maria Åkerheden, lärare
  5. Håkan Persson, arbetsmarknadshandläggare
  6. Margareta Jansson, socionom
  7. Henry Steen, sjukskötare
  8. Annika Persson, miljöinspektör
  9. Barbro Renström, studievägledare
  10. Marika Bäckman, socionom
Orsa kommun
0005-03356

http://www.val.se